BINNENLAND. r tS91. Dinsdag 29 December. IV 4719. Nieuws- en Advertentieblad qoor Gouda en Omstreken, T. 1. SIXX De inzending van advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. FEUILLETON. ts, M a T. onderwijs {Uit het Duitsch.) XXXI. ik bezweren eigendom is, kogel, dien ik uit den stam van een boom De uitgave dezer Courant gescüieut dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.7Q. llzouderljjke Nommera VIJF CENTEN. De 2e Luit. Rijswijk de Jong is aangewezen als kommaudant over het detachement dat gedurende de Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk des Maandags verschpnt. het voorlezen dit aan te de redactie im er- let ;ht ON uk ar, rE ts. goudsche courant. maand Januari te Woerden wordt gedetacheerd, de sergeant van de Rosière over het detachement te Wierickerschans. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. langer dan den schijn GOUDA, 28 December 1891. In de gisterenavond gehouden* vergadering vqu de leden der Coöperatieve Broodbakkerij zijn tot voorloopige bestuursleden, belast mot het samenstellen van de statuten, gekozen de hh. G. Zegers, J. L. Leijerweert, B. Holsderver, P. van As, J. T. Berlijn on F. A. Lobach. Tevens werd medegedeeld dat het ledental was geklommen tot 277 leden. Maar baten zal u toch. De graaf was opgestaan. arbeid te staken; hij zag op, kende. Wat wilt gij hier? stoof hij op. Ik breng u iets terug, dat uw antwoordde de jager kalm. Beken je daarmede, dat je mij bestolen hebt? Het voorwerp is te onbeduidend, mijnheer de graaf I zeide de jflger. Het is niets anders dan een k"1 J::1* J op gewezen, dat Domcla Nieuwenhuis 1 de partij gedaan heeft. Spr. wil dit niet maar zijn geschriften hadden daarvoor evenveel uitgewerkt, als hij voorzichtig genoeg ge weest was om ze zoo te stellen, dat hij niet met de 119) Hij had zich ook heden in zijn studeerkamer teruggetrokken, en Unica meende aan het ontbijt bemerkt te hebben, dat hij in een toestand van koortsachtige gejaagdheid verkeerde. Hij zat voor zijn schrijftafel en rekende; voor hem lagen verscheiden pakketten van waarde, de papie ren, die ’’zijn vader voor het uitzet van Unica be stemd had. Een kort ongeduldig kloppen en De gemeenteraad van Schoonhoven heeft aan de besturen der gemeenten Willige-Langerak en Berg- Ambacht net verzoek gericht om eene bijdrage in de onderwijskosten, daar uit beide gemeenten oenige leerlingen, nabij Schoonhoven wonende, aldaar de openb. school bezoeken. In beide gemeenteraden is op dit verzoek afwijzend beschikt, omdat in beide gemeenten voldoende gelegenheid is, om onderwijs te ontvangen. Een verschrikkelijk ongeluk had Vrijdag avond omstreeks 81/» uur te Rotterdam plaats. Een meisje van 12, een van 15 en een jongen van 15 jaar wilden den overweg der Staatsspoor 'pan het einde der Rosestraat oversteken, juist op het oogenblik dat twee treinen elkander daar moesten ontmoeten. De kinderen worden door een dt^r treinen gegrepen, met het ontzettend gevolg dat alle drié verpletterd werden. De wachteres moet geen schuld luk hebben. men, waren doorgekropen. Op het gedurende de Kerstdagen gehouden Congres van den SociaabDemocratischen Bond te Amsterdam heeft de heer F. van der Goes zijn grieven geuit tegen den heer Domela Nieuwenhuis, redacteur van Recht voor Allen. De heer van der Goes betoogde dat bet moeielijk ziu zijn om zijn hoorders te overtuigen, dat de man, die de redactie heeft van „Recht voor Allen", de gaven van hóófd en gemoed mist, noodig voor de leiding van het blad. Het geringe gebijte en de kertik heb den schutter gevolgd en herkend was het mij gelukt hem in te halen, dan zou ik hem als eer. bond hebben doodgeslagen. En wil je beweren, dat ik die’ schutter geweest ben riep de graaf. Dat beweer ik, ja Ran zijt ge rijp voor het gekkenhuis! ftlet zulke woorden kunt u mijn aanklacht niet wegcijferen, zeide Hackert, die met moeitte zijn kalmte bewaarde. Dat gij bet geweest zyt, kan :l. -. en welke redenen er u tot gebracht hebben, weet ik eveneens. Het zyn dezelfde redenen, die het ontslag van Daniël noodzakelijk maakten. u dat nietsde vergelding bereikt aan het onge ile kinderen, die uit de kerk kwa rnet anderen onder den afsluitboom sneed. De graaf kneep de lippen op elkander, maar niet 1 i een oogenblik; daarna gaf hij zich weder 'jn van volkomen onverschilligheid. Wie zegt je, dat die kogel mijn eigendom is, en waarom kom je mij een zoo onbeduidend voor werp turugbrengen Verwacht je daarvoor een be- looningheeft je plotseling ontslag je zinnen be neveld Aan wien ik dat te wijten heb, weet ik maar al te goed, antwoordde Hackert, den blik vast op zijn tegenpartij gericht. 'Baron Von Bucbenau zou er niet aan gedacht hebben, als gij het niet ge- eischt hadt De graaf wilde opstuiven, maar hij liet den reeds i opgeheven arm weder gakken, en een verachtelijke glimlach gleed over zijni gelaat. I En waarom zou ikMat gedaan hebben? vroeg MV.* vu5C«u.u»5 n.vppvu vu uv. mu.v u^vj, bij. Wat bekommer ik*mij om lieden van jou slag? volgend openen der deur noodzaakten hemzijn Als die lieden gevaarlyk worden, dan tracht “Tbcfd i; Lij cp, en zijn gezicht werd men ze uit den wag te ruimen; en heeft men een- vaal, toen hij in den binnentredende Hackert her- maal dit besluit opgevat, dan heiligt het doel de middelen. Men heeft die kogel op mij afgeschoten Lij zou aan mijn leven een einde gemaakt hebben, als het geweer in handen van een beteren schutter was geweest. Het was waarschijnlijk niet uwe be doeling, mij alleen maar wat schrik aan te jagen.... Wat geüf je het recht tot die onbeschaamdheid? dan uw bedienden. Gij zegt mij, dat alles zijn riep Hohenhausen woedend. - grenzen heeft; nu, ik zeg u ook, dat de kruik zoo Ik ben zeker van mijn zaak, antwoordde Hac- lang te water gaat, tot zij breekt. Gy gelooft, dat aanstootelijkheid van den inhoud, zijn aanleiding dat velen, zelfs kapitalisten, zich niet bij den Bond aansluiten. Spr. begrijpt hun bezwaren maar deelt ze niet. Zij hebben zelfs het recht niet om zich te onttrekken. Dezelfde oorzaak die hei^tot spreken dwingt, ziet men ook onder de partijgenooten, maar heeft niet hetzelfde gevolg. Men heeft gezwegen men heeft spr. zelfs verweten dat uit een politiek oogpunt zijn houding verkeerd is, maar wie draagt daarvan dan de schuld. Veel heeft hem teruggebouden. Een laatste ge negenheid voor Domela Nieuwenhuis, maar men kan een vriend zijn van den man zonder een vriend van zijn geschriften te zyn Vaak heeft spr. zich bedwongen om niet tegen Domela Nieuwenhuis op te treden. Met weerzin is hij dan ook hier be gonnen te sprekou. De wijze waarop de redactie van R. v. A. wordt gevoerd, acht spr. niet alleen een schande te zijn maar ook schade. Niets staat de uitbreiding der sociaal-democratie zoo zeer in den weg als de redactie van dat orgaan. Overal staan velen gereed om zich aan te sluiten, maar worden weerhouden. Men stelt hoogere eischen dan oppervlakkigheid en onjuistheid, men verlangt een redactie minder onbesuisd, minder dubbelhartig en minder onbeduidend. Het gebrek dat hot eerste in het oog springt is de wijze waarop in beginselzaken de redactie wordt gevoerd. In tal van bijzonderheden, onder opnoe ming van de nummers der bladeu en van de betreffende passage, tracht spr. toonen, de conclusie makende dat aan elke consequentie ontbreekt. Men heeft er zooveel voor ontkennen, Je bent een ellendeling, antwoordde hij stham- perde haat, dien gy sedert jaren tegen mij koes tert, verleidt je tot boosheden, die een tuchtiging met de zweep verdienden. Neem je in acht, Hackert; alles beeft zijn grenzen die haat zal niet mij, maan je zelven vernietigen. Als de schntter nog eens uit zijn schuilhoek Weg! Ik zal gaan, zoodra ik u gezegd heb, wat ik i u zeggen wilde. Wanneer het u onverschillig is, of I ik het u in tegenwoordigheid van getuigen zesr, roept Heden middag te 12 uren word het stoffelijk over schot van Mej. M. van Altena geb. Kuipers, die tal van jaren met haren echtgenoot aan het hoofd van het Weeshuis alhier heeft gestaan en in die betrek king ten zeerste gewaardeerd werd, grafwaarts ge dragen. Ofschoon zij sedert bijna 2 jaren uithoofde van haren hoogen leeftijd, eene eervolle rust genoot, gevoelden velen behoefte haar do laatste eer te bewijzen. Regenten van het Weeshuis, een groot aantal Óad- Weezen en de tegenwoordig verpleegd wordende Weezen tot den leeftijd van 12 jaren zag men heden morgen om hare groeve vereenigd, terwijl voorts nog een groote schare belangstellenden zich op de be graafplaats bevond. Door de Oud-Weezen werd Moeder van Altena grafwaarts gedragen. De Voor zatter van het Collegia van Regenten sprak een har telijk woord aan de nagedachtenis van de overledene waarop de kinderen het bekende lied: vGelijk het gras" enz. aanhieven. Daarna eindigde de eenvou dige plechtigheid en gingen allen henen met de gedachte dat het een goed mer.sch was, dat daar fer aarde was besteld, een brave vrouw, die niet te vergeefs heeft geleefd! het kort daarop zijn gezicht werd

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 1