18 DE, JD. nt! rukte STOASKW, i BINNENLAND. Vrijdag 23 October. 1891. we^, I en Zn. 4664. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, als: ;ht. 1 FEUILLETON. I I Afioaderlpke Nommen VIJF CENTEN. De insending van advertentiön kan geschieden tot eön uur des namiddags van den dag der uitgave. itz (Uit het Duiteeh.) XVII. familiepapieren te I bewijzen Voor zich weder. door goudsche courant. enz., be- gerdoekjes, oen eenige In het laatst der vorige week stierven in Zuid-* Exloërmond kort na elkander de heer K. Benus en zijne echtgenoote. Daar men reden meent te hebben r horst, die bedroeg Toor I: 8 kozjjneu f 7922. 8638.— GOUDA, 22 October 1891. Tot predikant bij de Ned. Herr. gemeente alhier .is gisterenavond beroepen de heer H. H. Barger, predikant te Vlaardingen. Door een bekend tooneelspeler te Amsterdam worden volgens de Portefeuille poging'en aangewend om een „Theatre des Jeunes" op te richten. Wan neer deze pogingen tot een goeden uitslag leiden, zal men trachten met de directie van den in aanbouw zijnden Artis-schouwburg eene overeenkomst te sluiten. ADVERTENT1ËN worden geplaatst van 15 regels a 5G Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschijnt. Heden ten ongeveer oen uur is in het water der Zeugstraat geraakt de 13-jarige schoorsteenveger A. I., welke door S. H. v. d. Kraats Jr. gered is, die er gekleed bij sprong. Hedenmorgen raakte op de Haven een koe te water, en kon eerst na veie vergeefsche pogingen met moeite op het droge worden gebracht. Bij de inschrijvers naar het gebouw der Gasthuis kerk tot archief en librye is gisteren abusievelijk weg gevallen de inschrijving van den heer H J. Neder- j voor bed. met pannen 7498. bed. met leien 8020.voor pannen met en voor leien met 8 kozijnen De aanstaande uitvoering van de Goudtche Zang- wrteniging belooft veel voor de muziek-lief hebbers. Onder de solisten heeft men te wachten de heeren Rogmans uit Amsterdam en Driessen uit Leiden terwijl de heer Van Miliigen, onze vroegere stadge noot, een zijner composities zelf zal leiden. Men ziet hieruit dat het seizoen goed inzet, en het is te begrijpen dat de avond met verlangen wordt tegemoet gezien. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelpks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco par post 1.70. De collecte ten voordeele van de slachtoffers van den hagelslag in Limburg heeft alhier, na aftrek dor onkosten, 182.74 opgebracht. Was vroeger jaren de halve uiterwaard op Stol*- rijkers luis ter beschikking van de IJsclub „Gouda", set genoegen vernemen wij dat in het vervolg, die geheel onder water zal worden gezet, zoodatdeoude bewering dat de baan wel wat klein was nu vcor een groot gedeelte niet meer als dekmantel zal kun nen gebruikt worden, door de wegblijvers. Hedenmorgen verdwaalde een kalf, dat markt- waarts werd gevoerd, in den winkel van de Wed. Quant op den Kleiweg en richtte daar eenige ver woesting aan onder de article* de luxe, daar steeds in zoo ruimen mate voorhanden. Was dit voor de eigenares van het magazijn vrij onaangenaam, ook de boer, die de schade zal moeten betalen, was verre van tevreden over zyn weerbarstig dier. Uit Haastrecht schrijft men aan de Schoonh. Ct..- Zaterdag-middag omstreeks 1 uur had de wed. Bouman bet middagmaal met haar huisgezin gebruikt; één harer kinderen ging uit het daarbij staand zo merhuis iets halen, toe» hy buitenkomende de hooi berg met het daarin aanwezige hooi in brand eag. De hevige wind wakkerde spoedig de vlammen aan, zoodat in een kort oogenblik de geheele woning in de asch lag. Alleen een schuur achter de woning is, hoewel zeer beschadigd, behouden gebleven. Van den inboedel is zoo goed als niets gered. Alles ging zoo haastig, dat aan redden niet kon gedacht worden. De spuiten zijn tot ’s nachts 1 uur aan het werk geblevenja zelfs één tot ’s morgens 6 uren. Het huisgezin is nu bij de gezamenlijke buren inge- kwartierd. Woning en inboedel zijn verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. De jury, door de Naamlooze Vennootschap „Ver- eenigde Rotterdamsche Tooneelisten," directie Le Gras en Haspels, uitgenoodigd om haar van advies te dienen omtrent de vraag, welk der stukken, in gezonden op de door haar uitgeschreven prijsvraag, voor het toekennen van den prijs ad 1000 in aanmerking kan komen, heeft bij gemotiveerd schre ven als haar oordeel medegedeeld „Hoewel de jury geen der stukken den uitgeloof den prijs heeft kunnen waardig keuren, is er één, dat zich door genoeg goede eigenschappen onder scheidt, om eene plaats op het repertoire van het gezelschap te verdienen. Als zoodanig is het onder het motto „Duo" ingekomen tooneelspel dan ook door haar aanbevolen". „Onder de overblyvende stukken zijn er voorts enkele, waarin de jury zooveel hoedanigheden ge waardeerd heeft, dat zij meent de directie in over weging te mogen goven, zich met de schrijvers er van in betrekking te stellen, om dezen aan te moe digen tot het wagen van eene nieuwe poging, of hen op te wekkon tot het aanbrengen van zoodanige wijzigingen, dat hun stuk ter vertooning geschikt wordt." (De jury bestond uit de heeren dr. G. Pekelharing. Th. Nolen en L. Simons Mzn.) 64) Bobsprak de inspecteur zacht, terwijl hij zijn hand op don schouder van dezen legde. De aangesprokene zag verbaasd opeen poos bleven zijn oogen strakdaarna echter was er de hevigste toorn in te lezen. Voor den duivel, wat hebt gij hier te zoeken? riep hij. Stil, antwoordde de inspecteur kalm, gij zult aw zaken niet aan ieder willen verraden. Kan ik onder vier oogen eenige woorden met je spreken y Gij zoudt mij gaarne in stilte naar buiten willen lokken, niet waar? Bon ik politiebeambte Gij zijt het geweest. Wanneer ik je gevangen wilde nemen, Bob, dan zou ik een dozijn agenten achter mij hebben, zoide de inspecteur kalm. Hebt ge werkelijk een zoo slecht geweten y Kom, gij vraagt niet lang naar 1 u is reeds een verdenking voldoende..,. omen een Wat wilt gij hier? vroeg de oude man wrevelig. Opletten dat Bob geen domme streken uithaalt, antwoordde de dokter lakoniek. Laat hem maar binnen, zeide Bob, hij moet er bij zijn. En waarom vroeg de inspecteur misnoegd ge zijt verstandig genoeg, om je voordeel niet uit het oog te verliezen aan een voogd hebt gij waar achtig geen behoefte, Bob I Bij die zaak wel I Fritz Kaller kent de wet hij weet ook de waarde van schatten. Een schampere lach volgde op deze woorden, ter wijl de dokter tegenover zijn vriend plaats nam. Fritz Kaller I zeide hij in gedachten. Nu her ken ik u weder. Gij waart klerk bij een advocaat en hebt wegens valschheid in authentieke stukken in het tuchthuis gezeten. Dat gaat niemand aan, antwoordde Kaller met een boosaardigen blik op den inspecteur. Wanneer men zijn straftijd volbracht heeft, dan is iedere her innering daaraan een beleediging. Vlieg nu maar niet zoo op, antwoordde de oude man. Met heeren van uw slag maakt men niet veel plichtplegingen, en {een herinnering aan het tuchthuis kan voor u niet anders dan heilzaam wezen, ofschoon ik geloof, dat zij geen invloed op u zal uitoefenen. Gij wilt dus bij dit onderhoud tegen woordig zijn Voor de vacante betrekking van gemeente-genees- heer te Haastrecht hebben zich geene sollicitanten aangemeld. (Schoonh. Ct.) er uw woord op, dat dit nu Ik wil u in alle opzichten geruststellenik kom uit naam van een bankier. Bob vestigde de hebzuchtige oogen op zijn collega, die tegenover hem zat en ijveriger dan te voren op zijn nagels kauwde. Wat zegt gij er van, dokter? vroeg hy. Hoor eerst verder, luidde het antwoordwij weten immers nog uiet, waar het eigenlijk heen moet. Ik zal geen woord meer spreken, zoo lang wij niet onder vier oogen zijn, zeide de inspecteur, wiens blik doordringend op den dokter gevestigd was. Hiernaast is een vertrek, waar zulke zaken in den regel worden afgehandeld. voorstol doenof komt ge om mij te Nog één vraag, antwoordde Bob. Wilt ge mij een --- --- dreigen Wanneer ik wil dreigenheb ik politie achter mij 1 En gij geeft mij niet het geval is? Dat geef ik u. Bob knikte en verliet zijn zitplaats, sprak met den kastelein eenige woorden en volgde dezen in bet aangrenzend vertrek, dat veel kleiner, doch even onzindelijk was. De herbergier plaatste een brandende kaars, een j kruik en twee glazen op de tafel en verwijderde Toen de inspecteur nu de deur wilde sluiten, stond de dokter voor hem.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1