Buitenlandse!) Overzicht. PETR0LKUM-i\0TEEKI\GE\ Cantzlaar Schalkwijk, (e Rotterdam Burgerlijke Stand. 1 uur opgestaan. Na zich gekleed te hebben, heeft hij eeu hakbijl uit den kolder gehaald, en naar de slaapkamer zijner ouders gegaan zijnde, heeft hij zijn slapende moeder doodgeslagen en zijn vader zoodanig aan het hoofd verwond, dat dezen de laatste HH. Sacramenten zijn toegediend, en het ergste voor hem gevreesd wordt. De ongelukkige, die deze vreeselijke feiten pleegde, is daarna het 'huis uitgevlucht en later, toen hij weer huiswaarts wilde keeren, door de politie aan gehouden en naar het Stedelijk Ziekenhuis gebracht, van waar hij des namiddags te 1 ure op last der justitie is afgehaald, om in verzekerde bewaring ge steld te worden, ten einde zijn al of niet-toereken- baarheid te kunnen doen constateeren. Het behoef! niet gezegd, dat geheel Breda vol is van deze verschrikkelijke en treurige gebeurtenis, te meer daar de familie S. alom zeer gezien is. Voor het Hof van Gezworenen van het departe ment Bouches-du-Khóne staan thans twee mannen en eene vrouw terecht, die hunne dienstbode ver moord hebben, na eerst haar leven voor 100.000 fres. verzekerd te hebben. Den 6n Mei werd het meisje, voorover liggend in een klein bassin gevon den nabij de villa, waar zij woonde. Naast haar in het water lag een papegaai. Men gaf aan het ongeval den volgenden uitleg de papegaai zou uit de kooi ontsnapt zijn, de meid had hem Willen vangen, op den rand van het bassin was ze uitgegleden en met haar hoofd op een steen terecht gekomen dit ter verklaring van een wond aan het achter hoofd daardoor was ze bedwelmd geraakt en verdronken in het ondiepe water. Bijna zou hel slachtoffer begraven zijn en reeds maakten de moor denaars zich gereed d6 verzekerde som opteeischen, toen men vermoedens kreeg, die weldra tot gevan genneming van het drietal leidden. De mannen ontkenden alle schuldde vrouw heeft echter bekend dat haar minnaar het dienst meisje met een hamer op het achterhoofd heeft ge slagen en daarna verdronken. Zij zelve heeft den papegaai geworgd en daarna in het vijvertje gewor pen, "om het verhaal omtrent het ongeluk waarschijn lijk te maken. 1 De commissie, door de Nederl. Mij. tot bevorde ring der nijverheid en de vereeniging „Arti et In dustriae" benoemd om uitvoeriug te geven aan het denkbeeld om aankomende patroons en Werklieden in de gelegenheid te stellen tot het afleggen van proeven van bekwaamheid iri hun vak, roept in eene circulaire de medewerking in vau belanghebbenden, om de eerste poging van uitvoering zóó goed te doen slagen, dat op uitgebreide schaal daarmede kan worden voortgegaan, zoowel tot verbetering der am bachten als tot welzijn hunner beoefenaren. Voorloopig wordt de gelegenheid tot proefaflegging voor .meester" en voor „gezel" in de vijf volgende vakken opengesteldn. Timmerenb. Meubolmaken c. Smeden1. Koperwerkene. Huisschilderen. De commissie wijst op de groote voordeelen, die in 1888 den doorslag gaven om het beginsel van proefaflegging door aankomende patroons en door werklieden weder in het leven te roepen: in het algemeen en voor de patroons en de werklieden in 't bijzonder. De eerste proefaflegging zal plaats hebben in De cember 1892 in de ambachtschool te 's-Gravcnhage. vroeg Alma, en in den toon, dien zij nu aansloeg, schemerde weerzin door. Hij alleen heeft daarover niet te beschikken. Ik dacht immers, dat onze bruiloften op den zelfden dag zouden gevierd worden! It zou daartegen niet» hebben ingebracht, wanneer het je broeder gelukt ware, mijn genegen heid te Verwerven; maar zooals de zaken nu staan, kan ik niet besluiten, mijn toestemming te geven. Uw papa wenscht het, Alma. HH „1 en moet het mij vergeven, als ik dien wensch niet vervul. Hij weet met welk een inner lijke» weerzin ik mijn woord gegeven heb; ik zal nooit vergeten, dat ik de bruid van je broeder ben; maar zijn vrouw kan ik eorst dan worden, wanneer ik mij tot hem voel aangetrokken. Dat dit nu nog niet het geval is. is alleen zijn schuld, en wanneer hij met je daarover sproken mocht, dan kunt ge hem herhalen, wat ik gezegd heb. Het is een treurige bekentenis, Unica, maar ik zou liegen, als ik wilde beweren, dat ik mij gelukkig gevoel. Bij de laatste woorden glinsterden de tranen in de oogen van Alma. Wanneer ik dit alles geweten of maar vermoed had zou ik mijn broer niet tot deze verloving ge animeerd hebben, zeide Unica. Ik dacht, dat je zelf de verbintenis wenschte, en Kurt volgde den laats ten wensch van vader op, toen hij om je hand aanzoek deed; misschien weet hij zelf niet eens, dat hij je hart nog veroveren moet. Om belanghebbenden in de gelegenheid te stellen, zich tijdig daartoe voor te bereiden, wordt thans reeds de aandacht daarop gevestigd. Geenerlei kosteu zullen voor het diploma „meester" of van „gezel" gevraagd worden. Programma's van eischen, van door de commissie in overleg met deskundigen opge maakt, zijn bij den secretaris dor oommissie, den heer J. J. van Nieukerken, architect, Elandstraat 48 te 's-Gravenhage, op aanvraag verkrijgbaar na 1 Januari e. k. Slaagt deze eerste proefaflegging, dan zullen stappen worden gedaan om eene algemeeue toepassing voor verschillende vakken die zich daartoe leoneu, to ver krijgen. De commissie is samengesteld uit de heeren: J. F. W. Courad, voorzitter, lid van de Tweede Kamer der Stateu-Generaal, lid van het hoofdbestuur der Nederl. maatschappij ter bevordering der nijver heid, oud-hoofd-inspeuteur van den waterstaat, enz. H. L. Boersma, directeur der ambachtschool, voor zitter der vereeniging „Arti et Industriae" P. J. van Houten, penningmeester, lid van het hoofdbestuur der Nederl. Maatschappij ter bevordering der nijver heid J. J. van Nieukerken, secretaris, architect; oud-voorzitter der vereeniging „Arti et Industriae De uitgaaf van dr. Snijder's geschrift over den invloed van alcohol, door de Maatschappij tot nut van 't Algemeen, heeft den heer I. Vriesenitorp Jr bewogen, zijn lidmaatschap van deze maatschappij op te zeggen. De brief, waarin dit gedaan wordt, is opgenomen in no. 51 van De Follnvriemi, en daaruit blijkt, (lat in den strijd der meeningen over het al of niet schadelijke van alcohol do maatschappij, naur des schrijvers meening, geen advies had behooren te geven, of anders beter gedaan had met te verkou- digen, al ware 't ook eene onjuistheid, dat elke druppel alcohol kwaad doet. De Antwerpsche Koophandel meldt betreffende de ontplofling te Antwerpen liet volgende Heden-voormiddag (23 Dec.), omstreeks 11 uur, heeft een verschrikkelijke ontplofling plaats gehad aan de dokken, waardoor weldra iu de stad het ge rucht werd verspreid, dat eeu ramp, als die van Corvilain was gebeurd. Ziehier wat het geval is Ia ons nummer van 13 November 11. hebben wij gemeld dat de Frausche sloep Pilote no. 2, van Duinkerken, geladen met 20.000 kilo dynamiet, door de redders van de Panne verlaten en gestrand ge vonden was te Duinkerken. Op huu vraag werd het schip door een sleepboot van Duinkerken weder vlot en naar Ostende ge bracht, met verlies van anker en kettingen. Van deze laatste haven werd het door een sleep boot van den Staat naar de Py p-Tabak gebracht, waar het schip zija gevaarlijke «aar gelost beeft. Vervolgens werd hot aan den ketting gelegd in het eerste droge dok. Hier lag het vaartuig tusschen een lichter, geladen met graan, en de deensche driemastsloep „Vega." Dit laatste vaartuig is eeuige dagen geleden ge heel ontredderd in de Noordzee verlaten gevonden door de Deensche stoomsloep „Hafnia," schipper Niels, die het naar Antwerpen heeft gebracht. Het was ongeveer 11 uur dezen ochteud, op het oogenblik dat de grootste bedrijvigheid aan de dok ken heerschte, dat zich eensklaps een geweldige ont ploffing deed hooren, die iedereen mot schrik beving Zeker weet hq het, antwoordde Alma, maar hij hecht er geen waarde aan. Hij denkt, dat dit na het huwelijk wel zou terecht komen; de heer beveelt eu de vrouw gehoorzaamt. Met zulk een zienswijze kan ik mij echter niet vereenigen, en ik ben besloten, niet eer mijn toestemming tot de brui loft te geven, voordat de omstandigheden een be langrijke wijziging hebbeD ondergaan. Wanueer ge daarin volhardt Ik kan niet auders, UnicaOok het hart heeft sijn rechten. En wellicht is het beter, dat je nog eenigen tijd wacht, zeido Unica, die zich nu weder de woor den van Hackert herinnerdeinmiddels kan nog veel verandoren. Het woord is schielijk gesproken, maar de boeien weer te verbreken, gaat met groote moeielijkheden gepaard. Eu op welke wijze, meent ge, kunnen de omstan- digheden veranderen vroeg Alma. Dat weet ik zelf ffiet, maar eerlijk gesproken, is het afbreken der verbintenis vóór de bruiloft ver kieslijk, wanneer men met zekerheid voorziet, dat er een breuk moet volgen. Hoezeer het my ook leed doet, zou ik je toch dien raad geven, onder voor behoud, dat je van de noodzakelijkheid overtuigd waart. he, niet> M;lle Alma, maar ik vrees, dat iloze overtuiging weldra in zekerheid zal veran deren. Ik zal niet lichtzinnig dezen stap doen, dien papa mij wellicht nooit vergeeftmaar wanneer mijn en onmiddellijk aan een tweodo ramp-Corvilain dee^ denken. Het was de franache sloep „Pilote no. 2die gesprongen wub, hoewel een ieder dacht dat er geen dynamiet meer aan boord was, daar het schip, zoo als wjj reeds gezegd hebben, aan de Pijp-Tabak ge lost was. Op het oogenblik dat de ontpofling plar.ts had, steeg er van uit het eerste droge dok rook als een slolkivolk in de hoogte, terwijl stukjeon hout eu ander puin in alle richtingen werden geslingerd. Talrijke vensterruiten iu den omtrek, tot zelfs te Austruweel, werden verbrijzeld. Aan boord van den lichter bevonden zioh de we duwe De Coninok en eeu schippersknecht. De eerste werd erg gekwetst aan den voet, de tweede licht aan hot hoofd. Deze twee porsonen kondon onmid dellijk gered worden. Zjj waren nauwelijks aan wal, of de lichter zonk. Langs den anderen kant lag, zooals wij gezegd hebben, de „Vega," die reeds erg gehavend was binnengebracht. Dit vaartuig werd de lieele zijde, lanes don kant van het gesprongen schip, ingeslagen. Volgens don waker van de „Vega," Jaak Noydens genaamd, die op het oogenblik der ontploffing op den blauwen steen wandelde en er ongedeerd is af gekomen, bevonden zich twee personen van franschen oorsprong aan boord van de „Pilote no. 2." Deze twee personen hebben bij de ramp den dood ge vonden. Iu den omtrek der plaats van het ongeluk heelt men een hand gevonden, benevens andere mensche- lijke overblijfselen. Volgens een geneesheer zouden deze overblijfselen aan óón persoon toebehooren. Zij zijn in een wacht huisje nabij de brug nedergelegd. Men weet nog niet hoe de ootpoffing ontstaan is, daar er geen dynamiet meer in bet schip was. Het onderzoek zal overigens de oorzaak der ontploffing moeten aan het licht brengen. De moord op den Boulevard du Temple. Gelijk reeds kortelijk gemeld werd, heeft „Anastay," de officier die den sluipmoord op barones „Dellard» pleegde, alles bekend. Toen de oude dame (wier dienstbode gelijk men zich herinnert uit wat) open deed, vraagde hij, of zij alleen was. Op bet beves tigend antwoord volgde hü haar in de kamer van haren zoon. Na enkoio woorden gewisseld te hebben wees de bezoeker naar eene schilderij aan den muur met de woorden„Dat is het portret van uwen man. niet waar?» Werktuigelijk wondde mevrouw „Dellard" zich naar het stuk eu op hetzelfde oogen blik wierp „Anastay" zich op haar en sueed haaf den hals af. Zenuwachtig begon hij daarop terstond de meubelen te doorzoeken, toen de thuiskomend» dienstbode hem stoorde. Zonder aarzelen ging hn haar te lijf, invar het mes gleed uit. Overtuigd dat zij althans bewusteloos was, nam hy de vlucht» In een „chalet de nccessité" ging hy zich wasschen en vervolgens eten bij „Lubbe des Londes" op de Boulevard Beaumarchais, niet ver van dien du Temple, met wier zoon hij bevriend was. By zijn verhaal legde de moordenaar diep berouw aan den dag. Hij weende eu verklaarde gehandeld te hebben in eonen aan waanzin grenzenden toestand. Tot eiken prijs moest hij geld hebben, zou hy niet eerloos uit den dienst worden ontslagen. Doch hij had den tyd niet gehad om het geringstê mede te nemen. eigen geluk dit eischt, dan mag ik mij door niet* laten weerhouden. Je sprak daar van wantrouwen legen Kurt; heb je redenen daarvoor Neen. Vermoedens dan Wanneer ik ze noemen wilde, zoudt ge ze wellicht dwaas en kinderachtig vinden. Menigmaal valt het mij moeilijk te gelooven, dat je broeder werkelijk graaf Von Hohonhausen zou zijn ik V1^d dan in de handelwijze van Kurtiu zijn taal, zijn zienswijze, kortom ik zyn gebeele wezen iets, dat meer aan een bekwamen tooneelspoler, dan aan een echten aristocraat herinnert. Ik wil toegeven, dat dit oppervlakkig oordeel voortspruit uit dien weerzin* dien ik nu eenmaal niet bedwingen kan, maar In ieder geval is het een zeer oppervlakkig oordeel, viel Unica ^haar in de rede, waarvoor je geen bewijzen kunt overleggen. Je Vader en Werner deelden die meening nietzij ne®0£ Kurt>. zooala hij zioh voordoet, enr veel wat in hem mishaagt, moet door zijn avontuu^pPfPfn iu een onbeschaafd land verontschuldigd worden. Zelfs wanneer ik dit wil aannemen, kan \t toch niet alles daarmede verontschuldigen, en Werner heeft er ook reeds nota van genomen. Is nooit de gedachte bij je opgekomen, dat Kurt een kwaad ge» weten heeft? Aima 1 zeide Unica. i Wordt vervolgd Den dag na de daad had hij tweemaal in uniform over den Boulevard du Temple gewandeld en verschillende bezoeken afgelegd. Volgens getuigenis van Mm*. „Labbé" was „Anastay aan tafel zeer vroolijk geweest en maakte hij allerlei schertsende woordspelingen, of schoon hij twee uur te voren iwee onschuldige vrou we^ voor zoover hem bekeud was van wie de eene hem slechts vriendelijkheid bewezen had, zoo laaghartig had omgebracht. To elf uur 's avends ging hij heen en werd door den jougen /.Labbé" naar den omnibus vergezeld. Toeu deze laatste zijne verwondering te kennen gaf over den oploop van mensohen op den boulevard du Teraple, zeide «Ana stay «Ik geloof dat zo daar een meisje uit het veuster hebben gesroeton." Herhaaldelijk had hij sedert de familie bezocht, maar niemand bad ooit iets bijzonders aan hem bespeurd. Dit laatste heeft ook „Anastay's" vader en zijn broeder verzekerd, ofschoon zij, bekend met zijnen geldnood, hem terstond verdachten toen zij 't signale ment des moordenaars in de bladen lazen en hem daarom nauwkeurig gadesloegen. In den voormiddag vóór den moord had hij M»e „Labbé" eeu bezoek gebracht en bij die gelegenheid in den loop van het gesprek haar het een en ander gevraagd omtrent de wijze waurop zij h«ar weduwen- pensioen ontving enz., waarop genoemde dame had geantwoord dat zy in dezen tijd van diefstallen en moorden steeds zorgde nooit meer dan een honderd frs. in huis te hebben. Wie weet of deze opmerking haar niet het leven gered heeft. Eene curieuse omstandigheid is deze, dat de por tefeuille, die volgens vorkiariug van alle getuigen do moordt naar onder den arm had toen hij zich bij de barones aanmeldde, enkel in hunne verbeelding blijkt bestaan te hebben. Zij schyuen eeu regenscherm daarvoor te hebben aangezien. «Anastay" moet tot voor twee jaar een beminne lijk en zachtzinnig jongeling geweest zijn, die door maitresseB op den slechten weg is geraakt. Naar gemeld wordt heeft hij thans zijue kalmte en zelfbeheersching geheel herkregen. Volgens de figaro verhaalt de herstellende dienst bode „Delphine Houbre" de i op haar geploegden aanslag aid us «Toen ik thuis kwam had ik myne boodschap mand en melkkan iu de keuken gezet. Ik trek mijne schoenen uit, en ga op mijne pantoifels rustig naar de eetkamer, oin zooals altijd daar de lamp aan te steken. Binnenkomende zie ik een heer te gen het raam staan, met een zoo vreerad, verwilderd gezicht, dat ik denk Wat Is dat voor oen vont, dien mevrouw ont vangen hoeft Eu hardop zeg ik Wat is er van mynheers dienst? Onmiddelijk vliegt hij op mij toe, Ik wilzei hy en zonder een woord meer pakt hy me bij den arin, drukt mo vast en stoot irie van achter een mes in de nek. Ik verweer me met de andere hand en zoo kreeg ik een snee ia den vinger. Ik bleef me verweren en schreeuwen. Toen smyt hij me tegen den grond, den neus op de vloer, en beproeft me den nek door te zageu. „Krak, kraic", ging het. Maar gelukkig was mijn haar losgeraakt, ik had een gestoven kraag en bovendien een hals doek om en dat was mijn behoud. Toen moet hij de kluts kwijt geraakt en gevlucht zyn. Maar ik deed het venster open en riepHoudt hem, het is een moordenaar, hij heeft me den hals doorgezaagd Men had hem zoo gemakkelijk kunnen vatten. Toen ik ze daar op de binnenplaats met hun drieën of vieren zag en ze hem lieten doorgaan, had ik wel kunnen stikken vau kwaadheid." Volgens een Lyonsch blwl hebben reeds vroeger geneesheeren die „Anastay" als ooglijder onderzochten voorspeld dat hij krankzinnig zou worden. Nog wordt gemeld, dat hq voor den burgerlijken niet voor den militairen rechter zal verschijnen. Zelf moet hy aan zijne bewakers gezegd hebben„Men gjiillotirieerd geen officier." Naar aanleiding van het vriezend weer der jongste (lagen en den zwaren mist die over Londen hing, gaf de Times van Donderdag een artikel waaraan het vol gende is ontleend. Dit jaar (1891) was alles in «Ie war. De winter, waarmee het begon, had veel van een Poolwinter. Hij begon in November en eindigde niet voor eenigen tijd na den verse hrikkelyken sneeuwstorm (blizzard) vau Maart. De lente die volgde was koud. Er was geen zomer om van te sprekenniet veel meer dan eene opvolging van regendagen, afgewisseld door dagen waarop het slechts dreigde te regenen. In September was het ééue week mooi weer; met het begin van October brak de eerste der stormen los die tot in de vorige week elkaar regelmatig opvolgden en waarvan de een den anderen in geweld niets toegaf. Vrijdag van de vorige week begon deze anticycloon die nog over westelijk Europa heerscht. Het vreeselijke vooruit zicht eener herhaling van den vorigen winter gaat men onwillekeurig vermoeden door de merkwaardige overeenstemming der weersverschijnselen van toen met nu. Den 22sten December 890 werd Londen'bezocht door een der zwartste en koudste misten waarvan de geschiedenis weet te Verhalen. Dinsdag den 22sten December van dit jaar hing er over Londen en de Mersey een mist als jdïst een jaar te voren. Dus is er eenige grond voor de vrees die eene week als deze inboezemt. Wij weten nog zoo weinig van de wetten die het weer beheerscheu dat, als eene week van dil jaar overeenkomt inet die week van het vorige, wij vaardig de gevolgtrekking maken, dat het geheeie seizoen zich op gelijke wijze zal herhalen. Mist zooals wij nu drie geheeie dagen hadden, wordt moer eu meer een pest en verderf voor Londen. Vreemdelingen hadden altijd den mond vol over onzen mistwij namen tl&ar echter weinig notitie van. Thans echter is de mist eene afschuwelijke werkelijkheid geworden, zóó drukkend en zóó ver woestend, dat het vinden van oen verwijderingsmid- dol de grooto behoefte is vau onzen tijd. Vijf mil- lioen menschen, geholpen door geheimzinnige hoe danigheid der uitwasemingen van de Theems, zijn de oorzaak van dezo bezoekingen en lijden er door. De mist wordt teweeggebracht door eene mengeling van den rook onzer steenkolen en de afgekoelde Lyndensohe atmosfeer. Wel is voor een dikken mist de rook die het branden der steenkolen geeft geen noodzakelijk vereischte, maar toch is bijna elke Londensche mist van beteekems voor het grooter deel samengesteld nit rook. Het blad is verder van oordeel dat iets moet worden ondernomen om z o mogelijk de Loudensche mist te temperen, want het is een kwaad dat van jaar tot jaar vermoordert en verergert. Do mist is niet slechts een last maar ook een verlies. Een verlies in leven eu een verlies in geld. Gisteren zegt de Timesvond een lijkschouwer dat niet min der dan zeven personen door den mist in de Millwall- dokken waren geloopen en dientengevolge verdronken. Dezelfde lijkschouwer merkte op dat hij verleden jaar na twee dagen mist twee en twintig dooden had be schouwd wier overlijden op de eene of andere wijze een uevolg was van het weer. Want de nadeelige invloed der vuile koude lucht op longen en adem halingsorganen is buiten twijfel. Maar behalve dat verwekt de mist eene algomecne gedruktheid de dag is zonder licht en alle levensgenoegen vergald. Dan nog het nadeel aan ieders eigendom, aan zijn kleederen zoowel als aan ziju huisraad is grootente grooter naarmate het voorwerpen botreft die kost baar en vergankelijker zijn. De invloed van de vuile neerslag uit de lucht, blijk eeuigszins uit het feit, dat een man het noodig oordeelt godurendo eene mist zooals gisteren, driemalen moer zijne handen te te wasschen dan op andere dagen. Dezelfde laag vuil valt op karpetten en gordijnen, op schilderijen en huisraad met blijvend uadeeHge gevolgen. Ook moot men niet vergeton het nadeel voorden bande), in het byzouder voor de winkels in eene week als deze, die anders do drukste en tneest winstgevende van het jaar is. Iedereen die kan blijft in huis Kerstmisgeschenken worden niet' gekocht, zelts geen speelgoed voor kinderen, maar de arme raenschru die het maakten en er van moeten leven hebben treurige Kerstdagen. Slechts op korten afstand buiten Groot-Londen, vooral hooger op langs de rivier, was "net in de laatste dagen prachtig vriezend weer met heldere lucht. Daar was geen mist en alt er al eens wat mist is, dan is het toch nooit de vuile, zware, zwarte Londensche, die het lever, tot een last maakt. De vorst, die ditmaal zoo spoedig kwam en zoo snel te werk ging, heeft de ondergeloopen volden en akkers in voor Engeland zeldzaam schoono ijsvelden herschapen in een glo rierijk 8chaatseurijder8terrein" zegt do Times. En onder prachtigen zonneschijn vermaakten zich daar dan ook duizenden en nog eens duizenden, die het geluk hebben buiten te wonen of in staat waren voor eenige uren de groote stad met hare Egyptische duisternis en koude vuile atmospheer te ontvluchten. Do Franscbe Senaat, die den tweeden Kerstdag eene zitting heeft gehouden om voortgang met hare werkzaamheden vóór Nieuwjaar te maken de be grooting ligt nog maagdelijk voor hem heeft de gewijsigde algemeene acte der Brusselscho con ferentie goedgekeurd. Aangenomen ook is de voor dracht der regeering, waarbij zij gemachtigd wordt sorotiiige bepalingen van de met verscheidene staten van Europa gesloten verdragen te verlengen. Een der leden, de heer Griffe, wilde, evenals Paul Dérotilède in de Kamer var. afgevaardigden, de re geering bij do onderhandelingen over de toepassing der tolrechten binden aan het minimum-tarief. Doch de minister van buitenlanilsohe zaken weigerde zoo danige verbintenis te aanvaarden. De regeoring neemt hot verlangen van het parlement wel ter harte. Maar zij zo a in haren plicht te kort schieten, indien zij verzweeg, dat zij iu hare taek om te onderhan delen moeilijkheden ondervindt en verder kan on dervinden. Het is dus in het hoogste belang des lands om niet door hardnekkig vasthouden aan het minimum-tarief plotseling te breken met de bevrien de natiën. De Belgische Minister van Financiën ontving eenige leden van de Kamer van Koophandel te Brussel, die hun bezwaren kwamen inbrengen tegen het handels verdrag met Duitschland zij vroegen specifieke rech ten in plaats van berekening naar de waarde in het algemeen tarief. De Minister erkende dat dit wen- schelijk was, doch meende dat men niets moest over haasten. Hij verklaarde dat het Duitsch-Belgisch handelsverdrag van uitnemende gevolgen voor België zou zijn Duitschland had in talrijke verminderingen toegestemd, en andere veriagingen zijn in do toe komst rnogeiijk. De Minister geloofde, dat de wet gevende macht het verdrag zou goedkeuren. De Italië meldt, dat de Vereeeigde Staten van Noord—Amerika en Italië het iu beginsel eens zijn geworden over de schadevergoeding aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers in New-Orleans. De zaak zou binnenkort voorgoed werden beslecht. Uit Santiago wordt betreffende den toestand in Brazilië medegedeeld, dat niettegenstaande de gerust stellende verzekeringen der autoriteiten te Rio de Ja neiro, in Rio grande do Sul eeu der Regeering vijandig bestuur het heft in handen heeft, terwjjl ook in San Paulo spoedig hetzelfde het geval zal zijn. Het Hongaarsohe Lagerhuis zal weldra ontbonden worden en omstreeks half Januari zullen nieuwe verkiezingen plaats hebben. De tegenwoordige Kamer was de eerste, die na invoering der 5-jarige verkiezingen in 1887 gekozen werd. De verkiezingen haddon in Mei moeten ge houden worden, maar zijn verdaagd omdat, volgens verklaring van den eerste-minister, graaf Szapary, „de verkieziiigsbeweging reeds begonnen is en de Kamer in de opwinding, die deze beweging veroor zaakte, niet in staat is, met de vereischte bedaard heid do begrootiug te behandelen.» De Rijksdag dien de minister dus zonder plicht plegingen voor onhandelbaar verklaarde, heeft zich merkwaardig gemaakt doordat bet den val bewerkte van Kolotnau Tisza, uadat deze 14 jaren lang mi nister was geweest. Door de volksbeweging tegen eene legerwet, werd Tisza indertijd tot aftreden ge dwongen. Ziju heengaan heeft de oppositie niet ontwapend, wat graaf Szapary meer dan eens heeft kunnon gevoelen. Vooral ondervond hij dit bij de beltanóeliag van het wetsontwerp voor administra tieve hervorming door de regeoring ingediend. De oppositie had dit ontwerp gewild, doch nu de re- goering het indiende, verzette zij zich stelselmatig tegen den voortgang der beraadslagingen. Gedu rende 6 weken van obstructionisme toonde Szapary zich door onuitputtelijk geduld en onbeperkte groot moedigheid een waar grand seigneur in de staat kunde. Het is bijna zekor, dat het ministerie-Szapary bij de verkiezingen een groote meerderheid zal verkrij gen. AI zijue leden zijn voortreffelijk bekend en de oppositie zou geen ministerie kunnen vormen dat tegen het tegenwoordige Kabinet kan opwegen. van de Makelaars De markt was he'den vast. Loco Tankfust 8. Januari-levering 7.75. Februari-levering 7.40. Maart-levering 7.30 April- Mei- Juni- en Juli- levering 7.25. Augustus-leverihg 7.30. Sep tember- October November- en December-levering 7.40. GEBOREN 23 Dec. Dirk Jan, ouders L. Uilen broek en J. van der Heijden. 24. Willemina, ouders A. van Reeden en M. M. Kastelein. Cornelia, ouders C. W. van Reeneu en JT. Tumenburg. Teunis, ouders J. W. Lakerveld en G. van Harten. Wilhelmina Petronella Maria, ouders G. H. van Berkel en C. A. A. Driesen. 25. Francina, ouders L. Broere en H. van Vlaardingeu. Philiherta ouders P. Poldermans en M. C. Boers. Jansje', ouders J. van der Klis en M. van Puffeleu. 26. Pieter, ouders F. L. de Jong en A. de Boer. Betsy, ouders D. L. Cats en F. van Straten.Pie ter, ouders P. de Jong en W. M. Wagenaar.28. Maria Wilhelmina, ouders J. Smient en J. do Roos! Lucas, ouders A. L. van Oudshoorn en G. Verlaan. OVERLEDEN 23 Dec. N. Alblas, wed. H. J Bok, 71 j. II m. A. Rietveld, 63 j. C. S. v«n Heijl, 49 j. 11 m. P. van Oudsboom, 57 j. m. - 25. F. H. Heijbroek, 72 j. M. Kuipers, huisvr. van P. van Alteiia, 79 j. A. Sch onder- woerd, Lm. J. F. Roodhuijsen, huisvr. van J H. Laffen, 74 j. A. W. vau Kluijve, 62 j y* Luynenburg, huisvr. van T. de Gruyl, 57 j.26*

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2