V oordracht-Gerliard. Bolteolandscli Overzicht. PETROL K U M-N0TEE Rl N G EN Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam nabijheid ran het lijk bevonden, niet aan en gingen onvemchterzake huiswaarts. Te Cardiff in Wales vermaakten zioh drie knapen met goochelaar spelen. Een hunner nam een knik ker, stak hem schijnbaar in deu mond, deed vervol gens alsof hg hem doorslikte en bracht hem eindelijk by zijn grooten teen woer'te voorschgn. „O, dat boteekent niets," zeide een ander, nam op zijn beurt ook een knikker in den mond en slikte dien werke lijk naar binnen. Nauwelijks had hij zulks gedaan of hij gevoelde zich erg benauwd. «Kom, maak niet zoo'n misbaar," zeido de derde, „ik durf er wel honderd innemen." „Ik wed v^n neen," viel no. 1 in. „Wat verwedt ge er om?" was het bescheid. „Twee pence." „Aangenomen." En inderdaad begon de jongen knikkers te slikken. De een na den ander verdween totdat de geheele voorraad, 53 stuks, den weg naar zijne maag was gegaan. Spoedig hierna begon de jongen zich onwel te gevoelen hij maakte dat hij thuis kwam en vertelde aan zijne moeder wat hg had uitgehaald. Thans ligt onze held in het hospitaal, waar het geneesheeren tot nu toe gelukte hem vau 43 knik kers te verlossen. Eèn dracouische maatregel. De schoolcommissie van East Feliciana Parisch, in Louisiana, beeft een bevel uitgevaardigd, dat door vele burgers van dezen staat en bijzonder door de geheele schooljeugd hoogst draconisch genoemd wordt, namelijk het voor schrift, dat de heeren schooljongens onder de 14 jaar in het vervolg hunne revolvers, Remington rifles en andere donderbuksen niet op school mogen mebren- gen. De ouderwijzers, die dit verder toestaan, worden met ontslag bedreigd. In een groote stad in Silezië speelden twee heeren, een tandarts en een hooggeplaatst ambtenaar samen een heel lot in de loterij. De ambtenaar betaalde bij elke klasse de helft van de suppletie aan don tandarts. Deze voegde er de ontbrekende helft aan toe en tegen betaling van het bedrag ontving de tandarts dau het nieuwe briefje. In 't begin van 't vorige jaar had do beambte weder zijn helft aan de tandarts betaald, do dag van de trekking kwam en de post deelde den tandarts mede dat bet lot uit B. aangekomen was *en ten postkautore tegen storting van de suppletie voor hem beschikbaar lag. De tandarts in de raeening dat hij als gewoonlijk daar voor acht dagen tijd had, wachtte eenige dagen tot dat hij 's morge"* uit de courant vernam, dat de trekking reeds begonnen wa9. Hg las de trekking*- lijst na en bemerkte tot zijn vreugde dat op zijn nummer 20.000 Mark gevalleu was. Hij ging dadelijk naar het postkantoor om het lot togen de storting der suppletie in ontvangst te nemen. Hier vernam hij dat hij te laat kwam. De kollecteur had het lot per telegraaf teruggevraagd en het was reeds naar hem afgezonden. Een correspondentie en een onderhoud met den kollecteur leidde tot niets. De laatste be weerde dat het lot niet op tijd was ingelost en dus de rechten van den tandarts vervallen waren Een proces werd gevoerd, dcch in hoogste instantie werd de kollecteur in 't gelijk gesteld. De kosten 2000 Mark beloopend, moesten bovendien door dentand- bezwaren hebben. Wijs hem op zijn eigen belang, dan zullen zijn bedenkingen wel schielijk uit den weg zijn geruimd. Ik wil zien, wat ik doen kan, zeide Hackert. Maar ik kan niet met de deur in het huis vallen Daniël is wantrouwend, en voordat hij iets onder neemt, berekent hij de gevolgen. Wij moeten den brief hebben! En als hij nu niets bevat, dat ons tot bewijs kan dienen? Ik heb de vaste overtuiging, dat zijn inhoud voor onze zaak zeer gewichtig is. Wellicht zoudén wij in het geheel niets van belang er in ontdekken maar het oog van een man, behendig als de inspec teur, ziet scherper. Goed ik zal met Daniël spreken. En het moet spoedig geschieden. Nog hedenik moet toch naar Hohenhausen. Wat ik, doen kan om den dood van mijn geliefde Anna te wreken, dat zal geschieden; de wrok die jaren achtereen gekoesterd is, verlangt eindelijk be vrediging. i Voorts kon nog iets geschieden, zeide Gronau. Kent gy den herder, die in het proces tegen Reimann •ls getnige optrad? Persoonlijk niet. Gij moest hem opzoeken. Hoe snel kunuen toch zienswijzen veranderen, r zeide de jager. Toen ik u, aanstonds na het vonnis, op het gewicht van dien getuige opmerkzaam maakte, arts betaald worden. Daarna eischte de ambtenaar vau den tandarta een schadevergoeding van 10,000 Mark, daar hg toch op tijd zijn suppletie betaald had. De tandarts weigerde en ook hierover werd een proces gevoerd, dat door den ambtenaar werd gewonnen. Om den lydensbeker van den armen tandarts ge heel vol te maken, gebeurde nu nog het volgende Da Hamburger staatsloterij zond den raan een heel lpt in de lotery. De tandarts die van 't spelen ge noeg had, stuurde het lot terug. Vier dagen later viel er de hoofdprys van 100,000 Mark op. Aan een handelsbrief vac 30 Oct. 1891 uit Havana, omtrent den toestand der sigarenfabricage aldaar, is het volgende ontleend Van de helft der vorige maand tot voor ongeveer 8 dagen hadden wij hier voortdurend regenachtig weder, hetwelk in het begin dezer maand (Oct.) van een storm bijna tot een cycloon overging. 'Aoo leefden wij veertien dagen lang in het gevaar, door een zoo gevreesden cycloon bezocht te tullen worden. „De sigarenfabrieken moesten ten gevolge van de aanhoudende vochtigheid gedurende eenige weken ge heel met den arbeid ophouden, doch zijn nu sedert 8 dagen weder in vollen gang. Het sinds het ophou den van het regentijdperk ingetreden koelere weder en de zich nu en dan reeds voordoende Noordenwin den hebben de tabak nu geheel rijp doen worden zoodat de nu gefabriceerde sigaren, wat qualiteit aan- .gaat, zeer bevredigend zyn. De zaken zijn dientenge volge op het oogeublik zeer levendig, en vooral voor Europa worden thans zeer belangrijke orders ten uit voer bracht. De volgende zending, die wij ons hadden voorgenomen tegen het midden dezer maand (Oct.) af te sturen, wordt tengevolge van bovenge- schilderde weersgesteldheid vertraagd tot begin der volgende maand, welke dus in de eerste helft van December kan aankomen". Men schryft aan de Zutph. Crt. uit Londen In de „Albambra Theaters of Varities" is op het oogenblik iets te zien, wat men met recht „the talk of Loudou" noemen kan. Een jonge dame, miss Aunie Abboth, geeft daar ui. bewijzen van oenen bovenna tuurlijke kracht, welke de in den laatsten tijd zoo veel opgang makende atbleter. Sandow en Sampson geheel in de schaduw stellen. Toch is hier geen ver gelijking te maken. De dame, eene sierlijke en geos- tige vrouw, weegt slechts 98 Eugelsche ponden en weerstaat de kracht van 7 a 8 sterke mannen. Het eerst werd deze bovennatuurlijke kracht be merkt door haar vader toen zij 7 jaar oud washij was toen niet in staat haar tegen haar wil uit de kamer t* verwijderen. Zelfs Edison moest ua per soonlijk onderzoek gezegd hebben, dat indien deze kracht door eiectriciteit ontstaat, hom deze truc on bekend en onbegrijpelijk is. De eerste proefneming bestond in het omwer pen van een heer, die een stoel tegen zijn borst hield. Alleen door de hand te leggen op de zitting, bracht zij de genoemde uitwerking teweeg. Daarna hiel den zes heeren den stoel va9t met hetzelfde gevolg. Daarop ging een heer op den stoel zitten en door eenvoudig het vlak der hand tegen de rugleuning te leggen, giug man en stoel naar boven. De proef neming werd herhaald met zes beeren op elkaar gestapeld, welke onder groote hilariteit op dezelfde manier opgelicht werden. Nog meer verbazingwek- waart gij een heel andere meening toegedaan. U wilde toea trouwens Ik heb destijds je overtuiging niet gedeeld, omdat ik vreesde, dat ge u tot een overhaasten stap zoudt laten verleiden, antwoordde de kapiteinik vermoedde ook niet, dat de verloving zoo schielyk zou volgen maar nu is ons het vuur aan de scheenen gelegd en wij moeten bandelen. Zoek den schaap herder op en verzuim niets om je zekerheid te ver schaffen, of Reimaun hem werkelyk op den bewusten dag naar den weg heeft gevraagd. Wanneer de her der zich dat met zekerheid kon herinneren, dan zou er veel gewonnen z(jn. Do man heeft een zwak geheugen. Maar ook een zwak geheugen kan zich enkele oogenblikken herinneren. Dan zou de herder zich voor den rechter die ontmoeting immers herinnerd hebben. Ook dat staat niet altijd vast. Voor den rech ter zgn zulke lieden in den regel angstig; een bar- sche vraag maakt hen bang, en ge zult mij ook gelijk geven, als ik beweer, dat de rechter er geen bijzonder belang in stelde, zyn reeds gereed liggend vonnis door dien getnige te laten bederven. Beproef het dus; spreek met den man, zooals men met zulke lieden spreken moet, bedaard en verstandig, j dan zult ge spoedig woten, of wij hem later al dau niet kunnen gebruiken. Ik ga weer heenmijn I stemming is niet van dien aard om hot paar geluk te wenschen. Ge weet, waar ik woon. wanneer ge kend was een proefneming met een billardqoeuc. Miss Abbott hield deze voor zich uit op den pal® der beide handendoch de kracht van 8 man was niet in staat om de queue nog de dame vau plaats te doen veranderen. Eveneens was het ondoenlyk haar van den grond op te beuren dit wasechter mogelijk indien ze op een zijden zakdoek stond. De laatste toer was zoker het meest verbazing wekkend. Een billardqneue werd met de punt naar beneden gezet, terwijl op het andere einde 8 heeren hunne handen legden. Op dit vlak van handen nam onder veel gelach een negende persoon plaats, waarna mis Abbott bet gehoel opbeurde, den heer op tón ongemakkelijke zitplaats incluis. De eerste voorstelling werd gegeven in tegenwoor digheid van vele genoodigden, waaronder doctors leden van het Parlement enz. Wat ook het geheim van deze voorstelling is, zy is wonderbaarlijk, zelfs indien ze Joor een werktuig of door eiectriciteit wordt teweeggebracht. Mr. J. Marks, die veel in het Oosten heeft gereisd en zich tegenwoordig te Chicago bevindt, deelde aldaar onlangs het volgende raede „In do buitenwgkeu van Jarusalera. een weinig ten westen der stad op. den weg naar Joppe, woont eene mr, Alice E, Davis, die eenige jaren geledon uit Boston vertrok om eene zendelinge en onderwij. zeres te worden te Jeruzalem. Ze bezoekt do armen, waarvan sommigen in de oude graven naby de stad wonen en groote armoede lyden. Mrs. Davis zorgt zorgt voor ben, geeft hun wat ze kan en onderwjjat in de stichting Tbalitha Kumi (Dochtertje sta op) hunne dochters. In haren vryen tijd maakt zg tee- keniugen van de heilige plaatsen in den omtrok der stad rn zendt die naar Amerika, waar ze een goeden prys opbrengen, Wat haar ovenwei in dit land voornamelijk bekend gemaakt heeft, zijn de albums van fraaie geperste bloemen die zij op de heilige plaatsen in Palestina verzamelt en smaakvol in albums rangschikt, waarbij de bloemen geheel hara natuurlijke schoonheid en kleuren behouden. Prof Swing, van Chicago, heeft een van die albums waarin bloemen zijn, geplukt op Rachel's gTaf, in den hof van Gothsemane, op de» Olijfberg en andere heilige plaatsen. Het fraaiste van al hare werken is een album, dat opzettelijk gemaakt is voor de jeugdige Koningin van Nederland. Het bestaat uit twaalf groote blades van dik kaartpapior, waarop bloemen zoo gerang schikt zijn, dot ze de spelonk van Machpela, Hebron en het graf van David, het graf van Joseph, Sichem en de bron van Jacob voor steleden. De omslag zal zijn van olijvehout, met fluweel overtrokken, waarop vau buiten het wapen vun Nederland zal worden gegraveerd. De bloemen, die, rars. Davis gebruikt, zijn viool tjes, riddersporen, aneraonon, gladiole en vele soortea, welke in Amerika niet bekoud zijn." De heer A. H. Gerhard, uit Amsterdam door de i afd. Gouda var. het Ned. Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht candidaat gesteld voor het lid maatschap der Tweede Kamer, hield in eene open- bdre vergadering in de bovenzaal van het Cafe „Harmonie" Zaterdagavond een voordracht. iots ontdekt hebt. f Behoedzaam verliet Von Hohenhausen zgn post van luisteraar. Zooals hij daar stond, do handen gebald, het hoofd vooruitgestrokt en de gloeiende oogen strak op het venster gericht, geleek hij een tijger, die zich gereed maakt ora zijn prooi te overvallen. Maar die over spanning duurde niet lang, slechts weinige seconden daarna streek hjj, diep adem halende, met de hand over ziju voorhoofd, en een glimlach vau minachting zweefde om zijn lippen. Alma was nog met haar toilet bezig, Werner liet zich ook niet zien, maar de oude baron kwam door den tuin op het slot aan. Do graaf ging hem te gemoet. Baron Von Buchenau schudde zijn gsw met vreugde de hand. Heeft uw bruid u reeds verlaten vroeg ny lachend. Zij maakt toilet. Ja, ja, dat is de hoofdzaak voor do dames. Wij moeten haar die kleine zwakhoid vergeven, waarde graaf! zij tooien zich immers uitsluitend op om ons te behagen. Wij hebben ook onze zwakhe den onze paarden en honden, onzen wijn en onze sigaren 1 En de jacht, zeide de graaf met een glimlach. Zeker! zeide de baron. Ik zou haar niët willen missen. Trouwens een Amerikaansche baffeljacbt kennen wij hier niet. Wordt vervolgd Een zeer talrijk publiek was opgekomen velen moesten onverrichter zake vertrekken, daar de zeal vol was en het gedrang aan den ingang groot, zóó zelfs dat men den maatregel meende te moeien nemen om de deur op slot te doen. Er heerschte uit den aard der zaak een erge warmte in de zaal, niet weinig vermeerderd door „het rooken" der aan wezigen. Midden in de voordracht viel een «Ier toehoorders den spreker in de rede met het beleefd verzoek de deur te willen doen ontsluiten, daar de warmte hem te sterk werd. Daaraan werd voldaan. Ingevolge eene uitnoodiging der politie werd de deur niet meer gesloten, zoodat ieder vrijelijk de vergadering kon verlaten. De vergadering werd goopend door den voorzitter der Afdeeling, den heer W. F. Carrièrre, welke in herinnering bracht dat wederom een „zoogenaamd" volksvertegenwoordiger moest worden gekozen en dat dus wedor moest worden uitgemaakt wie de eer zou worden waardigi gekeurd r.aar de Kamer te worden afgevaardigd. Het boud voor Alg. Kies- en Stem recht wilde natuurlijk niets te doen hebben met het kuipen en drijven van liberalen of clericalen, maar stelde als candidaat een man, die er een voorstander van was om alle meerderjarigen het stemrecht te verschaffen. Die man was do beer Gerhard, wien daarop het woord werd verleend. Deze begon met te zoggen dat het wel wat gek was dat een spreker, die zooeven door den Voor zitter was ingeluid om een kermis-term te ge bruiken aanving met eene aanmerking te maken op diens woorden. Toch moest hij dit nu doen. De voorzitter toch sprak van „do eer" vora naar de Kamer afgevaardigd te worden. Spr. vindt dat vol strekt geen eer. Als wij ons herinneren wat Domela Nieuwenliuis in de Kamer deed, zal het niemand verwonderen als spr. zegt't is geen eer, maar veeleer een zware post. Spr. was, den voor zitter hoorende spreken, bang dat hij spr. zou gaan aanbevelen op de wijze waarop candidate» voor de Kamer gewoonlijk worden aanbevolen. Het is merk waardig wat oen deugden zoo'n candidaat heeft Ook bg deze verkiezing is spr.'s concurrent om hem zoo eens te noemen aanbevolen als het complex van alle voortreffelijkheden. Spr. wil dadelijk zeggen dat zijn optreden op dezen avond in niets zal lijken op dat van andere candidaton. Het maakte op spr. steeds een curieuse indruk als hij zag hoe oandidateo gewoonlgk worden aanbevolen. De kiesvereeniging, die zoo iemand stelt, zet hem op een katheder of tribune, roept de kiezers erbij en vraagt dan: Hoe vindt jullie hem nu? Zoo'n candidaat belooft dau gewoonlijk allerlei mooi's, en wordt door zijn geestverwanten opgevijzeld. Spr. verklaart dat hy hoopt niet gekozen te zullen wor den. Het kan hem geen steek schelen of de kiezers zijn naam op huu briefje zetten. Waarom treedt bij dan hier op? Als protest-candidaat. Naar de vaste overtuiging van de voorstanders van alg. Kies- en Stemrecht bestaat een der grootste oorzaken dat in het maatschappelijk eu politiek leren zooveel ver keerds is, uit: onkunde met den werkelijken toestand van de onderste lagen der maatschnppy. Gonoemde voorstanders wenschou voorloopig slechts één zaak dat men naar hen hoort, dat men hunne denkbeelden overweegtdat men niet langer schroomt den werke lijken toestand flink onder de oogen te zien. Iedere golegenheid om zijn ideeën meer bekend te doen worden, grijpt het bond voor Alg. Kies- en Stem recht aan en een candidatuur als de zijne is een uitstekende gelegenheid daartoe, want het is een merkwaardig feit dat als men een gewone voor dracht houdt, het aantal nieuwsgierigen of be langstellenden niet groot is, maar als een candidaat voor de 2e Kamer optreedt dan is zooals heden avond wederom blijkt de ruimte vaak te klein om allo belangstellenden te bevatten. Voor spr. en zijne geestverwanten is het dus heden een sphoone gelegenheid met een groot publiek in aanraking te komen en aan een uitgebreide kring zijn denk beelden mede te deelen. Spr. zal dus eou politieke rede houden en iu de eerste plaats mededeeleu dat het moge sommigen vreemd in de ooron klinken de heele beweging van algemeen kiesrecht op een onzuivere basis steunt! Toch is spr. er een wjifm voorstander van. Waarom dan is die basis onzuiver? Overal waar men dat algemeen kiesrecht verdedigt, wordt als argument daarvoor aangevoerd de noodzakelijkheid om betere wetten te krijgen on toch is het een feit, dat wij hebben een voortreffelijke regeering en voortreffelijke wetten Dit is niet ironisch bedoeld. Wat is de basis, waarop de wetgeving steunt? De Grondwet. Nu valt het niet te ontkennen dat wij allen veel spreken over de Grondwet, maar dat velen die niet kennen, die zelfs nooit gelezen hebben. Een paar jaar geleden maakte spr. daarmede eerst kënnis. Spr. wil daarom verschillende artikelen der Grondwet be handelen en aantoonen hoe voortreffelijk de voor schriften zijn, daarin opgenomen waarop hij ech ter moet laten volgen dat de nakoming dier voor schriften, de uitvoering dar bepalingen, zeer veel te wenschen overlaat. Achtereenvolgens behandelt spr. daaropArt. 4. Allen die zich op het grondgebied van het Rijk bevinden hebben gelijke aanspraak op bescherming van persoon en goederen. Art. 7. Niemand heeft voorafgaand verlof noodig om door de drukpers ge dachte of gevoelens te openbaren Art. 9. Het recht der ingezetenen tot vereenigen en vergaderen wordt erkend. Art. 175. Geen privilegiën kunnen in het stuk van belastingen worden verleend, en de Artt. 78, 167, 180, 192, 77. Spr. betoogt dat al die artikelen uitstekendo voorschriften bevatten, doch dat daaraan volstrekt niet de band wordt gehoudeQ. Dit moet veranderen en wat is de eenige weg daar toe Andere samenstelling van de Volksvertegen woordiging opdat die in waarheid de belangen van het volk behartige en dat kan alleen verkregen worden door invoering van het algemeen kiesrecht. Volstrekt behoeven niet alle kamerleden door anderen vervangen te worden, mannen als Heldt, Kerdijk, Goeman Borgesius behoeven daaruit niet geweerd, m »ar is het eenmaal zóó ver dat zij door tien dui- zende werklieden in de kamer gebracht worden in plaats vau, zooals thans, door duizende zoogen. fat soenlijke mannen, dan zullen zij wel anders spreken en handelen als thans. Spr. eindigde met een enkel woord tot slot over zijne candidatuur. Wellicht denkt menigeen hier aauwezig„Nu, Gerhard valt mij meê, ik dacht dat het zoo'n erge rooie was, maar 't gaat nogal. Ik wil zyn naam Dinsdag wel op mijn briefje zetten." Spr. moet hen die zoo spreken jgparschu- wen en toevoegen ga in deze niet te veel op het uiterlijk af! Spr. verklaart te zijn sociaal-democraat en ieder die hem stemt moet 'tgoed weten dat hij doordrongen is van het feit, dat ons heele staatsbe stuur niet deugt, dat diepgaande verbeteringen drin gend noodig zijn en dat deze alleen te verkrijgen zijn door de invoering van algemeen kiesrecht! Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De Voorzitter nam daarop het woord om te con- stateeren dat „de liberalen" alzoo niet in het strijd perk traden, hetgeen hij meende te moeten toeschrijven aan „gebrek aan mqed". Zelfs de liberale heeren van „Ons Genoegen" die wel moed genoeg hadden spr. en zijne geestverwanten oen zaal te weigeren, hadden geen moed genoeg hier te komen debatteeren Daarop sloot hg de vergadering. Over den Europeeschen toestand schrijft de Ber- lijuscho medewerker van de officieuse VVeoner Pol. Corr. naar aanleiding van de toespraken vau keizer Frans Jozef en do ministers Di Rudini en lord Salisbury „Dat de redevoeringen gehouden zijn, wordt door den politieken toestand veroorzaakt en gelijke de monstraties van de hoogste en hoogo plaatsen zullen zeker ook nog in do naaste toekomst zijn te ver melden. Zij schijnen ook in zooverre nuttig, daar zij iu zekeren zin als het vaste geraamte kunnen beschouwd worden, waartegen do publieke opinie, gelijk zg door Je pers is vertegenwoordigd, haar gevoelens over den toestand opbouwt. Zij bewijzen, hoe in dit of dat land ter bevoegder plaatse de tijdelijke politieke toestand beoordeeld wordtr naaar het zijn echter ook maar gevoelens bevoegde ge voelens inderdaad over dezen toestand verande ringen kunnen zij voor de meeste gevallen niet tot stand brengen. Begrijpelijkerwijze vermindert daar mede de beteekeuis der bijna gelijktijdig te Rome, Londen en Weenen gehouden toespraken niet, maar er moet gewezen worden op het door menigeen niet opgemerkte feit, dat de toestand zelfs daardoor, dat bevoegde meeningen daarover bekend zijn geworden in de laatste dagen niet beter of slechter is gewor den en dat de politiek thans nog met dezelfde fac toren heeft rekening te houdeu als vier weken ge leden. „In zooverre kan men zeggeu dat de Europeesche toestand nooit helderder is geweest dan thans. Wij zien te ecner zijde drie conservatieve mogendheden, Duitschlaud, Oosten rij k-Hongarije en Italië, wier ge heele streven gericht is op het behoud van het status quoaan de andere zyde Frankrijk, dat, daar het de hereeniging van Elzas-Lotharingen met Ft ank rijk als een conditio sine qua non voor den toekom- stigeu Europeeschen vrede beschouwt, den heden- daagschen vrede bedreigt en dat in Rusland een zekeren bondgenoot voor zijn, op een omwenteling in den tegenwoordigen politieken toestand gerichte staatkunde meent gevonden te hebben. Kenschetsend is het, dat de wereld een zoo groot ongeluk als de hongersnood in Rusland een waarborg acht vóór het ten minste tijdelijk behoud van den vrede. „Wat Engeland betreft, zoo is het door zijn ge lukkige geographische ligging gerechtigd tot het laatste oogenblik zyn neutraliteit te kunnen hand- 1$ haven en zijn eventueel ingrijpen in den mogelijken toekomstigen strijd afhankelijk te stellen vau de even tualiteiten vau don oorlog." Ook uit dit artikel spreekt de bezorgdheid welke meu, evenals te Londen, te Berlijn en te Weenen, koestert ten opzichte van het bezoek van den heer Von Giers te Parijs. Te Parijs schijnt eene vergadering belegd te wor den van Russische gezanten. Indien men den cor respondent der Fossische Zeitung gelooven mag, zijn do Russische gezanten in Nederland en België en de vertegenwoordigers der gezantschappen te Londen en Madrid in de Franscho hoofdstad aangekomen. Wat er verhandeld zou worden, kon de correspon dent niet te weten komen. De heer Vod Giers heeft namelijk herhaaldelijk doen verklaren, dat zyn bezoek geen staatkundig doel heeft, iraar dat hij alleen naar Parijs komt, omdat het een ongunstigen indruk zou hebben gemaakt, indien hg wei naar Monza en Berlijn was gegaan, zonder naar Frankrijk te komen. Dat het bezoek met de leening in verband staat, schijnt echter niet twijfelachtig. Gemeld wordt aan het üuitsche blad, dat do heeren Rothschild en de bankier Christofle heden door Van Giers ontvangen worden. Een ander doel van de komst is waarschijnlijk, steun te geven aan het tegenwoordig Fransche mi- oistorie, en dat op het kussen te houden. De heer Clemenceau en zijne radicale volgers schij- non van den staat alles te verwachten. „Als 30.000 mijnwerkers het werk hebben gestaakt, moet de re geering tusscheu beide komen," riep Clémencoau in de Kamer uit, toen de minister-president De Freyci- net in antwoord op de interpellatie van deu afge vaardigde Basly verklaard had, dat een dergelijk ingewikkeld vraagstuk als de looDquaestie niet op hoog bevel kon worden opgelost. De minister deed uitkomen, dat geen regeering in staat is het loon eigenmachtig te verhoogen. Zij kon alleen zedelijke pressie op de werkgevers uitoefenen, en dat deed zij reeds. De eischcn der werklieden betreffen echter op dit oogenblik niet zoozeer het loon, dat reeds hooger is dan 111 Duitschlancl en in België. Zij wil len zekerheid hebben, dat zij niet onverwacht zonder werk zullen zijn en wenschen oprichting van een pensioenfonds. Hiervoor heeft de minister van bin- nenlandscho zaken reeds eon wetsontwerp ingediend. Tevens is de regeering voornemens aan de Kamer voor te stellen een scheidsgerecht op te richten om mis verstanden tusschen werkgevers en werklieden uit den weg te ruimen on kapitaal ea arbeid te verzoenen. Ten slotte gaf de minister den werklieden een goeden raad. Hij waarschuwde hen, dat zij niet door werkstakingen de moeilijkheden waarvoor zy stonden uit den weg konden ruimen. „De regee ring heeft", zeide hij, „de moeilijke taak, de orde te handhaven, personen en goed te beschermen en te gelijker tijd don eerbied voor de vrijheid van arbeid te verzekeren. Dezen plicht is zij vast be sloten, hot koste wat het wil, te vervullen." Met 354 tegen 107 stemmen verklaarde de Kamer volkomen in te stemmen met deze woorden van den minister De Freycinet en het voorstel van Clemen ceau tot invoering van gedwongen scheidsrechterlijke uitspraak, werd met groote meerderheid verworpen. Op voorstel van den nrbeidsafgovaardigde Basly be noemde do regeering vervolgens een scheidsgerecht van 5 persoDen, 3 leden van deu Raad van State en twee mijningenieurs, die zullen trachten een einde te maken aan het geschil. Uit de laatste berichten aan de Timesbetreffende den toestand in Brazilië, blijkt, dat Da Fonseca met de oppositiepartij in Rio Grande do Sul onder- handelingeu heeft trachten aan te knoopen. De dictator gaf zijn wonsch te kennen, dat de vrede zou worden hersteld en bood daartoe aan, in Rio Grande een plaatselijk bestuur, ingericht volgens don woo4ch dor bevolking aldaar, te zullen erkennen. De jSta antwoordde echter, dat hare troepen de wapenen niet zouden neerleggen vóór Da Fonseca zou zijn afgetreden, en zeide dat in diens verwijdering en her stel van het Congres de eenige voorwaarden tot den vrode zijn gelegen. Eenige leden der royalistisoho partij hebben te Lissabon bg den koning van Portugal stappen ge daan tot herstel van het keizerrijk en de terugroe ping van Don Pedro. Koning Karei moet echter geweigerd hebben, zich met de Braziliaansche zaken in te laten. van de Makelaars De markt was heden vast. Januari-levering 7.45. Febrnari-levering 7.30- Maart-levering 7.25. April-levering ƒ7.15. An. gustus-levering 7.20. September, October, No vember en December-levering 7.55.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2