AANBESTEDING. WAAR ROOFT MEN EüNSTHAARSOmLDERIJ Advertentiën. LINDEMANN. GENEVEN .eJüS S3 F. GRENDEL. STEENKOLEN. Echte Anthracit-Kolen Aanbesteding BKEIWOL, HAAEWOL, STOUT ondergoederen BnlteBlandscb Overzicht. biJJ. F. HERMAN Zn.* PETR0LBUM-N0TEKKINGKN Weder ontvangen eene Zending Grove Ruhr KACHELKOLEN, 80 Gent per H.L. JAN PRINCE dl Cle. G. IJSSELSTIJN, Q-ajrom. ezx ZQa,:n,cL, Eau de Cologne en Toilet-Zeepen. bet onovertroffen LAGEltBIER w E-« Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam SCHIEDAMMER NIGHTCAP. M. PEETERS Jz. Blaauwslraat 4—4a—5. ROKKEN WOL, HAAKGARENTS, Groote keuze, m MF~ Lage prijzen. van J. M. v. D. SCHALK Co. ADVERTENTIEN Vraagv, normaal Af W.BengerSShne J tylett geen post op dete begrooting is uitgetrokken daarvoor een memorie-post maken. Als men eens wandelt bespeurt men vaak b. v. in de 2e en 3e kade, in de korte akkeren en in bet plantsoen over den Fluweelen singel dat or slooten zijn die een hoogst onaangenamen stank verspreiden en domping daarvan was voorzeker wenschelijk. Daarom zou hij een memorie-post voor de rioleering aanbevelen. Daartoe wordt besloten. Bij den po9t onderhoud van huizentoretis, poorten en dergclijken bespreekt de heer Prince de quaestie door de Commissie ffangeroerd om voortaan de gemeente werken publiek aan te besteden. In andere steden ziet men dat het onderhoud van gebouwen meestal wordt aanbesteed, de straten daarentegen in eigen beheer worden genomen. Hier geschiedt juist het tegendèol. Spr. is voor zich in deze zaak nog niet geheel overtuigd. B. en W. verwyzen in hun ant woord op de opmerking der Commissie naar hun rapport van 21 Januari 1879, waarmede de Raad zich vereenigde, dat de strekking had om de gemeente werken in eigen beheer te houden. B. en W. voer den toen als grond aan voor hun ongunstig advies dat een autoriteit in deze nl. do Haagsche gemeen te- architect Reijnders zich voor kleine gemeenten voor eigen beheer verklaarde, voor groote daarentegen, als b. v. den Haag, aan aanbesteding de voor keur gaf. Opmerkelijk is dat thans in den Haag tot eigen beheer besloten is. Wellicht is do opinie ook voor kleine gemeenten nu veranderd! In alle geval zijn er in den Goudschen gemeenteraad nu andere personen dan toen, er zitten slechts 7 raads leden in, die ook toen reeds zitting hadden en het is wel van belang meent spr. de quaestie opnieuw in behandeling te nemen b. v. in het begin van het volgend jaar. De Voorzitter geeft de toezegging in Januari of Februari de zaak opnieuw bij den Raad ter sprake te zullen brengen. Reeds zijn door B. en W. eenige bouwstoffen verzameld naar aanleiding der opmerking door de Commissie gemaakt, maar alvorens een defi nitief oordeel te vellen zijn nog nadere inlichtingen wenschelijk. Met het oog op de kosten uitgetrokken voor het onderhoud van de Korenbeurs en dé Fischmarkt geeft de heer Hoogenboora in overweging aan die gebouw tjes andere namen te geven, wijl zij niet meer be antwoorden aan hun oorspronkelijke bestemming. De heer Van Veen oppert de gedachte de Korenbeurs te amoveeren. Later zal het er toch toe komen. De Voorzitter zegt dat dit zeer te betreuren zou zijn. Het is daar juist door die gebouwtjes een schilder achtig punt, een zeer fraai stadsgezicht. Daarop wordt door de hh. Hoogenboom en van Iterson er over geklaagd dat de passage bij de Visch- markt vaak belemmerd wordt doordat de visch op straat wordt gelegd eo de menschen er om heen staan, de eigenlijke Fischmarkt wordt dan ook niet meer gebruikt. De heer Prince geeft het denkbeeld aan de inrichting van het gebouw tóó te wijzigen dat het publiek in het midden komt te staan en de banken in de rondte. De heer Jager meent dat vol- doende ruimte is voor de verkoop van de visch op do plaats vóór de afgebroken trappenbrug. Bij den post: Dag- en weekgelden van werklieden enz. in dienst der gemeentegeeft de heer 8traverin bedenking het bedrag te verminderen en de fabricage in te krimpen, wat met het oog op de aanbesteding vaa het onderhoud der kaaimuren z. i. zeer goed raoge- lijk is. De heer IJssel de 8chepper ondersteunt dat denkbeeld. De Voorzitter erkent dat zulks misschien mogelijk is. Met zekerheid kan daaromtrent echter thans niets worden beslist en spr. meent dus dat nu daarover geen besluit moet worden genomen. Bij dezen post geeft de beer van Veen in over weging de Paters teeg tweemaal per dag te doen rei nigen, hetgeen z. i. noodig is daar duizende kinderen daar dagelykz passeerec. Wy hebben tegenwoordig het voorrecht een waterieiding te bezitten en daardoor is bedoelde reiniging zeer gemakkelijk. De Voor zitter zegt gaarno te zullen onderzoekeu in hoeverre zulks noodig is. De heer van Iterson komt door hetgeen de heer van Veen zeide op ieU, wat voor alle scholen geldt waar kleine kinderen gaan. Sommige onderwijzeressen hebben de onhebbelijke gewoonte om het gaan van de kinderen naar zekere plaats tegen te gaan en zy krjjgen dan eene goede aantee- kening minder. Dat is de reden waarom de kinderen, uit school komende, naar eene gelegenheid vliegen om aan eene behoefte te voldoen. Spr. zou iu over weging gevon aan 4e Commistie te verzoeken daarop in het vervolg te willen letten. De Voorzitter kan zich daarmede wel veroenigeui Do heer Lotsy komt vervolgens terug op de zaak, reeds straks met een enkel woord door hem bespro ken de politie. Acht de Burgemeester uitbreidingi der politie niet noodig, de Raad kan daaraan na- tuurlijk niets doen maar spr. meent dat voor een- i gemeente van 20000 zielen 18 politie-agonten te wemig zijn. Zij kunnen ook niet voortdurend dienst i doen. 8pr. veronderstelt dat de eene helft 'slnachts, de i andere over dag dienst doet. De bewakingskring nu is voor 8 man veel te groot. Soms zijn er uog enkele bovendien afwezig b. v. om een schip met buskruid te begeleiden, om op het Kantongerecht of voor de Rechtbank te verschyneu eu in geval van ziekte of verlof. De Voorzitter zegt dat het niet te ontkennen valt dat er wel eens een agent minder dienst doet, zoo dat het getal vau 16, dan 14 of 1B wordt, maar wij moeten ook letten op de finautiën der stad. Hier moeten wij met weinig middelen veel doen. Trouwens spr. hoorde geen klachten die tot uitbroiding aan leiding zouden moeten geven. Er gobuuren wel eens kleine diefstallen, maar die zijn niet geheel te voor komen. By don postOnderhoud der Lantaarns geeft de heer van der Garden te kennen dat de reden waarom de Begrootings-Comniissie in overweging gaf de Gasfabriek een vaste som te betalen, deze was eene betere verlichting te verkrijgen, waartoe een maatregel als de bedoelde zeker zou medewerken. Do Voorzitter zegt dat het zeer gemakkelijk zou zijn voor de gemeente, doch voor de gasfabriek minder voordeelig. Do heer Prince zegt dat het eon denkbeeld van den heer vau der Garden was, bij wijze van proef zou kunnen worden nagegaan of de uitkom sten werkelgk zoo schoon zijn als de heer van der Gardeu zich voorstelt. De heer Hoogeuboom zou er voor kunnen zijn als de gasfabriek niet aan de Stad behoorde. Thans is hg daar tegen. Het voorstel om aan do Gasfabriek een vaste som jaarlyks te geven van 11 a 12000 wordt in stemming gebracht en verworpen met 13 tegen 4 st., die der hh. van der Post, Prince, van der Garden en van Vreumiogen. Bij den postBelooning en premien aan de brand- spuitlieden en beambten gewaagt de heer van Iterson met grooten lof van de brandweer in deze gemeente. Zoo dikwijls hebben verkeerde oordeelvellingen plaats over de brandweer, dat spr. deze gelegenheid aan grijpt om met waardeering over haar te spreken. Bij een van de laatste branden was spr. toevallig het eerst er bij eö spr. zag toen hoe spoedig 3 spui ten op de plaats des onheils aanwezig waren. Een woord van welgemeenden lof over de Goudsche brand weer is hier voorzeker op zijn plaats. Uit het luid applaus, dat op deze woorden volgde, bleek dat de vergadering daarmode instemde. De Voorzitter vereenigt zich geheel met die woor den van lof van den heer van Iterson. Zelf was spr. dikwijls in de gelegenheid te zien hoe goed zij hunJplicfcf dêrif en sof wel de opperbrapd meester, en de brandmeesters als ook het verdere personeel hebben vele vettliensten, die alle waardeering ver dienen. Bij den postBijdragen van de gemeente in de kosten der Rgks Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cursus 6970, vraagt de heer Lotsy het woord en herinnert den Voorzitter aan de toezegging in '89 door hem gedaati om te zullen overwegen of er ook termen waren bij de Regeering pogingen aan te wenden om deze bijdrage niet meer te bebooven te beialeu. f' De Voorzitter zegt dat eeo poging bij de Regeering Vel ka* gedaan worden docb spr. vreest dat die #tthic Mcces zal hebben. Spr. verklaart zich echter bereid daarover mot de hooge autoriteiten te apreken. De keer IJ wel' de Sehepper ondersteunt kot door den keer Lotsy gesprokene. Het ie aekereen geheel op zichzelf staand geval dat een gemeente subsidie geeft een het Rj}k ten behoeve eener Hoogere Bur gerschool. Voorzeker wis het indertgd een zeer verstandig middel van den Raad om een H. B. School met 5-jarigen cursus te krggen, toen men begreep dat het Kjjk die niet voor eigen kosten zon oprichten maar nu die 5-jarige cursus getoond heeft alle levens vatbaarheid te bezitten, zal de Minister, meent spr., wel moeten toegeven dat een bloeiende school als de onse, gelegen in een kring van welvarende buiten gemeenten, geheel voor tekening ven het Rijk dient genomen te worden. De Voorzitter zegt met evenveel genoegen als beide vorige sprekers -deze poet van de Begrooting te zullen zien veniwgnen, meer spr. vreest dat de Re geering daaria niet zal toeatemmen. Men moet niet vergeten wat daartoe aanleiding gaf. Bij do invoe ring van de Wet op het IC. O. werden in enkele ge meenten burgerscholen opgericht met 3-jarigen cursus in andere met 5 jar. cursus. Gouda kreeg een 3-jarige cursus. Toen doze eenige jaren had beataan ontstond bij de ingezetenen en den Raad de wensch uaar een 5-jarigen cursus. Pogingen daartoe slaagden niet. Dikwijls werd zeilt aan het Rijk aangeboden de kosten van de 4e en 5e klasse door de gemeente te doen betalen. Ook dit weigerde de Regeering, die zeidehebt gij niet genoeg aan een 3-jarige achool, richt dan zelf een B-jarige op en vraag subsidie aan het Rijk. Dergelijke sub sidie bedraagt meest 7000, kregen wij die, dan zouden nog ongaveer 18000 ten laste komen van de gemeente terwijl wij er nu met oen lager bedrag af zijn. De gemeente was dus daardoor gebaat. Dat neemt niet weg dat spr. zeer geneigd ia bedoeldo poging in het werk te stellen. Bij do post Kosten van het lager- Onderwijn be spreekt de heer IJssel de Sehepper met een enkel woord do Tweedo Burgerschool voor jongens. Die wordt bezocht door leerlingen van 6 lot 16 a 17 jaar, terwijl daar zijn 4 onderwijzers behalve het hoofd on daarvan ia het gevolg dat leerlingen van zeer verschillende ontwikkoling in dér. klasse zitten. Blijkens het verslag der Commissie van Toezicht op het L. O. zijn er op die school 2 jongens van 6 jaar, 2 van 7 jaar onz. Naar aanleiding nu van het beginsel, door B. en VV. uitgesproken in het onlangs ingediend voorstel tot reorganisatie der 2e Burgerschool voor meisjes, wenscht spr. de vraag ia overweging te gevon in hoeverre inkrimping van het onderwijs op de 2e Burgerschool voor jongeus wen schelijk zou zijn. De Voorzitter brengt daarop de geschiedenis dier school in herinnering, tot de oprichting dnarvan werd besloten door den Raad hoewel B. en W. die niet noodig nchtten. Na do oprichting ia er nog één onderwijzer bij gekomen. Intusscheu verdient de vraag van den heer IJssel de Schepper zeker alle overweging. Bij den post Kosten der Muziekschool bespreekt de heer IJssel de Schepper het jnarlijksch examen, waarvoor f 200 is uitgetrokken. Spr. heeft beden kingen tegen de wijze waarop dat examen wordt afgenomen. Vooreerst tegen de langdurige voorbe reiding tot uitvoering van oantaten en andere ensemble- stukken die op den gang van het onderwijs storend werken. Die voorbereiding neemt voorts zooveel tjjd in beslag, dat zg meer tot last der leerlingen strekt dan tot hun lust. Aan het examen vau de Muziek school in zgn tegenwoordigo vorm is, meent spr., woinig waarde te hechten. Er wordt heel wat ijdel- heid door gekweekt en twijfelachtige talenten over het paard gebeurd, terwijl de magen der kinderen met chocolade en taartjus worden bedorven. Spr. geeft de ijverige Commissie over do Muziekschool in overweging of niet op minder kostbare wijze de kinderen in de gelegenheid konden worden gesteld hunne kunstjesapr. vergist zich, hij meent hunne vorderingen te toonen. De Voorzitter belooft de Commiaaio daarop attent te maken. Bij den postSchadeloosstelling aan de Hervormde Kerk wegens het gemis pan be/jrafrnisrechten, vraagt de heer van Vreumingen, met het oog op den ver anderden toestand bier ter stede, of er ook termen zijn in de overeenkomst, die tot vermindering aan leiding zouden kunnen geven. Nu er een R. K. begraafplaats is zou, daar ran de bevolking R. K. ia, die vraag, meent spr. overweging verdienen. De Voorzitter zegt dat de overeenkomst tuaschen de gemeente Gouda en de Herv. Kerk tot geen vermin dering aanleiding geeft. De beer Fortuijn Droog- leerer deelt mede waarvan die overeenkomst het gerolg wat. Vervolgens wordt eene uitgebreide discussie gevoerd over invoering van het couponatelael hij inning van de innrktgelden, het tolgeld aan de Haaatrechtsche brug en de pontjes op den Turfsingel en Kattensingel. Plaatsgebrek noopt ons te volstaan met de mede- deeling dat de heer van der Garden dat stelsel krachtig verdedigde, terwijl de Voorzitter het bestreed. Alleen bjj de inning der marktgelden waren B. en W. bereid daarmede een proef te nemen. De Raad be sloot met algemeene stemmen tot die proefneming over te gaan. Met 11 tegen 6 stemmon werd besloten ook bij beide pontjes dergelijke proefneming te doen, met II tegen 5 st. werd het coupon-stelsel voor de Haastrechtscbe brug verworpen. De postOpbrengst wegens de begraafplaats werd vervolge» op voorstel van den heer van Vreumingen van 1200 op 1800 gebracht en de post: Opbrengst van de gabel voor het bevaren van de rivier de Gouwe van f 22000 op Ï4000. Dit laatate geschiedde op voorstel der Begrootings-Commiasie met II tegen 5 stemmen. De begrooting werd ten slotte vastgesteld in ont vangst en uitgaaf bedragende 838340.58*, terwgl de onroorziene uitgaven werden uitgetrokken op 5552.52*. Niets meer aan de orde zijnde, werd daarop de vergadering door den Voorzitter gesloten. In den Franachen Senaat is een langdurige dis cussie gevoerd over het Regeeringsvoorstel betreffende het weder toelaten van Amerikaanscb varkens vleescb. Toen mon eindelijk overging tot de stemming over de vraag, of het ontwerp artikelagewyze zou wordei behandeld, bleken 179 stemmen róor en 64 tegop te zyn. In de Kamer heeft Dreyfus een voorstel voorge lezen, betrekking hebbende op de scheiding v«jn Kerk en Staat, waarvoor hij do urgentie vroeg, welke na een verwarde gedachten wisseling toegestaan .werd. Dreyfus opende toen onmiddellijk de beraadslaging over aard en inhóud van het voorstel. Toen echter daarna Floquet zijn opmerkingen had medegedeeld, werd er om verdaging tot morgen geroepen, en ten slotte werd de sluiting der discussie bevolen. Dreyfus heeft daarop zijn v orstel ingetrokken. De Rumeensche vorst heeft een bartelgk afschoid genomen van keizer Wilhelm en is toen Donderdag middag om 3 uur uit Potsdam naar Pest vertrokken. In Breslau ontmoet hem zijn neef Ferdinand, de Ru meensche kroonprins. Bijna alle Duitsche bladén gelooven dat de koning zich nog te Weonen zal op houden; alleen de Milpchener Allg. Zeit. verschilt hierin van meening en is evenglns de eenige, die geone politieke beteekenis aan 's konings reis hecht. De Duitsche bladen geven voorts de verzekering, dat Rumonië, wanneer het zelf zgne waardigheid weet op te houden, op de sympathie van Duitschland rekenen kan. Men houdt zich in Duitschland thans echter oog met andere zaken bezig dan met het bezoek van koning Karei. Daar zgn nog twee zaken, die de Duitsche hoofden en de Duitsche tongen bezighouden, nl. de Ryksdag-verkiezing te Stolp in Laueoburg en on do arbeidsbeweging onder de boekdrukkers. Ten opzichte van het eerste feit is het vermakelijk, de struisvogelpolitiek der conservatieve groepen aan te zien. Zg steken de hoofden weg, zg zwijgen over de zaak, alsof er niets gebeurd ware. De vrijzinni gen daarentegen verkondigen natuurlijk luid hunne vreugde en inderdaad hebben zij stof tot juichen. De volledige uilslag heeft aan den dag gebracht dat de vrgzinnige candidaat Dan met ongeveer 10,000 steramen verkozen is, terwijl de conservatief v. d. Osten er slechts weinig meer dan 5000 behaaldo, d. w. z. dat de oonsorvatieven 5000 stemmen verloren, terwijl de vryzinnigen er 4000 wonnen. En dat in een district als Stolp, dat vroeger altijd een conservatief of .(slechts eenmaal) een vrij-conser- vatief afgevaardigde I Waarlijk, wanmeer men bedenkt, dat bij dezo verkiezing de vrijzinnigen de graanrech ten in den strijd hebben gemengd, en wanneer men voorts do nederlagen der conservatieven te Tilsit on te Kassei in aanmerking neemt, dan geeft dit wel stof tot de overwegingpsfedat het Duitsche volk de huidige protectionistische politiek niet zeer welwil lend aanziet. Wat na de tweede der genoemde zaken, de bewe ging der boekdrukkers betreft, zoo weet de Freistn- nige Zeitung hieromtront mede te doelen, dat de werk- stakende boekdrukkers in allen gevalle lang niet zoo talrijk zijn als men aanvankelgk wel meende en waar- sohijnlgk zal dan ook de beweging op niets uitloopen. Op eene vergadering van boekdrukkersgesellen, die Woensdagavond te Berlyn gehouden werd, heerschte een zeer matte toon, terwgl daarentegen de patroons op eene bijeenkomst veel zelfvertrouwen aan den dag legden. In den loop dor beraadslaging over het budget door de commissie voor de financieele aangelegen heden heeft de Minister van Financiën verklaard, dat het evenwicht op hot Hongaarsche budget is hersteld en de financieele toestand is verbeterd. Hij zeide verder, dat de belangrijke sommen, welke ter beschikking der geldmarkt zgn gesteld, verbetering in den toestand hebben gebracht. Hy erkende, dat de papieromloop onvoldoende is, doch meende voor het tegenwoordige geen maatregelen te moeten ne men om aan dit gebrek tegemoet te komen, dat overigens slechts geljjktydig met de quaestie Van het herstel |br circulatie uan metaal kan geregeld wor den. De minister verdedigde zich tegen het veriryt dat hy dit laatste vraagstuk van de baan tilde schuiven. REGENTEN der beide Gasthuizen alhier, zullen op MAANDAG den 16 NOVEMBER 1891, des avonds ten 8>/2 ure ter kamer van Regenten AANBESTEDEN De levering van KRUIDENIERS WAREN en eenige LEVENSMID DELEN voor het jaar 1892. De voorwaarden van aanbesteding en leve ring liggen van 9 November 1891 voor gega digden ter lezing in het Gasthuis, alwaar ook de monsters ter bezichtiging zijn gesteld. De inschrijvings-biljetten worden aldaar in eene gesloten bus ontvangen, en kunnen be langhebbenden by de opening daarvan op dag, uur en plaats bovengenoemd tegenwoordig zijn. Regenten voornoemd, H. GROENENDAAL, Pres'. C. C. KNAAP, Seen. Koffie voor 67'/, Rozjjnen met pit 17 Rozjjnen zonder pit 25—34 Canada Vjjgen 18 Kistjes Vjjgen 36 Schijfjes Appelen 30 Pruimedanten 21 en 29 Krenten19 fSQ Abrikozen47 late een Die een bljjvend SOUVENIR wenscht van zjjne dierbaarste betrekkingen vervaardigen by J. v. d. PAVOORDT, Specia liteit in Knnsthaarwerk, Dnbb. Buurt B. 5 te Gouda. Gouden, Zilveren en Fantaisie-Repa ration worden spoedig en solide afgeleverd. van da Makelaars De markt was hoden vast. Looo Tankfust 7.30. Geïmporteerd fust ƒ7.40. Januari-, Februari- levering 7.25. Maart- leve ring 7.10. April- levering f 7.15. Mei- Juni- Juli- levering 7.10. Augustus- levering 7.15. Septem ber October November- en December-levering fl.tb. Binnenkort wachtende eene Lading waaruit wjj tot contant zonder korting Afleveren, vrjj in hnis bezorgd. voor vulkachels ad 1.65 per Heet. KANTOOR: Turfmarkt H. 101. Gouda, 30 October 1891. PUIKE OUDE Merk: SCHIEDAM. Verkrijgbaar bij N B. Ala bewijs van echtheid ia cachet en kurk steeds voor zien van den naam der Firma P. HOPPE. der benoodigde LEVENSMIDDELEN en STEENKOLEN, ten behoeve van het Beetedelinghuis te Goudagedurende het jaar 1892 op DINSDAG 3 NOVEMBER e. k. des avonds ten zeven uren in het Lokaal van het Gesticht j de voorwaarden liggen ter lezing in het Gesticht van 31 October tot én met 3 November van des morgens tien tot des na middags twaalf uren. De Secretarie, F. HERMAN Fz. assortiment kleuren in gebleekt en ongebleekt BREIKATOEN in Knotten, Clarks, Struts en Estra Madura Katoen. Beenlengten met Kluwen, ZEEMLEER. Het Magazijn is tot des avonds negen uur geopend. en het gunstig bekende te Schiedam. Agent: A. DAM, Kleiweg, Gouda. in alle Binnen- en Buitenlandsche Cou ranten, worden dadeljjk opgezonden door het Adrertentie-Burean van A. BRINKMAN en ZOON, te Gouda. j, het beste voorbe-1 w hoedmiddel tegen verkoudheden en I tegen onvoldoende! huiduitwaseming. I Alleen echtwanneer I met nevenstaand waarborgmerk ge-l stempeld met het I 'opschrift en onder de handteekeniug Tegen namaak wordt dringend gewaarschuwd. Dépot by D. 11 oogt'nboom Cz. Wjjdstraat te Gouda f j

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 4