r/ 5L» 0STB48K8IB. BINNENLAND. 1891. j VrUdag 11 December. N° 4706. Meuws- en jen.” Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. De Inzending van advertentiön kan geschieden tot êén uur des namiddags van den dag der uitgave. FEUILLETON. z. i I •oche tal van les. I- T Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De XXVII. 8 uur. mede beginnen? Ver- uit zijn zak, waarmede hij zijn offer biljetten. - Gouda. En hier ligt een Tienduizend I bromde hij. De prgs per drie maanden is 1.25, franco per post f 1.70. diende. Heden den heer Niet don duivel, in kaS! i een Simonszatraat. 1NOBOBN» ngevolge egenheid irstelling SR 1891, is ZES Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschijnt. (Uit het Duileck.) ‘I, etarit. ADVERTENTIËN g worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. i «Azjjn- IJN - iliteit en Apo- goudsche courant. met twee slangen, vol was verzekerd, maar De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Omtrent het zinken van een visschersvaartuig op do Ooster-schelde in den vroegen ochtend van Maan dag jl. wordt het volgende gemeld Ten 3 ure zeilde visscher Everhard met zijn zoon tje, 8 jaren oud, uit de haven van Bergen op Zoom, teneinde mosselen te korren op de natuuyperceelen bij Stavenisse. Gekomen ter hoogte van Strijen, maakte het scheepje plotseling veel water en zonk na weinige minuten, ten ongeveer 5 ure, in de diepte weg. Met groote tegenwoordigheid van geest nam de Uit Capelle a/d IJsel schrijft men dd. 9 Dec. Heden werd alhier ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Ary van Cappellen, in leven lid van onzen gemeenteraad. Het gemeentebestuur was op de begraafplaats aanwezig om den overledene eene laatste eer te bewijzen, waarvoor diens jongste zoon diep getroffen dankte. i/voic vcraurou.... i de lippen van den l bankier; een korte strijd ontstond, waaraan nu ook ui. Bob had den ouden man j een snellen, zekeren greep hem verbetering beoogt bestaande in uitbreiding en doel matiger inrichting der schoollokalen en het gelijkmaken van het aantal klassen, onderwijzeressen en leerjaren, waaraan B. en W. zijn er dankbaar voor ook door de heeren IJssel de Schepper, van Iterson, Lotsy en van Vreumingen gaarne hulde wordt gebracht. Mej. C. E. Teepe deed gisteren te Utrecht met gunstigen uitslag het examen voor apothekersbe- Gisteren ochtend ontstond er bij den bouwman C. Stam, te Krimpen a/d IJsel, brand. Schuur en voorraad hooi en stalling werden vernield. GOUDA, 10 December 1891. In hetgeen wij in ons vorig nr. mededeelden uit de missive van B. en W. in zake de reorganisatie der 2e Burgerschool voor meisjes is ééne zinsnede minder juist weergegeven. Daaruit is nl. ten óhrechto op te maken dat er thans zekere ontevredenheid heerscht over de resultaten dor school zooals die nu is, dat te wijten zou zijn aan gemis van een be hoorlijk leerplan. Daarom laten wij hier volgen hetgeen in de mis sive van B. en W. daaromtrent voorkomt B. en W. wenschen de toelating op 9-jarigen leeftijd te behouden. Het is hen niet mogelijk in te zien, dat de toelating op dien leeftijd eene der grootste fouten en de sterkste schaduwzijden ia van de tegenwoordige school. Wel weten zij, dat men niet tevreden was over de school en over,,, de resul taten van het onderwns, doch dit was niet te wijten, mm de toelating op V-jarigen leeftyd, maar veeleer toe te schrijven aan feiten en omstandigheden, die vroeger bestonden en die thans nog niet geheel ver geten zijn. Immers men had vroeger geen behoorlijk uitgewerkt leerplan met doelmatige verdeeling van de leerstof; van eene oordeelkundige klassenindeding met verstandige verdeeling der werkzaamheden onder de onderwijzeressen was toen geen sprake. Daarvan was het gevolg, dat vele ouders hunne kinderen niet op 9-jarigen leeftijd naar de school zonden, maar ze 4, 5 soms 6 leerjaren lieten volgen op de le Burgerschool voor meisjes alvorens ze naar de 2e Burgerschool te doen overgaan, wat natuurlijk aanleiding moest geven tot verwarring. Deze bezwaren en gebreken zijn sedert het vorige jaar met de hulpmiddelen, waarover het tegenwoordige Hoofd te beschikken had, zooveel mogelijk weggenomen terwijl het voorstel van B. en W. eene verdere en afdoende 106) De tachtigduizend gulden, welke ik u moet ter hand stellen, vormden, zooals ik u reeds zeide, de bruidsgift mijner onvergetelijke vrouwik acht het mijn plicht, ze onverkort aan mijn zoon na te laten. Daarom verzoek ik u ook, door een wijs beheer het kleine verlies weder te vereffenen, dat bij den ver koop van de papieren onvermijdelijk zal zijn. „Voor alle gevallen sluit ik bij dezen brief mijn testament in gij zult het, wanneer ik mocht sterven, aan mijn zoon overhandigen en de rente van zijn vermogen besteden om het kind een goede opvoeding te doen geven. //Vergeef mij, dat ik u met zoovele verzoeken....” Een doffe kreet ontsnapte aan de //dokter” deelnam, overvallen en met een prop tusschen de tanden geschoven; toen haalde hij een touw i 1 aan den stoel zoodanig vastbond, dat de bankier niet De in de algemeene vergadering der //Liberale Unie" tot leden van het bestuur gekozen heeren Mr. H. Goeman Borgesius te ’s-Gravenhage, mr. P. Rink te Tiel, mr. M. Tydeman Jr. te Breda enmr. A. C. Visser te Gorincbem, hebben de benoemingen aangenomen, met uitzondering van den heer Visser, zoodat nog ééne plaats voor het oogenblik onvervuld blijft. Het bestuur heeft de werkzaamheden in zijn mid den opnieuw verdeeld on de heeren mr. E. E. van Raalte tot voorzitter en mr. R. van de Werk tot onder-voorzitter herkozen, terwyl mr. R. van de Werk voorloopig tevens zal optreden als penning meester. De influenza breidt zich te Bêrkenwoude sterk uit. In enkele huisgezinnen liggen allen aan die ziekte. Gelukkig schijnt ze niet kwaadaardig. (Schoonh. Cl.) St. Nicolaas-avond is te Gouderak niet zonder baldadigheden afgeloopen. Van een troep opge- schotpn jongens kregen eenigpn Ju den laten avond twist, met hetgafölg, zoo men vertelt, dat zekere J. V., van 30 jaren, eenen boerenjongen, G. v. d. G. van 17 jaren, met het mes verwondingen toebracht, ge lukkig zonder doodelyken afloop. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. Nader onderzoek zal plaats hebben. (Schoonh. Ct.) middag is op de Vest van de molen van van Wierst een roede afgewaaid. bij machte was, een lid te verroeren. Zoo! zeide hij op zegevierenden toon, dat noemt j men goed werk leveren. De geschiedenis begon mij te vervelen. Nu aan ’t werk. Je meende ons te kunnen bedriegen; nu hebben wij je bedrogen. Hij doorzocht de zakken van den bankier, wiens oogen van woede glinsterden, en overhandigde de j sleutels, die hij vond, aan zijn handlanger. Vooral niets met overhaasting, zeide hijwij hebben tijd en kunnen bedaard huiszoeking doen. De ndokter” opende de lade van de schrijftafel, en Bob greep met zijn lompe handen overal in, om de brieven en papieren te doorsnuffelen. Als het geld maar niet in een verborgen vlak ligt! zeide hij ongeduldig. We zullen het wel vinden, antwoordde dr schrijver; in elk geval ligt de som hier of daar gereed. Bob wendde zich naar den bankier en glimlachte, toen hij in het van woede vertrokken gezicht staarde daarna rolde hij den stoel met zijn last in een hoek van het kabinet. Waarom doe je dat? vroeg de schrijver. Wel, de kerel, gaapt ons aan ah een os de nieuwe poort; laat hem daar het behang aangapen. De //dokter” opende de laatste lade. Gevondenzeide hij. Bob greep er ijlings indaarna telde hij de bank- Drie personen, behoorende tot de oplichtersbende, die in de laatste dagen te Amsterdam veel van zich deed spreken, zijn ter zake van bedrogspleging in bewaring gebracht. Als verdacht van een zelfde feit is ook in arrest genomen een 21 jarige koopman, wonende Focke o:- nieuwe brandspuit, werkende deed zeer goed. Het gebouw niet de inboedel. aanklacht tegen mij. Neem die mede. Neen, dat papier kon er eei?s in verkeerde handen vallen; met zulke zaken moet men voor zichtig zijn. De //dokter” knikte en ging in de askamor Bob volgde hem. Het openen van u brandkast was voor hen geen bezwaar, daar do dieven al de sleutels bezatenmaar in hun verwachting zouden zij zich zien teleurgesteld. Toen zij al het goreede gold er uit genomen en geteld hadden, bleek het, dat do som slechts ruim I achtduizend gulden bedroeg. uer? zeide Bob wrevelig. Wel voor o’n groote en dan zulk een bagatel Wij moetea nomen wat er is, antwoordde de dokter, terwijl hij zijn zakken met hel geld vulde. Jij hebt tienduizend, ik achtduizend; ik krijg dus nog duizend van je. Laten we zien, of wij niet nog meer vinden. Do klerk pakte de kasten uit. Aandeelen en wissels, zeide hij. Zijn wellicht even goed als geld, antwoordde Bob, maar wat moeten wij er mede beginnen? Ver- koopen kunnen wij ze niet. Dan zijn ze voor ons waardeloos. Laat hem dat goedje; wij mogen hem niet ruïneeren hij moet later nogmaals bloeden. Als hij ons niet aangeeft.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1