Itultenlaiidscti Overzicht. i INGEZONDEN De nieuwe verlichting van het Station van den Staatsspoorweg alhier is thans geheel gereed en werd gisterenavond voor het eerst beproefd. Met genoe gen kan door ons worden geconstateerd dat zy uit stekend voldoet. Tot nog toe heerschte daar 's avonds een zeker half-duister, dat voor het reizend publiek hoogst lastig was en ook voor het bedienend perso neel bij het laden en lossen onaangenaam en zelfs gevaarlijk mocht heeten. üauk zij de medewerking der Regeerihg is de verlichting nu ingericht Volgens de laatste eischen des tijds Behalve de gewone gaslantaarns zijn er op het perron nu zes intensief lantaarns geplaatst van he-zelfde systeem als die op de Kleiwegsbrug, maar een nog sterker licht ver spreidend. Twee daarvan zijn geplaatst bij den in gang van den tunnel. Behalve dat getal zijn op het los- en rangeerterrein 2 lantarens op palen geplaatst van enorme lichtkracht, (zij hebben ieder het dub bele lichtvermogen van genoemd 6 tal) zoodat bet lossen en laden thans onder betere omstandigheden geschiedt dan vroeger, toen de werklieden vaak met losse lantaarns moesten worden bijgelicht. Bij strenge winters is nu het WelU-licht ook onnoodig geworden. De nieuwe verlichting raag dus met recht een groote verbetering woeden genoemd. I)e tunnel aan het Station van den Staatsspoorweg alhier zal binnen koft eru groote verbetering onder gaan. Dikwijls staat dezo zóq vol water, dat men slechts met moeite droogvoets aan de andere zijde kan komen, wat vooral voor dames, die op reis gaan vrij hinderlijk is. De tunnel zal nu geheel water- vrij wordeu gemaakt, terwijl ook de wanden wor den veranderd. Gisteravond had in het Verenigingsgebouw vol gens de verspreide circulaires, de inschryving plaats der personen die wenschten medetewerkeu tot ver betering van maatschappelijke toestanden, welke ver- eoniging eene afdeeling zal uitmaken van het Alge meen Neöerlandscli Werkliedenverbond. De groote zaal was geheel gevuld en, nadat een der Commissieleden »het doel der vereeniging had medegedeeld en de verspreide circqfedre, waarin het program stond uitgedrukt had voorgelezen, werd de gelegenheid tot inschrijving opengeste'd en traden 53 personen als lid toe. Van die gelegenheid maakten bove|dien nog 19 personen gebruik zich als lid voor de Coöperatieve broodbakkerij te doen inschrijven. J^Van L., remiseknecht van de stoomtram Gouda- Bodegraven is heden morgen ten ongeveer 10 uur bij bet rangeeren met, zijh rechterbeen tusschen twee wagens bekneld geraakt, en per vigelante naar zijne woning vervoerd. Zaterdag avond trad Sequah weder te leiden voor een talrijk publieP'opr. Een 76-jarig persoon, uit Warmond, die bijna niet loopen kon, werd door hem gewreven en genezen. Aan de kraaravrouwen-verèeniging te Leiden heeft Sequah 200 geschonken, terwijl een door hem met goed gevolg behandelde patient, die in behoef tige omstandighedeu verkeerde, ƒ5 van hem ontving Naar men verneemt, is Sequah Zondag door prof Van Iterson geopereerd, met een tot dusverro niet gunstigen afloop. Sta ten-Generaal Tweede Kamer. Zitting van Maandag 21 December 1891. Aan de orde is de overeenkomst met de Billiton- maatschappij, welke de tegenwoordige minister heeft aanvaard onder beneficie van inventaris en alleen aan de bekrachtiging der wetgevende macht heeft onder worpen, omdat dit voorbehoud door eene vroegere Regoering was bedongen, schoon men tusschen de regels lezen kon, dat verwerping hot tegenwoordig bewind niet onwolkom Zijn zal. Deze houding werd afgekeurd door den heer De Geer, doch integendeel hooglijk geprezeu door den heer anders De eerste spreker wedijverde met den heer Levy om do onwettigheid der contracten, in zonderheid dat van '82 te betoogen, terwijl de heer Sanders de overeenkomst qpk uit hei oogpunt van billijkheid onaannemelijk vond. Do heeren Van Nunen, Bool en Kielstra zagen vreeselijk op tegen een eventueel proces, dat zij wilden 'voorkomtin door dit contruct maar aan te nemen, hoewel zy de be- voordoeling der BilUtonraaatschnppy niet konden 1 weg redeneeren. In de «vondzitting zijn nog aan het woord ge- weest de heeren Borgesius, Veegens en van der Kany tegen de wet, de heer Beelaerts er voor. Heden is de minister aan het woord. De electriciteit vindt tegenwoordig op elk gebied toepassing. Zóo werd zij, door een vernuftige uit vinding, ook aan het kegelverraaak dienstbaar gemaakt, j Men beeft er dikfyls over geklaagd, dat de bij het kegelspel behaalde punten niet nauwkeurig worden optiegeven, of dat er, door de kegeljongetts, bedrog mede gepleegd wordt. Dank der nieuwe toepassing van de electriciteit kunnen er geen on nauwkeurigheden meer voorkomen. De kegels worden op losse schijven gezet, welke door een veer naar boven gedrukt, maar door de zwaarte van den kegel, weder nfêr beneden gehou-w den worden. v Gelukv het den speler een kegel 1 omver te werpen, dan vliegt «le schijf, waar dezo I op stond en dio slechts op één plaats werd vastge- i houden, naaif boven en opent daardoor een elec- I trischen stroom, die op een tableau van het kegel spel, boven de schrijftafel der haan aangebracht, zijn i werkiug overbrengt. 't Op d\t tableau bebinden zich negen openingen, de plaats van ieder der kegels aanwijzend. Wordt nu een der kegels omvergeworpen, dan sluit de elec- i trische stroom oomiddellyk de opening door de kracht j te overwinnen van een veer, welke de sluitende klep openhoudt. Wordt de kegel weer op zijn plaats gozet, dan wordt de electrische geleiding door zijn zwaarte af- gebr. ken, de stroom houdt op en de klep op het J markeerbord springt terug. Op deze wijze kan de controle zonder moeite ge schieden en kunnen de spelers tevens zien, of de regels weer op huu plaats staan, zoodat met een nieuwen worp een aanvang kan gemaakt worden. {Sioompoêt). De bestuurders van het Friescho com*té van de volkspartij hebben een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin zij aandringen op het beramen van maTitregelen om de verarming der volksmassa te be strijden, als voornaamste plicht van de volksvertegen woordiging. In afwachting van een doortastende wetgeving om onze slechte maatschappelijke toestan den te verbeteren, wijzen zij op de gelegenheid tot het verschaffen van productieven arbeid, die er te vinden zynin Friesland o. a. droograuking van uitgeveende plasseu, ontginning van woeste gronden, droogmaking van de Friesche Waddon. Verder wijzen adressanten op de bq uitstek slechte wijzen, waarop de armen verzorgd worden. In af wachting van een definitieve regeling van het arm wezen, wenschen zij wijziging van de armenwet, eu wel van art. 21 Zoodanig, dat aan burgerlijke arm besturen alleen dan verboden word het ondersteunen van behoeftigen, Wanneer dezon dien onderstand van kerkelijke of particuliere instellingen in voldoende mate ontvingen. Venier diende de bepaling, dat alleen by volstrekte onvermijdelijkheid ondersteuning wordt verleend, te worden vervangen door eeu voor schrift, hetzij verplicht of facultatief, dat de burger lijke armvoogdeu aanleiding gaf, zelf te onderzoeken waar behoefte bestond. Voorts zou in plants van de bepaling, dat de gemeentebesturen aan instelling^ van weldadigheid geen subsidie kunnen toeslaan, dan nadat de volstrekte noodzakelijkheid daarvan is ge bleken, veeleer noodzakelijk zijn een bepaling om de gemeentebesturen aan te moedigen tot bet onder steunen van vereenigingen, welke oenigen regel in onze hoogst gebrekkige armenverzorging trachten te brengen. Ten einde de armen niet geheel aan de willekeur van armvoogden over te leveren, waren bepalingen noodig, die hem een recht van onderstand waarborgden, en tevens een college van hooger be roep aan ga v i .rcr het goval, dat hot bnrgerlijk arm bestuur liera geen of onvoldoende hulp verleende. Deze wijzigingen zonden intusschen den arinen nog niet veel hulp brengen, indien daarmede niet ge paard ging, dat do staat, hetzij in den vorm van subsidieeriug of op andere wijze, een deel van de armenzorg overneemt. Ook bij handhaving der boven aangeduide bepalingen van de armenwet, zou reeds eeu belangrijke verbetering in het ondersteunen der armen kunnen komen, indien dtr'régeertng met milde hand gebruik maakte van hare bevoegdheid om de noodlijdende gemeenten te steunen. Adressanten dringen aan op spoedige maatregelen in den geest van het boveustauude, kan het zijn uog in den loop van dezen winter. Hel eerste jaarverslag over het maatschappelyk plan van William Booth, den generaal van het Heils leger is thans verschenen. Er blijkt reeds dadelijk uit, dat zij die Booth steunden omdat hij beloofde te zullen doen wat zooveel hervormers verzuimen d6 daad te voegen bij het woord, zich niet vergist hebben. Er is reeds outzaglijk veel gedaan in één jaar, hetgeen blijkt uit de volgende cijfers Na het verschijnen van het boek: „In darkest England and the way out" werd als vrijwillige bjj- dragen in het gohoel een som van 110,000 pondea sterling of 1,320,000 toegezegd. Daarvau is thans 103.000 gestort, dat verdeeld i* ovey de werkhui- j zen in de stad, de boerderijen in de provincie en do I overzeesche nederzettingen. In de verschillende instellingen in do stad werden 2 500,000 porties voedsel uitgereikt eu 347,209 j keerer: aan onbehuisden een ouderdak verstrekt. Eenige der werkhuizen on «anti-sweating" inrich- tingen hebben een overschot gegeven, terwijl andere j verlies opleverden. Hierbij dient men echter wel iu 'toog te houden, dat alles nog eerst zoo kort werkt en ook de officieren nog veel moeten leeren. De schiedèn j Geen woord! Ik heb aan de heeren ménige 1 goede vingerwijzing gegeven, en ik hoop dat zij er hun voordeel mede zullen doen. Hebt ge iets ontdekt? Ik was bij den schaapherder, die voor den koddebeier als getuige optrad. En? i De kerel kan zich niets meer herinneren hij weet trouwens heden niet meer, wat gisteren geschied is. En toen ik op den terugweg langs Hohenhausen I kwam, was ('aar ook alles druk in do weer. De rentmeester wilde het meer laten droogleggen, om de visschen te verkoopen, en een flink stuk water j was reeds atgeloopen; maar de graaf, die or niets van geweten had, was buiten zich zelf van woede en liet de sluizen weer sluiten. Wat kan hem dat deren? Dat vraag ik ook. De rentmeester moet dit j beter weten; en ik had hem in zijn plaats het con tract voor de voeten geworpen. Was het zoo erg? Ik geloof het wel. Mij dunkt, gij moet den man toch kennen, die zich graaf Vou Hohenhausen noemt Daniël knikte. Kr zal weldra een verandering komen, zeide hij. Wij willen het hopen, antwoordde Hackert het zou jammer zijn, als wij daar nog lang op moes ten wachten. Wij zullen onze oogen openhouden, Daniëlwij zyn r.u op den goeden weg. Wat kunnen wy doen Gij moet gravin Unica waarschuwen. Danrto^ heb ik geen gelegenheid eu wanneer ik het dred, zou zij mij een lasteraar noemen. En dat zou mij grieven, HackertGravitu Unica heeft mij een pensioen toegezegd zij moet geen kwaad van mij deuken Zoo? Heeft zij dat gedaan? Zooveel te meer zijt gij verplicht, de grarin voor schade te vrijwaren. Du oude man schudde het hoofdhij erkende dien plicht, maar zoolaDg de bewijzen ontbrakeu én hij toch zwijgen moest, mocht hij het niet wagen, een aanklacht tegen den graaf iu te dieuen.. Dat baron Von Buchenau boven aan het vejister stond, vermoedden zij nietzij gravin zich met eens de moeite vau op t« zien. Hackert vergezelde den kamerdienaar een eind- weegs toen Veerde hij naar bet slot terug, en hier wachtte hem de mededeeling, dat de baron hem ont boden had. Niet vermoedende, wat hem verbeidde, trad hij voor zijn meester, die door de kamer heen en weer liep. Hackert, je hebt je in den laatsten tijd met zaken bemoeid, die buiten je beroep liggen, zeide de boron met nadruk. Ik heb je reeds eenmaal nfocten berispen wegens je grove handelwijze tegen mijnheer Von Hohenhausen, en de graaf heeft zich later nogmaals genoodzaakt gezien, zijn beklag over je in te dienen. f Den jager schoot het bloed rn de wangen. Zou ook hij ontslagen worden, eve| ak Dmiëif Ik heb daartoe miflrtfter gasaf g«*n aan leiding gegeven, antwoordde bij. Ik kan en wil dat itidt onderzoeken, vervolgde de baronik moet in dit opzicht den graaf ten voile geloof schenkon. Wanneer u hem meer gelooft StilJe hebt je verhpnden met den wegge- jaagden kamerdienier. Mijnheer do baron, Daniël heeft den diefstal, waarvru hij beticht wordt, niet bedreven. Gy hebt niet het recht, hem te verdedigen. Het staat niet aan jou, daarover te oordeelên. Wat beoog je met die kuiperyen tegen den araaf? Wat wil je hem bewijzen Vau wat beschuldig je hem Uw haat, die vau vroeger dagtekent, laat je geer. rust, en die haat vindt in de wraakzucht van den graaf nieuw voedsel. U zult daarover later anders denken, mijnbeer de baron Evenmin kan het verbond met kaptein Von Gronau mijn goedkeuring wegdragen. Eeu goed dienaar schaart zich steeds aan de zijde van zyn meester. Dat heb ik steeds godaan Je doel het nu niet meer. Meer dan u denkt. Wordt vervolgd lucifersfabriek gaf een voordeel van 4/5 wat over eenkomt met 1250 per jaar, het breihuis 100 en de boekbinderij ongeveer 400. Verlies gaf de werkplaats der timmerlieden; doch dit was te voor zien, daar de beste werklieden naar de provincie waren geroepen t>m do boerderijen iu elkaar te zettsn. Hoogst merkwaardig waren de uitkomsten vau de „Bridge", eenewerkplaats, waar de ontslagen ge vangenen dadelijk aan den arbeid kunnen komeu en die voorkomt, dat zij recidivisten worden. De arbeid dezer personen bracht 400 meer op dan de kosten hunner voeding bedroegen. Het plaat8ingsburenu besteedde 335 aan het opsporen van v erk voor 17,142 werkloozen. In 't geheel werd aan 9160 personen in het leger zelf de gelegenheid gegeven om met het verleden te breken en een nieuw leven te beginnen. Het volgend jaar hoopt men een dubbel aantal raenechen te redden, ten minste als hefe publiek blijft steunen, want men rekent voor het volgend jaar nog ten minste 13,000 extra noodig te hebben. Met de overzoqpche nederzetting is nog geen begin gemaakt. Generaal Booth heeft letterlijk de wereld rond gereisd om goede hoekjes voor zijn kolonies te vindeu. In verschillende stréken werd hem land aangeboden. Waarschijnlijk zal hij aan Australië, waar het Heilsleger zeer veel sympathie heeft, de voorkeur geven. De landbouwkoloniën daarentegen zijn in volle ontwikkeling. De kolonie te Hadley bestaat uit drie boeiderijen en 1200 acres bouwland. Naast de bestaande boerderijen zijn vijf gebouwen gezet mot slaapgelegenheid voor tweehonderd en vijftig personen. Emu groote eetzaal is gemaakt waar 300 gasten tegelijk kunnen aanzitten, terwijl wasch- en badhuizen en leeszalen niet vergeten zijn. Het ttfflbel is byiondor goed, overvloedig en met veel «nnm'ling. Mevfouw Ward, die door allen als de „moeder" wordt beschouwd, hoeft nog nooit een gemeen woord van een der mannen gehoord. Van de 215 personen, die gedurende de eerste vier maanden uit de stads- kolonie naar buitec werden opgezonden, waren er slechts twintig, die onvoldoenden grboid verrichtten, on twaalf dio ontslagen moesten worden wegens tuchtoloosheid. Daarenboven gingen nog 43 weg, eenigei. omdat zij elders werk hadden gevonden, anderen omdat zij niet tegen het werken in de bui tenlucht bestand waren. Met 160 aii de, 215 viel de proef echter uitste- keud uit. Dit is een groot aantal, wanneer raon in aanmerking neemt, dat bet verblijf op de boerderij geheel vrijwillig is. Sterke drauk wordt er volkomen geweerd. Toen in den aanvang de keus werd gegeven tusschen ont houding van sterken drank of vertrek, was er op da zestig slechts een man, die niet blijven wilde, hoe wel alle zestig tot de soort der „drinkers" gerekend konden worden. Het optreden van de heilsoldaten heeft reeds een goeden invloed gehad op de andere bewoners van het district. De boerderijen liggen op oen afstand van 37 mij len van Londen. Er wordt eeu tramlijutjo aangelegd om het verkeer met do kolonie en het vervoer der producten te ergemakkelijken. Gedurende de zes eerste maanden heeft deze land bouwkolonie, waar thans 210 iro-nschen verblijf hou den, slechts 116 gekost. Het is dus zoo goed als zeker, dat zij zichzelve bedruipen zal. Voor zoover uit het overzicht, dat de Engelsche bladen van het jaarverslag geven, te oordeelen valt, moet de uitkomst van het eerste jaar een gunstigen indruk maken eu zal het generaal Booth wel niet aan verderen steun ontbreken als hij zijn stelsel in over zeesche gewesten gaat voltooien. Onder den titel hoe men hier over schipbreukelin gen denkt, bevat Extra-Tijding, te Den Helder uit gegeven, het volgende Toen in den nacht van Donderdag op Vrijdag een geweldige storm onze kust beukte en met dood en verderf dreigde alles wat onder zijn bereik kwam, ontwaarde men op de zandplaat De Balgnabij onze haven de noodseinen van een schip. Als altijd waren onze dappere menschenredders terstond bereid hun leven te wagen, omdat hunner niedemenschen van den dood te redden. 't Was ongeveer twee uur, toen men de noodvuren zag en dadelijk een verzoek richtte tot den „haven meester", om met de reddingboot te mogen uitgaan. Dit werd echter geweigerd, omdat de havenmeester meendo dat men het wel met een „jol" zou kunuen doen. Deze werd dan ook te 3 uur door de „Hercu les" op sleeptouw genomen eu uaar de strandings plaats gebracht. Daar gekomeu bemerkte de vletterliedeu spoedig, dat hun vermoeden, er niet te kunnen komen, juist was, en onverrichterzake moest de „Hercules" terug- keeren. Middelerwijl bleven de arme schipbreukelingen in doodsangst op hun vischkotter („Februari IJ M 29") achter, ter prooi aan het woedend element. In de haven teruggekeerd, werd alsnu toestemming gegov.n -de reddingboot te water te laten, en half zeven in den morgen ging men opnieuw uit. Goddank nog was het niet te laat en mocht de moedige bemanning van do reddingboot er in slagen, de vijf schipbreukelingen in behouden haven to brengen. De edelmoedige redders zijn Th. Rijkers, schip per, K. Bijl, K. Dokkèr, J. Minneboo, J. Bijl, P. Borst, O. Lnstdrnger, C. Gorter, S. Kuiper, J. Van Dok en S. Diedenhoven. Edelmoedig, zeggen wij, omdat deze menschen voor al hun moeite, v:or het tfotseeren van zooveel ge varen beloond worden met 10. Maar, zoo vragen wij, is het geoorloofd, bij zulk vliegend stormweer als in den nacht van Donderdag en Vrijdag, de reddingboot te weigeren en 't eerst eens nog met oen „jol" te probeeren, wanneer zoo veel menschen in doodsgevaar zijn Wij noemen zulk eeu handeling voor 't*rainst „onmenschelijk" en ver beneden alle critiek.j 't Zal toch niet geweest zijn om dio IQ uit te sparen Werkelijk, 'l wordt tijd, dat (le Regeering zich eens flink gaat bemoeien met deze 19-eeuwsche barbaarschheden. Twee Belgische Ministers hebben het op dit oogenblik vrij hard te verantwoorden. Vooreerst de Minister der Spoorwegen, posterijen en telegrafen, de heer Vandenpeereboom, een man, die, wegens zijn onhandelbaarheid, zelfs onder de leden zijner eigen partij menigon intieraen vijand bezit, zoodat bij herhaling ook in verscheiden uiterst ministerieel toeschietelijke organen der drukpers stemmen zijn bpgegaan tegen liet bijzonder tarief, waarmede de dienst der posterijen zich met de bezorging van nieuwsbladen des lands aan de goabouneerden belast. Krachtens dat tarief toch, wordt niet een centiem voor elk exemplaar betaald, dat *door de pesterijen wordt vervoerd, nranr deze eischpn van den uitgever 5 ten honderd van den abonnementsprijs en daaren boven 1020 centimes, naar gelang van dien prijs voor het innen van het door eiken geabonneerde verschujldigde bedrag. Toen nu eetiige dagen geleden, de begrooting der middelen in de Kamer werd be handeld en een der clericale vertegenwoordigers der hoofdstad, de heer Cnsse, eeu amendement indiende, krachtens hetwelk de bezorging van nieuwsbladen aan do inschrijvers aan een eenvormige heffing zou worden onderworpe ord dat door den Minister met hand en tand bestreden. En de meerderheid stelde den Minister in het gelijk. Thans echter hebben zes leden der Kamer een afzonderlijk wets ontwerp ingediend, strekkende, zoowel om de bui tengewone heffing van 5 ten honderd af te schaffen als de abonnemeutsquitantiën op dezelfde voorwaar den als alle andere quitautiën te innen. Tot do onderteeki naars bebooren 2 leden der rechterzijde, zooals verschillende andere clericalen bij de aange haalde beraadslagingen een lans voor de verlangde hervorming braken, al schonken zij later ook hun stemmen aan de voorvraag. De Minister zal dan ook mooilijk de aanneming van het wetsontwerp •kunnen beletten. De Minister van Oorlog zit evenmin op rozen. Men weet, dat de Kamer, kort voor de sluiting van het jongste zittingsjaar, een som van fr. 100,000 van het nieuwe voor de voltooiing der Maasforten aangevraagde crediet van fr. 13,700,000 reserveerde, ton einde middelerwijl door den Minister omtrent de reduien der zoo aanzienlijke vermeerdering van de aanvankelijke raming te worden ingelicht. Deze bedroeg toch 32 millioon. En na vervolgens tot 54 millioon te zijn gestegen, zullen de kosten thans door het nieuwe crediet op fr. 71,600,000, of op meer dan het dubbele vau het oorspronkelijke cijfer worden gebracht Goede vorderingeu maken de beraadslagingen over de handelsverdragen in Oostenrijk. De daartoe be noemde commissie van het huis van afgevaardigden heeft ze reeds goedgekeurd. Slechts 3 leden stem den tegen de verdragen roet Duitschlaud, België en Zwitserland, en zes tegen het contract met In deze verhouding zal waarschijulijl: ook bij de algemeene beraadslagingen in het Lagerhuis worden gestemd. De tegenstanders der handelsverdragen zijn de jong-Czecbeu, de sociaal-clericale partij van prins Alois Lichtenstein en de anti-semieten. Dat de ver dragen worden aangenomen, kunnen zij niet beletten en daarom bepalen zy zich tot pogingeu om te ver hinderen, dat ze roods op 2 Februari 1892 tot stand komen. Vandaar het voorstel van prins Liechtenstein m de goedkeuring der kamers van koophandel en beroeps vereenigingen in to winnen, een voorstel dat echter verworpen werd. Uit naam van den minister van handel, markies Bacpuehem, zeide een der andere ministers der com missie dank voor ue voortreffelijke en spoedige be handeling der verdragen en voor den dienst dus aau een werk van historisch belang bewezen. De voor zitter antwoordde en besloot mot den wensch dat de verdragen v or de volleen, die daardoor verbonden werden, een bron zouden wezen voor nieuwe bedrij vigheid en levendig vertier en een bolwerk voor den vrede. Wat Rumenië tegenover de nieuwe handelspolitiek doen zal is nog onzeker. De Rumeensche bladen van alle partijen, dringen bij het nieuwe ministerie ICatargi asn, dat de ri*geering haro verhouding tot met Drievoudig Verbond, ten lopzichte van de han delsverdragen zal bepalen.. liet gaat niet, dus be toogen zij, dat het land op handols<?ebied nog langer in den toestand van afzondering blijft, waarin het ge raakte toen de handelsbetrekkingen met Oostenrijk- Hongarijo werden afgebroken. Met het oog op zijn veestapel en graanproductie schijnt het dus oordeelt de openbare meening in het land voor Runieuië wenschelijk. zich bij den Middel-Europ'eescheu handelsbond aan te sluiten. Eon strijd over de graanrechten staat in Zweden voor de deur. Nu de Midden-Europeesche mogend heden zich verbonden hebben do invoerrechten op graan te verminderen, is de beweging in Zweden tot opheffing dier rechten aanmerkelijk versterkt, en als de regeering in do aanstaande Rijksdagzitting vermindering of opheffiug der graanrechten voorstel- zijti levendige debatten te verwachten. Reeds vrij lang geleden werd hiervan gesproken. De protectionistische „Nya Dagligt Ailehanda" be weerde dat de vermindering slechts 1 krone zou be dragen en eerst in 1893 zou worden ingevoerd. De vrijzinnige bladen b«toogen echter, dat die vermin dering geheel onvoldoende zou zijn om verbetering te brengen in den ongelttkkigen toestand der arbei dersbevolking. Alleen geheele opheffing kar., zeggen zij, iets uitwerken. Iets moet er gedaan worden. In Noorwegen mag graan vrij worden ingevoerd. Nu ook in Midden- Europa de beschermiugspolitiek die de levensmidde len duur maakt, wordt opgegeven kan Zweden niet zijn hoog invoertarief in stand houden. „Welk een verandering in één jaar roept de Freisinnige Zeitung Het blad herinnert er aan dat uog op 16 JaljniAÊ 1891 het voorstel van den vrijzinnigen afgevaife^fe Richter om de graanrech ten tot 3 M. te ve^/jsderen en vervolgens het tarief van in- en uitvoeriefchten geheel te herzien, met 210 tegen 106 stemmen verworpen werd. Wel zijn de tijden veranderd, nu tegen het zelfde voorstel, thans in het handelsverdrag met Oostenrijk- Hongarije opgenomen, slechts 48 stemmen zijn uit gebracht. Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het strooibiljet eener com missie, ten doel hebbende verbetering van maatschap pelijke- en werklieden toestand waarmede ik zeer was ingenomen drongen mij gisterenavond naar het door dio commissie besterad lokaal te begeven.' Doch wie schetst mijne verbazing, toen ik daarge- komen, onder dio commissie mij tweo welbekende personen ontmoette. Nu M. de R. kon ik mij niet begrijpen waarom die personen nu wel voor het kies recht waren want door aftreden van den koninkl. goedgek. bond voor algemeen kies- en stemrecht hebben ze getoond er tegen te zijn. Nog meer zaken van het programma dier commissie bloven mij zeer in het duister, nl. deze die commissie wenscht wel vaart, ontwikkeling en beschaving. Nu vraag ik mij af hoe kunneu deze zaken hunner programma tot stand komen, als de commissieleden juist bet tegen overgestelde bewerken, daar reeds meer daD eens is gebleken dat in het vereenigingsgebouw uitingen worden godaan, welke thuis bebooren in de onderste lagen onzer tegenwoordige maatschappij. Lees ik het bedoelde strooibiljet verder, dan ontmoet ik een alinea „Wij wenschen niet aan onze zijde te hebben zy die misbruik maken van sterken drank enz." En nu zal een ieder het met mij belachelijk vinden, men wil wering van den sterken drank en men gaat in eeu drankhuis vergaderen. Ga ik nog verder dan komjil tot den ja om het maar bij den rechten nte noemen Socialen wensch, men wil nl. den werktijd tot minimum en het loon tot een maximum brengen, want zegt die commissie jde lange werktijd onttrekt den werkman aan ziju huisgezin en dit zeg ik met hen maar weet dan die commissie niet dat juist de jeneverhoUn, den man van zijn huisgezin afscheuren. Als b. v. de man na volbrachton arbeid des 's avonds naar het vereeni gingsgebouw zich begeeft en des nachts herwaarts

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2