Bultenlaodscli Overzicht. maOLKUM-iVOTEEMNtiEN 338M Staats-loterij. ABVERTENTliS", THEE van Gebrs. SNEL, /VP. Spruit Jzn. Louis P. WELTER, x. KOK Comp. Firma II. MOL, M. J.DE GEAAT. Cantzlaar k Schalkwijk, te Rotterdam Burgerlijke Stand. ADVERTENTIEN Het eerst wordt gewoonlijk door baar aangetast personen, die veel verkeer met de buitenwereld heb ben, als spoorwegbeambten, postbodeu enz. De ver breiding der ziekte, heeft snel plaats, en de tijd van overbrenging tot het uitbreken duurt in den regel 24 uren, hoogstens 2 a 3 dagen. De vraag, of als men eens de influenza gehad heeft, dit tegen een tweeden aanval of herhaling vry waart, kan niet met zekerheid beantwoord worden. Toch geeft het na korton tijd heerschen, en dan ophouden der ziekte wel eenige aanleiding om dit te geloovenechter is het een feit, dat sommige perso nen meer dan eenmaal onder haren invloed kwamen. Zuigelingen worden nimmer, kinderen beneden de 15 jaren slechts zelden door de influenza aangetast. Een specimen (d. i. eeii bepaald aangewezen ge neesmiddel) t«gen de ziekte bestaat er niet, althans zulks ia niet bekend de doktoren moeten zich der halve tot een symptomatische behandeling (d. i. eeue behandeling volgens de verschijnselen) bepalen. In verband met het bovenstaande wordt nog het volgende medegedeeld. Dr. Hunter (vroeger geneesheer in het Engelsch- Indische leger), te Edinburg beweert een zeer goed werkzaam middel tegen de influenza te hebben gevon den,? voornamelijk halviva, een geneesmiddel, getrok ken uit een plant, dat in Indië met goed gevolg in gevallen van malaria en zenuwzwakte aangewend wordt. Genoemde geneesheer houdt de influenza (griep) voor eeue soort van malaria en zijn middel dient zoowel om te genezen als ter voorkoming der ziekte. In Sheffield en andore plaatsen in Engeland werd bovengenoemd middel ten vorige jare, toen de influ enza aldaar sterk heerecbte, door vele geneesbeeren met goed gevolg gebezigd. Door dr. Lorentz te Metz wordt het inademen van eene 2 pets. oplossing van ichtyol (vischolie) door verdamping daarvan aanbevolen. De ziekte verschijnselen, als hoesten, opgevenenz. wrrden daardoor met goed gevolg bestreden, de ziekte week spoediger, en geen instorting der patiënten had plaats. Zooals men weet, is ichtyol ook een nieuw raiddei tegen rheumatiek, dat zoowel uitwendig (als zalf) als inwendig (io pillen) gebruikt wordt, dat onschadelijk is en voorloopig goede uitkomsten schijnt te geven. Tegen de koortsverschijuselen, die de influenza meestal vergezellen, wordt in den regel (zoutzure) kinine gegeven en ook "meermalen ais voorbehoed middel gebruikt, terwijl warm water met citroensap en suiker zeer gunstig werkt. Ook andere warme grogsoorten worden aanbevolen o. a. in het Amster- damsch Weekblad po. 754 van 6 Dec. 1891, alwaar in een gunstig op rijm besproken Fransch middel (zie het 6e couplet) gezegd wordt: „Drink met kleine, snelle slokjes „Etlijke jenevergrogjes „Laat ze warm en laat ze sterk zijn, „Anders zou 't verloren werk zijn. „'t Middel werkt empyreumatisch. „Kruip dan in uw warme bedje; „Zorg ook voor een zinverzetje, „En zeg vroolijk en content: „Saluut Signora Iufluenza." Wij voor ons zouden het meer op citroengrog hebbenmaar hoe dit alles ook zij, het beste is wel, om zich voor de ziekte niet bevreesd te ma ken, doch zich ook willens en wetens zonder nood- takelijkheid niet aan de besmetting daarvan bloot terwijl hij haastig opstond ea de lange pijp uit den mond namwat verschaft mij de eer Zijt ge nog verslaggever voor de „Beurs-Cou- rant" in de residentie? vroeg de bankier. Zeker. En worden de berichten, die gij inzendt, on voorwaardelijk opgenomen Zou men ieder bericht opnemen, dat gij inzendt? Zeer zeker. Hoe denkt gij over onze Bouwbank? Allferelleudigstantwoordde Kraus. Dat is een oppervlakkig oordeel. Het is gegrond, mijnheer Homberg! De bouw bank heeft terreinen gekocht, die zij nooit kan ex- ploiteeren. Men kan daar ook andefs over denken, zeide de bankier wrevelig, mogelijk is alles, vooral in een groote stad. Ik heb reeds bij de oprichting gewaarschuwd, en de gevolgen hebben geleerd, dat mijn waarschu wing grgrond was. Gij hadt beter gedaan dit achterwege te la ten door zulke waarschuwingen benadeelt men de soliedste onderneming. Uw beroep brengt u ver moedelijk niet veel op Kraus haalde zuchtend de schouders op. Het talent wordt niet betaald, zeide hij; wie zijn brood met de pen moet verdienen, heeft zelden een aangenaam uur. Maar wat baat ootevredenheid Ik kan in mijn behoeften voorzien, en daarmede stel te stellen. Heeft men haar eenmaal, dan moet men ze vooral uiet licht tellenin huis, of nog beter in bed big ven, geneeskundigen raad inroepen en vooral zioh na herstel .niet te spoodig in de lucht begeven, want door dit wel te doen, ont3taa:i menigmaal ernitige gevolgen. (Oir. Dagblad.) Van Atjeh is door de Regeering het telegrafisch bericht ontvangen, dat de cholera er epidem sch heerscht. Door den gouverneur is gelast om zoo min moge- lyk militairen van daar naar do posten over te plaatsen. Toch is op 11 Nov. een zeer groot gezel schap inspecteorende officieren en ambtenaren, zoo ook een niet tot inspecteeren bevoegd ambtenaar per „Albatros" naar Segli en Edi vertrokken, n.l. de hee- ren Van Oosterzee en Plattiselano, predikanten, de sous-chef van don staf (kapitein Grevers) en de secretaris Boutmy. Laastgenoemd ambtenaar, die niets te inspecteeren heeft, zal vermowlolijk met groote pacificatieplannen de kustateu bezoeken. De directeur van de Rijkspostspaarbank, de heer Armaud P. Th. Sassen, heeft een Statistisch histo risch overzicht geleverd, betrekkelijk het' eerste tien jarige tijdvak vat het bestaan der bank. Wij ont- leenen hieraan het volgende. Mr. A. Kerdijk schreef in het jaar 1881 „1 April, de dag waaraan voor liet Nederlandsche volk eeu belangrijke geschiedkundige heriunering verbonden is, heeft nieuwe beteekenis gekregen, nu het den koniog behaagde, dien dag aan te wijzen voor het in werking treden van de rijkspostspaarbank eu niet gewaagd is de voorspelling, dat hij nog na jaren zal wordeu herdacht als de geboortedag van een in stelling, zegenrijk voor velen." De resultaten, tot dusverre door de Rijkspostspaar bank verkregen, zijn van zóódanigen aard, dat ineu die voorspelling thans reeds als verwezenlgkt mag beschouwen. Vooral de directeur kan dit doen die inzonderheid door de briefwisseling met den z. g. „kleinen man", van nabij weet, welken heilrijken invloed zijne instelling op het maatschappelijk leven van tal van personen in den lande heeft geoefend, in welke velerlei sociale behoefteu zij voorzien, hoe veel nooden zij in belangrijke mate gelenigd heeft. In de 10 jaren van haar bestaau bracht de Bank 390,051 boekjes in omloop, waarvan 23773 werden uitgegeven in 1881 en 62012 in 1891. Hiervan werden afbetaald $7642 in het geheel en wel 9272 in 1881 en 198o6 in 1891. 't Totaal der ingelegde példen bedraagt 66.31886.11 hiervan werd in het geheel terug betaald 46.460,66l,80'/f» zoodat het voordeelig saldo op heden f 19,858,201,001/, bedraagt. Het aantal in lagen in postzegels van 5 ct. bedraagt 323531, het aantal postzegels van l ct. 69218. Van het aantal in omloop zijnde boekjes staau 25 pet. op naam van werklieden. Het aantal kantoren is vau 809 tot 1202 gestegen. Deze cijfers zeggen duidelijk, dat de rijkspost spaarbank in haar kort bestaau tot grooten bloei is geraakt. Nu het door de Afrikaansche soldaten beweerde contractjaar om is, willen zij naar huis terug, en de Regeeriug, hiervan het billijke inziende, zal hen waar. ik mij tevreden. Gij kunt meer verdienen. Als ik mij wilde laten omkoopen Ge zoudt in Amerika een beter veld voor uw bedrijvigheid vinden, zeide hij. Ja; te New-York worden de dagbladschrijver» oneindig beter betaald; maar ik ben hier vastge- kluisterd. I Gij zijt het niet meer, zoodra ge mij een dienst wilt bewijzen, dien ik u zal verzoeken, ant- woordde Romberg. Gij hebt niets andëi^le doen, dan dit telegram heden na beurisluiting te verzen den. Is dat geschied, dan ontvangt ge van mij dertig duizend gulden, waarmede gij naar Amorika kunt gaan. Haastig greep de verslaggever naar het papier, dat de bankier uit den zak had gehaald, en las met onverdeelde aandacht: „Bouwbank grootste gedeelte barer oprichters- aandeelen met groote winst verkocht. Balans zeer gunstig, waarschijnlijk 8 procent dividend, daar ook andere, lot dusver twijfelachtige ondernemingen een onverwachte uitkomst beloven." Maar dat zijn leugens, mijnheer Romberg zeide hij. Dat weet ik. En moet ik dat laten drukken Gij zult daaruit een prachtig bericht vervaar digen, dat ik vol vertrouwen ^an uw pen overlaat, en dan dit bericht aan de „Bours-Couraut" doen •chynlyk op haar kosten naar Liberia moeten expe- dieereu. Zij wil, volgens do „Locomotief", nu echter trachten hiervoor do Afrik. Handelmaatschappij aan sprakelijk te stollen en tevens de nog niet uitbetaalde 400 per hoofd terughouden, is alles juist, wnt door de geworvenen wordt beweerd, dan hebben de wer vers gehandeld tegen de afspraa* met en don geest van het Gouvernement, daar bij de overeenkomst werd onderstold, dat de mannen zouden weten, waar voor men hen aannam. Aan den landsadvocaat te Semarung is opgedragen iederen man afzonderlijk te verhooren. Mr. v. Heeckereu vertoeft daartoe reeds geruimen tijd met tusschenpoozen te Ambarawa, maar het onderzoek gaat, wegens de verregaande domheid der sujetten, zeer langzaam. Zij spreken een soort van neger-EngeUch, en dan nog moeten hun 17 hoofdmanuen hen daarin bijstaan. Mr. v. Heeckereu vraagt in het Hollandsch en een der officiereu, die mot de militaire opleiding van het troepje waren belast en dus hun taal en gewoonten zoo wüt leerden kennen, fungeert als tolk, maar de beteekenis van de gewoonste zaken of voorwerpen schijnt hun dikwijls slechts met moeite duidelijk te kunnen worden gemaakt. Geen wonder dus, dat het onderzoek lang duurt, en thans na een paar weken nog slechts 12 van de 170 zijn verhoord. Nauwelijks een maand geloden verloor Groot-Brit- tanje een zijner meest schitterende diplomaten door hot overigden van lord Lytton, of reeds weder ziet het zich van een zijner kuudigste eu verdienstelijkste vertegenwoordigers in het buitenland door den dood beroofd. In den ouderdom van 67 jaren overleed aau iufluenza te Berlijn, waar hij zich enkele dagen ophield, sir William White, Britsch gezant te Kou- stantinopel. Minder begaafd dau lord Lytton onderscheidde sir W. White zich iu zijn diplomatieke loopbaan door degelyko kennis en groot beleid. Iu 1875 als Ru- gelauds vertegenwoordiger tiaar Belgrado gezonden, stelde bij zich sedert dien iu kennis met alle inge wikkelde quaeatiëii, welke op het Balkan-schiereiland betrekking hebben. Twee jaar later werd hij be noemd tot gedelegeerde op de coufereutie te Kon- stautinopel, die deu Russisch-Turkschen oorlog voor afging. Sedert dien num hij altijd, hetzij als Duitsch vertegenwoordiger te Boekarest of als tgdelyk gezant te Koustantiuopel, eeu werkzaam aandeel aau alle conferenties en onderhandelingen betrekkelgk de Oostersche quaestie, tot hij iu 1885 als definitief ambassadeur te Konstantinopel optrad, waur hij sedert dien een hoofdrol speelde bij alle voorvallen, het Balkan-scbiereiland of Egypte rakende. In sir Wil liam White verliest de Britscbe regeering een even verdienstelijk als ijverig verdediger barer belangen en rechten in het Oosten van Europa. Nu lord Hartington zijn vader, den overleden her tog van Devonshire, in het Engelsche hoogerhuis zal vervangen, zai de bekende radicaal Joseph Cham berlain hem als leider der liberaal-unionisten'"in het Lagerhuis opvolgen. Algemeen beschouwt men hem als deu rechteu man daartoe. Meer nog dan den tegenwoordigeu hertog van Devonshire of sir Henry James, vertegenwoordigt Chamberlain die staatslieden, welke, al mogen zij liberaal of radicaal blijven, de eenheid van het Britsche rijk hooger stellen dan de eenheid eener partij. toekomen. Het zou morgen in de residentie aanko men en waarschijnlijk in de avond-editie worden opgenomen. Mon zou er hier over lachen. Wel mogelijk, maar iu do residentie zal nie mand de waarheid in twijfel trekken. En de gevolgen? Deren u niet. U kent die gevolgen eveneens, zeide de repor ter scherp. Velen zullen teugevolge van dit be richt aandeelen Bouwbank koopen en hun spaarpen ningen daarbij verliezen. I)at do Bouwbank op het punt staat van bankroet te gaan, is hier reeds een publiek geheimhet zou dus bodrog met voorbe dachten rade zijn. Noem hot zooals gij wilt, viel Homborg hem in de redegij zult u door de reis naar Amerika aan alle mogelijke gevolgen onttrekken. Gij kunt het bericht te goeder trouw geschreven hebben en zelf misleid zijn gewordenwaartoe dus al die be zwaren Ik kau het niet. Kom, men kan wat men wil. Zoodra ge mij den brief aan de „Beurscourant" ter hand stelt, zend ik hem af, en op het oogenbiik, dat ge mij bewijst dat het artikel is opgenomen, ontvangt go de som. Straks stelde u hetere voorwaarden. (Wordt vervolgd.) Een goed redenaar en voortreffelijk debater, vol maakt kalm en onverstoorbaar en even weinig ge voelig voor hatelijkheden van een Labouchère, als de heer Balfour voor die vau een Healy, heeft Cham berlain bovendien groot gezag in de Midlands en vooral te Birmingham, het bolwerk der liberual-uni- onisten. Zijn benoeming tot leider doet daarom evenveel genoegen aan de unionisien als zij ontevredenheid wekt bij de Gladstoniaansche partij. De Bulgaar8clie premier heeft tot een correspon dent over het Cbadourne-geval zich dus uitgelaten „De heer Chadourne spande tegen mij samen eu be- leedigde mij in mijn eigenhuis. Toen wierp ik hem de deur uit, waartoe ik het recht had. Het spijt ons, dat Frankrijk naar aanleiding daarvan de be trekkingen met ons heeft afgebroken, maar wij twij felen niet, of Bulgarije zal do gevolgen wel to boven komen." Het wetsontwerp betreffende het besteden van het Welfenfonds is gereed en zal den Pruisischen Land dag spoedig bereiken. Het komt hoofdzakelijk daarop neer, dat de rente in de eerste plaats zal worden besteed voot Hannoversche belangen. De Rogeering stelt echter tot voorwaarde, dat het geheime fonds vau Buitenlaudsche Zaken, thans bedragend 48.000 M. zal worden gebracht op 500.000 M. Men ziot de Pruisen kunnen rekeneu. De bekende Belgische staatsman Fréro Or bun heeft in de Indépendunce een artikel geplaatst ter bestrij ding van den heer Emile de Laveleye, die een be roep des Konings op het volk had aaubevolen bij een voor te dragen of te bekrachtigen wet. Frére- Orban, die dit koninklijk referendum bij de com missie voor do grondwetsherziening had bestreden, meent dat had veto en het recht van ontbinding toereikend zijn. Het referendum zou gevaarlijk zijn voor de kroon en dc vrijheid en de moeiolijkheden zouden blijven bestaan. De overeenkomst met het Amorikaansche veto, door De Laveleye in het mid den gebracht, bestaat niet, want de Koning werkt mede aan de voorbereiding dor wetten e.i wordt door verantwoordelijke ministers vertegenwoordigd. De wetsontwerpen, die uitguan van het parlementair initiatief, moeten door den Kouing worden goedge keurd, en anders is het veto voldoendehet voor gestelde referendum is anti democratisch en onder drukt de vrijheid. van de Makelaars De merlct was heden onveranderd, izico Taulcfust 8.—. Geïmporteerd fust 8.10. Januari-levering 7 75. Pehruari-levering 7.40. Maart-levering 7.30 April- Mei- Juni- enjuli- levering 7.25. Augustus-levering September-Oc tober November- en December-levering 7.40. 4e Klasse. Trekking van Donderdag 30 December. Prijzen van 65. 198 2961 5151 7911 10331 12681 14305 18646 281 307» 5152 8114 10646 12836 14641 18829 945 3294 5272 8172 10973 13072 14798 18875 1067 3524 5427 1253 11327 13102 15128 19041 1278 3551 5948 8312 11642 13121 15129 19158 1289 3690 6081 8367 11904 13423 15276 19258 1460 3823 6525 8447 11W18 13461 16007 19304 1729 4052 6593 8982 12089 13792 17306 19545 2079 4176 6818 9296 12374 18952 17405 19569 2359 4284 7154 9573 12389 14039 17535 20133 2395 4982 7311 9708 12552 14265 18220 20687 2529 6004 7611 10026 12562 14280 18227 20695 2831 5138 7809 10088 MARKTBERICHTEN. Gouda, 31 December 1891. Granen. Eveuals vorige week waa aanvoer eu handel van geen beteekenis. Veemarkt. Melkvee, aanvoer van geen beteekenis, Vette varkens, redelijk aanroer, handel matig, 22 a 25 ct. per half K.G. Biggen voor Engeland, goede aanvoer, handel matig 16 a 17 ct. per half K.G. Magere Biggen, tnmeljjke aanvoer, handel matig, 0.40 a 0.80 per week. Vette schapen, wei nig aanvoer, handel zeer min. Nuchtere kalveren, goede aanvoer, handel vlug 4.a 13. Aangevoerd 8 partijm kaas, handel vlug, f 24 a 30 naar wicht en qualiteit. Boter, weinig aanvoer, handel vlug. Goeboter f 1.40 a f 1.50 per kilo. Weiboter 1.30 a f 1.40 per kilo. GEBOREN27 Dec. Nioolaas Christiaan, ouders C. Wiezer en M. van der Kleij. 29. Neeltje, ouders L. P. Kulik en M. Verzaal. Hendrika, ouders C. Groenoudaal en T. van. Kijsdam. 30. Gerrit, ouders E. B. Verkaik en A. Noomen. 31. Christina Hendrika, ouders J. IJpelaar eu J. C. Bruikmun. OVERLEDEN28 Dec. G. van Ommen, 69 j. 29. E. Smit, 27 j. P. W. Steelens, 80 j. 10 m. J. Blok, „4 m. T. C. Hornes, 24 j. J. Faber, wed. H. Reinierssen, 82 j. C. Perdijk, 3 w. J. de Waal, 72 j. 30. H. Agten, 12 m.' F. J. van den Wittenboer, 70 j, B. van Heek, 72 j. H. A. Loendersloot, 6 w. S. Bodt, wed. J. van Ham, 97 j. N. Lafeber, -wed. k! Jonkheid, 87 j. J. Lens, wed. D. Belonje, 88 j. Stolwijk: GEBOREN: Jan, ouders A. Noomen en A. M. van Herk. OVERLEDEN: K. A. Anker, 34 j. G. de Bruin, 68 j. ONDERTROUWD: 11. van Blanken en E. Bos man. H. van den Heuvel eu J. C. de Jong. Verkrggbaar te Gouda bij H.LAKERVELD,Gouwe. P. v. OUDSHOORN, Kleiweg. 11 C. v. VLIET, Markt. Te Al/en bij: AI. van NAGTEGAAL J. KOOLE. Bodegraven bijM. BAARS. Boskoop bij Oudshoorn bijM. TOM. Oudewater W. VERHOOREN. SchoonhovenD. de JONG, A. C. FIJN van DRAADT Wed. F. G. VERDONK. Probeert a. v. p.: SOOCHON-THEE No. 3 a 1.25 per 1/a kilo. in alle Binnen- en Buitenland ache Cou ranten, worden dadeljjk opgezonden door het Advertentie-Bureau van A. BRINKMAN en ZOON, te Gouda. Bij den aanvang van het Nieuwejaar aan al mijne Vrienden en Begunstigers veel Heil en Zegen toegewenscht. UFd. Dw. Dienaar, W. J. van LEEUWEN, Koperslager en Lampenmaker. Het Compliment vau den dag aan Vrienden en Begunstigers. W. F. KOHLER, Hotel »de Paow.» Ondergeteekende wenscht hare Stadgenoo- ten, Vrienden en Begunstigers veel heil en zegen en beveelt zich beleefd in ieders gunst bij vernieuwing aan. Wed. C. van OIJE. By den aanvang van het jaar, wenscht de ondergeteekende zijn geachte Begunstigers, Vrienden eu bekenden, zoowel buiten als bin nen de stad veel Heil en Zegen toe. W. L. van dee STEEN. Tailleur Kleiwegsteeg. By den aanvang van het jaar, wenscht de ondergeteekende, zijn geachte Begunstigers, Vrienden en bekenden, zoowel buiten als bin nen de stad veel Heil en Zegen toe. A. van dee STEEN, in Hoeden en Petten, Kleiwegsteeg No. 319. De ondergeteekende wenscht bij de intrede des jaars alle zijn Vrienden en Begunstigers een gelukkig Nieuwjaar en blijft zich verders minzaam aanbevelen. W. BOUWMAN, Zak L. 278. Metselaar. Veel Zegen toegewenscht 4 door C. CLEMENS en ZONEN. F* GOUWE C 6. Ondergeteekende brengt bij den aanvang des jaars, aan zjjne Vrienden en Begunstigers het Compliment van den dag. T. van VLIET, Vleeschhouwer. COIFFEUR, wenscht al zijne Begunstigers en Vrienden een gelukkig jaar. Godda 1 Januari '92. Onze heilgroete aan Vrienden, Begunstigers en Bekenden. Glbe. de RAADT. BOEKHANDEL. GOUDA. Het Compliment van den dag aan al mijne Vrienden en Begunstigers. F. X. HARDIJZER, Café Vrede-Best. Bij den aanvang van 1892 door IJzerhandelaar en Smid 't aller beste toegewenscht. Heil en Zegen toegewenscht aan alle mjjne Begunstigers, Vrienden en Bekenden. Stads-schoorsteenveger en Rookverdrijver. p. p. Het Compliment vau den dag aan alle mijne Vrienden en Begunstigers. H. van WIJNGAARDEN. Bij de jaarwisseling wordt aan vrienden en bekenden alles goeds gewenscht door D. RUIJTER en Familie. Bij den aanvang van het Nieuwejaar wenscht de ondergeteekende zijnen geëerden Begunsti gers en Stadgenooten veel heil en zegen toe. G. SIBBES, Nieuwe Haven. Schilder.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 4