Bulteniandscb Overzicht. meer dan de helft rookt, selfs het kader. Deze quaos- tie ia waarlijk urgent. Naar het Vaderland mededeelt, heeft een eigenaar van een der groote confectie-magazijnen in Nederland een prijscourant verspreid met figuren er op( die de wk ter-nouveautés dragen en er uitzien als....J onze Ministers Eene origineele proefneming. Uit New-York wordt berichtDe veel besproken en nog meer bespotte practische onderzoekingen van professor Garner, tot vaststelling der apentaal, vinden navolging. Zooals bekend is, heeft de excentrieke geloerde vele dagen in den dierentuin te Washington doorgebracht, om door middel van den phonograaf de geluiden van de ingezetenen van het apenhok op te nemen, en als men de tot nog toe geopenbaarde geruchten vertrou wen mag, bestond het resultaat van dit werk in niets minder dan hot vaststellen van een geheele gamma van bepaalde geluiden, die vreugde, smart, vrees, honger, verlokkingen en vermaningen moeten betee- kenen. Toen de professor na een reeks van weken de verschillende geluiden in het apenhok liet her halen, toonde het gebaar van de dieren, dat zij de tonen verstonden bij do geluiden der vermaning vloden zij klappertandend in een hoek, bij die der vreugde kwamen zij weer terug en bekeken den phonograaf, waarschijnlijk in de meening, dat een hunner daarin verborgen was. Door de proefnemingen van Garner aangemoedigdheeft zich onlangs te Washington een rijk heer opgedaan, die 100,000 dollars tot een hoogst origineele proefneming wil aanwenden. De som moet namelijk tot de poging dienen, eene reeks apen door strenge keus van re productie «geestelijk te verheffen". De proef heeft de* niets minder ten doel, dan het opsporen van de «missing link" van Darwin, de ontdekking van den ontbrekendej schakel tusschen den mensch en den aap. Vijf-en-twintig paar apen moeten paarsgewijze in nette hokken, die op menschenwoningen gelijken, bewaard en gedresseerd worden. Alleen de vernuftigste exemplaren worden toege laten de weerspannige en domme van de inrich ting uitgesloten. Enkele bijzonder goed ontwikkelde dieren worden afgericht, om den oppasser in zijn dienst te helpenin Indië moeten reeds sedert menschengeheugenis apen tot diensten van geringe beteekenis gebruikt worden. Bijzondere zorgvuldig heid zal men gebruiken, om de dieren met het vuur en zijn gebruik bekend te maken zoo zal het dan ook wel spoedig blijken, of de verhalen van Stanley over fakkeldragende apen in het zwarte werelddeel bevestigd worden. Reeds in 2530 jaar, meent de apenvriend te Washington, zal men ifesultnteo van zijne opleiding kunnen verwacfciten eu zoo mag meu dus hopen, dat niet alleen de men- scheo, maar ook de apen binnen afzienbaren tijd zich in eene geestes-aristocratie mogen verheugen. Welke bijzondere soort of familie tot vorming daar van zal worden aangenomen, is nog niet bepaald. Het departement Schoonhoven der «Maataehapp^ Tot Nut vau 't Alguam* heeft bwloten tot het oprichteu van een voorschot- of hulpbank, waardoor kleinere industrieelen en neringdoenden, tegen een billijke rente en onder waarborg, gelden tot zeker bedrag ter leen kunnen krijgen, ter oprichting, uit breiding of voortzetting van hun bedrijf of handel. moet u inlusschen op het ergste voorbereid houden het is mogelijk, dat. wij een spook najagen. Het ergste 1 herhaalde de kapitein. Wanneer dit ergste zich zou verwezenlijken, dan moet ik an dere wegen zoeken om het af te wenden. Dus voor- loopig kan ik niets doen Neen, kapiteinmocht gij een gewichtige ont dekking doen, kom "dan onverwijld by mij ik MflLb inmiddels ook niet stil zitten. Nadat de inspecteur met grooten eotlust zijn mid dagmaal gebruikt had, en de huishoudster, die met hem at, naar de keuken teruggekeerd was, nam hy plaats aan zjfn secretaire, om de door Von Hohen- hausen medegebrachte aanteekeningen te onderzoeken en aan te vullen. Toen haalde hij uit een schuiflade een verschoten brief, die aan de bankiersfirma '«Romberg Zoon" gericht was en vergeleek dien met de verklaring, die Hohenhausen op de keerzyde van de valsche schuldbekentenis CM» reven had. Hel resultaat scheen hem te bevredigen. Hij 'schreef daarna eenige brieven, adresseerde zé en legde ze met de overige papieren in de lade, welke hy zorgvuldig sloot. Daarmede was de namiddag verstreken en de avond aangebrokende inspecteur had juist de secretaire verlaten, toen Bob binnentrad. Jij vroeg de oude man verbaasd. Wat wil jy hier? Wanneer u niet bij mij komt, dan moet ik Volgens het een-eu-dertigste verslag van den staat dor kweekschool van onderwijzeressen te Arn hem over 18901891 bedroeg hot aantal inwonende kweefcelingen in het eerste kwartaal 62 en dat der uitwonende 23. De vijfde klasse (voortgezette cursus ter voorbereiding van het examen in vreemde talen) telde 8 inwonende en 5 uitwonende kweekelingen. \7 deden haar examen voor onderwijzeres, waarvan 6 werden afgewezen. Voor nuttige handwerken verkregeu 15 het diploma, voor vrye en orde-oefe ningen in de gymnastiek 2, akte voor Fransche taal 3. De Anna-prijs viel ton deel aan raej. N. D. Prince uit Gouda, Mej. J. van Walsem, die om gezond heidsredenen haar ontslag nam, werd vervangen door mej. Th. J. Koch. AÜ dr. Wartmann werd, op verzoek, eervol ontslag verleend met het einde van den cursus. De rekening over 18901891 wijst eene bevre digende uitkomst aan, hoofdzakelijk te danken aan de in het vorige jaar opnieuw verleende rijkssub sidie. Daardoor werden zij, die vrijwillige bijdragen schonken, in het vervolg daarvan ontheven en de schoolgelden, die eeuigermate waren verhoogd, tot het vorig bedrag teruggebracht. De Huisvrouw haalt met instemming een artikel aan in het «Journal de médeoine", waarin het be roep van apotheker aan de vrouwen wordt aanbe volen. By ons ten laude, schrijft het blad, kunnen vrouwen zonder eenige beperking aan alle apothekers examens deelnemen. Sedert de geneeskundige wetten in werking zijn getreden, hebben zeer veel meisjes het radicaal verworven van apothekers-leerling en van apothekers-bediende. Vooral op het platteland zijn in deze qualiteit vele dochters van geneesheeren in de apotheek van haren vader behulpzaam. Dat eene vrouw, na het examen van apothekers-bediende te hebben afgelegd, de studie verder voortzet en aan het apothekers-examen deelneemt, komt evenwel weinig voor. Vrouwen die het radicaal van apothe ker bezitten, behooren ook bij ons te lande tot de uitzonderingen. Bevreemdend genoeg, want waarom zou eene vrouw niet aan het hoofd eener apotheek kunnen staan? Het getal meisjes, die zich aan de genees kundige studiën wyden, neemt ook hier te lande in de laatste jaren snel toe. Die studiën omvatten veel meer dan die voor apotheker, en eene vrouw bezit vele eigenschappen, die haar voor laatstgenoemd beroep bijzonder geschikt maken. Dit wordt ook dóór den schryver in het «Journal de médecine# erkend. In het beroep zelf i» niets wat de vrouw daarvan behoeft terfcg te houden, veel minder zelfs dan in het beroep van geneeskundige. De genees kundige studiën zijn van langeren duur en veel kostbaarder, en zijn bovendien alleen aan te raden aan meisjes, die zich onderscheiden door buitenge wone geestvermogens en door grooten studielust. Voor meisjes nit de beschaafde klasse is het getal beschikbare betrekkingen en beroepen niet groot. Elke gelegenheid dus om den kring uit te brepiden, moet worden aangegrepen. Het vrij groote aantal meisjes, die zich voor de examens van apothekers bediende aanbieden, bewijst, dat het bedrijf zelfs in den smaak valt, ett ook dat de werkzaamheid der vrouw in de apotheek op prijs wordt gesteldim mers anders zouden al die vronwolyke apothekers bedienden geen plaatsing einden. Welnu, waarom wel bij u komen, antwoordde Bob op barscben toon. Wij willen eindelijk eens weten, wat er met de papieren moet gebeuren. Wat gij wilt, zeide de inspecteur, den scher penv blik strak op het gelaat vau den vagebond ge vestigd je hebt immers gehoord, dat de bankier [niets wil weten van je onbeschaamde eischen. Dui dend zal hy wellicht gevenje bedreigingen vreest ny niet. Duizend spotte de vagebond. Ia zijn eer niet meer waard P Wat je daarmee zeggen wilt, weet ik nietik ken den inhoud der documenten niet, en wensch dit geheim ook niet te ontaluieren. Slechts uit ge dienstigheid voor den bankier heb ik de aangelegen heid op my genomen; wanneer ge myn raad niet wilt volgen, dan kan ik er verder niets aan doen. Hoe het je makker Reimann is gegaan, hebt ge gister gezien neem er een voorbeeld aan, Bob 1 ge zijt op den besten .weg om hem te volgen.' Natuurlijk spotte Bob.* Men heeft my maar van iets te betichten. Aan don moord is Reimann zoo onschuldig als een pasgeböten kind. Wanneer ik dat zeg, gelooft men mij niet; maar de rechters hadden het zelf kunnen begrijpen, wanneer zij niet totaal blind waren geweest. Dat jij dit gelooft, zal iedereen natuurlijk vindendo eene kraai pikt de andere dó oogen niet uit. Maar als je ie£ tegen den bankier wilt ondernemen, bedenk dan de gevolgen. Je zou de vrouw zich dan blijven vergenoegen met eene ondergeschikte plaats in de apotheek Bij voortzetting der pharmacentische studiën kan de intelligente vrouw gemakkelijk het radicaal van apotheker verwerven, en aan het hoofd eener apotheek zal zy een eervol en iu den regel voordeelig middel van bestaan vinden. De eigenaar van het bekepdo restaurant Dolmonico te New-York heeft onlangs, zooals de in Mannheim v» rschijnende Süddeutsche Tabakzeitung schryft, een gescheak ontvangen, dat menigen gourmand met afgunst zal vervullen, hoewel het niet uit iets eetbaars maar uit iets rookbairs bestaat, namelijk uit 25 fyne sigaren, door een der voornaamste fabrikanten van Cuba aan den heer Dolmonico gezonden. Deze sigaren zijn van dezelfde qualiteit, als die voor den prins van Wales worden vervaardigd, die daarvoor 1800 doll, (ongeveer 4500 gld.) per duizend betaalt en die, volgens den fabrikant, hem zelf 1 doll, per •tuk kosten, zonder nog dea prins voor vervoer enz. te berekenen. Zy zyn met de grootste zorgvuldig heid bewerkt en wel uit de fijnste tabak, dieinVu- elta Abajo op Cuba gewonnen wordt, een klein dis trict in het midden vaD het eiland, dat zooals hekend is de fynsto tabak oplevert. De sigaren zyn wel de duurste, die ooit in de Yereenigde Staten of in Europa zijn iugevoerd. De besten die in den handel komen kosten 1.30 tot 1.80 per stuk. Wel wordt dikwijls 2.50 voor het stuk gevraagd, dit zijn echter dezelfde sigaren. De extrAprijs komt dan van de verpakking in elegante kisten. De sigaren die voor den prins van Wales worden vervaardigd zyn zeven Engolsche duimen lang en men zegt, dat de EngeUche troonopvolger hiervan dagelijks 3 of 4 rookt. Eene ongewone quaestie brengt sedert eenigen tijd de gemoederen te Weenen in beweging, en wel die der damesslepen Op hygiënische gronden word door het gemeente bestuur de zaak op het tapijt gebracht. Dit beweert namelijk, dat de sleep nadeelig voor de gezondheid is, wijf de stof van het kleed door het slepen over de straat infectic-kiemen in zich opneemt, en deze op de draagsters en in de woningen ovetótopt. Op grond hiervan is het gemeente-beatuur erljpuithet dragen van slepen, lang of kort, te verbieden! en heeft het zich tot de politie gewend om zich in dézen strijd te dqen ter zijde staap. Maar terwyl de politie do zaak onderzoekt, of liever aarzelt zich do vijandschap der Weener dames- wereld en al den last en de onaangenaamheden van dezen kruistocht tegen den sleep op den hals te halen, heffen winkeliers en modisten luide klachten aan, wijl het afschaffen der slepen hen van eene voor name bron van inkomsten zou berooven, niet wegens het verschil van twee of drie meters stof, welke voor een kleed met sleep meer benoodigd is, maar omdat het aantal bestellingen aanmerkelijk geringer zpu worden, wijl korte kleeren zooveel minder aan slijtage onderhevig zyn. Ook te Berlijn, waar men tegenwoordig Weenen naaapt zooals men het vroeger Parijs deed, is het zelfde vraagstuk aan de orde. In verband met bet gedane voorstel tot verlen- zult aanstonds wegens medeplichtigheid aan de in braak gevangen worden genomen, en dan konden nog andere zonden aan den dag jcomen, waarvan de politie voor 't oogenblik nog geen vermoeden heeft. Het is beter, dat je hot geld aanneemt en de papieren teruggeeft. Een schampere lach was het antwoord van Bob. En nog iets, vervolgde de oude man met verhef fing van stem. Hecht niet te veel waarde aan den advocatenklerkdie schurk zal er geeu bezwaren in ,zien, je in de wielen te ryden, als hy zich zelt kan bevoordeelen. Dank u voor dien raad. Ik heb hem je gegevenof ge hem wilt op volgen, is uw zaak. Wanneer je verstandig zyfc ge worden, laat het mij dan wetenik zal dan, maar ook dan alleen, voor de laatste maal als tusachen- persoon by den bankier optreden. Bob antwoordde niet; hij lachte nog altijd, toen hij het huis verliet, in welks nabijheid Frits Koller hem wachtte. Het was te vergeefs, niet waar P vroeg de «dokter". Natuurlijk antwoordde Bob. De oude spion wil niet meer met de zaak te doen hebben. Zooveel te beter I Met zulke lui is eigenlijk niet te onderhandelen. [Wordt vervolgd.) t ging van den militie diensttijd is thans bij de Kamer ingekomen een voorstel tot wyziging der wet op de schutterijen, ten einde te voorkomen, dat zij, die hun diensttijd bij de militie hebben volbracht, iu tijd van vrede tevens tot dienst bij de schutterij geroepen, en verplicht worden tot hun 34e jaar de wapenen te dragen. Voorgesteld wordt, in vredestijd hen, die gedurende 5 jaar, hetzij by de militie te land, hetzij als vrij williger bij de zeemacht, bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in de koloniën eu bezittingen, of ggdurendo vier jaar bij de zeemilitie gediend heb ben, van schutterlijken dienst vry te stellen. In geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitenge wone omstandigheden kunnen zij echter voor den schutterlijken dienst worden opgeroepen. Bij kon. besl. zal worden bepaald, dat de burgemeesters van alle gemeenten lijsten opmaken vaa de vrijgestelden, die als grondslag strekken bij eventueele oproeping. In geval van oorlog, enz. zal over al die vrijgestel den kunnen worden beschikt, zonder dat er wegens hunne dienstverplichting één man minder bij de schutterij zal zyn. Voorts wordt nog voorgesteld, van oefeningen bij de schutterij op huu verlangen vrij te stellen de schutterplichtigen, die ten minste 2 jaar by de mili tie te land of als vry williger bij de zeemacht, bij het leger hier of in de koloniën gediend hebben. De heer R. A. Eekhout, lid van het «Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap, hield dezer dagen te New-Castle eeu rede over de neder- landsch-indische spoorwegen en de ontwikkeling der steenkool-industrie ia den Maleischen Archipel. De heor Eekhout wees erop, dat overal op Sumatra Java en Borneo naar steenkool werd gezocht en bij het nederlandsch-indischo Gouvernement talrijke aan vragen tot vergunning voor mijn-onderzoek inkwamen. Daarmede in verband ontwikkelde zich het spoorweg verkeer in onze bezittingen meer en meer. De heer Eekhout, die tien jaren op Java door bracht en spoedig weder daarheen vertrekt, deelde mede hoe eerst een kwart eeuw geleden een aanvang werd gemaakt met het onderzoek der raynen vanwege de Regeering, ten behoeve der zeemacht. Desteen- kool, op Zuid- en Oost-Borueo gedolven, werd echter van minder goede hoedanigheid bevonden, zoodat de exploitatie later werd opgegeven. Intusschen waren de mijneu van West-Sumatra ontdekt en bleken deze uitstekende kool te bevatten. Eerst in 1888 maakte de Regeering een aanvang met de exploitatie door don aanleg van een spoorweg, waarmede men thans bezig is. Een kolen-station, zeide de redenaar, zal op Sumatra aan de straat van Malakka, worden op gericht, en de russische en fransche Regeeringen heb ben reeds officieel haar plan te kennen gegeven, vau dat station gebruik te maken voor hun oorlogschepen in het Oosten. Ook do franschen stoomboot-maat schappijen zouden hiertoe overgaan. Daar de prijs der indische steenkool waarschynlijk lager zal zijtl dan die waarvoor men thans in Indië engelscfifc kool koopt, is het te verwachten, dat by volledige exploitatie der mijnen den eugelschen handel op In- sulinde een geheele verandering te wachten staat. Immers, tegenwoordig gaan de engelscbe schepen» met steenkool geladen, daarheen en nemen er hun lading indische voortbrengelen in. Ten slotte gaf do heer Eekhout als zyn meening te kennen, dat de steenkolenvelden op Sumatra, Bor neo en Java slechts met vrucht in exploitatie kunnen gebracht worden door middel vau spoorwegen, door het Gouvernement aan te leggen, en verder door particuliere ondernemers, aan wie van regeeringswege een winitgarantie zou dienen toegezegd te worden. In het najaar van 1890 werden bij het corps Ge nietroepen proeven genomen en een onderzoek inge steld naar de bruikbaarheid van twee voor Indië bestemde reflecteurs van het type-Manging, welke toestellen moeten dienen tot het overbrengen vdh telegrammen en, alvorens naar Indië gezonden te worden, by het oorps Genietroepen aan een nauw keurig onderzoek moesten onderworpen worden. De samenstelling van den toestel, die op een drie voet is geplaatst, komt ongeveer hierop neer. Van een petroleumlamp, die in den toestel geplaatst is, worden de lichtstralen geleid door eene combinatie van lenzen, evenals door een kijker, waarby door het telkens afbreken en het laten schijnen van het licht, met lange en kortere tusschenpoozen, het Morse-schrift wordt nagebootst. Aan den toestel is een kijker, waardoor de seinteekens, door het verwy- derde station gegeven, kunnen worden waargenomen, wanneer dit niet met het bloote oog kan geschieden. Door den 1; luit.—adj. jhr. van Heemskerck van Beest en den 1. luit. Berkhout, beideu vau het oorps, aan wie het nemen van de proeven was opgedragen, werd de eerste proef op eenigszins aanmerkelyken afstand genomen. Vooraf waren proeven genomen tusschen de leger plaats bij Zeist en Utrecht, waartoe de eene toestel op den tweeden omloop van den Dorntorhn en de andere op do in de legerplaats bij Zeist gemaakte, houten uitkijkpost was geplaatst, die reeds dadelijk een goed resultaat beloofden; waarom men dan ook terstond er toe overging, de proefnemingen voort te zetten op grootere afstanden, om te zien of de toe stel dan ook aan het doel zou beantwoorden. Te Gouda werd de toestel eveneens op den toren ge plaatst. Deze eerste proef, die op 9 Oct. plaats had mislukte echter geheel, wegens flo voor het doel ongunstige weersgesteldheid want hoewel het weder oogenschijnlijk heider was, en wel zoodanig, dat men van af den toren te Gouda met den kijker van den toestel voor eeu oogenblik de wijzerplaat met cijfers van den Domtoren to Utrecht kon waarnemen, werd hot spoedig in de bovenlucht nevelachtig en werd niets meer van den Domtoron gezien. Op 21 Oc tober d. a. v. werd eene tweede poging gedaan, om de bruikbaarheid van den toestel tusschen Gouda en Utrecht te beproeven, doch weder zonder goeden uitslag. Door het ongunstige jaargetijde en het vertrek van den 1. luit. Berkhout van het corps naar den staf der genie werden de proefnemingen voorloopig gestaakt. Reeds in het voorkamp der genietroepen in dit jaar werden zij echter hervat. Thans waren daar mede belast de kapitein Schoffer, die daar comman dant was, en luitenant Dekker, aan wie ieder een drie tal telegrafisten werden toegevoegd, omdat de onder vinding geleerd had, dat het waarnemen door de kijkers van den toestel voor het oog nog al vermoeiend is. Weder werden de proefnemingen aangevangen tusschen Utrecht en de legerplaats bij Zeist (afstand 121/a Km.), en ditmaal wrl hoofdzakelijk tot het ver krijgen van de noodige vaardigheid in het obser- veeren der seinen, te meer daar de bediening thans weer aan ander personeel was opgedragen. Bij gun stig weer werd eiken avond tusschen beide punten met den toestel geseind, en weldra met zeer bevre digend resultaat. Aangezien deze goede uitslag echter nog niet als voldoende mocht worden aangemerkt, werd de eene toestel uit de legerplaats verplaatst op deu toren te Amersfoort, zoodat de afstand nu tot 20 Km. was gebracht. Nadat op twee avonden door onweer on stortregens geen ran beide torens van uit den ande ren te tien was geweest, gelukten echter op 25 Juni zoowel als op 8 Juli hernieuwde proeven volkomen, want zoowel met hot bloote pog als met een binocle en met den toeslelkijW fraren de berichten zeer gemakkelijk op te nemen. Utr. Dbl. Tiy- Oostenrijksche vorsten en Europeesche verkwisters hebben reeds menigmaal h unite paarden met gouden «hoefijzers# laten beslaan. De wereld-geschiedenis maakt echter ook gewag van éeu geval, waarin eeij geheel escadron met goud beslagen strijdrossen be reed. Dit merkwaardig feit greep plaats in het goudland Peru in het jaar 1533. Francisco Pizarro hield te Caxamarca den Inka gevangen, terwijl zyn broeder Hernando de beroemde tempelstad Patscha- kamak bezotte, waar hij in den duisteren tempel des orakelgods alle hoeken doorzocht naar goud. On verwacht ontving by daar het bericht, dat het In- diaanscho opperhoofd Tschaifcutschima met 30,000 volgelingen een opstand beraamde. De moedige Hernando wilde hem voorkomen en rukte den laatsten Februari naar Chaucha op. Zijn loger had een vreese- lijkeu marsch over eeu steile bergreeks. De paarden verloren op het met puntige ^teenen bezaaide berg pad hunne hoefijzers en kregen zulke gewonde pooten, dat de ruiters moesten afzitten. IJzer om de paar den opnieuw te beslaan had men niet. Toen zagen de krijgslieden zich gedwongen door Peruaansche smeden hoefbeslag van zilver en goud te lateu maken, en zoo opnieuw toegerust, overwon het escadron de gevaren der met sneeuw bedekte passen. De geschiedschrijvers van Peru verhalen, dat dit dure beslag zeer goed voldeed en het langer uithield dau het gewone van ijzer. Overigens bezorgde deze geforceerde marsoh Hernando en zyne krijgslieden eene schitterende vergoeding voor hunne gouden hoefyzerswaut Tschalkutschima waagde het niet tegenstand te biedon en leverde dientengevolge den Spanjaarden 30 lasten goud eu veertig lasten zil ver aU oorlogscontributie. Nadat de telling voor de toekomstige nieuwe re geling van het kiesrecht was afgeloopen, hpeft men een aanvang gemaakt met de beroepstelling, dié dezen keer voor het eerst in de tienjarige periodieke volks telling begrepen is. Het blijkt dat cie moeielijkheden, aan deze telling verbonden, grooter zyn dan men wel veriüoed heeft. Daardoor dan ook is het tarief, voor deze telling gesteld, wel wat laag. Men heeft berekend dat dit hoewel schijnbaar in overeenstemming met dat van vroegere tellingen, feitelyk viermaal zoo laag is, daar deze telling veel meer tyd vereischt. Vele ambtenaren, wien dit werk is opgedragen spreken er dan ook reeds van om voor verdere toezending van werk te bedanken, daar de beloo- ning te onevenredig is aan het te leveren werk. Het gebrek aan politiek nieuws is voor do Duitsche bladen een gereede gelegenheid om het geschrijf over den hekenden brief des Keizers voort te zetten. Hier en daar wordt erkend dat men den vorm wel wat hoog heeft opgevat en mede onderteekening van een Minister hier niet noodig was, daar het niet een be sluit getdt, dat wetkracht krijgt; het zijn alleen op en aanmerkingen. Daar vloeit echter niet uit voort dat deze vorm do meest gewensebte is. Volstrekt niet; de Keizer wordt door zijn brieven te veel in de krantenpolemiek betrokken, wat om licht te be grijpen redenen minder voegzaam is. De dusgenaamde openbare meening blijft ingeno men met den brief des Keizers eu men verheugt er zich over, dat gevolg zal zijn, dat bet strafwetboek zoo spoedig mogelijk zal worden aangevuld met een artikel tegen de Znhalter of souteneurs. Toevallig komt juist in de Fransche Kamer eeu wetsontwerp aanhangig tot verscherping van de stralfeu tegen de souteneurs, en tevens trgen l^et tentoon stellen van onzedelijke dingen. Men zal moeten erkennen, dat door de algemeene en onvermijdelijke bespreking van deze zaken een minder verheffend licht wordt geworpen op het einde van onze even beschaifdo als Christelijlco eeuw. Te Parijs zijn er, volgens de statistiek, 50.00D souteneurs, een cjjfer dat' tevens een begrip geeft, hoe groot het aantal ge- prostitueerden daar moet zijn. En in de andere groote Fransche steden is het niet veel beter, zoo niet erger. De Duitsche bladen erkennen, dat de Fransche bestaande wetgeving op dit punt veel beter ia dan de Dnitsche. Om het Duitsche strafwetboek «fatsoenlijker" te maken, Hot men den naam Zubal- ter weg eh schiep een omschrijving, die zoo ondui delijk was, dat de visschen gemakkelijk door het juridische net konden heenkruipen wat dan ook, in verband met de sentimenteole opvatting van het recht in den tegenwoordigen tijd, gewoonte werd. De Fransche wet nu van 1885, voornamelijk hande lend over deportatie van recidivisten, stelde de soute neurs gelijk met landloopers, op welk punt de Fransche wel zoer streng is. Het artikel luidtSont oonsidèrój comme gens sans a reu et seront punis des peines édictèes contre ie vagabondage tous individus qui, soit qu'ils aient ou non un domicile certain, ne tirent habituelzement leur subsistance que du fait de pra- tiqner ou faciliter sur la voie publique l'exercice de jeux illictos ou la prostitution d' autrui sur la voie publiquo. Do ervaring leerde echter dat de invooging «sur la voie publique" lot een slappe, toepassing der wel leidde en in het nieuwe ontwerp zullen die woorden vervallen. Men wil iu Duitschiand een zelfde be paling maar bovendien nog de verscherping, dat «habituellement" vervalt, aangezien dit voor «knappe" verdigers van souteneurs een middel wordt om de patiënten aan de straf te onttrekken. Gelijkstelling van souteneur on landlooper is in de Duitsche wet niet mogelijk, (laar de laatste met betrekkelijk ge ringe staffen wordt gostraft. Er wordt te Cork b|j de stembus gestreden met het vuur, dat de bewoners van het Groooe eiland voor dergelijke gelegenheden bereid houden. John Dillon en William O'Brien, onvermoeid, staan niet alleen aan de grofste beleedigingen bloot maar brengen het er zelfs niet zonder mishandelingen af. De woor den «moordenaars", «verraders" worden hun onop houdelijk naar het hoofd geslingerddeze figuurlijke projectielen vult de hevig opgewonden menigte aan metbedorven eieren, steunen enz. Op weg naar een bijeenkomst ontving Dillon van een jongen man een slag op zijn knie, die hem van pijn deed ineen krimpen. Op de meeting aangekomen, waar ongeveer 200 sterke met fiinke knuppels bewapende aanhangers hem wachten, gaf hjj aan zjjn verontwaardiging over het onverdraagzaam karakter zijner politieke tegen standers lucht. Zijn vrieod O'Brien begaf zich, vergezeld van een aantal partijgenooten, naar een andere meeting, toen dezen op een Parnellistischen fakkeltocht stortten. Daar goen van beide partijen uit den weg wilde gaan, ontstond er een gevecht, waarin do vrienden van Redmond den Parnellistischen oandidaat, het onder spit dolven. Van ernstiger beteekenis dan deze straatgevechten is echter een mededeeling over de ontdekking van een aanslag tegen het leven van John Dillon en William O'Brien, dat tijdig aan het licht is gebracht door een vrouw, die de afspraak der woestelingen, met dit plan bezield, door een toeval had t ernomen. Ook de politie-autoriteiten kwamen een oompiot tegen O'Brien op het spoor. Natuurlijk is het mooiljjk

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2