Buitenlandse!] Overzicht. 4 Bat herinnert de gesohiedenis van den man, die 15000 blaasbalgjes erfde en zeeen voor een beleende, soodat hij er 45000 fr. voor kreeg. Een nationale feestdag kwam met een besluit, dat al de panden van drie frank zouden worden teruggegeven. De man kreeg zgne 15000 blaasbalgjes terug en begon ze kort daarna opnieuw te verpanden, zoodat hij in weinige jaren een schoon fortuintje had. Amerikaansche schouwburg-sensaties. Het toppunt van realistische voorstelling heeft de moderne Ame rikaansche sensatie-schouwburg: zoo wordt aan de M. Neuesten Nachrichteu geschreven, bereikt in het tooueeistuk «Blue Johns." De hoofdscéne van hot stuk speelt in de machinezaal van een zaagmolen. Op den achtergrond werkt suizend oene reusachtige echte cirkelzaag, door stoom gedreven, die een plank van vier duim doorzaagt, werkelijk doorzaagt. Lang zaam, door de mechaniek van zijn onderlaag in be- weging gebracht, schuift de plank in de zaag, wier tanden haar gonzend doorsnijden. De zaal is ledig. Be arbeiders hebben zich voor een poos verwijderd. Baar naderen in heftige woordewisseling de eigenaars der fabriek. Zij zijn mededingers naar de liefde van eene vrouw. l)en een houden moorddadige gedach ten bezig. Hij velt zijn tegenstander met zwaron vuistslag ter aarde. Als deze machteloos op den grond ligt, wordt do overwinnaar door eene duivel- sche gedachte aangegrepen. Hij pakt den bewuste- looze en bindt hem op de plank die in de zaag steekt de plank schuift onbekommerd en machinaal verder en verder, en voert zijn menschelijken last naar de haarscherpe cirkelzaag toe. Be moordenaar vlucht het offer is alleen alleen en hulpeloos op dc plank met elk oogenblik schuift de dood in de gedaante van de bliukende cirkelzaag naderbij. Be spanning in het publiek wordt stuipachtig. Mannen sidderen, vrouwen vallen in onmacht. Be man op zijn plank is roerloos vastgebonden, Hoe wanneer men hem eens niet bijtijds weg nam Hoe, wanneer de acteur slechts eene seconde te laat toe springt Thans is hij nog maar een daim van de zaag verwijderd, een enkele duim daar, eindelijk verlossing, verlossingArbeiders vliegen binuen, zetten de machine stil en sleuren den ongelukkige er onder vandaan hij is gered. Nog eene seconde en het publiek had hem in twee helften aan beide zijden van de cirkelzaag zion nedervallen. Slordiger huishouden dan dat van Koningin Victoria in het begin barer regeering later, door Prins Albert's invloed, is er wel beter orde op gesteld is wel moeilijk denkbaar. Be verdeeling van het ondergeschikt dienstpersoneel en van de werkzaam heden was meer dan dwaas. Be een schoof het werk op den ander. Baron Stockmar verhaalt iu zijne ge denkschriften, dat de Koningin er dikwijls over klaagde, dat het in de eetkamer veel" te koud was dit kwam omdat de opper-bofmeestor de brandstof in den haard legde en dat de opper-kamerheer alleen het vuur mocht aansteken en onderhouden. Al» er een ruit was gebroken, duurde het soms maanden eer het gemaakt werd, want het verzoek daartoe moest langs grooten omweg geschieden. Be dienstboden deden allen wat zij wildenzij gingen uit of bleven tehuis, naar welgevallen. Om de gasten van do Koningin bekommerde zich niemand. Er was niemand, die hun den weg zelfs naar hunne van den matroos ten uitvoer had gebracht. Eu nu zijn verleden Had hij niet op den open baren weg iemand beroofd en daarvoor tien jaren tuchthuisstraf opgedaan Was dat niet in zekeren zin ook een moord met voorbedachten rade geweest En had hij niet vóór deze misdaad herhaalde malen wegens diefstal en andere vergrijpen in do gevan genis gezeten? Had hij niet zelf bekend, ja, zelfs zich er op beroemd, dat hij den stok met den lou den knop gestolen had Welke verdere bewijzen werden dus nog vereischt De verklaringen van alle getuigen waren eveneens tegen hem. Het stond va9t, dat hij altijd een driftige, vechtlustige kerel geweest washet stond vast, dat hij den jager Hackert had willen overreden, aan de misdaad deel t« nemen, en hem voor de volvoering er van een wapen te leveren. Belachelijk was dus ziju bewering, dat hij de brieventasch en het roes gevonden had. Waarom zou de matroos zijn ver moord? Vermoedelijk alleen om zijn geld Eu kon nu een verstandig raensch gelooveu, dat de moorde naar dan na het plegen van de misdaad den buit zou wegwerpen? In dit geval zou hij immors ook de zakken van den verslagene niet geplunderd heb ben want welk doel zou dit dan gehad hebbjp De leugen was te lomp, te slecht bedacht, dan dat zij de rechters op e n dwaalspoor zou kunnen brengen. Nu gaf Reimann voor, op den dag der misdaad niet in de nabijheid van Hobenhausen te zijn ge- kamers wees. Uren lang doolden zg na eene audiëntie b. v. in do gangen van het paleis te Windsor rond. In November 1840, na de geboorte van de Kroon prinses, thans Keizerin Frederik, wist een straatjongon, Jones genaamd, het paleiB binnen te sluipen. Hij braoht deu nacht door onder eene kanapé, vlak naast de slaapkamer der Koningin. Maar het fraaist van alles was, wat den Franschen ambassadeur Guizot te London overkwam. Hij lo geerde bij do Koningin en kon des avonus zijne learner niet vinden. Op goed geluk af, opende hij ten laatste eeu der vele deuren, welke hg zag. Tot zgn schrik ontwaarde hij in de kamer eene dame, dje zich ontkleedde. Haastig trok hij de deur dicht, verwijderde zich «en ging maar weer aan 't zoeken. Den volgenden tfiiddag aan tafel zei Victoria Jiartelgk lachend tot hem„Weet gg wel, mijnheer Guizot, dat gg van nacht in|mgne kamer geweest zgt, juist toen ik naar bed wilde gaan {Lettres de Guizot.) Het Franscho vischnet, de „Maudrague" genaamd, dat zeer grooto mazen heeft, van sterk touw gemaakt, kost 24,000. Het net heeft drie afdoelingen, waar do visch achtereenvolgens in komt, en het is meer dan 4U0 meter lang en bgua 70 breed. Het is zoo sterk, dat er, behalve de gewone visschen, do dolfijn, de tongn en andere zeemonsters in gevangen worden. Een sleepnet is van 30 tot 50 voet lang, met mazen van wel 4 voet breed; een drgfnet, 120 voet lang bij 20 diep; de zegen, op de kust van (Jornwallis in gebruik om de sardijnen te vangen, is ongeveer 200 vademen of 1200 voet lang en 10 vademen of 60 voet diep, op het diepste gedeelte. Het net, dat ge bruikt wordt om de tongnen in de Middellandsche Zee te vangen, is dikwijls een mijl lang. Sommige Russische vischuotten zijn 3000 voet lang. Het lange sleepnet, om versch-water-visschen te vangen, kost een halve kroon de meter. De gezamenlijke waarde van de vischnetten, in Schotland gebruikt, wordt op JC 780,000 geschat. In de katholieke bladen vindt men thans eeu schrijven van de heeren mr. J. G. de Bruiju, lid der Eerste Kamer der Staten-Generaal, en E. J. J. H. Dobbelman, mr. L. M. H. baron Michiels van Verduijnen en rar. F. J. F. M. Walter, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, naar aanleiding van de bekende circulaire der hoeren Haffmaus c. s. Eerstgonoemden zoggen in dit schrijven Het is de innige overtuiging van ondergeteekenden dat nieis goeds lot stand te brengen is in, door en voor de katholieke partij, tenzij allen hunne beste krachten aauwendau om in eensgezindheid ter be reiking van hetzelfde doel samen te werken. Tot heil van godsdienst en staat is het noodza kelijk, dat men hetzelfde doel gezamenlijk trachtte te bereiken maar dan moet ook vrede en eensge zindheid heerschen in de katholieke gelederen, en vrede en eensgezindheid kunnen alleen ontstaan en blijven bestaan, als de katholieke volksvertegenwoor digers, gezamenlijk optredend en handelend, daarbij iedere verdeeldheid, die het govolg is van vroegere omstandigheden, ter zijde stellen. Ondergeteekenden zijn de eerste om te erkennen, maar tevens om te betreuroD, dat ouder de katho lieke leden der Staten Generaal, op dit oogenblik, niot die eensgezindheid bestaat, die reeds dadelijk weest, en beriep zich daarbij op een schaapherder, dien hij zes uren van Hohonhausen verwijderd op het veld had aangetroffen en naar den weg zou ge vraagd hebben. De rechter van instructie had aan die verklaring geen de minste waarde gehecht, maar niettemin den herder opgezocht en hern ook worke- lijk ontdekt. De herder kende echter dón beschul digde niet en herinnerde zich niot, hom ooit gezien te hebben. Ook daarvoor bad Reimann oen verklaring. Do herder bad hem den rug toegekeerd en het niet de moeite waard geacht, hem aan te zien, zeide hij. Was dat geloofbaar? Wellicht; maar do herder kon zich ook niet herinneren, dat op den hem aan- geduiden dag tegen den avond zulk een vraag tot hom gericht was geworden het kon zijn, maar het kon ook niet zijn de bewering van den beschuldigde bracht hem klaarblijkelijk in verwarring, en hij wilde zijn geweten niet bezwaren, llij was een bejaard man en, zooals hij zelf zeide, reikte zijn geheugen zoover niet meer; er lagen al reeds woken, maanden tusschen heden en dien dag, en er kwamen zoovele voetgangers, die naar den weg vroegon Bio man was de eonige getuige a décharge voor den beschuldigde. Aan diens getuigenis was geen beteekenis te hechten; hij zoide immers, dat hij den beschuldigde niet koude. Reimann schoon ook geen gunstige vurklaring verwacht te hobbeo op zgn b/utaal gelaat zag men het gezamelijk en eendrachtig optreden in politieke aangelegenheden mogelijk maakt. Zyzijn echter over tuigd, dat die eensgezindheid, wanneer allen haar in ernst willen, is te verkrijgen, doch dnt alsdan een program eenor katholieke partij in de Staten-Gene raal iu ons Vaderland, alvorens te worden aangeno men en tot stand te komen, aan het oordeel van alle katholieke loden der Staten-Generaal moet worden onderworpen, dat ieder der leden in de gelegenheid moet zijn gesteld om zijne zienswijze daarover uit te spreken, dat van die besprekingen op de meest zorgvuldige wijze een protocool of notulen moet wor den opgemaakt, doJjf alle leden, die zich bg dat program aansluiten,»xe ondorteekeneu, en dit wel om te vermijden, dat later weer twist en oneenigheid ontstaan over do uitlegging der bewoordingen van het program. Ondergoteekendeu nemen de vrijheid, aan hunne hooggeachte mede-afgevaardigden, die hun voormelde uitnoodiging deden geworden, op te merken, dat zg hunne bevreemding moeten uitdrukken, dat alleen de onderteekenaars der circulnire ziju uitgenoodigd tot het medewerken aan, of het tot stand brengen vau een program eenor katholieke club van afgevaardig den ter Staten-Generaal terwijl elf katholieke loden der Twoede Kamer der Staten-Generaal, tot zulke modowerking en vaststelling niet waren uitgenoodigd, ja zelfs dienaangaande goheol onkundig waren gelaten en van de instemming met of raadpleging over den inhoud der circulaire van do katholieke leden der Eerste Kamer der Staten-Generaal door geen enkele onderteekening blijkt. Ondergeteekenden zgn van meening, zonder eenige goed- of afkeuring over hot ontworpen program der opgerichte club uit te spreken, dat alleen door samen werking vau allo leden der roorasch-katholieke staats partij in de volksvertegenwoordiging eene door aan eensluiting krachtige, door overtuiging machtige, door terzijdestelling vau persoonlijke inzichten, is die noodig, geheel eensgezinde staatspartij is te vormen en te behouden. Tot zulke gemeene overeenstemming onder do ka tholieke vertegenwoordigers d§r Staten-Generaal, al thans eone poging daartoe te doen, eene poging, die aan de welwillendheid van alle R. K. leden der Staten-Generaal wordt aanbevolen, is het doel van ondergeteekenden. Daar door do veertien leden, dio voormelde circu laire aau hunne medeledon zouden, de eerste stap werd gedaan tot het oprichton of weder oprichten oener club van R. K. Kamerleden, noodigon onder geteekenden bescheidelijk die mede afgevaardigden uit, ter verkrijging van een program, omnuim con sensu ontstaan, alle katholieke Kamerleden bijeen te roepen. Mocht echter bij enkele of meerdere dier modeleden onvorhoopt bezwaar bostaan tegen het doen van zulke oproeping, mocht zulke oproeping niet vau hen uitgaan dan zullen "de ondergeteekenden de eer hebben alle katholieko leden der Eorste en Tweede Kamer der Staten-Generaal beleefd iflt to noodigeu tot het bijwonen eoner vergadering, te houden tus schen 22 en 29 November e. k., terwijl dan bij nader schrijven uur en plaats van bijeenkomst zullen worden opgegeven. Inmiddels hebben de ondergeteekenden de oer aan ieder der katholieko leden dor Staten-Generaal boven staande korto beschouwingen in wolwillende overwe ging to govon, torwijl huu geacht medelid mr. Haff- mans, dit als voorlcopig bescheid op do door hemen geen spoor van teleurstelling. Zijn onverschilligheid was hemeltergend en getuigde ook al voor zijn schuld. Bij de verklaringen van Hackert lachte hij, en toen graaf Von Hohonhausen voor de balie trad, vlamde er haat in zijn oogen. De verontwaardiging van het publiek steeg van uur tot uur, eu op de rechters had hot gedrag van den beschuldigde een noodlottig erf invloed. De ambtenaar van het oponbaar ministerie maakte het kort met zijn requisitoirdo schuld was immers zonneklaar bewezen welke twijfel bleef er nog over? En de verdediger besefte dit ook en bepaalde zich er toe, do misdaad niet als moord met voorbedachten rade, maar als doodslag te qualificeoren. Hij op perde do mogelijkheid, dat tusschon den moordonaar en zijn slachtoffer een woordenwisseling had plaats gevonden, er. de koddebeier in het hevigste van dien strijd door drift tot den noodlottigen slag vorleid was geworden. Maar aan die mogelijkheid, waar over zelfs do beschuldigde glimlachte, wilde niemand gelooven, en toen do rechtbank zich ia de raadkamer terugtrok, verwachtte ieder het „schuldig." De beraadslaging duurde niet langde uitspraak verklaardo Reimann schuldig aau moord, diefstal eu inbraak mot verwonding, eu de vraag, of verzach tende omstandigheden aanwezig waren, werd ont kennend boantwoord. Peter Reimann werd ter dood veroordeeld. (Wordt vervolgd.) dertien andere Kamerleden toegezondeu circulaire zal gelioven te beschouwen. Abraham's offer in Rusland. Tegen het einde van een dag in den vorigeu winter (schrijft een Russisch correspondent aan do'^Christian World") zat Dmitri Kurtin aan de (leur ^.«n zijn blokkenhuis, zijne izba, te lezen. Hij was eön man van ongeveer vijftig jaar, lang, donker, mager, met een smal hard voorhoofd, doordringende kleine'oogen en saamgeknepen lippen, het gezicht van oen redemptorist, streng, ascetisch, somber. Bij het verflauwende licht van den namid dag zat Kurtin over zgn boek te peinzen, den oudeb Slavonischeu bijbel, van zijn grootvader geërfd. Het was de avond voor St. Izaak, en hij las de geschie denis van den ouden patriarch, lezend en peinzend, lezend en biddend. Hij had de geschiedenis van Abraham's gestoorde offerande, het offeren van zijn zoon, gelezen en her lezen, en de oudo Hebreeuwsche vertelling scheen een zonderlinge bekoring op hem uitteoefenen, zijn geest vullend met vreeselijke gedachten die hem ge heel overmeestordon. Later legde hij uit, dat de ge dachte aan de slechtheid dor wereld en do volko men hopeloosheid dat verlossing ooit het menschdom bereiken zou, reeds sinds lang hem met rouw ver vuld en zijne kracht verzwakt hadden. Dat allen moesten te gronde gann wegens hun verzaken van God, was een denkbeeld dat sinds weken hem steeds meer had overweldigd. Wat kon hij doen om de onvermijdelijke verdoemenis die het menschdom moest treffen, af te wenden. Met dit denkbeeld vervuld, las bij weer de vreeselijke geschiedenis van Abraham en Izaiik, en de ontzettende gedachte kwam bij hem op, dat hij on zgn vrouw en zoon voor eeuwig ver loren zouden zijn, als zij niet een middel vonden om do goddolijko gerechtigheid te verzoenen. „Je hovah jireh" mompelde hij in zichzelf„op den berg des Heeren zal er voor gezorgd worden." Hij redeneerde mot zich zelf„als de Heer mij gebood Grisha te offeren om mijno gehoorzaamheid te be wijzen, zou ik dan te kort schieten? O Heer, stel mij niet op proef; hij is mijn eenige zoon, da kleine Grisba. Maar als Gij het gebiedt, dan zal ik Uw machtige stem hooren, en die mij zal zoggen Daar gij mijn bevel hebt gehoorzaamd en niet uwen zoon behouden hebt, uw oenigon zoon Grisha, daarom zal ik u met zegeningen zegenon en uw geloof een voorbeeld raakeu voor de natiën en uw offer aan nemen tot zegen voor de volkeren der aarde." De correspondent vertaalt een gedeelte van het getuigeuis, eenige dagen lator door deu vader voor den rechter van instructie der stad Vladinmir af gelegd." Toen het donker word om te lezen, ging ik mijne izba binnen en legde mij te bed. Maar gedurende den nacht vermeerderde rnija smart zoo over mij, dat ik niet kou slapen, en verscheidene malen stond ik op om meer en stoeds meer kaarsen aan te steken voor de heiligenbeelden. Gedurende hot grootste godeclte van don nacht bad ik op inijn knieën voor mijn eigon behoud en dat vau mijn ezin gedurende nl dien tijd werd steeds de ge achte sterker iu mijn gemoed, dat kleine Grisha moest geofferd worden. Hij was een levendig vroo- lijk kind, en verstandig boven zijn jaren hij kon soms zulke wijze dingen zoggen. Als ik hom offerdo, zou ik hem daardoor redden van de verzoekingen van het loven, van de verzoeking om, als hij groo- tor werd, zijn geloof te verzaken en zijne ziel te doen ondergaan. Ik besloot hom een zekeren over gang nuur den hemel te bereidon. Vroeg iu den morgen, lang voor dat de uieuwe dag over de we reld opging, ging ik naar buiten in de duisternis, in den tuin achter de i^a, knielde daar eu vroeg den Verlossor om een teeken. Ik vroeg, dat, als het Zijn wil was, dat ik mijn Grisha zou opofferen, dan de wonsch om het te doen van do rechter zijde zou komenzoo niet, dan van de linker zijde. Gij i moet weten dat, volgens ons geloof, do engelen de gedachten rechts ingeven, eu do duivels links. Na lang bidden kwam de gedachte van de rechterzijde en ik keerde met verheugd hart naar do izba terug, want nu wist ik dat mijn offer aangenomen zou worden." Op een breede bank in de binnenkamer sliep Grisha met zijne moeder, eon zachtzinnige vrouw, die haren zoon hartstochtelijk liefhad en vol bewondering was voor zijn jonge wijsheid. Kurtin, verzet van zijne vrouw vreezend zond haar onder een voorwendsel naar het naburig dorp. Toen keerde hij zich tot zijn zoon, en zeide „sta op, Grisba, en trek oer. wit hemd »an, dat ik mij over u moge verheugen." Kurtin (egde dit later uit aan don rechter van instructie, dat m het genootschap, waartoe hij.behoort, het als zon dig werd beschouwd, in gestreepte of gekleurde klee derun te 9tervcn. Toen de knaap het witte kloed had aangetrokken, gebood zijn vader hem, weer op do bank te gaan liggen. Kurtin vouwde toen een jas met bont dubbel en plaatste dien zorgvuldig onder bet hoofd van zijn zoon. Toen ging hij naast hem zitten, haalde een mes uit de mouw en bracht hem verscheidene steken er mede toe. Het kind was spoedig stervende, terwijl de roode dageraad helder der on heldorder opgiug aan deu Oostelijken hemel, 1 en door het kleine ventertje der izba hare stralen wierp, een gloeiend licht werpend op den dweeper 1 in het volbrengen zijner vreeselijke daad. Kurtin merkte op, hoe het purperen licht dwars over het bleeke gezichtje van het onschuldige offer gleed hij 1 was (loor ontzetting getroffen stuiptrekkingen bevin- gen hem, en naar den hoek waggelend, waar de hei- 1 ligenbeelden waren, viel hij geknield met het gezicht op den grond, den Almachtigo sraeekend zijn offer 1 aan te nemen. Toen torugkeerend tot zijn zoon, die nog leefde, riep hij „Vergeef mij, Grishanka, dat ik je doe lijden. Het is alles voor je bestwil, jongetje." Het stervende kind, nog niet bewusteloos, prevelde„goeden nacht, 1 vadertje". Maar Kurtin, nog niet voldaan, plaatste het kind in gemakkelijker houding en liet hem zeggen „God zal u vergeven, vadortje." Toen stak hij weer nieuwe kaarsen aau voor den ikon, bad voor rlen ziel van den knaap een van die roerende Russische gebeden voor de stervenden, en verzocht den knaap hem de woorden na te zeggen. Het arme kind deed dit zoolang zijn bevend stom metje het toelietmet de laatste woorden van het gebed eindigde ziju doodstrijd. Toen Kurtun's vrouw thuis kwam, zag zij met één blik wat er gebeurd was. Vol schrik ijlde zij naar do oudsten von het dorp. De bureu kwamen aanloopen naar het toonool van h6t vreeselijk drama, en vonden den moordenaar bewusteloos voor de heiligenbeelden Een veertien dagen later noodigde de goeverneur van de staatsgevangenis te Vladimir don dokter en den oppasser uit tot een consult omtrent den toestand van eenjgevangene, die in de afdeeling krankzinnigen was opgesloten, en die sinds dagen had geweigerd eenig voedsel te gebruiken. Hij bracht dagen en nachten door met smeeken om vergeving en hulp. Zij gingen deu gevangene zien: Toen zij de deur van de cel, waarin hij was opgesloten, openden, zagen zij bij het onduidelijk licht een vormloos hoopje klee'en tegeu den muur geleund, bewegingloos. Alle lijdeu had opgehouden, het was het lijk van Dmitri Kurtin die zich had laten doodhongeren. In de Matin geeft do heer Maret eene beschou wing over de toenemende zelfmoorden in verband met liet materialisme onzer dagen, welke te meer de aandacht verdient, omdat de schrijver zelf als revolutionair-radicaal vrijdenker bekond staat. Hoe zijn, vraagt hij zich af, al die zelfmoorden ondex lieden van allerlei leeftijd, stand en geslacht bij de tegenwoordig heerschendo denkbeelden to verklaren „Men schijnt net er over eens te zijn," schrijft hij, „dat onze tijd zich om niets bekommert dan om het gold on do stoffelijke belangen, dat al hot overige ijdelhcid is, waarvan men sodert lang ge noeg hooftgeleerdon en romanschrijvers halen om strijd de schouders op, wanneer men hun over iets anders spreekt dan een nog te vinden X of eene te beschrijven Bankoperatio. En zie, terwijl zoo alle romantisme eu ideaal met voeten getreden wordt, nu er enkel twijfelaars over ziju, iu do herborg voor oen schotel getruffeldo varkenspootjes aan het smul len, nu de politiek zolve een bedrijf is voor mannen van zaken en mon, iu plaats van op te treden als kampvechter eenor ideo, maatschappelijke eischen op den voorgrond stolt, welke slechts de bevrediging van behoeften bodoelen nu mou, na God gelooclient te hebben, ook don geest loochent en men over een lovonsdroom bloost als over oen tooneelspelerspost in dit jaar 1891, nu do Wertlier's en Romeo's zoo ver achter ons liggen, dat doze por3onuages ons tijdgenooten toeschijnen veu don ichthyosaurus volgon do slachtoffers der liefde elkander op en j hoort men van niet anders dan Jiedon, dio do hand aan zichzelf slaan, godreven door eene teugolooze teedorheid, om een vervlogen droom. „Zouden misschien do heeren materialisten het ten slotte toch niet bij het rechte eind hebben? Zou er soms in den monsch toch nog iets anders steken dau phosphorus on azotura? Zouden wij allen bij goval TaTtuffes van het ongeloof zijn, zooals er voor heen Tartuffes dervroomheid waren O, men Js zulk oen fijn spotter; met alles steekt men den draak men laat zich geen knollen voor citroenen ia de handen stoppen en die ons wat diets wil maken moet vroeg opstaan men gekscheert met zijno vriendende vrouw is maar eon wgfjesmensch het ideaal, eene zotternijde ziel, eeno hersenschim een biefstuk, dat i3 wat anders, of een nieuwe spoorweg; en vervolgens gaat meft naar huis eu Zet zich in een hoek eu weent. Gij zijt een navorschoralles hobt gij wetenschappelijk, met wiskundige juistheid ont leed het hart, gij weet het, is een physisch orgaan mot twoc kamersde horsens zijn eeuo woeke stof, welke de eigenschap hoeft van te denken niets ter wereld is het waard, dat gij het u aantrekten zie, u deert een zedelijk lijden, gij sluit u op en maakt een eind aan uw leven ,/Het ick en Keet nut wal is alom, ia vooral in den mensch en ten onrechte laat onze opgeblazen wetenschap er zich niet aan gelegen zijn. Het ick en weet niet wat ia de verborgenheid des levensen wanneer gij eenmaal er in slaagt een lichaam samen te stellen als het onze, zonder een stofdeeltje te ver geten van hetgeen waaruit het volgens u is samen gesteld, dan zou dat lichaam evenwel niet leven." Het besluit der Fransche regeering om den aarts bisschop van, Aix monseigneur Gouthe-Soulard, te ver volgen, wordt aan De Freycinet toegeschreven, die het in den ministerraad tegen de meer verzoenuigs- gezinde meening van Carnot in zou hebben doorge dreven. De woorden in het protest van den aarts bisschop tegen het rondschrijven van den minister van eerodiecst, waarop de aanklacht is gegrond, luidt als volgt „Ge hadt wel wat beters kunnen doen, dan ons oen briet to schrijven, om aan uw tegenzin tegen over ons lucht te geven, Vrede is soms op uwe lippen, maar haat en vervolging zijn steeds de drijf- vooren van uwe handelingen, daar de vrijmetselarij die oudste dochter van Satan, heerscht en beveelt. De aartsbisschop ging vroeger steeds door voor een der meest verlichte priesters eu was bij de re geering zeer gezien. Een dergelijk geval is vroeger nog eens voorgekomen met Mgr. Cotton, den bisschop van Valence, die echter vrijgesproken werd. Het is moeielijk hier te beoordeelen of deze ver volging een verstandige daad der regeering is, nu katholieken en monarchalen de republiek beginueh te erkennen. De radicalen juichen het beslait toe, do gematigden veroordeelen het, do conservatieven zijn er bitter vertoornd over. Ue Engelsche radicale oud-Minister Chamberlain hield te Sundorland een redevoering, die een door- loopende aanval op Gladstone was. Zeer stellig sprak Chamberlain de bewering tegen van Gladstone, dat de nieuwe verkiezingen een Gladstoniaansche meer derheid in het Parlement zouden brengen. In 1866 haddon de Gladstonianen op gezag van hun grooten politieken agent, den heer Schnadhorst, dat ook beweerd en waren zeer bedrogen uitgekomen. Hij, Chamberlain zou, als hij slechts de belangen zijner partij in aanmerking nam, gaarne zien, dat Glad stone weer aan hot bewind kwam, want dan zou het land nogmaals zien hoe alles in de war zou loopen; zes maanden zouden genoeg zijn om Engeland in buitenlandscho verwikkelingeu te helpen, Ierland weer in wanorde en anarchio te storten en al de verschil lende bestanddeelenwaaruit de Gladstoniaansche partij bestond en die allo verschillende doeleinden najagen, tegen elkaar in het harnas te jagen. Do Daily News verneemt, dat er in Rusland een botero stemming bogint te heerschen jegens de Joden in de brainbtenwerold eu in de pers het heet dat er plannon ontworpen zijn om landerijen aan de Joden af te staan in don Trans-Ural en in het Amoer- gebied. Aan de Piroos wordt gemeld, dat in sommige dis. tricten van Zuid-Ruslaml heftige oploopeu en ge welddadigheden door do bevolking gericht worden tegen de Israëlieten, aan wie zij den hongersnood wijteu. Dit klinkt zeker zonderling maar hun ge- dachtengang schijnt deze te zijn De Joden handel den vroeger in graan thans doen zij dat weinig het is dus hun schuld, dat er geon graan voorhan den is. Vergeten wordt daarbij, dat zoo de Joden geen graau gekocht hebben, dat alleen is geschied wegens de onzekerheid, waarin zij tengevolge der strenge tegeu hen genomen maatregelen, leven. Dat in het aleeraeen de welvaart en handel in sommigo Russische districten groote schade lijden moesten door dit plotseling ophouden van het handeldrijven der Israëlieton liet zich wel voorzien. De togen hen voorgeschreven maatregelen moeten, naar aan do Times bericht wordt, dientengevolge in ettelijko districten eenigszins verzacht zijn. De zeven raillioen acres land, welke baron Hirsch iu de Argentijnscho Republiek heeft aangekocht, zullen vordeoid worden iu stukken van hondordvijf- tig acres voor elk gezin. Het eerste jaar zullen de kolonisten onderstand ontvangen, om in hun onde houd te voorzienhet tweede jaar moet elk gezin zichzelf onderhouden het derde jaar moet het een kleine pacht opbrengen. Er zal gelegenheid worden gegeven om de stukkon land in eigendom te ver krijgen, maar ten einde alle speculatie met opkoopen en overdragen te voorkomen, zal er geen eukele handeling van dien aard mogfn geschieden, zonder goedkeuring van liet bestuur, waarin op hei oogen-* blik bijna alleen Engelschen en slechts zeer wenig Joden zitting hebben. Er zijn winkels en magazijnen van do emigratie-maatschappij, waarin alle benoodigd- heden tegen den kostenden prijs te krijgen zijn, zoo-

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2