eumasKsao. ris ping N° 4666. 1891. BINNENLAND. Maandag 26 October. Kaak Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. FEUILLETON. e Bel” Wijk A. ie winkel, iet is van zien en te O. V» .«.«.«UB» lu» V Afzonderlijke Nommere VIJF CENTEN. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. de politiek.» vreeselijk tooneel in (Schoonh. Ct.) wandeling (Uit het Duitech.) XVII. verlies niet uit het oog, wat ik reep. itional on de enz. als Robaar- Verhuurd De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per poet 1.70. u Voonhuis irnemelk- ■hnurd bjj icatie ir van de Tom be Gouda, ivaarden. erkdagen is 10 tot dag des tigen. RTÜUN ERVEN Wjjk P. «reek, elk i Gebouw Spiering- met 11 van 7000 elk van eene ma- ris 1VER, 1891, des ris »Har- GOUDSCHE COURANT. mwd, goed id gelegen iJa, waai' ll dag der 12.— per Het te Oudewater gevestigde nuUdepartement heeft besloten dezen winter weer enkele sprekers ook van elders te laten optreden. Het eerst, en wel op Woens dag 4 November e. k., zal zich als zoodanig doen hooren de heer Willem Van Leer te Amsterdam, die, naar we vernemen, reeds op verscheidene plaatsen met succes als spreker is opgetreden. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschgnt. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Het dorschen van den hennep is in de Krimpener- waard afgeloopen. Het gewin aan hennepzaad is niet f 1.— tot 8.— per deq gelling, zoowel als Ten einde misbruiken te stuiten of te voorkomen waarschuwt de Alliance Israelite Universelle” dat door haar nergens giften gevraagd of collecten worden ge houden ten behoeve van de uit Rusland voortvluch tige Israëlieten dan door middel van personen, voor zien van eene officieels machtiging. Het bestaan daarvan kan blijken uit eene lijst of uitnoodiging tot het schenken van bijdragen, onder- teekend of gecontrasigneerd hetzij door het bestuur der A. I. U., hetzij door eene plaatselijke commissie, uit notabele ingezetenen samengesteld, die op verzoek, 66) Goed, denk inmiddels nog eens rijpelijk na over je eischen, en verlies niet uit het oog, wat ik je gezegd heb. Daarmede ging de oude man heen. Op je stuk blijven staan zeide de dokter, wiens gelaat een boosaardige en zegevierende uit drukking aannam. Den rijken man zal het angst zweet uitbrekenwij zullen het geld hebben. Wanneer hij het niet achter onzen rug met den erfgenaam eens wordt! antwoordde Bob op be zorgden toon. Dat zou ook mogelijk zijn. Gelooft gij dan, dat hij liever honderdduizend dan twintigduizend zal verliezen En moet hij niet vreezen, dat de erfgenaam over die verduisterings- historie een aanklacht indient? Wees geen dwaas, Bob 1 rijke lui hechten meer waarde aan geld dan 1 wij. De bankier zal in het begin zeker weigeren maar toegeven zal hij. Mij bevalt het nietdat die oude spion l tusschenpersoon optreedt, zeide Bob. Dat oudje 1 inbraak kan je niets ten laste worden gelegd. Bob schudde het hoofd, als wilde hij zeggen, dat hij zoo maar geen geloof hechtte aan de oprechtheid om die verzekering. Ik zou niemand willen aanraden, my te be driegen, zeide hij, en de geheele hartstochtelijkheid van zijn karakter openbaarde zich in den blik zijner oogen. Ik zou hem vervolgen en vinden, waarheen hij ook vluchten mocht, en wanneer ik hem gevonden had, zou ik hem zonder genade een mes in het hart stooten. Is die bedrieging op mij gemunt? Alleen dan, als ge verraad in den zin hebt. Ge wilt dus zelf naar den bankier gaan? Ja. Wanneer? Zoodra de inspecteur antwoord heeft gebracht. Dat antwoord ken ik nu al. De bankier zal ons laten vragen, of wy gek zijn. Dat zullen we afwachten, zeide de dokter be daard hij kan er misschien anders over denken. En hoe ver is de andere zaak gevorderd? vroeg Bob zacht. Heb je den cipier weer gesproken Ja. Maar waarom wil je den koddebeier toch bevrijden Waarom? Omdat hij mijn vriend is. Dan kon je wel iedereen willen bevrijden. Reimann is onschuldigmen kan hem alleen voor de inbraak veroordeelen, en bij die inbraak was ik zijn helper. Hij heeft mij niet verraden onder goedkeuring of met medeweten van het bestuur is gevormd. GOUDA, f4 October 1891. De heer P. van Vliet Jr., van Leeuwarden, zal Vrijdag 30 October, des avonds ton 8 uur optreden in de Vereeniging Patrimonium, in het lokaal Oranje en Nederland op de Turfmarkt en zal spre ken over «het arbeidersvraagstuk en de politiek.* Er is gelegenheid tot debat. Naar wy vurnemen zal I Nov. a. s. een omnibus dienst worden geopend door de firma Gebr. Blom alhier, tusschen Gouda en Bodegraven visa-versa. De afritten zullen plaats hebben te Bodegraven bij den heer Van Esveld en hier bij de firma Blom. Dr. H. A- Van der Meuten, predikant der Her vormde Kerk te Haastrecht, herdacht jl. Zondag met gevoelvolle woorden het feit, dat het dien dag juist 100 jaren was geleden, dat de familie Bisdom, het orgel, den preekstoel en het doophekje aan die kerk ten geschenke hadden gegeven. Te Roermond heeft een heer, die een perronkaartje had, bij het passeeren van bet controlehek geweigerd zijn kaartje af te geven. Hjj beweerde namelijk, dat, aangezien die kaartjes een uur geldig zijn en hij er nog slechts eenige minuten gebruik van had gemaakt nog gedurende den overigen tijd van die kaart ge bruik te kunnen maken. Men heeft hem toeu stil laten passeeren. Uit Belgrado wordt een vreeselijk tooneel in een menagerie medegedeeld. Tegenwoordig geeft daar een menagerie uit Montenegro voorstellingen. Toen Maandagavond, ten aanschouwe van het talrijk pu bliek de dierentemmer Nattin in het tijgerhok ging, vlogen dyie tijgers op hem aan en ontstond er een vertwijfelde worsteling tusschen Nattin en de dieren. De woedende beesten scheurden den man het vleesch van rug en handen en eerst na langen tijd, gelukte het aan talrijke oppassers den deerlijk verminkten temmer uit het hok te halen. Het publiek verliet de menagerie in de grootste verwarring. Nattin stierf in de loop van den nacht. Ook in Pest was Zondag een menagerie het too- neel van een gruwelijk voorval. Een jongen kwam te dicht bij het leeuwenhok en werd door den leeuw bij het hoofd gegrepen en zwaar gewond. De pa niek die hierdoor onder het publiek ontstond, ver oorzaakte talrijke verwondingen. Dezer dagen kwamen te Parijs de heer Cornédan en zijne vrouw van een wandeling naar huis terug en vonden hun kindje van acht maanden dood in de wieg, verstikt door een vreemden kater, die, door het venster ingeklommen, rustig op den kleine lag te slapen. vertrouw ik niethij heeft nog een te goed gehoor. Vreest ge, dat hjj ons de loef zal afsteken antwoordde Kaller, die weer op zijn nagels kauwde. Dat zou hem waarachtig niet gelukken. Zoo sluw als hij is, zijn ook wij, en wanneer hij voor het geldelijke zorg draagt, zou het daarom in waarde verminderen Dat niet, maar het was in ieder geval beter, als je mot den bankier zelf kondt onderhandelen. Dat zal ook geschieden. Ik mocht niet eens den brief schrijven. Je wilde het immerswaarom hebt ge het gedaan Ik zie er trouwens geen gevaar in. De inspecteur zal zich wel in acht nemen, geweld tegen ons te gebruiken hij weet nu, dat hij daardoor in het geheel niets bereikt. En mocht je gearresteerd worden, dan breng ik de zaak alleen ten einde. En neemt ook voor jou alleen het geld in ontvangst, niet waar? Ken je mij nog zoo slecht, dat je kunt ge- looven, dat ik je zou bedriegen De gelegenheid maakt den dief, en wanneer je met het geld naar Amerika ging, wat zou ik dan kunnen doen antwoordde Bob, uit wiens oogen hebzucht en angst straalden. Dat zal ik niet doen, zeide de dokter. Ik j bedrieg je niet. Overigens weet ik ook niet, waarom je zoudt gevangen genomen worden Ik zou den bankier immers vóór alles tot voorwaarde stellen, de aanklacht tegen je in te trekken en behalve de I groot, de prijs wisselt af van hectoliter. De opbrengst van van den zaailing viel evenwel niet tegen. De Stacdwourant bevat de Statuten van de Vereeni ging Amsterdamicbe Huishoudschool, als rechtsper soon erkend, volgens de wet van 22 April 1855. Zij heeft ten doel de instandhouding van en het be heer over die school, opgericht om jonge meisjes op te leiden tot bekwame huishoudsters, en om onder wijzeressen en vrouwelijke dienstboden te bekwamen in de kennis van huishoudelijke vakken. Leden der vereeniging zijn zij, die haar met eene jaarlijksche bydrage van minstens 5 steunen. Het bestuur be staat uit minstens vijf leden, waarvan een wordt aangewezen tot president en een tot secretaris-pen- ningmeester wordt benoemd. Voor het tegenwoordige bestaat het bestuur uit jonkvr. J. de Bosch Kemper, presidentemevr. H. H. Scholten-Commelin mevr. R. M. Chantepie de la Saussaye-Martin mevr. J. L. M. van Ogtrop-Hercken- rath, en mr. J. R. Boerlage, sedretaris-penningmeester, allen te Amsterdam woonachtig. Aan het bestuur wordt in het bijzonder opgedragen da regeling van het onder wijs op school, in overleg met de directrice, en het geldelijk beheer der vereeniging en het toezicht op hare eigendommen. 1 langen tijd, gelukte Het publiek verliet

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1