Bultenlanüscti Overzicht. PETROLEUM-tWEERINGEN ADVERTENTIES. Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam I arm in een slag verloor on de medaille voor helden- lAoed ontving. De Daily ^«ra-correspondent te Parijs meldt dat deze thans gebrekkige vrouw sedert jaren een armoedig stuk brood verdiende ais porster. Toch was zjj in 1870 een jong meisje van aeftigon huize en gefortuneerd. Zy woonde acht veldslagen bij eu waagde zich honderden malen om gewonden te redden. Door een vergissing werd zij als spion opgepakt en door den krijgsraad ter dood veroor deeld, maar door een officier, die haar bewonderde, gered. Op het slagveld ran Champigny kreeg zij een kogel in den arm, terwijl zij een gewonde droeg. Ondanks haar hevig lijden bleef het jonge meisje onvermoeid in haar zorgen voor de gewonden. By het beleg van Parijs was zy onuitputtelijk in toe- .wyding en zelfverloochening en gaf ook een ƒ10.000 uit om het lydou der gewonden te verzachten. Het dankbaar vaderland laat haar thans lucifers verkoopen Naar aanleiding van de A. B. C. collecte voorde Russische joden, schrijft een abonné aan Het Centrum: Wanneer ieder ontvanger van een brief aan het daarin gedaan verzoek voldeed, zou de collecte op brengen circa 228 milliard, 768 millioen gulden. Zeer zeker een aardige stuiver, doch daar de ver plaatsing van dit kapitaal, gesteld dat ons land zooveel bezat, uit de zakken der Nederlanders in die der Russische joden, geen aanbeveling verdient, ja zelfs moest te keer gegaan worden, zoo moet ook deze collecte in principe ten zeerste afgekeurd en deel neming daaraan ontraden worden. Onpractisch is de collecte verder, omdat het aantal te schryven brieven, dat gezameolijk 3 billioen, 812 milliard, 799 millioen zou bedragen behalveaan kosten voor inkt en pennen, circa l'/g mill, gulden aan papier zou kosten en wanneer iedere brief per post verzon den wierd, dit een uitgave zou vereischen van ruim 190,/g milliard, terwijl de hiervoor bcnoodigde enve loppen op 7V| milliard zouden te staau komen. En nu het tydverlies, dat de uitvoering van deze monster-collecte, die van nabij beschouwd, een waar monster van onuitvoerbaarheid blijkt te zijn, zou veroorzaken. Aan de LI genaderd rullen 847 milliard, 288 mil lioen, 609 duizend menschen een schrijven ontvan gen, die dit ieder 3 keer zullen moeten overschrijven. Als nu zij, die nog nooit de peu gevoerd hebben, mits gaders de zuigelingen, op eenmaal eenzekere vaardigheid in de schrijfkunst kregen en de uitvoering der taak aan allen gelijkelijk was opgedragen, dan zou ieder in woner van ons vaderland, bedoeld formulier circa 8t28 duizendmaal over te schrijven hebben, een bezig heid, waaraan ieder, zoo bij dag en nacht werkte, li1/* jaar achtereen zonder oponthoud zou te arbei den hebben. Wanneer men de geheele bevolking der aarde kon aan het werk zetten, dan zou alleen het schrijven der Z. brieven door ieder 2118 maal moe ten ondernomen worden, een bezigheid die voor ieder een arbeid van 10 etmalen zonder oponthoud zou vereischen. Te ^Amsterdam is het plan gevormd om de ge neeswijze van Sequah op den duur toe te passen. Naar ons wordt medegedeeld, heeft een consortium 120,000 beschikbaar gesteld voor een sanatorium, dat aldaar zou verrijzen en zou staan onder de lei ding van een hier gevestigd masseur, die dau op meur „wetenschappelijke" manier dan Sequah de olie zou inwrijven. De uitvoering vaa dit plan zou echter afhangen van de Sequah Company, daar de ontwerpers met den alleenverkoop der middelen belast willen worden. Ondertusschen heeft de justitie hare tot dusver lijdelijke houding laten varen. Den apotheker van Sequah is gisteren aangezegd dat pi ooes-verbaal zou worden opgemaakt, zoo hy met den verkoop der middelen voortging. In verband hiermede is dö verkoop gestaakt. Ook eenige patiënten, die in hunne woning be handeld werden, zyn in een gerechtelijk onderzoek betrokken tot het geven van inlichtingen. Hblad De Zweedsche journalist (Jddgren kwam 11. Zater dag, des namiddags om half drie, van Dordrecht te Moerdijk in de haven. Zijne ranke boot, 5,5 M. lang en 1,15 M. breed, is met mahoniehouten rau- den versierd en van 3 paar riemen voorzien, terwijl zij van boven voor het grootste gedeelte gedekt is, tot berging van proviand. Hij vertrok met den trein naar Antwerpen, keerde Zondagavond terug en zette Maandagavond om 10 uur ia zyne boot de reis voort naar Ter-Neuzen en vervolgens naar Ostende. Van daar wil de heer U. naar Engeland oversteken, steeds roeiende, en daarna naar Denemarken vertrekken. De brug in de Rushstreet, te Chicago, een der grootste ophaalbruggen ter wereld, wordt door elec- trischo kracht, in plaats van, als tot dusver, door stoom, bewogen. Het daardoor bespaarde gewicht aan zware machines, enz., is niet minder dan 40 ton (40,000 kilogram). Ook te Boston eu elders in de Vereenigde Staten wordt electriciteit als beweegkracht voor bruggen gebruikt. Een werkman van Sclessin, die na de werkstakiu- gen van Mei uit de werkbuizen dier gemeente was doorgezonden en die in andere ateliers insgelyks zijn ontslag had gekregen, bij het vernemen dor reden van zijn eerste oulslag, heeft op M. de Wandre, directeur dezer fabrieken, drie pistoolschoten gelost. Het slacht offer is zwaar in den rug gukwelst. De wonden zijn zeer gevaarlijk. In een klein huis van zos kamers in de Eastend te Londen, is Vrijdag nacht in een achtervertrek brand uitgebroken, eu hoewel de braudweer vlug genoeg was aangerukt, had het vuur reeds zoo hevig om zich heen gevoed, dat aan doordringen door do pompiers in tie sook- eu vuurpoel niet te denken viel. Wel werden heldhaftige pogingen tot redding van de bewoners in 't werk gesteld, maar de dappere mannen moesten terugdeinzen. Aan enkele bewoners was het nog gelukt de trap af te komen, maar een oogenblik daarna stond deze in lichter laaie, waar door alle gemeenschap met de achtergeblevenen een oude vrouw, een 27-jarige moeder en haar drie jonge kinderen totaal was afgesueden. Nadat de brandweer de vuurzoe binnen een half uur meester was geworden, bleek het dat de slachtoffers gestikt waren. Onder verantwoordelijkheid van den minister van Justitie is tot notaris te Waalre benoemd de candidaat- notaris P. Drenth, die zich als zoodanig in de dag bladen bij advertentie aanbeval voor het uitoefenen van notarieels praktijk. Het Weekblad voor het No- tansambt betuigt daarover zijn verontwaardiging. Een minister, zegt het blad, benoemd tot notaris iemand die openlijk adverteert dat hij die benoeming niet noodig heeft om de notarieele praktijk uit te oefe nen, handelt in strijd met den geest onzer wet. Uit Duitschland komt het bericht, dat de Heer Jaite, telegraafdirecteur, oen nieuw telegrafeer-toestel heeft uitgevonden, dat reeds met succes beproefd is Het bestaat voornamelijk uit twee electro-magneten waarvan de eene alleen een positieven en de andere alleen een negatieven stroom opwekt. Deze stellen een perforates in beweging, dio gaatjes in het pa pier slaat. Deze gaatjes zyn in plaats van strepen en punten, als ia het Mose-systeem, zoodanig ge vormd, dat, wanneer men ze door lijnen vereenigt de letters van het alphabet gevormd worden. De grooto verdienste, van den toestel is, dat hij met groote gemakkelijkheid kan bediend worden. Bij de laatste proefneming zond men er 65 tot 85 berich ten per uur mede af, of 25 tot 35 woorden per mi nuut. Men zou er nog wel sneller mede kunnen werken, als de vingers van den telegrafist sneller konden bewegen. Naar het heet zal het publiek gemakkelijk kunnen leeren het doorboorde papier te ontcijferen en zelfs, na eeuigen tijd, zijn eigen be richten in te prikken, om ze voor onmiddellijke verzending aan den telegrafist te overhandigen* De uitviuding, welke nu weder aan de orde komt dagteekent reeds uit 1870. la 1871 werden twee toestellen van Jaite, bij wijze van proef, te Berlijn in gebruik genomen voor het boursvorkeer met Ham burg. Waarom het nieuwe systeem toen niet alge meen werd ingevoerd, weet men niet. In het verslag van de //algemeene beschouwingen" over de Staatsbegrooting, in de afdeelingen der Tweede Kamer gehouden, wordt medegedeeld, dat de op lossing «Ier jongste crisis en de vorming van het tegenwoordig Kabinet in twee secties ter sprake kwa men. Enkele leden wonschten daaromtrent nadere inlichtingen. Daar het ministerie-Mackay in de eerste dageu van Juli ontslag vroeg en de opdracht aan den heer Van Tienhoven eorst op 26 Juli werd gegeven, vroeg men, of deze niet reeds in het bogin van Juli een onderhoud heeft gehad met de Konin- giu-Regentea, waaruit de opdracht tot vorming van een Ministerie was voortgevloeid. Natuurlijk volgden daarop uiteenloopende be schouwingen over het Ministerie. Het werkplan, iu de Troonrede uiteengezet, gaf eveneens tot verschillende opmerkingen aauloiding. Eenerzijds betoogde men, dat regeling van het kies recht zoo spoedig mogelijk behoort tot stand te komen, eu andere iugrypende hervormingen niet ter baud genomen moeten worden vóórdat die nadere regeling in werking is getreden. Men vroeg dus nadere inlichtingeu omtrent de plaats, welke de Regcering aan het kiesrecht in do volgorde van haren arbeid heeft toegedacht. Daarentegen waren er ook leden, die, hoe wenschelijk een tijdige kiesrecht herziening ook mocht zijn, meenden dat van een algemeeneu volkswensch naar onverwijlde verande ring niets gebleken was, en dat de belangen des volks meer konden bevorderd worden door een spoedige verbetering van het belastingstelsel, regeling der defensie, en invoering van den leerplicht voor hen stoud en rookwolken hen omhulden. Het was een zeer gemongd gezelschap van vrou wen en mannen, een bont mengelmoes van de vier jaargetijdon des levens. Groepsgewijs zaten zij bijeen, in hun dieventaal met elkander keuvelend, en het ontbrak daarbij niet aan woordspelingen, gevolgd door daverend gelach. De inspecteur had dit afkeerwekkend en niettemin belangwekkend gezelschap met den blik van een kenner opgenomen; daarna begaf hij zich naar een I klein, ineengedrongen ventje, dat, ovenals de meeste aanwezigen, van den nieuwen gast geen notitie had genomen. Het roode, opgeblazen gezicht van dien man ver ried niet alleen de onstuimigheid en bedorvenheid van zijn karakter, maar ook een onbuigzame wils kracht, die voor niets terugdeinsde. Zijn kleeding was die van een werkman, eenvoudig en van grove stof, maar niet gescheurd, en ook niet vuil; hij scheen zich iets meer aan zich-zelf te laten gelegen liggen, dan de bleeke kerel met roodachtig haar en loerende oogen, die tegenover hem zat en bijna on ophoudelijk aan de nagels zijner vuile vingers knaagde. De kleeding van dien mau liet sporen van voor malige welvaart doorschemeren, maar was thans als door een vetlaag bedekt on paste uitmuntend bij het met sproeton bezaaide gezicht, waarvan de trek ken nochtans, nevens laag zingenot, hebzucht en gemeenheid, vlijt en ijver verrieden. Wordt vervolgd.) Aan den ingang van dien doolhof, zooals men de wijk met het volste recht kon noemen, ontmoette de inspecteur een politieagent, die op 't zieu van den kleinen man terstond staan bleefom hem onderzoekend en met openlijk wantrouwen te be schouwen. De i ispecteur sloeg den kraag van zijn jas naar beneden. Kent gij mij vroeg hij. Ik gehoorzaamluidde het antwoord. Good. Mocht ik binnen een uur niet terug zijn, dan zijt ge wel zoo vriendelijk, in //het Roode Hert" te komen? Het zal geschieden. Hebt ge den éénoogigen Bob van-avond gezien Ja, maar slechts vluchtig. Kwam hij van buiten, of ging hij heen? Hij kwam. Dan zal ik hem in «het Roode Hert" vinden. Gij hebt ze<er de wacht tot morgen-ochtend? Ja. Tot weerziens dan, hier of in //het Roode Hert." De inspecteur vervolgde na dit kort gesprek zijn weg en bleef eindelijk staan voor een huis, waarvan de deur, ondanks hot late uur, wagewijd geopend was. Geen enkel venster van dit vrij grooteals een kazerne gebouwde huis was verlichtmaar een scherp oor kou duidelijk het geraas van vele stemmen vernemen, dat de ondoordringbare duister nis, welke hier heerschte, uog ongezelliger maakte. De oude man keude den weghij trad het huis binnensloeg na eeuige stappen een zij gang in en stapte toen een vochtige, glibberige steenen trap af, aast het einde waarvan hij op een deur stiet. Deze deur was gesloten; hij moest kloppen, en wel op een bepaalde wijze, alleen bekend aan do gewone bezoekers dier spelonk. De deur werd onverwijld geopend, en de inspec teur trad binuen, onbekommerd om den dreigenden blik, waarmede de vagobon.l, die aan de deur stond, hem ontving. Hij bevond zich in een laag vertrek, dat aan een Teniors rijke stof had geboden voor een karakteris- lieko schets. De tafels en banken bestonden uit ongeschaafde, planken, die op ruwe, in den bodem geschroefde palen lagen; twee aan den zolder hangende lampen verspreidden een onzekpr licht, dat nauwelijks toe reikend was om de trekken der aanwezigen te her kennen. En dit werd nog meer bemoeilijkt door den tabakswalm, die het vertrek vulde en den adem benauwde. Maar wat deerde zulks De gasten, die zich hier bevonden, verlangdeu evenmin zuivere lucht, als een geschikte zitplaats, noch reinheid en vriendelijke bediening; zij waren tevreden, wanneer een vol glas ffEcnigft* leden wilden voorhands de legerquaestie laten ruften, maar „vele'' ledeu meenden dat zij zoo spoedige mogelijk weder aan de orde moest ge steld wordén. „Een aantal" leden, die zich het optreden van den heer Seyffardt als minister van Oorlog niet verklaarden, wonschten daarom dat het Kabinet in hoofdlynou zijne deukbeelden omtrent de regeling der defensie zou doen kennen terwijl //andere" leden verklaarden, vertrouwen te stellen in het beleid van deu minister en zijn bekwamen spoed. //Verschillende" leden wilden bij de aangekondigde noodwet reeds een beslissing nemen omtrent de af schaffing der dienstvervangiug. Gevraagd werd voorts o. u., of do minister Pierson onder do minvermogenden, die hij wit te gemoet komen, ook do middenstand verstaat, die, volgens sommigen, juist onevenredig zwaar belast isalsook waarin de tijdelijke maatregelen zullen bestaun ter ondersteuning van de te zwaar belaste gemeenten. Sommige leden bevreemde de toezegging van maat regelen tot verzekering van het lot van oude of ver minkte werklieden, welko li. i. niet samen hangen met de enquêtte. Anderen betoogden, dat de toe stand der industrie niet toelaat, aan werkgevers gel delijke verplichtingen op te leggen voor verzekering van oude of verminkte werklieden. Weer andere ledeu waren daarentegen zeer ingenomen met deze mededeeling der Troonrede, daar het vraagstuk der werkliedeuyerzekeriug h. i. ebu hoofdpunt dor soci ale wetgeving is, afgescheiden van het armwezen. Enkelen wonschten, dat vau Regeeringswege bij de uitbesteding van openbare werken een maximum- werktijd en een minimum-loon zou bepaald worden. Economists Franqais, 23,472 verleend in de Veree nigde Staten, of byna 4000 meer dan in Frankrijk, Engeland, Italië, Duitschland, Nederland, Zweden, Noorwegen, Oostenrijk, Rumenië en Canada te zamen. Bij eene vergelijking der echtscheidingen iu Frankryk on de Vereenigde Staten met die in andere landen worden de volgende cijfers gegovonDuitschland 6161, Rusland 1789, Oostenrijk 1718, Zwitserland 920. Deneraarken 635, Italië 556, Groot-Brittannië en Ierland 508, Nederland 339, België 290, Zweden 229. Australië 100, Noorwegen 68 en Canada 12. Onder Usohermheerschap van den staatspresident der Transvaulsche republiek is te Pretoria eeue ten toonstelling gehouden, verdeeld in de volgende af deelingen lo. bloemen en varens, wilde en gekweekte, in groote verscheidenheid, alsook verscheiden soorten groenten; 2o. monsters van allerlei soorten gebak, koek, taarten, 'boer- eu raostbesChuit, boer- eu bak kersbrood; 3o. kunststop-, lap- en anderj naaldwerk van kinderen van allerlei ouderdom, alsook van vol wassenen, breiwerk, wolwerk ens. van allerlei aard 4o. schilderijen in olie- en waterverf, teekeningen in krijt, potlood en inkt, en photogruphiën' enz.5o. houtsneewerk, draaiwerk, pleisterwerk, kabinetwerk en tafeldekken. Voorts een groot aantal voorwerpen, die niet onder de vorige secties gerangschikt kouden worden, zooals schelpen en scholpwerkeu, hammen en «pok, gebonden boeken, kristallen werk, klokken^ kandelaren, geologische voorwerpen, oude Atnerikaan- sche staatsbauknoteu, haarwerk, litbographie- en ander drukwerk, oude muntstukken, een paar oude kanon nen, in dezeu staat gemaakt dobr'Harthinus Kas, en ook gebruikt in don vrijheidsoorlog, eene opge stopte zeekoe, een stroohoed in Waterberg gemaakt, enz. enz. De heer T. N, de Villiurs nam bij de opening het woord. Hot doel van deze tentoonstelling was nl. om te laten zien wat er te Transvaal, vooral door de kinderen, kon gedaan worden, eu om de kinderen eu ook de groote menschen bjj elkander te brengerf en met elkander op vriendschappelyke wijze te lateu wedijveren. Het publiek eu de kinderen hadden verre bovon verwachting medegewerkt om met deze tentoonstelling zulk een succes te maken als men nu Mg, en hadden vooral ook de andere vrienden, de artikelen ter versiering ingezonden, bijgedragen om de zaal er zoo fraai te doen uitzien. President Kruger nam daarna het woord. Hij moest erkennen dat hij gansch verbaasd was over hetgeen hij zag, tvant by had nioit zoo iets kunnen denkon. Wat hij hier zag, herinnerde hem aan hetgeen hy in Europa gezien had, toen hy daar was, en hij kon niet zijne oogen geloo/en dat deze dingen hier en vooral door en voor de kinderen vervaardigd werden. Hij was^ zeer verblyd te zien wat de kinderen kunnen doen. Zy hebben getoond dat zij kunnen doen wat de oude voortrekkers niet hebben kunnen doen, en het vervulde hom met blydschap, want het was hem een toeken van vooruitgang en beloofde veol voor de toekomst. Hij wonschte de tentoonstelling alle succes toe, en hoopte dat men nog lang de vruchten daur- van zal gemeten. l)e Economiste Franqais bevat eou belangrijk arti kel over eene statistiek der echtscheidingen, in Frank- njk uitgesproken sedert de nieuwe wet in werking tWd, en eene vergelijking met hot aantal ochtschei- lügen gedurende denzelfden tijd in andere landen. 0 Fransche wet op echtscheidingen kwam den ln ugU8tus 1884 in werking, en in de vijf laatste niaandeii, van dat jaar werden nog 1657 echtschei- lagou uitgesproken, terwijl de cijfers voor de vier volgende jaren waren 4227, 2949, 3633 en 4708. o statistieken, die in Frankrijk openbaar zijn be- end gemaakt, reiken niet verder dan 1888, en in a jaar werden er, volgens den schrijver in do Zondag was het Zwitsersche volk geroepen door middel van het referendum zyn oordeol over ver schillende belangrijke onderwerpen uit te spreken, die reeds door den nationalen-raad en den stenden- raad waren aangenomen, o. a. over het nieuwe tol tarief eu over het verloenen van het monopolie van de uitgifte van bankbiljetten aan een nationale bonds- bank. Het nieuwe toltarief draagt het karakter van ggd represaille-maatregel tegen de tarieven, door de Fransche kamer vastgestold, en strokt tot het aan- knoopen van onderhandelingen met Duitschland en Oostenrijk over nieuwe handelstractaten. In vele opzichten, wat de verbodsbepalingen betreft, gelijk staande met het Fransche tarief, heeft ook het Zwit sersche een protectionistische strekking, maar de vrijhandelaars, krachtig gesteund door de vereoniging togen het duurder worden der eerste levensbehoeften hebben niet stilgezeten en alom in het land een krachtige beweging tegen het represaille-tarief op touw gezet. In Duitsch Zwitserland toonde men zich algemeen niet afkoerig jegens de voorstellen van den stenden- raad, ofschoon zich ook hier aanzienlijke minderheden hadden gevormd, welke zich kanten tegen een dou ane-politiek, die algemeen het stijgen van de prijzen der eerste levensbehoeften zou tengevolge hebben. In Franscb Zwitserland was het terrein voor de protectionisteu totaal verloren, zoodat men kon ver wit chten, dat in die streken als één man tegen het tarief zou gestemd worden Wat het monopolie der bankbiljetten betreft, op dit punt bestoud meer algemeene overeenstem raing, daar ook in Zwitserland evengoed als elders de ideeën van nationaliseering, welke ook het recht van uitgifte of intrekking van bankbiljetten aan den staat willen brengen, zich ruimer baan breken. Stonden de kansen van aaoneming of verwerping betrekkelyk het douane-tarief vry gelijk, zoodat zich te voren daaromtrent niets liet voorspellen, op aan neming van hot monopolie der bankbiljetten bestond alle vooruitzicht. De volledige uitslag der volkstemming is bondsmonopolie op uitgifte van bankbiljetten, aan- gonomen met 228,223 tegen 150,137 stemmen; nieuw tarief van invoerrechten, aangenomen met 216,564 tegen 152,662 stemmen. Maandag is in de Fransche Kamer de algemeene beraadslaging over de begrooting geopend. De heer Armand Porteu, clericaal, verklaarde dat de druk der •belastingen het toppunt bereikt heeft, zoodat er be zuinigingen op de begrooiing van onderwijs moeten gevonden worden. De beer Deschanel trachtte hierna aan te toonen, dat de financieele toestand des lauds met den dag verbetert, tegelijk mot den politieken toestand. Veel is reed9 gedaan, maar loch blyft er voor de republiek nog veel te doen over. De heer Poincarré, lid der commissie voor de be- grootiug, verdedigde het budget en eindigde met de Verklaring, dat de^ Kamer, als zy op den duur haren wil blijft kenbaar maken, het oogenblik weldra zal zien aanbreken, dat do macht van Fraukrijks be grooting, evenals zijne militaire macht, de bewondering der wereld zal wegdragen. Doze woorden brachten de handen voor bijvalsbe tuigingen in bewoging. De jaarlijksche bijeenkomst der socialistische partij te Erfurt, die den 15en dezer gehouden werd, was in vele opzichten belangrijk. Terwijl het op het con gres te Halle in het vorige jaar er om te doen was, aan de socialistische partij eene organisatie te ver schaften, die passend was voor den nieuwen toestand na de opheffing der socialistenwet (1 October 1890), was het de taak van de bijeenkomst to Erfurt, aan de partij een geheel nieuw, streng wetenschappelijk programma te geven. Maar het ontwerp vau het bestuur heeft geene algemeene instemming gevonden bij de //jongeren", die zich herhaaldelijk tegenover het partijbestuur, de //fractie", stellen. Te Halle werd deze oppositie vobral vertegenwoordigd bij monde van Werner, maar de scheuring iu de partij werd toen nog voorkomen. Na de opheffing der socialistenwet echter werden de jongeren vrijer in hunne bewegingen en de strijd heeft in de laatste maanden, vooral te Berlijn, zulk een scherp karakter aangenomen, dat het bestuur zich genoodzaakt zag met het uitstooten van de oppositie uit de partij té dreigen, indien de jongeren hunne beschuldigingen te Erfurt met konden bewijzen. Zulk eene gedrags lijn scheen inderdaad de eenig mogelijke; want aan vallen, zooals die tegen het bestuur en zijne tactiek gericht worden en die dikwijls in personaliteiten ver vielen, mag geene partij gedongen, indien zij niet haar eigen bestaan wil ondermijnen. De partij was in het opportunisme vervallen, zoo heette hetzij joeg niet meer onafgebroken haar doel na, maar stelde zich tevreden met kleine voordeelen en sloot zich nu en dan ook bij andere partijen aan (de be kende redevoering van Vollmar over de Triple-Alli- aDtio heeft eene verbazende' sensatie gemaakt)de partij zou zich voorts in geen enkel opzicht meer onderscheiden van de bourgeois-partijenelke oppo sitie werdv gefnuikt, parasieten, wien het alleen te doen was om hnn maag te vullen, drongen zich in de partij, enz. Maar de bijeenkomst te Erfurt heeft de „fractie" in het gelijk gesteld, waarmede evenwel de uiteenyalling der partij, die sinds de Qpheffing der wet begonnen is, nog lang niet is gestuit en uitkomsten bij verkiezingen, zooals die nog onlangs in het koninkrijk Saksen verkregen werden, zullen den strijd met verbergen. Het orgaan der oppositie te Berlijn, de Volkstribuneheeft immers zelf ronduit bekend, dat de socialistische partij voor helmeeren- deel uit ontevredenen bestond en dat er slechts wei nig overtuigde socialisten onder waren. Daarop heb ben de vrijzinnigen steeds gewezen en hoe meer de regeering zich het lot der arbeiders aantrekt en de eenzijdige behartiging der belangen van de groot grondbezitters en de groot-industrieelen laat varen, des te meer zal het aantal der socialisten slinken. De Duitsche Keizer heeft een zeer vleiend schrij ven gericht aan den hoogleeraar Helmholtz. De Keizer prijst 't vooral in Helmholtz, dat hij niet aan politiek doet. Van het feest van Virchow, wiens naam in de wetenschap groot is, heeft do Keizer geen notitie genomen, omdat hij vrijzinnig is. Vol gens de Engelsche bladen gaat de Keizer het volgend jaar weer op reis naar Londen. In de plaats van deu overleden Minister Smith is in het Londensche kiesdistrict van het Strand tot candidaat voor het Parlement gesteld zijn eenige, drie en twintigjarige zoon, thans met oen zwager, die met veel ouder is, hoofd der boekhandelaars-firma en Zonen. De Gladstoniaansche tegen kandidaat is een zekere dr. Gutteridge, als genees kundige eenhomoeopaath en als politicus een radicaal. Op een na hebben thans alle twee en dertig Par lementsleden, die Parnell tot het einde trouw bleven, het felle manifest aan het lersche volk ouderteekend waarbij zij verklaren nooit met de Mac-Carthysten te zullen samenwerken of hun land voor een buiten- landschen staatsman te zullen verraden. Michael Davitt, de Fenian van weleer, die indertijd acht jaren wegens landverraad in oen gevangenis doorbracht, maar sedert met een jonge en rijke Araerikaansche vrouw hmvde en een weekblad voor de lersche werk lieden uitgaf, is thans op zijn terugreis uit Canada en de Amerikaansche Republiek, waarheen hij eenige maanden geleden mot vrouw en kinderen voor zijn gezondheid heenreisde. Zooals men weet, was hij een der eersten, die zioh na het echtscheidingsproces togen Parnell verklaarde. Ce anti-Parnellisten in Cork wenschen hem nu candidaat te stellen voor den open- gekomen zetel van Parnell. van de Makelaars De markt was heden vast. Loco Tankfust 7.30. Geïmporteerd fust f 7.40 Januari- Februari- Maart- April-levering 7.30. September- October- November- en Dccember-leve- ring 1892 f 7.25. v Den 24» October a. st. hopen PETRUS BAKKER EN WILHELMINA JACOBA BROUWERS hunne 2.5 JARIGE ECHTVER- EEN IGING te herdenken. GoudaOctober 1891.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2