slier, BINNENLAND. in ian’s ZEN, I Woensdag 18 November. 1891. FEUILLETON. KGEN.” er 1891 estellen; TETTEN, Joon. 4686. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. v het I ËN Hing- If 8 uur» sen. Zuylen. jarat; De inzending van advertentièn kan geschieden tot eên uur des namiddags van den dag der uitgave. Mzoaderlflke Nommers VIJF CENTEN. 1 bus. (Uii het Duitech.) XXIII. sche Cou- len door het <IKMAN en naar OW. wezen, zeide de vage- en ik wil haar nu ein- In de namiddag-godsdienstoeframg ran Zondag jh hield de heer van «lof Ven, predikant te Ammer- 8tol, aldaar zijne afscheidsrede, sprekende naar aan leiding van I Cor. 13 13. Slechts 9 maanden mocht de gemeente zich in het bezit van dezen leeraar verheugen. Op Zondag 22 November hoopt Ds. van der Ven te Haamstede zyne intreerede te houden. '.otterdam. )EN van de )or het a. 0. eens bij gaan. Misschien doe aan wien ze, GOUDA, 17 November 1891. Gisterenmiddag wilde M. Slingerland de IJsel- stoomtram voorby rijden met een tilbury op de Hanepraai, *t welk hem slechts gedeeltelijk voor zich en zijn paard gelukte, daar de tilbury door de loco motief werd aangereden en beschadigd. Te Berg-Ambacht hebben zich 7 jongelieden aan gemeld om onderwijs te ontvangen tot vrijwillige oefening in den wapenhandel. het samengaan mogelyk te maken, dan verdienen zij voor dit streven geprezen te wordente meer daar in «De Standaard" den laatste» tijd een geheel an dere leer werd verkondigd. Stemmen wij derhalve in met de candidatuur van den heer Havelaar voor Gouda, wij wenschen aan die instemming allerminst de beteekenis te hechten, dat de Katholieken in de districten, waarin zij minderheid zijn, voortaan wèl zullen handelen met steed* den anti-revolutionnairen candidaat, zonder hem omtrent eenige voorname punten gepolst te hebben, voetstoot* over te nemen. Wij gelooven integendeel dat in den regel een on derzoek naar de denkbeelden van den candidaat moet voorafgaan. Stemmen wij een auti-revolutionnair, het geschiede niet omdat hij overeenstemt met zijn partijleiders en anti-revolutionaire geestverwanten, eh door hen op den voorgrond wordt geschoven, maar omdat hij op vele en voorname punten over- eenstemt met on*. En dit laatste kan volstrekt niet van ieder en anti-revolulionnair gezegd worden. Te Rotterdam herdacht Zondag de predikant Maronier zijn 40-jarige evangeliebediening, met een rede naar aanleiding van II Thimotheus 4:7. De jubilaris 'werd bij het betreden van den kansel ont vangen met het zingen van een zegenbede, en aan Wat wil jij hier? vroeg Bob, die deze gele genheid te baat nam om zijn toorn lucht te geven. Nu, je schijnt in een vroolijke bui te zyn. Wie heeft je op je eksteroogen getrapt? Jij zelf! Ben ik weer de zondenbok? Jij bedriegt me, dokter! antwoordde Bob met klimmenden toorn. Zeg me eens ronduit, wat je met den bankier hebt afgepraat. In het geheel niets, zeide de /rdoktor”, maar ofschoon hij zijn best deed o\n onverschillig te schij nen, sloeg hij toch voor den man, die voor hem stond, een moment de oogen neer. Ik zeide immers, dat de bankier tienduizend gulden heeft geboden, en daarvoor zullen wij toch de papieren niet uit onze handen geven? Ik geloof, dat jy het wel zoudt witten’doen, als je niet met mij moest deelen, antwoordde Bob. DwaasheidZouden we die papieren voor een appel en een ei verkoopon Ik heb den rijken meneer al twee brieven geschrevenwe moeten hem zoo na het vuür aan de scheenen leggen, tot hij mak wordt en geeft wat we vragen. Jij W0011 een valsch spelje bent niet eerljjk tegenover mij. Als de bankier niet wil zooals wij willen, waarom gaan wij dan. niet naar dan ander? Wij moeten allebei wenschen, dat de zaak schielijk wordtrafgedaanwij kunnen beiden over een uur achter^lot en grendel zitten, en dan is alles ver loren. het einde der godsdienstoefening werd hem door de gemeente nog een toepasselijk lied toegezongen. Van het in September te ’s Gravenhage gehouden internationaal landbouwcongres zal een volledig ver slag verschijnen, bevattende de verslagen van liet ver handelde ter algemeene vergadering, ’’stenografisch opgenomen door een opzettelijk daarmede door het comité belasten Franschen stenograaf, de verslagen van de sectie-vergaderingen en alle rapporten. Daar de omvang van het werk vrij groot is, zal nog eenige tijd vóór de verschijning moeten verloopen. Aan de leden van het congres zal het kosteloos worden verstrekt, terwijl het tegen betaling voor het publiek zal worden verkrijgbaar gesteld. De Tijd schrijft het volgende over de a. st. ver kiezing in het district Gouda. Wij gelooven dat de keuze van deïi oud-minister J. P, Havelaar tot candidaat der Katholieke Kies vereniging een gelukkige is ióiet omdat de heer Havelaar anti-revedutionnair is, maar omdat hij zich als minister niet slechts als een zeer bekwaam, doch bovendien1 als een hoogst gematigd, voor de leden van alle partijen zeer welwillend man heeft doen kennen, terwijl ook op goede gronden mag worden aangenomen, dat het militaristisch streven van velen zijner geestverwanten evenmin als het steile Cal vinisme van dr. Kuyper op onbepaalde instemming bij hem kan rekenen. Ónder veel opzichten dan ook is de heer Havelaar voor de Katholieken een heelwat aannemelijker candidaat dan het vroegere anti-revolutionnaire lid voor Gouda, baron Van Was- senaer, en dan prof. Fabius zou geweest zijn, die bij deze verkiezing eerst van anti-revolutionnaire zyde genoemd werd. Indien prof. Fabius bij het bedan ken voor de candidatuur en de Goudsche anti revo- lutionnairen bij het stellen van de candidatuur-Have, laar inderdaad getracht hebben, den Katholieken ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratia opgenomen in het ADVERTENTIEB ’twelk des Maandags verschijnt. De sociaal-democratisohe afdeeling te Heerenveen heeft besloten /.Zondagschool" te houden voor kinde ren, om deze te onderwijzen in de socialistische leerstellingen. GOUDSCHE COURANT. Geel, die wegens poging tot moord op den com missaris van politie Stork te Amsterdam in 1886 werd veroordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf, heeft van H. M. de Koningin-Regentes vermindering van straftijd van één jaarvgekregen. Hy zal zijne verdere straf evenals vroeger te Groningen uitzitten. Uit Millingen schrijft men aan het Nieuw* v. d. Dag De watersnood op onze groote rivieren doet zich hoe langer zoo meer gevoelen én brengt geen ge ringe stoornis teweeg in de geregelde verzending van goederen. Maas, IJsel en Lek hebben nog geen 5 voet water meer. Alleen de Waal de waterweg van den Rijn naar zee maakt eene zeer gunstige uit zondering, daar deze op de ondiepste plaatsen nog ruim 7 voet water heeft. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Door de politie is opgespoord de dief van de in ons vorig nummer vermelde voorwerpen. Hij is ge arresteerd, het is een jongen van ongeveer 14-jarigen leeftijd, genaamd C. B. te doen hebben. Dan zal ik er zelf op af moeten Doe, wat je wenschelijk acht, je ’t best, de papieren te overhandigen zooals je beweert, rechtmatig toebéhoorenlaat mij nu met vrede. De inspecteur ging na deze woorden in huis en wierp de deur achter zich dicht. Bob zond hem een vloek achterna en ging heen. Zijn toevertrouwen in den //dokter” was ver dwenen hij had het liefst met den bankier zelf onderhandeld, maar waagde dit niet, en kon dus tot geen besluit komen. En zoolang hy nog geld in den zak had, maakte hij ook geen haast. Maar het verdroot hem, dat de vereffening van de zaak op de lange baan werd geschoven. In die spijtige stemming trad hij, na een famelijk lange, wandeling, in het huis, waarin hij een dakka mertje woonde. Het huis lag in het stratendoolhof, waarin zich ook de kroeg »/het Roode Hert” bevondhet was een dier sombere, smerige projetariërkazernes, waarin elk hoekje aan armoede en misdaad een toevlucht moest bieden. Een stroozak met een deken, een kleine tafel en een bank vormden de geheele meubileering der ka mer, en op de bank zat bij het binnentreden van 86) .Ik moet nog bond; de.zaak vordert niet, delijk in orde hebben. En ik, beste man, bekop. er mij er niet meer I om, antwoordde de inspecteur kortaf; ik heb je dit nu al zoo dikwijls gezegd, dat je er nu eindelijk I niet meer aan moest twijfelen. Die advocatenklork is immers zelf bij den bankier geweestheeft hij de zaak dan niet tot een einde kunnen brengen? NeenDe man biedt te weinig. En jij vraagt te veel. En den zzdokter” vertrouw ik ook niet al te hard, zeide Bobhij bevalt me niet meer, sinds hij bij dien meneer is geweest. Ik heb je voor hem gewaarschuwdant woordde de inspecteur. Je hadt toen mijn waar- I schuwing maar niet in den wind moeten slaan. Wat hij met den bankier verhandeld heeft, en of hij het mv», «h -v met hem ie eene geworden, weet ik niet; zooals ik Bob de .dokter”. Een k«»re in een ledige fleech je gezegd heb, ik wil met de zaak nu niets meer verlichtte het smerige vertrek. u D

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1