BINNENLAND. Bultmlamlsch Overzicht. r hebben en toch is hartelijke medewerking ran die zyde voor het welslagen een eerste ver- eischte. De voorstanders van middelbaar onder wijs blijven onvoldaan, terwijl die van het la ger het vreemd gewrocht met wantrouwen aan zien. Ten slotte is niemand tevreden en zoo de proefneming mislukt waarop groote kans bestaat dan is eeue goede inrichting voor meisjes uit den beschaafden stand verloopen en de kans om in beter tijden een middelbare schooi te krijgen verkeken. (Jit het bpvenstaande zal de i aandachtigeu le2er reeds gebleken zyu, dat wij meer sym pathie hebben voor het laatste voorstel van B. en VV. dan voor dat van den heer De Schepper. Wel geeft het niet wat wij zouden wenschen de toelating op 6-jarigen leeftijd, maar het bevat niet te versmaden verbeteringen. Door verbouwing zouden er 7 leerlokalen worden verkregen voor 8 klassen (de bei le hoogste in één lokaal) en ieder klasse onder leiding eener afzonderlijke onderwijzeres. Thans zijn er ook 8 leerjaren, maar de leerlingen van twee jaren vormen ééne klasse, hetgeen den geregelden gang van het onderwijs belemmert door sa menvoeging van groepen van ongelijke ontwik keling en verschillende vorderingen. De toe lating en het leerplan veranderen dus niet, maar door voor ieder leerjaar een lokaal en een docent beschikbaar te stellen, zal de inrichting geheel voldoen aan de eischen eener goede school. De heer De Schepper gaf ons in zjjn schrijven van 16 Sept. den wel ineenenden raad wat water in onzen wijn te doen. Welnu, te genover het voorstel van B. en W dat zoozeer de blijken draagt van ernstig stre en om de bestaande gebreken, zooveel de gemeentekas veroorlooft, te verhelpen, zijn wij daartoe be reid. Hier is zeker van toepassing: le mieux eet lennemi du bien. De toelating op 9-jarigen leeftijd wordt in de toelichting niet onverdien stelijk verdedigd en is zeker verre te ver kiezen boven den overgang op 12-jarigen ouder dom van de eene lagere school naan de andere, zonder dat zulks onvermijdelijk is. Wij hebben allen moed, dat de Raad de voorgestelde verbete ringen zal goedkeuren en vleien ons dan met de hoop, de school dermate in bloei zal toënemeu,dat dat binnen enkele jaren de autoriteiten zooveel sympathie zullen gevoelen voor deze inrichting, dat zij eenstemmig zullen adviseeren tot aanvul ling met de drie laagste leerjaren. Dan eerst zal zij in haar soort volmaakt kunnen worden. GOUDA, 6 November 1891. Gisteren avond werd door den Voorzitter van het Dep. Gouda der Maatschappij tot Nut au 't Alge meen de Cursus voor volwassenen geopend, waarvoor zich 48 (zegge acht-en-veertig) personen thans reeds hebben aangemeld. Dit getal bewijst wel dat hot Departe ment in een behoefte" voorziet door het openen Voor mij is dat niet voldoende. „Wij staan hoog genoeg, om zeer diep te kun nen vallen, zeide Theodoor op ernstigen, waarschu wenden toon laten wij vooral vasthouden wat we hebben. De nankier zag zijn zoon verbaasd aan. «M En zijn er aan datgene dat wij hebben, al gevaren vörbondeuvroeg hij ironisch. Ik vrees het, helaas Kom, jij ziet in eiken hoek spoken. Maar vader, hoe kunt u daar toch zoo licht overheenslappen De aandeelen Bouwbank dalen van dag tot dag; wij hebben, wanneer we ze heden willen of moeten verkoopeu, al 121.000 verloreu, en er is geen twijfel aan, dat wij nog meer verlie zen, als we den verkoop nog langer uitstellen. Nu te verkoopeu, zou de grootste dwaasheid zijn. De koers zou terstond nog meer dalen men zou aan de Beurs beweren Laat mou daar beweren wat men wilhet hemd is nader dan de rok Juist, en juiet daarom zal ik beproeven, den koers in de hoogte te brengen, voordat ik de pa pieren .verkoop, zeide de bankier. Wij zullen iets verliezen, dat stem ik toe, maar groot zal het verlies dan niet zijn. Van de andere zijde dreigt ons eveneens go- vaar, antwoordde Theodoor ernstig. De firma Hackeil- b rg en Schmidt.... Ik ken de geruchten, die omtrent haar in van dezen cursus voor volwasseneu, die schrijven en lezen wenschen te leeren. Bij de opening toonde de Voorzitter (de hoer T. G. G. Valette) met een enkel woord aan, hoe ou- ontbeerlijk het voor een ieder is geworden te kunnen lezen en schrijven in onze dagen uu de strijd om het bestaan hoe langer hoe moeielijker wordt. Ver der hoe noodzakelijk het is om elkander bij dien strijd te helpen en te steunen; daarom dan ook had hot Dep. Gouda van het Nut besloten die hulp aan te bieden aan allen, die zulks zouden verlangen. Maar het Dep. Gouda zou dit uit eigen kracht niet hebben kunnen doen. De Voorzitter spruk daarom een hartelijk woord van dank uit aan het Hoofdbe stuur van het Nut en vele leden van dit Dep. voor hun milden geldelykun steunaan den Gemeenteraad van Gouda, die als altijd zijn liefde voor ouderwijs betooueude, ook uu Weer het volksbelang wist te behartigen door kosteloos een goed verwarrad en verlicht lokaal af te staauaan den heer Posthumus, Hoofd der school waar het onderwijs wordt gegeveu, die bij voortduring en met de meeste bereidwillig heid hulp had verleend, waar die uoodig was en ten slotte aan den heer Heij, die als ouderwijzer van den cursus eeue lang niet gemakkelijke laak op zich had genomen. De Voorzitter eindigde mot den wensch, dat de deelnemers aan den cursus van huu kant ulle moeite zouden doen, om het getal van beu die uiet lezen of schryven kunnen iu ouze stad, waar zooveel voor het ouderwijs wordt gedaan, te doen dalen beneden dat van allo andere steden. Dit is dan ook, zoo zeide hij, het oeuigo wat het Nuts-Departeinent van de deelnemers verwacht en verlangt. Uit bovenstaand bericht blijkt dat het Goudsch Nutsdeparieraeut op hoogst loffelijke ,wijze opnieuw tracht nuttig werkzaam te zijn ten behoeve van de minder bevoorrechte klasse. Die poging verdient den tteuu van alle weldeuker.den evenzeer als het doel der Maatschappij, die wel oud, maar nog vol strekt niet hverouderd" is. Ten bewijze strekken de veie nuttige instellingen, door huar, ook hier ter stede, in hot leven geroepen. Het tuoet verwondering wekken, dut nog steeds zoovele personen, die vaak tooneu van gauscher harte Ve willen medewerken om het algemeen belang te bevorderen, nog geen lid werden van 't Nut. Wij vestigen daarom de alg roeeiie aandacht op onderstaande circulaire van hut Bestuur van het Goudsch Depuriemént en hopen dat een groot aan tal nieuwe leden mogen loetreden. Bedoelde circulaire Luidt aldus: Het Bestuur van het Departement Gouda der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen weuscht een nieuwe poging te doen, om in het belang der eigeu- 1 yke volksklasse werkzaam te zijn. Wij zeggen een nieuwe poging, want het zal U niet onbekend ziju, dat reeds sinds geruimeu tijd iusteiliugeu van alge meen erkende heilzame wrrking, als de Spaar- on Hulpbank en de Volksbióliotheek, door de bemoeiingen van ons Departement zijn in 't leven geroepen. De lezingen, die eiken winter vanwege het Departement voor Gouda's Nutsleden worden gehouden, zijn echter geen eigenlijke volkslezingen en kuunen ook moeilijk in dien geest worden gewijzigd. Veel meer meeneu wij het belang van onzen arbeidenden stand te dienen door het openen van een cursus gedurende je winteravonden, om aan volwassenen lezen en omloop zijn, viel Romberg hora in de rodezij spruiten voort bf uit een te ver gedreven bezorgd heid, of uit boosaardigeu laster. Het huis heeft aanzienlijke fot.dsen het kan niet vallen. Men spreekt van enorme verliezen. jp Men spreekt over het algemeen veel, en wan neer eenmaal een gerucht in omloop is gebracht, dan wordt het ook van uur tot uur vergroot. Maar al was het waar. flat Hackeuberg en Schmidt bij hun jongste ouderuetningeu voel verloren hebben, dan heeft dit nog niets te beduiden, in aanmerking genomen het groote kapitaal, waarover de firma te beschikken heeft. Toch zou ik het raadzaam achten, van het huis eenig«-ii waarborg te eischen. Waarom Dit zou onverstandig zijn. Als wij wantrouwen aan den dag leggen, zal de firma haar relatie met ons afbreken. Onze vordering is zeer aanzienlijk. Hoe hoog? Meer dan twee ton. Het geld is- zekerwij moeten wachten, tot Haokenberg en Schmidt uit vrije beweging overstu ren. .Een bankier mag niet zoo angstig zijn, Theodoor! wantrouwen kwetst en beleedigt. Do jongeling schudde met een bezorgd gelaat het hoofdhij deelde deze raeeuing niet, zooals hij over het algemeen ernstiger dan zijn vader in de toekomst staarde. Ik wil hopen, dat u in uwe verwachting niet schrijven te leeren. De ontwikkeling der lagere standen, die een zoo aanzienlijk getal hoofden ver tegenwoordigen, to bevorderen, hen in staat to stellen zich over zoovele, bovenal voor hen belang rijke quaestiën, een eigen oordeel te vormen, hun de gelegenheid te openen en den weg te wijzen, zich uuttige kennis op allerlei gebied eigen te maken, om daarmee in het practiscli loven hun voordeel te doeu, dat is, dunkt ons, do ware wijze, om het volksbelang te behartigen, om tot nut van 't alge meen te werken. Ouzo cursus wil gaarne ieder, die vau onderwijs verstoken bleef, leeren lezen, onze volksbibliotheek zal hem dan aangename en nuttige lectuur verschatfen. Nog op verschilloud gebied zou ons Departement hier ter stodo met goed gevolg werkzaam kunnen zijn, doch alleen, indien een voldoend ledental het in staat stelt over de tioodige gelden te beschikken. Wij twijfelen niet, of allen zullen overtuigd zijn, dat hier een goed dool wordt beoogd wij hopen, dat velou ons willen steunen om dat goede doel te bereiken. 'Het Nuts-Departement Gouda telt, in verhouding tot andere, te weinig leden wij noodigen U uit lid van ons Departemeut te u orden, teu einde ook door Uwe hijdruge in staut te zijn tot heil des volks, tot nut van 't algemeen te werkon. Het Bestuur vQornoemd, T. G G. VALETTE, Voorzitter. H. GllOENENDAAL, Penningmeester. Dr. W. JULIUS. O. WITTE van de VELDE. G. PRINCE Jr. J. H. VAN DER VOORT. A. F. C RE MER, Secretaris. Uittreksel uit het Huishoudelijk Hegleineiit. Art. 4. De gewone Ledm betalen eene jaarlijk- sche bijdrage van 5.25. Zij hebben tot alle vergaderingen toegang en zijn stembevoegd. Art. 33. Tóegaug tot de lezingen hebben Officieren, onderwijzers en onderwijzeressen werk zaam bij hel Lager Ondorwys, mits geen hoofden van scholen, tegen betaling van 2.50. per jaar, met het recht twee dame» te introduceeren. Do bij het 7e reg. iuf. nieuwbenoemde majoor L. P. van der Wal, wordt belast met hot commando over het 5e bataljon (vesting-bataljon) te Naarden. De nieuwbenoemde majoor provinciaal-adjudant W. B. van deu Bosch krijgt Haarlem tot standplaat». Bijkens bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, ingekomen koninklijke beslui ten, is bet bedrag der rijksbijdrage over 1890 toe komende aan na te melden bijzondere scholen, vast gesteld als volgt voor de school aan de West- haven te Gouda van de R. K. inrichting van lief dadigheid aldaar, mot handhaving van het besluit van Gedep. Staten op 1083.33 voor de school aan de Gouwe aldaar van dezelfde inrichtiug, met vernietiging van het besluit van Gedep. Staten, op f 1166,65l/j Gisteren werd aau hot bureol van de genie in het openbaar aaobesteed lo. Het maken van oen gedekten gemeenschapsweg, tevens inundatie-keering, tusschen Uithoorn en Kudelstaart. Raming 184,000. Inge- wordt teleurgesteld, zeide hij, maar voorloopig twijfel ik er nog aau. Er is geen rook zonder vuur, en als Hackenberg en Schmidt eensklaps "hur. betalingen staakten, dan... Dan zou dit voor ons bepaald ver vau aange naam zijn, viel de bankier hem ongeduldig in de rede, maar daarom zouden wij toch nog niet vallen. En dan verontrust het mij ook, dat wij de gestolen papieren nog niet terug hebben. Wij zouden die al lang hebben, als niet de politie-inspecteur er mede belast was, zeide de oude beer. De schurken zouden niet zoo onbeschaamd geëischt hebben we mochten niet toonen, aan de papieren zoo groote waarde te hechten. En moot er nu verder niets geschieden? Neen Maar als die lieden nu eens van de papieren gebruik maken? - Dan weet ik wat mij te doen staat. Men moot aan zulke menschen de tanden toonendan zien zij uit geheel andere oogen. De inspecteur heeft ook dien raad gegeven; hij gelooft vast, dat zij zich met een paar honderd gulden zuilen tevreden stellen en het niet wagen, van de papieren een ander gebruik te maken. En daarmede stelt ge u gerust? Wat baa' het als ik het niet doe? Kan ik de schurken dwingen, mij do papieren terug te geven Ge kunt zo lateu arresteeren Wordt vervolgd.) komen 3 biljetten langste inschrijving van Ph. Ver- brugge, te WadilinjCvéen, voor f 227,390, 2o. Bo venstaand werk, met uitzondering van eenige uard- werken. Raming 70,600. Ingekomen 4 biljetten laagste inschrijving van Ph. Vorbrugge, te Wnddinx- veeu, voor 87 390. Tweede Kamer een wetsontwerp had ingediend. Met een weinigje goeden wil liet zich in dat geval de bedoeling radengenoemd was de minister van waterstaat. Wie ochtur geeft ons inlichtingen om trent onzen vredeminnenden landgenoot „monsieur Yonnamca"? van zijn zetel verdreven en een militarist „pur sang," een voorstander van de onmidellijki! invoering van persoonlijken dienstplicht en wat dWr*üï*«r zij, moet ziju plaats komeu inueraen. f //Dien toeleg kennende en doorSs&pifwendef mee neu wij tegen elke, ook onbewuste of onbedoelde, deelname aan het kabaal togen den minister Seyffardt te moeten waarschuwen. «Rustig afwachtende, welke definitieve regeling de Minister later zal voorstellen en geheel eropvobrbe- reid, die regeling met allo kracht te bestrijdeh, in- dien zij ons voor het vaderland gevaarlijk of voor de burgers te drukkend mocht toeschijnen, kunnen wij niet anders dan naar waarheid verklaren, dat immers voor zoover ons bekend is door dep mi nister Seyffardt tot dusver geen enkele daad'werd verricht, welke zijn bestrijding onzerzijds zou billijken of iu ons eigen belang raadzaam zou, maken. De Föhn, de felle wind, die oorzaak wa\, dat onlangs het Zwitsersche plaatsje Meiriugen opnieuw verbrand is, werd vroeger gehouden voor een woestijn wind, uit de Sahara afkomstig, maar volgens de uitkomsten der nieuwere meteorologie is deze fvind, evenals alle luchtbewegingen, onderworpen min de algemeeno wetten der zwaartekracht, m. a. w.l: hij ontstaat ook door verbroken evenwicht in de gas vormige vloeistof, welke ouze aarde omringt. Do winden zijn een rechtstreeksch gevolg der ongelijke verdeeling van den luchtdruk. De zooge naamde synoptische kaarten, welke door de meteo rologische stations dagelijks worden vervaardigd hebben geen ander doel dan de verdeeling van den luchtdruk oveif een grootur of kleinor deel der aard oppervlakte op een bepaald oogeublik zichtbaar ivoor te stellen. Plaatsen inet gelijken barometerstand! zijn daarop door lijnen (isobaren) verbonden. Vergejiijkt raen deze isobaren met de richting van den Wind, dan zal men steeds de wet van Buys Ballot bewaar heid vinden, nl. dat do lucht zich steeds beWeegt naar plaatsen met lageren luchtdruk, en op het noordelijk halfrond door de omwenteling der aarde naar de rechterhand afwijkt. 'Alle luchtbeweging heeft ten doel, het evenwicht, dat door ongelijke verwarming en ongelijke hoeveel heden waterdamp verstoord is, to herstellen. VVan- neer nu op den Atlantischon Oceaan, tusschep de Golf van Biscaye en (Noord-Schotland een gebie d van lagen luchtdruk (barometrisch minimum) is, da n zal de daarom hoon liggende luchtmassa, dus ook die van het Alpengebied, zich daarheen trachteh te bewegen. De windrichting in het Alpengebied is in hoofdzaak zuid (Z.W.Z.O.). Maar het bergland belemmert altijd min of meer de luchtcirculatie en de Alpen be letten de zuidelijke luchtlagen direct naar plaatsen van lagen druk, d. i. het noorden, te stroomeu. Om het luchtverlies aar. <kn noord-oost van de Alpen, waar de barometer al spoedig veel lager staat, aan te vullen komt dan dooi/de bergpassen toevoer uit het zuiden. Maar de lucfeU moet daarvoor stijgen om daarna langs de noordzij weer te dalen. Volgens de wetten der stijgende en dalende luchtstroomen verliest de (net waterdamp verzadigde liichtmassa, die opstijgt aan de zuidzijde, haar watergehalte, zoodat daar zware regens vallen, maar aau de noordzijde komt zij droog 6n warm aan, en door do daling wordt zij nog Veel warmer. Do hoeveelhoid waterdamp is vooral op de tomperatuur-toename van grooteu invloed. Zulk een nederdalende droge en heote luchtstroom heet aan de noordzij der Alpen „Föhn/' Maar hij komt door dezelfde oorzaken ook in andere berglan den voor. De Chirokwinden ia hot del van de Boven-Missouri en de warme N.W.-winden aau de oosterlijke helling der Nieuw Zeelandsche Alpen o, a. zijn niets andors dan „Föhn's." De „Föhn" heeft zijn droogte en warmte met den woestijnwind gemeen, maar hij ontleent zijp karak ter slechts aan locale toestanden en verliest dat weder, zoodra die verdwijnen. Het woord „Föhn" komt van het Latijnsche „fa- vonius" en beteekentzuid-westenwind. CORRESPONDENT! E. In uDe Pers", uitkomende te Pretoria, Zuid- Afrikaansche republiek, lezen wij ouder de rubriek Onze Portret-Galerijhet volgende bijschrift bij een portret van den heer C. K. van Trotsenburg. Christiftan Karei van Trotsenburg is, als Hoofd van de telegrnfie, wél bekend. Hij zag te Stolwijk nabij Gouda (Holland) in 1857 het eerste levens licht en vertrok iu 1883 naar dó Transvaal gehoor geyendo aan eene oproeping voor een tele grafist. Het was/goed, dat de heer Van Troisenburg flinke studie gemaakt had vau alles, wat de tele grafie betreft, mant een groot werk was in onze Republiek voor hem weggelegd. Toen hij alhier arriveerde, bestonden er ten onzent slechts drie tele graafkantoren, nl. te Pretoria, Heidelberg en Stan- derton, en dtf'lunute van de gansche telegraaflijn beliep niet meer dan 110 mijlen. Thans heeft hot tolegranfnet eeue volle lengte van 4000 mijlen. Do eerste zes maanden bracht de heer van Trotsenburg door te Standerton, de volgende twaalf maanden te Heidelberg, waarna hij naar Pretoria geroepen word als hoofd der telegrafie. Tot aan 1886 vond zijne hand niet zooveel te doen; maar in dit jaar werd er besloten, dat eene telegraaflijn zou wordon aange legd naar Barberton. De lieer Van Trotsenburg is er met zeer voel moeite gelukkig in geslaagd, de lyn tot stand te brengen, otidor heel veel persoon lijke medewerking. De introductie vau de tele foon is gebleken een gelukkige daad te zijn. Meer en moer wordt de telefoon populair. Reeds meer dan honderd kantoren en particuliere woonhuizen zijn verbonden. Officieel en in het dagelijksch leven is de heer Van Trotsenburg eene geliefde persoon lijkheid. Het publiek zoowel als de Regeering gun nen hein het volsie vertrouwen. Zij* arbeid v or den lande is hoogen dank waardig. Het bericht uit Hanrlefii in ons nummer van gisteren omtrent de mishandeling en het moedwillig leed doen van dieren is door menigeen nt»t belang stelling gelezen. Dat ook hier eeue veroeniging als de Haarlemsche van nut zou kunnen ziju, kan men bijna iuderen Donderdag op <ke markt waarnemen. Gisteren was er echter eone mishandeling le zien, zoo oiimennelielijk, zoo barbaarsoh, zoo beulacbtig, als slechts zelden het geval is. Een persoon belast mot eenige geiten te vervoeren, ging daarbij zoo te werk dat menigeen do handen jeukten en het is een wonder dat hij er niet op een voor hem loorzame wijze mede konnis maakte. De beesten werden zoo gruwelijk met het achterste deel vnii een lange zweep geranseld ou gebeukt dat de arme dieren versuft tegen den grond sloegen. Een er van lag een kwartier lang half dood op do straat en kon, weder bijgekomen, niet op de pootjes staan, de vervoerder was dan ook genoodzaakt dit bee8(jo verder te dragen, terwijl hij de anderen aan touwen meesleepten. Hoe het verder afgeloopen is, woton wij niet, daar het te weerzinwekkend was, om lang aan te zien. Er is eene algemeene rijkswec op hot wielrijden in bewerking. In verband hiermede wordt door het bestuur vnn don „Algemeenen Nederlandschon wiel- rijdersbond" opgave gevraagd van ieder, die ten behoeve van zijn beroep of bedrijf van een rijwiel gebruik maakt. Dit is het middel om mogelijke bepalingen te voorkomen, die het gebruik van dit middel van vervoer bemoeilijken. Daaruit toch zal kunnen blijkon, in hoeverre het rijwiel niet slechts voor zoer velen eene uitspanning is, maar voor velen ook een practiscli hulpmiddel by hun bedryf. Bij het reg. grenadiers en jagers zijn reeds enkele miliciens, die 1 November voor vier maanden met verlof vertrokken, vrijwillig teruggekeerd, omdat zy geen werk en geen eten vonden. Nederlandsche namen zegt De Tijd hebben van do dagen, waarin Boilcau de bekende satire dichtte, waarin de verovering van de vesting Tolhuis en de overwinning op generaaal Wurz werden ver heerlijkt, voor Pranschen altijd groote moeilijkheden opgeleverd. Men kan dan ook zeggen, dat het eene uitzondering is, indien men in eeu Franach blad een Hollandsche naam juist gespeld vindt. Wie bijv. mag wel bedoeld zijn met deu Nederlandschen gedele geerde „M. Yonnamea", die volgens de Univers op het vredescongres to Romo eene Fransche redevoering hield Toch niet do voorzitter der Eerste Kamer Van Naamcn vau Eemnes? Nog uiet zeer lang geleden deed hetzelfde blad ons keunis maken met een zekeren „Monsieur Wauwaierstaad", die bij onze De procurator der Russische Heilige Synode, de heer Pobednostseff, gaat volgens den Tifliscorres- poudent van de Daily Chronicle voorf met zijne vervolgingen tegen de protestanten in Rusland. Twee of drie dagen geleden liet hij vier van de hoofd leiders dor protestantsche of Stundisten-boweging gevangen nemenRagdassarianz, den voorganger der protestantsche ArmeniërsKalveït, der leider d«r Duit8clie doopsgezindenMazayeff, het hoofd der Russische molokans en Levashoff, den voor naamste der methodisten. Deze vier mannen werden zjonder de minste waarschuwing uit hunne gezinnen Weggerukt en voor den tijd van vijf jaren naar een bergdistrict bij de Perzische grenzen gozonden, ivaar zij te midden der fanatiekste muzelmannen zullen moeten leven. Bovendien werden 110 volgelingen van boiderlei kunne naar Gerussi, een klein dorp i|i de provincie Elisabeth pol, verbanen. Deze ver- keeren daar in de grootste ellende en zijn verplicht hun dagelijksch br od langs de huizen der Arme niërs en Tartaren te bedelen. Onder hen zijn er völen, wier kinderen letterlijk met geweld ontvoerd efi aan bewakers van hftt oude geloof overgeleverd werden. Do ouders worden van hun kinderon ge scheiden om te voorkomen, dat zij hen in hun eigen geloof opvoeden. Zeer raotïelijk is het, den onge- lykkigen bannolingen eenige hulp te zenden. Hunne vrienden móeten daarbij met de grootste voorzich tigheid te werk gaan, daar zij gevaar loopen, even zeer verdacht te worden en hetzelfde lot te onder gaan. De Prins van Wales zal op zijn vijftigsten verjaar dag Maandag a. s. ook een geschenk ontvangen van de Londensche acteurs en schouwburgdirecteuren, nl. een fijubewerkte, gouden sigarenkast, ter waarde van 1000 p.st. Dat geschenk is een blijk van dank baarheid voor de belangstelling, welke de Engelsche Kroonprins steeds het tooneel en den tooneelkunste naars heeft betoond en waardoor hij de maatschap pelijke positie der artisten verbeterd heeft. De Tijd verheugt zich, te mogen constateeren, dat dc aangekondigde militaire noodwet haar geen on aangename verrassingen heeft bereid en het bewijs levert, dat het deu minister Seyffardt ernst is bij ziju streven, om de verdedigbaarheid van den vaderlaud- 8chen boden te verzekeren, zonder de natie daarvoor te bezwaren met meer militaire lasten dan dringend noodig is. Een uitbreiding van het militarisme in vredestijd beoogt het voorgestelde ontwerp niet veeleer het tegendeel. Breekt daarentegen eou oor log uit, dan schenkt het ons verscheidene tiendui zendtallen geoefendo soldaten meer. De zesde lich ting der militie met het eerste jaar der reserve zullen dan voldoende zijn om allo troepen op de organieko sterkte to brengen, en voorts om uit de depots der regimenten infauterie reserve-bataljons of compag- niën te vormen, terwijl de oudste drie jaren der re serve, in depots vereenigd, beschikbaar blijven tot aanvulling van geleden verliezen. Den lof, heden toegekend, zal de Tijd niet be letten morgen te laken en af te keureniudien morgen iots to laken of af te keuren valt. Te prijzen acht het blad voor het oogenblik de ernstige poging, door den minister beproefd, om, zonder ver meerdering vau persoonlijke en financieele last en, de weerbaarheid der uatie te verhoogen;een zaak, die door verscheiden zijner voorgangers voor onmo gelijk was verklaard; te prijzen ook is het vele dat door hem in don betrekkolijk korten tyd van zyn ministerschap gedaan is, om by plotseling opkomend oorlogsgevaar de mobilisatie van het leger te verze keren en het onverwacht bezetten van een groot ge deelte des lands door den vyand onmogelijk te maken. Waarheid is het, dat ook onder het vorige Ministerie op dit stuk een en ander werd gedaan en nog meer werd voorbereid, doch waarheid niet minder, dat door den minister Seyfardt zeer krachtig op deu ingeslagen weg werd voortgegaan, en dat hij ook daarbij blijk gaf van zyn streven om op de eenvou digste en minst kostbare wijze veel te verkrijgen. De houding, door enkele bladen, met name De Standaard en het D. v. Z.-ü., tegenover den minis ter van oorlog in den jongsten tijd aangenomen maakt het wenschelijk, naar hot oordeel van De Tijd op hetgeen zij boven aanvoerde de volle aaudacht te vestigen. „Wat De Standjard en met haar verschei den antirevolutionaire en andere bladen beoogen, kan dunkt ons, niet twijfelachtig zijn de tegenwoordige Minister omdat hij ervan „verdacht" wordi, reken schap te houden met de ernstige bezwaren, welke bij de overgroote meerderheid der r. katholieken togen den persoonlijken diensplicht bestaan, mout Het verslag van bet Concert van gistirenavood kan eerst in ons volgend Nr. worden opgenomen. de Rkpaciie, Het #raziliaansche gezantschap te Londen en te Parijs heeft een dépêche outvaugen uit Rio-Janeiro van 4 dezer, waarin het volgende gemeld wordjt Het Congres is ontbonden on do president »al de natie oproepen tot het kiezen van nieuwe vertegen* woordigers, op een nader te bepalen tijdstip. Rib- Janeiro i8 voor den tijd van twee maanden in staat van beleg verklaard. Deze maatregelen ziju eau gevolg van de houding van het Congres eu de poging eenige personen tot herstel der monarchie. De pre sident heeft een manifest tot het volk gericht. Het leger en de vloot ondersteunen de regeering. Overal

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2