J I nt! 3J HBIEII I tl 1801. X° 4661. Misdag 20 October. PEIT. rer. ïsden, [water 1 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. j jspoor. J BINNENLAND. “FËÏzïEi etö v .AM I K &Co. Gouda. I bij den enkelen einig walm, ma. Ier korting -I .HL./0.85 -1.10 t> -0.95 De Inzending van advertentiën kan geschieden tot ëén uur des namiddags van den dag der uitgave. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. zijn geweest, la nkl.on niet overbodig te achten. L 1 (Uit het Duits ch.) XVII. bod 0 Neem De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. zouden eene jrijik van Bovendien worden alle Advertentiën gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. L GOUDSCHE COURANT. J Een nieuwigheid is aan het pogramma van het Reichshallen-Theater te Berlijn sedert eenige dagen toegevoegd, namelijk het hondenorkest tan Lavater. De Engelsche clown Lavater heeft een half dozyn honden, meest poedels, zoo meesterlijk gedresseerd dat zy hunne miniatuur-instrumenten viool, vio loncel, bazuin, trommel, békkens en pauken met uiterst komische deftigheid hanteeren en op commando rtjtiano," forte" of w for te piano* er op losvedelen, blazen en trommelen. Vooral de poedel met de bek kens is een meesterlijke komiek. In een tweede nummer waarin de geleerde dieren als klokjes virtuo- Wij vestigen de aandacht op achterstaande adver tentie der Nederlandsche Fabriekanten-Vereeniging waarbij zij berichten dat tot eiken pry's alles wordt verkocht. GOUDA, 19 October 1891. Naar wij tot ons genoegen vernemen zal de Exploi- tatie-maatschappij overgaan tot belangrijke uitbrei- c ding der verlichting van het zoo drukke station Gouda, hetgeen voor de reizigers van groot gerief zal zijn. Ook de voormalige Rijnspoorweg erkende hier aan reeds de behoefte. Volgens een Amerikaansch blad, moet een heer W. J. Norton, te Pittsburg, een nieuw licht hebben uitgevonden, helderder dan het elektrische en goed* kooper dan petroleum. Het nieuwe licht moet het goedkoopste zijn, dat tot nog toe bestond, en daarbij zoo sterk en zoo zuiver de kleuren teruggeven als het zonlicht des middags. De uitvinder zegt, dat eene lichtsterkte van 500 kaarsen voor cent Nederlandsch te verkrijgen is. Zaterdag middag ontstond brand te Haastrecht (buurt Rozendaal) op de hofstede bewoond door de weduwe Bouwman. De hofstede en de hooiberg zijn tot den grond afgebrand. De schuur is behouden niets kon gered dan de kaasalles was verzekerd. De oorzaak fiTonbekend. Het bericht uit Gouderak in de Scltxmh. Ót., waarin een voorval met noodlottigen afloop wordt medegedeeld in de zeer voorzichtige termen van, „naar men vertelt” „misschien” „soo men zegt” „naar gissing,” heeft zich volgens de daarvan ge maakte voorstelling, feitelijk niet bewaarheid. De bewuste persoon is blijkens het rapport der deskundigen, op last der rechtbank met de lijk schouwing belast, niet aan mishandeling overleden, doch aan longontsteking. Dat een nacht verblijf in de open lucht zeer heeft bygedragen tot den snellen afloop ligt voor de hand. Een feit blijft het echter, dat wie en wat de over ledene overigens mogd geweest zijn, de vlegels die hem ’s nachts aan zijn lot overlieten, in plaats van hem onder dak te brengen een aller-onmenschelijkste daad op hun geweten hebben. Norton zou sedert jaren met deze uitvinding bezig Z maar zijn werk zeer geheim gehouden hebben. Eerst kortgeleden stond hij aan eenige kapitalisten toe, zijne proeven bij te wonen, en deze •i zoo verrassend zijn geweest, dat dadelijk verejeniging werd opgericht om octrooi te vra gen voor de uitvinding en haar te exploiteeren. Het licht moet eene chemische uitvinding zijn en bestaan uit een bijzonder toebereid band (kous?), dat door middel van een eenvoudig uurwerk wordt gevoed. Hoewel het voor straat- en dergelijke ver lichting in het groot schijnt bestemd te zyn, moet het ook op lampen kunnen worden toegepast, en, ofschoon het in lichtkracht voor het elektrische niet onderdoet, veel zachter en minder vermoeiend voor de «ogen zyn dat dit. Het licht onderhoudt zichzelfde lamp heeft kraan noch schroef noodig, en zijne sterkte kan van 800 tot 700 kaarsen bedragen. Het materiaal is volko men vrij van gevaar, niet a-an ontploffing onderhevig geeft geen rook, noch kwalyk riekende of schade lijke gassen, en kan voor elk doel gebruikt worden; qen kind kan er zonder gevaar mede omgaan. Het is werkelijk al te mooi. En daar het Be richt komt uit Amerika, is nadere bevestiging dus 61) En was je tante rijk? ■r- De meisjes zijn toch alles behalve nieuws gierig zeide Paul. Rijk Ja, lief kind, hoe groot de nalatenschap zal wezen, kan ik niet wetenmaar in elk geval is zij niet onbeduidend. Tante Petro- nella heeft van haar renten een onbezorgd leven geleid, en voor zoover ik weet, was zij voor haar zelf niets minder dan gierig. Dan kan ik u geluk wenschen, zeide Fanny op vroolijken toon. Gij zult nu wellicht |het Aan bod van Romberg van de hand kunnen wijzen. Ik zqg, het toch niet aangenomen hebben, ant woordde Paul. Maar het is aangenaam, dat ik nu een meer gegrond voorwendsel heb, waarop ik het kan weigeren. Het oude vergaat, de tijd verandert en een nieuw leven bloeit uit de puinhoopen op Ik zal n.u een eigen zaak oprichten, of ik breid met mijn erfenis dit pension tot een logement uit. Neem maar geen te hooge vluchtwaarschuwde Helena. Dat nu blijkt, hij toch zott gestorven zijn, kan hen in geen geval tot troost zynhun gedrag blijft er even afkeurenswaardig onder. Een hond of kat ondervindt gewö’onlijk eene betere behandeling dan hier een mensch is aangedaan. Uit Amsterdam wordt aan het Utr. Dagbl. gemeld Naar men verneemt, zou Ch. Davonport, alias Saquah, als zijn contract met de Sequah-maatschappij te Londen is qffgeloopen (dat contract duurt nog zes maanden), zich alhier vestigen als masseur. Thans reeds heeft hij, om zich tegen 'verdere gereebtelijke vervolgingen te dekken, een patent genomen als masseur. Ofschoon hij nu en dan verklaard heeft, dat hij niet an ders patiënten behandelt dan op de publieke tribune, schijnt het wel zeker te zyn, dat hij hier en elders ook rhumatieklyders by hen aan huis onder behande ling neemt. Door de vereenigde vergadering van Rijnland werd Donderdag aan den ingenieur van dat hoogheemraad schap, dr. E. F. van Dissel, een kostbaar geschenk aangetasten, «tot Aankbare verbeteringen, die in de laatste vijftien jaren door zijn helder inzicht en zijne kundige leiding aan de middelen tot waterbeheersching aAngebracht zyn. Het geschenk bestaat uit een volledig zilveren koffie- en theeservies, waarbij is gevoegd eene oorkonde, door den heer C. W. H. Verstor vervaardigd. Fanny, ik bemin u nog zoo vurig en innig als des tijds; ik kan u niet vergeten. f— Hoe vaak hebt ge mij indertijd dezelfde woor den gezegd Wilt en kunt ge niet vergeven? Is uw hart dan zoo gevoelloos en wreed.... Mijnheer Romberg, niets, hoegenaamd niets geeft u het recht, zulke woorden tot mij te richten, zeide Fanny. Indien een van oqs beiden verwaten mag doen, dan ben ik botmaar ik zwijgik bgb met het verledep afgerekend, on het zou mij aange naam zijn, indieu ik èr niet meer aan herinnerd werd. Herinnert uw hart u er „nooit aan? vroeg de j'ongeling ontroerd. Spreekt dan geen stem meer in mijn voordeel? Fanny, ik ben tot alles bereid! Ik ben besloten, met mijn vader te breken Dit alles hebt ge mij vroeger reeds gezegd, en ge weet, hoe ik er over denk, viel Fanny hem in de rede. Waarom vervolgt ge mij nog altoos? Kunt gij de herinnering aan uw verraad uit mijn geheugen wisseben Ik smeek uverstoor den vrede niet, dien ik met moeite verworven hebonze wegen loopen uiteen zij kunnen zich nooit meer vereenigen. Nooit, Fanny Neen, nooit Spreek dat woord niet uithet zou mij aan wanhoop en waanzin prijsgeven! riep Theodoor Gij moet mij aa n hodton ik hartstochtelijk. Dan troffen, u do schuld en do ver- -«.«ir i,Qki antwoording 1 - Kom, wie het tot iets wil brengen, moet een greep in de toekomst doen en ook eens wat wagen. Koopman of logementhouder, de naam doet niets ter zake! Fanny was opgestaanzij gevoelde, dat hare tegen woordigheid thans meer dan overtollig was. Hgt was buitendien reeds vrij laat geworden, en de tijd was sneller verstreken dan men aanvankelijk gedacht had. Paul zou haar thuis brengen, en toen de huisdeur achter hen gesloten was, bood Éaul haar zijn arm aan. Op hetzelfde oogenblik trad een donkere gestalte uit de schaduw der huizen te voorschijn, en Paul gevoelde, dat de hand van Fanny op zijn arm beefde. Verlaat mij niet, fluisterde Fanny, ik wil niet alleen met hem zijn. Gij hadt mij dit moeten be sparen. Mag ik de eer hebbe^.u te begeleiden zeide Theodoor, die zich thans aan de andere zijde van Fanny bevond. Gij ziet, dat ik geen geleide meer noodig heb, antwoordde Fanny koel. Dan moet ik u -in tegenwoordigheid van onzen vriend zoggen, .wat ik u liefst onder vier oogen gezegd had. Spaar u die woordenhet is vergeefsche moeite. Wilt ge mij nipt aanbooren? vroeg Theodoor met bevende stem. C” verlang het als een recht, waarop ik aanspraak heb 1

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1