rs. A 3EN, I 4 I r I 1891. N° 4700. BINNENLAND. 1EST BS, it enz. FELBAK- Lz., ONTMASKERD. vrijdag 4 Dei Nieuws- en nant letters, 5, Iers, rschillende Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, iber. roodjes. FEUILLETON. jren, OT. HAMS. D, LAAS, De inzending van advertentiön kan geschieden tot êên uur des namiddags van den dag der uitgave. -t dat hanon Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 1CEMBER partement van Financiën verlaten. ner, van {Uit het Duitech.) XXVI. vriend op hem rust de uw [AN ZOON. I WE C. 5. De heer P. Nortier te Amsterdam deed gisteren met gunstigon uitslag het examen M. O. Boekhouden. Hedenmorgen is door den keurmeester afgekeurd op do markt een hoeveelheid rundvleesch van H. W. van Rotterdam, hetwelk niet aan de keur voldeed. De Standaard begint zijn Kamer-overzicbt gisteren met de volgende mededeeling: beleefdelijk IEVCLDE Bovendien worden alle Advertentiën g ra til opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschijnt. range, 9 Hendrik ADVERTENTIÈN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. De uitgave dezer Conrant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. GOUDSCHE COURANT. Benoemd tot godsdienstonderwijzer te Middelburg de heer P. F. van Slype te Reeuwijk, die deze benoeming heeft aangenomen. stuk, knikte Paul en zoo lijchtzinnig haat varenRomberg is hard Zaterdag word op korten afstand van Oudewater uit den IJsel opgevisch| het lijk van D. A., sedert 11. Donderdag vermist. Door de duisternis misleid, blijkt hij op den laten avond van geraakt en verdronken te zyn. dat derhalve de te lage bezoldiging van den plattelandsonderwijzer geacht moet worden eenen zeer nadeeligen invloed te oefenen op het onder wijs en dat do onderwijzer, die zijne krachten uitsluitend wijdt aan het onderwijs de wet verbiedt hem er eenig beroep bij uit te oefenen baars inziens aanspraak heeft op eene belooning, die hem in staal stelt fatsoenlijk te leven. Redenen, waarom adressante, die uwe groote be langstelling in het onderwijs ktfnt, u dringend ver zoekt, uwen invloed in het belang der te laag ge salarieerde onderwijzers aan te wenden. Een wetsontwerp tot heffing eener belasting op hot vermogen met eenige progressie heeft het De- De Tweede Kamer heeft het voorrecht den heer Havelaar in haar vergaderingen te zien niet lang moeten missenen het scheen wel alsof nu de Goud- sche stembus eenmaal toch tegen het liberalisme zich verklaard had dat heel de Kamer ea de j van alle partijen zeer ingenomen waren met de weder-verschijning van den man, die I gedurende zijn Ministerschap de achting verwierf 100) Geloof je, dat zij je volgen zal? Dan moet Helena baar in den val lokken. En wat verder, vernuftige vriend? Het verdere moet ik natuurlijk aan je over- laton geloof je, dat je in die zaak geen werkzaam aandeel moet nemen? —9 Hot Ibeteekent niets, zeide Theodoor bedaard ik kan- je voorslag niet aannemon, al moet ik dank baar erkennen, dat die uit onbaatzuchtige vriendschap is voortgesproten. Wij bereiken er toch niets door geloof mij, ik keu haar onbuigzaam karakter. Daar doet weer eens iemand een domme*tet, bromde Paul misnoegd. Je wilt dus aambeeld zijn en blijven ‘in ’s hemels naain dan 1 ik heb hier slechts een ambt en geen meeniug. Nu, zoo als je wilt. In de eerste- dagen zult ge ons niet wederzien zoolang denk ik met mijn vrouw buiten te blijven, en als ik terugkom, dan vrees ik, dat er nog niets zal veranderd zjjn. Dat geve de Hemel! Het Deventer Dagblad deelt mede dat Zondag 18 December de heer Joh. W. Wensink, die van 1872 tot 1875 hier ter stede onderwyzer aan de Sledelijke Muziekschool en Directeur van Apollo was, zijn 25- jarig jubilaeum zal vieren als muziek-direcleur. Bij die gelegenheid geeft hij eene matinée in de Buiten- societeit en ’s avonds een concert in den schouwburg met medewerking van de dames Nanny de Roever, Genla Reinder», een 150 tal dames en boeren het strijk-orkest der Deventer Harmonie. Jij wenscht dus de verzoening niet? Ik? antwoordde do jonge echtgenoot, wien de 1 - iets anders, zeide terechtwijzing verdroot. Dat is uw zaak.... i- Gij kunt dit beter.... I Gij stemt dus toe, dat ik het versta, de vrou- Vorbaasd staarde Paul zijn vriend na,'die na deze wen te behandelen? Welnu, niets half ie doen is A van edele geestenik wil het beproeven. Paul nam cenige minuten later naast Fanny plaats; zij scheen te vermoeden, waarom hij kwam. Wanneer gij op het oude, zoo vaak besproken i onderwerp wilt terugkomen, dan herinner ik u aan I het antwoord, dat ik u herhaalde malen gegeven heb, zeide zij, vriendelijk maar ernstig. Ook deze dag zal dus voorbijgaan, zonder Ik verzoek u dringend, uw pogingen niet te herhalen. Een uur van onbedachtzaamheid kan maken, dat men jaren schreit Zeg dat aan schuld. Ja, u staat hier op uw maar u handelt zoo verkeerd mogelijk. Laat uw genoeg gestraft hij zal de les niet vergeten. Zijn vader beveelt en hij gehoorzaamt. O. nu niet m^er Ook nu nog! Hem ontbreekt energie, vastheid van karakterhoe ka j ik aan zulk eén man myn toekomst overlaten Zal zijn vq^e^my niet het ter wijl t^oen; dal ik mij in zijgfMV, in z.jne familie heb ingedrongen Zal hij mij niet beschuldigen, dal GOUDA, 3 December 1891. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is gisteren-avond beroepen ds. ter Haar Romeny, predikant te Middelburg. Verleden week herkende op de markt alhier een landbouwer uit Tappersheul bij Oudewater zijne eenden, die men onlangs bij hem gestolen bad- De rijksveldwachter uit Gouda en die van Haastrecht namen ze dadelijk in beslag. Spoedig was men den vermoedelijken dader op het spoor. Uit Boskoop meldt men dd. 1 December: Door den gemeenteraad werd heden afwijzend beschikt op een verzoek van de vereeniging «Schuttevaer", om ten behoeve van de drukke scheepvaart in de Gouwe remmingwerken te makenhet werd afge wezen omdat het beheer over dat vaarwater niet bij de gemeente berust. Voorts benóemde de Raad tot onderwijzer den heer J. Kroon te Monnikendam, op een salaris van 450 met 50 verhooging na een jaar in dienst te zijn geweest. Voor militaire oefeningen, waarvoor zich 15 jon gelieden hebben aangemeld, eerden, buiten de schooluren, twee lokalen beschikbaar gesteld, tegen vergoeding door het ryk van 1 por oefening. Door de afdeeling Waddingsveen en omstreken van don Bond van Nederlandscho onderwijzers is het volgende adres verzonden aan de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de afd. Waddingsveen van den B. v. N. O., dat verscheidene barer leden uit de gemeenten Waddingsveen en Zevenhuizen en ook niet-leden van den Bond van Nederl. onderwijzers in platte landsgemeenten der provincie Ifuid-Holland voor hunnen moeitevolUl» arbeid eene^ belooning ontvan gen van 400 ’sjaars; dat dezo karige bezoldiging voor de onderwijzers de beteekenis heeft, dat zij jaarlijks 92 overhouden voor kleeren, reiskosten, vergeofsche sollicitaties, studie-boeken eu uitspanningen, en dat zij derhalve niet alleen elke uitspanning moeten missen, maar zelfs hunne studie-boeken moeten ontberen; dat vroeger de betrekking van eiken onderwijzer slechts eene tijdelijke was, wijl voor het meerendeel de kans bestond, eenmaal aan het hoofd eener school te komen, doch dat die kans voor de meesten thans niet meer bestaat dat de geheel ontoereikende bezoldiging de on derwijzers door eenen natuurlijken drang van hun nen arbeid vervreemdt, dien zij niet langer liefheb- vertegenwoordigers ben, omdat hij hun hoegenaamd geen bestaan 4 J oplevert Hoe? Vergeef mij, ik dacht aan Theodoor. Ik wenschte je een voorspoedige en aan gename reis. T- - woorden ijlings de kamer verliet; hij wist niet, wat i de gewoonte hij er van denken moest. Het verdroot hem, dat I n*“’ zijn voorstel zoo beslist werd afgewezen, te meer daar hij er zich den besten uitslag van had voor- gesteld. Helena kende zijn planzij zag oogenblikkelijk dat het mislukt was. Wie geen raad aanneemt, die is ook niet te I helpen, zeide hij; ik heb het mijne gedaan, maar die denkt als een zeepzieder! Wil bij niet? vroeg Helena. Neen Waarschijnlijk was hot een goed plan, lieve Faul; de list zou juffrouw Vogel verbitterd hebben. Nu, de kunst om met vrouwen om te gaan versta ik wel. Die verstaat gij niet. Helena! Helena! Ik was steeds de lieveling der vrouwen, want ik behandelde ze als tortelduifjes... Somtijds kunt go ook grof worden. Waar het zijn moet, zeker! Want, waar het strenge met- het teedcre.... Spaar *r»ij dien schoonen vloed van woorden; ik ken ze. Wilt .ge niet nog eens mét juffrouw Vogel spreken van D. A., dien dag te water l|

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1