Bultenlandscli Overzicht. den inhoud der hun ter terechtzitting vertoonde fleeohjee Praineflower en Sequah-olie. Na afloop van het getuigenverhoor nam de ambte naar van het O. M. het woord, en trachtte in een uitvoerig requisitoir aan te toonen de schuldplich tigheid van den gedaagde, als bewezen door de ver klaringen van de getuigen, zijne onbovoegdheid tot het vorkoopen vau geneesmiddelen, in hoofdzaak daaruit afleidende, dat beklaagde is wonende sinds geruimen tijd te 's-Gravenhage als particulier er ook niet, meer voorkomt op de lijst van geneeskun digen, drogisten enz., een en ander blijkende uit eene verklaring van den geneeskundigen inspecteur van Zuid-Holland, eischte schuldigverklaring aan het hem te laste gelegde feit en veroordeoling tot eene boete van f 200, te vervangen bij wanbeluliug door 10 dagen hechtenis. Bekl., daarop het woord verkrijgende, tracht aan te toonen, door overlegging van zyn diploma, zyne bevoegdheid tot verkoopen van geneosmiddelen en naar zijne meening de wet niet te hebben overtreden. De uitspraak in deze zaak is bepaald op Dins dag e. k. In de Deli Courant van 10 October leest meu Volgens ontvangen telegrafisch bericht is in de afdceling Pagoerawan een adsistent vermoord, do heer E. Marsmann, die in een schuitje geld naar eene der oudernemingen vervoerde. Het geld ging verloren, het lyk werd gevonden. Nadere bijzon derheden ontbreken. «Voor zoover wij weten is dit de eerste maal dat een adsistent op geldtransport werd afgemaakt, en het is een wenk voor die heeren om voortaan bij die gelegenheden de grootste voorzichtigheid in acht te nemenniet alleen gewapend te zijn, maar hunne revolver steeds iu de hand of vlak voor het grijpen te houden en de begeleidende inlanders niet uit het oog te verliezen." „Spoorwegongelukken" zijn in Europa en Noord- Amerika in October jl. ten getale van 43 voorgeko men in Sept. 16 in Augustus 28 in Juli* 16 in Juni 12 in Mei 10 in April 7 in Maart 11 in Februari 11; in Januari 19; te zameu in de ofgo- loopen tien maanden van dit jaar 173. Daarbij zijn niet in aanmerking genomen de in dit jaar bijzonder talrijke ougevalien ten gevolge van overstrooming of sneeuwstormen ook niet de geval len, waarin zonder schade voor spoortrein iemand overreden werd. De 170 ongelukken zijn dus die, waarbij ddor gebrek aan den weg of aan hot mate rieel, door onoplettendheid van personeel of door onbekende oorzaken treinen uit het spoor geraakt of met elkander in botsing gekomen zijn. In ronde "cijfers kan men aannemen, dat daarbij 490 men- schen om het leven gekomen en 800 zwaar gekwetst zijn het aantal gekwetsten is natuurlijk nog veel grooter. De gegevens ontbrakeu voor een dergelyke opgaaf uit Zuid-Amerika, Azië, Afrika en Australië. Een dapper officier, die na bij een veldtocht een zijner armen verloren te hebben, gepensioneerd was, verscheen onlangs als getuige voor het gerecht. Bij j het verzoek den voorgeschreven eed af te leggen, j stak hij den linkerarm naar boven. De advocaat van den beschuldigde beweerde daarop dat een eed met de linkerhand niet geldig kon zijn. De rechters be raadslaagden toen hierover en deden de volgende uitspraak „Overwegende dot, als de roemryke overblijfselen van ons Jeger voor het gerecht verschijnen om hunne plichten te vervullen, men van kan eischen, dat zy den eed doen met die le«ÜHKen, die zy in dienst van het vaderland hebben verleen, verklaalt de rechtbank den eed met de linkerhand voor geldig." De Algemeene electriciteit-maatschnppij te Berlijn heeft by de regeering en het gemeentobestuür coucessie aangevraagd voor de invoering van een groot plan. Zij wil nl. daar ter stede drie onderaardsche electri- sche spoorweglijnen aanleggen ten behoeve van het personen verkeer in de stad. De eene lijn zou van het noorden naar het zuiden, de tweede van het oosten naar het westen do geheele stad doorsnijden, terwijl de derde lijn ringvormig rondom het geheele binnengedeelte der stad zou loopen. Volgens het plan zullen or op elke lijn twee sporen liggen. De oleetri- sche treinen zullen loopen in een tunnel, waarvan de onderkant 10 M. beneden het straatvlak komt. Deze tunnel zal bestaan uit aaneeugescbroefdo ijzeren buizen, overtrokken met een laag cement. Elke trein zal bestaan uit eeu locomotief met 3 wagens voor 40 personen. Om de drie minuten zal er een treiu afrijden. De prijs per rit zal ziju 6 centen. Voor de eerste lijn (van noord naar zuid) worden de kosten begroot op twaalf millioen mark. Hot kapitaal is reeds voorhanden. De tyd vau aanleg wordt berekend op twee jaar. (Stoompost). Aurélien ^choll vertelt de volgende aardige tooneel- herinnoring Twee mannen, beiden op verschillend kunstgebied meesters, hielden er twee geheel tegen overgestelde manieren van handelen op na. Deze beiden maunou waren Viotor Hugo en Alexandre Dumas. Dumas schreef aau den directeur van den schouwburg der porte St. Martin Beste vriend Ik zal u Maandag een tooneelstuk in vijf bedrijven brengeu. Ik heb hiervoor noodig de dames Georges en Dorval, de hepren Bocage, Lockroy en Provost, en vijf nieuwe decoraties.De directeur schrikte bij het lezen van dezen brief en verschoof de opvoering van dit stuk tot betere dagen. Daarop kwam Victor Hugo, die bedeesd eeu manuscript uit zijn zak haalde. Is mijn troep u voldoende vroeg de directeur. «Een goed ensemble is alius wat ik noodig heb". „En de decoraties?" „Wij zullen geinakkelyk het noodigu uit bet magazijn kun nen bijeenzoeken." Men las het stuk.' Toen de rollen verdeeld waren, zeide Hugo: „Bocage zou prachtig voor deze rol ziju„Jadat is waar," mompelde de directeur. Den volgenden dag zeide hij triumpheerend. „Ik heb Bocage geën gageerd!" „Maar gij hebt toch éen ding vergeten hij zal de anderen te veel in de schaduw stellen." „Dat is juist," mompelde do directeur. Hij enga geerde daarop Mile. Georges, Mile. Dorval, Lockroy en Provost. „Op mijn eer!" begon Victor Hugo weer na de zesde of zevende repetitie, nu ge toch een- „maal zulke groote offers gohracht hebt, moet ge ook maar tot het einde toe doorzetten. Welk een figuur zu len deze groote kunstenaars in verbleekte en reeds bekende decorratiën maken «Zoo, ja, dat kap ons tamelijk vervoeren." „Neen", zeide Victor Hugo, „ik kan zulke arlisten niet uit een oogpunt van spaar zaamheid opofferen. Voor hen zijn hun talent waar dige decoratiën noodig." „Ik verzeker u," antwoordde de directeur, „dat ik niet verder kan gaan." „Mooi zoo, dan neem ik mijn stuk terug." "Nadat ik vijf nieuwe engagementen gesloten heb P" „HetjaofneeD ligt geheel in uwe haud." De decoratiën werden be steld. Later wist Victor Hugo nog te verkrijgen, dat het papior, waarmede de loge'» bohangen waren veranderd werd, onder voorwendsel dat de kleur niet paste voor het tijdperk, waarin de handeling plaats vond. Annie Besant's eorste redevoering. In liet voor jaar van 1873 hield mrs. Besant, toen 26 jaar oud, hare eerste rede, waarvan zij zelf het volgende heeft gezegd „Ik sprak die rede voor niemand uit, hoe .vreemd dat ook moge klinken. En het was ook inderdaad zonderling. Ik leerde orgelspelen en was gewoon in de kerk ulleen te studeeren, zonder orgel trapper. Eens, toen alle deuren goed dicht waren wilde ik eens proberen, welk „gevoel" hot was, om van den preekstoel af te spreken Hoe dwaas het moge schijnen, ik beklom in een groote leege, eenzame kerk den preekstoel envbegon mijn eersten speech. Ik zal nooit vergeten wat heerlijk gevoel van macht en genot ik had, toen miju stem door de gewelven rolde en toen, wat er in mij omging, in vlooiende ziunen hoorbuur werd, terwijl ik mij be wust werd, op gehoveu aangozichten te zien, in plaats van die leege, stilie banken. En als in een droom werd de stilte bevolkt ik zag de luisterende oogen en do belangstellende aangezichten en terwijl de zin nen ongeroepen mij op de lippen kwamen en mijn eigen klanken tot mij terugkwamen tusschen de pila ren der oude kerk door, wist ik met zekerheid, dat ik de gave des woords bezat eu dat als ik ooit, wat mij toen nog onraogolijk scheen, voor de openbare zaak zou werken, ik ten minste het talent had, om op welluidende wijze uiting te geven aan de blijde boodschap, die ik zou brengen Er\ werkelijk, niemand, dan wie het gevoeld hoeft, kan weten, wat vreugde er is in die macht over de taal, die ontroert en meesleeptals ge gevoelt, dat de menigte op alle wenken antwoordt(lat de aangezichten ernstig of vroolijk staan op uw bevel, als ge u bewust zijt.dat de bronnen van menschelijken hartstocht en mensche- lijke ontroering- op uw woord gaan springen en al» ge weet, dat de gedachto, die een duizendtal hoor ders bezielt, van u is uitgogaan en tot u terugkeert voller, sterker door het meekloppen dier duizenden harten. Is er grooter, edelor vreugde denkbaar, een triomf, die inniger intellectueel genot geeft Ons Nederlandse!! vee is, golijk men weet, in het buitenland te goeder naam bekend, maar dat ons vee ook de keizerlijke veefokkerij iu Rusland en wel op Poterhof helpt volmaken, is misschien niet zoo alge meen bekend. De Keizer aller Russen is een groot liefhebber van de veeteelt, welke op het gouoemde keizerlijk domein Peter hof in het groot gedreven wordt. Om de 2 jaar worden aankoopen gedaan van bet edelste rasvoe in het buitenland en be staan die kudden doorgaans uit prachtexemplaren En- geUch en Hollandich vee, die op tentoonstellingen eerste prijzen behaald hebben. De laatste kudde bestond daarenboven uit Simmerthalor en Breitenburgsch vee; gezamenlijk 68 runderen tot eene waarde van 44000. Omtrent Hoogbullen, het gesticht voor mannelijke drankzuchtigen, schrijft de heer J. A. Tours in 't Hbl.Wie te Hooghullen komt vrij willig moet men zich aanmelden, evenals men naar verkiezing kan vertrekken, als men niet blijven wil ont- Kunnen we haar niet hier been laten komen en haar een betrekking bezorgen Volstrekt niet' viel de graaf zijn zuster ijlings in de rede. Waartoe Het zou een last zijn, voor ons ver van aangenaam. Zij kan ook ginds wel een goede betrekking vinden; zij kan weer trouwen. Met een vreemd raensch moet men zich niet zoo bemoeien. Verbaasd zag Unica haren broeder aan zij be greep zijn opgewondenheid niet, waarvoor zij geen reden vond. Zij is de vrouw van een vriend, en wanneer je, haar op de eene of andere wijze ondersteunt, dan Ik wil daarmede in het geheel niets te maken hebben, antwoordde Kurt driftig. Als ik dezen brief beantwoord, dan zou ik met bedelbrieven worden bestormd, en niets is mij onaangenamer dan (lat. Ik was met dien man niet bevriend; hij had zich bij mij aangesloten, maar dat verplicht mij toch niet, zijn vrouw te ondersteunen en in haar onderhoud fe voorzien In elk gev^l legt het je de verplichting op, haar kennis te geven van zijn dood. Weet ik dan, Unica, of hij werkelijk dood is? Kan hij ook niet zijn leven gered hebben? Dan had hij je al lang opgezocht. Dat bewijst volstrekt niets. Een schip, dat in plaats van naar Engeland, naar Indië koers zette, kan hem opgenomen hebben. Hera was. er niet» aan gelegen, waarheey de reis ging; een avonturier, i zooals hij* gevoelde zich overal thuis, waar zich middelen aanboden om honger en dorst te stillen. Hoe kan ik dus beweren, dat hij niet meer onder de levenden behoort? lipt is beter, dat men zich 1 aan zulke zaken niets gelegen laat liggen men be- I rokkent zich daardoor slechts onaangenaamheden. Ik had mij ook met dien matroos niet moeten in- latendat was voor mij veel beter geweest. Du» wilt ge niet schrijven? vroeg Unica. Neen! antwoordde de graaf vastberaden. De waarheid zal zij altijd vroeg genoeg vernemen. Ik zou gaarne bereid zijn, aan het mensch oen onder steuning te doen toekomen; maar geeft men iemand den vinger, dan wordt dra de geheele hand geno men. Ga je Alma heden bezoeken? I Ja, na tafel zal ik er heen rijden, j Dan zal ik vermoedelijk van avond door je vernemen, welko ontvangst mij morgen wacht, zeide Hoheubausoa schertsend; maar Unica vond die op geruimdheid niet natuurlijker lag iets gedwon gens in. De graaf verliet het boudoir; de brief uit Arae- riku was op do schrijftafel blijven liggeu. Waarom wilde Kurt (lien brief niet bountwoorden De redenen, die hij voor zijn weigering opgaf, vond Unica niet steekhoudend; hij moest anduro redenen hebben, die hy niet noemen wilde. Uiiica steunde het hoofd op den arm en bleef een geruimen tijd in gepoin» verdiept. Wat ook de reden mocht zijn, het was in ieder geval plicht, aan de onzekerheid dier arme vrouw een eind te maken en haar do waarheid mede te deelon. En waarom zou men niet deze verplette- rende tyding verzachten, door haar warme deelneming te toonen en zich bereid te verklaren, voor hare toe komst zorg te dragen Wilde zij overkomen, dan bezoigde men haar een onderkomen, en gaf zy de voorkeur aan een onder steuning in geld, dan wa» Kurt immers gelukkig in de gelegenheid, haar die te kunnen geven. Welke onaangenaamheden konden daaruit voortspruiten Wanneer juffrouw Sandhaupt onbeschaamde eischen zou stellen, dan kon men immers nog de gemeen schap met haar afbrekenmaar er was dan ten minste aan de plicht der naastenliefde voldaan. Wanneer Kurt dien plicht niet besefte, daü wilde Unica hem vervullen; misschien was het ook beter, wanneer zij den brief beantwoordde haar gemoed vond beter woorden van troost en opbeuring. Kurt zou er niets van vernemenzij vreesde zijn verwijten en siond trouwens toch op geen vertrouwe- lijken voet meer met hemhet was haar reeds duidelyk geworden, dat in vele opzichten hunne zienswijzen hemelsbreed verschilden. Het meeste leed veroorzaakte haar de onverschilligheid en hard vochtigheid, door Kurt in deze zaak aan den dag gelegd. I Wordt vervolgd.) houdt zich van allen drank, ook van bier en wyn. Zakgeld mogen de opgenomenen niet hebben, opdat ze niet in de verleiding zouden komen, op de wan deling of elders hun goed voornemen ontrouw te worden. Aan den maaltijd wordt niets gedronken, en hij smaakt er niet minder goed om. Zoo spoedig de verpleegde binnentreedt, vnngt voor hem het ge bod der onthouding aan, een maatregel, die op de gezondheid niet nadeelig werkt, wat ook sommigen mogen beweren. De patiënt moge gedurende de twee of drie eerste dagen geen etenslust hebben en zich onaangenaam gevoelen, spoedig komt de trek en is het hem, alsof nieuw leven hem doortintelt. Goede voeding; gezonde lucht, afwisselende arbeid, flinke beweging, gezellig samenzijn zijn de genees middelen, die hem nu worden geboden. Is er meer noodig, dan raadpleegt hij den geneesheer-directeur, dr. P. R. Westerhoff, die iu het naburige Paters- wolde gevestigd is en eiken morgen eeu bezoek brengt aan Hoogbullen. Hij geniet aller vertrouwen èu als medicus èn als mensch, zoodat een bezoek, hem ip zij no woning gebracht, tot eene der aange naamste uitspanningen der verpleegden behoort. Wij spraken van den arbeid, en willen daarvan eeuige bijzonderheden mededeelon. 's Morgens te 6, des winters te 7 uur, staan' de verpleegden, wier aantal thans 13 is, op, om daarna met brood en thee of koffie deze drank wisselt wekelijks om, ten genoegen der verpleegden te gebruiken, waarna gedurepde één uur eoue wandeling wordt gedaan, zoo het weder dit maar eenig-zins toelaat. Daarna, te 8'/g uur, wordt het werk aangevat en tot 11 uur, dei koffietijd, voortgezet. Ieder begeeft zich aan den arbeid, waarvoor hij geschikt is; daar hier per sonen uit allerlei standen en van allerlei ontwikkeling bijeenkomen, loopen de bezigheden dikwijls zeer uit een. Een tuinhuis, op geringen afstand van het gebouw gelegen, dient tot timmerwiukel beneden en tot. boekbinderij boven. Do administrateur, de hoer Polman, dio ook het timmervak verstaat, zet hier aan het werk ieder die lust heeft hamer en zaag te hanteereu, hetzij hij daarmede zijn brood reeds verdiende, hetzij hem die werktuigen nog vreerad zijn. Aardig werk is reeds geleverd. Zie die groote brooikas in den tuin; niet alleen het metsel-, ook het timmer- ea het schilder werk is hier gemaakt, en gij moogt die kas nauw keurig bezien. Het glazen inzetten was geen ge makkelijk werk en het glas snijden evenminmaar wat de een niet vermocht, kon de ander, en met probeoren en wagen, met passen en meten, kwam het werk tol stand tot aller vreugd. Een ander jaar zullen de bloemen en perziken en druiven hier gestoofd worden door de koesterendo zon en het zondagsmaal worden opgeluisterd door eene fijne vrucht, op eigen erf gekweokt. Boven den timmerwinkel is eene eenvoudige bin derij, waar een der vrienden anderen zijne kunst leert. Ook in den moestuin kunnen handen gebruikt wor den. Do nieuw bemeste groud bracht genoeg groen ten in don afgeloopen zomer op en genoeg winter voorraad, die nu in" den kelder wordt bewaard. Hooghuilen hoeft een viertal koeien, wier melk tot boter wordt bewerktaan de karnton worden ook een paar mannen vereischt, en die zijn er geregeld te vinden. Wie nu aan dezen arbeid niet gewoon is en in boeken zijn voedsel zoekt, die kan in de studiekamer zich afzonderen rustiger plekje is moeilyk denkbaar. Zoo vindt elk zijn werk. Een flink prieel, van steen en hout opgetrokken, is door de verpleegden gezet. En, wat moer zegt, de houten ledikanten,- wasohtafels en gewone tafels, die na de vergroting van het gebouw zulleu noodig zijn om de nieuwe slaapkamers te meubileeron, zullen in den timmerwinkel gemaakt worden, kant en klaar. Dat is een werk, waarop nu reeds sommigen zich verheugen. Het koffie-halfuur wordt gebruikt tot het lezen der couranten en der gekomen brieven. De directrice schenkt in, en ook haar wordt een kijkje in menig schrijven gegund. Daarna gaat elk nog één uur tot zijn werk 1 uur luidt de etensklok en scharen zich allen rondom den disch, in de eetzaal. Voor vijf tien personen er zijn dertien verpleegden is deze kamer nauwelijks groot geuoeg. Daarom zal deze localiteit woldra uitgebreid worden, zoodat er plaats zal zijn voor 26 patiënten, die ook eene goede slaapplaats boven zullen vinden. Van 2 tot 4 uur wordt weer gearbeid te 4 uur een kop thee gedronken, daarna gewandeld en, na een eenvoudig avondmaal de rust gezocht. Tegen 10 uur althans in den zomer, uordt geen voetstap meer vernomen en geen stem meer gehoQrd. Zoo gaat do eene dag na den anderen voorbij, ^gewisseld door den Zondag, waarop alle arbeid stilstaat. De directrice voreenigt dan dos morgens e *n de eetzaal rondom zich en leest een stichtelijk woord, afgewisseld door den gemeenschappelijken zang waarbij een van het gezelschap de seraphine- egeleiding speelt. Verder mogen na etenstijd flinke wandelingen gedaan worden, en lokt bij slecht weder allerlei gezelschapsspel de vrionden infde conversa tiezaal, weer eene piano, door sommigen bespeeld, voor eene goede stemming zorgt. Sinds 1 Januari is dit huis aldus bewoond, oerst door enkelen, later door het genoemd getal. Een drie-tal, dat een halfjaar er vertoefd had, vertrok twee hunner roemen bun verblijf en plukken dage lijks mot de hunnen de vruchton der bier geloerde beheersching. Beter dan een half jaar is het een vol jaar hier te vertoeven, en grooter is dan de waarschijnlijkheid van het herstel. Voor menigeen is het gewenscht niet in den ouden kring terug te keoren, maar eene nieuwe woonplaats te zoeken, waar men als vreemdeling inkomt, want de oude kennissen eu vrienden kunnen op allerlei wijzen het goede werk van Hoogbullen afbreken. En dan no» iets dat niet vergoten mag worden. Niet minder wen- scbelijk is, dat (le herstelde een persoon vinde, die hem zedelijk steunt. Als geen verstandige vrouw hem Ier zijde staat; geen goed vriend hem helpt; geen man van gezag hom de hand geeft hij zal misschien weer struikelen. Daarom vooral voor hen, in wier kring die zedelijke elementen ontbreken, is zulk een houvast dringend noodig. In elke stad en elk dorp, waar iemand van Hoogbullen komend zijnen intrek neemt, zij in de gedaante van een goed mensch een beschermengel aanwezig, die zijne vleu gelen wijd uitslaat, en uit wiens kring al wat on heilig is zich terugtrekt. Van bijzondere zijde wordt uit Petersburg gemeld, dat de geruchten betreffende eene aanstaande bemoe- iolijking van den larwe-uitvoer stand houden. In goed onderrichte kringen wordt verhaald, dat hetzij een uitvoerverbod, hetzij do invoering van een uit voerverbod, hetzij de invoering van een uitvoerrecht, nog in den loop der tegenwoordige maand wordt verwacht. Het lijvige rapport' over het onderzoek van het voorstel tot grondwetsherziening in de centrale sectie der Belgische Kamer is weder met een aanhangsel vermeerderd vau 18 folio-bladzijden druks. Dh min derheid, bestaande uit de heeren Frère-Orban eu Sainctelette, heeft weder geantwoord op de weerleg ging hunner nota door den rapporteur De Smet-de Nayer. Zoo kunnen meerderheid en minderheid wel aan den gang blijven Er zijn te Berlijn geen bankiershuizen meer ge- sprongen en er hebben zich geon bankiers meer van kant gemèakt. Er werd storm geloopen om depots terug te vragen. In de Leipzigerstrasse bij het kan toor van F. W. Krause was zulk een gedrang, dat de politio moeite had den toegang tot het kantoor open te houdon. Al de bankiershuizen hielden de aanvallen uit en men gelooft dat het ergste al weer voorbij is. Wat veel tot geruststelling bijdraagt, is de gunstige staat van de Rijksbank. Derwaarts worden nu de meeste depots overgebracht, want het vertrouwen vnn het groote publiek is diep geschokt en zal dat vooreerst wel blijven. De onderhandelingen te Munchen, betreffende het nieuwe handelsverdrag tusschen Duitsohland en Italië zijn geëindigd en de afgevaardigden van Duitsohland Oostenrijk en Italië zullen zich op 18 dezer naar naar Weenen begeven, waar de onhandelingen aan gaande het nieuwe handelsverdrag met Zwitserland zulleu worden horvat. Waarschynlyk zal het geheele werk in het begin van December zijn afgeloopen en de verdragen zullen alsdan gelijktydig te Berlyn, Weenen, Pest en Rome aan de volksvertegenwoordi ging worden voorgelegd. Men begint in Amerika meer en meer te zien, dat de Me. Kinleywct niet beantwoord aan haar doel, om de Amerikaansche nijverheid te beschermen. Maar ook de schatkist lijdt rechtstreeksche schade. Zij heeft de inkomsten der Republiek aanzienlijk ver minderd. De democratische leiders van het nieuwe congres zullen daarom voor een ernstig en moeilijk vraagstuk staan. Voor de eerste maal sedert den burgeroorlog, nl. in de afgeloopen maand, hebben de uitgaven ruim 3.000.000 doll, meer bedragen dan de inkomsten. De belastingontvangsten der laatste vier maanden bedroegen ruim 35.000.000 doll, minder dan in dezelfde maanden van 1890. Gaat deze ver mindering voort, dan zal groote bekwaamheid ver eischt worden, wil men voorkomen, dat de schuld der Republiek vermeerdert. De democratische leiders, die het vraagstuk bestu deerd hebben, zullen nu trachton al de finaucieefe wotsontwerpen, die in het aanstaande congres zullen worden gebracht, door 8 verschillende commissiën te te doen onderzoeken in plaats van door de commissie voor het beheer der geldmiddeleu, zooals vroeger. Op deze manier hoopt men een gestrenger onderzoek te verkrijgen. De boodschap van den president en het verslag van den minister van financiën worden met eenige spanning tegemoet gezien, want men verwacht, dat op de begrootiug de uitgaven de ontvangsten zullen overtreffen, zoodat krachtige bezuinigingsmaatregelen noodig zullen blijken. In plaats van den tot secretaris voor Ierland be noemden Jackson is Sir John Gorst benoemd tot secretaris van do schatkist. De post van onder secretaris voor Indië, sinds 1886 door Gorst bekleed is thans vacant. j Bij de behandeling van het budget van openbaar onderwijs te Parijs hoeft de Kamer van Afgevaar- digden met 272 tegen 240 stemmen het araende- ment-Pelletan verworpen, waarvan de strekking was om de gevraagde kredieten te verminderend De miuister Bouvier hrd naar aanleiding van het amen dement^ de qunestie van vertrouwen gesteld. De Fransche Kamer heeft eeu belangrijke aanwinst gedaan de socialistische oproermaker Lafargue, thans voor tie veilighoid der maatschappij achter slot en grendel, word te Kijsel tot Afgevaardigde gekozen met meer dan tweemaal zooveel stemmen als zijn opportunistische mededinger. Op den avond van de verkiezing heersehto groote drukte in de stad, hier en daar werd men handgemeen en troepen volks manifesteerden voor liet bureau van een opportunisiich blad. Toen een troep manifestanten, waaronder vele studenten, een bende socialiston tegenkwamdie «Leve LafargueLeve het Socialisme schreeuw den, antwoorden do studenten met den deunaC'est Lafargue qu if nous fautDe troepen waren ondor de wapenen. De Fransche Kamer besloot gisteren tot het onmiddellijk in vrijheid stellen van den ver- kozeno. Men spreekt tegenwoordig overal van de noodzakelijke uitbreiding van het kiesrecht. Misschien dat men over een halve eeuw peinst over middelen om de kiezers onder curateele te zetten. Op het interparlementaire vredescongres te Rome nobdigde een der sprekers, de Duitsche rijksdagaf gevaardigde Barth, do leden der conferentie uil een heiizamen invloed uit te oefenen op de chauvinisti sche pers, die voor een groot deel geen bewustzijn harer verantwoordelijkheid bezit er. in een ziekelijken lust naar sensatieberichten c quetteert met de moge lijkheid van een Europeeschon oorlog. De oorlog, zeide de heer Barth, is helaas voor sommige dag bladen zeer interessant, terwijl de vrede hun niet meer dan nuttig en noodzakelijk voorkomt. Ongelijk heeft deze spreker niet met zijn beschul diging tegen de groote politieke dagbladen. Torwijl deze toch en met hen de telegraphischo agentschap pen elk gebeurtenisje, dat met den tookomstigen Europeeschon oorlog in samenhang kan gebracht worden, tot een gewichtig historisch feit opblazen schenken zij geringe aandacht aan het werk van het congres, dal de bevordering van den vrede beoogt. Sommigo «wereldbladen" hebben voor dezen arbeid alleen spot en hoon veil, andere achten eee vluchtig bericht over de beraadslagingen voldoende. Vordient hel vredescongres deze hooghartige min achting? Het is waar, op dit oogenblik lijkt de wereldvrede nog een utopie, een schoon droombeeld welks verwezenlijking in het tot de tanden gewapend Europa een onmogelijkheid schijnt. Ook is er op deze internationale conferentie veel oratorisch vuur werk afgestoken, veel gesproken over de broederschap der volkeren juist door hen, die de hoop op wraak zorgvuldig koesterener werden onpractische plannen geopperd en platonische liefdesbetuigingen afgelegd maar is het verschijnsel zelf, dat honderden leden der verschillende Europeesche parlementen samenko men Ier beraadslaging over de middelen, hoe den vrede te handhaven niot gelukkig en als een ver- bujaend teeken voor een betere toekomst te achten Kunnen deze internationale vredescongressen niet allereerst don weg banën voor deze eene groote en dringende noodzakelijkheid, dat de beslissin» over vrede en oorlog voortaan niet langer beruste bij éen persoon, den souverein, maar bjj het volk zolvo of zijn tegenwoordiging Is eenmaal dit verlangd dan volgt spoedig de tweede stap tot behoud van den vrede: het instellen van oen internationale scheids rechterlijke uitspraak over geschillen tusschen volke ren, welke in den grond dikwerf alleen geschillen zijn tusschen naijverige vorsten en diplomaten. «Er bestaat geenerlei twijfel schrijft de Mforme de definitieve vrede is niet mogelijk dan door de rechtvaardigheid, dan wanneer de volkeren vrij mo gen beschikken over hun bestemming. Maar is de oorlog niet de voornaamste, niet de eenige bron voor de schending dezer rechtvaardigheid Is het nood- zakelijk tot den oorlog zjjn toevlucht te nemen om haar te doen ophouden Is er den provincie de stroomen bloed waaid, welke een oorlo» zal doen vloeien? Zal eindelijk liet leggen van ee°n nauwon band tusschen de staten, de overgang van den te- genwoordigen anarchistischen toestand in een recht toestand, de langzame en vredelievenden samenatel- ling van de Vereepigde Staten van Europa niet juist het middel zijn om „deze geweldenarijen teo-en het recht der volkeren te doen ophouden zonder dat men terug moet keeren tot nog ernstigere gewolde- uanjen tegen de rechten der humaniteit ?A

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2