Buitenlandse!) Overzicht. by het samenstellen van bovengenoemd rapport al- lean en Uitsluitend het oog hadden op hetgeen door Dr. IJssüI de Schepper in de raadsvergadering van 5 Juni jl. werd in het midden gebracht. Het denk beeld toen door dat raadslid aan de hand gedaan werd door B. en W. onderzocht en met ernst over wogen. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwys, door hen op verzoek van Dr. IJssel de Schepper geraadpleegd, vereenigde zich met zijn plan tot reorgaaisatie en zond een ontwerp in voor de regeling van het onderwas op de gereorganiseerde school, daarbij de mededeeling voegende, dat er op paedagogische gronden geen bezwaar bestond om de reorganisatie in den zin als door Dr. IJssel de Schepper was aangegeven aan te bevelen. Dit ont werp, ontstaan uit de overeenstemming van de denk beelden van de Commissie van Toezicht met die van genoemden heer, was het eenige document, waaruit bleek op welke wyte men de 2e Burgor- school voor meisjes wenschte te reorganiseeren. Het kan daarom geen verwondering wekken, zeggen B. en W., dat zij de inrichting, in dat ontwerp be doeld, tot onderwerp van hunne beschouwingen maakten. De beschuldiging door de hoeren, die het voorstel van den heer IJssel de Schepper mode hebben toegelicht, tegen B. en W. ingebracht, als zouden zij het door hem uiteengezette denkbeeld buiten behandeling hebben gelaten, achten B. en W. dan ook ten eenenmale onverdiend. Voorts komen B. en W. op tegen de in die me morie van toelichting uitgesproken bewering omtrent de alleszins gunstige adviezen der Hoofden van de beide Burgerscholen voor meisjes over het plan van den heer IJssel do Schepper dat echter nu een ander blijkt te zijn dan dat van de Commissie van Toezicht. Het is B. en W. niet mogen gelukken uit de daartoe betrekkelijke missive van die Com missie een gunstig oordeel van die Hoofden te ver nemen omtrent de reorganisatie volgens het denkbeeld van den heer IJssel de Schepper, noch omtrent de levensvatbaarheid van eene naar dat denkbeeld ge reorganiseerde school. Her eenige wat uit die missive blykt, is dat het Hoofd der 2e Burger school voor meisjes geene bezwaren heeft tegen eene school ingericht volgens het ontwerp der Commüsie en dat het Hoofd der le Burgerschool voor meisjes eene goede aansluiting tusscheu zijne school en die school zeer wel mogelyk acht. Omtrent eeno school zooals die door den heer IJssel de Schepper wordt gewenscht, en die eene andere blijkt te zijn dan de door de Commissie van Toezicht bedoelde, heb ben de Hoofden der beide Burgerscholen voor meisjes geen advies, veel minder een gunstig advies uitge bracht. B. en W. betoogen daarop de wenschelijkheid van toelating der leerlingen op die school op 9 jarigen keftijd, waarmede het hoofd der 2e Bur gerschool voor meisjes zich vereen igt. Dat oordeel van iemand, die zich geheel aan het lager onderwijs beeft gewijd, en die blijken heeft gegeven geheel vertrouwd te zijn met de eischen van dat onder wijs en een uitnemend leerplan heeft ingevoerd, heeft voor B. en W. hooge waarde. Wil men, zeggen B. en W., de 2e Burgerschool voor meisjes haar karakter van te zijn een lagere school doen behouden, dan brenge men daarin niet zoodanige veranderingen, waardoor zij zoo niet terstond, dan toch in de toe komst een middelbare school of eene daarmede ge lijkgestelde zal worden. Wil men dit laatste, men heffe haar liever geheel op en geve aan de le Bur gerschool voor meisjes zoodanige uitbreiding dat zy een school voor meisjes wordt gelijk de 2e Bur gerschool in de Lange Groonendaal er eone voor jongens is, om vervolgens te trachten eene op ver- standigen voet ingerichte hoogere burgerschool voor meisjes te stichten. Doch B. en W. meenen dat dit allerminst in de bedoeling der vergadering zal liggen. B. en W. waarschuwen tegen eene inrichting der school sis de heer IJssel de Schepper c. t. verlangt. Zij vreezen dat deze zal leiden tot het verloopen der school. Zij zal alleen bezocht worden door eenige weinige leerlingen, alleen dochters van die inge zetenen, welke tot de zoogenaamd hoogere kringen der samenleving bebooren. Dat er zekere ontevredenheid heerscht over de resultaten der school, zooals die nu is, is niet het gevolg van de toelating der leerlingen op 9-jarigen leeftijd, maar veeleer te wyten aan gemis van een behoorlijk uitgewerkt leerplan met doelmatige ver deeling van de leerstof en van oordeelkundige klassen-indeeling. Ton bewijze dat de 9-jarige leeftijd voor toelating der leerliugen door de ervaring als wenschelyk en nuttig is geoordeeld wijzen B. en W. om de om standigheid, dat in heel het land behalve te Middelburg en te Goes geen openbare school voor uitgebreid of voortgezet lager onderwijs is, die geon herhalingsschool is, waarop de leerlingen op 12-jarigen leeftyd worden toegelaten. Ten slotte betoogen B. en W. dat ook de kosten van hun voorstal niet zoo aanzienlijk verschillen met die van dat van Dr. IJssel de Schepper als opper vlakkig schijnt en in geen geval is het verschil in kosten tusschen beide plannen zóó aanmerkelijk, dat het met het oog op het grooto belang der zaak van overwegenden invloed mag zyn bij de keuze tusschen die beide plannen. Gisteravond werd in het Café „Unie" eene ver gadering gehouden van het Werklieden-Ziekenfonds „de Vriendschap", onder leiding van den heer J. Kriek, welke door byna alle leden werd bijgewoond. Nadat de Voorzitter de aanwezigen had verwel komd en de Secretaris, de heer P. M. de Morree, de notulen der vorige vergadering had voorgelezen, welke onvoranderd werden goedgekeurd, erlangt de Vice-Voorzitter, de heer M. G. van de*1 Horst het woord en brengt verslag uit van den toestand der Vereeniging over het le halfjaar. Uit dit verslag bleoV dat in datf tijdvak de ontvangsten hadden be dragen 402.6* en de uitgaven (in hoofdzaak uit- keering bij ziekte aan 2 i leden) 804 80, zoodat een batig saldo was behaald van 98.35. Voorts deelde de Vice-Voorzitter mede dat de Vereeniging thans 157 leden telt. Na het uitbrengen van dit verslag, dat met ap plaus door de leden werd goedgekeurd, schetst spreker den toestand der Vereeniging van hare oprichting tot heden en wijst (zooals elke vereeniging kan doen) op de donkere stippen die zich sedert de oprichting aan c'en horizon vertoonden, maar tevens op den zonneglans, die door „de Vriendschap" de nevelen hadden weggevaagd en het was spr. aangenaam den leden te kunnen mededeelen dat door een tweetal leden, de fo-erea H. Hordijk, schilder, en H. van Dam, passementwerker, een waardig geschenk aan de Vereeniging was opgedragen, namelijkeen banier. Spr. verzoekt den Voorzitter daarna de banier van het omhulsel te ontdoen, waaraAn wordt gevolg gegeven. Deze banier, door genoemde heeren Hordijk en van Dam vervaardigd, is een uitnemend geslaagd en uitgevoerd ontwerp en wel waardig als symbool der Vereeniging die te vertegenwoordigen. De banier is van zwart was- of zeildoek en in gewonen vorm. In het raidden vortoonen zich twee ineengeslagen handen (het symbool der Vriendschap) omgeven door een groene krans. Daarboven leest men in een lintsgewyze geschilderd wit oppervlak met gouden letters: Werklieden-Ziekenfonds de Vriendschap" en daaronder „opgericht 13 Mei 1882." De banier wordt gedragen door een zwarten standaard met zilveren pieken, ter flankeerijsg, en versierd met een van rood met wit (de stadskleuren) doorvlochten kabel met afhangende kwasten. Het geheel geeft een zeer gunstigen indruk en doet onze stadgenooten, die] het vervaardigden, alle eer aan. Nadat de onthulling had plaats gehad en de Vice- Voorzitter op het symbool der banier: „de Vriend schap" had gewezen, werd dezelve, onder het zingen van hot „wien Neêrlands bloed" hetwelk staande en met ontbloote hoofden werd gezongen, door de zaal gedragen. Na deze plechtigheid zegt de Voorzitter den ver vaardigers dank voor hun moeite- en smaakvollen arbeid, wenscht de Vereeniging geluk en „Vriend schap" en hoopt dal het zinnebeeld, op de banier zoo fraai voorgesteld, hun steeds zal herinneren dat door de handen ineen te slaan en vriendschap aan te kwoeken, veel tot verbetering van don werkman tot stand kan komen. Na dankzegging voor de belangstelling en goede ordewordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Heden middag werd ten Eaadhuize dezer Gemeente aanbesteed de levering van de ten dienste der ge meente gedurende het jaar 1892 benoodigde materialen. Inschrijvers waren voor: 1. Houtwaren. K. van der Torren, te Waddinx- veen, I8tyf pet. ben. tarief. 2. Ijzerwerk. J. H. Kok, 20 pet. en J. J. Ver dries 18 pet. ben. tarief. 3. Spijkers en lichte ijzerwaren. J. H. Kok, 30 pet. en J. J. Verdrios, 26 pet. ben. tarief. 4. Koper, Lood, Zink en Soldeer. Th. A. van Berkel, 4 pet. boven tarief, J. J. Verdries, volgeus tarief en J. H. Kok, 4 pet. ben. tarief. 5. Verfwaren en Glas. C. van Dillen en Zn., 27°/# ben. tarief. 6. Teer. J. H. Kok, 18 pet., W. P. Bijvoet Jr, firma H. T. C. Heldings te Amsterdam, 15 pet., M. van Kiel, 12 pet. en J. IJpelaar Jz., 11 pet. ben. tarief. 7. Kalk. J. Zwart Pz., 10 pet. en A. Jonker en Zn. 0 pet. ben. tarief. 8. Grind. L. Broere, 13 pet. ben. tarief. 9. Zand. L. Broere, 5 pet. ben. tarief. 10. 500 M* fijne Puin. A. Slootweg, te's Hage, 543.en D. van Kleef, te Waddiuxveen 487. 11. 68,000 Ben-Ahiu Keijen. E. Jansen en Soupoir, te Luik, 94.p. m. 12. 89,000 blauwe IJsselstraatklinkers. P. van 't Hoff Stolk, te Ouderkerk a/d IJsel, 6 58 en Schaley en Bekker, te Schoonhoven, 6.54 p. m. Maar als de documenten in de handen van den rechter vielen; wanneer de wereld vernam, wat hij misdreven had, dan was zijn eer voor altijd weg; dien slag zou hij niet moer te boven kunnen komen. De angst voor deze mogelijkheid gaf hem aanlei ding, de voorwaarden der boeven zonder lang beraad aan te nemen, en hij wenschte nu nog maar, dat de zaak reeds vereffend was. "De bedienden waren verwijderdde bankier hpd streng bevel gegeven, dat bij niet gestoord wilde wordenhij moest verhoeden, dat later geen getuige tegen hem kon optreden, die hem bewees dat hij met de dievou een geheim onderhoud gehad en uit hun handen papieren ontvangen had. Eindelijk vernam hij het afgesproken geklop; hg ging de deur openen en keerde schielijk daarna met de beide dieven in het kabinet terug. Bob zag met snellen blik om zich heen. Neem plaAts, zeide de klerk, met de meest mogelijke kalmte. Waar zijn de papieren vroeg Homberg. Bob haalde ze uit zijn zak en gaf ze aan zijn makker, die naast den baukier had plaats genomen. Lees voor! zeide hij ruw. Dat is opnoodig, bracht de oude heer in het midden. Wij kennen den inhoudwaarom zouden we tijd verliezen? Geef mij de papieren, dan ont vangt ge de som; daarmede is alles afgedaan en wij hebben niets met elkander te maken. Wat ik wil, moet geschiedenantwoordde Bob. Jy bent een rijk heer, en ieder neemt voor je den hoed af, maar beter dan wg ben je niet. Tgd hebben wij genoeg. Begin, Frits! De „dokter" had reeds de papieren opengevouwen; Romberg moest zich aau den wil van den boef onder worpen. „Waarde vriend las de klerk. Gij zult verrast wezen, reeds zoo spoedig een brief van mij te ont vangen intusschen rechtvaardigen de omstandigheden mijn schrijven, waarin gij, naar ik hoop, geen onge grond wantrouwen zult vinden. „Toen ik u gisteren de papieren van waarde ter hand stelde, boodt ge mg een quitantie daarvoor aan, die ik van de hand wees, omdat ik immers weet, dat ik u vertrouwen kan. Het scheen mij voor onze vriendschap een krenking te zgn, wanneer ik deze quitantie aannam, en gij hebt waarschijnlijk dezelfde gedachte gekoesterd. „Maar toen gij afscheid van mij genomen hadt, dacht ik nog eens over de zaak na; tot dit nadenken noopte mij de plotselinge dood van een vriend, die een offer der cholera was geworden. „Die ontzettende ziekte heeft sedert twee dagen in onze stad haar intrek genomen, en het schijnt ieder uur meer zeker te zijn, dat zij epidemisch zal worden. Nu ware, wanneer ik in 't gras moest bijten, niets bijzonders daardoor verloren gij zoudt mijn vermogen beheeren en het later aan myn kind ter hand stellen, dat is aan niet den minsten twgfel onderhevig. „Maar laten we ook denken aan de keerzijde der medaille. Ook gij kunt plotseling sterven, en voor dit ver van onmogelijke geval, ware het voor mg verkieselijk, wanneer ik van uw hand een ontvang bewijs omtrent myu bij u gedeponeerd vermogen bezat. „Daardoor zouden alle onaangenaamheden kunnen vermeden worden. „Wees dus zoo goed en zend mg by gelegenheid de quitantie." De quitantie, viel Bob zijn makker in de rede, hebt ge bepaald verzonden, maar daar de man in middels gestorven was, kwam de brief geopend bg u terughet adres droeg immers den stempel uwer firma. De brief ligt ook bij de papieren. Lees verder, FritS „Wat nu den beoogden verkoop rayner papieren van waarde aangaat, vervolgde de dokter, „zoo ge loof ik dat het alleszins raadzaam is, nog eenigeo tgd daarmede te wachten. De koersen zgn nog altijd zeer gedruktieder wil verkoopen en niemand koopen. Dat moet en zal beter worden, zoodra de politieke verwarringen zijn vereffend, orde en rust zgn teruggekeerd. „Ik laat echter in dit opzicht alles aan u, beste vriend, overgij kent dit beter, en het ware dwaas heid, wanneer ik u in beurszaken een raad wilde- geven. Wordt vervolgd 13. 50,000 vlakke VechUche straatklinkers, waal- T,°rra. G. v. d. Broeko te Utrecht 20.p. m. L. G. Koolemans Beynen te Utrecht 18.97 P- m. Gebr. van Stuivenberg te Utrecht 18.25 P- p. C, Kamp, Liuschoten 18.02 p. ra. 14. 60.000 vlakke Vechtschesiraatklinkers, Vecht- sche vorm. C. L. G. Koolemans Beijnen te Utrecht f 16.47, L. H. L. Meester te Zuilen 16.89, Gebrs. van Stuivenberg te Utrecht 15.96 en Wed, J. Brunt te Woerden f 15.24 p. ra. Nog werd aanbesteed het maken of vernieuwen a. van twee gording- of remivorken bg de draai brug in den Kleiweg. Ingeschreven werd door H, J. Nederhorst voor 2987.C. P. W. Des- sing voor 3270.—, P. A. Burghout voor 3333. en W. Bokhoven voor f 3650. b. van de brug over de Breévaart in den weg langs de Zuidzgde van de Karnemelkslool. Inge schreven werd doer J. de Jong W., 2295, J. J. Duym, 2233, W. Bokhoven, 2225, P. A. Burghout, 2222, H. J. Nederhorst 2213 en C. P. W. Dessinsr f 2121. c. Het ophalen van het puin en de vuilnis en het uitbaggeren van de kanalen, zijlen, kokers en riolen, alsmede het reinigen en reinhouden van de rioolputten straatkolken, urinoirs enz. iu de Ge meente. Ingeschreven werd doorJ. Reurings, voor 1245.— p. j.A. van der Laan en C. Fur- rer, voor 990.— p. j.; J. Borst, voor 360.— p. j. voor 3 j., voor 6 jaar 190.— toelage. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een Lid van de Tweede Kamer in het district Tiel is geko zen de heer Mr. Tydeman (lib.) met 1547 stemmen. De heer Mackay (anti-rev.) had 798 stemmen. Maandag 14 Dec. a. s. heeft in „Ons genoegen" eene uitvoering plaats der gymnastiek-veroeniging Exsehior. De heer Schepel heeft de volgende motie inge diend ter behandeling bg de begrooting van het departement van binnonlandsche zaken in de Tweede Kamer „De Kamer, van oordeel, dat 's lands belang nog meer bevorderd zal worden door het instellen van een ministerieel departement van laudbouw dan door het aanstellen van een inspocteur van liet landbouw onderwijs, verzoekt de regeering de daarvoor noodige maatregelen te willen nemeu, en gaat over tot do orde van den dag." Aan de roomscho geestolykheid in Noord-Brabant is een rondschrijven gericht, onderteekend Henri Cramer en waarin kennis gegeven wordt, dat onder de hooge goedkeuring en aanmoediging van den heer A. Godschalk, bisschop te 'g Hertogenbosch, en ge steund door tal van invloedrijke katholieken in de provincie, te begiunen met 1 Januari 1892, zal wor den opgericht een katholiek, provinöiaal Nooid- Brabantsch dagblad. In het rondschrijven wordt gezegd, dat geen der bestaande, hetzy eenmaal, hetzij meermalen per week verschijnende bladen in de be hoefte voorzag, zoodat het nieuwe blad werkolijk geroepen is eene algemeen gevoelde leemte aan te vullon. Het zal te 's Hertogenboich verschynen en tot titel voeren Aoord-Brohantech Dagbladen stelt zich ten doel de behartiging der katholieke belangen van ons vaderland, inzonderheid van de provincie Noord- Brabant, op staatkundig en maatschappelijk gebied, en de verdediging der katholieke beginselen in eer biedige ouderwerping aan bet herderlijk gezag van het hoogwaardig episcopaat, overeenkomstig het na drukkelijk verlangen des Heiligen Vaders, uitgespro- ken in zijn gedenkwaardige encieliekec „De Civi- tatum conatitulione Christiana" en „De prmcipuis emum christianorura officii».» 8taten-Generaai. Tweede Kamer. Zitting ran Dinsdag 8 December 1881. De discussie over het hoofdstuk Justitie werd voortgezet. De lieer Noordtzij kwam terug op de quaestie der scheiding van kerk en staat en opperde bezwaren over de toepassing der ivet op de rechts persoonlijkheid op nieuw opgeriohte doieerende ge meenten. De heer Bahlmann maakte zich met de hoer Mutsaers tot tolk van de grieven der Noord- brabantsche industrieelen tegen de arbeidswet en wenschte voor dezen eene aparte toepassing; zij noemden het een milde toepassing, maar de heer Kerdijk sloeg den spijker op den kop, toen hij deze «milde» toepassing noemde eene uitvoering der wet tegen haar geest, in het belang van heeren kiezers der over- Moerdgksohe landen. De heer Kutgers nam een loopje met de in de troonrede voorgespie gelde pensioueering van werklieden, terwijl de heer Van Velzen de wenschelgkheid betoogde van over brenging der uitvoering van de arbeidswot naar het depart. Waterstaat. Het antwoord van den minister droeg de blgken, 1 dat het afkomstig was van een in rechtszaken door kneed en scherpzinnig man, die onmiddellijk de zwakke zgdo van het betoog der tegenstanders ziet. Ons bestek veroorlooft ons niet een overzicht te geven dezer belangrijke rede, waarin lal van quaestiën wor den aangevoerd en besproken. Het geheel geeft den indruk, dat het beleid der justitie in goede handen is; weinig beloven maar veel afdoen, is bln'kbuar de leus des heeren Smidt. Heden ochtend- en avondzitting. In de gisteren te Amsterdam onder leiding van doctor Barnomv gehouden jaarvergadering derNoord- hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis» werd in plaats van den heer B. J. Perf, die met 1 Januari 1892 als bestuurder wenscht af te treden, gekozen de heer P. J. van Eldik Thime, te Bloemendaal. Aonder discussie of stemming stond de vergadering subsidie-aanvragen toe uit de renten van het stamkapi taal over 1891aan Alkmaar 500 voor meabileering van het badhuis; aan Beverwijk 200 voor aankoop van materiaal en verstrekking van versterkende midde len aan reconvalescenten aan Graft /'300 voor hetzelf de doolaan Bloemendaal 100 wegens derving van eene subsidie van het gemeentebestuur van hetzelfde bedrag aan Haarlommermeer 300 voor een ijskelder. Haarlem od Hilversum wenschten te mogen beschik ken over het aan beide afdeelingou toekomende bedrag van ƒ4500 ieder voor den bouw van volksbadhuizen, j en voor de exploitatie daarvan 300 voor ieder. Beide aanvragen worden toegestaan, wat Haarlem betreft onder voorwaarde dat gedurende 26 jaren telken jare f 100 worde gelost. Zonder debat of stemming werden toegestaan de volgende subsidie-aanvragen uit de renten van hetstam- kapitaalMouuikendam 300 voor een ijskelder, De Rgp 300 tot aanvulling van materieel en het ver strekken van versterkende middelen aan herstellende behoeftige ingezetenen, Winkel 350 tol dekking van een tekort op de exploitatie van het tonnenstelsel, Zaandam 300 lot vermeerdering van materieel, Zaan dijk 30C als tegemoetkoming in de exploitatiekos ten van de badinrichting enz. Hrarlemmerraeer300 voor een ijskelder. Na korte discussie ovor enkele punteu werd de begrooting voor 1892 vastgesteld in ontvangst en uit gaaf op 26,703, en daarua de vergadering gesloten. Prof. Pierson schreef aan den heer DotnelaNieu- wenhuis den|volgenden brief in antwoord op een ver zoek om een woord van sympathie voor gratie aan Geel. 7 December '91. Geachte HeerGy vraagt mg een woord van sympattiie, dat, gelijk gy u uitdrukt, dienst kan doen op de vergaderiug van heden avond in Plancius, ter zake van Geel. Als die vergadering niet anders bedoelt dan het oogmerk dat gij haar stelt, beu ik gaarne bereid, u dat woord vau sympathie toe te zendeu. Immers gij schrijft mij „Onder den indruk van een brutaal optreden der politie, onder den indruk van het vonnis tegen mij geveld, komt een jong inensch tot zulk een staat van opwinding dat hij op een der dienaren van het gezag schiethij krggt daarvoor 8 jaar gevangenis straf; vijf er van zit hg af, eu nu vraag ik een ieder, of raeu dan niet meê kan werken, zelfs staande op het standpunt dat hij een strafwaardige daad deed, om gratie te verworven voor zoo iemand In vertrouwen op uwe waarheidsliefde, uwe voor stelling van de zaak dus als juist aannemende, be- hoorende tot degenen die vau oordeel zgn, dat Geel eone „strafwaardige daad" pleegde, ben ik met u vau oordeel dat een ieder, vooral wanneer hem de gelegenheid daartoe aangeboden wordt, medo kan werken om gratie voor den ongelukkige te verwerven. „Te verwerven/ zogt gg terecht. Gratie te eischen, schynt mg ongergmd. Men eischt een rechtmen verzoekt eene gratie. tDat doe ik mot u van heeler harte. In eene gevangenis te zitten, vooral als men het verdiend heeftjaren achtereen in eene gevan- gevangenis te verliezen, vooral als men jong is, is een zoo verschrikkelijk denkbeeld, dat het hart samen krimpt ten aanzien van hen, voor wie dit denkbeeld eene werkelijkheid is. Al wat er van medegevoel in mijn ziel is, komt op en voegt zich bij uwe smeek bede om gratie Medegevoel is missohien het eenige gevoel dat met de jaren niet verflauwt, gelijk het, om te ontstaan, de jaren niet afwacht. Op onze jonge en beminnelijke Koningin-Regentes is al myne hoop met de uwe gevestigd. Zg zal wenschen te gaan zoover medegevoel haar voert, en ongetwijfeld gaan zoover billijkheid het vordert. Mocht gij van oordeel zyu dat dit mijn schrijven „dienst kan doen" ter vorgadoriug zoo autoriseer ik u gaarne het mede te deelen, wanneer gg althans de goedheid wilt hebben, het textueel voor te lezen. Goed succes op uw pogen. Hoe schoon zou he «ijn al» bet kerstfeest den ongelukkige gelouterd aan de vryheid wedergaf. Aan den burgemeester van Wessem, gedetineerd te Roermond, dte don 15en dezer voor de arrondis- sements-rechtbank aldaar zal terecht staau, wordt ten laste gelegd, dat hg bg de op 21 Juli 1891 plaats gebad heb bende verkiezing van twee leden van den gemeente raad al» voorzitter van het bureau opzettelijk en bednegelgk een stembriefje waarop de namen A van Hoef en A. Tgssen voorkwamen, heeft verwis seld of doen verwisselen met een stembriefje, be vattende de namen J. M. Tijssen en J. R. Verlin den, tengevolge waarvan deze laatstgenoemde personen de volstrekte meerderheid van stemtnen hadden en dus gekozen waren, terwgl zg anders of niet ge kozen, of in herstemming zouden zijn gekomen, en alzoo aan die stemming een andere uitslag is gegeven dan door de wettig ingeleverde stembiljetten zoude zgn vorkregen. En verder op 22 Juli 1891, in zijne voornoemde qualiteit, bg het openen der stembus, het proces verbaal vau opening der ingeleverde stembriefjes zijnde dit een authentieke akte om te doen blijken van den uitslag der plaats gehad hebbende verkiezing, valschelgk heelt opgemaakt en doen opmaken, met het oogmerk het te gebruiken en door anderen te gebruiken als ware het echt en onvervalsoht, door in dat proces-verbaal opzettelijk in strijd met de waarheid te doen vermelden en door de stem op- nemers te doen vermelden, dat de zegels der voor melde bus bij onderzoek zijn bevonden geschonden te zgn, niettegenstaande toen, zooals hij wist, die zegels geschonden waren en dat bij genoemde stem ming waren uitgebracht op J. M. Tijssen 28, J. R. Verlinden 28, A. van Hoef 26 en A. Tgssen 26 stem- men en alzoo het getal der op dien datum ep elk der voernoerado personen uitgebrachte stemmen een ander was, dan in het proces-verbaal staat aange geven. En eindelijk op 23 Juli 1891 het proces-verbaal Waarvan hiervoren sprake, als ware het echt en ou- vervalscht, in zijne voornoemde qualiteit te hebben ge '™ikt door het aan den Raad in te zenden, daarvan afschriften te doen aanplakken en ter secretarie ter inzage neder te leggen, zoodat J. M. Tgssen en J. K. Verlinden alhoewel niet gekozen zijnde, toch als leden van den Raad zijn toegelaten, gonoerade ver kiezing een ander resultaat heeft behouden dan door de inlevering der stembriefjes verkregen was en der- hnlvo uit dat gebruik nadeel ontstond De getuigen zijn 27 kiezers, de twee wethouders de gemeenteveldwachter, een rijksambtenaar Do deskundigen de heeren J. Schuitemakor en J Snackers, onderwijzers te Roermond. De verdedigersmr. G. Tripels, uit Maasstricht en jhr. mr. L. Michiels van Kessenich, uit Roermond. Eindelijk is dan het geheim van de handelstrac- biten der Mtdden-Europeesche Staten ontsluierd en de telegraaf deelde ons reeds gisteren de hoofd- cgfers van de nieuwe tarieven mede. Om over die cgfers te oordeelen, moet men niet alleen de thans bestaande kennen, maar ook in bijzonderheden op de hoogto zgn van de voortbrengselen en de nijver- beid der betrokken landen, met andere woorden een specialiteit zgn op dit gebied. In de Duitache uitvoerige memorie van toelichting tot de handelsverdragen wordt de noodzakelijkheid be toogd om de verdere afsluiting des rgk. te voorkomen en het Duitscho gebied van afzet te behouden door tegemoetkomingen aan het buitenland. De tot stand gebrachte verdragen vormen een samenhangend geheel. Bg het beoordoelen van hetgeen door Duitscbland is toegestaan moeten de daarvoor verkregen voordcelen in hun geheel overzieu worden. Door de verdragen wordt het gebied van afzet voor de Duitsoha nijverheid inderdaad behouden en wordt den landbouw een voer- deelige uitweg voor zgn voortbrengselen verzekerd Voor ons is wel van het meeste belang den inhoud te kennen van het tractaat tusschen Duitschland en Belgie, omdat onze ligging ongeveor deselfdo is als die van Belgie. En daarover deelde de telegraaf juist het minst mee. Duitschland heeft in de eerste plaats aan Belgie toegestaan vermindering van inroerrechten - rammen en schapen van fr. 2.50 tot 3 fr. per stuk bier iu vaten per doppeloontnor van 6 op 4 fr. wild van fr. 0.30 op fr 0.15 gedroogde pruimen van 20 op 15 fr. Het belangrgk.to is de vermindering van het recht op rammen en schapen, asngezien twee de-den van de behoefte in België uit Duitschland ge trokken wordt. Bovendien is het uitvoerrecht voor lammeren lot een maximum van I fr. beperkt en ook voor dit artikel is Duitschland het voornaamste l.nd van uitvoer. Een algemeene beperking der rechten op machi nerieën en toestellen werd door België geweigerd.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2