?ing Zaterdag 2S en 26 December 1891. PING LES fc.., IS Vrijdag en Nationale Militie. Bultenlandsch Overzicht. 9 I Im, V 5 uda, Ka- 418, 419, ïctaren, 9 Voorts strekt tot informatie van belanghebbenden Voor ingezeten wordt gehouden De inschrijving geschiedt angenaam 1892 poor 400 - Gouda. id mid- 10 zgn s morgens No 108, de No. i a. e. in t 12 uren, ge van 2 Sint 145. is VER )iogisten o. a. by TH IM. 3EDOEN «OUD en aal, Wyk nden No te Gouda. m perceel da, Wjjk eek voor d wijk, Ka- 35, groot ot 31 De den Rlee- imer 182, aarachter, No. 180. voor kerssingel nrner 181. i vele ge- i, Keuken, invaarden uiin mu hiiu iiiiin, des mor- uis «Het s G U. uda. 7, 8 en 9 n op den INSCHRIJVING VOOR DE TWEEDE KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Gouda, Gezien art. 19 der Wet van den 19n Augustus 1861 (Staatsblad n°. 72 Brengen ter algemeene kennis, dat volgens art. 15 der genoegde Wet alle mannelijke ingezetenen .die P. Q. R. S. T. U. V. W. X. Y 15 en 31 Januari 1892. dat het register van inschrijving op den 81* Ja- nuarie, des namiddags ten 4 ure .voorloopig wordt gesloten en dat zij, die alsdan verzuimd hebben, de voorgeschreven aangifte te doen ingevolge art. 188 der Wet vervallen in eene boete van 25.— tot 100.— dat ieder, die voor do Militie moet worden inge schreven zich behoort te voorzien ran een extract uit hot geboorteregister dat bij de aangifte moet worden medegebracht;. Wederom veroverden de republikeinen een zetel op de monarchisten, daar de Baugé in hot Maine et Loire departement, de republikein Coudrpuse, in de plaats., van wijlen generaal Lacretelle, conservatief, werd gekomen terwijl te Carpentras, de verkiezing eveneens te hunnen gunste uitviel. Belangrijker evenwel dan deze enkele overwinning by de stembus is voor de republiek op dit oogen- blik het bericht der Daily News, welke van goed ingelichte zijde, uit den mond nl. van eenlid dere Orleanistische partij uit den senaat, vernam dat de graaf van Parijs het voornemen koestert zijn politieke werkzaamheid te staken en voor zijn politiek personeel een andere werkkring zoekt. Dit personeel bestaat nl. uit de leden der partij, die als secretarissen van het centraal bestuur hun werkkring aan de organisatie wijden. Na al hetgeen in de laatste ^tijden is voorgeval len moet de graaf van Parijs teri zeerste ontmoedigd zijn. Er bestaat voor hem alle reden om te denker dat bet erfelijk beginsel van het koningschap doo- de jongste gebeurtenissen met name de liefdesge schiedenissen van den jongen hertog van Orleans, een onherstelbaar echec heeft geleden. Bovendien beklaagt zich de pretendent over de onverschilligheid van zijn aanhangers de rijke leden zijner partij laden op zijn schouders alle uitgaven voor de politieke en persorganisatie. Sedert den dood van de hertogin Galliera heeft geen der Orleanisten zich tot eenig persoonlijk offer voor de goede zaak bereid getoond. Wat juist deze financieele-quaestie voor de zoo spaar zame Orleansen beteekent, laat zich begrijpen. De graaf van Parijs walgt verder aan alle politieke intri ges en complotten. Bovendien is er nog een persoonlijke rede, waarom hij de politiek haar afscheid wil geven. Het Engelsch klimaat kan hij slecht verdragen en de jaar- lyksche zeereis van Engeland naar Spanje heen en terug is hem onaangenaam. Niets liever wenscht hy dan verder rustig in Frankryk te leven. Tot verwe zenlijking van dezen wensch blijft hem niets anders over dan vrede met de republiek te sluiten, daar hij niet kan verwachten dat het besluit tot verbanning der pretendenten wordt ingetrokken, zoolang sommige leden der familie Orleans zich het genoegen gunnen tegen de republiek samen te zweren. De verdere gebeurtenissen zullen leeren, of inder daad de graaf van Parijs het plan koestert, hem hier toegeschreven. Voor hem zou dit besluit zelfs geen eervolle retraite der monarchie meer beteekenen. De graaf van Parijs beging reeds een politieken zelfmoord toen hy zijn steun verleende aan het Boulangisme in de hoop door de hulp van een troep gewotenlooze avonturiers, tafelschuimers en intriganten den troon van Frankrijk te heroveren. Trekt hij zich thans uit de politiek terug, zoo buigt hij slechts het hoofd voor het vonnis, door de wereld over hem geveld, nadat bij de monarchie en zijn eigen koningschap bezoedeld den dood bad gegeven. De berichten uit Brazilië, onvolledig en onduide lijk als altijd, geven te zaraen genomen juist geen gunstigen indruk van den toestand aldaar. In den Staat Espiritu §anto moet een opstand zijn uitgebro ken ouder aanvoering van oenen generaal zzSaraiva," die do hoofdplaats, Santa Victoria, moet hebben in gesloten, Van Yaguaron rukten Bondstroopen der waarts op. Uit Pernambuco werd reeds van den 19n gemeld, dat er een zestigtal menschen omgekomen of gekwetst waren bij een gevecht met de politie, dat de Gouverneur, tegen wien de beweging gericht was, zijn ontslag had genomen, enz. In Bahia was de staat van zaken gespannen het bewind ging er van den eenen militair op den ander over en men vreesde, dat de burgerlijke ambtenaren ontevreden werden. in dit jaar achttien jaren oud zijn geworden of nog zullen worden, zich voor de NATIONALE MILITIE moeton doen inschrijven. 1. Hij wiens vader, of, is deze overleden, wiens moedor, of, zijn beide overleden, wiens voogd ingeze tene isvolgens de Wet van den 28 Juli 1850 (Staatsblad no. 44) 2. Hij die geen ouders of voogd hebbende, ge durende de laatste aan het in de eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande achttien maanden in Nederland verblyf hield 8. Hij, van wiens ouders de langstlevende inge zetenen was, al is zijn voogd geen ingezetene, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehpuden de vreemdeling behoorende lot eenen staat waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. 1. Van een ongehuwde in de Gemeente, waar de vader, of is deze overleden, de moeder, of zijn bei?» den overleden de voogd woont 2. Van een gehuwde en van een weduwnaar, in de Gemeente waar hij woont 3. Van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten ’s lauds gevestigd is in de Gemeente waar hy woont 4. Van den buiten ’s lands wonenden zoon van een Nederlander die ter zake van ’s lands dienst in epn vreemd land woont, in de Gemeente waar zijn vader of voogd hot laatst, iu Nederland gewoont heeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven: 1. De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezetene die geen Nederlander is; 2. De in een vreemd Rijk verblijfhoudende ouder- - looze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten 3. De zoon van ®èn Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in ’s Rijks overzeesche bezittin gen of koloniën woont. Elk die .volgens Art. 15 behoort te worden inge- - schreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den 1D. en 81 Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, is zijn vader of is deze overleden, zijne moeder, of zijn beiden overleden zyn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19d*" jaar doch voor het volbrengen van zijn 20e ingezeten wordt, is verplicht zich, zoodra dit plaats heeft ter inschrijving, aan te geven bij Burgemeester en Wet houders der Gemeente, waar de inschryviug, volgens art. 16 moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2e en 3e zinsnede van art. 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijne leeftijd behoort Burgemeester en ethouders voornoemd, roepen dien tengevolge op de ingezetenen die hun 18e jaar hebben bereikt, (dat zijn zij die in kei jaar 1813 zijn geboren), en overeenkomstig het vorenstaande in deze Gemeente tot aangifte verplicht zyn om zich op de volgende dagen ter Secretarie aan te melden van des voor- ihiddags 10 tot des namiddags 1 ure en zich in de daarbij vermelde orde te doen inschrijven, te weten zij, wier geslachtsnaam begint met de letter A. B. C. D. E. F. G. H. I. J. K. L. en M. tusschen den 2 en 15 Januari 1892 en zij, wier geslachtsnaam begint met de letter N. O. P. Q. R. 8. T. U. V. W. X. Y en Z., tusschen den Een zeer gewichtig bericht brengt thans de z/Kreuzzeitung, welks bevestiging echter natuurlijk nog af te wachten is. In dat bericht wordt gezegd, dat de regeering op dit oogenblik oen wetsontwerp gereed maakt, waarbij het thans bestaande’recht voor een ieder, om zich in elke gemeente metterwoon te vestigen (het zoogenaamde «Ereizügigkeitsrecht") voortaan beperkt zal worden. Het vestigen van eene woonplaats naar elders zal slechts dan geoor loofd zijn, zzals de vertrekkende bewijzen kan dat hij ter plaatse, waar hij zich vesjigen wil, een aan de regelen der gezondheidsleer beantwoordende wo- voorjzich en zijne familie bezit." Die dat bewijs niet kan leveren, wordt na zijne oorspronkelijke woonplaats teruggebracht. Is hij verarmd, dan moet de gemeente, waar hy zijn domicilie van onderstand heeft, hem gedurende den tijd dat hij onbekwaam is tot arbeiden, of geen werk krygen kan, op hare kosten hem eene behoorlyke woning verschaffen, terwijl hij later zeker deel van zijne verdienste haar daarvoor afstaan moet. Door dien maatregel hoopt men de toenemende ontvolking van het platteland en de overbevolking van dergroote steden, alsmede de tegenwoordige concentratie der nyverheid op weinige plaatsen, enz. tegen te gaan. Door voorgeschrevene betere en duurdere woningen in de groote steden moet bet loon voor de fabrieks arbeiders aldaar noodzakelyk stijgen, en daaruit zou voortvloeien dat nieuwe industrieën voortaan zich niet meer in de groote steden zullen vestigen en de pro letariërs alzoo niet verlokt worden daarheen te gaan. Veelmeer mag men hopen, dat verschillende takken van industrie uit de groote steden overgeplaatst worden naar het platteland waar goedkooper woningen ook lager loon zullen toelaten. Aldus de zzKreuzzeitung”. Een soortgelijk bericht brengt de zzReichsbote”. In hoever dit blad ten deze een conservat'ef-agrarischen wensch te kennen geeft, dan wel de inzichten der regeering mededeelt, kan niet gezegd worden. Dat een dergolijk wetsontwerp eene buitengewone beweging bij alle lagen der maatschappij zal te voor schijn roepen, lijdt geen twyfel. Uit Weenen wordt gemeld, dat graaf Kuenberg de nieuwe minister zonder de portefeulle zal zijn, die de Duitsch-liberale partij in graaf Taaffe’s Kabinet moet vertegenwooidigen. Hij is 50 jaren oud, rechter te Linz en^sedert 1888 lid van het Huis van Afge vaardigden/ waar hij behoorde tot de vertrouwdste vrienden van dr. Ton Pleiner, den aanvoerder der Duitsch-Liberalen De handelstractaten zijn in Hongarije reeds zoo goed als aangenomen door het Parlement. In Oos tenrijk kan dat eerst na het Kerstreces geschieden, omdat zij volgens het reglement van orde in beide Huizen eerst aan de orde kunnen komen na com missoriaal onderzoek. De commissie van het Huis van Afgevaardigden is met haren arbeid gereed de tractaten vonden daar bij nagenoeg alle partijen een gunstig onthaal. Het Hoerenhuis heeft getoond mede spoed met do zaak te willen maken en deze tractaten met instemming te begroeten. Want Zaterdag jl. besloot het Huis op voorstel van prins zzSchönburg" (die verklaarde namens alle partijen te spreken) alvast eene commissie van 15 leden te be noemen, opdat de behandeling der tractaten ook in het Hoerenhuis onmiddellijk na het Kerstreces zftu kunnen beginnen. Prins zzSchönburg" noemde deze handelstractaten eene zaak van de grootste politieke beteekenis, omdat zij zzden juisten weg aanwezen, die tot versterking van Europa tegenover andere werelddeelen leiden moet." Het jaar 1891 schijnt niet te willen eindigen zon der de Fransoho republiek nog nieuwe vreugde en voldoening ten opzichte van haar vijanden te schenken, die allen langzamerhand bf door den dood aan den strijd onttrokken worden bf uit eigen vrijen wil in moedeloosheid de wapenen neerleggen. Hoezeer de republikeinsche idee door bet geheele land veld wint, tot zelfs in de uiterste schuilhoeken van het royalisme, leeren de achtereenvolgende verkiezingen voor de kamer. De royalisten zien de een na den ander hun posten overgaan in de handen van den vijand. Zondag 11. hadden twee verkiezingen van een lid der kamer plaats, de eene gold de vervanging van een republikeinsoh afgevaardigde, beiden overleden.

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2