BONTE MUTSEN. mm dijde tuet Concert-Paul Haase. Nieuw ondergoederen Openbare Verkooping ERUIDEHIEESW AREï? S. van PR STEENKOLEN. Gekookt Rookvleesck. t ADVERTENTIPN Dankbetuiging. Sirop de Cacsalpin Hoogstraat, GOUDA. Fantaisie Hoeden, PETTEN in diverse soorten. Grove Ruhr KACHELKOLEN, 80 Cent per H.L. JAN PRINCE <t Cter P HOOFTMAN, Steenkolenhandel J. de KOSTER. %4- F. SAUERMER. Vraag normaal W' W.BengerSÈSAnel te GOUDA, Heeren-en Dames Zijden Heeren HOEDEN, Wed. C. W. GIESEN, BOGEN 117 en 118. bebooren, tal dec 25en a. s. plaats hebbende toe wijzing den 2en December. Blijkens eene door den minister van binnenlandsche zaken tot de Gedeputeerde Staten der provinciën gerichte aanschrijving is de minister van justitie, in afwykiug van het gevoelen zijns ambtsvoorgangers, van meening, dat eene vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein alleen door intrekking of door nietvooruitbetaling van het verschuldigde ver gunningsrecht vervalt, en dat daarom, wanneer om eene andere reden van eene vergunuing geen gebruik wordt gemaakt, deze toch, zoolang bet verguningsjaar loopt en geene intrekking heeft plaats gehad, behoort mede te tellen ter berekening van het aantal ver gunningen, die in de gemeente mogen worden ver leend. Eene treurige ontmoeting heeft de veehouder H. V. uit Loosdrecht gehad. Met paard en wagen op reis zijnde, zag hij in een boscbje nabij De Bilt iemand liggen. Meenende dat die perapon sliep, wilde hij hem, met het oog op de koude. Wekken. Toen hij ti'ader- bijkwam, bemerkte hg, tot zijnen grooten schrik, dat de bewuste persoon, een officier Uit Utrecht, was overleden. Het lijk werd geschouwd en naar De Bilt overgebracht. De Rechtbank (kamer van burgerlijke zaken) te Utrecht heeft gisteren uitspraak gedaan in het go- schil tusschen den Staat der Nederlanden en de «Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij in liqui datie" over de betaling v§n „legesgeld," krachtens het souverein besluit van 18 Januari 1814 van de koopsom groot 38 millioen gl. waarvoor het bedrijf der Maatschappij is overgenomen. De Rechtbank heeft den Staat zijne vordering tot betaling van l/i pCt. der koopsom of 95,412,83 ontzegd en hem veroordeeld in de kosten van het geding. De Staats Ct. bevat het verslag der Rijkspostspaar bank over 1890 uitgebracht door den directeur, den heer Armand Sassen, Het verslag zegt, de uitkom sten hoogst bevredigend waren. Het aantal inleggers of uitgegeven boekjes bedroeg 58,087 (tegen 54,477 in 1889,) terwijl geheel werden afbetaald 17,392 boekjes (tegen 15,065) terwijl op uit. Dec. 1890 in omloop bleven 281,870 boekjes (tegen 241,175 op denzelfden datum Yan 1889.) Het aan tal in omloop zijnde boekjes is dus toegenomen met 40,695 stuks of 16,9 Pet, terwijl in 1889 de ver meerdering 19,5 Pet. bedroeg. Het wetsontwerp tot het aangaan van eene S'/i pets. geldleening ten laste van den Staat is thans ingediend. De ongedekte begrootingstekorten bedragen 36,061,502.30Vs> waarvan 21 millioen uit de spoorwegovereenkomsten voortvloeit. Hoewel 32.5 millioen van de tekorten ten laste komt van de dienstjaren 188590, kon tot dnsver in de kasbe- hoefte worden voorzien door de saldo's op de In dische diensten en doordien tusschen de 25 en 30 millioen gulden doorgaans eerst in den loop van het op het begrootiDgsjaar volgende dienstjaar behoeft betaald te worden. De minister acht 't noodig thans de kasmiddelen te versterken door de voorgestelde leening, die strekken zal tot dekking van de tekorten, ad 36 millioen, verminderd met hetgeen 'van dat tekort op 1 Jan. 1892 nog niet betaald zal zyn, ad ten hoogsto 30 millioen, dus voor oen bedrag van 6 millioen, en voorts tot aflossing van de 3 pets. geldleeningen der Nederl. Rhijnspoormaatschappij, ad 22,120,140, te zamen ongevoer 28 millioen, waarna uit de te sluiten geldleening nog 17 millioen beschikbaar zal bleven. Dit bedrag is ruimschoots voldoende om, zoolang de Nederl. Staatsbegrooting sluitende blyft, in de behoefte aan kasmiddelen hier te lande te voorzien. Maar met 't oog op onvoorzieno gebeurtenissen wordt de som iets ruimer gtonomen. De loop der Indischo kas, hare behoefte en het geen zij eventueel nog kan bevatten, blijven hierbij buiten beschouwing. Hoewel de Staat, ten gevolge der Pensioenwet en van de overeenkomst met de Ëxpl. Maatschappij nog de beschikking heeft verkregen over kapitalen op het grootboek, waarvan de beurswaarde is ie stel len op 81/} millioen, acht de Minister 't wenschelijk deze kapitalen te zijner tijd eenvoudig als geamor tiseerde schuld af te schrijven en de 8'/j millioen die te gelde gemaakt zouden kunnen worden, méér te leenen. Het na de aanwending van de to leonen som op den Staatsdienst nog overblijvend tekort zal later, wanneer andermaal behoefte aan vorsterking van '8 Rijks kas ontstaat, uit de opbrengst van een nieuwe leening gevonden kunnen worden. Door de uitgifte van de voorgenomen leening zullen op de Staatsbegrooting verschillende ren te pos ten vrijvallen, ten bedrage van 1,654,476.01. Daarentegen zal de nieuwe leening den Staat komen te staan op een jaarlijksche uitgaaf van J,800,000, zijnde 4 pCt. (3'/f pCt. rente en '/t pCt. aflossing) over een kapitaal van 45 millioen. Zou een 3 pCts. fonds voor het oogenblik oen voordeel opleveren, dat kan, meent de Minister, niet opwegen togen de duurzame rentebesparing die bij een eventueel» conversie van het S1/, pCts. fonds te verkrijgen zal zyo. Door een annuïteit van 4 pCt. zal de nieuwe schuld in oven 60 jaren zijn afgelost. Na 1 Januari 1896 zal de Staat be*oegd zijn de geheele S'/i pCts. nationale schuld af te lossen of te convorteeren. De houders der nieuwe obligatiën zullen hunne stukken tegen inschrijvingen in het S'/s pCts. groot boek mogen couverteeren. 'bf- Bij eene publieke verkooping, hoorde inen onlangs, onmiddelijk na de woorden van dec afslagerikr vraag er tien duitend gulden boventot ieders verba zing, mijn roepen, door iemand naar het scheen een vreemdelinz; het klonk als, mèi-n. Onbeschrijfelijk was het tumult, dat daarop ont stond. De kooplustigen drongen van alle kanten op den Engelschman aan, want natuurlijk kon het geen ander zyn dan een John Bull. Men jammerde en weeklaagde dat die vreemde eend in de bijt on opgemerkt was gebleven, toen eensklaps de schrik week eu er een vroolijk gelach weerklonk. In het achterste gelid stond een jongen met een mand, waarin een geitje, in 't minst niet bewust dat het de mannen zoo had laten schrikken, dat menigeen den volgenden dag nog pijn in zijn hoofd had. pen, en wat ik naar aanleiding daarvan doen zou, kunt gij even goed gissen, als ik er zeker van zou zijn 1 zeide de «dokter." Op den bankier misten deze woorden hun uitwer king nietuit de kalmte, waarmede zy werden uit gesproken. bleek Romberg maar al te duidelijk, dat de boef, die zoo vermetel voor hem stond, met de waarde der papieren bekend was. En welk voorstel kom je mij nu doen? meg hy. Ik wil vooraf van u hooren, wat ge voor de papiertjes denkt te geven. Zooals ik je al heb laten weten, 1000 gulden. En wat zoudt ge denken, dat de ander mg betalen zal, als ik hem de gebraden duiven in den mond laat vliegen? Wat je daarmee wilt zeggenis mij niet daUelijk Ik was vroeger schryver bij een advocaat, mynheer Romberg, en in znlk een betrekking doet men veel, heel veel ervaring op, zeide de «dokter", op alles een bijzonderen klemtoon leggende. Bob zou de waarde der papiertjes nooit ontdekt hebben, als hij mij niet o» raad had gevraagd. En wat heeft je scherpzinnigheid opgeleverd Vroeg de bankier, die er echter niet geheel in slaagde, zijn ontsteltenis achter ironie te verbergen. Dat wij onze vordering volhouden, waarde heer Dit is zoo goed als zeen antwoord. Waarom zijt gij niet bij den ander gegaan, om bij hem je geluk te beproeven? ge weet waarschijnlijk niet, waar je hem zoeken moet? Begrijp je dan niet, dat die persoon niet meer in leven is? Dat moest gij, die zoo geslepen zyt, aanstonds begrepen hebben. Met uw verlof, geachte heer, als de bewuste persoon niet meer in leven was, dan zou u aan de papiertjes geen waarde meer hechtenen wanneer gij meent, mij daarmede te kunnen boet hebben, dan hebt u het glad mis. Die persoon is nog spring levend en UEd. hebt hem zijn erfdeel onthouden, om uw rijkdom te vergrooten. Ge zijt al heel nauwkeurig ingelichtspotte de bankier. Voordat ik oen plan ten uitvoer breng, neem ik mijn maatregelendit was van oudsher mijn ge woonte ik ben geen liefhebber van onverwachte en verrassende hindernissen. Dus ken je den bewusten persoon al Zekor! zeide de vagebond, en zijn gelaat ver trok zich tot een grijnslach. Hij woont hier in de stad, en is zoo arm als Job. Angst spiegelde zich nu in de blikken van den ouden hoer af. Dat had hij niet verwacht; nu zag hy dat het gevaar grooter was dan hij dacht. U ziet, dat ik op de hoogte ben, vervolgde de «dokter", en ik denk.... Wat je denkt, gaat mij niet aan! stoot Rom berg op. Je meent van alles op de hoogte te zijn, fliaar gij zijt het niet; die misdaad heeft niet plaats Sedert eenige dagen geelt te Middelburg de «Ru«. sisohe hofjager Chodaohewitz" verschillende voor stellingen met zyne gedresso^rde beren. De zeker belangwekkende, maar lang niet gevaarlooze toeren liepen, ovenals op zooveel andere plaatsen, tot dusver zonder ongevallen af. Donderdagmiddag kwam ech ter wel is waar niet bij eeno voorstelling de natuurlyko aard der beren boven. Het geval gedroeg zich ongeveer als volgtOp de stoep voor de kegelbaan der sociëteit «de Ver- genoegiug", op de Groote Markt, logeoren de beide dieren iu een groote kist. De //hofjager" was dien middag op reis naar Goes en een zijner tijdelijke helpors zou do beren laten drinken. Bij het te vroeg wegnemen van den emmer met water pakte een der beren hef jongeroensch beet en wilde hem in het hok sloepen, tegelijkertijd het aangezioht van den patiënt ongemakkelijk toetakelendo. Een der om standers, de Heer v. O., pakte den jongen bij zyn boenen en trok met allo macht, maar het dier liet niet los, voordat een ander met den emmer den beer oen geduchten slag op zijn kop had gegeven, en wel met zoo'n kracht, dat er een gat in den emmer was. Door deze kloeke en moedige hulp is een menschen- leveu gered, en het ongeval bepaalde zich tot een vry ernstig verwond gezicht. Voor de spelende jeugd het drama speelt in een Limburgsche gemeente was dezer dagen een heerlyk buitenkansje weggelegd. Do landbouwer J. A. had, zorgvolle huisvader, ook dit jaar, gelijk vele tevoren, voor de noodige siroop voor zyn huishouden zorg gedragen. Met kar en paard werd dan ook een. groot vat boordevol door de man aan den fabriek afgehaald. Gemakshalve, doch «ook uit vrees dat het vat met zyn kostelijken inhoud somwijlen mocht kantelen, werd het goeden wel van een deksel voorzien, door onzen vrachtrijder tot zitplaats uitgekozen. Terwyl hij echter met zyn schal onze straten doorreed, schijnt bet deksel tegen een last van 90 kg. (zynde het bruto gewicht van onzen man) niet bestand te zijn geweest. Althans: plotseling wijkt het, en poef! daar zakt hij met zijn achterdeel in de siroop. Dit bedrijf ont gaat niet aan hot allosziend oog aer spelende jeugd en toen onze Kobus, geheel met stroop besmeerd, de kar verliet, brak hot lieve leventje los. In een ommezien was er een 20tal kleine beugels bij elkaar, die al lekkende aan de broekpijpen van onzen goeden man, hem omsingelde en hem den weg verder onmogelyk maakte. Ook de grooteren, opmerkzaam gemaakt door het gejoel der kleinen, kwamen naderbij en hadden dol veel pret met onzen goeden Koob, doch ook met de kleinen, die niet op de gebruikelijke wijze met den voorvinger zich het lekkers toeëigonden, doch thans als om strijd de broekspijpen al lekkende van 't heer lijke nat trachtten te ontdoen, om niets van dit bui tenkansje verloren te doen gaau. (Limb, Korier Een inwoner van Udine, Artoro Malignani, heeft een vierwielig electrisch rijtuig uitgevonden voor drie personen, dat, al naar de gesteldheid van den weg en van de kracht, die men gebruiken wil, van 9 tot 16 KM. in het uur kan afleggen. Het voertuig kan 70 KM. achtereen rijden, eerst daarna moet de benoodigde stof vernieuwd worden. gehad. En indien je met den ander wilt onderhan delen, dan zou mijn eerste werk zyn. jou en je handlanger te laten arresteeren, jou sis heler en je handlanger als dief. En als dit eens het geval tra, zou je dit tot troost strekken? Natuurlyk! De bankier stampte met den voet op den grond; langs dien weg bereikte hij niets, dat zag hij in door bedreigingen liet de boef zich niet bang maken. Laten we verstandig praten, zoide de «dokter1 terwijl hij op de nagels kauwde; bedieigingen kun nen niets dan ktfaad stichten. Wat betaalt u my, als ik u de documenten uitlever? Wanneer ik niel nset Bob deélen moet, kan het wel wat' billijker i maar voor een schuifje geef ik ze toch niet over. Romberg gevoelde zich van een zweren laat ont heven die taal was tenminste wat meer gematigd. Meer je kameraad tal do helft eiecben, ant- woordde hy. Zoolang als hij op vrije voeten is, zeker. Maar u kunt een aanklachtje tegen hem indienen; dan wordt hij gepakt en later als zijn straftijd om is bon ik weg. Kent hy den inhoud der papieren? Ja, maar hy kan er niet mede voor den dag komen; u hebt zijn verklaring maar laster te noemen. Wordt vervolgd.) De kosten per kilometer bedragen van vyf tot acht centen, al naar het aantal personen. De behandeling is allereenvoudigst en vereischt niets dan grooto zin delijkheid, zoodat een ieder er zich van zal kunnen bedienen. De eerste proeven met het voertuig, dat door den uitvinder op de ton toonstelling te Palermo zal worden ingezonden, zijn uitstekend geslaagd. (Stoomposl.) Nu wij het ondernemen een verslag te schrijven van het door den heer Haase gegeven kunstenaars- coDcert, bevinden wij ons in groote verlegenheid. 4an den eenen kant voelen wij dankbaarheid tegenover de artisten, die het beste, wat zy bezaten, ons mededeelden en met overvloedige mildheid ons wilden doen genieten, san den anderen kant bestormt ons een gevoel van teleurstelling en onvoldaanheid. Met recht zou men hier het niet nieuwe citaat «des Guteu zu viel" weer kunnen te pas brengen. Men gaf ons inderdaad te veel, en wel in twee opzichten. Ten eerste was het programma, bestaande uit 22 -j- 11 33 nummers, te lang. Daardoor volgden de verschillende liederen elkaar met onrustbarende snelheid opnauwelyks had men zich behoorlijk rekenschap gegeven van den indruk, dien het eene op u maakte, of men was al weor midden in iets anders. Dit is niet vol te houden. Het is met liederen nog geheel wat anders dan met een concert van orkestmuziek. Daar heeft men de grootste ver scheidenheid van stemmingenbovendien is er aller lei passagewerk waar men op een andere wijze (om zoo te zeggeu, meer intellectueel) geniet, en zoo kan men tumelijk frisch blijven. Maar liederen zijn als het ware de crème van al ons voelenzij drukken hot diepste, intiem-ste uit, wat er in ons bewustzijn omgaathet is inteus gevoel van het begin tot het einde. En dan nog meest gevoel van éen soort berusting, droefgeestigheid, diepe smart, wanhoop. Vroolykheid en levenslust komt miner »an 't woord. En nu zullen wij gedurende eenige uren bijna zonder ophouden de deiicaatste stemmingen, het meest in- teu8e gevoel in ons moeten reproduceeren I Dit gaat niet aan wij raken versuft èf geblaseerd. Maar ook en hier zullen velen het niet met ons eens zijn wil de hier gevolgde manier van liederen zingen ons niet geheel bevallen. Alles werd te veel «voorgodragen." Koudheid en onverschilligheid is zeker niet gewensebt, maar men kan de muziek aai) de hoorders ook al te zeer willen «inpeperen." Iets mag toch ook wel aap onze eigen intelligentio wor- deu overgelatenmen moet niet alles willen uit drukken dikwijls heeft een kleine aanduiding, een suggestie, machtiger uitwerking dan de hartstochte- lykste ontboezeming. Dit alles neemt echter niet weg, dat we op dyze uitvoering nu 'en dan bijzoüder genoten hebbel). Zoo bv. bij Schubert's Liebesbotschaft en Mozart's H iegen- lied door mevr. Haase met veel innigheid en een voud, en Chopin's Litthanisches Lied door mej. Luning, op niet minder voortreffelijke wijze voorgedragen. De conoertaria van Beethoven, door deze laatste zangeres gezongen, beviel ons niet byzonder. In dergelijke concertaria's worden gewoonlijk in het welluidendste Italiaansch en met de liefelijkste melo dieën ontrouwe minnaars op conventioneele wijze vervloekt, en zy schynen geschreven om den zanger gelegenheid te geven zyn vaardigheid in het docla- moeren en in het coloratuur-zingen te toonen. Ook het terzet van Beethoven: aEmpi trematC' schijnt ons tot zyne minder betoekeneude composities te be- heote*. \fal den hoor Hotte betreft, defce i» als zanger genoog bekend. Hem hoorende hadden we het gevoel, alsof een orgel bespeeld werd, waarvan voortdurend alle registers Waren opengetrokkenhy zingt altijd met volle kracht. Zeer mooi was van hem8chubért's Doppelgtinger (hoewel niet altyd zuiver) en im Herfst van Franz. Met het tenorge luid van dan beer Bakkes zyn we niet ouvoorwaar- OeHjlr iogoaomenbet is vaak droog efc niet buig zaam. Toch zong ook hy muzikaal, zyo voordracht van Gluck's ark» heeft ons aangegrepen, meer dan het Liebeslied uit de fPalküre. De begeleiding was bij' den heer Sohnitsler in goede handeudat we bij de soène wit Hans Herfiag (welke als concert- nummer niet veel indruk maakt) sterk het orkest misten, kan hij Ratuurlyk niet helpen. Soms #n de piano t© sterk, zdoils in bet teere Bedje tam Mtfcart en wiet Zelden to de 2Ügeuwerlie<le#. Ook als solist trad de heer 8. op. Het tfüöïmer, dat in plaats kwam van Padefersky's Menuet («noc turne" van Brassfn voldeed ons uitstekend en deed hem als een murfkattl en technisch verdien9telyk pianist kennen. Minder gelukkig was hij met de bekende Valse Chromatique van Godurd, waarvan de voordracht leed aai ondaiéolijkheid en over haasting. Waarom noemt men toch vaak hiervan het tempo zoo razend snel Zoo gaat a-Ue aardig heid vSn bet chromatisch gejammer er af. Een waardig slot van den avond vormden de Zigeuner- lieder van den grootsten aller levende componisten, Johannes Brahms. M Hier hebben we èn door de origineele muziek èn door de uitvoering buitenge woon genoten, en al was bet alleen daarvoor, dat zy ons met deze compositie in kennis brachten, hebben' we roden den heer Haase en de zijnen voor hun reis naar Gouda dankbaar te zijn. O. j|| V Getrouwd J. W. MOLIJN J. B. L. van EFFEN. |H Arnhem, 6 November 1891. Voor de zeer vele bewijzen van deel* neming ontvangen bij het overlijden van onzen geliefden Vadarjen Grootvader, betuigen wij onzen barteljken dank. M. C. JA8PERSde Jokg J. P. de JONG. M. C. JASPERS. Gouda, 7 November 1891. Getroffen door zoo menigvuldige blijken van deelneming, gedurende de ziekte en bij het overlijden van onze geliefde Ëchtgenoote en Moeder ondervonden, betuig ik ook namens mjjne Kinderen myn oprechten dank. A. DAM. Gouda, 7 November 1891. Die iets te vorderen hebben van of verschul digd zyn nan den heer ARIE VER WE IJ in leven Wagenmaker, gewoond hebbende te He kendorp en aldaar overleden den 2 November 1^1, gelieven daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris H. J. F. HEIJMAN te Haattrecht voor of uiterlijk op den 15 November 1891. -• - - alléén verkrygbaar bjj het beste voorbe-1 hoedmidtfet tegen I verkosAoSen en tegeff öïltwfdoende huiduitwaseming. Alleen echtwanneer met nevenstaand waarborgmerk ge-1 stempeld met het I ^opschrift nn onder de baudteekeuiug Tegen namaak wordt dringend gewaarschuwd. Dépot by D. Roogrnboom Cz.| Wydstraat te Gouda. op DINSDAG 24 NOVEMBER 1891, des mor gens te 9 uren, aan het Huis, Wijk N. No. 109 aan de Nieuwe Haven, van Eene party en de Inventaris van een KRUIDENIERS WINKEL METSELAARSGEREEDSCHAP, KALK, ZAND, PANNEN en STEENEN en voorts eene Daags te voren van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uren te zien. Nadere inlichtingen geeft Notaris G. C. FORTUIJN ÜROOGLEEVER te Gouda. Flinke sorteering in nieuw 'Engelsch model. MODEL 1892. Voortdurend in LOSSING de LADING waaruit wjj tot contant zonder korting afleveren, vrij in huis bezorgd. Echte ANTHRACIT en MACHINEKOLEN steeds in voorraad. Kantoor TURFMARKT H. M'. Gouda, 7 November 1891. Van af heden dhgelyhech verkrygbaar Prima Kwaliteit, by de Westhaven B. 198. voorraad ruim 200.000 stuks, van verschillende pry zen, in de Veendery te Jieeuwijk van Kleiweg E. 100, Gouda. GROVE KACHELKOLEN per H.L. 0 80 HAARDKOLEN x\0 GROOTE STUKKEN per 1000 KG. 12.-1 SMEENOOTJESKOLEN per H.L - 0 85 GoudaNovember 1891.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2