:isje It *ubli«k 1» 1891. N° 4671. BINNENLAND. OHITSSASKEB®. Zaterdag 31 October. ling. FEUILLETON. 1891. OM. lizsn, ird. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, 5 uur E 252. en stof in ten Dames a 7 ct. per ten, Hand- 'er Linnen en onbe- itreep voor en moeten 5». legravr /e» De Inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave- )ote ?d: en bw» n. vsburs, nen, ▼oort- Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. het gezelschap GOUDA, 30 October 1891. burgemeester s (Uit het Duitech.) XIX. het papier weder op, dat bedaard. naar 177. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. te wachten, dat bozienswaardig is. het ver- I 1 Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschjjnt. op ver m, utald- ►Otheker bOVM irsehe Cents) st, het r doosje GOUDSCHE COURANT. r elk aan- ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. 1 December ia tot burgemeester Rotterdam benoemd de heer P. Lijcklama a Nijeholt, thans burgemeester van Leeuwarden. stukken zullen in een worden medegedeeld. treden van den pachter en Met ingang van van In do heden gehouden vergadering van den ge meenteraad, die door alle leden werd bijgewoond werd de gemeente-begrooting voor 1892 behandeld en vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van 338.340.58». De discussie die daarover gevoerd werd kunnen Bij den winkelier G. 8. te Zevenhuizen is gisteren nacht brand ontstaan in de woonkamer, onder eenige kleedingstukken welke bij de schoorsteen op een stoel lagen en waarin vermoedelijk vonken waren sreraakt. Door den rook wakker geworden, was S. echter den brand spoedig meester. p te vinden, maar het zou toch onbeleefd zijn geweest, het van de hand te wyzen. Ik vrees, dat uwe verwachtingen teleurgesteld zullen worden, zeide hij. Dat kan ik niet gelooven, antwoordde de oude heer op vroolijken toonde wapenverzameling alleen moet van onschatbare waarde zijn. Misschien verkoop ik die. In dit geval verzoek ik u, mij met den ver koop te belasten, zeide de rentenier vlug. Ik sta met zeer vele verzamelaars in verbindingik zou den hoogsten prijs.... Besloten heb ik nog niets, viel de graaf hem bedaard in de rede, maar het zou mij mogelijk zijn, dat ik daartoe overga, en dan zal ik mij u her inneren. Ik hecht geen bijzondere waarde aan die wapenverzameling; ik zie liever schilderijen. Zoo heeft ieder zyn stokpaardje, schertste de rentenier, terwijl hij opstond. De graaf trok aan de bel. Geleid dien heer door het slot, beval hij den binnentredenden kamerdienaar; maakt hem op alle kunstvoorwerpen opmerkzaam; gij kent ze beter dan ik. Nogmaals mijn har elijken dank, zeide de ren tenier onder een buiging. Wanneer ik u ooit dien dank werkelijk bewijzen kan, dan verzoek ik u over mij te beschikken. De graaf wenkte met de hand, en de oude heer volgde den kamerdienaar, die hem door alle ver trekken voerde. w Sommige leden van o volgend hadden wel wat veel hulp noodig van den souffleur. 71) Von Hohenhausen nam het papier weder op, dat hij op zij» schiijftafol had gelegd. Ik zie er eigenlijk niet eens de noodzakelijk heid van in, zeide hij, maar daar gij het wenscht, wil ik de verklaring wol gevenge zult dan zelf erkennen, dat het schrift niet van mij afkomstig is. Hij nam een pen en schreef ijlings eenige regels op de keerzijde van het document, dat hij daarna I den rentenier teruggaf. Inderdaad, dit schrift heeft geen gelijkenis 1 daarmede, antwoordde de inspecteur, nadat hij een vluchtigen blik op do verklaring had geworpen ik dank u. Het geding tegen den moordenaar was zeer I belangwekkend, mijnheer I Ik kan dat niet zeggen op mij werkte het vermoeiend. De schuld was dan ook van zoo duidelijk bewezen, dat geen 1 deelingen gedurende het proces waren Het meest belangwekkende oogenblik was Gisterenavond werd alhier een schrijven ontvan gen van den beer Boogaerdt, dat hij op raad van zijn geneesheer het mandaat voor het district Gouda zou nederleggen. Het tijdstip, waarop dit geschieden zal, wordt niet genoemd en wij vertrouwen dat men den heer Boogaerdt zal kunnen bewegen geen over ijlde stappen te nemen. Het is meer gebeurd dat Kamerleden om ziekte of andere redenen geruimen tijd de zittingen der Kamer niet konden bijwonen. Wij zouden dus onzen geachte» afgevaardigde ernstig in overweging geven de uitvoering van het noodlot tige besluit althans op te schorten, wellicht kan hij het over eenige maanden intrekken. Hoe ons dit èn om den man èn om de zaak verheugen zou, behoe ven wij niet te zeggen. De Standaard bevat reeds eenige opmerkingen daaromtrent met het opschriftnDistrict Gouda” op dit oogenblik zullen wij slechts één punt uit dat schrijven tegenspreken. Wij meenen nl. te kunnen verzekeren dat de heer Boogaerdt den eed wel heeft afgelegd in handen van H. M. de Regentes, maar dat hij spoedig daarna door een aanval van de kwaal, die hem sedert den zomer vervolgt, genoodzaakt werd huiswaarts te gaan en zich onder behandeling van zijn geneesheer te stellen. Gisterenavond ontstond een begin van brand in het^ Z/Veroenigingsgebouw" dat door het flink den president der eeniging in korten tijd werd gebluscht. Een der groote petroleumlampen geraakte in brand doordien de kous scheef was afgeknipt en de pachter dit wilde herstellen en haar daartoe op een tafeltje plaatste, waardoor zeer waarschijnlijk do lucht werd atgesloten. In een oogenblik lag de brandende lamp op den grond en de vlam die reeds tot het plafond opsteeg, werd met zoete melk en de jas van den pachter bedekt, welke geheel verbrandde, terwijl de president zijn broek en pantoffels door de vlam zeer beschadigde, welke schade zeer zeker gaarne door de assurantie-maatschappij zal worden vergoed en de blusschers beloond. Na eene langdurige absentie trad de Kon. Ver- eeniging Het Nederlandsch Toptieel gisterenavond weder in ons midden op. Het Ueed ons genoegen de Amsterdamse he artisten, waarvan enkelen al zoo vele jaren achtereen ons tooneel betraden, opnieuw hier te zien. Zij voerden een Russisch drama op, getiteldDe Strikken van het Noodlot, van Nicolaus Potjechin. Hoewel dit eenige goed geschreven, effectvollo tooneelen bevat, kan bet niet worden ontkend, dat er over het geheele stuk iets drukkends, iets mats ligt en als dan de pauzen bovendien nog zoo lang worden gemaakt als gisteren het geval was, dan gaat er wol wat verloren van den indruk, die het goede spel der artisten anders zou maken. De dames FrenkelBouwmeester en Holtrop be de hh. Clous, Schoonhoven en r“ hoofdrollen, terwijl mevr. In de provincie Zuid-Holland wordt eene veree- niging opgericht van ambtenaren ter gemeente-se- nevens de hh. Clous, Schoonhoven en Tourniaire cretarie. In den loop van November zal waarschijnlijk vervulden met talent de hoofdrollen, terwijl mevr. I de eerste algemeene vergadering te ’s Gravenhage de Vries uitstekend voldeed in de kleine rol van Sapo- I worden gehouden. wij, daar do vergadering die ten 12 uur begon 1 liew's zuster, eerst ten half 5 ure eindigde, eerst in een nr. opnemen. Vooraf werd besloten het werk der herstelling en I vertimmering van hot gebouw der voormalige Gast- huiskerk tot bewaarplaats voor archief en librye te gunnen aan den heer H. J. Nederhorst alhier voor 8020. De Raad besloot in deze zitting ter beschikking te stellen van het Departement „Gouda" der Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen een der lokalen van do 2e kostelooze school om in do avonduren aan volwassenen onderwijs te doen geven in lezen en schrijven, van welke gelegenheid ieder, tot welke ge loofsbelijdenis ook behoorende, kosteloos zal kunnen gebruik maken. De bij den raad ingekomen adressen en andere volgend No. onzer Courant hoor van don herder. Die aanvankelijk don indruk van een omge- kochten getuige maakte, zeido de graaf. Als hij was omgekocht, dan heeft hy zich nog in de laatste miuuut bedacht. Tot zijn eigen gelukhad hij de bewering van den beschuldigde gevestigd, dan zou men hem zeker onverwijld wegens meineed hebben gevangen genomen. Dat geloof ik ook, zeide de inspecteur; zijn mededeeling had trouwens de overtuigende bewijzen niet kunnen ontzenuwen. Veroorlooft ge mij, het tooneel der misdaad te bezoeken Ik stel belang in zulko zaken. Ik heb er niets tegen, antwoordde do graaf Indien ge het wenscht, geef ik u een bediende mede. U is zoor vriendelijkik dank u den weg het meer zal ik wel alleen kunnen vinden. Maar indien ik een ander verzoek mag doen, dan zou ik voor de vervulling er van buitengewoon dankbaar zijn. En dit verzoek is? I Men heeft mij van de kunstschatten, dia zich in dit slot bevinden, zoo veel verteld, dat ik er reeds lang naar gereikhalsd heb, ze te zien. Ik ben zolf ,n den beginne af verzamelaar, en ofschoon mijn collectie van geen belangrijke mede- bijzondere beteekenis is, bevat zij toch menig stuk, De graaf scheen het verzoek wel wat onbeschaamd

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1