<ac i2EN, geschilderde anskerk te lis der St. ringen enz. ijk levens- üe broeders toth. 4108; ping BINNENLAND. IES GNTSASKEBB 'GEB. Maandag 14 December. IMH. ‘0 ïendew. ill!! Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Onmtréken. n Zn., a. De inzending van advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. EEIILLETO!\’. nts. I PERSOON iizoaderlgke Nommers VIJF CENTEN. de Notaris. XXVIII. te h De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post t 1.70. tot allerlei UIN in de 108, kada- 17, groot 1 15 Januari 10, 11 en iren en op HUIS en N No. 88 De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. SRF in de 315, ka- groot 42 IKMAN. De sedert 6 weken vermiste vrouw van R. van D is heden middag achter de bleekerij van de Wed. Nichting opgehaald. Kapella a/d. Usel heeft be de school op hot dorp den 1 1Ir I. a Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschijnt. iris EVER, 1891, des mis >Hab- GDUDSCHE COURANT. (Uit het Duüteh.) 2158 aan ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. De gemeenteraad van Schoonhoven heeft den bur gemeester, den heer M. J. Chevallier, benoemd om de gemeente te vertegenwoordigen in de op te rich ten maatschappij, ten doel hebbende het maken van een Locaal-spoorweg tusschen Schoonhoven, Ammer- stol, Berg-Ambacht, Stolwijk, Haastrecht en Gouda. IF in het te Gouda, d in Sectie i 1818 ge- Centiaren. De influenza is te Moordrecht de laatste dagen sterk toegenomen, als kinderen. Reeds 18 schrijven De heer J. C. Idenburg te Haastrecht heeft hot verzoek van B. en W., om de kbstelooze inenting te verrichten gedurende de vacature ran gemeente geneesheer, van dö hand gewezen. vae den Uit Haarlem wordt gemeld Ook gisteren avond heeft het publiek de paarden van Sequah’s rijtuig afgespannen en is hij onder gejuich naar zijn hotel gereden. Deze maal werd eerst een De gemeenteraad van noemd tot onderwijzer aan de school op hot dorp den heer A. Starreveld, van Schellinkhout, op eene jaar wedde van 450. de Kunsten recteur der 'trecht personen hebben zich als lid doen in- en dit aantal zal, hoopt men, spoedig grooter worden, wanneer het doel der Vereeniging en de geringe kosten der toetreding meer algemeen aan het publiek bekend zijn. Voor het lidmaatschap kan men zich aanmelden in bet /zVereenigingsgebouw.« GOUDA, 12 December 1891. Dr. J. Herman de Ridder, pred. te Meppel, hield gisterenavond een voordracht in de afd. Gouda van den Nederlandschen Protestantenbond. Hy ving aan met een hartelijk woord van waardeering aan de nagedachtenis van Prof. A. Kuenen, wiens overlijden een groot verlies is voor ons vaderland erj de we tenschap. Als oud-leerling gevoelde spr., optredende in een kring van vrijzinnige Christenen, behoefte met innige erkentelijkheid^ den man te herdenken, aan wien de predikanten van moderne richting zoo veel te danken hebben, wiens verdiensten in binnen- en buitenland alterwege worden erkend en wiens innige vroomheid zoo’n gunstigen invloed oefende. Kuenen stond zóó hoog en was zóó groot, zeide spr., dat iedere eeuw slechts enkele van zulke man nan zag geboren worden, zoodat zijn heengaan een groote leegte achterlaat. Tot onderwerp zijner voordracht had spr. gekozen Levensmoeheid. Spr. wenschte niet te treden in diep zinnige bespiegelingen over het pessimisme, op het voetspoor dor bekende Duitschc philosofen, maar meende in een kring als deze op practisch terrein te moeten blijven. Spr. ging daartoe achtereenvol gens de verschillende oorzaken van levensmoeheid na, besprak de middelen die tot bestrijding daarvan aan de hand worden gedaan, van welke sommigen den toets der critiek niet kunnen doorstaan, om ein delijk aan te geven hoe met vrucht daartegep kan worden gekampt en die droevige toestand kan worden voorkomen. 108) Ik kan je niet verzoeken, mij hier een bezoek te brengen, vervolgde Unicawanneer mijn broeder je hier ontmoette, zoudt ge aan groote onaangenaam heden blootstaan voor hem is do zaak geheel uit, en hij heeft je verboden, den drempel van dit huis weer te overschrijden. Maar ge kunt mijn aanstaande over eenige dagen bezoeken hij zal je dan het een en ander mededeelen. Wellicht bezorg ik u na mijn huwelijk een betrekking op Buchenauik zal er aan denken. De oude kamerdienaar dankte met warme woorden voor de welwillendheid en nam afscheid. Unica reikte hem de hand. Weet je werkelijk in het geheel niets brief? vroeg zij, fteen I antwoordde Daniël. Als het een zoo ge wichtige brief was, dan had mijnheer beter gedaan, hem weg te sluiten. Ik heb mij nooit in de geheimen van anderen gemengd. Ik geloof jo, zeide Unica, en daar zij er niets zoowel onder oudere menschen In sommige huisgezinnen zijn drie, vier en vijf zieken. Ook te Gouderak breidt do ziekte zich uit, doch in mindere mate. Gelukkig hebben zich tot nog toe geeue gevallen met doode- lyken afloop voorgedaan. Gisterenavond werd in het Z/Vereenigingsgebouw« eene vergadering gehouden van de Besturen der alhier bestaande Werklieden-Vereenigingen, ten doel hebbende het oprichteu van een plaatselijke ver eeniging, welke zal trachten door onderlinge samen werking van Patroons en Werklieden, en zedelijke en stoffelijke medewerking der meergegoeden, ver betering te brengen in het lot der werklieden. De vereeniging zal zich aansluiten bij het Algemeen Nederlandsch Werlieden-Verbond en aldus in hoofd zaak dat program volgen. bijvoegde, verwijderde zich de oude man. 1 De laatste vraag der gravin had hem opnieuw levendig aan zijn laatste onderhoud met Hackert herinnerd. De brief moest toch werkelijk wél vah groot gewicht zijn. Vroni gaf voor, hem niet te hebben gezienmaar zij was, toen hij or haar het eerst naar vroe£, zeer verlegen en verward geweest; die verwarring had den argwaan van Daniël versterkt. Hij zocht het kamermeisje qp; de graaf was op Buchenau; een ontmoeting had hy dus niet te vreezen. Vroni ontstelde in het eerst, toen zij den ouden man zag; een zuiver geweten had zij dus niet. Wat doet gij hier? vroeg zij ontsteld. Als de graaf u ziet, zal hij.... De graaf is op Buchenau, antwoordde Daniël; bovendien kan hij me toch niet beletten, myn eigen dom te halen. Je weet, Vroni, waarom ik ontslagen ben; je hebt me reeds eenmaal verklaard, dat de Amerikaansche brief niet in je bezit was; ik weet dit beter. Wat kunt gij weten? Bedaar, kind I We zullen daarover niet twisten. Je stelde al dadelijk belang in den brief, toen gravin Unica hem beantwoordde. Jij maakte mij er op merkzaam op, dat het een belangrijke brief mout zijn, en beloofde mij, je daarvan te overtuigen, Jij wist, dat de brief op de schrijftafel 4ag;jij hebt hem I weggenomen misschien met het voornemen om hem i er later weer neer te leggen, maar je waagde dit Men schrijft uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Dat zal onze Rosier Faassen niet hebben voorzien, dat eeu lofdicht, door hem gemaakt op de geboorte van den keizerlijken prins, in Maart 1856, en met een begeleidend schrijven gezonden aan dt-n vader, keizer Napoleon III, verzeild zou raken in de op 15 dezer alhier te houden veiling van autographen en historische gedenkstukken. Het stuk dat voor ontvangst gestempeld is: Cabinet de 1’empereur, arrivé 27 Mars 1856, zal waarschijnlijk bij den val van het Keizerrijk in andere handen geraakt zyn, en keert nu tot de plaats van oorsprong terug. Rosier Faassen was, toen hij zijne verzen schreef, nog Fransch acteur, en voelde zich ook wat afkomst be treft, meer Fransch dan Hollandsch burger. Het lofdicht bestaat uit vijf strofen, waarvan de laatste aldus luidt: Le ciel eu te créant bel ange de la gloire T’a destiné d’avance, uce page d Histoire, Sébastopol, Alma, Inkermann, vos drapeaux Kt vos lauriers conquis, ombragent sou berceau. De bedoelde veiling, waarvan vele stukken afkom stig zijn uit de vorzameling-Slagregen, is te zien in de magazijnen van de firma Fredrik Muller Cie., Doelenstraat 10, en rijk aan historische documenten, afkomstig van en gericht tot koniagen, prinsen, véldheeren, admiralen, staatslieden uit alle landen van Europa. Ook vindt men er collecties brieven, van bekende kunstenaars. De autograaf van Faassen ligt in de portefeuille, welke ook brieven bevat van Sarah Bernhardt, Ward Bingley, Jelgerhuis, Rombach, Majofski, Snoek, Wattier-Ziesenis enz. tn het schrij ven van Jelgerhuis (22 Dec. 1822) vinden wy eene klacht, die weerklank zal vinden in het hart van vele hedendaagsche vaders„het komt mij voor, dat de menigvuldige schoolboekjes vermeden moeten worden aan mijn zoon te geeven. Hij beeft veele wier inhoud daarmeede overeenkomt. Onnutte of overbodige kosten hindere mij Of het ook toen ter tijd reeds voorkwam, dat auteurs van schoolboekjes in de herdrukken, den tekst steeds zóó wijzigden of aan vulden, dat de voorgaande druk ken bij het classicaal onderwijs niet langer bruik baar zijn, en derhalve de noodzakelijkheid geboren wordt de heele klasse van nieuwe drukken te voorzien? Een eigenaardig licht op de toestanden van oen 40 jaar her, werpt eene quitantiê op den naam van W. de Vos Jzn. te Amsterdam, waarin J. B. van Bree erkent te hebben ontvangen de somma van »zes gulden voor het bij wonen van 4 quartet-uitvoeringen.* niet meer, nadat de graaf het verdwijnen van den brief ontdekt had. Die achterdocht' is beleedigendzeide Vroni verontwaardigd. Ik beb niet het doel, je te beleedigen, in geenen deéle, antwoordde de oude man, het meisje onafgewend aanziende; ik zeg je dit alles alleen in ons wederzijdsch belang. Je zult ook ontslagen worden, zoodra de graaf een voorwendsel vindt. Let nu wél op, Vroni, en onthoud goed wat ik je zeg gen zal. Hier is niet alles in den haak, dat heb je wellicht even goed gemerkt als ik, eu die briet bê- ,vat het een of ander geheim... In het geheel niet! liet Vroni zich ontvallen. Ha, daar heb ik je gevangenJe erkent den brief te hebben gelezenje bezit hem dus ook. Nu ja, gelezen heb ik hem, antwoordde Vroni, wie het speet, dat zij zich verraden hadhet is een brief van zekere juffrouw Sandhauptzy wenscht door den graaf te worden ingelicht, waar haar man is en waarom hij niet schrijft. Geef mij den brief. Wat wilt ge ermede doen Ik wil er gebruik van maken. J( Gij zult er in het geheel niets in vinden. Wellicht meer dan je vermoedt. Gij zoudt er gebruik van maken om den graaf bewijzen, dat hij onrechtvaardig jrgeps u was. Ik zweer je, dat dit niet zal gebeuren, ant woordde Daniël. Herinnert ge u niet hut verbond,

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1