Buitenlandse!) Overzicht. ■an optreden, geven zij door kun juist invallen bet verbazend bewijs, dat zij zelfs van eene zekeren mu- zikalen aanleg niet ontbloot zijn. Bat de natuur ook soms van haar gewonen loop afwijkt, wordt be we sen doordien te Zaandam bij den heer Duwer een boom in vollen bloei staat, die dit jaar reeds veel vruchten heeft afgeworpen, alzoo voor de tweede maal in eenzeltden zomer blooit. Uit Grave schrijft men aan de N. Rott. Ct. Het gerucht, dat in de laatste dagen de ronde doet of juister sedert jaren de Gravenaars veront rust zal dan eindelijk bewaarheid worilen. Het garnizoen gaat, men houdt het voor zeker, 1 Mei 1892 naar Amersfoort. Onze afgevaardigde Ier Tweedo Kamer zou reeds in de vorige week per brief daarvan mededeeliug gedaan en den burgemeester nitgenoodigd hebben, ten spoedigste naar de residentie te komen, om ge zamenlijk nog eeu laatste poging aan te wenden bij den minister van Oorlog tot behoud van dit of het verkrijgen van ander garnizoen. Het behoud van garnizoen een levensquaestie voor ons plaatsje. Jaarlijks toch komen hier circa 100,OOG in voor dit bataljon, waarvan verreweg het grootste gedeelte ten bate der Gravenaars komt. Kleine neringdoenden zien door de verandering hun kostwinning verloren gaan, en veel anderen worden mede benadeeld. De hoofdelijke omslag, thans voor zeker gedeelte door de officieren gedragen, zal dan zwaarder drukken op de achterblijvende burgers. Te VVeonen treden iu den circus Schumann eén 27tal amazonen op, naar beweerd worik tot de lijf wacht van den koning van Dahomey belioorend. Een verslaggever schrijft«Wij kregen "tot hog toe nooit welgebouwde of schoongevormde negerinnen te zien eerst deze amazonen zijn doorgaans vanvkrachtige en goed geëvenredigde gestaltemoed en Vastberaden heid straalt haar uit de oogen, en toch Hfceft de na- tuur haar als eene coquette toegift kleine voetjes, sierlijke handen en eene fluweel-fijne donkere huid geschonken. Alleen de niet mooie kop en de grove mond met dikken lippen passen niet bij de bevallige vormen van het lichaam. De strijdbare vrouwen zijn tus«chen de 19 en 25 jaar oudzij zijn zeer bevallig gekleed. Hare uniform bestaat uit een blauw en wit gestreepten rok, slechts tot de knieën reikende en een zeer kort lijfje, dat op den rug nauwelijks tot de helft der taille reikt en de borst slechts ge deeltelijk verbergt. Een lederen gordel, waaraan de patrooutasch bevestigd is, omsluit de taille en doet de slanke en toch krachtige vormen des te voordee- liger uitkomen. Linten, waarop kauri-schelpen vast gemaakt zijn, maken het hoofd- en hals versiersel uit. Alleen de aanvoerster, Gumma, eene indrukwekkende, 'krachtige verschijning, draagt een rok van rijkere garen stof en eene pluim in het haar. Eigenaardig is de oorlogsdecoratie, allee door die amazonen ge dragen, die tegen den vijand gestreden hebben en zeker met do Europeesche krijgsmedailles op gelijken rang stamde. Dit is een blikken huls, die door een lint beneden de knie wordt vastgehouden. De bewapening bestaat uit percussiegeworen van het oude stolsel daar de amazonen reeds lang niet meer pijl en boog hanteeren, verder uit zeer primitief vervaardigde halfkromme sabels en lange dolken. Ik verzoek u, mij te verlaten, zeide Fanny hem in de rede vallende. Dit onderhoud moet voor U even pijnlijk zijn als voor mij. Theodoor bleef staan de trots was in hem ont waakt de koude, haast verachtelijke bejegening ver bitterde hem. Paul wilde eveneens blijven staanhij gevoelde diep medelijden met den vriend maar Fanny trok hem met zich mede. Waarom zeide gij hem, dat ik uw meisje wilde bezoeken vroeg zij verwijtend. Ge moest immers weten, dat die ontmoeting pijnlijk moest zijn. Ik heb hier slechts een ambt en geen maening! antwoordde Paul. En de woorden, die ge zooeven tót mijn vriend gesproken hebt, zult ge ook terug nemen, daar wil ik alles onder verwedden. Waarom zijt ge zoo barsch tegen hem, juffrouw Men moet kunnen vergeven en vergeten wie dat niet kan, die verbittert zichzelf het leven. Fanny zweeg. Ge kwelt u zelve en den man; dien ge, naar mijn vaste overtuiging, nog altijd bemint, vervolgde de reiziger. Theodoor zal niet ophouden, alvorens hij uw gramschap overwonnen en vergiffenis ver worven heeft... Ik geloof nietdat hij daartoe in staat, zal zijn. De volharding van een minnend hart over wint alles. Ook wanneer bet vuur der liefde is uitge^ De amazonen legden, zoolang zy niet door het com mando van hare aanvoerster werden opgeroepen, eene groote levendigheid en bewegelijkheid aan den dag. Zij spraken voortdurend haar taal vol keel- en neusklankenen en schenen de gasten, die om harentwege gekomen waren, en alles, wat er om hAar heen gobeurde, nauwelijks te bemerken. Op het oogenblik, echter, toen hei commando van hare aanvoerster heu ouder de wapenen riep, schenen zij als geëlectriseerd. Met bliksemsnelheid, gelijk de best gedisciplineerde troepen, grepen zg naar de ge weren, die tot nog toe in de pyramiden opgesteld waren geweest, plaatsten zich in het gelid en voerden toen volgens het vreemde commando dat als chau! chau! klonk en dat men in geen vreemd woordenboek zal vinden met groote nauwkeurig heid geweergrepen en marschoefeningen uit. De dames vaa ons ballet, die niet zelden in de gele genheid komen zoogenaamde amazonendnnsen op te voeren, mogen niet verzuimen, van deze lenige en vluggo dames iets te leeren en zeker niet zonder afgunst zal menige danseres de zwarte amazonen beschouwen, bij wie de mildheid der natuur ieder kunstig toevoegsel overbodig heeft gemaakt." De wijze, waarop een vogel vliegt, blijft nog steeds voor den natuur- en werktuigkundige een raadsel, doch dat evenwel door de laatste navor- schingen zijne oplossing steeds meer naby komt. Zoo weet men b.v. thans viel meer van den in vloed op de vogelvlucht, door den wind uitgeoefend. Onverwonnon tegenstander van den luchtschipper, is deze daarentegen van den vogel de bondgenoot, want de wind, en wel de tegenwind, draagt den vogel als het ware. Een bekend feit is het, dat de vogels bij het opvliegen gewoon zijn altijd de rich ting tegen den wind in te slaan dit gaat zelfs zoo ver, dat zij, als het geval zich zoo voordoet, over het geweer van den jager of over den muil des ver volgers heen pogen op te stijgen. De fraaie wijze van vliegen, die men b.v. dikwijls van den ooievaar waarneemt, het drijven, waarbij de vogel niet met de vleugels slaat maar die uitgespreid houdt en 3lechts nu en dan iets van houding verandert, is zonder wind niet mogelijk. De valkeniers wisten dit in oude tijden reeds, daar zij jlikwijls konden bespeuren, dat bij de gevechten, die verschillende vogels hoog in de lucht elkander leverden, de wind steeds de zegepraal verzekerde aan den vogel, die dat op de wieken drijven verstond. De ooievaar, die tusschen de boomen eon stumper in het vliegen is, toont zich daarin een meester, zoodra hij in hoo- ger gewesten den frisschen wind onder de vleugels voelt. Als de trekvogels hunne verre reis naar het Zuiden aanvangen, maken zij daarbij van don tegen wind gebruik en wanneer zij oüderweg van ver moeienis op schepen neAerstrijken, is dit misschien doordat de wind is omgeslagen. Een Fransch natuurvorscher Mouillard, merkte eens een veelbeteekeuend feit op. Een arend zat op de kruin van een esschenboom, en toon eene fris- sche bries begon to waaien, breidde de vogel de vleugels uit en liet zich tegen den wind in vallen. Hij werd door den wind over een afstand van 100 meter» 50 meters opgeheveD, zonder dat hij een enkelen vleugelslag had gedaan. De monsch tobt zich af om het geheim der vlucht te ontsluiereu en ook het rijk der lucht te veroveren. Wij varen reeds sedert meer dan honderd jaren in luchtt doofd Farfny bleef voor hare woning staan en trok aan de schel. Gij zoudt anders spreken, indien gij de erva ring hadt opgedaan,-» die ik moest maken, zeide zij. Alles kan de liefde vergeven, maar verraad niet. Goeden nacht, mijnheer Vetter I ik dank u voor uwe welwillendheid. Zij reikte pfiPJ^P hand en trad in het huis, en in gedffhten ver5ï|fl$ aanvaardde Paul den terugweg. Hij had zich van ^liq ontmoeting een heteron uitslag voorgesteld hij kou niet begrijpen, dat Fanny de verzoenende hand niet wilde aannemen, die haar werd aangeboden. Theodoor wachtte hem in een iijstraat hij was koortsachtig opgewonden, en in die opgewondenheid oordeolde hij zeer scherp over Fanny's eigenzinnig heid, waarop het geluk van zijn leven zou schip breuk lijden. Het was niets meer dan eigenzinnig heid en trots, zeide hij zij had hem ook vroeger niet bemind zij had bij do verloviug met hem slechts gedacht aan de schitterende party, en hot bewustzijn, dat de breuk hare fraaie plannen bedolven had, was haar grootste verdriet. Hij zeide dit alles op een zoo bitteren, geprikkel- den toon, dat Paul er niet bij kon zwijgendeze gevoelde zich verplicht, de beschuldigde in bescher ming te nemen. Hij antwoordde hem, dat het rëfeht om verwijten te doen eer aan Fanny toekwam dan aan hem; dat hij haar weerstand had moetjn ^voor. ballons, doch niet waar wij heen willet}, maar waar de wind heen wil. De wind in zyne onbereken baarheid is de grootste vyand der luchtschippera. Maar kg is, gelyk het natuuronderzoek ous leert de holpende hand by de vogelvlucht, en deze waar neming maakt het waarschijnlijker, dat de oplossing van hot vliegprobleera niet onmogelijk is. Indien van eene vermakelijke //oplichting" sprake kan zijn, te meer daar de benadeelde het vooruit- zicht heeft na eenigen tijd weder in het bezit van zijn rechtmatig eigendom to zullen worden gesteld, dan heeft dezer dagen zoodanig feit te Groningen plaats gehad. De zaak moet zich ongeveer volgenderwyze hebben toegedragen Zondagmorgen jl. omstreeks 9'/j uur, stapt een 22-jarige Duitschor den kleerenwinkel van een koop man in de Gelkiugestraat binnen en geefi als zyn verlangen te kennen van top tot teen te worden uit gerust. Hij discht daarbij eon verhaal op. Hij is schipper on heeft goruiraen tijd bg een welbekend Groninger scheopsgezagvo.erder als kok gevarendeze zou dan ook al de to koopen goederen betalen. Dit fabeltje werd met zooveel schijn van waarheid door den jeugdigen Germaan verteld, dat door dên koopman niet meer aan zijn geloofwaardigheid kon worden getwijfeld zelfs was deze zeer in zyn schik, reeds zoo vroeg een goeden klant in zijn winkel te hebben. Het toilet begint, den man wordt een geheel nieuw kamgaren costunm aangetrokken en de uit rusting verder met een tal van andere kledingstuk ken gocomploteerd. Nadat alles in orde en zijn kooplust bevredigd is, verzoekt de quasi-zeeman den koopman, hem naar zijn schip te billen volgen, waar de betaling door den scheepskapitein zoude geschieden. Aan dat verzoek werd natuurlijk bereidwillig vol daan, en weldra begeeft de Duitscher zich aan boord van een in de Noorderhaven liggende buitenvaarder, op den voet gevolgd door den koopman, die met levensgevaar eveneens heï dek van dat vaartuig be klimt. Helaas, er was niemand aan boord (dit wist de deugniet), en oogenschijnlgk mistroostig klauteren beiden weder van het sohip, terwijl de koopman zekerheidshalve janmaat weder met zich naar hui» nam. De tijd gaat heen onder gezelligen kouter wordt koffie gezet en een boterham voorgediend, waarby onze klant zich niot onbetuigd laat. Eindelijk wordt het 12'/» uur, en de zeeman geeft opnieuw zijn verlangen te kennen, naar boord terug te keeren, omdat hg als kok het middagmaal moet bereiden en verzoekt, dat thans de zoon van den koopman hem zoude mogen vergezellen. Ook aan dat verzoek werd voldaan maar in plaats van naar de Oosterhavon koers gezet, wat zonder achterdocht ging, omdat de zoon begeleidde en met de ligplaats van bet sohip onbekend was. In de nabijheid van laatstgenoemde havens ge- koraon zijnde, zegde de zeeman tot zijn geleider z/wacht hier even, daar ginds wijzende op een man in de verte loopt de kapitein", en de man voldoet aan d«t verzoek. Ee Duitscher spoedt zich vooruit, maar rent den man in de verte woldra voorby, en loopt zoo hard zien, en dat bij dien alleen in den looj) des tijds kon overwinnen. Zeg dat niet, antwoordde Theodoor, zij haat mij, zij kan niet vergeven, dat hare schoonste hoop is vernietigd. En wat had zg nu, indien zij mijne hand aannam Ikv moest met mijn vader breken enkon haar niet meer de voordeelige positie aan- Meden, waar zij zoo zeker up gerekend nad. Orn aat zg dat weet, volhardt zij by hare eigenzin nigheid. Mijnheor Romberg, ge oordeelt nu veel te scherpviel Paul hem iu de rededie woorden, zijn voor de jongo dame beleodigend. En hoev noemt ge de woorden, die juffrouw Vogel tegen rai\gosproken heeft? Wel, goei beschouwd heeft zij u slechts 'fè waarheid gezegd! Maar heb geduld, mijn waarde. Ge zult uw doel bereiken. Geduld, zog ikgij zult in do haven aankomen, hoewel thans nog stohnon woeden. Ge zegt c^at zoo vol vertrouwen kuut ge mg overtuigende bewijzen geven? Neen, dat kan ik niet. Een volkomen tegen spraak blijft even geheimzinnig voor wijzen, als voor dwazen, zult gij denken. In 's Hemels naam, ik- laat het aan den tijd over, mijne beweringón doof bewijzen te staven; blijf slechts standvastig'en tooa haar, dat het met uw berouw ernstig gemeend ia Wordt vervolgd.) V k hg kan in de richting van de Qosterhoogebrug voort. Een oogenblik staat de koopmanszoon als ver steend, maar weldra herkrijgt hij zijne bezinning en git den vluchteling na, waarvan een wedloop hejt gevolg wordt. Van inhalen is echter geen sprake meer, en teleur gesteld en zonder geld of goed keert de koopman naar do ouderlijke woning terug. Met het vcorgevallone werd zoo spoedig doenlijk de politie in kennis gesteld, die weldra het ver moeden kreeg, dat de deugniet zich waarschijnlijk naar Delfzyl zoade begeven, ten einde te beproeven in de havenplaats op een schip aangemonsterd te worden, waarom dan ook telegraphisch zijne aan houding werd verzocht. Spoedig bleek nu, dat men niet had misgezien want reeds Maandag werd de avonturier te Delf zijl gearrestoerd en vervolgens naar Groningen over gebracht. Bij eon nader onderzoek bleek nu, dat hg boven dien gedurende eenige dag9r. onder valsche voor- gevens kosteloos bij een werkman was gehuisvest geweest, en uit dankbaarheid bij zijn vertrek uit diens woning èenige goederen had ontvreemd. De deugniet i9 natuurlijk f^eingesperrt", en van een en ander proces-verbaal opgemaakt, terwijl het zeer zeker geruimen jtijd zal duren, vóórdat hij weder naar zijn //Heimath" kan torugkeeren. (jV. Gr on. Crt.) Birmingham is onlaugs door een geostdriftigen Amerikaan de best bestuurde stad ter wereld genoemd en inderdaad onderscheidt zij zich in menig opzicht bovon andere groote steden. Tot nu toe had zij evenwel geene goede waterleiding, -maar de plannen, beraamd voor den aanleg, vorderen zoo verbazend snel, dat er geen twijfel bestaat of binnen zeer korten tijd is dit gebrek verholpon. Maar dit nejynt niet weg, dat er ontzaggelijke bezwaren aan de uitvoering verbonden zijn, bezwaren, die hier in Nederland vol doende zouden zgn om aan eene verwezenlijking van zulk een plan niet eens te denken, maar die daar eenvoudig niet worden geteld. Zoo heeft Birming ham b. v. twee rivieren aan te koopen en een ge heel meer aan te leggen. De stad verbruikt thans ongevoer 17 millioen gal lons per dag, soms zelfs 22 millioeo en dit water komt hoofdzakelijk van de Blythe en de Bourne, maar aangezien de tusschengelegen streek hoe langer hoe meer wordt bebouwd, is er voor dè zuiverheid van dat water niet langer in te staan. De commissie voor de ualerleiding heeft nu haar oog gevestigd op de rivieren Elan en Claerwen, bij het stadje Bayader, in Middon-Wales. De uitgestrekt heid van dit stroomgebied is 70 vierkante mijlen (46,000 morgen), De hoedanigheid van het water is uitstekend en daar do streek zeer hoog is, ligt hot laagste gedoelte er van nog veel hooger dan Birming ham, zoodat men niet behoeft te pompeu, om het water op te werken. Wegens de wilde, onherberg zame streek en den moeilijk»bebouwbaren grond aan de beide rivieren is het bijna ondpnkbaar dat die streek oqit „bewoond zal worden. Niet minder, dan vijf reservoirs zullen in den loop der tijden worden aan gelegd, voorloopig echter slechts éen zeer groot. Do eerste koBten worden geschat op drie en een derde millioen pond sterling, de geheele kosten op vijf en een half millioen. Zoo heeft do stad zelve voor vele andere locale ondernemingen gezorgd; zij exploiteert zelf hot gas, den traradipnst, de oude waterleiding, vele inrich tingen voor kunst, zwemscholen, badinrichtingen en zorgt or aldus voor, zooals haar laatste bewonderaar verklaart //dat hare inwoners veel meer belang stellen in den gang van zaken dan die van menige an dere stad." Een stad dia zulk een verleden heeft, is wel ge dwongen, op dien weg te blijven voortgaan. De politie te Chicago doet onderzoek naar een brutale smokkelaarster, die verdwenen is met diaman ten vour een waarde van 30,000 dollars, welke zy binnengesmokkeld had, en waarop handelaars te Chi cago 10,000 dollars hadden voorgeschoten. De d^öie had oen hoel nieuwe methode van smok kelen in praktijk gebracht, sedert anderhalf jaar, en de schatkist voor duizenden dollars bedrogen. Zij 1 was eene imposante figuur, altoos in diepen rouw gekleed, en haai bleek gelaat en zilverwit haar stonden heel indrukwekkend bij haar zwart gewaad. Ia het voorjaar van 1890 stapte zij Je New-York aan land, gevolgd door xeen Chinees, dio een grooten grijzur. pelikaan aan ^eu gouden ketting hield. Zij was blijkbaar een Vyj/e dame en men zeide niets van haar zonderlingen lieveli ïg en zijn zonderlingen be waarder; pelikanöu slaau niet op de (iouanelijst en mou liet de dame Wsseeren. Sedert .dién tijd' kwam de dame heel dikwijl» den Atlantischen Oceaan ovor; altoos met pelikaan eti Chinees. Dinsdag kwam zij weer, passeerde de niets vermoedende beambten, liet een vigelante komen en reed weg; men heeft niets meer van haar gehoord. Nu brengen de kooplieden uit, dat zij eene diaraau- tensmokkelaarster was, en de reusachtige zak dien de pelikaan aan zijn bok droog, altoos met edelge steenten gevuld was. Dinsdag had zij voor 30,000 dollars bij zich, op order uit Chicago besteld door importeurs te New-York. Deze beweren niet te weten hoe de steonen ingevoerd werden. De firma te Chicago had 10,000 dollars vooruit betaald en zou bij de aflevering de overige 20,000 betalen. De politie zoekt ijverig naar de dame met haar pelikaan. Omtrent de kindermoordster Marie de Rooy ver melden de Limburgsche bladen de volgende bij zonderheden. Marie de Rooy was het eerst in dienst bij den gepensioneerden sergoant Van Dugteren, te Steen straat Meersen. Achtereenvolgens stierven aldaar in huis twee kinderen, zonder dat men de oorzaak van den dood kon opgevei/men vermeende tenge volge van stuipen, doordat de kinderen de vuistjes gebald en eenigszins verwrongen gelaat na den dood hadden. Juffrouw van Dugteren had vermoedeus togen het meisje, maar uit vrees onaangenaam heden te krijgen, maakte zij hare vermoedens niet aan de justitie keu baar. Het meisje werd weggezonden en kwam vervolgens in dienst van den heer Wesly, te Wijk-Maastricht. Op een avond werd haar gelast het llmaanden oude, aanvallige meisje van den heer W. ter ruste te brengen. Men was gewoon, dat het kindje 's avond9 in de wieg zong, tot dat het insliep. Dit duurde soms eon half uur en het meisje werd dan gelast, zoolang bij het kindje te blijven, tot het goed ingeslapeu was. Beneden kon men altoos de zingende stom van het aanvallige kind hooron, en toen men niets meer van het zingen vernam, riep de vrouw des huizes aan de trap, of het kind nog niet ingeslapen was. Jawel, antwoord de het kindermeisje en kwam vervolgens naar be neden. Hot kleine kind sliep op de kamer der echt lieden Wesly en des morgens waren beiden ten zeer ste verwonderd, dat zij niet gewekt werden door de stem van het kind dat gewoon was alsdan in het bed dor ouders te komen. De hoer Wesly springt uit het bed, sla&t de gordijnen van de wieg uit elkander, en ziet zijn kind met verwrongen gelaatstrekken on gebalde vuistjes in do wiog liggen, geen teekenen van leven gevonde. Men vermeende, dat het kind stuipen had gekregeneen arts werd geroepen on deze kou niets anders cl#n don, dood bevestigen. Daar geen sporen van goweld aa'h het kind te zien waren, werd de dood aan stuipen toegeschreven en het kind begra ven. Juffrouw Wesly vermeende echter, toen zij aan de trap geluisterd had of het kind nog niet sliep, oon zacht gesteun gehoord te hebben. DenzelfJen morgen van den dood van het kind, moest Mario do Rooy don dionst verlateu, aangezien men over het algemeen top zeerste ontevreden over haar was. Zij ging naar hu ja te SJ. Geartruiden in de eerste dagen was ,het hare stiefmoeder uiterst opvallend, dat bare beide kleine kinderen 's morgeus blauwe plekken aan den hals hadden. Marie word onder vraagd en zij bekende, dat zij zelf dit gedaan had, en indien zij met de verpleging en het /,slapen- brengen" der stiefzusjes verder ook nog belast werd, zij ze alsdan,wurgen zou; het kind te Wijk-Maas tricht liad zij ook gesmoord en nog meer anderen. De moeder, beangst door deze bekentenis, ook voor het leven van bare kinderen, gaf van een en ander mededeeling aan de justitie en bracht 'haar naar Maastricht. Ondervraagd door dep rechter, hoe en op welke manier zy dan de kinderen gostikt heeft, verklaarde Marie, dat zij hare beide duimen zoolang aan beide kanten tegen deti strot van het kind drukte, tot het geen teeken van leven meer gaf. Dit »ou ongeveer 5 minuten geduurd hebben, vooraleer de dood intrad. De lijkschouwing van de drie kinderen, telkens onder toeloop van een groote menigte nieuwsgieri gen gehouden, heeft tot geene uitkomst geleid. Op de lijkjes, die reeds in staat van ontbinding ver keerden, zijn goene sporen van geweld waargenomen. Marie de Rooy, gevoelloos alö immer, liet hare koude blikken ovér^ de lijkjes en de toescWAwers waren, aW*»begreep ze niets van de boteekenis der ontzet- tebde misdaad, door haar gopleegd. Onder de Britsche politieke partijen heerscht thans veel leven en beweging om van het droevig rumoer binnen de Jersohe partij niet te spreken. Er bestaat voor dez^Jrukte en beweeglijkheid alle refleh. Be halve daHhet tijdstip van de opening van het par lement begint te qaderon, waaraan gebruikelijkorwijze allerlei oratorische kunststukken van de parlements leden voorafgaan, vallen er allerlei plaatsen te ver vullen zetels in het hnis der gemeenten pn zetels aan de groene tafel der ministers. Er schijnt langer geen twijfel te bestaan of mr. Balfour, thans secretaris voor Ierland in het Britsch kabinet, zal den heer W. Smith als leader in het lagerünis en eerste lord van de schatkist opvolgen. In het algemeen zon deze keuze ook onder de politieke tegenstanders van den heer Balfour een goeden indruk maken, wijl men vrij eenstemming van gevoelen is, dat zyn talent heen onder de re- geeriugsleden het meest bevoegd voor dezen post maakt. Als secretaris voor Ierland zal hij waarschyn- .lijk vervangen worden door den heer Jackson, thans parlementair secretaris by de schatkist. Onder de verschillende verkiezingen voor leden van het parlement belooft vooral die te Cork, yoor de door Parnell's dood opengevallen plaats, een war men strijd u t te lokken. Door do //patriotten" d. z. de Mc. Carthysten, is nog geen candjdaat gesteld. De Paraellisten zonden een deputatie ^hnNd4n lord- mayor van Dublin, in de hoop den Ajd^ragAti Mead te bewegen als hun eandidaat op te treden/ Te midden van deze benoemingen on beijveringen om de opengevallen plaatsen weder te bezet ton, bljjft Gladstone s rede, onlangs te Newcastle-on-Tyne uit gesproken, welke togelykertyd hot programma der liberale partij voor de aanstaande verkiezingen be vatte, stof tot besproking opleveren. Yan de zijde der tories en der unionistiche liberalen staat do heer Gladstone wegons zijn rede aan de scherpste aan vallen bloot. Vooral hetgeen hij over ontruiming van Egypto heeft gezegd, grijpen de tories aan om er een nieuw en scherp wapen uit te maken ter bestrij ding van zijn politiek. Ook onder een deel zyner partygenooten vonden Gladstone's woorden geen in stemming, wijl men er uit meende te zien, dat de liberale staatsman, wanneer hij binnen kort weder aan de regeering komt, zich zou haasten de Engelsche troepen uit Kgypte terug te trekken. Omtrent deze Opvatting gaf echtor Gladstone's orgaan de laatsto dagen eenige toelichting, waaruit blijkt dat men op dit punt don grijzen spreker niet geheel juist hoeft begrepen. Trouwens men weot hoe behendig de hoer Gladstone zijn moening^pfoo in woorden weet te kleeden, dat zij voor tweooerlei uitleg zich laten leenen, zoodat het hem weinig moeite kost als minis ter er een geheel andere verklaring van te geven dan zij schenen te hebben, toen hy ze als oppositieman uitsprak. De Duitsche bladen sprekon veel over den uitslag van de Landdagsverkiezingen in Saksen. Het blijkt dat bet aantal uitgebrachte stemmen met 50 pCt. is toegenomende verhouding was bij de verschil lende partijen echter zeer ongelyk. De socialisten gingen vooruit 95 pCt., do nationaal-liberalen 40 pCt., de conservatieven 33 pCt., de vrijzinnigen 8 pCt. Men moet echter daarbij in het oog houden, dat de socialisten bijna overal candidaten stelden, teneinde do krachten der kiezers te oefenen dien tengevolge zyn 85,650 socialistische stommen uitge bracht en 35,250 conservatieve daarop volgen de vrijzinnigen met 13,600, de nationaal-liberalen 12,750. Volgons een Reutor-tolegram uit Shangai hebben de Mogendheden de onderhandelingen met de Chi- neesche Regeering niet afgebroken, maar alleen haar ontevredenheid to kernei gegeven over de slechte bescherming der vreewwingen. Over den hongersnood in Rusland komen steeds do treffendste berichten. Ah wat men aan planten of kruiden weet op to sporen, wordt gegeten. Eikels worden gemalen en als brood gebruikt, terwijl het vee leeft van bladeren, zaagsel met oen weinig koren vermengd en gemalen boojnschors. Te Petersburg zijn cle broodprijzen gestegen, maar een menschlie- vende bakker heeft besloten, zyn brood toch niet duurder te verkoopen, zelfs al moest hy er bijna niets door winnen. Zijn winkel wordt echter zoo bestormd door flkoopors, dat hij nog meer wint dan anders. In het geheele zuiden van Rusland worden lief dadigheidsvoorstellingen gegeven enz. en men kan niet zeggen, dat er niet al het mogelijke gedaan wordt om in de ellende te voorzien. De heer William Woodall, lid van het Engelsche parlement, schrijft in een brief aan Dajjp Graphie uit Petersburg, dat in 14 provincies hourarrsuood thans de normale toestand is en dat in 52 riorpen van het district A^oskou het volk groote benden organiseert om te gaaö bedelen. De to99taod vao de oude grond eigenaars wordt er ook uiet beter op, Toen in het begin vau dezo eeuw de grondeige naars hunnen lijfeigenen dé vrijheid moesten geven, vertrokken velen naar hot buitenland en gaaeu daar zoo veel gold uit, dat zij hun goedereu hfezwaarden. Nu kan de pacht niet worden opgebracht en dé onderpanden dalen bijgevolg verbazond ii%|waarde. Van al deze ellende verwacht men nieuwe revo- lö^onairo woelingen, voiral tegenover het dwang systeem dat Rusland handhaaft. Een nummer van de Graphie zag onlangs weer

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2