iac BINNENLAND. Woensdag 9 December. 1891. IN° 4704. Co. ber. k Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. De Inzending van advertentlön kan geschieden tot eén uur des namiddags van den dag der uitgave. )N, N komen wij op deze uitvoerige {Uit het Duihch.) XXVII. niet - Gouda. 1 De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. i hecht* van alle bepaald ai halve, ing alle zenden «Int Maar wij moeten ADVERTEN TIÉN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. met de Ier spe- /an den ianden. hte óffi- pryzen reffende .evoegd naange- iten. steeds en kan kiezing plaatsen unsligd hebben jzen de igunsti- 00,000, he Cou i door het MAN en Afzonderlijke Nommerz VIJF CENTEN. 'Y 3. over ve plan lts wei- 00,000 ironder 00,000 iedt de loor de jekeurd rouwen r wij bij ir deol- roor het ipte en an onze 1. 15000 10000 5000 3000 2000 J500 1000 500 148 •00,200, •7,40,20 groots iting i. p dun ƒ3.60 1.80 0.90 kpapier Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschynt. eerstbeginnenden, van I meergevorderden, en tot bijwoning daarvan. De voorzitter zegt dat zeker glle raadsleden, die niet verhinderd zijn, daarvan gaarne gebruik zullen maken. Door een te Rotterdam wonenden sigarenhandelaar is by de politie bedienden zich - verduistering van die bediende zou Delft, doch ten eigen bate goudsche courant. ter sprake brengen, zooals dit in den regel geschiedt. De crediteuren schreeuwen terstond moord en brand zij meenen, dat wanneer een huis gevallen is, ook de andere moeten vallen; ik ken het wantrouwen der kapitalisten. Ik zal u gelegenheid geven, stipte betalingen te kunnen doendat is het beste middel, om elk wantrouwen krachtig tegen te gaan. Gij weet dus, wat ge te doen hebt, als in de eerstvol gende dagen door onze handelsvrienden grootere flat het gevoelen dier Commissie bekend was, doch oQzwaar had hij niet die stukken in hare handen te stellen, doch die moesten z. i- dan ook in handen van de beide Schoolopzieners gesteld worden en in ’t algemeen van de Schoolautoriteiten. De vergadering vereenigde zich met het voorstel om genoemde stukken in handen van die autoritei ten te stellen. Voorts kwamen nog in de volgende stukken: 1. Goedkeuring door Gedeputeerde Staten van 'de Gemeente-begrooting, dienst 1892 en de raads besluiten van 16 October 11., tot uitgifte van ge- rioleeiden grond. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Aanbevelingen ter voorziening in vacatures voor verschillende collegien en besturen veroorzaakt door periodieke aftreding. De aftredende regenten en regentessen en leden staan allen no. 1 op de voordracht, behalve voor de Stedelijke Muziekschool, daar bet aftredend lid der Commissie van Toezicht, de heer H. J. Beusekamp, verzocht bad niet meer in aanmerking te fcomen. Op de aanbevding Toör lid van die Commissie staan de hh. Kap. J. F. C. W. ADEL8 en D. HOOGENDIJK. Deze aanbevelingen worden ter visie gelegd. Eene missive van de Commissie van Toezicht de Stedelijke Muziekschool, kennisgovonde dat het jaarlijksch examen zal worden gehouden op 23 December a. st., des middags om 1 uur voor de 6l/>-10 uur *s avonds voor uitnoodigende de raadsleden De missive wordt ter visie gelegd. De Raad stelde heden vast het suppletoir kohier der pl. dir. belasting op de inkomsten, dienst 1891 en besloot afwijzend te beschikken op het adres van A. Schiedon e. a. betreffende vervanging der goten in de Stoofsteeg door riolen. In deze zitting werd, na uitvoerige discussie, be sloten het kapitaal van f 24866 door Regenten van het Hoffmans-Gesticht bij de Gemeente gedeponeerd, voorloopig in de Gemeente-Kas te laten zoodat de Gemeente dat kapitaal van de Administratie van ge noemd Gesticht zal leenen met verplichting tot af lossing vóór 1 Januari 1894. Een voorstel van Dr. van Iterson om aan hh. Regenten van dat Gesticht de verplichting op te leggen de gelden, door de dames bij intrede in het Gesticht te storten, op het Grootboek te plaatsen opdat zij zullen kunnen voldoen aan de verplichting van art. 17 van het Reglement, werd tot eene volgende vergadering aangehouden. GOUDA, 8 December 1891. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door 16 leden werd byge- woond (afwezig was de heer Lotsy, die blijkens ingekomen mededeeling ernstig ongesteld is) kwam o. a. in eene missive van B. en W. in zake de re organisatie van de 2e Burgerschool voor meisjes. Daarin treden zij in eene nadere toelichting van hun onlangs ingediend voorstel tot reorganisatie dier school en wel naar aanleiding van het 20 November jl. ingekomen voorstel van Dr. H. IJssel de Schepper (ondersteund door de heeren van Iterson, Lotsy en van Vreumingen) en van het af keurend oordeel iu de bij laatstgenoemd voor stel gevoegde memorie van toelichting door genoemde heeren uitgesproken over het rapport van B. en W. in zake die reorganisatie. Om misverstand te voor komen en opdat de burgery ten volle worde iuge- iieht over «dg gronden vau voorstel, iieirtfn B. en W. een nadere uiteenzetting daarvan noodig. B. en W. komen o. a. op tegen de beschuldiging tegen hen uitgesproken dat zij het voorstel van Dr. H. IJssel de Schepper in hun rapport onbesproken laten, ontwikkelen voorts nader hunne denkbeelden betr. den leeftijd van toelating op die school en be spreken voorts de hoofdpunten uit het voorstel der genoemde hoeren. In ons volgend nr. missive van B. en W. terug. Nadat de Voorzitter bad voorgesteld deze missive ter visie te leggen, stelde de heer IJssel de Schep per voor én zyn voorstel van 10 November 1891 én de heden ingekomon missive van B. en W. te stel len in banden der Commissie van toezicht op het Lager onderivys om praeadvies. De Voorzitter meende Gisterenavond is het paard, gespannen voor de sleeperswagen van de stoomboot »de IJsel", schichtig geworden en bij de hh. van Dantzig en van Aalst door de ruiten geraakt. Naar wij vernemen zegt de Tijd is by de verkiezing, welke heden voor de Tweede Kamer to Tiel zal plaats hebben, van katholieke zyde in he^ 104) Neen. Wij zullen kortaf verklaren, dat wy ons met dien taak der bankierszaak niet meer bezig houden; daarin kan niemand iets vreemds zien. Gij zult mij ook daaromtrent een opgave verstrekken. Voorts zal ik u morgen order geven, om Hacken- berg en Schmidt voor een aanzienlijke som goed te schrijven; dit is slechts een verzonnen order, die gij niet ten uitvoer behoeft te brengen zij dient alleen, om het kantoorpersoneel op een dwaalspoor te brengen. Het personeel zal gelooven, dat ik dekking heb ontvangen en bij het publiek worden van het faillissement er niet aan denken, geruchten te verspreiden, die voor mij onaangenaam worden en mijne crediteuren tegen mij ophitsen konden. En wat moet met de aandeelen Bouwbank geschieden Die moeten verkocht worden. Dan zal de koers nog meer dalen. Laat het aan mij over, dit te voorkomen. Neem maar het strengste stilzwijgen in acht en ver vul stipt mijn lastgevingen. Mijn zoon is reeds op reis; laten we afwachten, welke toekomst zijn reis zal hebbenwellicht is de toestand niet zoo ernstig, als onze voorzichtige agent meent. Het telegram doet het ergste vreezen. Maar daarom is ’ttoch nog niet gezegd, ook het’ ergste moet gebeuren. ons op iedere mogelijkheid vóórbereidende gebeur tenissen, welke zij ook zijn moge, moeten ons niet verrassen. Doe dus, wat ik u gezegd heb. De boekhouder ging heen en de bankier trok aan de schel en riep den eersten kassier in het kabinet, die terstond binnentrad. Hoe groot is het bedrag der kas vroeg Romberg. Slechts achtduizend gulden, luidde het antwoord. Dat is zeer weinig. Daar ’t morgen geen bijzondere betaaldag is.... Wafc'morgen kan gebeuren, kunnen wij heden niet wetenwij moeten ons voor aanzienlijke beta lingen gereed houden. Twintig duizend gulden liggen nog aan het postkantoor; de kennisgevingen zijn eerst heden avond gebracht. Ook deze som is niet toereikend. Ik zal morgen er voor zorgen, dat ge meer geld ontvangt het kan mogelijk zijn, dat onze kas eerstdaags be- stormd wordt. De kassier staarde verbaasd zijn patroon aan. Het faillissement van een aanzienlijke firma is op handen, vervolude Rombergmen zal ons daarbij aangifte gedaan, dat een zyner zou hebben schuldig gemaakt aan een bedrag van 200, dat door zijn ontvangen te Gouda en te u“‘3 zou zijn aangewend. sommen dan gewoonlyk geëischt worden. De kassier ging heen. Romberg plaatste zich na een poos aan zijn schrijftafel. Wat nu ook mocht gebeuren, hij was op alles voorbereid; den eersten storm tenminste kon hij kalm te gemoet zienhoe lang deze aanhouden en of hij door een tweeden, krachtigen zou gevolgd worden, moest men afwachten. Het personeel verwyderde zich; in de kantoren werd het eene licht na het andere uitgedoofdde bankier hield zich nog altoos met zijn rekeningen onledig. Plotseling meende hij een zacht gedruisch achter zich te vernemenhij wendde zich om en hij zag den advokatenklerk, die ondanks het mollige tapijt op de tcenen naderbij sloop. Ontsteld wilde de oude heer van zyn plaats opspringen, maar de Ndokter” i beval hem door een wenk, te blijven zitten, en als vastgenageld gehoorzaamde de bankier aan dit bevel. I Ik ben alleen, zeide de //dokter” spottend; zijt ge bang voor mij?

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1