STEENKOLEN. - ^SÏÏMTsGEVfXGT^ V- Bultenlanilsch Overzicht. PETROLEUM-.\OTEKHIi\eE.\l ADVERTENTIES Populaire Beschouwingen Grove Ruhr KACHELKOLEN; 80 Cent per H.L. JAM PRIXCE Cie. Cantzlaar k Schalkwijk» te Rotterdam Q-ZEïsTIEZIIsr G- deren, meer eenheid te brengen in de toepassing ▼an de regeling dier oefeningen. Iu verband met een en ander verzoekt eerstge noemde minister thans den commissarissen der Ko ningin 1q. den inhoud der nadere beschikking ter kennis van de gemeentebesturen te doen brongen, opdat van die zijde de deelneming aan bedoelde oefeningen bevorderd en door de burgemeesters en commandanten van schutterijen gehandeld worde overeenkomstig het in punten 4 en 8 dier beschik king bepaalde; 2o. de bevelhebbers in de militaire afdeelingen of de hun toegevoegde hoofdofficieren met betrekking tot de vrijwillige oefeningen in den Wa penhandel, op hunne aanvrage, de gewenschte in lichtingen en adviezen te verstrekken en hen daar, waar dit tot bevordering der zaak kan dienen, met de gemeentebesturen in betrekking te stellen. In de Maandag gehouden zitting van het gerechts hof te 's-Gravenbage werd door het O. M. eene voor het publiek recht zeer belangrijke conclusie gehouden. Iemand te Schoondijke liet het regenwater van zijn dak en het menage-water door eene opening van zijn huismuur uitloopen in eene goot, die zijn weg vond tusschen het marktplein en het klinker-* pad en ten slotte terecht jpvam in eene sloot. Vanwege de gemeente werd in Maart 1890 aan die steeuen goot zoodanige veranderiug gebracht, dat de vroegere waterleiding onmogelijk werd. De eigenaar van het huis, die beweerde dat zijn huis- en hemelwater reeds gedurende meer dan zeven tig jaar denzelfdon uitloop baddea gehad, dagvaarde de gemeen^ om, wijl zij in elk geval, hetzij zy eigenaresse was van het terrein Waardoor de goot liep of niet, onbevoegd was het gebruik der ver kregen erfdienstbaarheden te vernietigeu, bij vonnis te hooren uitspreken, dat de eischer gerechtigd is tot bedoelde erfdienstbaarheden, en de gemeente ver plicht is te geheugen en te gedoogen, dat eischers regen- en menagewater onverlet geloosd worde door de meergemelde steenen goot en de gemeente in geen geval gerechtigd is, de uitoefening dier erfdienstbaar heden feitelijk onmogelijk te maken. De rechtbank te Middelburg beslistedat de stee nen goot zoowel als het marktplein en het klinker pad, waartusschen die goot loopt, behooren tot de openbare straat, dat deze is eene zaak buiten den handel, dat opw zaken buiten dea handel geene erf dienstbaarheden ^kunnen voorkomen en de eisch alzoo behoorde te worden ontzegd. In appel werden door den eischer grieven gericht tegen de overweging der rechtbank, dat de openbare straat der gemeente Schotondijke behoort tot zaken buiten den handel, op welke zaken men geen zakelijk recht kan vorkrijgen en tegen de uitspraak dat de beweerde servituten niet door verjaring op het erf der gemeente Schoondijke verkregen kunnen wordeu, omdat uit den aard der zaak volgt, dat een voor den openbaren dienst bestemde zdak niet met erf dienstbaarheden kan worden bezwaard, terwijl daar van het gevplg zou kunnen worden dat de gemeente belemmerd Zon kunnen worden op die voor den openbaren dienst bestemde zaak te verrichten, wat voor het algemeen noodzakelijk of nuttig zou kun nen zijn. 'jp de eergisteren gehouden terechtzitting van het gerechtshof te 's-Hage, werd door het openbaar ministerie, waargenomeu door mr. A. Telders, eene breed gemotiveerde oonolusie genomen, waarin werd beweerdlo. dat als bewezen behoort te worden aangenomen, dat bij zaken buiten den handel van de categorie, zooals het Romoinsche recht die kende en het hedendaagsche recht die nog kont, het be staan van erfdienstbaarheden geenzins buitengesloten wordt; 2o. dat de markt te Sohoondyke met haar gevolgen wel als eene buiten den handel moet worden beschouwd3o. dat servituten op zaken buiten den handel in het algemeen kunnen bestaan en ontstaan, met deze beperking evenwel, dat de erfdienstbaar heden die er op gelegd worden, haar gebruik ten nutte, dat zij altijd eeuigermate beperken, niet geheel verijdelen.; 4o. dat artikel 230 der gemeentewet ves tiging van servituten op jure publico bezeteu goed verbiedt by overeenkomst, zoolang het goed tot'dou openbaren dienst bestemd is, maar er geen enkele grond is, waarom tegen zoooduoig goed geen acqui- sitieve verjaring zou kunnen loopen. De conclusie luidde dus tot veruieliging van het vonnis en toeiuting van den appellant om te bewy- zen het door hem gestelde. Uit het programma eeuer laudbouwteutoonstelling 10 uur. Aankomst van het vee. 11 uur. Ontvangst der genoodigden. 12 uur. Gemeenschappelijke maaltijd. De heer J. Th. M(outou) deelt in het Sociaal Weekblad rnede, dat hij in sommige industrieele krin gen een onderzoek heeft ingesteld naar de vraag of er onder de Nederlandsche werkgevers zijn, die zich on voor waard el ijk vóór of tegen een wottelijke regeling der pensioneering van werklieden verklaren of dat hun meening afhankelijk is van den aard der regeling. Van de verschillende fabrikanten, die door den heer M. werden gevraagd, verklaarden zich 13 onvoorwaardelijk voor en 10 tegen een wettelijke regeling, terwijl 36 bet afhankelijk stelden van de wijze, waarop die regeling zou plaats hebben. Dit kleine onderzoek, zegt de heer Mouton, kan niet den grondslag leveren voor een deugdelijke redeneering. Maar het leert, „dat er in den lande zijn, die veel voor hun werklieden overhebben, en dat hun aantal grooter is, dan ik mij tot dusver had voorgesteld ook onder de besliste tegenstanders van staatsinmenging vind ik namen van mannen, van wie ik weet, dat zij, hoewel zulks niet opzettelijk ver meldend, tijd, moeite en geld overhebben voor het verbeteren van den toestand hunner werklieden, ook van diegenen, die hun dienst ten gevolge van ouder dom of gebreken reeds verlieten. Wel is waar staan hiertegenover feiten, zooals mij werd medegedeeld, dat *een werkgever eon afgedankten werkman met 5 0 afscheept om een zaakje in petroleum te beginnen; dat elders aan ïle weduwe van een overleden 60-jarigeu werkman oen paar maal door den gewezen patroon ^en aalmoes word! geschonken. Maar toch is de hoofdindruk van miju onderzoek voor mij eer ver trouwenwekkend dan teleurstellend." De heer Moutou zou zichzelf scharen aan de zijde der voorwaardelijke voorstanders. Naar zijne meeniug is de weg „die tot wettelijke penCioneering van werklieden leiden kan, een tamelijk lange om weg, die langs heel wat pleisterplaatsen jpal voeren, waar oponthoud geenszins te vreezen, integendeel gewenscht zal zijn." De motieven voor dit oordeel zal de schr. in een volgend artikel uiteenzetten. De bevelvoerder over de Nederlandsche qfdeeling van het Leger des Heils, majoor French, is door generaal Booth naar Amerika geroepen eu kolonel en mevrouw Oliphant Schock ziju in zijn plaats benoemd, om de werkzaamheden van het Salvation Army hier te lande te leiden. Kolonel Oliphant en voornamelyk zijne vrouw zijn geen onbekenden iu Holland. Ver leden jaar nog kwam de vertegenwoordiger van den generaal in Amsterdam en de andere groote steden van onS land verslag uitbrengen over de plannen van generaal Booth, en de toepassing daarvan. Met zeer veel belangstelling werden deze redevoeringen aangehoord en de groote vooruitgang, dien het Leger in" Nederland sedert dien tijd heeft gemankt, is voor namelijk te danken aan dit optreden van majoor Oliphant. Zijne echtgeuoote is een Hollandsche van geboorte. Zij spreekt in hare moedertaal en zij doet het zoo eenvoudig en toch zoo tuloutvol, dat zij ter stond de harten van hare toehoorders voor zich wint. Maaudagavond weid m Maison Stroucken te Amster dam eene welkom-bijeenkomst gehouden voor den nieuwen kolonel en zijne echtgenoote. De zaal was gevuld mei ruim dertien honderd menschen die zich bijna allen met een staanplaats tevreden moesten stellen. Op het tooneel zaten een houderdtal officieren en minderen, de mannen in hun blauwe uniformpakken^ met roode vesten, de vrouwen met haar eenvoudige kleedjes aan en de zwarte luifclhoeden met roode linten er om op het hootd. De nieuwe bevelvoerders zaten midden op de eerste rij, do heer Oliphant had een rood-wit en blauwen bandelier om den arm en mevrouw OliphantSchock drod^ de nationale vlag als sjerp. Kolonel Pollard „vertegenwoordiger van alle landen" zooals hij zich noomt, nam het eerst het woord om het echtpaar te installeereu en hij deed het op gullen toon, tot zijn spijt in het Engelsch. Met daverend gejuich, geroep van Halleluja, „God bless thera en geschetter van het orkest werd deze welkomstrede begroot,.doch toen eerst de nieuwe chet eu daarop mevrouw Oliphant opstonden „om voor de hartelijke woorden te danken en te getuigen, dat zij kwamen om de polianders, die zij liefhebben, te dienen in hun werk tot redding der zondaren", -scheen aan de vreugdetonen van het publiek geen einde te komen'. Kolonel Pollard deeld© hierop mede, dat de schoone beloften van generaal Booth „heerlijk" verwezenlijkt worden. Twaalf maanden geleden werd In darkest England uitgegeven en thans is men in Londen steeds bezig nieuwe shelters te bouwen. Drieduizend van de diepst gevallen, van de armste inwoners van Euge- land's hoofdstad vinden in de toevluchtsoorden hu# te huis. Do landkolonigs zijn reeds in bewerking, 1 50 menschen zijn daar bezig en tal van gebouwen ver rijzen er. Binnen twee jaar hoopt do generaal dat al deze kolonies met dh 3000 meii9cheu bevolkt zijn. In Afrika is men in onderhandelingen, die zullen leiden tot het vestigen van een overzeesche kolonie, en thans verMrrielt generaal Booth gelden om voor 120.000 per jaar een stuk land te huren in het centrum van Londen, waar een hoofdkwartier ge bouwd zal worden, waarvoor 1.200.000 noodig is. „Steeds rukt het Leger dus voorwaarts, telkens behaalt het nieuue overwinningen' in alle deelen der aarde." Na deze rede .zette mevrouw Oliphant een lied iu (e^B opwindende melodie), waarvan de eerste regels luiden „Ik wil niet zorgen Voor den dag van morgen, genezen is. De baron maakte een lichte buiginghij had zijn doel bereikthet was juist zijn wensch, dat Adalbert nn dit huis bleef, tot hij Flora's hart en hand veroverd had. En hoever is de zaak van onze voorzaten ge vorderd? vroog Flora, een opgeruimde» toon aan slaande. Papa heeft ons wapen reeds op al het zilverwerk laten graveerenhij is verrukt over* die belangrijke ontdekking, die hij aan uwe vriendschap te dankon hééft. Een gJimfach zweefde op de lippéu van den baron. r/ Ik nieb nog geen antwoord op mijn brieven ontvangen, zeide hij; wij zullen nog oenige weken geduld moeten hebben. Maar gij gelooft toch met zekerheid onze ver heffing in den adelstand te kunnen bolooven Ja» ik geloof het. De vervulÜDg van die belofte zou mij zeer hartelijk voor papa verheugenik zelf hecht er geen waarde aan. En uwen broer schijnt hét ook koud te laten. Theodoor is prozaïsch, zeide Flora, braaf, maar hij leeft voor den handel, en van dit standpunt velt hij over alles zyn oordeel. Wat geeft hem oen titel, die hem niets opbrengt! Hijfzou er geen gulden voor over hebbenhij is in dit opzicht ook jegens zijn omgeving ongekunsteld. Wellicht hebt hij dit ook reeds vernomen, voegde zij er bij, daar zij op dit oogenblik zich het oordeel herinnerde, dat Theo door zich over den baron had laten ontvallenhy maakt geen plichtplegingen, en wie hem meer van nabij kent, duidt hem ziju woorden niet euvel. Ik geloof, dat hij tegenover graaf Hobonhauseu ook den mond niet zou houden, wanneer het een of ander zijn misnoegen mocht opwekken. Graaf Hohenhauson herhaalde de baron, die slechts op een gelegenheid had gewacht om het ge sprek op hem te brengen. Gij weet vermoedelijk teeds, freule, dat hij op het punt staat, zich te ver loven ïlora verbleektemaar de baron deed, alsof hij niets bemerkte. Ik heb daarvan nog geen vermoeden gehad,' i zeide zy mot moeilijk verholen spijtgraaf Ho#ön- hausen was nog gister-avond oïize gast, en graviu 'j Unica, mijne vriendin, heeft er mij in het geheel niet over gesproken, j Ik weet het uit vertrouwbare bron. En wie i9 de gelukkige J Freule Yon Buchenau. l Flofa lachte luid, maar ,het was een gedwongen lach men kon bemerken, dat het weenen haar nader j stond dan het lachen. I Verbaasd zag de baron haar aan; op die'hartfl tochtelijkheid was hij diet Voorbereid geweest; reeds j bejrouwcle hem zijne zonder eenige voorbereiding gedane mededeeling. Vergeef mij, mijnheer, zeiSe zij, nadat zij zich- zelve weer was meester geworden, mijne opgeruimd heid moei u verrassen, wellicht kwetsenmaar u 'kent waarschijnlijk Alma Von Buchenau niet? jIk heb niet de eer. Dan weet u ook niet, welke ongelukkige keus graaf Hohenhauson gedaan heeft. Ongdlukkig JaFreule Von Buchenau is geen vrouw van de groote wereld zy stelt zich tevreden, met anderen dwaasheden te zeggen, en ik vrees, dat graaf Hohen- bausen zich uiterst teleurgostehj zal vinden, wanneer i bij haar karakter leert kennen. Dan zou ik hem beklagenen mijn plicht als vriend eischt, hem daarop opmerkzaam te maken. Wilt gij dat doem Ik geloof dat u geen dank zoudt inoogstengraaf Hohenhausen laat zich even min door waarschuwingen als door vriendschappe lijke raadgevingen na# het wankelen brengenwat hij eenmaal wil, dat hóudt hij vast. Gij kunt gelijk hebben. - Geloof mij, ik beoordeel hem juist, vervolgde Flora levendiger, an wanneer Ityule ,Von Buchenau vfttnam, dat u dgu graaf hebt gewaarschuwd, dan zou zij u dat nooit vergeven. Het is dus het aller best, dat ge u onzijdig houdthet zou u maar on aangenaamheden berokkenen. »De baron knikte toestemmend het strookte geens- rins met zijn belarig, zich er meg^te bemoeiep. Wordt vervolgd.) Waut op mijn levensbaan Gaat God vooraan 1" Dit gezang moest drie keer oveigezougen worden, omdat „mevrouw de kolonel" zeide telkens nog 'meuschen in de zaal te zien, die niet vroolijk keken. De chef-secretaris deelde nu in een bijna onver staanbaar Engelsch-Hollandsch mede, dat eene col lecte zou worden gehouden iu de zaal, waarvoor elk der "aanwezigen een rijksdaalder .uit de „peurs" moest „take." Terwijl de giften werden ingezameld, verwelkomde kapitein Palstra den heer en mevr. Oliphant namens de verschillende corpsen. De kolonel verklaarde nogmaals in zijn hart Hol lander, ja, zelfs Amsterdammer te zijn, hoewel hij de Nederlandsche taal niet kentoen nieuw lied werd gezougen, vergezeld van tambourin-getingel, hooru- gekras en trom-geborn kolonel Pollard dankte het publiek voor de talrijke opkomst, sprak het dauk- gebed uit en hierna verlieten allen in opgewekte stemming de zaal. De Heer B. H. Heldt, lid der Tweede Kamer, verdedigde Vrijdag 11. te llellevoetsluis do volgende stellingen I. Behoorlijke opleiding tot het ambacht, welke hier te lande nog bijna alles te weuschen overlaat, is een nationaal, nijverheids- en sociaal belang. II. Naast goede vakscholen is invoering en rege ling van het leerlingwezen het aangewezen middel tot verbetering Spr. betoogde, dat olie werklieden eu werkgevers weerbaar moeten worden, in dien zin, dat zij waar borgen moeten vinden om zich een behoorlijk bestaan te verschaffen. Daartoe dienen zij dus goed te worden onderlegd, opdat zij zich op het arbeidsveld zullen' kunnen handhaven. De ambachts-nijvurheid heeft hier -te lande nooit groote beteekenis gehad, maar is in de laatste jaren, zoo mogelijk, nog zeer achteruitgegaan. Hoeveel jongens zijn er niet, die, veelal door den drang der ouders, zoo spoedig mogelijk als lQopjongens in dionst komen en daar door van alle leering verstoken blijven. De meerder heid dezer gaat verloren. Wanneer onmiddellijk na 't verlaten der schooi voor hunne opleiding was gezorgd, zou dit niet het geval zijn. t liet is een treurig feit, dat in ons land voor die opleiding zeer weinig wordt gedaan. In 1880 waren pl. m. 50,000 jougous tusschen 12 en 18jaarbijeen of ander ambacht geplaatst, en volgens het school- vorslag van 1889 bezochten in ons land in dat jaar 1000 de ambachtsscholen, 4100 de burgeravondscho len en de daarvoor iu de plaat9 komende inrichtin gen, en 5900 de avondteekenscholen. Daarbij in aan merking nemende, dat slechts een klein deel van al die leerlingen kinaeren van werkliedenwaren en het meereudoel vaii het onderwijs aan genoemde inrich tingen alleen betrekking had op thi bouwvakken, dan ziju dat zeker treurige cijfers, «ovendien houden die burgeravondscholen en teekenscholen weinig ver band met de practijk. 't Is enkel theorie wat men onderwijst, omdat do onderwijzers zelf (|e werkplaats niet kennen. En wat betreft de ambachtsscholen, theo retisch zijn de leerlingen goed ouderlegdy maar met hunne practische bekwaamheid is 't gewoonlijk heel mager gesteld. De ambachtsscholen leveren dan ook geen ferme werklieden, maar kweeken veeleer op zichters en onderbazen. Vakscholen zijn dus dringend noodig, maar zelfs wanneer "er genoeg bestonden zouden zich toch nog groote bezwaren voordoen, zooals bet schoolgeld, een onmogelijkheid om alle vakken^o onderwijzen, ^pz. Daarom achtte spr. het meest gewenscht don weg in te slaan, dlenjtóor de heeren Kuipers c. a, wordt aangewezen. Irrnun rapport stellen zij voor om iu alle goraeenten boven 8000 zieleh een ambachtsavond- school op te richten eu in genanten boven 30,000 zielen bovendien een ambachtsvakschool. De groote kosten voor een dergelijke regeling zouden geen be zwaar mogen wezen. Iutusscheu zou zulk ein orga nisatie eveneens voldoende moeten worden geacht, want naast die vak- en ambacht89choten zou ook het leerlingwezen moeten worden ingevoerd, eenigerraate als iu den tyd der gilden en waarover spr. zijne meeningen in den breede uiteenzette. Ito hoofdzaak zou dit neerkomen op een contract- tusschen den werkgwver on den leerling, waarbij de eerste zich verplicht den jongen voor het ambacht op te leiden ou hem tegelijk onmiddelijk wat laat verdienen. Natuurlijk kan de Staat de werkgevers niet dwin gen tot het sluiten van de bedoelde contracten, maar toch zou het oogst wenschelijk zijn, dat de putroons, maar.» vooral ook de werklieden, er steeds op aan drongen. Spr. achtte zich gelukkig, te kunnen her inneren, dat de Holl. Spoorw.-Maatschaopij, de Heer i ^fln Marken, te Delft, en de firma Stork en Co, te Enschedé, reeds vrijwel met de jbngens handelen als hij bedoelt. Voor het geval een jongen wegloopt, of omgekeerd, wanneer zijn baas, lang voordat het cpntract is afgeloopen, hem wegjaagt, moest de tus- schenkomst van den Staat kunnen wordeu ingeroe- peq, en naar spr. meeuing zon de wet'booten of straffen moeten opleggen aan hem die zonder gel dige redenen het contract verbrak. De berichtgever der Times te Valparaiso, voor wiens vertrouwbaarheid de redactie vau het blad zegt in te staan, brengt zulke stellige beschuldigingen tegou do V. S. te berde, dat ze niet met stilzwijgen voor bijgegaan kunnen worden. Gedurende den burgeroorlog iu Chili hebben de vertegenwoordigers der Vereenigde Staten partij ge kozen voor den dwingeland Balmaceda. Ze Lebtoon alle voorschriften der neutraliteit geschonden. Do Amerikaansehe admiraal heeft aan den dictator over gebracht wat de vloot van het Congres deed. Door de electrische lichten van zijn schip heeft hij de be wegingen dier vloot gehinderd. Balmaceda mocht ongestoord uit New-York oorlogsmaterieel aanvoeren. De gezant Egan was de vertrouwde van Balmaceda. De Amerikaansehe legatie was zijn hoofdkwartier. De zoon van dezen Egan had het contract gekregen om de troepen van den dictator van voedsel te voorzien, enz. Wij trekken dus in enkele regelen samen wat do correspondent van de Times na een nauwgezet on derzoek uit Valparaiso seint. Do commentaren, door de Times op deze raede- deeüngen gegeven, kunnen wy voorbijgaan. Het is bekend dat Engeland in het geschil tusschen Chili en de V. S. op de hand der Zuidaqperikaansche ro- publiek is. De beschuldigingen (van den herichtge- vor te Valparaiso, zeggen geuoeg. In öeu uitvoerig artikel gèeft de Standard lucht aan haar misnoegen over Frankrijk's houding. Wel is waar erkent zij de verplichting vau Engeland om een eindö te maken aan do bezetting van het Nylland, maar rij herinnert er tegelijkertijd aan, dat aan de belofte van Engeland steeds de voorwaarde rs geknoopt, dat Egypte niet alleen in staat moesi zijn een aanval van buiten "te wederstaan, maar ook elke binneulaudsche administratieve corruptie en verwar ring moest kunnen verhinderen. Het artikel keert zich ten slotte tegou de Fransche voorstelling, alsof Engeland zijn troepen naar Egypte had gezonden om Frankrijk voor te zijn en ook slechts derhalve zijn administratief bestuur in het Nijldal voortzet. Daartegenover deelt de Standard mede, dat Frankrijk en Italië voorheen door Engeland tot een gemeenschappelijk optreden in Egypte zijn uit- genoodigd, dit voorstel echter van de hand hadden gewezen, zoodat Eugetónd nlleen handeléti en daarbij ook de belangen der anderb staten moest waarnemen, De Britten waren niet in Egypte uit vrees of ijver zucht tegen Fraukrijk maar uit beweegredenen, welke met dit land in verband staan, in hot belang van Egypte zelf, in het belpng van Turkije, in bet be lang van Europa en eindelijk iu het belang van het Britsche rijk. Éindelijk verwijt het Fngelsche blad den Franschen nog, dat zij daarom alleen stoornis in Egypte zoeken te brengen, om Engeland geueigd te maken Frankrijk de vrije hand te laten bij andere politieke handelingen. Frankrijk wil gekocht worden; Ëugelauds positie iu Egypte is echter zoo duidelijk, zoo eonvoudig, zoo natuurlijk, zoo gerechtvaardigd, dat er geen reden voorhanden is een toestemming te verwerveq, welke Engeland wel is waar gaarne zou bezitten, doch welke niet onvoorwaardelijk noodzake lijk is. Uit eeu en ftuder blijkt voldoende, dal men te Londen tiiet zeergerust is omtrent den verderen loep der Egyptische quaestie en Frankrijks houding te dien opzichte. Na langdurige onderhandelingen tusschen de Prui sische regeeriqg en den H. Stoel is thans de prelaat Flornn, Stabiewski, te Wreschen, benoemd tot aarts bisschop van Posen en Gnesen. De vorige titularis was een Duitsch prelaat, Stabiewski is een Pool. In 1876 heeft hy als lid van hët Pruisische Huis vau afgevaardigden dikwijls geklaagd over verdrukking der Polen iu Pruisen, welke klachten hij echter steeds in zachter vormen voordroeg dan zijne stam- genooten deden. De clericale bladen zeggen, dat hij zeer veel heeft toegebracht tot^do tegenwoordige gunstiger verhouding tusschen do regeering en de Poolsche kriran. Trouwens, het' is bekend, dat hy, ofschoon, sto®s opgekomen voor de rechten der Polen, toch nooit heeft toegegeven aan overdreven nationale eischen of verwachtingen en dat hij daar door steeds eeu verzachtenden invloed p de Poolsche party heeft uitgeoefend. Door de Belgische bladen spookt het gerucht van eon nieuwe leaning, welke noodzakelijk zou ziju, maar weljko de Regeerihg om licht te begrijpen redenen zou willen uitstellen tot na. de verkiezingen. Men moldt thans dat de Regeering, teneinde het aangaan eener leening te vermijden, of althans het bedrag daarvan te vermiuderon, een verhoogiug zal voorstellen van het spoorwegtarief voor reizigers tot een bedrag van 8 millioen fir., en 40 of 50 millioen fr. meer vinden uit de belasting op sterke dranken. Dergelijke her vorming zou echter ook weer niet mogelijk zijn voor de verkiezingen, omdat die anders ernstig; gevaar voor de Regeering zouden opleveren. In Zweden is eon beweging ontstane voor de af schaffing van de beschermde rechten op granen en de eerste levensbehoeften, die een paar jaar geleden onder sterken drang vad landeigenaars en boeren werden vastgesteld. Te Stockholm werden vier open bare vergaderingen gehouden om te protesteeren tegen den tegeuwoordigen toestand. Thans zijn de vieren- entwintig Afgevaardigden van de hoofdstad in de Tweede Kamer van den Rijksdag'allen voor vrijhan del. Zij voerden ook het woorden werden zeer toar gejuicht. De prijs van roggo, het voornaamste voed sel in Zweden, is tweemaal duurder dan voor de beschermde rechten waren ingevoerd en dientenge volge lijdt de werkende stand het meest door de prijsverhooging. De protec'.iooisten beloofden in de dagen der verkiezing, dat de werklieden meer werk en hooger loon zouden bekomen, als er maar beschermde rechten kwamen. Maar nu alles verkeerd is uitgekomen, is de volksstemming zeer tegen pro tectie gekeerd. ^JSelfs ,jde landbouwers in Zweden zijn nu verdeeld van meening over de zegeningen, Uie bescherming aanbrengt. van de Makelaars £>e markt wa9 heden vast. Loco Tankfust 7.30. Geïmporteerd fust f 7.40. Januari-, Februari-, Maart-levering 7.25. April— levering 7.15. Mei-, Juni- en Juii-levering 7.10. Augustus-levering 7.15. September-, October-, November-en December-levering f 7.25. BUftGEMEESTÏit en WETHOUDERS van Goudï* brengen ter ^Igemeene kennis, dat op Maandag on Dinsdag 9 en 10 Ndvember a. s., eene Algeraeene Collecte langs de huizen der ingezetenen zal worden gehouden ten behoove van de geteyterden door den hagelslag iu Noord-Brabant. Zij vertrouwen dat een ieder zich opgewekt zal gevoelen tot het schenken van milde bijdragen. Gouda, 4 November 1891. Burgemeester en Wethouders van G^kda, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris BROUWER. - Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen, zoowel vau hier als elders, bjj het overlijden van onze geliefde Ouders, Behuwd en Groot-Ouders, betuigen wij onzen oprechten dank. Uit aller naam, J. H. B. SPAANDERMAN. Gouda4 Nov. 1891. Bij de Uitgevers NIJGH VAN DITMAR, te Rotterdamis verschenen OVER DOOK MIDDEL VAN Electriciteit, Magnetisme, Hypnotisme en Metalen DOOR Dr. W. BROES VAN HEEKEREN, Specialiteit mor Zenuwziekten en Electrische behan deling, te Botterdam. Prijs 0.25. Alom te bekomen. Aangekomen de LADING waaruit wij tot contant zonder korting afleveren, vrjj in hnis bezorgd, mits bij 2 of meer H.L. geljjk ge nomen. Ie Gouda, 4 November 1891. t

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2