t Buitenlandsch Overzicht. district-zelf geen candidaat gesteld, en zullen de meeste katholieke kiezers zich bijteerste stemming onthouden. Het bericht uit Apeldoorn, als zoude de burgemees ter aldaar tijdeus de voorstelling van Oom Rriisig- hebben bevolen de representatie te 11 uur te staken, waardoor de artisten huooe rollen zouden bekort, en hot stuk met overhaastig afgespeeld hebben, is volgens het N. v.d.D. bezijden de waarheid. Oom Briisig toch speelt niet lauger dan 3 uur, eu daar de voorstelling te half acht aanving, kon die dus te half elf, zooals overal elders, eindigen. Het eenige wat de burgervader gevraagd heeft aan den vertegenwoordiger der directie y. Lier is hoe laat de vertooning eindigde, en dat het hem aangenaam zou wezen, als deze vóór elf uur afge- loopen was, omdat hij zijn rijtuig om half elf had besteld. Naar men aan de Avondpost uit Breda meldt, is, in do jcuigste korps vergadering van cadetten der{ Kon. Militaire Academie beslotéu, aan den wensch van den gouverneur der academie, kolonel Borel, gevolg te geven, door als één mijn het baren af te schaffen en de cadetten van het eerste studiejaar als kameraden te beschouwen eu te behandelen. Het rapport van den eerstaanwezend ingenieur bij den aanlog van staatsspoorwegen den heer A. C. Broek man, betreffeude het onderzoek naar de oorzaak van de instorting der Zwitsersche spoorwegbrug te Mön- cheustein in de maand Juni van dit jaar, waarbij zooals men zich herinneren zal omstreeks 7 5 personen het leven verloren en velen gekwetst werden, is, naar* wordt medegedeeld, dezer dagen bij het departement van waterstaat, handel en .nijverheid ingekomen. De Ingeuieur spreekt in zijn jongste nummer de hoop uit, dat dit rapport spoedig in druk moge verschijnen. Door de bemoeiingen der Rotterdamsche commissie in zake abonnementskaarten der staatsspoorwegen, heeft de Maatschappij eindelijk besloten met 1 Januari e. k. weder bij groep la (oude Zuidernet) het traject RotterdamGoudaUtrechtArnhem te voegen, liet werk van genoemde commissie is hier door bijna geëindigd alleen rust nog op haar de taak te bewerkstelligen, dat de prijs der gecombi neerde kaarten groep la en Ila verminderd worde. Aau deze groepen nl. is de lijn Leeuwarden Stavoren zonder eenige vergoeding ontnomen, terwijl de prijs, die 255 was, gebracht is op 180 -j- 210 390. Het zal waarschijnlijk de commissie niet moeielijk vallen, de Maatschappij van de onbillijkheid dezer aanzienlijke verhooging te overtuigen, opdat ook hierin verandering kome. N. R. Ct. Ik Heraut meldt //Naar we vernamen, is de poging bij de Christelijke Gereformeerde Kerken, om zich los te maken van het reglement van 1869, bijna nergens op moeilijk heden gestuit. Zeer binnenkort zal dan ook de kennisgeving aan de Regeering kunnen uitgaan, dat de dordtsche ker kenordening van 1619 voor dat reglement in de plaats is gekomen, en zoodra deze kennisgeving blijkt Wanneer iemand als een dief in huis sluipt. Herinner u onze afspraak! Niemand buiten u mag mij of mijn vriend hier zien, opdat later geen getuigen tegen u kunnen optreden. Heb je de papieren? vfoeg de bankier, die zijn afschuw voor den vagebond nauwelijks kon ver bergen. Mijn vriend heeft ze, antwoordde de //dokter", wiens scherpe blikken het geheele vertrek schenen te doordringen, Wat doet gij dan hier? Voor den duivel, word niet lomp. Gij weoschte immers zelf, dat ik u van alles vooruit zou verwit tigen Wij komen laterzorg dus dat niemand ons ziet. Gij weet hoe onze afspraak was. tk weet het, zeide Romberg, die maar al te goed wist, dat hij zich geheel in de macht van dien man bevond en voor wiens oog het dreigende spook weder oprees, dat hem reeds zoo menigen slapeloozen nacht had bezorgd. Het was goed, wanneer die kwelling eindelyk een einde nam, nqe eer, hoe beter Ligt het geld klaar? vroeg de gauwdief. Met de aanklacht. Goed. Ik zal dus het stuk voorlezen en het n ter hand stellen, zoodra ge mij het geld hebt overhandigd. Zorg, dat niemand in do nabijheid is. Bob zal woedend zijn, als hij ontdekt, dat bij be drogen is en het zou voor u ver van aangenaam zijn, als iemand kon verklaren, dat ge uit onze geen bezwaar bij de Regeeriug te ontmoeten, kan het moeilijke en ingewikkelde werk, om de akte van vereeniging (met de Doleerende Kerk) op te maken, een aanvang nemen. Herhaaldelijk komt het in Rusland voor, dat arme boeren het graan, dat hun door de Regeering wordt geschonken, tegen drank vorkoopen. De gouverneurs hebben strenge' maatregelen bevolen om dit tegen te gaan eu de hongerlijdende vrouwm en kinderen to beschermen tegen de drankwoede, drankdolhoid zou men kunnen zeggen, van hun mannen en vaders. In een der plautsen, waar de nood het hoogst is,( kwam het tot een botsing tusschen den burgemeester en het gepeupel, dat het graan voor drank wilde inruilen. Toen de burgervader de dronkaards niet door vermaning kon tegenhouden, gelaste hij de politie met geweld de dolle menigte te bedwingen. {.Iet de grootste moeite gelukte 't de politie den burgemeester uit de handen van het gepeupel te redden, waarbij verscheiden politieagenten werden gewond. De prijs van bruin brood is in de laatste dagen nog verdubbeld. Het bericht, dat hot broodrantsoen der troepen zou worden verminderd, heeft veel ver zet onder de soldaten uitgelokt, wier voedsel "groo- tendeels uit brood bestaat. Toch werd, zooals vroe ger reeds is bericht, hot plan daartoe door tal van soldaten, zelf geopperd. Of tot den maatregel zal moeten worden besloten, is nog niet uitgemaakt Naar gemeld wordt, zal de Czarewitch de nood lijdende districteu bezoeken^ om zooveel mogelijk persoonlijk den nood te ouderzoeken en ter plaatse maatregelen te nemen. De ond. oud-ministor Bungo en generaal Aunen- koff zijn loden van het comité. Een viertal net gekleede manspersonen, die er echter verdacht uitzien, evenals ecne hen vergezellende dame, hebben te Amsterdam gepoogd met de St. Nicolaasdrukte een goeden slag te slaan, en zijn daarin nogal geslaagd!. Do heer Weill (N ie wend ijk 139) ontving zaterdag middag een niet onbelangrijke order aan een adres in de Jan Steenstraat bij de V. d. Heltstruat. De bediende, die de kostbare bonten met quitantie bracht werd voor de deur echter aangehouden door een agent van politie, die den bediende voor de bewo ners waarschuwde. Van dezen toch was bekepd geworden dat zy de bestelde goederen wel in ont vangst namen, doch den brenger met een pak slaag betaalden, waarom do, chef der politie-afdeeling het geraden had geoordeeld, in afwachting van krasser maatregelen, de winkeliers voor schade te vrijWaren door voor het huis een vasten post te plaatsen. De bende schijnt nog een tweede adres te hebben, want 's avonds, toen per rijtuig nog meerdere bestellingen werden gedaan, werd een woning in de Pontanusstraat als adres opgegeven. De heer Weill slaagde er in een paar zijner col lega's te waarschuwen, zoodat dezen er zonder schade afkwamen. Een groot magazijn in de Vijzelstraat was 's middags echter reeds voor 50 opgelicht. De oplichters bedienen zich van eenvoudige namen zooals De Vries en Van deu Berg. Geheel Parijs is onder den indruk van een moord, voor oen paar dagen gepleegd den moord van mevrouw Dellard, eene oude dame die met haren zoon en eene dienstbode woonde op den Boulovard du Temple. Na de ontdekking van de rooverbende, welke Nouilly onveilig maakte en een ouden woe keraar aldaar om hals gebracht had, komt dit gruw zame feit nieuw voedsol geven aan de ongerustheid, en vraagt menigeen zich af, welke nieuwe geschiede nissen er morgen aau den dag zullen komen. Hot eenige wat van don moordenaar van mevrouw Dellard met eenige zekerheid bekend is, is zijn signa lement. Terwijl hij na den moord der oude dame bezig was met meubelen en kasten open to breken, is de dienstbode thuis gekomen. Hij heeft toen ge tracht ook haar den hals af te snijden, hetgeen hom echter niet volkomen is gelukt. Hij is daarop ver trokken en mot groote koelbloedigheid langs den oou- cierge de deur van het huis uitgestapt, terwijl de bebloede, erbarmelijk verwonde dienstbode uit het venster om hulp riep en hem aanwees als den schul dige. Het is niet gelukt den man in hot gedruisch op den boulevard te achterhalen. Maar de verwonde heeft zijne kleeding eu zijn uiterlijk kunnen aandui den als van een jongmensch uit den gegoeden stand met een gliinmenden hoogen hoed op en eene over jas aan naar de laatste mode. vilet is merkwaardig, welke vormsveranderiugen er plaats hebben in het uiterlijk en in het type der moordenaars. In vroegere jaren was de moordouaar een struik- roover, die in kleediug en in geluatstrekken geheel paste in het denkbeeld, dat men zich maakt van een galeiboof. De transportatie naar Nieuw-Caledonië of Cayenne heeft ons verlost van deze romautische figuur, die tot het verledene bo'hoort. Daarna heeft men de roeks gehad van moorden, gepleegd door Parijsche straatjongens van zestien tot twintig jaar, verdorven tot in hart en nieren. De, misdaden van den laatsten tijd hebben een ander karakter. Men heeft thans niet meer to doen met den legendarischon struikroover, die van diefstal een vak maakt; ook heeft nuïn niet meer te doen met den jongen, die door liet lezen van zekere dagbladfeuil letons de eerzucht heeft gekregen, om een grooteu mis dadiger te worden. Het is thans veeleer de décavé, de jonge man, die belust is op goed leven, die gewend is aan zekere weelde, die mooi gekleed gaat, die spoelt bij de wedrennen, die zyn geld verliest en nieuw geld noodig hoeft, om het met slecht gezelschap te verbrassen. Pranzini, Liuska, Marchandon, Ëyrand, zij komen allen in deze categorie voor. liet zijn allen lieden, die eene zekere opvoeding hebben gehad, die zeer ontwikkeld zijn, vreemde talen spreken» goed gekleed gaan, zich goed kunueu voordoen, en die moord plegen om zich het noodige geld to verschaffen voor een lustig leven. Maar wat daarbij merkwaardig is, geen van de moorden die zij plegen brengt hun iets noemenswaardig op. Ook ditmaal heeft de moordenaar van mevrouw Dellard geen tijd gehad om de waarden die hij ontdekt had mede te pakken. Hij is heenge gaan even rijk of even arm als hij gekomen was. Er i« iets ontmoedigends in dat beschaafde en wel gemanierde uiterlijk van de hedendaagsche moorde naars. Dat jongens, die verwaarloosd zyn, die hunne leerjaren op straat hebben doorgebracht, misdadigers worden, dat is bijna do natuurlijke gang van zakenhet zou te vorwondoren zijn als het anders was. Maar dat de menschen, die kenuis en opvoeding hebben, een moord plegen om zich van geld meester te maken, dat is een erger geval. Aan het hoofd van die bende, welke te handeD papieren hebt ontvangen, of ook maar, dat we dezen avond hier geweest waren. Verwijder dus uw personeel; wij zullen aan het vensterluik kloppen; gij kunt ons dan binnenlaten. De zaak kan aan de deur worden afgehandeld. Dank u, ik doe nooit zaken in het# duister. Het zal vlug vereffend^zijn. En wie staat my borg, dat ik niet de bedrogene zal zijn? zeide Romberg, wien het onbeschrijfelijk veel moeite kostte, zijn kalmte te bewaren. De boef lachte. Dat ligt aau uw eigen eerlijkheid, antwoordde bij. Gij geeft het geld, en ik geef de papiertjes; eenvoudiger kunnen wij het niet doen. Je zoudt mij een waardelooze kopie kunnen geven Een kopie bestaat er niet. En niets belet u, u vooraf te overtuigen dat het de oorspronkelijke stukken zyn. Het is goed, ik onderwerp mij. Wanneer wil je komen? Wellicht over een uur, dat hangt af van Bob; hij heeft zijn eigen wil, waaraan ik me onderwerpen moet. Verwacht ons in ieder gevalook wij zouden gaarne, hoe eer hoe liever die zaak uit de wereld wil len zien. Na deze woorden verwijderde zich de boef, oven stil als hij gekomen was. Toen hij het huis verla ten had sloeg hij don weg in naar //het Roode Hert". In de dievenkroeg zat Bob achter de brandewijn- flesch, zijn handlanger wachtende. Zijn rood gezicht verried, dat hy reeds meer ge dronken had dan noodig was, en de //dokter" ont stelde, toen hij dit bemerkte. Alles in orde? fluisterde Bob, terwijl hij zijn kameraad het volle glas toeschoof. Alles, maaréén zaak bevalt mij niet, ant woordde Koller. Hé wat zou dat zijn Ge hebt te veel gedronken Dat moet ik zelf weten Natuurlijk, maar ik maak er je opmerkzaam op, dat koelbloedigheid en kalmte eerste vereisch- ten zijn. Zorg niet voor mij. Wel wis en zekerAls de zaak misloopt, dan beu ik voor alles aansprakelijk. Dat laat nay niet onverschillig. Ik weet wat ik doe, antwoordde Bobwanneer het or op aan komt, sta ik mijn man, als die meneer maar niet den valschaard speelt en ons de politie op den hals jaagt. Dwaasheid wanneer de papieren aan de po litie in handen vielen, zou hij verloren zijn, dat weet hy. Hij zal alleen zijnvan dien kant hebben wij niet te vreezon. En later ook niet? Wij maken ons uit de voeten. Wordt vervolgd.) Neuilly gepakt is, stond een man, die eene begrafe- I nis-onderneming bestuurde en die waarschijnlijk vond dat hij niet genoog klantente hegraven had, zoodat j hij een handje hielp met het vermoorden van een ouden vrek. Dat is niet meer de ouderwetsche moord van den struikroover, dat is de misdaad Jin de siche vau moor denaars, die mooi gekleed zijn en die een glacé hand- schoen laten liggen op de plaats der misdaad, zooals het geval was bij deu moord van,mevrouw Dellard. Het gevolg van deze geschiedenis zal zijn, dat men een grooter bedrag zal besteden voor de Parijsche politie, dan tot nu toe beschikbaar was. Dit is hoog noodig, want de uitbreiding der politie moet gelijken tred houden met de uitbreiding der hoofdslad en met het toenemen der bevolking. De heer D. Stigter, ieeraar (e Goes, heeft in het Soeiml Weekblad een artikel over laudbouwcrediet geschreven. Dat aan verbetering daarvan de hand diende geslagen, betoogde intertijd reeds de Land- bouw-commissio in haar lijvige rapporten zij noemde de slechte regeling van hot kredietwezen oen der meest werkzame oorzaken van den achterlijken toe- stand van onzen landbouw. En ook op het Sociaal Congres werd die slechte regeling erkend, en uitge sproken, dat de landbouwers ie hooge rente voor het geleende kapitaal betalen en tevens dat zij voor korten termijn bij do Ned. Bank niet terecht kunnen. Daarom werd de weuschelijkheid geuit, dat een Rijkshypotheekbank tvierd opgericht, wier rente voe ling hield met den stand der geldmarkt. Maar de heer S. pleit voor het oprichten van crediet-kassen in coöperatieven vorm, naar het stelsel dat dodr Raif- feiseri met veel succes in Duitschland is iugovoerd. Zoo<- krijgt men voreenigingen die het krediet ver schaffen, waaraan de „kleino luyden" ondor deland- bouwers bepaaldelijk behoefte hebben. Het zjjn zoo omschrijft hij nader .vereeni gingen in kleinere kring van nijvere lieden," dioden landbouw in middelmatig en kleiner bedrijf uitoefe nen die elkander kennendie elkander als het ware coutroleereu, zonder elkander voor lastige con troleurs aan te zien; vereenigingen wier bestuur een voorzitter, een onder-voorzitter eu drie bijzitters en wier commisie van toezicht van negen of twaalf leden, zonder veel omhaal van, onuoodigo paperassen on formaliteiten, die aanvragen der leden op het betrekkelijk kleine gebied, dat zij nauwkeu rig kennen, spiedig behandelon en afdoen, en toezicht houden op den kassier-boekhouder, de ziel der ver eeniging, die, voor zijne eenvoudige en toch stel selmatige boekhouding met weinig salaris beloond, daarmede tevreden is, omdat geld voor deze bijbe trekking in dien kring een gewaardeerde, eene eerebetrekking slechts de aanvullende belooning behoeft te wezen. De boekhouding wordt bovendien jaarlijks gecon troleerd door een der zake kundigen controleur, van staatswege aangesteld, of, nog beter wellicht, aan gewezen door den Bond, dien de gezamenlijke ver eenigingen vormen en waardoor het crediet in sterk progressieve mate toeneemt. En dit is noodig oin de vereenigingen, in overeenstemming met den'aard van het landbouw-crodiet, voorschotten te doen ver strekken op termijn van drie maanden, op langen termijn met jaarlijksche aflossingen in rekenin® courant. «Zulke vereenigingen, zegt de heer Stigter, wier kapitaal uit aandeeltjes bestaat, waarvan het bedrag voor bijnn ieder door wekoljjksche of maandelijksohe stortingen bereikbaar is en die tevens als spaarbank dienen voor tjjdelijk beschikbare sommetjes, vormen haar reservefonds door het verschil tusschen de ont vangen en de betaalde renteeen fonds dat nimmer mag worden verdeeld en tot onderpand blijft voor het vertrouwen in de vereeniging, voor de onver zwakte werking van den kapitaal-magneet. Zoodanige crediet ka^en zijn in onze dagen eene sociale behoefte; zg behooren tot welzijn van het algemeen ook hier te lande opgericht en tot groepen vereenigd te worden, geljjk bonden vau honderd tallen van Zulke orediet-kassen sedert jaren werken in Duitschland." vrij krachtige geringschatting koesteren voor wettelijke maatregelen tegeD de van God gezonden ziekten, maakte het mogelijk om de schade te ontgaan, welke de hadplaats natuurlijk zou geleden hebben, als reeds in Juli eene typhus-epidemia had moeten worden afgekondigd. Nu echter, nadat dr. van der Mapdelo in den strijd tegen de ziekte als slachtoffer gevallen was, en zij zich meer geconcentreerd, heftig vertoonde, nu werd eindelijk de officieolo inmenging noodig. Allertreurigste feiten komen nu aan het licht omtrent den toestand, waarin een groot deel der vissohers-hevolkiqg verkeert, leeft en sterft. In hetj poortje, aan zijn ingang nauwelijks 50 centimeters'1 breed, waarin nu een dor braudpunten van de be- smetting wordt gevonden, de Bloodpoort gehee- ten, zijn een 300 a 100 tal menschen opgehoopt, in do ellendigste en bekroinpensto toestanden, zoo jammerlijk treurig, dat er in de dames-coiijtnissie, die zich anders met zoo groote toewijding aan de armenzorg wijdt, nu niemand te vinden was, bereid om die poort ^onder hare zorgen op to netnen be halve ééne wier echtgenool haar nu echter ook verbieden moest, haar leven en dat hurer kinderen aau die taak te wagen. Voor het gemeentebestuur opent de epidemie een uitgebreid veld vau werkzaamheid. Vooreerst blijkt nu hoe noodzakelijk --hpt is, in het dorp een eigen gasthuisje in te richten, daar de Soheveningers een zoo verklaarden tegenzin hebben voor hel ziekenhuis in de stall, dat ze niet zijn te bewegen om er zich heen te laten brengen. Maar ten tweede zijn thans de oogen eindelijk eens goopend voor het feit, dat men al te lang in het dorp toestanden heeft geduld, die met de allereerste eischen der volksgezondheid in flagranten strijd zijn, en dat 'tnu meer dan tijd is geworden, het vonnis der onbewoonbaar-verklaring uit te spreken over een aantal lokaliteiten in het visschorsdorp, waar do arme lieden hoe interesant ook op schilderijen van Israels, Veryeer, enz. op de moest anti-hygiënische wijze op elkaar gehoopt zijn en een allertreurigst bestaan leiden. Er zal daaraan heel wat vast zijn kosten, zorgen vooh betere woningen, moeite om de lieden uit hun krotten te krijgen en te dwingen tot het hetero maar dat het dien weg op moet, dit wordt door eene epidemie als deze overtuigend bewezen. Een gemeen tebestuur, dat zijn plicht begrijpt, mag er zifjh niet langer aan onttrekken. Uit 's Hage schrijft men aan het llir. Dagblad In onze 8e wijk, het zeedorp Scheveningen, is men er eindelijk toe moeten overgaan, den vlektyphus epidemisch heerschende to verklaren. Eindelijk, zeg ik, want van lieverlede wordt het nu meer en meer hekend, dat de ziekte reeds sedert Juni of Juli in Sohevemngen slachtoffers heeft gemaakt on de yree- sehjke bacil er voortdurend heeft rondgewaard. Ge durende do zomermaanden is er echter oogluikend mede gehandeldde gevallen waren niet talrijk andere konden door deu geneesheer met eefl minder gevreesdeu naam worden aangeduid, en dit, gevoegd bij de eigenaardige opvattingen dor Schevoniugers, die niet aan besmettelijkheid van ziekten blieven te gelooven, en wegens hun praedestinatie-geloof eene Het is veelal een hopeloozo strijd, dien de regee- ring in 4,en Franschen Senaat voert tegen de buiten- sporig^jrotectionistische neigingen var. de commissie eu de meerderheid. Zoo weer bij behandeling vau art. 171 van het tarief (wijn uitsluitend afkomstig 'van gegiste rozijnen.) De regeering waarschuwde bij monde van (h»,ministers van koophandel en land bouw voor de govolgen van het recht, floor de com missie daarop voorgesteld. Zoo zeide do minister van landbouw, dat de Fransche wijnen do Spaauscho en Italiannsche noodig hebben voor het versnijden. De uitvoer van Franschen wyn zou er zeer onder lijden, indien men den Spaanschen en Italiaanschen duurder maakte. Het recht dat de regeering heeft voorgesteld kan alleszins voldoende geacht worden. Frankrijk is de groote markt van den wijn. Men zorgo voor het behoud dier markt. De heer Griffith voerdo daartegen aan, dat de Franscho wijnbouw twee vyanden heeft Spanje en Italië, waar de wijn uit den aard der zaak veel goed- kooper kan geleverd worden dan in Frankryk, daar de loonen er zooveel lager zijn. Gelijk gezegd, de regeering heeft vergeefs gepleit. Elke handelsovereenkomst met Frankrijk wordt, tengevolge dezer beslissing omtrent het recht op vreemden wijn in Madrid als onmogelijk beschouwd. I In een bericht uit Shanghai aan de Daily Chro nicle wordt de nederlaag dec Chineesche opstande lingen nabij Choyang in allen deele bevestigd. De Chronicle verneemt uit Shanghai dat de neder laag der muiters algemeen verpletterend wordt ge- uoomd. De veldslag vond plaats op 15 mijlen van Choyang, hetwelk daarna door de keizerlijken werd bezet. De keizerlyke troepen telden 4500, onder generaal Niehde opstandelingen 3000, maar dezen meerendeels geharde, dappere ruiters, waarvan de troepen er veel minder hadden. De keizörlyke ge neraal poogde den rebellen in den rug te koraeu, hetgeen dezen verijdelden door telkens van terrein te veranderen. De opstandelingen en de keizerlijken vochten vele uren laug eenen verbitterden strijd. De opstandelingen behaalden in hot begin een voordeel, daar zij de keizerlqken terugwierpen, doch laatstge noemden herzamelden zich eu voerden eene schitte rende charge uit. Onder de gewonden was do opper bevelhebber, waardoor de gelederen der rebellen wtrden gebroken. Hun voetvolk word eenvoudig neergemaaidelfhonderd worden er over de kling gejaagd, terwijl de ruiters der rebellen vurend naar het gebergte teruggingen, slechts flauw door de kei zerlijke troepen achtervolgd. De terugtrekkende opstandelingen spaarden niets en niemand, verbran dend, plunderend en uitmoordend de dorpen onder weg. De opstandelingen die in de handen der keizerlijken vielen, werden dadelijk afgemaakt. De keizerlijke generaal beschrijft de bonding der troepen als bewenderwaardig, en de regeeringsmannen jube len over de zegepraal. Het cijfer der vermoorde christenen wordt thans op 500 geraamd'; dat der gc- doode Europeanen is nog .onbekend. Tijdens de nu bedwongen schijnende beweging heerschte een schrik bewind en eene ware bloed-crgie. Zelfs de wees huizen, door de zendelingen geslicht, werden ver woest en aangestoken na een algemeen bloedbad. Afschuwelijke tooneelen vonden er plaats op de étraatwegen, waarlangs de overgebleven christenen poogden te ontvluchten. Velen kwamen om van ge brek en hunne lijken werden door honden verslonden. Door Lihungchaug omvangen berichten melden, dat de keizerlijke troepen kampeeren nabij het slagveld. De regeering kondig dede krijgswet in Mantschoerië af. Indien men ei op gerekend had gisteren kennis te zuilou maken met de nieuwe handelsverdragen van Dditschland, Oostenrijk, Italië en België, dan zal het wel eer. teleurstelling zyn te vernemen, dat de stuk ken wel hij den Duitschen Rijksdag worden inge diend, maar eerst gisteren avond, zoodat men tot heden zal moeten wachten om zijn weetlust bevre digd te zien. Do verzending had wel gisteren mor-en kunnen geschieden, maar nien was te Weenen now niet^ klaar met de Hougaarsche vertaling, noodi® voor de indiening in het Hougaarsche Parlement, en°het is bepaald de uitdrukkelijke wensch zoowel te Weenen als te Berlijn dat de openbaarmaking zal geschieden op hetzelfde oogonblik. Verschillende Duitsche bladen geven intusschen artikplen, tvaarin de noodzakelijkheid van de nieuwe tarieven ontvouwd wordt. In 't kort komen zij hierop neder, dat ongeveer alle handels- verdragen in Europa den 1 Febr. 1892 afloopeu en de hooge tarieven van Frankrijk, Busland en van de Vereenigde Staten het wenschelijk maken, dat de Sta- var. midden-Europa zich zooveel mogelijk tegen de nadeelen van het protectionisme dier Staten inveili®- heid stellen. V olgens nader bericht zijn de volgende, verdragen bij den Rijksdag ingediend I». handels- en tolverdrag, zoomede overeenkomst tot wéring der veeziekte, met Oostenrijk-Hongarije 2°.'handels-, tol- en scheep vaartverdrag met Italië 3°. handels- en tolverdra® met België. Daaraan is een uitvoerige memorie van toeiichiin® toegevoegd, waarin do noodzakelijkheid wordt betoogd om de verdere afsluiting van enkele landen te voor komen, en den afzet voor Duitsland, door tegemoet koming aan het buitenland, te behouden. De geslo ten verdragen vormen een samenhangend geheel, en de door Duitschland gedane concessiën we®en op tegen de verkregen voordooien. Aan do Duitsch- nijverhetd wordt in werkelijkheid een goeden afzet verzekert;, en de landbouw vindt oen loonenden aftrek voor zijne producten. Het voorstel om het artikel' der Grondwet te wijzi- gen, waarbij de Afgevaardigden tijdens de zitting van den Rijksdag niet vervolgbaar worden verklaard, ont moet bij de vrijzinnigen en socialisten veel tegenstand. Het motief is anders nog al redelijk. Ia den laatsten tijd werd het gewoonte in Duitschland om de zittin- gon van don Rijksdag niet te sluiten maar te verdagen. Nu was het de vraag, of het privilegie van de Afge- 8 vaardigden ook gedurende het reces voortduurde. Volgens de letter van de grondwet ja, volgens den geest neen, meende men. Om nu aan de onzekerheid een eind te maken dient de wijziging cf verduide lijking van de grondwet, in dien zin dat het privilegie alleen bestaat zoolang de Rijksdag feitelijk vergaderd is- h)e Regeoring heeft nu reeds, bij monde van den Minister Bötticher te kennon gegeven, dat de heeren Afgevaardigden, indien zij het voorstel verwerpen, er niet op moeten rekenen, dat de reohterljjke macht bet privilegie nog langer zal eerbiedigen, aangezien men 11 zich hier aan den geest der Grondwet houdt. Men zal moeten toestemmen, dat het soort van Afgevaar digden tegenwoordig van dien aard wordt, dat het inderdaad van het recht te veel gevergd is, ze allen ten allen tijde los te laten loopen. De Italiaansohe minister Di Rudini heeft gisteren het wetsontwerp tot goedkeuring van de handels verdragen met Oostenrijk-Hongarije en Duitschland bij de Kamer van Afgevaardigden ingediend. De Kamer beraadslaagde over de volgende motie van don heer Curioni. De Kamer neemt akte van de verklaringen; zij hecht hare goedkeuring aan de binuenlandsche en kerkelijke politiek van het gouvernement en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie van vertrouwen is door de Kamer met 248 tegen 92 stemmen aangenomen. Met voorzicbligheid dient een berioht behandeld van do New-York Herald», als zou de regeering der Vereenigde Staten voornemens zijn krnchti® op te treden tegen Chili. O

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2