kennisgeving. petkolkum-noteekinge\ Bultenlandsch Overzicht. 3388te Staats-loterij. FQSTEBIJ EH-NT Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam k aaneensluiting en het gezamenlijk optreden voor de gemeenschappelijke belangen. Hy spoorde allen aan toch het doel van den bond niet uit het oog te verliezen, dat isdo leemten en gebreken van het openbaar lager onderwijs aan te toonente trachten verbeteriug te brengen iu het lot van den onder wijzer, en meer zelfstandigheid in de maatschappij te bekomen. De diensten toch die de onderwijzer aan de gemeenschap bewijst, geven hem recht op eene zelfstandige positie. Naar aanleiding van het gebeurde te Puttershoek en Heiloo, waar zijnsinziens de onderwijzers onrechtvaardig uit hunne betrekkin gen waren ontslagen, raadde hij de aauwezigen aan om, worden deze onderwijzersplaatsen vacaut, geeu van allen te solliciteeren. Uit het jaarverslag van den algemeenen secretaris bleek o. o., dat bij een onderzoek naar onderwijzers en onderwijzeressen die zonder betrekking waren, velen hunner klaagden over de wijze waarop dik wijls de benoeming geschiedt. Ëen adres aan Gede puteerde Staten van Noord-Holland tot vernietiging van het bekende raadsbesluit van Heiloo had geen succes een zelfde verzoek is thans aan de Koningin- Regentes gericht, waarop nog geen antwoord is inge komen. Uit de verslagen der afdeelingen sprak een opgewekt leven. In vele werden pogingen aangewend tot verhooging van salaris. Slechts enkele afdeelin gen, als Delft en Schiedam, klaagden over geringe toe neming van het ledental. Daartegenover staat dat het getal afdeelingen klom van 20 tot 70, en dat der leden van 1144 tot 2328 met 100 aigemeene leden. De penniugmeester deelde mede dat do inkomsten 1614, de uitgaven 1970 hadden bedragen en het tekort van 356 gedeeltelijk door vrijwillige bijdragen, gedeeltelijk door rentelooze voorschotten was gedekt. Door eene kleine wijziging te brengen in het huishoudelijk reglement, noodzakelijk gewor den door de snelle uitbreiding van afdeelingen en eden, zal getracht worden de uitgaven met de in komsten te equilibreeren. Het Volksbladorgaan der vereeniging Volksonder wijs, maakte naar aanleiding van het voornemen van dr. R. A. Koliewijn tot het beleggen eener vergade ring van hen,, die althans in hoofdzaak instemmen met de overwegingen en wenschen, ten aanzien eener vereenvoudigde spelling door hem uitgesproken, de opmerking, dat tegen het bijeenkomen van zulk eene vergadering niemand bezwaar kan hebben. «Zelfs de meest behoudende op taalgebied kan daarover gerust zyn, want zoo er al eenstemmigheid vorkregen worde niet over de wenschelijkheid, maar over den aard der vereenvoudiging, daarmede is deze zelve nog niet ingevoerd. Zeer juist is het van den heer Koliewijn gezien, dat voor het slagen der vergadering bovenal noodig isgeen overdreven eischen te stellen en eensgezindheid. Minder heeft onze sympathie wat hij als voorbeeld van «niet overdreven eischen" noemt: «Gelukt het om eens iets te noemen ons den last van de verbindings-» en de moeilijkheden, die betrekking hebben op mannelijk en vrouwelijk ge slacht, op e of ee, o of oo on s of ach vau den hals e schuiven, dan reeds zullen wij met voldoening kunnen getuigen, een paar flinke schreden in de goede richting te hebben gedaan." Ons gaan die eische i ten minste reeds veel te ver, indien de bedoeling is, het verschil tusschen de ge slachten in de buigingsvormen en bij de bezittelyke Ik geloof, dat het aan Alma moet overgelaten worden. Neem je het op voor mijn tegenpartij? Voor zoover je een dwang wilt uitoefenen, waarop je geen recht hebt.... ja. Dan zal ik ook uw huwelijk uitstellen. Met welk recht? Als hoofd der familie Von Hohenhausen. Werner zal daar waarschijnlijk geen genoegen mee nemen. Wanneer ik geduld moet hebben, om een gril, dan zal ook Werner moeten wachten; het is de schuld van Alma; je zult het haar wel willen mee- deelen. Ge waart straks in de bibliotheek, vervolgdo de graaf, terwijl hij een anderen kaut uitzag; hoe lang hebt ge u daar opgehouden? Ik wilde een boek halen; op je onderhoud met den jager sloeg ik aanvankelijk &reen acht Maar je hebt je nieuwsgierigheid niet kunnen bedwingen en zijt gebleven tot de jager zich ver wijderde. Een mooie rol, die van luistervink Kurt, ik wil dat niet hoorenzeide U nica verontwaardigdik heb het recht, een boek uit de bibliotheek te halenmaar wat geeft je het recht, in mijn slaapkamer te sluipen? De graaf was doodsbleek geworden, maar terstond was dit weer voorbij. Wie heeft je gezegd, dat ik daar was? vroeg hij. Vroni. Dan zal ik haar wegjagen. en persoonlijke voornaamwoorden te doen vervallen; daardoor ontneemt men het sohilderaoblige aan de taal, en gelukkig wordt toch ook nog niet door ieder een in de spreektaal zoo slordig met de geslachten rondgesprongen als juist in de provinciën Holland veeltijds geschiedt. Ook moge er tegen het het ver vangen van ach als sluitletter door a geen bezwaar zijn, moeilijk zouden wij er ons mede kunnen veree- nigeu in 't vervolg te schrijven: srandor, srap, srij- ven, enz. Met deze opmerkingen beoogen wij niets meer dau door een paar voorbeelden aan te toonen, dat de deelnemers aan de aanslaande vergadering inderdaad zeer bescheiden eischen moeten stellen, willen zg eenige kans van slagen hebben." Een der meest interessante zaken op de tentoon stelling te Chicago zal worden de afdeeling Oorlogs- Marine. Echt Ameriknanscli gedacht, is men daar bezig een model «op ware grootte" te bouwen vau een der nieuwste kolosseu der Anjerik. Marine en wel van het kust-verdedigingsschip «Indiana." Deze bodem ea haar zusterschip de «Massachusetts" worden gebouwd op Cramp's Shipyard te Philadelphia, ter wijl een auder van gelijke afmetingen, de «Regon", aan dc werf der Union, Yron Works te San Francisco op stapel staat. Alleen om dit monster-model tegen den golfslag van het Michigan-Meer to beschermen (waarin het komt te liggen), wordt een golfbreker eu pier van 90») voet lang, 30 voet breed en 12 voet hoogte in het meer gebouwd. Het model is 348 voet lang op de waterlijn, 69 voet breed midscheeps eu 14 voet hoog boven de waterlijn. Het rust op een in het meer aangebrachte fundeering van steen en zwaar hout. Aan boord zullen zich o. a. bevinden 4 stuks 13 duims, 8 stuks 8 duitns en 4 zes-duims stukken ge schut, en boveudien nog 34 andere kanonnen van kleinere afmetingen voor verschillende doeleinden. Bonedeu de waterlijn wordt het model nog over eenigen afstand doorgebouwd, door middel van ijze ren platen, daar anders bij laag water de fundeering zichtbaar zou worden. Het dekhuis rust op het opperdek tusschen de torens voorde 13 inch stukken. De geschuttorens worden geheel voorzien van de inrichting voor het laden, richten en op en neer laten gaan der stukken. Aan iederen hoek van het dekhuis komen de ge schuttorens voor de 8 duims stukken geheel com pleet in «working order," evenals de 6 duims stuk ken, die op vooruitspringende plaatsen meer naar het midden van dit uek zyn aangebracht, alles ge ducht gepantserd. Onmiddellijk achter den voorsten geschuttoren staat de zoogenaamde «military tower". Deze heeft eenigszins den vorm van een vuurtoren, doch wat spitser toeloopend. Op ca. i/i van de hoogte is een platvorm en boven aan den top eveneens, waarop de stukken voor snelvuur zijn aangebracht. Onder in dezen toren is de plaats van den commandant van het schip gedurende een zeeslagdaarin zijn aangebracht een telegraaf, spreekbuizen, stuurtoestel, electrische schell n enz., alles voor den commandant om 2ijne bevelen tot elke plaats van het schip te kunneu overbrengen. Over het geheele dekhuis loopt de brug mid scheeps aan het vooreinde is de kaartenkamer. Overigens is het geheele dek ingericht met de Met je verlof, daar hebt ge het recht niet toe. Ik heb Vroui in dienst genomen. We zullen zien. Wie my niet bevalt, die duld ik niet in mijn huis. Ik heb aanstonds na mijn terugkeer ontdekt, dat er reeds voor mijn aankomst een komplot tegen my gesmeed was, waarvan Daniql en Hackert de aanvoerders waren. Je hebt Hackert gehoord; is er eea dollere aanklacht te verzinnen? Maar als dit slechts logens waren, waarom hebt ge hem dan niet de deur laten uitwerpen? Dat zou schandaal hebben gemaakt, wellicht een kloppartij, en van zulke tooneelen houd ik niet. Maar laat bij zich in acht nemen, zyn bewering op een andere plaats te herhalen; ik zou hem tyd en gelegenheid geven, om er in de gevangenis over na te denken. En ik verwacht van u, dat ge zoo ver standig zult zijn, aan die lasterpraatjes geen geloof te scheuken, en er met de familie Buchenau niet over te sprekenliefst zou ik zien, dat ge heden hier bleeft. Ik kan niet ontkennen, dat het tooneel mij heeft geagiteerd. Ik heb aan Alma mijn woord gegeven, ant woordde Unica kortweg. En waarom zouden de B^chenaus van die onbeschaamdheid niets mogen vernemen? Omdat ik het niet wil! En als Hackert er openlijk over spreekt? Hy zal dat niet wagen! Nu, adieu; tot van avond! zei Unica en ging heen. benoodigde nukers, lieren, reddingsboeien enz., verder zal het schip met een groot torpedo-net en bybe~ hoorende uithouders voorzien zyn, om de wijze' van bescherming van een dergelijken bodem tegen torpedo aanvallen aanschouwelijk voor te stellen. Onder do fundeering van het model bevinden zich pneumatische afvoortoestellonnog is aangebracht een waterdichte bak 9 voet diameter en 8 voet diep, wnarin al het vuile water enz. van het schip wordt verzameld. Door middel der pneumatische ejectors wordt dit water door pijpen r.aar het hoofdriool in het tentoonstelling^ park afgevoerd. De ventilatie geschiedt door middel van de schoorsteenen en den «military tower." Door raiddel van twee ventilateurs wordt versche lucht in geleidingen geblazen, die op verschillende plaatsen van hel schip uitloopen. Deze versche lucht kan afgekoeld of verwarmd worden, al naar ^het noodig zal zyn gedurende de tentoonstelling. Het geheelo schip wordt electrisch verlicht door het electrisch station van de tentoonstelling. Het schip wordt geheel bemand als een werkelijk oor logschip. Het dekhuis is ingericht om deze be manning tot woning te verstrekken, zoodat men fei telijk het geheelo leven aan boord van zulk oen monsterschip te zien krygt. De Provincialo Staten van Zuid-Holland hielden gisteren een buitengewone vergadering, ter behaude- ling van de zaak der krankzinnigengestichten. De meerderheid vau de commissie, belast geweest met het onderzoek, stelde voor: lo. geen gelden uit de provinciale fondsen be schikbaar to stellen voor de uitbreiding van krank zinnigengestichten in de steden on alzoo de voor stellen van Ged. Staten betrekkelijk de verbouwing en uitbreiding van de stadsgostichten te Delft en. Dordrecht niet aan to nemen 2o. aan de gemeenten Delft en Dordrecht voor de verbetering, welke in geen geval uitbreiding mag worden, der aldaar bestaande gestichten een subsidie vau 50 pet. in de noodige kosten te verleenen; 3o. aan de gemeente Delft een subsidie te ver leenen van ten hoogste I tou ih do kosten vau op richting van oen buitongesticht, met tot-passing van het paviljoensysteem voor 150 krankzinnigen. De minderheid .der commissie stelde voorlo. zoo wel voor verbetering als voor uitbreiding der be staande gestichten to Delft en Dordrecht subsidie van hoogstens 50 pCt. in de kosten te geven, met bepaling dat de aitbreiding voor elk dier beide ge stichten zich niet verder mag uitstrekken dan voor ten hoogste 100 verpleegden 3e kl. boven de thans vastgestelde maxima, en 2o. aan Delft een subsidie vau ten hoogste 1 ton te geven voor een nieuw buitengesticht met paviljoen-systeem voor 160 krank- zinoigon. De heer Van Velzen had uit het rapport der com missie de overtuiging verkregen dat de zaak op dit oogenblik niet voor beslissing vatbaar is, en stelde daarom voor, de zaak naar de afdeelingen te ren- voyeeren. De heer Buys komt daartegen zeer ernstig op. Het voorstel-Van Velzen wordt hierop verworpen met 39 tegen 21 stemmen. De heer Neeb besprak uitvoerig het rapport en lichtte het atandpunt der minderheid van de oom missie toe. De graaf stampte met den voet van woede, ging naar zijn schryftafel, opende een lade, waaruit hy een flacon nam, die een heldere vloeistof bevatte, en •loop in de slaapkamer zijner zuster. Niemand be merkte hem; Unica waa met Alma weggereden, en Vroni was in den tuin. Toen hij de slaapkamer weder verlat, was zyn gelaat doodsbleek. XXXII. De tijdingen, die Theodoor Romberg schriftelyk had gezonden, luidden ver van gunstig; het huis Hackenberg en Schmidt stond op het punt van fail liet te gaan; maar Theodoor hoopte nog altyd, en stelde om die reden zijn terugreis uit. Maar intus- bchen werden de kwade geruchten omtrent Hacken berg en Schmidt meer algemeen, en aan de beur» spiak men er reeds van, dat Romberg en Zoon er in betrokken zouden zijn. De inbraak leverde ook stof tot onaangename gesprekkennatuurlijk had het gerucht de gestolen som aanzienlijk vergroot, en het kon niet uitblyven, dat enkele crediteuren onder zulke omstandigheden het verlies hunner vorderingen vreesden. g. Wordt vervolgd.) De heer Boonzajer zou voor het voorstel dor meer derheid stemmen. De heer Sluiter wees op de twee hoofdpunten aan verschil tuoschen de meerderheid en minderheid. De meerderheid neemt tot grondslag van de be boefte het zeer onzeker getal van 682 personen uit Zuid-Holland, die in de gestichten op 31 Dec. 1890 werden verpleegd; de minderheid acht het cijfer van 1,5 per mille van de bevolking veel meer betrouw baar. Spr. lichtte dit nader toe. De heer Bichon van IJselinondo zette zijn afwij kende opinie nader uiteen en betoogde o. a. dat er voo? opheffing van 't gesticht te Delft niet was te vreezen. De heer Kerstens was het met de commissie eens, dat er op dit oogeublik slechts is te voorzien in de behoefte aan 150 plaatsen, eu daarom kan hij zich wel vereenigen met 't voorstel om de gestichten te Delft en Dordt te verbeteren; want de provincie moet z. i. wel iets doen. Met het subsidie voor een nieuw gesticht bij Delft kan hij zich niet vereenigen. Spr. stelde voor, met 't voorstel der meerderheid het subsidie van f 100.000 voor het nieuwe gesticht bij Delft te doen vervallen en de overige6 punten van het voorstel, daarop betrekking hebbende, in dien zin te wijzigenen voorts te bepalen, dat Ged. Staten worden uitgenoodigd met het gemeentebestuur van Leiden voorloopig te onderhandelen over de oprichting en instandhouding van een buitengesticht, met paviljoensysteera voor 150 Verpleegden 3e klasse, onder Leiden, nabij Zoeterwoude, en omtrent de subsidieering en voorwaarden een nader voorstel aan de Prov. State u te doen. De heer Crena de Jongh deed nader uitkomen, dat de berekeningen van de meerderheid der com missie op onjuiste grondslagen berusten. De heer Van Velzen bestreed nader de aanhangige voorstellen en pleitte ook voor buitengestichteu. Na -epliek van deu heer Sluiter, werd de discus sie geslote a Het amendement van de minderheid op punt I werd verworpen, met 41 tegen 19 stemmen, waarna de andere amendementen werden ingetrokken. Het voorstel van de meerderheid werd daarna aangenomen met 42 tegen 18 stemmen. Het voorstol van den heer Kerstens om punt 3 te doen vervallen, werd verworpen met 6 5 tegen 3 stemmen, en de overige voorstellen der meerderheid zonder stemming aangenomen. Omtrent «eene zwendelarij zonder wederga" wordt in de Bayr. Vaterland het volgende gemeld. Het Zentralblatt voor badplaatsen maakle den 3 October 1890 bekend, dat de «ingenieur" Bertsch in zijne krijtgroeve te Tölz, (iu Boven-Beieren,) eene zeer krachtige jodiumhoudonde bron had ontdekt, waaraan de naam van Keizersbrou was gegeven. Hierby was gevoegd eene verbazend gunstige analyse naar het heette van een scheikundige tc Maintz. Oumiddelijk werd er een consortium gevormd, hetwelk zich als commanditaire maatschappij vestigde onder de firma «Kaiserquelle, Job-Bad Tölz, M. Schall, C. Bertsch Co." Daaraan werd onder andertn door een ingezetene te Munchen voor 20,000 mark deel genomen. In vakbladen, tijdschriften en prospectus sen werd zulk eene reusachtige reclame gemaakt, dat^ het Kurhotel van Schall, waarbij eene groote badinrichting was aangelegd, in het afgeloopen seizoen naawelijks de talryke badgasten kon opnemen. Of schoon er vervolgens omtrent Bertsch en zijne on derneming ongunstige geruchten in omloop kwamen, Woven toch de geneeskundigen te Tölz voor de pa tiënten de Keizersbron als de «krachtigste jodiumbron der wereld" aanbevelen. Maar juist toen een nieuw bakken scheikundige aan het consortium had ver kondigd, dat zyno analyse, waaraan hij zes maanden had gewerkt, schitterend was uitgevallen, ontstond er tusschen Bertsch en diens zwager een geschil, ten gevolge waarvau Bertsch werd aangeklaagd. Toen nu in December eene gerechtelijke oommis sie naar de Keizersbron kwam zien, vond zij iots anders. De geniale „ingenieur" Bertsch bleek nu een eenvoudige metselaar te zyn, die de bron had gefabriceerd, door een ketel, getuid met eenige che micaliën, in een moerassig bleekje te doen uitloopen. Intusschen waren er in het vorige seizoen duizenden baden van twee mark aan de patiënten geleverd, vele duizenden flcsschen mineraalwater verkocht, vele centners joduimzeep ter markt gebracht. De winst door de maAtsclmppij tot dusver behaald, wordt op 12,000 mark berekend. Een bankier te Munchen, anders een zeer voorzichtig man. verliest bij dien knak ruim 45,000 mark. De bronnenfabriekant is voortvluchtig. Naar men zegt, bedragen de schulden, dio hij op zijoe zaak had gecontracteerd, over de 100,000 mark. De Fransche Kamer vereenigde zich met het door de Regeering goedgekeurde amendement vau Faure bepalonde dat het toltarief eerst op 1 Februari 1892 in werking zal treden. Vervolgens word de tarief- wet in haar geheel met 396 tegen 112 stemmen aangenomen. De Kamer heeft het amendement, hetwelk tydelyken invoer toestaat aan maïs, besterad voor het vervaar digen van alcohol en stijfsel, voor uitvoer bestemd, gesteund door de regeeriug en ondanks den tegen stand van den rapporteur, den heer Méline, met 263 tegen 222 stemmen aangenomen. De regeering zal een wetsontwerp indienen, om haar de machtigingen over één twaalfde der begroo ting, iu afwachting van hare vaststelling, te beschikken. Veel drukte wordt neg steeds iu Frankrijk ge maakt over bet geval Chadourne. Uit do interpel latie, door den afgevaardigde Millevoye to' den mi nister van binnenlandsche zaken gericht, blijkt, hoe bezorgd men zich in Frankrijk maakt over den «inbreuk op het Berlijnsche verdrag" die door de Bulgaarschen minister-president Stanbouloff zou zijn gepleegd. Gevreesd wordt, dat dit een eerste stap is om die capitulatiën goheel op zij te zetten en de Fransche regeering gevoelt zich verplicht, uit naam van Europa, hiertegen op te komen. Dit was de beteekenis van het zeer toegejuichte antwoord van den minister Ribot. Bulgarije mag, zeide hij, als deel van het Turksche rijk geen vreem delingen op eigen gezag uitzetten en geen enkelen dergelijken maatregel nemen, zonder medewerking der consuls. Die medewerking was niet gevraagd. De correspondent was verbanneu zonder dat de Fran sche zaakgelastigde verwittigd was. De Fransche regeering is volgens de verklaring van den minister besloten, zich voldoening te ver schaffen. Rustig blijft Bulgarije die bedreigingen uit de verte aanzien. Onder warme toejuichingen is prins Ferdinand door de Sobranja ontvangen toen hij de korte troon rede kwam houden, waarmede do Kamer gesloten werd en waarvan de telegraaf verslag gaf. Op een hengelijk verschijnsel werd daarin door den vorst gewezen nl. op de omstandigheid dat de begrootiug voor 18 1 met omstreeks 82,500.000 frs. zonder oen tekort zal sluiten. De groote Duitsche werkstaking der boekdrukkers gezellen schijnt thaus in hoofdzaak geëindigd, en wel met de nederlaag der gezellen. Hunne leiders ver klaarden althans te Berlijn en Leipzig iu het bonds- bureau der vereenigde patroons, dat do werkstakendon bereid zijn den arbeid onvoorwaardelyk to hervatten. Hiermede is Aan de aigemeene werkstaking de kop ingedrukt, daar Berlijn en Leipzig de grootste boek druk kersstedeu van Duitschlaud zijn. Men raamt het geldelijk verlies der gezellen doQr de werkstaking op 75U,000 M. De werkstaking duurde slechts acht weken, niettegenstaande er bij den aanvang werd beweerd dat de kas voor 4'/a maand zou strekken. Van ernstige beteekenis is het nog altijd dreigend conflict tusschen de Vereenigde Staten en Chili naar aanleiding van het voorgevallene mot de matrozen I der Baltimore. Zeer oorlogzuchtige artikelen tegen Chili bevatten by na alle Noord-Amerikaansche dag bladen. Zij weten te verhalea van y verige werkzaam heden by de departementen van oorlog en marine, waar men het uit broken van een oorlog onvermyde- lyk zou achten. Gelukkig echter worden van andere zijde deze alarmeerende geruchten en berichten krach tig tegengesproken. Een medewerker van de Hew York Herald had een onderhoud met een der ambtenaren van het mi nisterie vau marine, die ten stelligste verzekerde.dat de regeering der Vereenigde Staten geen vijandelijke toebereidselen tot heden maakte en geenszins dacht aan eeu maritime demonstratie, waarvan men het voornemen aan haar toeschrijft. Er zyn sceptici, die aar. deze verzekeringen geenerlei geloof slaan en meenen, dat de Amorikaansche regeeringspersouen slechts zulke vredelievende verklaringen aan den dag leggen om, ingeval vijandelijkheden tusschen Chili en de Vereenigde Staten uitbreken, Chili alleen daar voor verautwo rdelyk te stellen. Daar men omtrent de moraliteit der Noord-Ame rikaansche staatsboden, in zake politiek, geen hoogen dunk bezit, dauk zy de droeve ervaringen op dit punt, zien velen in het oorlogsmisbaar der Vereenigde Stateu niets auders dan een politieke manoeuvre van den staats-8ecretari8 Blaine, die door deze uitbarsting van chauvinismo hoopt zyn kansen bij de aanstaande presidenis-verkiezing te verhoogeu. Intusschen wan hoopt men nog niet, of ten slotte toch het gezond verstand te Washington zegeviert, zoodat al het chau vinistisch briesen en bruischen op stuk van zaken blykt te zijn niets dan een storm in een glas water. In het Portugeesche Hoogerhüis 9prak de minister van financiën de zekerheid uit, dat het evenwicht tusschen ontvangsten en uitgaven beieikt zou wor den door bezuinigingen en door het doorzetten van de inning der directe belastingen, welke tot dusver slechts gebrekkig had plaats gehad. De minister er by, dat zijne collega's allen eensgezind 1 waren om hem te helpen. Hy eindigde met de ver klaring, dat redding stellig afhangt van het vervullen der bovenbedoelde taak. j Do nieuwe Spaansche in- en uitvoertarieven zijn volgens oen Keuter-telegram, door den ministerraad te Madnd vastgesteld en zullen op 1 Januari open baar worden gemaakt, j Het minimum-tarief zal worden toegepast op de landen die handelsverdragen met Spanje hebben ge sloten. In het tegenovergestelde geval zal het maximum tarief gelden. Gelijk bekend is, verkeoren Nederland en Groot- Britanme tegenover Spanje in een bijzondere positie. in onze handelsovereenkomst met dat land, die eerst 30 Juni buiten werking treedt, is voor Neder land behandeling op den voet der meest begunstigde natie bedongen doeh er is geene uitdrukkelijke be paling betreffende de invoerrechten op Nederl. goe deren zoodat op bijzondere voordeelen, welke Spikje by eentg tractaat aan andore mogendheden mocht hebben toegestaan, door Nederland geen aanspraak kan worden gemaakt wanneer de overeenkomst, waarin treedt"00 gestiPuleerd' buiten werking Echter kende Nederland aan Spanje bijzondere voordeelen toe en kan daarom toepassing van het laagste Spaansche tarief dat voor de naciones con- vtnedos geldt, tot 1 Juli 1892 bedingen. Tot zoolang zal dus ook wel het thans bepaalde muumum-tanef voor Nederlandsohe goederen worden toegepast. LIJST van brieven geadresseerd aan onbekenden gedurende de le helft eer maand December 1891 we.ke door tusschen komst van het postkantoor Gouda terug te bekomen zijn. Wed. van Sehaik Amsterdam, C. W. Broekhuizen Amsterdam Brunt Senioro Gouda, Smit Botterdam, i W- Verlemans Parijs en W. H. M. Pels Rusten burg (Afrika.) Van WADDINGSVEEN. C. Wisbroek Rotterdam. Gouda, 29 Dec. 1891. De Directeur van het Postkantoor VORSTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda maken bekend, dat van de geldleening in 1887 aangegaan ten behoeve der Gasfabriek dezer Ge meente," ter aflossing uitgeloot zjjn de obligatiën Nos. 35, 49, 73, 78, betaalbaar bij den Gemeente- Ontvanger, na 1 Januari e. k. Gouda, den 29n December 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, VON STERNBACH, If. S. van de Makelaars De markt was heden onveranderd. Loco Tankfust 8.Geïmporteerd fust 8.10. Januari-levering f 7.85. Februari-levering f 7 40 Maart-levering f 7.30 April- Mei- Juni- en Juli'- levenng 7.25. Augustus-levering 7.30. Sep- t^ber- October November- en December-levering 4e Klasse. Trekking van Woensdag 30 December. No. 16075 25000. No. 9970 2000. No. 1084 f 1000. No. 12906, 16006 en 18698 400. No. 8585, 15228, 17140 en 20074 200 No. 19244 en 20615 100. Prijzen van 65. 15 2340 4448 6797 9150 12414 15179 36 2349 4452 6827 9201 12467 15199 44 2379 4453 6887 9236 12555 15211 51 2397 2463 6921 9285 12567 15260 91 2447 4535 6972 9316 12675 15387 93 2463 4584 7027 9338 12599 15389 119 2487 4619 7050 s- 370 12605 15442 185 2508 4635 7105 9375 12612 15454 228 2640 4647 7122 9434 12629 15558 289 2638 4648 7131 9478 12761 15605 303 2660 4661 7157 9482 12806 15642 326 2698 4668 7171 9590 12850 15663 366 2784 4726 72 6 9596 13008 15733 369 2794 4784 7252 9765 13020 15798

Goudsche Courant | 1891 | | pagina 2