y <r NIEUWE MEUBELEN, BIJ BIE HOEST THOMSON'SSx'S'a Winterstoffen Openbara Verkooping ondergoederen dc. fttxttz:, ADVERTENTIE»? De Chr. Jongelings-Verecniglng N. RATER Co., Groningen. BleekerSa Likdoorns, Eeltknobbels, etc. OPNIEUW ONTVANGEN voor Goederen op Maat. K leedingstukken. Vraa»flf'S faffafófay* 1|_. -1 MXXISGIlIXi. ADVERTENTIES .DANIËL" te Gouda Het BESTUUR. «O V* te GOUDA, Alom verkrijgbaar. ALBWIJN s Haverstroopaslilles per pak 22% Ct. STONEDILL's TAFELZOUT per groote flacon 35 Ct. bij J. F. Herman i Zn. Tlendew. normaal W.BengerSöhne| ging voor de geabooöeerden (en ook voor de aiib- %idiënten en de eonponhondert) een deel van hun geld verloren. Mevr. Mielke is, na de ontbinding van het opera gezelschap, tot het ambtelooze leven teruggekeerd, en schijnt niet voornemens te zyn, een engagement in het buitenland te aanvaarden. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag 13 November 1891. De kamer begon aan de algemeene beraadslagingen voor de Indische begrooting. Zelden worden door sprekers van uiteenloopende richting zoo eenstem mig ingenomenheid betuigd roet het optreden van een nieuw minister als thans het geval is met den minister Van Dedem. De grondtoon was steeds goede verwachting, die men van zijne bekwaamheid en zaakkennis heeft. En aangezien de minister nog niets beeft kunnen doen, moest wel olke aanleiding tot critiek, ontbreken. De voornaamste spreker was de heer Pynacker Hordijk, doch ook de heer Levyssohn Norman bracht een belangrijk advies uit, hoofdzakelyk om te toonen in welke punten hij het niet met den heer Cremer eens is. Voorts waren de heeren Bool, Van Nunen, Geertsema, Kielstra en Van Vlijmen, allen Indische oud-gasten aan het woord, de marine-specialiteiten Guyot en Land ontbraken ook niet op 't appel. Tal van bijzondere punten werden aangeroerd, waarvan de opsomming alleen ons te ver zoo voeren. Over het geheel was de discussie, bij gebrek aan tegenspraak, eenigszins mat. Van zeer geachte zijde wordt ons gemeld, dat eene uitnoodiging aan de katholieke kamerleden van de heeren De Bruijn c. s. nog niet ontvangen is, en als zy komt, de vergadering waarschijnlijk voor Kerstmis zal plaats hebben. Maar vau wijziging der leidende beginselen zal in géed geval sprake zijn. Door de Centrumpartij aan genomen eu door de kiezers bekrachtigd, zijn en blijven zij onaantastbaar. Het bericht van het Centrum is dus volkomen on juist en de bedoeling, waarmede het in de wereld gezonden is, vrij tastbaar. (Maasbode.) In het jaar 1624 overleed te Amsterdam een ze kere heer Eombouts, die in het daaraan voorafgegane jaar bij testament had bepaald, dat de opbrengst van twee zijner huizen op de Heerengracht, het groot en het klein Blauwhuis ten eeuwigen dage zou strekken ter tegemoetkoming aan zijne arme bloed verwanten. Bij dat testament werden tevens drie personen aan gewezen, om het beheer te voeren, welk college zich zelf zou aanvullen. In 1808 nu werden die huizen bouwvallig en achtten de toenmalige beheerdor* zich gerechtigd en verplicht, wijl dc rente betrekkelijk gering was en het aantal gerechtigden steeds grooler werd, om pogingen aan te wenden, ten einde die huizen te verkoopen en het kapitaal te beleggen. Een koninklijk besluit bekrachtigde eene desbetref fende wet, en machtigde de beheerders tot dien ver koop onder bepaling, dat het kapitaal zou worden belegd in schuldbrieven op den 8taat, welke schuld brieven voor die huizen zouden subintreeren. Eerst waren het schuldbrieven aan toonder, doch ater werden zij ten name van de administrateurs Ik, mijnheer de officier Gelooft ge dus, dat Beiraann den moord niet bedreven heeft? Zoo beslist wil ik dat au nog niet beweren. Maar vooreerst moet ik er protest tegen aan teekenen, dat de instructie eenige gewichtige vragen geheel onbeantwoord gelaten of, zachtst genomen, met te groote geringschatting behandeld heeft. Waarom dwong de vermoorde matroos graaf Von Hohen- hausen een gesprek af? Wat gaf hem het reebt daartoe? Eenige getuigen verklaarden immers uit drukkelijk, dat de matroos evenmin aan een onder steuning als aan geldleenen had gedacht. Waarom werd aan de mededeeling' van den schaapherder geenerlei waarde gehecht Kon men niet het zwakke geheugen van dien man ter hulp komen? Waar zijn het horloge en de geldbuidel van den vermoorde gebleven Maar, besto heer wat beteekenen nu nog al die vragen? Zijn zij dan niet genoegzaam ter sprake gekomoi Ter sprake zijn zg gekomen, maar dat zij be antwoord zijn, kan niemand bewereD. Ik kom nu tot de zaak zelve. Op het tooneel der misdaad hoeft men aan de takken van een struik dezen knoop ge vonden. De ambtenaar nam den knoop aan. Deze knoop is van bet jachtbuis van den graaf »erukt, vervolgde de oude manhier is er nog een jie van hetzelfde buis is afgesneden. Inbeslagneming gesteld en by vernieuwing van het Grootboek daar ingeschreven, met verwgzing naar het testament. Tegenwoordig is de toestand nu z66, dat by de ge ringe rente die het kapitaal, groot pi. m. 79,000, afwerpt, aan eiken armen bloedverwant van den erf later ter tegemoetkoming kan worden uitgekeerd eeu bedrag van circa twee guldeu in een jaar. Om daarin verandering te brengen, zouden de tegenwoordige administrateurs wenschen, althans een gedeelte van het kapitaal meer rentegevend te maken door het elders te beleggen. De directie van het Grootboek echter weigerde daartoe mede te werken: vandaar dagvaarding van den Staat voor den Hoogen Raad. Gisteren werden in deze zaak de pleidooien gehouden. Voor de eischers trad op mr. N. A. Calisch uit Amsterdam, die betoogde dat de Staat geen belang bad om te weigeren dat een goed beheer in zich sloot, het kapitaal door allo daartoe strekkende mid delen, als met goede trouw en voorzichtigheid in overeenstemming waren, zoo rentegevend mogelyk te maken en althans een bedrag van f 27000, gefor meerd door later bijgeschreven renten, aan de admi nistrateurs op hunne vordering behoorde te worden uitgekeerd. Zy eischen slechts 20,000, ergo be hoorde deze eisch in ieder geval te wordeu toege^ wezen. Mr. W. Thorbecke betoogde, dat de Staat wèl belang had hjj was en bleef immers aansprakelijk ook tegenover latere administrateurs, die dan konden beweren dat de tegenwoordige niet waren gerechtigd geweest om te vorderen gelyk zg deden dat, waar de schuldbrieven in de plaats van de huizen waren gekomen, zij ook het karakter daarvan hadden aangenomen, en alzoo niet mochten worden vervreemd; dat de gekapitaliseerde rente het karakter aan genomen had van het kapitaal. De conclusie zal nader worden medegedeeld. In het Vaderland van gisteren komt een brief voor uit do kolonie Micaela Cascallares in Argentinië, waarin eei< geheel ander licht wordt verspreid over den toestand der landverhuizers naar dien Staat dan die geschetst is in den brief uit Rosario aan het A. v. d. D. De sohrijver deelt in bijzonderheden mede hoe de kolonie werd ingericht, maar de Hollanders hadden ook geen overleg; zij verkochten de groenten en aardappelen, in plaats van er zich mede te voeden zij kochten voor het geld jenever en betaalden hunne schulden niet. Vandaar dat, terwijl de Hollanders in het begin zeer gezocht waren, men geleidelijk hen liever niet in dienst nam. Veleu van hen liepen uit de kolonie weg. Zij legden zich ook niet op de taal toe en schikten zich niet naar de levenswijze in dew streken. Zij klaagden over de duurte van aardappe len, koffie en suiker, maar waarom wilden zij die ge bruiken en zich niet bepalen tot betgeen zij goedkoop kunnen krijgen vleesch, yerba, maïsmeel, farina, gal- letas (hard brood). Dat de toestand waarlijk zoo org niet is, blijkt uit hetgeen de schrijver mededeelt uit het Argentinische Wochenblatt" van 10 September. Daarin vraagt het nationale bureau voor werkverschaffing623 boeren 2113 knechts, 36 zagers, 9 metselaars, 5 timmerlie den, 1 suikerbakker, 5 smeden, 155 dagloouers, 10 huisgezinnen zonder kinderen, 140 bouthakkers, 15 slootgravers, 22 kuipers, 19 schoenmakers en 300 wat men noemt polderjongens. Mg dunkt, zegt de schrijver, dat bet nog niet noodzakelijk te beweren, van dat buis zou het bewijs leveren, dat beide knoopen er aan ontbreken. Mijnheer Ik verzoek u, mij te laten uitspreken. Ik heb ter plaatse een nauwkeurig onderzoek bewerk stelligd en op den weg, langs welken het offer naar het meer is gesleept, een voetspoor gevonden, dat eenigszins in verband staat met den gevonden knoop hier is de teekening van den bewusten voetstap u zult toegeven, dat die van de laars van een vage bond niet afkomstig kan zijn. Ik heb het nauwkeurig vergeleken met een laars van graaf Von Hohenhausen, en het stemt volkomen daarmee overeen. De officier stond op, en een sombere blik trof den j inspecteur. Toch komt het mij voor, dat gij op een dwaal spoor zijt geraakt, zeide hg wrevelig, en ik begrijp i niet, dat een zoo verstandig man als gy zoo dwaas kan zijn, dit spoor te volgen. Kan dan ook niet een graaf Von Hohenhausen 1 een bedrieger zijn? vroeg de inspectéur bedaard. En wanneer ik de zaak nu eens van een anderen kant 'wil beschouwen, kan dan niet een goed acteur de rol van een'graaf Von Hohenhausen spelen? Verrassing en ontsteltenis spiegelden zich in de trekken van den officier van justitie af. En wat verder? vroeg by. Om het verdere tot klaarheid to kunnen bren gen, is uw gewaardeerde hulp mij onmisbaar. dat men geen werk kan krygen, dat men de kinde ren moet uitzenden om te bedelen. Volgens de nieuwste statistieke studiën bedraagt de jaarlyksche sterfte op de geheele wereld 33 mil- lioeu en sterven dagelijks 91,554, elk uur 3730 en elke ininuut 62 menschen. De gemiddelde duur van het menschelijk leven bedraagt ongeveer 38 jaren. Een vierde vai bet menschdom sterft na 70 jaren, de helft voor het 17e jaar. Op 100,000 menschen komt er een voor, die 100 jaar oud wordt. De gehuwden leveu in den regel langer dan de ongehuwden. Onder 1000 personen die 70 jaren oud worden, komen o. a. voor 43 geestelijken en ambtenaren, 40 landlieden, 33 handwerkslieden, 32 militairen, 29 rechtsgeleerden en ingenieurs, 27 onderwijzers en slechts 24 artsen. Do Directeur der Rijkspostspaarbank verzoekt het volgende mede te deelen De ervaring heeft geleerd, dat velen, zoowel ver- eenigingen en maatschappijen, als enkele personen in de meening verkoeren, alléén door het feit, dat iemand ten gevolge van bestaande dan wel met het oog op mogelijke toekomstige verplichtingen het te zijnen name staande spaarbankboekje «in hun bezit* stelde, om op dat boekje een «pandrecht* te verkrijgen. Deze meening nu, is niet juist, en kan tot allerlei bedriegelijke handelingen en misrekening aanleiding geven. Daarom wordt onder de aandacht van het publiek gebracht, dat op bedoelde hoekjes slechts pandrecht te vestigen is door middel der bepalingen dio ten deele gewijzigd zyu bij de wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad No. 95.) De Amerikanen zij» ver in de kunst van bloe menversieringen. Bij een onlangs te New-York ge houden receptie stonden de schoorsteenmantels der vertrekkeu vol chrysanthemums; daarb>veu hing een gordijn, en als dat weggetrokken werd, zag men schitterend gekleurde vogels boveu de bloemen zweven aan ijzerdraadjes, die by de minste bewe ging in de kamer trilden. Het stond zeer mooi. De Spaanaohe tooneelschrijver Jose Echegnrey is bezig een plan uit te voeren, waaraan ten grondslag schijnt te liggen de gedachte aan het succes der feuilletons in dagbladen. Evenals indertyd eene Fran- scho courant hot boeiende verhaal van een inoord in stukken verdeelde, om den lezer ongeduldig te maken doet Echegarey een nieuw drama, waarvan zelfs de titel nog niet bekend is. by gedeelten vertoonen. Verleden jaar heeft men den proloog vernouen, dit jaar het eerste bedrijf, in '92 zal men het tweede bedrijf kunnen zien, en in '93 komt de ontknooping en verneemt met den titel van het stuk. In den loop dor volgende week zal bij de firma A. W. Sijthoff te Leideu het licht zien eeu pracht werk' over de kattenschilderes, mevrouw «Heuriëtte Ron nor." Enkele bladen berichtten onlangs, dat de firma Cassell Co. te Londen pen werk over onze Dien ik u eerst dan zal verlceuen, als ge mij betere bewijzen brengt. Graaf Hohenhausen is voor achttien jaren ge- emigreerdhij was destijds nauwelijks twintig jaren oud. Wanneer een sluwe bedrieger zich heden voor hem uitgeeft, wie moet hem dan ontmaskeren, ge steld dat die bedrieger in alle wederwaardigheden der jeugd, in al de familiegeheimen van den graaf is ingewijd, en zelfs diens papieren bezit? Is .dit geval dan nog nooit voorgekomen? Zeer zeker, maar Laten wij mijn vraag van meer naby beschou wen. Van het toenmaligen dienstpersoneel is nog alleen de oude Daniël overhij heeft wellicht aan mijn vermoeden nog niet gedacht. Gravin Unica was toen nog een kind, en baron Von Buchenau heeft den lichtzinnige» knaap misschien ter nauwer- rtood gekend. Wanneer aan deze personen de vraag werd gedaan, welke ik zooeven gesteld heb, eu waar aan buiten mij waarschijnlijk niemand gedacht heeft, dan zouden zeer waarschijnlijk ook genoegzame ter men gevonden worden, om de juistheid van mijn vormoedeu uit te maken. Maar zoo openlijk kunnen wij nog niet optreden. r En zoolang gij voor dat vermoeden geen beter uitgangspunt hebt Ik heb het. Dezen brief schreef Kurt Von Hohenhauson voor zijn vertrek naar Amerika. (Wordt vervolgd.) landgenoote zou doen verschijnen deze uitgave is echter guene andere als de hier aangekondigde, welke tegelyk het licht zal zien in Nederland, Frankrijk en Engeland te Parijs bij Boussod, Va- ladon Co., te Londen by genoemde firma. Het prachtwerk zal bevatten, behalve het portret der kunstenares, twaalf illustratiën in photogravure en zestien typogravures de tekst zal voor de (lrie landen verschillend zijn. «Hnvard" schrijft den Franschen tekst, «Spieltnan* den Engulschen, «Johan Gram" den Nederlandschen. Uit Berlijn wordt gemeldt, dat aldaar, vooral in het noorden en oosten der stad, de griep zich weder epide misch vertoont. Inmiddels is onder dagteekening van gisteren uit Posen het bericht ontvangen «De influënza verspreidt zich hier meer en meer, in verscheidene gevalleu met doodelijken nfloop. Een groot aantal schoolkinderen moeten te huis blijveii doordien zij aan influënza lig gen ook verscheidene onderwijzers liggen ziek". Omtrent eene maand geleden werd eene rame. B. te Montmartre, Parijs, bestolen. De dief had het vol gende briefje achtergelaten «Ik heb bij u slechts een horloge en 60 frs. ge vonden maar als het koud wordt kom ik terug". De man heeft woord gehouden. Dinsdag bevond mme B. dat een zorgvuldig verstopte tasch met 10,000 frs. in goud verdweneu was. Met tranen in de oogen ging zij het geval aapgeven. Thuiskomende vond zij een beleefd briefje, waarin de dief tich veront schuldigde wegens de moeite welke hij haar veroor zaakt had en aldus eindigde: «Vaarwel, of tot ziens, als ik geknipt mocht worden". De Voorzitter van den Raad der Gemeente GOUDA. Brengt ter openbare kennis dat aan de Kiezers in deze Gemeente zijn toegezon den de oproepingsbrieven en stembiljetten tot het benoemen van één Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal en dat wanneer eenig Kiezer zijn stsmbriefje verloren heeft of er geen mocht hebben ontvangen, hij zich tot bekomiug daarvan ter Plaat selijke Secretarie zal kunnen vervoegen dat de ^inlevering der stembriefjes zal aanvangen op den 24 November aanstaande, des morgens ten negen en eindigen des namiddags ten vier ure: dat het stembriefje schriftelijk ingevulddoor den Kiezer in persoon in de stembus moet gestoken worden; dat geen ander stembriefje dan dat, hetwelk van het zegel der Gemeente voorzien is mag worden gebruikt; dat de in het briefje in te vallen persoon, duide lijk met naam en voornaam moet worden aangewezen dat het briefje niet onderteekend mag zijn en geene andere briefjes omvatten of daaraan opzettelijk zijn vastgehecht. GOUDA, 14 November 1891. De Voorzitter voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. Den 26" November a. s. hopen onze geliefde Onderg LEENDERT van VLIET SN JOHANNA CATHARINA db MAN hunne 3SJARIOE EC UT VER- EERIOING te herdenken. Hanne dankbare Kinderen, Be huwd- en Kleinkinderen. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bjj het overigden van onzen gelief den Echtgenoot en Vader, betuigen wjj onzen harteljjken dank. Wed. A. C. LAMPE- van DUN KlEBOOH. Gouda, H November 1891. in alle .Binnen- en Buitenland sche Cou- vanten, worden dadelyk opgebonden door het Advertentie-Bnrean van A. BRINKMAN en ZOON, te Gouda. maakt bekend, dat door loting de prjjzen zjjn gevallen op de volgende Nnmmerg 6 83 125 186 238 288 349 397 453 11 90 131 188 242 290 354 407 459 12 93 149 192 247 295 356 409 466 14 104 150 201 249 296 358 410 479 21 107 155 208 250 297 380 412 484 43 109 156 209 265 308 381 418 506 55 115 170 212 266 315 382 427 66 120 176 214 270 317 388 428 70 122 178 218 272 324 390 437 78 124 185 227 283 335 392 438 ten overstaan van den Notaris G. C. FORTUIJN DROOGLEEVER, op DINSDAG 17 en W'oENf.SDAG 18 NO VEMBER 1891, des morgens te 10 uren, aan het Magazijn van den Heer J. A. H. van de PAVOORDT, aan den Kleiweg, Wijk E. No. 50, van den geheelen voorraad bestaande in eene groote sorteering bekleede, Rieten en Matten, Mahoniehouten en andere Stoelen, Tête's a Tête, Canapés, Fantasie Stoelen, Salon-, Schuif- en Huishoud tafels, Penant- en Speeltafels, Consoles, Étagères, Waschtafels, Kuif-, Kleer- en Spiegelkasten van de nieuwste modellen, Mahonie- en Noten houten Buffetten f Heeren en Dames Schrijf- bureaux, Spiegels, Schilderijen en Gravuren in lysten, Karpetten, Engelsche Kinderwagens, enz. Te zienParticulier op Zaterdag 14 No vember a. s. van 11 tot 4 uren en Publiek op Maandag 16 November a. s. van des mor gens 9 tot des namiddags 4 uren. Nadere inlichtingen geeft voornoemde No taris. Wettig gedeponeerd gebruik DROP uit de BLIKKEV TROM- Handelsmerk. ME L van Elk stukje DROP heeft de vorm van een zittende KAT. Een vertrouwd werkzaam Man wenscht over eenkomst te sluiten met een soliede KLEE- DERBLEEKERSFIRMA tot het aanbren gen van Klanten en doorroei tan Wasschen te Amsterdam. Fr. Br. Letters M. K. Boekhandel van Wed. A. QUANT, Gouda. van welken aard ook en tanden hol of aange stoken, worden oogenblikkeljjk en voortdurend genezen door het gebruik van het beroemde Extract van Prof. LEFRIES. Prijs per flacon 35 Cents. vinden radikale genezing bij het gebruik van Prof. LEFRIES tinctuur. Attesten aanwezig. Prjjs per flacon 60 Cents met penseel. Hoofdagent: H. SELLE, Anegang 42, Haarlem. Depóthouder: L. A. de V L ETTER, Markt. Een ruime keuze Alsmede in voorraad een Groote Sor teering EIGEN GEMAAKTE VETTE en SOLIEDE Bewerking. TURFMARKT het beste voorbe-I hoedmiddel tegen I verkoudheden en I tegen onvoldoende I huiduitwaseming. I Alleen echtwanneer met nevenstaand waarhorgnierk ge-| stempeld met hetl opschrift en onder de ha ndteelieiiiii(r Tegen namaak wordt dringend gewaarschuwd. Dépot by D. II oogen boom Cz.| Wjjdstraat te Gouda.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2