Recht voor. Allen. Buïtenlandsch overzicht. 3388te Staatsloterij. R. K. Kiesvereenigïng- Ook de Boitschen erkennen thans, dat bij den onvoldoenden waterstand op de meeste rivieren „die wielgeschmahte Holiandisohe Waal eine rühmliche Ausnahme macht." Op den Duitschen Rijn ziet het er dan ook lang niet rooskleurig uit. Voor den Bovpn-Rijn i9 de scheepvaart zoogoed als gesloten. Schepen van Rot terdam naar Duitschland kunnen soms niet eens de haven binnenloopen, zonder eerst gelicht te worden, zooals b. v. te Ruhrort. Dat bij al deze omstandigheden de scheepvaart kwijnt en de schippers steen en been klagen, be hoeft geon betoog, De vrachten zijn wel hoog, maar juist daarom worden thans vele goederen per spoor verzonden of blijven in de pakhuizen, in afwachting van hoog water en daardoor goedkooper transport. Ook hier, waar de geheele Rijnvloot defileert en dag aan dag en uur aan uur de sleepbooten met hun reuzenstaart van schepen in schilderachtige wen dingen elkaar najagen of voorbijglen, is "t opvallend stil op het water. Slechts nu en dan komt een enkele sleeper, met een halfgeladen „kast" achter zich haastig voorbijsioomen, of vertoont zich bij gunstigen wind een enkel zeilschipmaar overigensstilte en eentonigheid; die treurig contrasteert met de drukte en afwisseling van eenige maani'en geleden, 't Water is nog vallend. Te New-York heeft men eene school of repose (school der rust) opgericht, waar jonge meisjes in de gelegenheid zijn zich die beschaafde bedaardheid iu houding en manieren eigen te maken, welke als bij uitnemendheid Engelsch beschouwd wordt. De leeraar, of liever professor, wijst hier den aankomen den schoonen hoe zij zich bevallig kunnen gedragen, zonder meer spieren van gelaat, lijf of leden in werking te breDgen dan volstrekt noodig is. Met rustige gelaatstrekken, hangende armen, in eene der handen een waaier houdende, treden de leerlingen langzaam het vertrek binnen, schuiven over den vloer, dalen op een stoel neder, met behoorlijke aandacht voor eene gepaste vertooning barer toiletten, ei> be ginnen een gesprek. Daarna onderwijst do professor zijne schoone toehoorderessen iü de kunst om de uitnoodiging tot een dans of eene wandeling aan te nemen, hoe men voorstelt of voorgesteld wordt, ijs gebruikt, zich met bezoekers onderhoudt en verder in alle plichten der beschaafde samenleving. De Amerikaansche dames schijnen dus de welle vendheid niet bij intuïtie te bezitten. {Zondagsblad.) De nchttrein van Chicago naar Milwaukee is op 12 dezer geplunderd. De dieven schijnen op het voor laatste station in de trein te hebben plaats genomen. Toen de trein de prairie bereikt had, op ongeveer 23 mijlen afstand van Milwoukee, dwongen zij het, machine-personeel met een revolver op de .borst, den trein tot staan te brengen. Daarna deden zij een portier var. het postrijtuig met dynamiet springen en gelukte het hun den beambte door bedreigingen er toe te brengen, de geldkisten te openen. Twee dei- kisten die zij niet konden open krijgen, wierpen zij buiten den trein. Later vond men die in denzelfden toestand langs den weg, daar het den roovers ook naderhand niet gelukt was, die kisten te openen. De dieven voerden ongeveer 5000 doll, mede; en deze had veel grooter kunnen zijn, daar de gelds waarden, die de banken te Milwaukee dagelijks uit De papieren blijven ons eigendom. En wat baten zij ons, als wij achter de tralies zijn? En kan ons ook niet het lot van Reimann te beurt vallen? Kunnen wij niet van een misdaad beschuldigd worden, die wij niet eens bedreven hebben? Jij loert er misschien op, dat ik word ge arresteerd; dan had je vrij spel, en je zoudtjegeen oogenblik bedenken, de papieren te verkoopen en je met het geld uit de voeten te maken. Maaf om te zorgen dat jg dat niet kunt, heb ik de papieren op een vèilige plaats gebracht. Het gezicht van den „dokter" was vaal geworden maar hij bedwong zichhij mocht immers zijn kameraad niet verraden, hoe gegrond diens arg waan was. En waarmede heb ik dat wantrouwen verdiend? vroeg hij. Wanneer je mij niet gelooven wilt, dan staat het je immers vrij, zelf naar den bankier te gaan. Maar doe mij dan ook later geen verwijten, als je dat mocht berouwen. Maar ik wil je een andor voorstel doen, BobGeef mij die papieren, dan breng ik de zaak binnen viér-en-twintig uren in orde. De bankier weet, dat do papiéren in onze handen zijn, maar wij hebben hem de duimschroeven nog niet" aangezet. Ik zal hem het testament voor-' lezen en hem mijn opmerkingen mededeelen, en als hg dan nifet betalen wil, dan ga ik naar den ander. Heb je daarvoor de papieren-zei ven noodig? vroeg Bob honend. Je kunt de kopie nemendie jjoet dwgzelfden dienst. 8 het oosten ontvangen, geregeld met den nachttrein verzondep worden^ Uit Londen en Berlgu komen berichten dat daar de influenza weder heerscht en dagelijks meer zieken maakt. Te Illigan, Poftreath en Camborne liggen meer dan 500 personen ziek, te Helstou telt men 300 influenza-lijders terwijl vele schepelingeu van de „Peninsular en Oriental-stoomvaartmaalschappg," die Zaterdag met de schepen van Australië in het Al bert-Dock te Londen aankwamen, verklaren op reis influenza gehad te hebben. Te Berlgn worden vooral de bewoners van het noordelijk en het oostelijk gedeelte door de influenza aangetast. Dagelijks komen er moer lijders en de dqktoren hebben het zeer druk. De ziekte is tot nu toe van geen kwaadaardig karakter. Bij het Departement van Koloniën zijn in behande ling voorstellen van de Indische Regeering tot her ziening van het reglement op het lager onderwijs voor Europeanen en met deze gelijkgestelden waarbij ook rekening is gehouden met dé bepalingen der Neder- landsche schoolwet. Inmiddels is art. 3 van het reglement in dien zin gewijzigd, dat alleen voor de openbare scholen het (tot dusver ook voor de gesub sidieerde scholen geldende) voorschrift is behouden, dat zij toegankelijk inoeten zijn voor alle kinderen, zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid. Behoeft het onderwijs op eene te subsidieeren bijzondere school dus niet meer neutraal te zijn, zoodat ook scholen op godsdienstigen grondslag gesubsidieerd kunnen worden, door de aan de subsidie te verbinden bijzondere voorwaarden heeft de 'Regeering het in hare macht om te voorkomen, dat kinderen van andersdenkenden van zoodanige school worden geweerd, indien voor deze toelating wordt gevraagd, in weerwil dat de confessioneels richting van hef* onderwijs (fe hunne niet is. Een verzoek van de Vereeniging voor scholen met den Bijbel, te Batavia, om gouvernements subsidie over 1^890 moest verleden jaar worden af gewezen, omdat bovendoeld artikel 3 toen nog niet was gewgzigd. Het ,/Nederlandsche Landbouw-Comité" höudt Vrijdag 27 November a. s. te Utrecht eene buiten gewone vergadering, o. a. ter. behandeling vaif de navolgende onderwerpen Uitvoering van 1 het "be sluit tot het uitgeven van eeu Nederlandse!* Land-, bouw-Weekblad (benoeming van commissarissen, di rectie, enz.) Voorstel der Kamer van K'oophandël te Londen, in zake het aanstellen vafi een handels agent aldaar. Bespreking van voor den landbouw gewenschte wijzigingen in de wei op de figks per- •oneele belasting. Zondagavond vergaderde in het lokaal der R.-K. Leesvereeniging alhier de R.-K. centrale kiesver- ecniging Recht voor Allen tot vaststelling der houding, aan te nemen bij do verkiezing voor de Tweede Kamer op 24 dezer. De heer mr. Bahlmann zou als spreker optreden, zotfdat de zaal zeer sterk bezet was. Toch niethet stuk zelf heeft meer invloed. In hoever? Dan ziet de( bankier, dat wg werkelijk de wapens bezitten waaripee wij hem tot dusver ge dreigd hebben. Bob lachte luid sarcastisch. Gelooft ge nu, dat ik zoo'n ezel ben om daar in te loopen riep hij. Als ik jou de papieren geef, dan zie ik van jou eu van de dingen nooit iets terug. De duivel hale je, dokter! hoe sluw je. ook zijn moogt, mij zal je niet te slim af zgn De advocatenklerk perste de lippen op elkander, maar bedwong nog altijd zijn woedehg moest be daard blijven. Doe dan, wat je wiltzeide hij. Maar wat je ook doet, ik verlang de helft. .Met welk recht 7" ^et reckt ▼an iemand, die in een geheim is ingewijd, dat anderen in gevaar kan brengen. Als je me bedriegt, dan zal ik den inhoud der papieren openbaar maken, en aan de politie vertellen, dat jij de medeplichtige van Reimann bent geweest. Wat daarvan het gevolg zal zijn, behoef ik je niet te zeg gen. Je wordt ingerekend met al wat in je bezit w'ordt gevonden. Schurk knarsetandde Bob. Wie is de grootste schurk van ons beiden vroeg de schrijver kalm. Ik zeg:' dit zal gebeuren als je rag bedriegt. Wie heeft je trouwens op de waarde der papieren opmerkzaam gemaakt Heb je De voorzitter, de heer E. van der Heyden, opende de vergadering met een woord van welkom aan de leden en drukte de verwachting uit, dat, du de heer Bahlmann zgne sinds lang aangenomen spreekbeurt vervulde, en onverwachts in het district de vacature- Boogaèrdt was ontstaan, men ook wel iets van den spreker over de a. s. verkiezing zou hooren. De heer Bahlmann besteeg nu den katheder. Spr. bracht ip do eerste plaats dank aan de ruim 400 Goudsche kiezers, die bij de Juni-verkiezingen van dit jaar door het uilbreugen van hunne stem op zgn naam, een bewijs van goedkeuring gegeven heb ben aan de politiek van den Prov. Z.- en N.HolI. Bond. Welke was de gedragslijn van dezen Bond Daarvoor dient teruggetreden in wat vroeger ge schied is. De abti-revolutionairen hebben steeds in 1888 vastgehouden aan art. 21 van hun program: bij eerste stemming met een eigen enndiaaat op te komen. Onzerzijds werd daaraan niet zoo sterk vastg'ehouden. Wij kwamen alloen met een eigon candidaat in die districten, waar wij sterker waren dan de anti-rev. partij. Wij gingen nog verder en hebben zelfs ia districten, waar wij de sterkste miuderheid waren bg eorste stemming den anti-rev. gesteund, getuige Schiedam. Zulks is ook geschied met het oog op andere districten, zooals onlangs te Delft met het oog op Loosduinen. Deze toestand nu levert eigenaardige moeilijkheden op, die niet anders kunneu worden weggeruimd dan door de invoering van het proportioneel kiesrecht. Het lqjul moest verdeeld worden in 20 districten, ieder district afvaardigen 5 vertegenwoordigers, terwijl ieder kiezer het recht zou hebben, vijfmaal den zelfden naam te schrijven. Zoo wordt het rochtder minderheden gowaarborgd dan beslist het midden- cgfer. Dat stelsel is niet nieuw. In eenige staten van Noord-Amerika en Zwit&rland bestaat het reeds, en nóg onlangs heeft Tessino op de invoering daar van aatagedrongon. Op» 'aantal katholieke Kamer leden zou dan stijgen op 25 tot 34 a 35; het anti- revolutionnaire cgfer zou dalen tot zijne ware pro porties. Het i» waar, dat er dan kans zou bestaan op de verkiezing van socialiston. Daartegenover ik weet hpt is gezegd, dat men dan iu Nederland zou krijgen een „kabaai-parlement", een parlement van 6 of 7 partijen. Mijne heeren, ik kan deze meening niet deelen. De Duitsche Rijksdag bestaat uit 6- partijen, en daar toefi wordt ook geregeerd. Zal itffen durven beweren, dat de Reichstag een kabaal-parie- ment is In strengheid van betoog, in wetenschap pelijkheid en kennis van zaken behoeft het;voor geen enkel parlement onder te doen. Eu in dien- zelfden Re:ch8tag is eene partij gezeteld, die zich in de behartiging der Katholieke belangen een voor beeld voor alleparlementaire partijen getoond heeft het Centrum, dat zich heeft verworven oen onver- welkbaren roem (Daverend applaus Beantwoorden wij thans de vraag Is het abso luut noodzakelijk, dat wij, katholieken, mèt de anti- revolulionuairen de meerderheid bezitten? Is het hebben van de meerderheid bet hoogsto goed, waar naar wij met alle middelen en u t alle krachten moeten streven „Mijne heeren, ik moet die vraag met een stellige ontkenning beantwoorden. „Do theorie, dat de meerderheid in Nederland .dit ook niet aan mij te danken En nu wil je mij met ondank beloonen Hij was opgestaan en was voornemens de ka mer te verlaten, maar Bob trad hem ïchielgk in den weg. -r- Laten we elkaar trouw "blijven," zeide Bob; dat is voor ons beiden het raadzaamst. Ben jij eerlgk, dan bén ik het ookik heb mijn vrienden nog nooit bedrogen. Noem jij iemand je vriend, dien je^niet vertrouwt? vroeg de //dokter". Laat mg gaan, Bob! Ik wil nu ook met de zaak niets meer te maken hebben. Zie hoe ge 't klaar speelt, en geef mij mijn aandeel; dat is alles, wat ik verlang, j Jij weet wel, dat ik niet naar den bankier il g&n ik kan met die lui niet onderhandelen. Maar we konden er samen heengaan, en hem dwingen, zijn geldkast te openen. Dan zou ik er wel voor zorgen, dat wij rijke lieden werden. Strak aanschouwde de dokter zijrf handlanger deze opmerking bracht hem op een nieuw denk beeld, waaraan hg nog niet gedacht had. Wellicht kon hg hem den loef afsteken, als hg aan dit plan, uitvoering gaf. Inderdaad, dit denkbeeld opende hem een ruim veldhet was hom onverschillig, langs welken weg en door welke middelen ze het geld kregen, als de Som maar de moeite loonde. {Wordt 'vervolgd.). 1 regeert, is van revolutionairen oorsprong. Volgens de Grondwet regeert hier te lande de kroon. Wij hebben ook geene parlementaire ministeries, waarvan de leden tevens volksvertegenwoordigers zijninte gendeel. Krachtens de traditie, volgens het gezag van Thorbecke zelf, bestaan hier te lande koninklijke ministeries, onder de regeering der kroon; het par lement oefeat slechts controle uit. Dat is Neder- laud's staatsrecht. En de verheveuste taak der kroon in een constitutioneel land is het beschermen van de minderheden. „Heeft de meerderheid ons zooveel heil gebracht? Met welk een ondank de*aotirevoluLionairen ons be handeld hebben, weet men. En de verkiezing van Waalwijk, toen zij bij eerste stemming den heer Vos de Wael steunden, heeft getoond, dat ook voor hen art. 21 van hun Program geen ijzeren wet is. „De katholieken hadden gehoopt, dat het anti liberale ministerie hen voor hunne meegaandheid niet in hunne diepste gevoelens zou gegriefd hebben. Spreker zet uiteen, hoe zij ten achter zgn gesteld bij benoemingenhoe hun dierbaarste wensch, de quaestie der mi«sie bij het Vatioaan is weggemoffeld hoe de geldmiddelen, die de heer Godin de Beaufort in wel varenden toestand aantrof, berooid ziju achter gelaten hoe do weinige goede wetten van het mi- nisterie-Mackay na afdoening der schoolwet, alle uit de nalatenschap Heemskerk zijn voortgekomen. Al tijd hebben de katholieken gezwegen en gedragen. Maar toen mon mot het voorstel-Bergansius kwam, dat niet alloen voor ons, maar voor het geheele land de verderfelijkste gevolgen na zich zou sleepen, heb ben 12 katholieke Kamerleden gemeend, niet langer te moeten toegeven en te toonen, dat zij eenb zelf standige kutholieke partij willen ziju. „De kiezers hebben allen 12 gelgk gegeven." Namens die heeren wenscht spr. den Goudschen kiezers dank te brengen, dat deze bij de laatste ver kiezingen door het stellen van een ffiunuer, hun po litieke gedragslijn hebben goedgekeurd. (Applaus), 't Spijt spr. dat hij thans alleen is. De heeren, die met hem mede hadden willen komen, om den dank van het Centrum te betuigen, de heeren Half mans en Van Nunen, zijn door omstandigheden verhinderd geworden, aan hun voornemen gevolg te geven. Ge weet, mijne heeren, dat onze Centrumspartij door andore heeren tot eene beraadslaging i* uitge- noodigd. De quaestie loopt vooral over twee punten De Centrura8partij wenscht zelfstandig en zonder blijvend verband met -andere partijen op te treden er»De brstrgding der- ministeries moet niet afhan kelijk worden gesteld van hunne politieke kleur, maar van de ingediende wetsontwerpen. Ik geloof, dat alle Katholieken deze leidende beginselen kun nen aanvaarden. 1 Gij verlangt nu misschien van mij, mijne heeren, dat ik u mijne zienswijze te kennon geef omtrent hetgeen u thans te doen staat? Voorop verhaal ik, dat ik de spreekbeurt voor Gouda had aangenomen, toen er nog van geene verkiezing sprake was. Meer nogik ben hier naar Gouda gekomen in het denk beeld, dat alleen de toestand zou besproken worden, zooals uw convocatie-biljet meldt, maar ik verneem thans van uw bestuur, dat de bedoeling is heden avond een candidaat te stellen. Daaromtrent kan en wil ik u geene aanduiding geven. Dit echter is te voorzien: een eigen candi daat kunnen de jcatholieken niet in herstemming brengen. Do keus zal dus later zijn tussohen den liberaal en den anti-revolutionair. De liberale can didaat heeft zijne volle adhaesie geschonken aan het program der „Liberale Unie" en is dus militarist. De anti-revolutionnaire candidaat, de heer Havelaar, is de oud-minister, die als goraatigd man bekend staat en zeker niet kan gerekend worden Hot de „gauche" der anti-revolutionnairo partij. Wat u bij de herstemmingen te doen staat, is dus niet twijfelachtig. Nu schijnen plaatselijke toestanden in Gouda het moeielijk of onmogelijk to maken vol gens sommigen, de kiezers ten tweeden male naar de stembus te krijgen, vooral nadat er pas verkie zingen hebben plaats gehad. Die toestanden kent gij betor dan ik; er zgn nog meer redenen van localen aard, die uwe handelwijze bepalen zouden. Aan uwe eigen prudentie zij hét derhalve overgela ten, te beslissen Zult ge den heer Havelaar by eerste.of bij de tweede stemming candidaat stellen? Een langdurig applaus volgde op deze rede, waar voor de voorzitter namens de vergadering-den spreker warmen dank bracht. Vervolgeqs ontspon zich een opgewekte discussie. Eenige leden meenden, dat het wèl mogelijk was, do kiezers bij de herstemming op te krijgen. Anderop ten warmste hulde brengend aan het Centrum, achtten dit om verschillende redenen niet doenlijk. De voor zitter verklaarde ook, da£ er reeds besprokingen tusschen het bestuur der Goudsche katholieke kies- vereeniging en dat der anti-revolutionnaire hadden plaats gehad, kort vóór de heer Havelaar door deze was gesteld. Bg stemming bleken 71 biljetten op den hoer Havelaar, 15 op een eigon candidaat en 1 blanco te zgn uitgebracht. De Voorzitter proclameerde dus den heer J. P. Ha velaar als candidaat der Katholieke kiesvereeniging en beval warm het stemmen op den heer Havelaar aan, waarna de vergadering werd gesloten. {Maasbode.) De verklaringen, door minister Kalnoky afge legd naar aanleiding van de verschillende vragen iu de commissie uit de Hongaarsche delegatie hem gedaan, komen in hoofdzaak op het volgende neder: Blijkens met bedachtzaamheid ingewonnen inlich tingen, werd de hernieuwing van het drievoudig verbond door alle drie mogendheden levendig ge- wenscht, en door alle drie partgen, trouwens, als volkomen natuurlijk beschouwd Ook Duitschland heeft dit gevoelen duidolgk uitgesproken en daarop heeft de vernieuwing van het verbond terstond plaats gehad. Dit verbond heeft op het oogenblik geen andere dan eene zuiver defensieve strekking eu heeft slechts het behoud des vredes ten doel. Wat de quaestie der erkenning van prins Ferdi nand van Bulgarije betreft, daarmede is men op de zelfde hoegte als in het vorige jaar. Ovorigous, zou het niet in het belang zijn van Oostenrijk de quaestie te forceerenaangezien de voorloopige toestand waarin Bulgarije verkeert, de regeering van dien staat blijkbaar niet belet zich te consolideeren. Wat Servië aangaatverklaarde de minister van geen enkel voorval of feit koanis te dragen, hetwelk aanleiding zou moeten geven om te gelooven, dat de heerschende kringen te Belgrado de bedoe ling zouden hebben, Servië te brengen in een toe stand van antagonisme tegenover Oostenrijk-Hon- garije. WatRumenië betreft, zeidu de minister, dat de be trekkingen steeds van weerskanten zeer vriendschap pelijk zijn geweest. Met betrekking tot de quaestie der Dardanellen heeft Oostenrijk-Hongarge geeuerlei reden, eene over eenkomst tusschen Turkije en Rusland af te keuren, waardoor zij tot een nauwkeuriger, omschrijving komen van wederzijdsche reeds bestaande rechten. De reis van den Duitscheii Keizer naar Engeland was, zeide Kalnoky, eene gebeurtenis van groote beteekenis. Toch vorrado deze geen uitgangspunt v,por het ontstaan van een nieuwen toestand, maar wel de bevestigiug van een reeds vroeger bestaanden toestand. Die reis zou niet hebben plaats gehad in den vorm waarin hij ondernomen is, en de ontvangst zou niet zoo hartelijk eu schitterend zijn geweest, in dien niet reeds van te voren in Engeland de sym pathie voor keizer Wilhelm en voor Duitschland zeer warm geweest ware, en indien niet het Engelsch«v volk het weldadig streven van het drievoudig ver bond' had ingezien. »'Het bezoek der Fransche vloot aan Kronstadt moet ongeveer uit hetzelfde oogpunt worden beschouwd. De minister Kalnoky gelooft niet, dat eene verande ring in den staat van zaken in Europa moet worden toegedicht aan dit bezoek dor Fransche vloot a$n Kronptadt. De minister is van meening, dat Servië verstandig haiidolen zou, indien het zich mindor met groote politiek inliet, en het voorbeeld volge van Bulgarije hetwelk aan eigen ontwikkeling arbeidt. Voor Oos ten rij k-Hongarije is er geen enkele reden om de gevaarlijke quaestie der erkenning van prins Ferdi nand op te werpen. Eene mislukking, welke ge-, vaarlijk zou Icunneo worden, is te voorzien, en wel is waar is deze positie voor Bulgarije moeilijk, maar toch ook slechts op den langen duur zou zij eenig gevaar kunnen na zich sleepen. Allen die Bulgarije's welzijn werkelgJc beoogen, mooteu het aansporen, -correct te tïlijven in zijne betrekkingen tot de Porte zich van elke avontuurlijke handeling te onthouden en in vrede de toekomstige gebeurtenissen af te wachten. Met betrekking tot de quaestie der Dardanellen zeide Kalnoky nog, dat eene dépêche van de Turk- sche regeering aau Oostenrgk-Hongarije, gelijk aan de andere mogendheden, gelegenheid heeft gegeven akte te nemen van de verklaringen der Porte en tegelijkertijd als vaststaande aan te nemen, dat de Dardanellen, overeenkomstig de tractateu, voor oor logsschepen gesloten moeten blijven. De minister voegde aan zijne rede nog toe, dat Italie's belangen meer liggen in de Middellandsche zee dan in het schierei.and van den Balkan, maar toch is Italie's politiek stroven ideutiek met dat van Oostenrijk-Hongarge. Die politiek is beslist behou dend van nieuwe veroveringen of van aanhechtingen is geen sprake. De minister verklaarde volkomen gerust te zgn zoo- j wel over het doel als over de resultaten van de samenkomst van Giers met markies di Rudiui. Na afloop der beraadslagingen heeft de commissie uit de Hongaarsche delegatie de begrooking voor buitenlandsche zaken en de suppletoirs kredieten zon- tfer wijzigingen goedgekeurd. Het Irendenblatt zegt, naar aanleiding van Kalno ky 8 verklaringen, dat 's ministers exposé aantoont, dat er geeu oogenblikkelgk gevaar voor verstoring des vredes bestaat en er voor het oogenblik geen ernstige vrees voor verwikkelingen behoeft gekoesterd te worden. De verklaringen van den minister doen zien, dat Oostenrijk-Hongarije als iu het verleden er toe bijdragen zal, om de algemeene rust te handhaven, met groote beslistheid maar ook met wijsheid en oprechtheid. De „Neue freie Presse" spreekt de hoop uit, dat Kal noky s voorzichtig en wel overwogen woord de bezorgd heid zal kunnen wegvagen, welke zich ondanks alles openbaartmaar het blad zegt 's ministers meening niet te kunnen deelen, waar hij zegt dat hot bezoek der Fransche vloot aan Kronstadt geenerlei wijziging gebracht heeft in den toestand van Europa. De Neue freie Presse zegt, nare meening ten deze te steunen op de wisseling van telegrammen, welke er ua de be doelde gebeurtenis plaats had tusschen den Czaar en Carnotop de hooge achting welke men in Frank rijk aan den dag logt voor den keizer van Rusland en eindelijk op het sluiteu der Russische leening. Het Neue H iener Tagblatt laat zich als volgt tbi£ „Een waardige vrede, steuuende op de trouw aan de bepalingen van eeue on verbreekbare alliantie, en op het besef van eigen kracht, dit is en dit blgft de gedragslijn van graaf Kalnoky In het Oostenrijksche Lagerhuis heeft de taalquaes- tie een blijvende twistappel tusschen de volken der Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie weer eens een storm gewekt. De minister van onderwijs, dr. Gautsch, verklaarde bij de beraadslaging over de be grooting van zijn departement, dat de kennis der Duitsohe taal in Oostenrijk volstrekt noodzakelijk en het eenige middel was om het nationaal element te behouden. Van liberaal-Duitsche zijde werd deze verklaring luide toegejuicht, maar heftige oppositie wekte zij van Slavische zijde. Een tijd lang hoorde men niets dan fluiten en kreten van afkeuring. De verontwaardiging der Slavische afgevaardigden is eenigszins begrijpelijk. Ten gevolge van de vast houdendheid der rogeering, die Duitsch als officicele taal in Bohemen blijft handhaven, is van de schikking, die verleden jaar tusschen de Duitschers en Oud- Czechen in Bohemen getroffen werd, niets terecht ge komen. De Oud-Czechische afgevaardigden zien nu in dat zij hunnen tegenstanders te veel hebben toe gegeven en vragen zich af of het niet beter is dat zij zich als partg geheel terugtrekken om plaats te geven aan de Jong-Czechon, die de rechtou hunner partij onverdeeld handhaven. Het ia echter niet te verwachten dat dit iets hel pen zal, daar de keizer en zijne tegenwoordige minis ters vast overtuigd zijn, dat het Duitsch als officieele taal noodzakelijk is voor de eenheid der monarchie. De officiële berichten uit eu over Brazilië zgn steeds zoo optimistisch, dat men er toe zou kunnen komen de officieelo heeren den raad te geven, niet zoo te overdrijven, daar in? dat geval niemand er iets van gelooft. Zoo wordt door het Braziliaacsche gezantschap te Pargs"bekend gemaakt, dat overal in Brazilië vol maakte orde en tevredenheid hoerschen, behalve in Rirf Grande do Sul, en wordt men gewaarschuwd geen geloof te slaan aan de berichten van de tegenstanders der Regeering. De berichten uit Santiago eu New- York luiden echter geheel anders. De bevelhobbers der tegenpartij, zoo wordt gezegd, beschikken over een sterk leger, waaronder vijf regimenten infanterie en een regiment cavalerie, die uit het leger van Fonseca gedeserteerd zijn. Met dezo krijgsmacht werden do Regeeringstroepen onder generaal Isidore Gonzales verslagen, terwijl generaal Fernandez de stad Santa Anna innam en een aantal gevangenen maakte. De dictator heeft, met toestemming der Regeering van Uruguay, een krijgsmacht ^<le grons van Uruguay doen overcchrgden om op die wgze langs korteren weg Rio" Grande te kunnen bereiken. In het geheel schijnen slechts Yuquarao, Santa Yicloria en Porte Alegro den dictator trouw ite zijn gebleven. De presi dent der Bank van Brazilië, de heer Mayrink, heeft zgn ontslag genomenmep gelooft dat baron Guatry hem zal opvolgen. Intusschen bereidt do Regèering een nationaal feest voor, dat 15 dezer zal worden gehouden, den tweeden verjaardag van de stichting der republiek, en beeft zij bepaald, dat de congres verkiezingen einde Januari of begin Februari a. s. zullen plaats hebbeu. Een Frauseh eskader is in Brazilië aangekomen om zoo noodig de Franscheu te beschermen. Ie Klasse. Trekking van Dinsdag 17 November. No. 11173 20000. No. 5064 5000.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2