ontmaskerd. .ZEN, eschilderde anskerk te lis der St. lingen enz. ijk levens- Jebroeders )eth. II! 4707. BINNENLAND. jping Zaterdag 12 December. 1S91. /V ieuws- en 1 I E EVILLETO m. Fegen. II Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. I i its. fl F M De inzending van advertentiën kan geschieden tot eën uur des namiddags van den dag der uitgave. i I Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. het de Notaris. «in {Uit het Duitsch.) XXVII. HAAS- 4 tot allerlei ?UIN in de 108, kada- 37, groot 1 15 Januari ERF in de o. 315, ka- 7, groot 42 10, 11 en uren en op KMAN. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschijnt. ,arie SEVER, 1891, des huis >Har- GOUDSCHE COURANT. Ie Kunsten ■ectenr der trecht i dus van am (Maas) de zuidzjjde Vljk N No. B No. 253, verhuurd ir f 1. l!F in het te Gouda, id in Sectie n 1818 ge- Centiaren. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. vereenigingen voeling met elkander zullen houden voor gemeenschappelijke handeling, waar het geldt voor de belangen var. den arbeidersstand op te komen. Aan de Maasbode wordt gemeld, dat eerstdaags opnieuw getracht zal worden, de //goedgezinde" werkliedenvereenigiugen, als Ned. R. K. Volksbond, Patrimonium en Neêrlandsch Werkliedenverbond, tot één bond te vereenigen. Om tegemoet te komen aan het bezwaar van de beide eerstgenoemde veree nigingen, heeft men het denkbeeld laten varen een centraal bestuur in te stellen, maar zal de samen achtigheid van het district bestond voor de redactie van het Parysche blad blijkbaar in oenen anderen zin dan voor de Nederlanders, die in deze verkiezing belang hebben gesteld. toch ingekomen ze had binnenge- ADVERTENT1ÊN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. bankier, terwijl hij opstond in beweging te brengen. Naar aanleiding van het antirevolutionair Sociaal Congres laat Flanor, de trouwe medewerker van De Spectator, zijn gedachten /.flaneeren" over de oorza ken der hedendaagsche maatschappelijke toestanden en komt daarbij tot de slotsom, dat de weelde de schuld der misstanden draagt. Hij schrijft o. a. //De oorzaak van den socialen achteruitgang zoekt men steeds in slechte verdeeling van den arbeid. Ik geloof ten onrechte. Men zoeke ze in de weelde. Als men eens aanving van boven aan, in plaats van van onderen op. De weelde, door allen en allen gevoed, zweept ons allen zonder eenige uitzonde ring - op. Wat nog voor twintig jaren zeer deftig was, is nu //burgerlijk", een woord, dat van eeretitel tot ’n scheldwoord, bijkans, daalde. Wat toen klein- burgérlijk was, is nu plat, goed voor daglooners. Het is die verschuiving, die den arbeider drukt. Ook hij wil mede naar hooger, en zijn arbeid is niet vol doende. Zoo men eens ach Spectator, ik ben geen katheder-socialist, maar een dichterzoo men eens een vereeniging stichtte tegen de weelde, een vereeniging waardoor men zich heilig en plech tig verbond zóó eenvoudig mogelijk te doen en te leven zoo min mogelijk te doen om mee tedoen, en vooral nooit meer den neus op te halen voor hen, die tweede klasse reizen door het leven. Want de veelgeprezen erkenning van de veelgeprezen ontwikkeling is een voudig een leugen. Laat iemand zoo knap zyn als hij maar wil, hij wordt mogelijk lid van de Kamer, maar nooit wordt bij in de deftige kringen opgeno men zoo hij geen diner zelfs het Sociaal Congres moest dineeren kan of wil geven, waar de mo gelijk voor één middag gehuurde knecht dient achter Zoo de koninklijke machtiging daartoe wordt ver leend, zal de buitengewone vergadering der Provinci ale Staten van Zuid-Holland ter behandeling van de voorstellen betreffende de krankzinnigengestichten ge houden worden pp Dinsdag 29 December e. k. De meerderheid dor commissie uit de Staten, belast met het indieneu van voorsteller, betreffende deze aan gelegenheid, wenscht verbetering van de bestaande krankzinnigengestichten en den bouw van een buiten gesticht te Delft, waardoor, bij aanneming dezer denk beelden, de voorstellen van Ged. Staten tot uitbreiding der gestichten zouden vervallen. Blijkens achterstaande advertentie is bij den heer van Lingen op de Markt een nieuw soort parapluie verkrijgbaar, die naar wy in de gelegenheid wer den gesteld ons persoonlijk te overtuigen fraai on tevens praclisch is. Door verschuiving van een me talen bandje bij den knop gaat de parapluie van zelf dicht. De parapluie zelf is van goede zijde en het overige van staal, zoodot alles zeer sterk is. ,/Twijfelachlige districten." De Temps ontving, of meende te ontvangen, uit Den Haag het bericht, dat 'i een twijfelachtig verkiezingsdistrict, de liberale werkifig slechts hierin bestaan, dat de genoemde candidaat, de heer de Tiel gekozen is." Do twijfel- En wat moet nu geschieden? vroeg de be diende halfluid, terwijl de oude heer met bevende handen de papieren op zijn schrijftafel rangschikte. Niets! Moet ik do nachtwakers roepen? Dwaasheid. De schurken zijn reeds lang in GOUDA, 11 December 1891. De humoristische soiree op Zondag 13 Dec. a. st Het bestuur van het //Nederlandsch Landbouwco- in do zaal „Nul en Vermaak" gaat niet door. I mité" te Utrecht (voorzitter de heer H. F. Bultman, --1 secretaris de heer L. Max) heeft zich tot den minister gewend met eeu adres, waarin wordt verklaard, dat het comité de oprichting eener Nederlandsche Kamer van koophandel te Londen, met ingenomenheid heeft begroet, en inzonderheid het door haar genomen ini tiatief tot bevordering der handelsbelangen van Neder land, met betrekking tot de land-tuinbouw-en zuivel producten, van het hoogste gewicht acht. De in die Kamer over dit onderwerp gevoerde gedachten wisselingen hebben verschillende land- en tuinbouw- maatschappijen hiertelande geleid tot het overwegen der middelen, waardoor de reeds aanzienlijke handols- betrekkingea tusschen Nederland en Groot-Brittannië nog meer uitgebreid en op meer degelijke en vertrouw bare grondslagen kunnen gevesftgd worden. Als gevolg hiervan heeft de Friesche maatschappij van landbouw voorgesteld, op de gronden in een bij het adres gevoegd rapport van haren consulent (den heer K. H. M. van der Zande) ontwikkeld, een consulent in Engeland te doen aanstellen. Het comité wendt zich daarom tot den minister met het verzoek, in overleg met zijne ambtgenooten van binnenlandache zaken te willen bevorderen lo. de be noeming van regeeringswege van een consulent te Londen 2o. bet brengen op de staatsbegrooting voor 1892 van eene som van 10,000 voor bezoldiging, bureaukosten enz. veiligheid. Maar als de vervolging niet onverwijld.... Ik geloof, dat ik alleen daarover te beslissen hqb. Ik zal er morgen vroeg rapport van maken, dan is het vroeg genoeg. Gij zult zwijgen, hoort gy Zooals u beveelt! Gij moet er niemand een syllabe van mede- deelenje spreekt alleen dan, als ik «t noodig acht, van je getuigenis gebruik te maken. Wanneer jo het niet streng bewaart, ontsla ik je onverbidde lijk. Zoo, sluit nu de huisdeurdan kan jo naar bed gaan. De bankier bleef, nadat hij zijn schrijftafel weder gerangschikt had, geruimen tijd in peins verdiept. Znu hij het wagen? Als een irc. achtervolgde hem de gedachte, die in het vreeselijice uur in zijn ziel ontwaakt was. Zij wilde hem verleiden tot oen nieuwe misdaad maar deze misdaad bedreigde wel licht zijn eigen eer. Hij ging in het kaskantoorook de bediende bad er te voren oen blik in geworpen. De gaslamp, die de dieven ontstoken hadden, brandde nogde papieren van waarde en de wissels lagen op de tafels. Daar lagen de aandeelen der Bouwbank, die den ouden heer reeds zooveel zorgen had gebaard, de effecten die «enigszins de solide reserve van het bedrijfskapitaal vormden, en de door anderen gedeponeerde obligation, die aan de firma waren toeverlrouwd. Dralend greep Romberg naar een dezer pakketten Dat is nu de tweede inbraak, antwoordde de oude bediende hoofdschuddend; hoeveel waren er nu, meneer? Twee! Hoe zijn de kerels er Romberg verschrikte. Dat bij laten, mocht niemand vernemen. Hoe? antwoordde hij op barschen toon. Na tuurlijk door de deur, die in ieder geval open was. Dat kan niet. Of gij al zegt: het kau niet, ik zeg je, het kan niet anders wezen. De huisdeur was open aan die nalatigheid heb ik een enorm verlies te danken. De bediende was ontsteld de zware beschuldiging werd hem met zulk een zekerheid in het gezicht geworpen, dat hij niet wist, wat hij moest ant woorden. Ik herinner mij zeer nauwkeurig, dat ik tegen negen uur <ie deur gesloten heb, zeide hy bedeesd. Komstoof de bankier op. Je gelooft het maar geschied is het niet. De romans hebben je hoofd verward; daaraan ligt de schuld. Je bewering kau niet waar zijn; de schurken zijn door de huis deur binnengekoinen. 107) Het eerste wat hij deed, was, dat hij den prop uit den mond zijns meesters nam, waarna hij het touw begon los te snijden. De bankier haalde eenige malen diep adem. Stilzeide hij. Het is niet noodig, dat het geheole huis gewekt wordt. Dat dit geschieden kon, terwjijl ik nog wakker was, is mij onbegrijpelijk, antwoe^r^de de bediende. Waar waart gij tusschen eff en twaalf uur? vroeg Romberg. In mijn kamer; u had mij bevolen.... Juist, ik wilde niet gestoord zijn. Ik las een roman, en toen ik daarmede ten einde was, sloeg het 1 uur. Ik dacht dat u reeds lang te bed was en wilde nog alleen eens nazien, of alle deuren gesloten waren. Wanneer ik geen licht in het kabinet gezien had, zou ik weder... Nu, Goddank datje het bemerkte! zeide de bankier, terwijl bij opstond om zijn pijnlijke leden

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1