1 Bulteofandscti Overzicht. i'ETKOLKUIII-NOTBEHINGEN Oantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam dent alhier), die nog voor de teraardebestelling het lijk zag, was verbaasd over den vreemden toestand, waarin het zich bevond. Daar bij zich hierover uit liet, werd reeds dadelijk door de justitie een onder zoek ingesteld, maar zonder gevolg. De geruchteu, die langzamerhand begonnen te loo- pen, waren vau dien aard, dat de justitie last gaf het lijk van deu heer R., dat ter aarde besteld was op de Oosterbegraatplaat8, op te graven en de deelen er van over te brengen naar het scheikundig ouder- zoekiugslokaal der Hoogeschool alhier, ten einde onderzocht te worden. Het onderzoek is opgedragen aan de professoren J. W. Gunning en VV. Stoeder." Heden verscheen het eerste nummer van De Ne- derlandsche Tourist, uitgegeven door de hoeren Lissone Zoon, Singel 155 te Amsterdam, de bekende on dernemers van gezelschapsreizon naar verschillende landen der wereld. Van genoemd tijdschrift zullen jaarlijks vijf nummers verschijnen. Het voorjaars nummer, waarmede wij heden kennis maakten, is op fraai glad papier gedrukt in stevigen, sierlijken omslag. Het bevat behalve een «woord tot inleiding", o. a. de programma's voor gezelschapsreizon uaar Egypte en Palestina en naar Italië en de Riviera, enkele voor touristen nuttige mededeelineen eu de voor waarden van medediuging naar eene oorspronkelijke prijsvraag. Deze prijsvraag bestaat in het leveren van een reisverhaal, op het buitenland betrokking heb bende. De iuzender van de beste reisbeschrijving ontvangt als premie een bewijs, dat hem het rocht verleent, om in 1892, geheel volgens het reispro gramma, een der uitstapjes mede te maken naar Londen, het eiland Wight of den Rijn. De inedo- dinging staat alleen open voor inteekonaren op De Nederlandse/te Tourist. In i/Figaro" schat Paul Alexis den jaarlijkschen invoer van Prausche boekeu in Nederland op een waarde \'an een millioen frank. De „Revue des Döux Mondes" heeft hier twaalfhonderd inteejee- naars. De Fransche klassieken worden „bij balen" bij ons ingevoerd, er er zijn uitgaven, die in Frank- rijk zelf bijna in onbruik zijn geraakt, welke voor namelijk op aanvraag van llollandsche boekverkoo- pers nog herdrukt worden. Woensdagachtond omstreeks 7 uur is een postkar rijdende van het hoofdpostkantoor te Weenon naar de kantoren Simmering, Kaiser-Ebersdorf en Schwe- chat, op brutale wijze bestolen. De kar was, als alle andere bij de Oostenrijksche posterijen iu ge bruik, met dubbele sluitingde deur wordt gesloten op de postkantoren, waar de sleutel steeds in handen is van een hoofdambtenaar, terwijl over de deur een ijzeren bout met hangslot wordt vastgemaakt, waar van de postiljon den sleutel heeft, zoodat steeds twee ambtenaren in eikaars tegenwoordigheid de kar openen. Aan het kantoor te Simmering was door don pos tiljon Joseph Boster op de gewone wijze de voor dat kantoor bestemde zak afgeleverd on d« kar ge sloten, toen enkele meters vóór het kantoor te Kai- ser-Ebersdorf een persoon, met een dienstpet op. den postiljon liet stilhouden, zeide dat hij de chef van het kantoor was, hein het hangslot liet openen en zelf de deur opende. Hij nam er eenige postzak keu uitde kar werd op de gebruikelijke wijze ge sloten en hij beval den postiljon, op den terugweg aan zijn kantoor aan te rijden. Toen du postiljon te Sohwechat kwam, bleek dat twee voor dut kan toor bestemde zakken met eeue waarde van ruim 21,000 ontbraken. De postiljon is natuurlijk voorloopig gevungen genomen, maar betuigt bij hoog en laag zijn onschuld. De schrijver der Haagsche Sprokkelingen in hot U. D. maakt de volgende opmerking omtrent het tramverkeer in den Haag Ligt er niet heel wat opgesloten in het cyfer 4 millioen 759 duizend, dat aangeeft hoeveel personen zich in het afgeloopen jaar door de lluagscbo tram lieten vervoorun. Wanneet meu in aanmerking neemt dat dit vervoermiddel naar Scheveilingen van circa 25 en in de stad vau nau welijks 15 jaren dagteekent, dan geeft dat getal van bijna 5 millioen meuschen, die zich in den loop van 1891 lieten rijden, een denkbeeld èn van de uitbrei ding, die de stad gaandeweg heeft ondergaau, èn van do betrekkelijk groote welvaart, die er herrscht, daar men 't verreweg de meeste dier 4,759,000 getallen ook wel te voet had kunnen doen, wauuoer men een stuiver of dubbeltjo tweemaal moest omkeeren, alvo rens het uoodeloos uit te geven. Wanneer men zulke cijfers ziet, en daaruit afleidt dat er in een jaar tijds een klein half millioen gul- deu aan de tram is uitgegeveu, en men plaatst daarnevens het vrij poovere resultaat, iu de Kerst week opgeleverd door de trambussen voqr de kinder voeding, de onophoudelijke noodkreten van den Christ. Volksbond voor zyne werk verschatting, tie klachtou der diaconieën, de vry schrale cijfers der contributiën voof* Armenzorg dan vraagt meu zich onwillekeurig af, of de hedendaagsche maatschappij zich niet heel wat te verwijten heeft tegenover don armen natuurgenoot. Ik gun natuurlijk aam de tram gaarne oen mooi resultaat harer tegenwoordig zeer bevredigende exploi tatie, maar wanneer de instellingen tot ondersteuning van hongerende gezinnen zelfs met de uiterste moeite nibt genoeg kunnen loskrijgen om iu het allernoo- digste te voorzien, dan schijnt de vraag gewettigd, of vau die bijna 5 millioen personen, die in een jaar tijds ruim 4 ton gouds uitgaven voor hun ge mak, niet minstens de helft, als ze voor werken van liefdadigheid thans niet meer missen kunnen, hun plicht als mensch beter zoudon vervullen, als ze wat minder in de tram gingen zitten, en het daar door uitgespaarde geld bestemdeu voor arinenzorgs- werken. En wat zou er nog meer verspild geld op zulke wijze nuttig te besteden zijn. Zie b*. eens de Nieuw jaars-kaartjes. Ongeveer een half millioen werden er door ons postkantoor ditmaal behandeldKaartje, couvert en postzegel maken same t voor elk dier wen- schen 2 ets., dus voor het totaal 1C,00U, die de Hagenaars hebben verkwist aan eene formaliteit, welke niet alleen voor de postambtenaren een ondragelijke last is, maar ook voor hen, die de kaartjes ontvan gen en verzenden, geen enkel uuttig effect oplevert. In Arabië groeit een plant, waar, aau men den naam „lachplant" gegeven heeft wegens de uitwer king, die zij heeft op degenen, die hare zaden eten. De plant draagt schitterend gele bloemen. De zaad huisjes bevatten twee of drie boonen, welke door de inboorlingen gedroogd en daarna tot poeder gemaakt worden. Een dosis van dit poeder komt in zijne uitwerking overeen met de verschijnselen, die zich voordoen bij het inademen van lachgas zelfs de bedaardsto mensch stand gebracht, die hem op een dolleman doet gelyken hij begint te dansen, aller lei geluiden te uiten en te lachen. Deze verschijn selen houden een uur aan daarna volgt een toe stand van uitputting en een slaap, waaruit men na eenige uren ontwaakt, zonder herinering aan het voorgevallene. Proeven genomen in het meer van Genève gaven het volgeudo resultaat Drie kaarsen in een lantaarn werden gezien tot op 80 motor diepte en flauw waarneembaar tot op 68 meter. E.'ectrisch licht word duidrlijk gezien op 33 meter. Het daglicht was nog waarneembaar op gevoelige photografischo droogplaten tot op 250 meter. Een inboorling van Britsch-Indië had zijne be zigheden in Lahore, maar zyne vrouw in het ver wijderde Muitan achtergelaten. Der vrouw begon haar eenzaam leven te vervelen; zij wenschte bij haren echtgonoot te zijn. Er werd heel wat over de zaak tusschon het paar gecorrespondeerd en eindelijk besloot de man zijne vrouw te gaan halon. Op denzelfden dag was de vrouw op liet idee ge komen, dat zij maar op reft zou gaan naar haren man. Nu wilde het geval, dat bij het groote spoor wegongeluk in Indië, waarvan wij onlangs melding maakten, in den eenen der tremen de man en in den anderen de vrouw de reis maakte. Boiden wer- deu vlak in elkanders nabijheid uit de overblijfselen van het vernielde materiaal te voorschijn gehaald en merkwaardig genoeg zonder oenig letsel. Tot verbazing der omstanders betuigden beiden elkaar hoe gelukkig bet spoorwegongeluk nu juist van pos kwam, wunt anders hadden zij elkaar gemist 1 Een predikant van het Oldenburgsche dorp Gol- denstedt hoeft een aantel bankinstellingen voor on geveer f 150.000 opgelicht, voorwendende geld op te nemen namens zijn kerkerand. Hij heeft tusschen de Kerstdagen en Nieuwjaar de vlucht genomen, maar is opgespoord en in hechtenis genomen. De man heet Muller, en liet verleden jaar van zich spreken door don ijver, waarmede hij de on schuld wist te bewijzen van een zijner neven, die als officier in Russischun dienst was en onder ver denking van nihilisme uaar Siberië wa9 verbannen. Hij ging naar Petersburg, wist daar het verbaneings- decreet ingetrokken te krijgen en ijlde toen zelf het transport verbattenen achterna, ton einde zijn neef te bevrijden uog voor dat doze de grenzon van 8i- berië overschreden had. Op Groot-Atjoh heeft volgens de „Pinang Gazette" weder eon gevecht tusschen onze troepen en den vyand plaats gehad. Op 23 November stuiten 15 dor onzen op eene Atjuhsche bende; sterk 40 manwelko tusschen Lamdjamoe en Lamtih in hinderlaag lag, met het gevolg dat 3 soldaten sneuvelden en 9 gekwetst, werden, waarvan 4 ernstig. De colonne marcheerde langs don spoorwegdijk, toen de Atjehers haar plot seling van acnteren aanvielen en een gevecht van Reeds van verre zag hij een man voor het huis heen en weer gaan; hg hield hem voor een nacht wacht, en was verrast, toen bij den vagebond herkende. Is u kaptein Von Gronau vroeg Bob. Die ben ik. Mag ik een paar woorden met u spreken Met mij vroeg Gronau, zoo laat in den nacht Het is uw belang. En waarover Het vermogen van uw vader. Deze woorden misten hun uitwerking niet. Wat weet gij daarvan vroeg de kaptrin. Ik kan u zeggen, in wiens handen het geld zich bevindt, antwoordde Bob. Maar willen wij niet naar binnen gaan Ik heb u documenten te over handigen, en dan moeten ook de voorwaarden nog worden vastgesteld. Kom dan, zeide de kaptein, terwijl hij de huisdeur opende. U weet misschien niet, dat uw vader een aan zienlijke som heeft nagelaten, zeide Bob, nadat hij de inrichting der kamer had opgenomenhij had het geld aan een vriend toevertrouwd, maar geen quitantie daarvoor laten gevenkort daa^a is hij gestorven. Aan de cholera, antwoordde Gronau. 't Wa9 tachtigduizend gulden 1 Juist; die som werd mij ook genoemd. En het geld werd aan den bewusten persoon een groote twintig jaar geleden toevertrouwd. Je schijnt goed onderricht te zijn. -— Ik bezit de papieren, o. a. het testament en de quitantie, die niet iu handen van uw vader is ge komen, omdat bij inmiddels reeds was overleden. Ik zal afrekenen mot dien schavuit, riep de kaptein, al woonde hij ook aan het uiteinde der wereld Hij woont bier. En wanneer u de rente er bij rekent, dan hebt u meer dan twee ton te'eischen. Of ik ze krijgen zal, is een andere vraag De man is zeer rijk Hoe heet bij Met uw verlof, kaptein, eerst de voorwaarden. Wat verlang je? Tien procent van de som. Dus achtduizend gulden Neen, van de geheele som, van twee ton. Dat zou twintigduizend gulden zijn, zeide de kaptein hoe moet ik daar aan komen Ik verlang het geld niet terstond, antwoordde Bob, maar ik moet zekerheid hebben, en die zult u mij wel geven. U gaat morgen naar den bankier; hij moet u ter stond een gedeelte uitbetalen, en van dit geld geeft u mij mijn aandeel. En als do bankier weigert, en ik een proces tegen hem op touw moet zetten? Dan moet ik wachten, zeide Bobzoolang u niets hebt, kunt u ook niets geven. Dat is verstandig gesproken, antwoordde do kaptein op een flinke fooi zal het bij mij niet aan komen, maar met de provisie moet je wachten, toK ik iu de gelegenheid ben haar te betalen. Wanneer u mij dat op schrift wilt geven^ ben ik tevreden. Wat moet ik schrijven Dat gg aanneemt, mij van de geheele som», die de bankier Romberg.. RombrrgI riep de kaptein. Romberg, herhaalde Bob kalm. Kunt'u nu er nog aan twijfelen, dat uw vordering seouur is? Onmogelijk I Die aanzienlijke, algemeon ge achte firma zou zich aan een laag bedrog hebben schuldig gemaakt? Het is alles leugen en verzinsel! Schrijf, en u ontvangt de papieren, antwoordde Bob; ik zou niet weten, waarom ik u iets zou voorliegen,. De kaptein nam de pen weder op. Dus verderzeide hg. Dat gij u verbindt, mg van de geheele som», die de bankier Romberg u betalen zal, tien procent, te geven, zoodra u het geld ontvangen hebt. Gronau schreef en overhandigde den boef het papier,. Is dat voldoende? vroeg hij. Ja, antwoordde Bob, terwijl hij de documenten uit zijn zak haaldeu zult mij het geld gever,, zoo*- dra u kunt, niet waar? Zeker. {Wordt vervolgd.} maa tegen man ontstond, waarbij de vijand een ge ducht gebruik van de klewang maakte. Een korpo- rnai met twee fuseliers slaagden er echter in hen in den rug aan te tasten eD toen nam de heele bende do vlucht, met achterlating van tal van kle wangs en vuurwapens, doch met medeneming van twee Beaumont-geweren. Hoewel de spoorweg voor militaire doeleinden is aangelegd, duurde het twee uur voordat er versterkingen kwamen opdagen, daar er j^hen enkele machine met stoom-op gereed stond, zooals vroeger onder gouverneur Demmeni altijd het geval was. Volgens dionzelfden be richtgever werkt de blok kade niet veel meer uit, sinds Telok Semawé en Kcrteli beide verlof hebben ontvangen maandelijks 1000 zakken rijst in te voeren, en zij per Hok Can ton^ betelnoten nuar Penang mogen uitvoeren. De radja's en kooplieden maken met de rijst-licentie eeue aardige winst, dnar zij dat voedingsmiddel a 2 <1-11. per bamboe (een Atj. maat) eu detail ver- koopen; do bevolking wordt zoodoende door hare eigeu hoofden afgeperst, terwijl het juist de bedoe ling der regeering was, eenige verlichting van druk te geven. Het is zeer goed mogelijk, dot haar niets daarvan bekend is, want do ambtenaren komen alicen iu aanraking met de hoofden, en hun belang brengt mede de zaak geheim te houden. üeli Ct. By de Maatschappij tot exploitalie van staatsspoor wegen is met ingang van i Januari 1892 een nieuw reglement voor een premiestelsel ten behoeve van het stalionspersoneel ingevoerd, ter vervanging van vroegere bepalingen. Aan het geheele, bovengemelde personeel wordt eene premie toegekend, (volgens zekere bepalingen in genoemd reglement nader vastgesteld) evenredig aan den omvang van het reizigers- en goederen verkeer op station of balto. De maandelijks voor ieder station of halte bere kende premie wordt verdeeld in aandeden, waarvan ieder van het daarvoor aangewezen (vaste) personeel, volgens rang, een daarvoor vastgesteld getal aan- deolen ontvangt. Dit laatste geschiedt niet (of slechts gedoeltelijk), als ernstige aanmerkingen werden gemaakt op de dienstverrichting, onregelmatigheden voorkwamen enz. Het bericht, als zon het hier gelden de toekenning vau een aandeel in de winst aan het stationsperso- neel, is, zooals uit het bovenstaande blijkt, onjuist; daarvan is zoomin iu dit reglement als in het vorige reglement sprake. (jJ. l)j Een kloeke daad wordt uit de Prins Albert-Goud- veldon (Zuid-Afrika), bericht. Het had daar in maan den mot iteregend en de goudzoekers hadden al ge- ruimen tyd het werk gestaakt, omdat er gebrek was aan water tot uitwasschen van het gevonden goud. Daar begon het eindelyk te regeneneerst in de naburige Zwarte Bergen, weldra ook op de Goudvel den, en het duurde niet lang of het water kwam io een geweldigen stroom uit het gebergte in woeste vaart alles wat het in den weg kwam meesleepend rotsblokken, ossen, ezels, goudwaschmachines, enz Drie kinderen van een Hollandschen smid, die aan de rtvter woonde, baadden oven voor de over strooming kwam, iu de rivier. Hun moeder, die hen van den hoogen oever af zag, begreep het gevaar, maar kon niets doen om hen te redden. Zij riep wanhopend om hulp en een paar moedige Duitschers Paul Heilemann en Otto Schilfer, gaven zonder bo denken aan hare stem gehoor. Zy waren juist bezig met aanstalten om hun gereedsohap en het gevonden der laatste weken in veiligheid te brengen maar zij lieten alles in de steek eu sprongen te water om de kinderen te redden. Dat gelukte hun, met veel moeite maar alles wat zy bezaten ging verloren in den woedenden stroom. De ouders aer geredde kinderen waren opgetogen van vreugd en dankbaarheid en den ongevoeligste goudzoeker, etonden bij dat tooneel tranen in de oogen. Ook bleek in dit geval, evenala in de ouderwet- sche boeken, het loon dor deugd niet uit. Zij von den reeds na verloop van eene week in den huil afgestanen grond een overvloedigen goudader, waar door zy binnen korten tyd rjjk zullen zyn. Vrijdagmiddag omstreeks vyf uur hebben een paar opgesehoten jougena te Amsterdam een allerbrutaalst •tuk geleverd. Boiden begaven zich in den goud en alverwinkol van den heer F. A. Waraateker, in de Kalverstraat, na zich vooraf ervan overtuigd te hebben, dat niemand in den winkel was. De een bleef voor .ie toonbank staan, terwyl de ander zich daar achter begaf en op eeue wijze alsof dat zoo behoorde de uitstalkas begon te plunderen. Wat daarin van zijne gading was, schoof hjj over de toonbank zyn makker toe. Evenwel, nit de achter- kamer konden de winkelchef en de bediende het werk gadeslaan, en het spreekt van zelf, dat zjj do brutale gasten maar niet zoo hun gang lieten gaan. Naar voren vliegen en den dief achter de toonbank- te grijpen was het werk van een oogenbiik. De auder wist zicb echter uit de voeten te mnken, met achterlating van een vijftal horloges, die op den grond verspreid lagen. Er wordt een horloge met kostbaar werk vermist, het eigendom van een dor leden vau liet personeel van Carré, die het in repa ratie gegeven had. De gegrepen diefontkende! De zaak had zich volgens hem ook zoo eenvoudig toegedragen hij en ziju makker zouden een ringetje koopeu voor het meisje van een hunner; de makkor had echter uit baldadigheid de pet van zijn vriend achter de toonbank gegooid, en juist op het oogenbiik dat hij dit hoofddeksel bezig was op te rapen werd hij gegrepen Ondanks deze niet onvernuftige lezing van het gebeurde, werd hij evenwel overgeleverd aan de politie, wie het nu pok wel mogelijk zal zijn, den «makker» in handen te krijgen. v. d. D. In de Kamer heeft een langdurige beraadslaging I plaats gehad naar aanleiding van de conclusies over de ingekomen adressen betreffende het Pauamaka- naai. 100,000 houders van aaudeeleu verzoeken der Kamer, het uiterste te doen om bun bedreigde belan gen te redden. De verantwoordelijkheid der oude bewindvoerders moet worden vastgesteld. Voor 28 Februari moet eeu nieuwe maatschappij gevormd worden, of oen geheele ontbinding der onderneming is onvermijdelijk. Deze liquidatie moet bij de wet worden geregeld. Zoo de bevoegde macht zich onthoudt, zullen de Vereenigde Staten voor eenige millioenen de cöhces- sie koopen voor eeu ouderneming, waarin Frankrijk reeds 20,400 milioen franres heeft verleren. De minister van jusiitio, De Fallièods, verklaarde, dat het onderzoek is aangevangen. Niets zal ver zuimd worden het licht te verspreiden, dat de re geering noodig heeft en door hot land gewacht wordt. Verschillende motie» van orde werden gesteld, waarna Rouvier verklaarde dat de regeering slechts officieus kan tusschen beide komen, en zonder dat zij eenige verantwoordelijk op zich laat. De .Kamer heeft daarna aangenomen een motie, waarin zij verklaart van do Regeering krachtige eu spoedige maatregelen te wachten, tegen allen die in de Panamazaak ver antwoordelijk zijn. De Fransche minister van financiën heeft aan de overige ministers een schryvon gericht, waarin hy hun verzoekt, hunne begrootiifgen voor 1893 vóór 10 Januari gereed te maken. Al het mogelijke moest gedaan worden om te voorkomen dat de uitgaven in 1893 het krediet, dat de Kamer voor 1892 hud toe gestaan, overschreden. Volgens de begrooting van 1891, die tot grondslag moet dienen voor die van 1893, bedroegen de inkomsten 3,228,507,000 frs. Daarbij komen do nieuwe inkomsten van 1892 ten bedrage van 87,159,000 frs. De vermindering door verlaging der belastingen op ijlgoederen en op rozy- nen wordt op 67,000,000 frs. gtschat. De uitgaven voor 1893 worden geraamd op 2,228,188,000 frs., de inkomsten op 3,268,660,000 frs. Turkge en Bulgarye zijn bezig aan hun vriend schappelijke gedachtenwis8eling over het Chadourno- incident. Met den noodigen ernst praten zij daarbij over en weer over de beteokenis der capitulaties en li n internationale positie, en lachen ongetwijfeld Fraukrijjc in stilte wat uit. De heer Grekoff ver dedigt i'u het stuk, dat aan de Porte is overgelegd, de stelling, dat de uitzetting van buitenlanders, die de rust verstoren, niot door de capitulaties wordt belet. Keizer Fraus Jozef vertoeft een paar dagen te Pest, waar hg tot Donderdag blijft. Men zegt, dat hij er Koning Karei van Rumonië wilde opwachten, die er op zyn doorreis naar Pallanza met den troonop volger aankwam en by deu Keizer dineerde. Het Hongaarsche parlement is gesloten met een troonrede, waarin een overzicht wordt gegeven van den verrichten arboid op wetgevend gebied. Gewezen wordt op het feit, dat het evenwicht Staats- begrooting is hersteld met de (hulpbronnen van het laud en dat de Regeering zich tot taak stelt, de verkregen uitkomsten te behouden. Met genoegen wordt vermeld, dat Oostenryk-Hon- garye vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt met alle mogendheden, zonder eenige uitzondering. De bondgeuoodschappen zijn een waarborg, dat de vrede, zoover dit slechts eenigszins mogelijk is, zal worden gehandhaafd, en dat de gevaren worden ver wijderd, welke den staatkundigen toestand van Europa zouden kunnen bedreigen. „Maar om onze belangen met zekerheid te bevei ligen aldus wordt verder in de troonrede gezegd, r/zyn wy verplicht onze militaire krachten te ont- wikkelen. Ook de gesloten handelsverdragen strek- ken om meer kracht te geven aan de staatkundige bondgenootschappen, welke wij met twee naburige mogendheden gesloten hebben buitendien beantwoor den zij aan de behoeften, welke de geheele wereld gevoelt, den vrede gehandhaafd te zien.» De handelsbetrekkingen met Dttitschland, Italië, Zwitserland en België zijn op zoodanige wijze ge regeld, dat voor langen tijd duurzaamheid wordt verzekerd aan betrekkingen van dezen aard in die deelen van midden-Europa. Groote vooruitgang is ook tot stand gekomen in de internationale wetgeving met betrekking lot de middelen van verkeer. De Regeering zal zich tot taak stellen, bij het nieuwe Parlement oen wetsontwerp in te dienen tot het brengen van hervormingen in het administratief beheer, en voor de uitvoering dier hervormingen te waken. In de ziusnede betreffu^le de handelsverdragen wordt nog gezegd, dat waarschijnlijk ook onderhan delingen zullen worden aangeknoopt met de Staten, die ten zuiden en zuid-oosten van Oostenrijk gele gen z.jn, en dat de Regeering zich ten zeerst zal beijveren, om ook met die landen duurzame betrek kingen op staatkundig en handelsgebied te onder houden. De rede werd toegejuicht, eu bij het binnenkomen en het vertrek des Keizers werd hij met geestdrift begroet. Over de toespraken, die de hoofden der staten in de verschillende landen bij gelegenheid van de Nieuw jaarsrecepties tot de diplomatieke en parlementaire deputaties hebben gericht, valt niets bijzonders te Met uitzondering van do rede van koning Leopold, die melding maakte van de grondwetsher- j zieniug, bewegen zich de verdere toespraken in de gebruikelijke vrij algemeene termej* Koning Hum- bert uitte evenals president Qarnot, zijne hoop op het behoud vau don vrede. Woordelijk zeide de heer I Carnot, na zijn dankbetuiging a»n de leden van het „corps diplomatique" voor de goede wenschon en welwillende gevoelens door hun woordvoerder, den pauselijke nuntius, jegens Frankrijk en den president der republiek geuit: „liet jaar 1892 zal, naar wij wenschen en hopen, een vredelievend en vruchtbaar jaar zijn, gedurende hetwelk d^rogeeringen haar aan dacht en werkzaamheid kunnen wijden aan do studie der economische belangen en sociale vraagstukken, die moer en meer hun zorg vereischen. „ludien de republiek zich van de rechten en tra dities van Frankrijk bewust is, zij is niet minder vast gehecht aan de politiek des vredes en der inter nationale eendracht. „Geeft opnieuw daarvan do verzekering aau de regeeringeu, welke gij bij ons vertegenwoordigt." Dat president Gamot hier de tolk is geweest van de vredelievende gevoeleus van het Fransche volk, op dit punt staat geecerlei twijfel, Voor zoover tot heden bekend is, hield keizer Wil helm geen officieele toespraak by de Nieuwjaars-re ceptie. Hij vermoidde zich in den militairen luister wolke deze plechtigheid aan het Pruisische hof altyd kenmerkt. Eqji lange reeks generaals, met den rijkskanselier Von Caprivi aan het hoofd en gevolgd door de commandanten der lijfregimenten, lijfcompag- niën, eskadrons en batterijen defileorden voor den keizerlijken troon. Naar meu verzekert moet de kei zer zich in zeer vredelievendon geest tegenover enkele generaals hebben uitgesproken. De vredelievendheid hangt zoo in de lucht, dat zelfs de officieuse Russische Nordin een artikel over den internationalen toestand, den vrede van Europa beter verzekerd acht dau hij het ooit sedert 1890 is geweest. Natuurlijk schrijft do Nord dit geruststellend verschijnsel toe aau het bezoek te Kronstadtde toenadering tusschen Frankryk en Rusland, beweert het blad, heeft eerst de triple alli antie verplicht de Vrodesliga te worden, en daarna Zollverein van Middon-Europa. Overigens erkent de Nord dat de politiek van keizer Wilhelm II altijd vredelievend is geweest, maar volgens het Russische blad is de ware Vredesbond," die der kabinetten, welke, het verplichtend karakter der tractaten eer biedigend, met omzichtigheid aan de onruststokende elementen de gelegenheid onthouden de crisis te ver haasten, welke de organeu der triple alliautie voor onvermijdelijk uitkrijten. Frankrijk en Rusland zijn het op dit gewichtig punt eens, dat de verlenging van een stand van za ken half bevredigend iu het Oosten van Europa en elders, altijd de voorkeur verdient boven een oplos sing, teu koste van een botsing, dio de Europoesche maatschappij op haar grondvesten zou doeu waggelen. van de Makelaars De markt was heden onveranderd.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2