108, ICHT, Duitsch. L, BINNENLAND. ping GHTMASKERD. ÏES 1S92. Woensdag 13 Januari. en «31. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» i 1892. FEUILLETON. it [i Zn., ia. rorden GEN.” ling. ING. 1.25, franco Aizoaderljjke Notnmer» VIJF CENTEN. De inzending van eehige personen indbai {Uit het Duitech.) XXXVI. echtgenoot I W De prijs per drie maanden is per post 1.70. Bovendien worden alle Advertentiën gratii opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD t welk des Maandags verschynt. tomen ten 'ORTDIJN ien tevens itiën dezer tomen ten ORTÜIJN der Zelf- uitspat- GOUDSCHE COURANT. f 8 uur. sn. mijn schrijven, mevrouw Saod- des mor den Heer ikerssingel, iderhouden ZER. ari a. s. des iddags van was gevoerd over de en op den GOUDA, 12 Januari 1882, Bij koninklijk besluit is, met ingang van 15 Fe bruari 1892, aau D. A. Dupper As., op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Haas trecht en van Vliet. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1 5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. an kLoos. Zij was niet meer jong, maar nog altijd een nemende verschijning, en men had haar schoon kunnen noemen, wanneer niet iu hare trekken de sporen vau een stormachtig verleden duidelijk waren zichtbaar geweest. Mevrouw Sui delinge voor. Uit Amerika Gravin Unica hl bezoek uit te noodigen, kalm, alsof het slecht! fb. Pros ïrschrik- lydt, ing, die van een het Ver- arkt 34, bedrag, 3 boek- Den 17en Mei e. k. zal de helft der Provinciale Staten zich aan een herkiezing moeten onderwerpen. Van de 4j) leden, die in Zuid-Holland moeten aftre den, zijn 23 liberalen, 5 conservatieven, 5 roomsch katholieken en 7 antirevolutionairen. Te Gouda treden af 2 antirevolutionairen, de hoe ren J. J. Lazonder en A. van Walsum Kzn., en een liberaal, de heer A. Knijff Hz. Gisterrn-avond had in het café «Unie” van den heer Tuithof in de Groenendaal de aangekondigdc vergadering plaats van besturen van verschillende vereenigingen. Vertegenwoordigd waren de Kleer- makers-vereeniging, de Pottebakkers-vereeniging, hij voornemens, naar Amerika terug te waarschijnlijk met mijn broeder zeer Te Kapelle a/d. IJsel hebben gisteren middag 4 personen uit Botterdam bij verschillende winkeliers door oplichting goederen weten maehtig te worden. Bij zekeren T. van Dam hebben zij voor ongeveer 40 medegenomenbenevens nog 2.50 aan geld. Gisteren avond werden zij door de politie gevat en gevankelijk naar Rotterdam vervoerd. Gedurende het jaar 1891 is in de spaarbank ver bonden aan dd school No. 1 te Zevenhuizen in ge- legd 2344.17 en terug betaald 2723.05, waar van 1400.voor belegging op andere wijze. Alma bemerkte hier eeta eenigszins opvallend gekleede tot tijd in- I iï, stelde vroni de vreem den was keeren. Hij was i bevriend? vroeg Unica. Zeer intiem. Beiden waren steeds bij elkan der, en graaf Hohenbausen had zeker alles in het werk gestold, om mijn echtgenoot een onderkomen te verschaffen. Nu moest het dit treurig einde nemen Het heeft mij van harte leed gedaan, u de tijding te moeten zenden, zeide Unica deelnemend, maar de waarhuid moest ik u schrijven. En ik dank u voor de woorden van deelneming, die ik daarbij ontving, Ik heb u beloofd, geen vermogen Het laatste, wat ik bezat, moest ik voor de reis besteden; ik heb niets meer. En zoudt u genegen zijn, een betrekking aan |te nemen Ik moet mij in alles schikken. Wel’ke betrekking zoudt gij het meest wen- schel ijk achten? Wanneer u my het vertrouwen wil schonken, mij aan te nemen bv. als gezelschapsjuffrouw, dan zou ik mij dit vertrouwen in ieder opzicht trachten waardig te maken. Ik zou daarover met myn broeder moeten spreken. Wanneer is u aangekomen Gister avond. Timmerlieden-vereeniging, Melselaars-vereeniging, Patrimonium, de Bond voor Alg. Kies- en Stemrecht, de Ziekenvereeniging «de Voorzorg” en het bestuur van „de Friendechap” die de ttitnoodiging had gedaan, terwijl nog enkele bakkers en particulieren waren uitgenoodigd. De heer Kriek, voorzitter van „de Friends chap” opende do vergadering, dankte de aan wezigen voor hunne opkomst en deelde eenige ge gevens mede en de redenen waarom men hier ter stede eeue vereeuiging wenschte op te richten, ten doel hebbende de coöperatie te bestrijden. Hij las daartoe een reglement voor uit Hoorn waar bij de contractanten-vereeniging 1800 leden waren aange sloten. De vereeuiging te Hoorn had met bakkers, slagers enz. een contract gesloten hn genoten de le den 5 pCt. korting voor al het gehaalde, waarvoor zij penningen kregen, welke winst later ten hunne name in de spaarbank werd belegd, doch de spaar bankboekjes blijven onder berusting van* het bestuur, die de boekjes bij overleden van bet lid of bij ouderdom teruggeeft, als wanneer het dan ingelegde bedrag kan worden opgevraagd. De heer Van Dorst, voorzitter van «de Voorztflg” deelde mede dat bij zieken-vereenigingen dikwerf bedriegerijen voorko men, zoo zelfs dat een man, wiens huishouden ziek was, uit verveling naarl bed was gegaan, daar hij toch uit de verschillende fondsen uitkeering ontving. De voorzitter merkte op dat dit het tweede punt was, het gold hier een strijd tegen coöperatie. De heer Grootendorst vroeg verdere inlichtingen omtrent de verdere werking der genoemde vereenigiug in Hoorn en informeerde of er ook nog andere gege vens bestonden. De heer Zom beantwoordt den heer Grootendorst en zegtons doel is niet om zieken te helpen, maar alleen om de coöperatie tegen te gaan, niet om de fouten in ziekenfondsen te herstellen, maar alleen tegen de coöperatie, die volgens hem de geheime bedoeling heeft, den kleinen burger te vernietigen en te noodzaken tot den werkman terug advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. te keeren, waardoor men twee standen krygtook vooral hier te Gouda, moet de coöperatie weg, men mag het proletariaat niet onder eeue zekere heersch- zucht laten, en daarom is het noodig medewerking te erlangen om de contractanten-vereeniging op te richten en te steunen. De heer H. M. Dercksen vroeg het woord en zeide het volkomen eens te zijn dat de coöperatie niets anders was dan een bliksemafleider, doch de bliksemafleider kan den bliksem wel op een punt aantrekken, doch niet verdrijven, maar wat is eigen lek de quaestie, want nu zullen wy coöperatie door coöperatie gaan bestryden? Daarop antwoordt de beer Zom, die zich overtuigd houdt dat eene con tractanten-vereeniging ten voordeele van den weikman zal strekken. De heer Grootendorst vroeg of het bestuur ook meerdere gegevens had dan een reglement en ver oorloofde zich de vraag of er ook iets anders op kon gevonden worden en haalde een voorbeeld aan van voor 2 jaar te Arnhem waar door de Ned. 3oud Maatschappelijk Belang en Eigen Hulp een onderzoek was ingesteld en de levensmiddelen van Eigen Hulp bleken toen duurder en slechter dan van de Ned. Bond. De voorzitter merkte op dat deze vergadering was belegd op verzoek van het lid Zom, die begreep dat bij coöperatie een werkman zich zelf concurrentie aandoet. Do heer Grootendorst stelde voor eenige personen uit te noodigen ten einde een onderzoek in te stellen. De heer Dercksen maakte nog een opmerking op het gezegde var. den voorzitter. De heer Grootendorst vond goed dat de werklie den zich vereenigden, doch wenschte hen toe te roepen: Leert uw vak goed, want dit laat helaas in vele gevallen het meest te wenschen over, waarop de Voorzitter opmerkt dat juist de hardste schreeuwers het slechtste in hun vak zijn. Nadat nog eenige discussie De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjka met uitzondering van Zon- en Feestdagen. voor u te zorgen. Hebt u g Alma verrast. jjde goedheid, mij tot een antwoordde de dame, even t een niet noemenswaardigo wandeling gold. Wanneer ik de eer heb.... Wees zoo goed mij te volgen, viel Alma haar in de rede. Unica zag bij het binnentreden der dame verbaasd op, en toen deze haar naam noemde, maakte zich van haar een aandoening meester, die zij vruchteloos trachtte te verbergen. U is dus, naar aanleiding van hierheen gekomen? vroeg zij, nadat haupt had plaats genomen. Ik veroorloofde mij, van uw goedheid gebruik te maken; ik stond daar ginds geheel alleen, en ik voelde ook drang naar het moederland. Dan begrijp ik niet, dat gij uw niets tegen hebt, zal ik met den niet begeleid hebt. rao/tnUcran Hij wenschte het niet, zeide mevrouw Sand- haupt, die met haar geborduurden zakdoek van tijd ._a ovpr (|0 00gen streek; hij wilde eerst hier een betrekking zoekenen wanneer hij die niet rond, 132) De dokter toonde een ernstig gelaat. - Wanneer u my niet op de mogelijkheid van vergiftiging had opmerkzaam gemaakt, wendde hij zich tot Werner, dan zou ik zonder bezwaar hoofd pijn en maagaandoening constateeren. Maar nu vind ik inderdaad de kenteekenen eener vergiftiging, zon der intusschen er een oorzaak voor te kunnen ont dekken. - De oorzaak zal ook wel gevonden worden, ant woordde Werner, wanneer maar eerst het feit is vast gesteld. Kan men door het inademen van een vergif ook uterven, dokter? Natuurlyk! Maar ik, heb iets voorgeschreven, dat het vergif zal tegenwerken. Krachtig optreden K kan ik nug niet; ik moet over het geval nadenken, en wanneer gij er i dokter der gravin raadplegen. vergezelde de heeren tot aan de trap en ■dame, die Vroni op de trap volgde.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1