Bulteolandscli Overzicht. Te Genua zijn verscheidene personen gearresteerd wegens bedriegerij met valsche diamanten. Zij braoh- ten die naar de bank van leaning of vorkoehten zij aan juweliers en particulieren voor zoover men kan nagaan tot een bedrag van 8000 lire. De zoo genaamde juweelen zeer kunstig nagemaakt zyn vau bergkristal uit de steengroeven van Carrara vervaardigd en bier in ons land bewerkt. Men ver moedt met een wijdvertakte bende te doen te heb- beD, die waarschijnlijk ook in vele andere steden hare oplichterijen heeft gepleegd. Het Berliner Tageblatt schrijftEr dreigt oen werkelijke nood door het gebrek aan aardappelen. De oogst is slechter uitgevallen dan het goede weder in September deed verwachten. De opbrengst is op verscheidene plaatsen zoo gering, dat vele kleine landbouwers volstrekt geen aardappelen verkoopen. De prijs wordt voortdurend hooger. Wij gaan een kwaaden tijd tegemoet. De aardappelen zijn wegens de hooge prijzeu voor velen niet te bekomen. Daarbij komen zeer veel diefstallen van aardap pelen voor, zelfs uit de huizen eu schuren der eigenaars. De dieven, die doorgaans in grooie troepen met hondekarron komen, deinzen daarbij voor gecue gewelddadigheden terug. Onlangs kwam het te Boszow voor dat men een hond aanhitste op den bestolen eigenaar, eu een boer, te Staaleu, die met een geladen geweer de aardappeldie ven poogde te verjagen, moest wijken voor de overmacht der bende en hen ongehinderd hun gang laten gaan. Er zijn verscheidene zoölogische" postzegels, met afbeeldingen van dieren, die niet maar heraldieke figuren zijn. Canada kwam het oerst (1851) op het denkboeld, op zijne postzegels den bever af te beel den, welks huid een belangrijk handelsartikel is voor Canada. Wesl-Australië gaf in 1854» voor het eerst postzegels, waarop de in dat deel van Australië al gemeen verspreide zwarte zwaan was voorgesteld. New-Foundland maakte in I860 postzegels met den voor dat eiland zoo belaugrijken kabeljauw, den zee- houd of den kop van een Newfoundlaadschen hond er op. In dat jaar gaf Peru postzegels uit met de lama er op. Guatemala maakte irr 1879 postzegels met een Vogel, den Pharomacrus resplendens" Tasmanië gaf iu 1883 postzegels met het vogelbek dier en Nieuw Zuid-Wallis maakte in 1888, bij gelegenheid van het eeuwfeest dier kolonie, drie soorten van postzegels met dierenvan 2 pence met den nmu (N'-Hollandschen struisvogell, van 8 pence met den liervogel eu van 1 shilling met den kangoeroe. Op eenigszins komische wijze worden de nieuwste modes nit Nizza door een Duitsche correspondente beschreven «Zeer weinig Duitsche vrouwen of meisjes," zegt tij, „zullen vragen-, staat het mij goed? of: hoe past het bij mijn kleeren, bij mijn socialen toestand? maar allen zullen vragen Wat ia het nieuwste? En als het te Parijs of te Londen gelanceerd is, wordt het gedragen, omdat de mode het zoo eischt. Hoe belachelijk soms het scheppingsverhaal van zulk een hoofddoksel is, men neemt het ernstig op en vor- standige hoofden dragen het. Bekend is het, hoe Sarah Bernhardt een grooten vilten sombrero op den grond in elkaar trapte, omdat hij haar niet goed stond, toen, daar zij uit moest, het verkreukelde ding opzette, bewonderd werd, en den „chapeau ohif- fonué" geschapen had. Tegenwoordig schept Jeanne Ray nieuwe modes en daar zij te Nizza vertoeft, zal men van daar de volgende merkwaardigheden do wereld zien over stroomd! 1. Een dichtgedrukte heerengibus; van voren licht men den bol even op om er oeue touffe veeren tusschen te steken. Van achtoren speldt men er tweo lange linten aan, die los om de kin goslingerd worden. Naam „Modeste." 2. Halfhooge jongenshoed, zooals die een 30 jaar geleden mode waren -, links eon groeno of gele fluweelen roset, en veerengarnituur iu dezelfde kleu ren, samen vijf stuks. Naam „groom." 3. Deze wordt gemaakt als een kanon. Men neemt oen gat, en legt er drie gitten hoepeltjes om waaraan vau achteren de bewuste narresledeupaardeu- pluimbos bevestigd wordt. Alleen voor Nizza te gebruiken naam „grec." 4. Een reusachtig bord, met een hoogte als een vijffrancsstuk in het iniddeu dat heet de bol, en 1 dient om zes ezelsooreu van fluweel aan te kunnen vastnaaien. Naam „Valentine." 5. Naam „choux men neemt een kalven me ter fluweellint, voert het met gekleurd satijn, draait het ineen ais een kool en zet het op. Uit het raid den ryzon, aan ijzerdraadjes, een twaalftal gekleurde pompons. Ieder van deze hoeden is door Jeanne Ray een dag op de promenade gedragen de modellen kos ten in den winkel 150 a 200 fraucs, en over een paar weken zal het blijken, wellc model het meest gekocht is, en de mode aangeeft. Hoe de Engolschen aan hun vaderland gehecht zyn, blijkt uit een artikel van den heer Christie Murray, over Australië, iu de „Contemporary Re- view" verschenen. „Toen ik te Plymouth aan boord ging," vertelt de heer Murray, „en men het anker lichtte, was dit bedekt mot een dikke laag modder, klei van Devons hire; na een paar dagen was deze in de zon hard geworden, en ik kroeg half als een senti- menteele grap, half in ernst lust om wat van den Eogelschen grond mee te nemen en te bewaren. Ik nam zoowat een kubieken duim ervan, deed het in een doosje, en besloot dat stuk Eogelschen bodem overal op reis mee te nemen. Eenige maanden later was ik de gast van een kolonist in Australië. Ik zei hem, al schertsend dat ik «en stuk van Oud Engeland had meegebracht. Dit werkte ontzetteud op hem, vol aandoening verzocht hij mij het hem to laten zien. Ik ging het uit mijn koffer op schommelen, en vertoonde hem miju reliqnie. Hij smeekte mij met zooveel gevoel, het hem te geven, dat al had ik er nog meer waarde aangehecht dan ik deed, ik het hem niet had kunnen weigeren. „Gij keert naar het land terug," zeide hij„ik nooit. Zustien jaar geleden ben ik van huis gegaan, en dat kleine stukje van Oud Engeland heeft meer waarde voor mij dan de Koh i-noor." Toen ik later die streek weer doorkwam, vernam ik, dat hij 60 mijlen te paard had afgelegd om een pluche juweelkistje voor de kostbare reliquie te gaan konpen. Naar aanleidiog van het ook door ons overge- nomen artikel uit de Huisvrouw bevat het Utrechtsch I Dagblad den volgenden brief. „Met ingenomenheid," zoo lees ik in het uommer van Zondag 1 Nov. „haalt de Huisvrouw aan een artikel in het Journal de mèdicinewaarin het be roep van apotheker aan de vrouwen wordt aan bevolen." Uit hetgeen de schrijver in het „Journal de m<fdi~ cine" zegt, en dat geheel ontleend is aan Fransche toestandeuworden gevolgtrekkingen gemaakt en 8choone vooruitzichten geopend, die, vrees ik, ten slotte niet veel meer dau luchtkasteelen zullen blijken geweest te zijn. De beweringdat een vrouw voor apotheker bijzonder geschikt zou zijn, verraadt totale onbekend heid met de zware eischen, iu aan de pharmacie tegenwoordig worden gesteld, on is even als het ge zegde, dot er niets is, wat haar daarvan behoeft terug te houden, eerie meening van schrijver of schrijfster, die geheel afhangt van persoonlijke op vatting. Ik voor mij ben van meaning, dat men by een vak zooals dat van apotheker, waarin men be- kond wordt met verschillende ziektevormeu, belast wordt met onderzoekingen van allerlei stoffen, die bij aandoeningen van de longen, van de nieren enz. worden afgescheiden, soms verplicht wordt weken lang lijkendeelen te onderzoeken, vaak iu vergeror- denden staat van ontbinding, zoo maar niet zonder meer kan zeggen, dat daarin nu volstrekt „niets" is, wat de vrouw behoeft terug te houden. l)at zij er zich niet door laat afschrikken, pleit even als bij do vrouwelijke geneeskundige voor haar geestkrucht en zelfstandigheid, en daarom acht ik het volkomen rechtvaardig, dat voor de vrouw de weg om apotheker te worden, evengoed is openge steld als voor den man. De schrijver of schrijfster verkeert echter zeer in dwaling, wanneer hy of zij in de meaning verkeert, dat voortzetting der pharmaceutische studiën van de apothekersbedienden, leiden kau tot apotheker. Ongetwijfeld kan du apothekersbediende apotheker worden, even als de gymnasiast, de hoogere burger of ieder ander, die aan de eischen van toelatiug tot een der examens, welke tot do bevoegdheid van apo theker leiden, hoeft voldaan. De apothekersbediende wordt echter door zijn bevoegdheid van geen enkel examen, dat de apotheker moet afleggen vrijgesteld, eu staat iu dal opzicht met iederen niet-apothekers- bediende volkomen gelijk. Een aantal punten komen verder iu het artikel voor, die in een vakblad uitvoerig zouden moeten worden behandeld om behoorlyk tot hun recht te komen. Vau de ruimte ia uw blad mag ik zooveel niet verlangen; ook is die uiteenzetting niet het hoofddoel van myn schrijven. Ik wenschle op te komen tegen de slot-aliuea waarin ik las, dat, een vrouw, apotheker wordende, een eervol en in den regel voordeelig middel va i bestaan zal vinden. Deze laatste zin, deed mij aan het hoofd van dit artikel plaatsen „Eene ernstige waarschuwing". Wat is de feitelyke toestand? Aan de universiteit alhier zijn op het oogeublik ruim tachtig studenten in de pharmacie, en hoewel hot aantal aan de andere drie universiteiten wellicht uiet zoo groot is, bedraagt het toch ruim tweehonderd, aan de vier Nederlaod- sche universiteiten te zameu. Het gemiddelde vau dea studietijd op vijf jaren stellende, zullen er in de eerste jaren jaarlijks een enkele, die de studie laat varéh er afrekenende, on geveer 40 studenten de bevoegdheid van apotheker verwerven. deze ook van je eigen lippen te ontvangen. Het gezicht van het meisje was doodbleek ge worden ontsteltenis, toorn en angst spiegelden in hare oogen af. Natuurlijk zult gij dit vereerend aanzoek aan nemen, vervolgde hy, en het zou my zeer verheugen, wanneer ge hem dit zeggen wilde. Moet ik het aannemen? vroeg Alma bevend. Wat een vraag 1 Ben je er niet genoeg op voorbereid Ja, Unica heeft dikwyla op de mogelijkheid gezinspeeld, maar Kind, wat deert je riep de baron ontsteld. Ge zegt dit alles op zulk een vreemdsoortigen toon doet je dit aanzoek geen vreugde Moet het nietje streelen, gravin Vou Hohenhausen te worden? En kunt ge met eenigen grond iets tegen den gwaf inbrengen? Ik wil niet hopen, dat kapitein Von Gronau tusschen u en den graaf staat; myn ver standig kind moet reeds lang hebben ingezien.... Papa, u wenscht deze verbintenisu hebt uw toestemming reeds gegevenwat blijft mij nu nog over? Als Koenraad my gevraagd had, of ik zyn echtgenoote worden, alle genietingen en schaduw zijden des levens mot hem deelen wilde, dan zouik zijn vraag met vreugde beantwoord hebben, en mis schien vond ik dan nu ook den moed, voor mijn liefde op te treden en aan eiken storm het hoofd te bieden. {Wordt vervolgd maar wat baat je een belofte, als hy de mid- delen niet bezit om haar gestand te doen En j die middelen zal hij niet ontvangen, dat zeg ik je bij voorbaat. De vagebond knikte, als wilde hij zeggen dat hij over alles rijpelijk zou nadenkentoen verliet hij het kabinet, den bankier roet zijn gedachten alleen latende. XXI. Het rijtuig van graaf Von Hohenhausen stond voor het huis van barou Von Buchenau. In bet kabinet van dezen zaten de beide beeren in een druk gesprek. Ik beken u openhartig, dat uw aanzoek my niet verrast, daar ik het met tamelijke zekerheid verwacht heb, zeide de baron. En ik geloof, dat Alma er op voorberoid zal zijn.... Dat geloof ik niet onvoorwaardelijk, antwoordde de graaf op luebtigen toonAlma heeft mij juist in de laatste dagen ontweken, waar zij kon, zonder het doel te moeten verraden. Juist dit is voor mij een duidelyk bewijs dat ze uw aanzoek verwacht heeft. Dat ze u tracht te ontwijken, is niets anders dan schroom. Wanneer gij u daarvan wilt overtuigen, dan breng ik u naar haar boudoir. Baron, ik wensch, dat u haar voorbereidter konden bezwaren opkomen. Ik zou niet weten welke. Kapitein Von Gronau.... Vreest gij hem nog altijd? schertste de baron. Ik wil toegeven, dat Gronau de hoop gekoesterd heeft, de hand vau Alma te kunnen veroverenmaar toen hij inzag, dat deze hoop zich niet kon verwe zenlijken, heeft hij afstand van haar gedaan. Meent gij dit met zekerheid te kunnen beweren? Ja, beste vrieod Gronau heeft zyn bezoeken gestaakt; vroeger was hy dagelijks onze gast; nu komt hy in het geheel niet moeris dit niet een afdoend bewijs? Wees dus niet bezorgd; in die richting hebt gij niets te vroezen. Hot is hem ook bekend, dat deze verbintenis de laatste wensch van uw vader was dat moest hem voldoende wezen, van zijn plan af te zien. Maar waarom zouden wy oos niet aanstonds zekerheid verschaffen voegde de baron er bij. Wanneer gy op dit oogenblik niet den moed hebt, de beslissing aan Alma over te laten, dan zal ik voor u het jawoord gaan halen ik verzook u, mij voor een oogenblik te veront schuldigen. Alvorens Von Hohenhausen een antwoord kon geven, had de baron zich reeds verwijderdmet do hem eigen vastberadenheid wildo hij onverwijld de zaak in orde brengen. Hij trad met oen vroolijk gelaat in Alma's kamer. Graaf Hoheohausen heeft je de eer bewezen, je band te vragon, kindlief! zeide hij, en ofschoon ik bem reeds zekerheid heb gegeven, wenscht hy Nu bedraagt het aantal apotheken in ons land op het oogenblik nog geen 600 (op 31 Deo. 1890 599) de sterfte op V*o rekende, komen er jaarlijks 20 vacaturen. Al nemen wy nu aan, dat de sterfte want rijk worden de apothekers in Nederland nooit bet aantal vacatures iets grooter doet worden, en vun het 40tal een enkele naar Indië gaat of iets anders wordt, zoo zal ieder, die den toestand onbe vooroordeeld gadeolaat, moeten toegevendat de toekomst zoo bijzonder rooskleurig niet is. De ge legenheid om zich op kleine plaatsen te vestigen, wordt dank zij onze in dit opzicht zeer onvolledige geneeskundige wetten ten bale der geneeskundigen, onmogelijk gemaakt, en meermalen wordt de apotheker door eenzijdige toepassing dier wetten van kleiuero zeer welvarende plaatsen weggedrongen. Wenscbelijk schijnt het inij, dut de stroom van pharraaeeuten vermindert. Wil een meisje zich aan die studie wijden, wil zij beproeven, daar waar het hoofd der Apotheek gestorven is, diens plaats in te nemen in mededinging met mannelijke bevoegden, aan wie te recht of te onrecht vaak de voorkeur zal gegeven worden, dit pleit voor haar zedelijken moed en voor haur ondernemingsgeest, en de werkelijk bekwamen zullen slagen. Maar liet te doen voor komen, alsof de studie der pliurmacie gemakkelijk, het vak zonder bezwaren eu vooral dut de toekomst zoo voordeelig zou zijn, daartegen past mijnerzijds, naar het my dunkt, eune ernstige waarschuwing. H. WEFKRS BETTINK, hoogleeraar in de Pbarm. Zaterdag werd te Amsterdam de gewone jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van «Ie Liberale Unie. Voorzitter was mr. E. E. van Raalte, die de vergadering opende met een kort woord vau dank aan de aftredende bestuursleden. De heer Tak van Poortvliet, wiens optreden als minister ook in dit opzicht met de verwachtingen en bet hopen der li berale party voor de verkiezingen strookte en van wien te hopen is dat hij uiet het vast aaneengeslo ten Kabinet groote dingen zal tot stand brengen, heeft den korten tijd van zijn bestuurdersschap de Unie aan zich verplicht. Ook aan de andere be stuursleden, de lieeretj Michielsvan Kessenich, Dijck- meester en Drueker, werd kortelijk hulde gebracht voor hunne bemoeiingen. Aan de orde werd gesteld het voorstel tot wy ai ding van art. 12 der statuten. Het bestuur stel nl. voor art. 12 der statuten te lezen als volgt "Tot bestryding der noodzakelijke uitgaveu wordt door iedere kiesveroemging jaarlijks een bedrag van tien cenT voor ieder barer leden bijgedragen. „Tot maatstaf wordt genomen hut aantal leden der kie8vereeniging op den lsten Februari van ieder jaar. //Voor iedere kiosvereeniging echter, wier ledental grooter is dan 500, bedraagt de jaarlijksche bijdrage in eens af vijftig gulden." De toelichting luidde Reeds meermalen werd door het denkbeeld in over weging genomen, om, door eeue belangrijke verlaging der algemeene contributie, de toetreding tot hot lid maatschap der Liberale Unie mogelijk te maken voor die vele kiesverecnigen, wier middelen niet toelieten de tot nu toe gevorderde bijdrage in die der Ver- eeniging te storten. Het behoeft geen betoog, dat, waar na de jongste uitbreiding van het kiesrecht de meeste kiesvereenigingeu hare eigene contributie had den verlaagd, het veleu barer zwaar moest vallen, daarvan een bedrag van 25 cent voor ieder barer leden ten behoeve van de kas der Liborale Unie af te zonderen. Aan den anderen kant kan de Unie die bijdragen van 25 cent per lid niet ontberen, zoolang hare gewone uitgaven hoofdzakelijk daaruit moesten wor den bestreden. Het bestuur achtte zich daarboven niet verantwoord, tot verlaging over te gaan bij de waarschijnlijkheid, dat de toetreding van kiesvereeni- ging#n met beperkte middelen in tijden van ver kiezingen de uitgaven aanmerkelijk zoude doen stijgen. In den laatsten tijd is echter in den toestand oene gunstigo verandoring gekomen. De herhaalde op wekkingen, van de zyde van het bestuur in de al gemeene vergaderingen gedaan, gesteund door de krachtige pogingen der commissie, voor dat doel beuoomd, nebben tengevolge gehad, dat de gewone inkomsten der Liberale Unie thans ruimer vloeien tengevolge van de toeneming van het aantal buiten- tengewone leden. Onder die omstandigheden meent het bestuur, dat de lang overwogen contributieverlaging zonder bezwaar voor het evenwicht der financiën van de Unie kan plaats hebben en heeft het de eer, aan de al gemeene vergadering bovenstaand voorstel tot wy- ziging der statuten te doen. De aannpmiug zal, naar het bestuur vertrouwt, tengevolge hebben, dat de meeste liberale kiesver- eenigingen, voor wie het bedrag der contributie tot nog toe een beletsel was, zich thans by de Liberale Unie zullen aansluiten en daardoor mede werken tot bereiking van het doel onzer Vereeniging. Het voorstel werd by acclamatie en zonder discus sie goedgekeurd. D. voorzitter, tot verdere behandeling der ageudn in comité-geueraal willende overgaan, vroeg de heer Spruyt vooraf liet woord om iu het openbaar zijn leedwezen te betuigen over het ontbreken op de agenda van de houding der liberale partij tegenover het militaire vraagstuk. De liberale partij heeft zich unaneera voor persoonlijken dienstplicht verklaard; ook de Liberale Unie. Wat deze minister bij de indiening zijner noodwet aanhaalt, komt spreker geen steekhoudend argument voor; hij bekent het dat de minister in zijue wet den persoonlijken dienstplicht niet opneemt. Van belang acht hij do redeueering niet, dat zulks geschiedt om noodelooze discussiën te voorkomen. Het onderwerp is hier niet op du agenda geko men en daarvoor zal het bestuur zijne goede redenen hebben. De afgevaardigden hadden een desbetref- fond voorstel kunnen doen, maar zij worden slechts eenige dagen voor de algemeene vergadering geko zen, zoodat onderling overleg vooraf onmogelijk is. Toch hoopt spreker dat de door hem uitgesproken gevoelens weerklank «inden bij de geheele liberale, en dat het bestuur dienovereenkomstig alsnog een voorstel zal willen doen. De voorzitter zegt dat het bestuur zal overwegen of het te zijner tijd de vergadering, met het oog op het door den heer Spruyt bedoelde onderwerp zal bijeenroepen. De opmerking van don heer Spruyt is juist, dat het moeilijk is altijd 10 afgevaardigden tijdig tot indienen van een voorstel bijeen te krijgen, liet bestuur zal dus overwegen, of de statuten in dien zin wijziging moeten ondergaan. De heer Fabius (kapitein der artillerie) zou het betreuren indien men uit de woorden van den heer Spruyt zou opmaken dat hier afkeuring over het beleid des ministers werd uitgesproken. Laat ons vertrouwen stellen in den minister, die, wel niet met ronde woorden, inaar dan toch verklaard heeft dat hij den persoonlijkeu dienstplicht zal trachten in te voeren, en veeleer sympathie betuigen aan den man die van zoovele moeilijkheden omriugd is. De voorzitter betuigde, dat bij do liberale partij geen wantrouwen jegens den minister aanwezig is. Hierna ging de vergadering in comité over. Blijkens het verslag vau den secretaris telt de Unie 61 aangesloten vereenigingen met 6466 leden en 1025 beschermers en buitengewone leden. Tot nieuwe bestuursleden zijn gekozen do heereu Goeman Borgesius met 32, Visser met 31, Rink met 40 en Tydeman mot 36 stemmen, De preutschheid der Engelsche dames is bekend. Het instructieboek van het eerste regiment dra gonders der garde van de Koningin van Engeland bevat echter, belaasniets omtrent hetgoen in de tegenwoordigheid van Engelsche dames mag worden gezegd. Toen dit regiment aan de Koningin werd voorgesteld, merkten de dames een onderofficier op, die een echte Hunnengestalte had en eene van haar vroeg hem of hij zich in den laatsten tijd had laten wegen. Zeker, was het antwoord. En hoeveel weegt gij? vroeg do Koningin. Mot militaire nauw keurigheid antwoordde de onderofficier: „24178 pond, in 't hemd." „Shocking riepen de dames ontzet en den onder officier werden geeno verdere vragen meer gedaan. Mama Fransje, je zegt, dat je je sommen altijd zoo goed maaktmaar dit rapport vau je is heelemaal niet goed, weet je dat wel. Fransje Maar mama, dat rapport heb ik ook niet gemaakt. Dat is van mijnheer. De Duitsche regoering heeft een waarschuwing aan de Elzassers gegeven. Dezer dagen werd een fabrikant uit den Elzas, met name Dreyer, als rijksambtenaar door de Duit sche regeering ontslagen, omdat hij had deelgeno men aan zoogen. „revanchefeesten" bij Bussang. Bij die gelegenheid waren nl. door Franschen toespra ken gehouden, die van alles behalve van vriend schap voor DuitscLland getuigden. Dat de Duit sche regeering tegenover Dreyer zoo krachtig is op getreden, is niet zonder beteekenis. In Duitschland wordt dit beschouwd als een bewijs, dat ook in dit opzicht aan de Manteuffel-politiek vaarwel gezegd is. Deze politiek was het symbool van vergevensgezind heid. Wijlen bisschop Dupont, uit Metz, werd in dertijd een hooge onderscheiding toegekend. Openlijk verklaarde de bisschop dat deze orde hem was op gedrongen en dat hij ze van de hand zou hebben gewezen, als men hem vooraf geraadpleegd had. Deze opmerking nam Van Manteuffel hem niet kwa- lijk, want Manteuffel hart tot stelsel, de staatkundige tegenstanders bevriend te maken door hem met eer bewijzen en welwillendheid te overladen. Het geval te Bussang bewijst, hoe ook Dreyer op die goed moedigheid vertrouwde. Dreyers ontslag en do ver banning vau den fabrikant Gres, die ook op het feest was, toonen dat thans een andere koers wordt »e- stevend. ontbinding van het congres in Brazilië ei, de instelling van het dictatorschap zijn voor velen even onverwachts uit de "lucht komen vallen als de om wenteling dio vóór twee jaren Pedro I van den troon wierp en Brazilië tot eene republiek maakte. Over de aanleiding tot de jongsto verandering leest men vele van meer of miuder scherpzinnigheid ge tuigende beschouwingen, welke echter hierin over eenstemmen, dat zij niet berusten op bekendheid met het gebeurde, maar op gissingen, of op gevolg» trekkingen uit hetgeeu men weet of vermoedt dat vooraf is gegaan. De telegraaflijnen zijn in handen van de regeering deze laat niets door wat niet met hare inzichten strookt, en van hetgeen langs indi- recten weg wordt medegedeeld, is men niet in staat de vertrouwbaarheid te beoordeelon. Hetgeen hier volgt zijn telegrammen, die over New-York Europa bereikt hebben. Aan de Times wordt uit Valparaiso geseind, dat, volgens depeches uit Rio Grande, de marine Maar schalk honseca heeft gedwongen het dictatorschap te aanvaarden en de Kamers to ontbinden, naar het heet wegens schending der constitutie. De ca valerie patrouilleert door de straten. Groote sen satie wekte het voorval in de provincie Rio Grande, waar Ponseca's staatsgreep als inleiding tot het her stel van het Keizerrijk wordt opgevat. Volgens de inlichtingen van den corresp ndent bevestigen de tegenwoordige gebeurtenissen dat de omwenteling geen volksbeweging is geweest, maar het werk van eenige demagogen. Noord-Brazilië is ongetwijfeld imperialistisch gebleren, ook de meerderheid in Zuid-Braz lië, terwijl een groot deel van Midden- Brazilië voor het Keizerrijk is, de republikeinsche hoofdstad uitgezonderd. Om het thans dreigend uiteenvallen van het Rijk te voorkomen, wordt voor gesteld den kleinzoon van den Keizer tot Staats president te benoemen, bijgestaan d or drie regenten uit de burgerij. Aan de „Herald" wordt uit Rio Janeiro gemeld, dat het geheele garnizoen onder de wapenen is en dat in de straten verscheidene gevechten plaats hadden, waarbij eenige personen gedood werden en vele gevangen zijn genomen. In de provincie Allegro werden meetings gehou den, waarop het volk verklaarde een dictatorschap van den President niet te willen erkennen. In Rio Grande roepen de Republikeinente wapen, uit vrees dat Fonseca het Keizerrijk wil herstellen. De marine verklaarde zich voor het dictatorschap, aldus besluit ook deze correspondent. In het feit dat de marine Fonseca steunt, wat van verschillende zijden wordt gemeld, mag wel een bewijs worden gezien van het imperialisch karakter dezer beweging. Immers de marine verzette zich tegeii de revolutie en toonde meermalen haar trouw aan don KeizerFonseca zolf was indertyd een vertrouwde van Dom Pedro, die thans rustig te Versailles bij zyn boeken zit. Intusschen ziet 't er nog niet naar uit dat Dom Pedro zal worden uitgenoodigd weder op het ont redderd Staatsschip het commando to aanvaarden. Nu, voor zijn genoogen zal die zachtmoedige grijsaard zeker niet naar Brazilië terugkeuren. Dora Pedro toonde steeds zich gelukkiger te gevoelen in zijn studeerkamer, dan in de troonzaal. Een telegram van Zaterdag meldtDe nieuwe verkiezingen voor het Congres zullen onverwijld worden uitgeschreven. Het nieuwe Congres zal, met beboud van de Staatsregeling van de Bonds-Repu- bliek, de Grondwet herzien. De Regeering besloot elke manifestatie ten gunste van het Keizerrijk te verbieden en een commissie te benoemen, die allen, die zich vyaudig jegens de republiek toonen, zal verbannen. Een te Parijs ontvangen telegram beweert, dat Fonseca de dictatuur heeft neergelegd of zal neer leggen ten gunste van den admiraal Saldanha da Gama. Deze, een der bekwaamste en populairste vlootvoogden, is de neef van Nogeira da Gama, den zaakgelastigde van Dom Pedro. Dit bericht van monarchale zijde is echter door niets bevestigd. Een later te Londen outvangen telegram verzekert dat alles rustig is. Do Presidentsverkiezing in Chili, in plaats van den verongelukten dictator Balmaceda, is geëindigd, zooals verwacht werd, met de benoeming van Montt! Deze kreeg bij de eerste stemming 82 stemmen. Recabarren 63 en Barros Lucco 9, waarna Vtontt met algemeene stemmen benoemd werd. In de op offeringen, die dus door verschillende politieke par tyen werden gebracht, ziet men een waarborg voor

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2