Bultenlandsch Overzicht. ADVERTENTIËN. sten te verwijderen, wanneer zg bij het overgangs- examen sakken, eigenlijk een logisch gevolg van den eisch der «uitmuntendheid" bij de toelating, haalde evenmin de meerderheid, hoewel toch nog 16 van de 34 stommen. Ook des heeren Mullers poging om een allerma- tigste toepassing van de evenredige schoolgeld heffing te verkrijgen, mislukte. Van de 33 stemmen waren er slechts 6 voor. Een paar weken geleden werd door de correctio- neele rechtbank te Brassel schuldig verklaard aan poging tot moord, gepleegd op de weduwe Gérard, te Lacken, en deswege veroordeeld tot 4 jaren gevan genisstraf zeke L. Wouters, dio tot zijne aanhouding bekend stond als een oppassend tiirmormansgezel. Thans is gebleken dat deze jongman volmaakt onschul dig is aan de hem ten laste gelegde misdaad en slechts door eeu samenloop van toevallige omstan digheden onder verdenking is geraakt. Een drietal getuigen «a charge" zijn, door wroeging gekweld, aau het parket komen verklaren dat zij Wouters valsche- lijk beschuldigd hebben ingevolge de doodsbedreigin gen van een werkelyk schuldige. Dit maakt de gerechtelijke dwaling althans verklaarbaar, vooral als daarbij in aanmerking genomen woidt, dat Wouters zóó overtuigd was, dat zijne onschuld zonneklaar moest blijken, dat hij geen verdediger had genomen. Maar wat niet verklaarbaar is in verband met de wetten, betreffende het gebruik van hot Vlaamsch in strafgedingen tegen Vlaamsche beklaagden, merkt de Reforme terecht op, het is dat de getuigen in het Fransch gehoord zijn, en de beklaagde daarvan geen woord verstaan heeft, derhalve niet wist, welke voor hem bezwarende verklaringen zij haddon af- gelegd Men beweert wel eens dat de katten, behalve door het muizenvangen, ook nog door andure eigenschap pen, vooral bij sommige ontaarde restaurateurs en hotelhouders in den hazentijd, in hoog aanzien staan. Deze zoogen. «dakhazen" hebben, natuurlijk, het voordeel, dat voor hun bemachtiging geen kruit of lood noodig is, zoodat dit metaal ook niet in hun lichaam kan dringen. Poes zal daarom voor som mige jagers nog meer in waarde stijgen alhoewel wij sterke tegeostanders van «dezer, sport" zijn indien zij vernemen dat zich te Parijs een ernstig vergiftigingsgeval heeft voorgedaan ten gevolge van het gebruik van hazepeper, waarin zich hagelkorrel tjes bevonden. Doze war^n door het gebezigde azijnzuur opgelost en hadden aldus het vergiftige lood-acetaat doen ontstaan. Wij begonnen dit stukje eenigszins schertsend, doch wij eindigen ernstig met den raad Zorg voorul do hagelkorrels te verwijderen bij de bereiding van hazepeper met azijn. 't Is eei kleine moeite, die noodlottige gevolgen voorkomt. Het eerste nummer is verschenen van het Neder- landsch Landbouw Weekbladofficiéél orgaan van het Nederlandsch landbouw-comité en do tot het comité toegetreden maatschappijen. De leden der Hollandsche Maatschappij van land bouw ontvangen gratis dit blad voor rekening dier Maatschappij. Prof. mr. Cort van der Linden te Amsterdam heeft het oeconomisch-agrarisch gedeelte voor zijne reke ning genomen. Aan den heer G. Reinders te Wage- fra—M— ser wist ook niet, wanneer hij terugkeerthy is met een houtvester uitgegaan. Misschien met Hackert, antwoordde Reimann, opstaande. Nu, zei hij, ik zal maar gaan, Bob ik mag niet wachten tot morgen wanneer de zon opgaat, moet ik weder in mijn bosch zijn. En wanneer zie ik je terug? Kom morgen in het bosch. Weet je, waar de koningseiken staan Neen. Gij kunt ze gemakkelijk vinden zonder, dat gij behoeft te vragen. Zeven eiken, de hoogste in het heele boschvan den rijweg leidt een voetpad er heer:aan dit voetpad staat een klein steenen kruis, op de plaats waar voor vele jaren een hout vester is doodgeschoten. Wanneer gij bij do konings eiken zijt, dan maar gij zult misschien het ge kras van den nachtvogel niet kennen Daar versta ik niets van. Welnu, roep dan driemaal achter elkander «koekoek ik zal het hooren en komen. En als ik je nu nog een goeden raad zal geven, wacht dan niet te lang met het verkoopen der papierende dokter kon je voor wezenen als de kaptein de kopij bezit, dan kan je het oorspronkelijke best op sterk water zetten. Ik zal er dadelyk weer heen gaan. En morgen breng je mg bericht? Zoodra ik je aandeel kan brengen. Wanneer ningen zal de behandeling van de techniek van het bedrijf worden toevertrouwd. De heereu Herman F. Bultman te Haarlemmer meer, I). Fontein de Jong te Murmerwoude eu mr. C. J. Sickesz te 's-Gravenhage hebben aanvankelijk de leiding van het blad op zich genomen, dat uitge geven wordt door de heeren J. H. de Bussy te Amsterdam en W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle. Een neger-predikaut te Kansas-City, in Noord- Amerika, hield onlangs voor zyn gehoor uit zwarten bestaaude, een lofrede op zgn godsdienst, dien der Baptisten. Om gemakkelijker duidelijk te ir.aken wat hij bedoelde, had de goede man een kastanje in zijn zak gestopt. Zoodra hij nu. over de ver- schilleudo gezindheden begon te spreken, haalde hij zijn kastanje voor den dag en zeide: «Aanschouwt, broeders en zusters, deze kastanjeEerst komt de stekelige bast, die niemendal waard is, dat zijn de Methodisten. Zoo sprekende verwijderde hij den bast en gooide dien weg. «Dan komt nog een schil", ging hg voort, «mooi, bruin, glimmend eu glad dat zijn de Episcopaten, tijuo, slimme lui en dat is alleser zit niemendal in. En let nu eens goed op! Nu komt de goede kern!" Hij beet een stuk van de kastanje af, kauwde en zeide«dat broeders, is de godsdieust der Baptisten." toen volgde een plechtige stilte en ten slotte de uitroep van den weleerwaarde: «Goss blash, it is rotten." Sedort dat tijdstip, beweert men, is de zwarte predikant eenigszins wankelend in zijn godsdienst geworden. De oudste vrouw van Italië is dezer dagen in Feltra (Venetië) overleden. Het was de 105-jarige Maria Antonia Spada, de echtgenoote van een voer man, die reeds 40 jaar geleden stierf. De vrouw had een verwouderlijlc sterk geheugen. Zij verhaalde gebeurtenissen, dio ongoveer honderd jaar geleden hebben plaats gehad, roet de kleinste bijzonderheden. Gedurende haar geheele leven was zij nooit ernstig ziek, zij Ias tot aan haar dood zonder bril en ver heugde zich nog in eene goede gezondheid. lioe men loopen moet. Een knap schoenmaker heelt eens het votgeude gezegd Zoodra iemand in mijn winkel komt en zyne schoenen uittrekt, kan ik zien of hij g ed loopt of niet, en 't is verwonderlijk hoe weinig menscben stappen zooals het behport. A!s de schoen aan den hiel versleten is, niet aan ééne zijde, maar rechtaf, en het ledor van de zool teekenen van zwakte ver toont aan den bal van den voet, een weinig meer aan de binnenzijde vlak onder den grooten teen, weet ik, dat wie den schoen draagt goed loopt. Als daarentegen de hiel scheef ot aau ééne zijde geheel versleten is, en de zool het meest bij den grooten teen, weet ik, dat ik met eeu slecht voetganger te doen heb. De reden van dit verschil in het slijten ligt daarin, dat een slecht looper zgn stap uit de knie en een goed looper zijn stap uit da heup neemt. Let maar eens op de voorbijgangers en gij zult het onderscheid dadelijk zien. Negen vau de tien mannen buigen de knie aanmerkelijk bij het loopen, stappen recht uit, met beide heupen strak, en de teen zal het eerst den grond raken. De tiende zal de knie zeer weinig buigen, juist de kaptein goen geld hoeft, moet ik wachten. Bob blies na deze woorden het licht uit, en de mannen begaven zich naar buiten. Zij hadden het huis nauwelijks verlaten, toen een derde gestalte hen behoedzaam volgde. De dokter had geluisterd. Hij had gehoord wat hij wenschte te weten, en spoedde zich uaar de woning van den inspecteur Rubens. De oude man was reeds te bed, en er verliep een halfuur, alvorens de meid er toe besluiten kon, de deur te openen. Daarna moest de inspecteur gewekt worden, en toen deze den naam van den laten gast vernam, wilde hij hem niet. ontvangen. Eerst toen hij ver nam, dat^ cr sprake was van de schuilplaats van een ontvluchten tuchthuisboef, stond hij op. Waarom kom je bij mij? vroeg de inspecteur wrevelig. Wanneer je aan de politie een dienst wil bewijzen, kon je aan het bureau gaan. Dat kor. ik, antwoordde de dokter, maar dan had uw belang een gevoelig verlies geleden. Wilt ge mij op den mouw spelden, dat gij het voor mij over hebt? Goed, dan wil ik terstond verklaren, dat ik voorwaarden stel. Nu zijt eerlijk. Zijn de mededeelingen zoo belangrijk Ik zal u Bob en den koddebeier uitleveren. Bob kan ik icderen dag gevangen laten nemen. Maar hij stelt wellicht op dit oogenblik den genoeg om het boen van den grond op te lichten en brengt het uit de heup in beweging, evenals men den arm uit den schouder iu beweging brengt en niet uit den elleboog. Daardoor vordert hij de meeste inspanning van de spieren, dio het sterkst zijn, en vermeerdert de lengte van zijne schrede met vier ot ..zes duim. De hiel raakt den grond het eerst, en niet de teen. De bal van den voet maakt eene lichte veerkrachtige beweging by de volgeude sohrede. Iemand, die zóó loopt, wint 30 percent in snolheid boven den ander, die zijn stap uit de knie neemt. Bij het vuistvechten is de oude regel, voor den ioe^ te brengen slag zijn arm uit den schouder, en niet uit den elleboog, te bewegen. Bij het loopen is het de heup, en niet de knie, waar van de stap moet uitgaan. {Zondagsblad.) Weinige landou zijn er op de wereld, waar het secle-wezon zoo krachtig bloeit als in Rusland. Thans heett zich te Gsjatsk in het gouvernement Smolensk weder eene nieuwe godsdienstige secte gevormd, waarvan de aanhangers den naam van «Selesuowey" dragen. Zij kenmerkt zich door den broederlijken omgang barer leden en de groote be reidwilligheid den naaste steeds zoo»eel mogelijk te helpen. Eonmaal in de week vergaderen de Salesnowey in een openbaar lokaal, wnareen voorganger optreedt en het gehoorde besproken .wordt. Vaste predikan ten heeft de secte nietieder lid mag voor zyne medeleden optreden, de vrouwen niet uitgezonderd. Reeds nu telt zij 10,000 leden en hare belijders ver meerderen met den dug. In aanzienlijke kringen is men zeer met het stre ven der Selesnowev ingenomen, omdat zij niomand aannemen, die uiet lezen of schrijven kan of zich deze wetenschappeu niet wil laten ouderwijzen. Voor de beschaving zullen zij van veel beteekonis worden. Ook wenden zij pogiugeu aan om verbeteringen to brengen in de bebouwing van don bodem, waartoe zij Eugelsche ploegen hebbou ingevoerd, terwijl do andere boeren in het gouvernement Smolensk nog steeds op zeer primitieve wijze den grond loswoelen. In andere takken van bestaan willen zij er insge lijks naar streven, zich de uitvindingen van den nieuwe- -un tijd ten nutte te maken. In de te Utrecht voortgezette vergadering van de «Vereeniging voor Paedagogiek" kwam o. a. het vol gende belangrgke onderwerp in behandeling Ia de groote steden is de algemeene volksschool niet mogclyk. Klassenscholen namelijk, burgerscholen, tusschenscholen en armenscholen blijvon noodzakelijk. (Inleider de heer D. de Groot arrondissements- schoolopaiener te Utrecht.) Men doet, volgens spr. verkeerd op de algemeene volksscholen ten plattulande te wijzen, om de moge lijkheid van het bestaan dier scholen ook in groote gemeenten te betoogen Er is op het platteland minder verschil in den algemeenen ontwikkeliugstoestand dan in de groote steden. In ste<len van eenigen omvang loopt de ontwik keling der bevolking zoo ver uiteen, dat er aan geen samengaan van allo kindereu, ook aan geen samengaan in twee klassen van scholen, bg het onderwys valt te denken. Wanneer ik, zegt spreker, vergelijk armen- of diaconiescholen met tusschenscholen. dan besluit ik, bedrogen erfgenaam de documenten ter hand. Daar kan ik niets aan doen. Romberg moet maar zelf de gevolgen ondervinden. Wie is de be drogen erfgenaam? Kapteiu Von Gronau. Bob is naar bem toe en hij zal hem de papieren geven. Laat hij het doen. Maar wanneer dat geschied is, kon hij terstond gevangen genomen worden, als ik tijd heb gehad, om mijn persoon in veiligheid te brengen. Laat hem inrokenen, als hij het huis van den kaptoin verlaat; ik maak mij nog dezen nacht uit de voeten. En het gestolen geld neem je natuurlijk mede? Wat ik daarvan gekregen heb, is nauwelijks de moeite waard. En zooveel was het ook ciet eens de aandeelen hebben wij laten liggen. Als die wer kelijk ontbreken, dan zal Romberg wel weten, wat er mee gebeurd is. Maar als Bob niet gearresteerd wordt, tal ik ook den koddebeier niet verraden. Hij zal gearresteerd worden. - Terstond Ja I En waar is Reimann Reimann was daar straks in «het Roode Hert" Onmogelijk In alle straten en stegen wordt naar hem gezocht Wel, de politie ziet ook niet alles. En hij is er nog? Neen, hij is weer naar het bosch. {Wordt vervolgd. op grond van eene reeks ervaringen, dat er tusschen de kinderen der eerstgenoemde in de aanvangsklasse een aanmerkelijk verschil in ontwikkeling bestaat, en dat in de volgende klassen het verschil in vorde ringen zoo groot is, dat er, om paedagogiscbe redeneu van nfgtzien moet worden, de leerlingen dior beide klassen in eene school bijeen te voegen. Dit ver schil is trouwens zeer verklaarbaar reed* uit den huiselijken foostund der ouders. Na nog een en ander te hebben medegedeeld om trent de antwoorden, die ingekomen zijn op de vraag van Volksonderwijs met welke moeilijkheden heeft het openbaar ouderwijs in uwen kring te kampen? eindigde spr. zijn beloog, waarop de heer I). Laméris van Utrecht het woord nam. Deze acht een oordeel over de waarheid dor vorige stelling niet wel mogelyk, indien het doel van het onderwijs niet naahr omschreveu wordt. Is dit doel de vorming van goede staatsburgers? Dan moet er voor de armen en behoeftigen veel worden gedaan. Amerika geeft zijns inziens in dezen een beschamend voorbeeld. Spreker wijst op ren artikel in de «West- Minster Review" en op, bet werk De zegevierende republiek" van Carnezie, vertaald door den heer Van Sikkelen. Uit deze citaten blijkt, dat Amerika begrijpt dat doordat de school aan het volk behoort, allen, rijken en armen, tot hare inetaudhouding moeten bijdragen, en dat het openbnar onderwijs in geen enkel opzicht eeno gave is van de rijken aan de armen. Spr. eindigt met te betoogen, dat het nuttig zou zijn de kinderen der armen geschikt te maken voor eeno algemeene volksschool door voorbereidende scholen-schoolbuden, kleinere klassen, eeuige gelde- lijko ondersteuning enz. Volgens den hoer J Straub van 's Hago kunnen de klassenscholen iu de groote steden niet worden gomi8i. l)o heer O. H. den Hertog, van Amsterdam, is het in dezen eens met den heer Laméris. De heer De Groot zeide De klassenschool is voor het oogen blik noodzakelijk. Zal zy noodzakelijk blijven Die staudenafscheiding is juist eene ziekte, eene ondeugd. Men moet medelijden hebben met de urmen, die on geluk kigen, die misdeelden. Er moet gestreefd wor den naar volkseenheid. De algemeene volksschool is daarvoor een waarborg, een steun. De school der meer bevoorrechten wordt beter verzorgd, dan die der arinen. Hel streven moet daarvan wezen een algemeene volksschool. De rijken zullen dan wel zorgen, dat deze school steeds volmaakter wordt, omdat hunne kinderen er gebruik vau moeten maken, evenals de kinderen dor armen. De heer H. de Raaf van 's Hertogenbosch sluit zich aan bij de beschouwing, van den heer Den Hartog. Hg gelooft, dat de klassenscholen hoogstens I voor het oogenblik een noodzakelijk kwaad zgn. De heeren Versluijs en Zernicke, beiden van Am sterdam en de heer Krugder van Devenlcr, bestrgden de algemeene volksschool. Zij achten combinatie in dezen volstrekt onmogelijk. De bezwaren zgu niet uit den weg te ruimen door het bezoeken eener voorbereidingsschool. Het democratisch denkbeeld ééne algemeene volksschool, zou verwezenlijkt, zeer tiranniek werken. Do meer gegoeden zouden hunne kinderen naar de bijzondere school zenden. De eisch is te algemeen, te onbepaald. Na re-^ en dupliek werd de bespreking over dit onderwerp' gesloteu, zonder dat er eene conclusie werd genomen. van ongeveer 20" C. gehouden wordt. Hot vraag stuk der verwarming van het water in de kleine bassins is thans in het Aquarium van het Genoot- ■chap volkomen opgolost. Het aantal viachsoorten, (lat in de laatste jaren uit verschillende tropische gewesten uaar Europa werd ingevoerd, is wederom met eene vermeerderd. In Suriname komt in de rivieren eene viechsoort voer, „Bosch-visch" (Macrodon trahira) genaamd, dio vooral in groote hoeveelheid in de nabijheid van watervallen wordt aangetroffen. Deze visoh bereikt eene lengte van ruim een meter, is met groote schubben bedekt en in den kop voor zien van sterk ontwikkelde, scherpe tanden, waarmede hij zelfs aau personen, die in de rivieren baden, gevaarlijke wonden kan toebrengen. Het vleesch is echter zeer smakelijk en wordt door lekkerbekken ten zeerste gewaardeerd. De heer J, Stoking, aan boord van hot stoomschip Prins Willem 111is er in geslaagd, deze vischsoort in tien nog niet volwassen exemparen van Suriname uaar Holland over te brengen. Dit was geen ge makkelijke laak, vooral niet in dit jaargetijde, daar gedurende het transport voortdurend voor verwarmd water moest worden gezorgd. Aan boord werden zij gevoed met kakkerlakken. De heer Stoking heeft deze vissehen ten geschenke aangeboden aan het Koninklijk Zoölogisch Genoot schap „Natura Artis Magistra," waar zij in de kleine raai van het Aquarium ziju tentoongesteld. Men heeft zorg gedragen dat het water van het bassin thans dag en nacht geregeld op eene temperatuur Onder de verschillende doeleinden waartoe hier te lande het schaap wordt gebruikt, is zeer zeker het dragen van een pakzadel met daarlm behooroude vracht wel eene groote zeldzaamheid, zoo het al ooit ergens werkelijk in practijk gebracht of vertoond werd toch is de geschiktheid van het schaap daar voor in Indië op doorslaande wijze bewezen. In het jaar 1874 zond de vice-koning van Engelsch- Indië oen gezantschap uaar Tarkand, bij welke ge legenheid al de beuooüigdhederi vn0r de begeloidendo militairen door schapen over het Himalaya gebergte werden vervoerd. De gehoele overtocht duurde een matnd en ge middeld droeg elk schaap 10 Kilo de Tartaren laden gewoonlijk 15 kilo, doch leggen slechts zes of zeven mijlen por af. Het Engelsche gezantschap deed twin tig raijleu por dag en verminderde den last, om dien afstand geregeld te kunnen afleggen. De weg was zeer onbegannd en rotsachtig en toch verongelukte er slechts één enkel dier. Ee'n man leidde de kudde van dertig stuks zij marcheerden van een tot drie mijlen in hot uur, wat hoofdzakelijk afhing van de gesteldheid van de weg, daar mei, ze niet van te voren gewend had graan te eten en ze wel des midJags en 's avonds in hot kampement hnn ho fdmaaitijd vragen mdar hunno gewoonte volgend, onderweg elk gras- hulpjo meenamen wat ze konden machtig worden was er dus veel gras, dan vorderde de stoet langzaam! De grootste moeilijkheid deed zich voor bij den overgang vau rivieren of beken, daar het water in da wol bleef hangen, eu dikwijls des nachts in ijs kegels daaraan vast vroor. Het hoogste punt door den stoet bereik', was 19,280 voet boven de opper- vlakte der zee. Kaptein J. Biddulph, die het gezantschav begeleid de heeft zoor gunstig over dien tocht en do groote bruikbaarheid van het schaap als lastdier gerappor teerd en der Indische regeerir.g ernstig aangeraden hot bergschaap in waarde te houden, daar dit in staat was do troepen te begeleiden en lasteu te vervoeren op wegen, waar elk ander dier geheel onbruikbaar zou blijken. In Groot-Britaunië is de influenza sedert haar eerste verschijnen niet ineer gowekeu en gedurende de laatste maandeu werden yele personen van naam door haar aangetast, terwijl, Jïler, of daar in eene ge meente of ook wel in eep gesticht de kwaal epide misch uitbrak. Nu wordt weer bericht, dat de meeste plaatsen van Kent door een epidemie bezociit worden. Te Dover zijn bijzondere voprzorgsmaatregelen ge nomen om de verspreiding tegen te gaan. Afge kondigd is, dat personen die aan influenza lijden en in het publiek komen (in kerken, koffiehuizen, ver gaderingen enz.) met 60 sullen beboet worden. Evenals de Britsche gezant te Koustantiuopel op zijn doorreis te Berlgn aan de influenza is overleden, is thans ook de Portugeosche gezant aldaar er aan bezweken. Terwijl de inffuënza er nog steeds aan houdt, wordt uit Mülheim melding gemaakt van het heerachen derj griep, waardoor geheele gezinuen op het ziekbed liggen, terwijl ia het naburige Duisburg i ree(Is eenige maanden de diphtoritis in sterke mate heerscht. Een historisch paard. De St. Petersburger Ztg. schrijftOnlangs werd in het museurn der officiers- cavalleriehchool to Petersburg het geraamte opgezet van een paard, dat eene geschiedenis had.' Dit paard heette «Osman Pacha", was een prachtige witte Arabische hengst en behoorde aan den verde diger van Plewna, Osman Pache, wiens naam het later erfde. Den 28sten November 1877 nam dit paard deel aan de caipitulatie van Plewna. Osman Pacha reed op den witten Arabischen hengst de ves ting uit en gaf over diens mooien fijnen kop zija degen af. Sedert dezen dag was het paard historisch geworden. De toenmalige opper-commandant, groot vorst Nicolaas Nikslajowitsch, gaf het paard aan de cavallerieschool te St. Petersburg cadeau en hier behield het den naam «Osman Pacha." «Osman Pacha" muutte door een zeer streng karakter uit, het gehoorzaamde alleen den onderofficier, die hem verzorgde, was een prachtige springer, en diende ruim 14 jaar in de cavallerieschool met zeldzame volharding. Eerst in het verloopen jaar werd hij zwak en traag, en weigerde zgn eigen fouraged enst te doen. Zijne krachten namen ras af en den 2isten Juli 1891 viel hg. Zfln geraamte zal, zooals gezegd is, in het museum der officierscavallerieschool be waard worden. Ten opzichte vau <le onderhandelingen ran Frank rijk met de meeste vreemde mogendheden, tot re geling der handelsbetrekkingen van 1 Februari a s b i Lf Tfmp" mede' dat de gedaehtenwisseling met Nederland en België een vertraging ondervindt wegens .le ongesteldheid van den Franschen gezant te Brussel. Het handelsverdrag van Frankrijk met Zwitserland eindigt, evenals het Nederl., op 1 Febr. 1892. Frankrijk biedt thaijs aan de landen die het op den voet der meestbegunstigde natie willen behandelen, het nieuwe minium-tarief aan, dat door Senaat en mer zoo goed als vastgesteld is. Dit is echter f°° °8> dal 1161 Voordeel dezer begunstiging zeer twyfelacbtig is. ïe Bern kwamen dezer dageu de voornaamste handelaars bijeen. De minister van buitenlandsche zaken, Droz, was daarbij tegenwoordig en deelde mede, dat het minimumtarief, dat als grondslag voor Frankrijks handelsverdragen zou dienen, den uit voer der meeste Zwitsersche voortbrengselen aanmer kelijk beperken, gedeeltelijk zelfs onmogelijk zou maken. J Onder die omstandigheden, betoogde de minister kan er geen sprake zijn, dat Zwitserland aan Frankrijk do voordooien der meest begunstigde Datie verleunen kan zoolang de Fransche regeering het minimum tarief met verlaagt. Wordt echter vóór 1 Februari geen schikking getroffen, dan zal Zwitserland voor- loopig in ruil voor het Fransche minimumtarief het algemeene tarief op Fransche goederen toepassen. Wolfs" Tel. Bureau verklaart, tegenover de herhaalde mededeelingen van den Parijschen corros- pondeot der Times betreffende onderhandelingen tus schen Duitschland en Rusland over do toetreding van laatstgenoemde mogendheid tot de handelsver dragen, dat noch de door dieu correspondent ver melde bijeenkomst over deze aangelegenheid is ge houden, noch het voornemen tot het beleggen daarvan bestaat, omdat de quaestie van verlaging der Rus sische rechten in 't geheel niet aan de orde is. Het doel van den aanslag op Dublin Castle was zeer geheimzinnig. Een toeval kan het niet geweest zgn, gelooft de Daily News, die van oordeel is, dat zg, die de onplofbare stoffen neerlegden, niet het voornemen hadden personen ie wonden. De Chro nicle zegt, dat het eerst uit een nader onderzoek zal moeten blijken, terwijl daarentegen Standard en Times overtuigd zijn, dat boos opzet in het spel is geweest. Te Dublin wekte het geval hevige ontsteltenis en de lersche bladen zijn er vol van. De conservatieve Dublin Express acht het moeilijk aan den aansla» oen staatkundige beteekenis toe te schrijven, maa? de nationalistische National Press is hevig veront waardigd. Een opzettelijk, lafhartig en verachtelijk misdrijf noemt het blad de daad die, al moge zij het Castle vernield hebben, daarmede niet het re- geeringstelsel, dat er iu gebruik was, verdelgt, maar het integendeol sterkt en aanmoedigt. Markies Penafiel,, de Porfugeesche gezant te Ber lijn, is aan de influenza overleden. Kardinaal Ram- polla, de Pauselijke staatssecretaris, heeft de griep. Te Genua, Turijn en de meeste andere ltaliaansché steden is de sterfte ten gevolge van de ziekte ver dubbeld. De toestand in Miliaau is onveranderd. In Engeland liggen duizenden ziek, waaronder vele bekende personen, terwijl de ziekte blijft voorto-aan tal van slachtoffers te eischeu. Nu wordt weer bericht, dat de meeste plaatsen in Kent door een epidemi bezocht worden. Te Dover, hebben de autoriteiteu bijzondere voorzorgsmaatregel len genomen om de verspreiding tegen te gaan. Af gekondigd is, dat personen, die aan influenza lijden en in het publiek komen (iu kerken, koffiehuizen, vergaderingen enz.), met 5 pd. st. zullen beboet worden. De influenza eischte in 1890 in Engeland direct 4523 slachtoffers, terwijl het getal overledonen, ten gevolge van influenza, aan longontstekingen, enz., 27074 bedroeg, of 941 op de millioen inwoners In alie Staten van Europa was in 1,890 de sterfte buitengewoon hoog. hopen V Op den 10" Januari a. s. R. A. VAN DAM Jr. EN M. C. STEEN DIJK, Huismr. en Huismr». O. M. Huis hunne l»l/,-JABIOE ECHT- VEBEENIOINO te herdenken. Gouda4 Januari 1892.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2