ies. SR .AF, BINNENLAND. ren, rijnen, ?ELEN, 1891. Dinsdag 15 December. 4709. en Arts, 139. laags ers. nen. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* 1 De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. s Notaris. pringt de i Zn. en. FEUILLETON. AP. I 1 MG, S Jz. 1 Aizoaderlgke Nommers VIJF CENTEN. J. v. H. is heden morgen op do Spoorstraat op J (TO het Duitech.) XXVIII. Slechts dan, als het zijn moet. fl Gouda. De prjjs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. IF in de 315, ka- groot 42 en op Bovendien worden alle Advertentiön gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschynt. it allerlei IN in de >8, kada- groot 1 Januari 0, 11 en en s VER, 891des is »Har- 1UIS No. DAAL 3, en 88 ■chtheid is eeds voor- der Firma l-2'/r DE MER goudsche courant. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. in het i Gouda, in Sectie 1818 ge len tiaren. In de zitting der Rotterdamsche Arrend. Recht bank van Zaterdagmorgen werden de volgende per sonen veroordeeld J. 8., sjouwer te Gouda, wegens mishandeling, de wagen, die hij bestuurde, bekneld geraakt met zijn i tot 1 maand gevangenisstraf. Het voornemen bestaat om alhier eene coöpera tieve broodbakkerij op te richten. Het plan is ont worpen door het Bestuur der Sjeenkolenvereeniging van het personeel der Stearine Kaarsenfabriek, welk bestuur met een paar andere werklieden reeds in overleg is getreden en door de welwillende bemoeiin gen van den heer B. H. Heldt, Voorzitter van het Alg. Ned. Werklieden-Verbond en lid der tweede Kamer de noodige gegevens bezit om dezelve interichten als de ’s Gravenhaagsche Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereenigmg //de Hoop”. In de statuten dier vereeniging leest men ouder Art. 9: Lid der vereeniging kan worden een ieder, die tot de arbei dende of daarmede gelijkstaande klasse behoort en volgens de wet bevoegd is tot het aangaan van ver bintenissen, uitgezonderd zij die tot de sociaal democratische of anarchistische party behooren of blijken geven dat zij de beginselen dier partijen zijn toegaan.” J. J., klompenmaker te Waddinxveen, wegens mis handeling, tot 5 boete. N. v. D., zonder beroep te Stolwyk, wegensmis handeling, tot 3 boete. Heden morgen ten ongeveer half zeven is brand uitgebroken in de kleederbleekery //het Springende Paard" aan het Jaagpad, toebehoorende en bewoond door den heer J. T. Jaspers. De geheele bleekery met machinekamer en droogzolders zyn uitgebrand. Het daaraan grenzende waschhok is blijven staan. De bran .'-v- was spoedig aanwezig, zoodat de brand spoedig bedwongen was. Spuit No. 5 gaf het eerst water, daarna spuit No. 3. De dd. schutterij en het garnizoen benevens vele autoriteiten waren op het terrein aanwezig. Alles was tegen brandschade verzekerd. Bij Kon. besluit van 12 December 1891 No. 4 is de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland gemachtigd tot het bijeenroepen van de Staten der Gisteravond, omstreeks 11 uur had in de Visch- steeg een droevig ongeluk plaats. De alleen wonende 73-jarige weduwe van Leeuwen, was, gezeten op een stoel en een stoof onder hare voeten, in slaap geraakt en in dien tijd hadden hare kleederen vlam gevat, waardoor zij hevige brandwonden bekwam. Aan de toegesnelde hulp der buren is het te danken dat het arme schepsel niet geheel verbrand is en dat zij per brancard naar het gasthuis zoo spoedig ia overgebracht. Naar wy vernemen is de vrouw hedenmorgen ten 10 ure overleden. voet, toen hij wilde draaien, gelukkig zonder ernstig te zijn verwond geraakt. de oppervlakte te beschouwentot den bodem moet men doordringen, als men de waarheid wil verne men. Ge hebt den graaf vroeger gekend; herkende ge hem ook onverwijld bij zyn terugkeer? Hij was er, en gravin Unica begroette hem In het Maandbericht no. 12 van het Nederlandsche Zendelinggenootschap leest men onder het opschrift: «Aan het einde van den jaarkring” het volgende GOUDA, 14 December 1891. Naar men ons mededeelt, worden er pogingen aangewend om hier ter stede een openbare telefoon dienst tot stand te brengen. Er moeten althans voorloopige besprekingen hebben plaats gehad. Maar wy beiden zullen zwygon... Daar twijfel ik geen oogenblik aanen toch zal ik u geen syllabe verraden. Gij zult later alles vernemenmaar wanneer ik de moeilyko quaestie tot een gewenscht einde moet brengen, dan moeten ook alle maatregelen uitsluitend aan mij worden overgelaten. En nu gij. oude heer, wilt ge my eenige vragen op uw geweten af beantwoorden Met genoegen, zeide Daniël. Ik ga xlirect op het doel af. Hebt ge nooit het vermoeden geopperd, dat die graaf Ho hen hausen een ander kon zijn? De kamerdienaar was op deze vraag voorbereid Hackert had haar reeds voor eenige dagen tot hem gericht. Ik wil niet ontkennen, dat dit vermoeden vaak bij mij is gerezen, antwoordde hij, maar na eenig overleg vond ik het ten oenenmale ongegrond. Ongegrond Waarom Omdat ik niet gelooveu kan, dat een gc-luk- zoeker Daar hebben wij het! riep de inspecteur mis- 109) Ik herinner het mij werkelijk niet. Een kleine, bejaarde heer, die alles ziet. Wel- - - licht heeft hij zich op Hohenhausen onder een an- venster; hij las hem aandachtig, deren naam geïntroduceerd. i glimlach verdween daarbij niet van Misschien de rentenier Meijer l 1,01 ^r,‘”r Het kan wel zijnge- zult terstond zekerheid i hebben. Laten wij dadelijk naar hem toe gaan. De woning van den inspecteur was weldra be reikt, en nu herkende Daniël terstond den rentenier Meijer. Ha, zyt gij daar zeide de kleine heer, op luchtigen toon. Dat ge zoudt komen, wist ik reeds lang. Wist u dat? vroeg Daniël verbaasd. Natuurlijk! Op Hohenhausen kondt gij niet lang meer blijven: de graaf wantrouwde u; zulke r heeren laten zich niet gaarne door anderen in de werven, als ik het zwijgend volg, kaarten zien. 2c :$t cree En dat zou ik gedaan hebben? tein eenigszins wrevelig. Als gij het niet gedaan hebt, dan geloofde de - L provincie in buitengewone vergadering, op Dinsdag 29 dezer, om dan aan de orde te stellen de voor stellen der commissie uit de Staten voor een on derzoek naar hetgeen door de provincie voor ver pleging van krankzinnigen behoort te worden ver richt, in verband met een voorstel van Gedeputeerde Staten om aan de gemeenten Delft en Dordrecht eene bijdrage te verleenen uit de provinciale fondsen in de kosten van uitbreiding van het in ieder dier gemeenten bestaand gesticht voor krankzinnigen en casu quo, bij niet-aanneming dier voorstellen, de in de zomervergadering van 1891 door Gedeputeerde Staten ingediende en aanhangig gebleven voorstellen teneifde zake. (Si. Cl) Binnenkort zal door de Staatsepoorweg-MaoUchappij worden overgegaan tot een vernieuwing van de spoor wegbrug over de Gouwe bij Gouda. Deze brug werd indertijd door aanvaring van een marineboot bescha digd. Zij is toen onder beheer der Ned. Rijnspoor weg- Maatschappij tijdelyk hersteld en versterkt, doch mumwi rursujuneu rot zyn georuix de toestand der brug eischt thans vernieuwing. Naar heeft hij met veel zorg en moeite wij vernemen, is dit belangrijke werk aan een binnen- -u* -L" ’-J- landschen ijzerfabrikant, de firma Penn Bauduin, te Dordrecht, opgedragen. graaf het toch, en wanneer men een hond «laan wil, dan is de stok schielijk gevonden. Nu, waarom ge ontslagen werdt, weet ik reeds; het ware te wen- schen, dat gij de misdaad maar werkelyk bedreven en den brief in uw bezit hadc. Bedreven heb ik haar niet, maar den brief bezit ik Voortreffelijk! Gij zult er weinig in vinden, zeide de kaptein, terwijl hij het schrijven aan den inspecteur over handigde; ik had er ook meer van verwacht. Rubens nam den brief en ging er mede aan het en de vroolijke t, 1 zVne lippen. Men moet ook voor het kleine dankbaar zijn. maar wanneer u het geheel geen j gissing, die - persoon zyt. Hebt ge 'l"»» in nnlrtalrt? vrnno’ flrnnAU Misschien. Dau ben ik toch nieuwsgierig -uaar nvuiwu wy nev nep ue inspecteur uus- Met uw welnemen, die nieuwsgierigheid mag noegd. Men behoeft een masker slechts met behen- ik heden nog niet bevredigen, viel de inspecteur hem digheid te dragen, dau laat zich ieder misleiden glimlachend in de reede. Seel u voor dat het een Maar men mag er zich niet mede tevreden stellen, spoor is, waarop ik slechts dan een resultaat kan ver-J~ *- *- 1 I nu.ivuj uio mv» Vöw**“ Ge zijt altijd even geheimzinnig, zeide de kap- Een dwaze inbeelding van den krankzinnigen ko- ning Otto van Beieren wordt in een New-Yorksch blad vermeld. Zijn geesteskrankte heeft nu den vorm aangenomen van de inbeelding dat hy een ooievaar is. In een der prachtige appartementen, die in het kasteel Fürstenried tot zijn gebruik bestemd zyn, -J 1 een reusachtig nest gemaakt, waarvan hij ieder stokje en strootje met zijn mond heeft aangesleept. Op dat nest hurkt hy ongeveer den heelen dag, met veeren in zyn lang dik haar en in zyn baard gestoken, en als er iemand nadert, kleppert hij als een ooievaar. meent, kapitein, dat de brief in het geheel geen waarde hoeft, dan is dat een ver- I gissing, die ik vergeeflijk vind, daar gij geen rechts er dan iets in ontdekt vroeg Gronau. I

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1