Bultenlandsch Overzicht. benoeming der commissie en het aantal leden, waaruit •die zou bestaan en eeuige andere heeren verder nog eenige op- en aanmerkingen hadden gemaakt, werd op voorstel van den heer Dercksen besloten, die commissie te doen bestaan uit 13 leden, waarna men tot stemming overging. Uitgebracht werden 40 stemmen, waarvan l blanco en verkregen de heeren Dercksen 36, Grootendorst 35, Kriek 36, Kulik 31, Schouten 26, van Dorst 24, Rozestraten 23, Scholten 22, Hoogerwaard 21, Zom 14, Mulder 14, Mallon 13 en van Leeuwen 13. De heer van der Sloot dankte den Voorzitter van Kde Vriendschapvoor zijtio leiding waarna deze de vergadering sloot. Eene vrouw, woonachtig in de Jacob van Oampen- straat te Arasterdam, beeft uit een trekpot zooveel #thee" gedronken, dat zij aan een brandewijnberoerte is overleden. Ze was gewoon eiker, morgen in haar trekpot vier maatjes brandewijn te halen, terwijl zij in den loop van den dag ook nog bezoeken in de kroegen aflegde. {tijd.) De Maatschappij van Nederlandsche Letter kunde" te Leideu heeft een belangrijk geschenk van letterkundigen aard ontvangen van den Heer J. Bos boom Nz., te 's-Gravenhage. Het bestaat in de schriftelijke nalatenschap van wijlen zijne tante, Me vrouw A. L. G. Bosboom—Toussaint. Bij de door de romanschrijfster-zelve in 187? af gestane autographiëc van al hare tot dien tyd ver schenen werken aan de maatschappij, waarvan zij eerelid was zijn nu de later geschrevene toegevoegd, o. a. die van //Raymond de Schrijnwerker," //De terug keer van Golgotha," /»Eep bijschrift bij de beelte nis van Jan Pietersz. Koen," en van 2 onvoltooide novellen (De molenaar van Mühlberg en Do Cor- netjes) en ^en fragment vaö eene autobiographie der gevierde schrijfster, verschillend van die, welke in het feestnummer van De Giis in November 1886 werd geplaatst. Bovendien bevat het geschenk eenige aanteekeniu- gen door wijlen haren beroemden echtgenoot J. Bos boom aangaande haar leven gemaakt, eene porte- fèuille met brieven, door mannen als Tollens, Da Costa, Van Lennep, Potgieter, Groen van Prinsterer, Busken Huet e. a. aan haar gericht. Verschillende oorspronkelijke stukken, kopieëu en uittreksels, welke haar bij haren arbeid over Leycestcr hebben gediend; voorts vertalingen van Majoor Frans in het Engelsch V en het Zweedsch. Het geschenk is met dankbaarheid door de maat schappij aanvaard. Aangezien het studentenbestuur van de «Voreeni- ging tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen" te Leiden zich niet had aangemeld om het nog be- schikbare gedeelte der ontvangen Sequah-entrée-gelden in ontvangst te nemen, Wf-rd het bedrag thans afge staan aan de Katholieke //Elizabeth-vereeniging," die zich eveneens ten (loei stelt behoeftige kraamvrouwen te steunen en lafenis te sóhenken aan kinderen en verdere peraonen, die daarop aanspraak kunnen ma ken. De som, welke na telling der dubbeltjes bleek te bedragen 138.60 werd door eeu der bestuurs leden met dankbaarheid in ontvangst genomen. Do persoon die met goed gevolg werd gewreven, is zekere Mink, uit Noordwijk, die in zes maanden Ik zal u in ieder geval morgen verdere me- dedeelingen doen verstrekken. Mijn broeder is op 't oogenblik niet hier; hij zal wellicht laat terug - keeren. Ik zend u onverwijld tijding. Ik zal met alles genoegen nemen, zeide zij mijn leven was een aaneenschakeling van teleurge stelde hoop en bittere ervaringen. Gij hadt geen gelukkig huwelijk Men mag van de overledenen geen kwaad zeg gen maar ik zou liegen, wanneer ik wilde beweren, dat mijn man mij het leven aangenaam heeft gemaakt. Dan hebt u niet veel verlorenzeide Alma. Hij was toch mijn man. Na van Unica een som geld te hebben aangeno men, ging de vreemdelinge heen. Alma zag Unica vragend aan. Welken indruk heeft zy op je gemaakt ze de zij. Ik ben het daaromtrent mot mij zelf nog niet eens, antwoordde Unica. Het was een comedian te Maar Alma 1 Die vrouw moet tooneelspeelster zijn geweest. Wel, het kan zijn'intusschen verandert dit aan de zaak niets. Ik zal voor de vrouw zorgen. Jij moet het doen, omdat je haar hebt uitge- uoodigd, hierheon te komen. Maar wat zal je broer daarvan zoggen Hij zal boos op me zijn hij wilde in het ge heel niets voor de ongelukkige doenwat ik gedaan niot had kunnen berken en daarom van Sequnh, met goedkeuring der vergadering, nog/25 toekreeg. Alvoreus de tribune voor dezen avond te verlaten verzocht Sequnh de paarden niet van zijn rijtuig te spannen. Toch werd dit van zijn aan den Rijnsburg- schen Singel wachtenden coupé gedaau. Sequah zeide niet te zullen instappen voordat het paard er weer voor was. Terwijl dit weer gehaald werd, maakte Sequah gebruik van de gelegenheid om in middels den tuin door weer de zaal in te gaan en zoo, aan de voorzijde van /.Vondelhoven," aan den Stationsweg een juist passeerenden tramwagen in te stappen en daifrmede naar het //Hotel Verhaatf" te vertrekken, of welken weg, toen zijn kunstgreep ontdekt werd, hy nog door eene vr(j talrijke menigte gevolgd werd, welke hem voor zijn hotel weer eeno ovatie bracht. Tegen morgen avond heeft Sequah eene grooto danspartij van vele reeds door hem genezenen aan gekondigd. {L) D.) Onze voorouders, die zich bij feestelijke gelegen heden aan bisschop te goed deden, schijnen een voor gevoel te hebben gehad van de ontdekking, die eenmaal door een Franschmau zou worden gedaan. Eene proefneming, die de heer Chamberland onlangs in het laboratorium van Pasteur te Parijs deed, heeft hem tot de ontdekking geleid dat alle ziektekiemen gedood worden door den invloed van kaneel, zelfs door den geur. Volgens den heer Chamberland kan geen smetkiem langer dan enkele ureu in loven blijven in tegenwoor- pigheid van kaneelgeur. Naar zijne meening is het bederfwerend vermogen, om nl. microben te dooden niet minder dan by sublimaat. Daarbij is kaneel voor den mensch geheel onschadelijk. Het is daarom volgons genoemden geleerdo dikwijls goed in plaatsen die door typheuse koortsen of cholora besmet zijn, een aftreksel van kaneel te drin ken. -1 Stateil-Generaal. Eerste Kamer. Zitting van Maandag II Januari 1892. Als voorzitter fungeert het oudste lid in jaren de heer Breuning, bij afwezigheid van den voorzitter, den heer Van Naainen van Eerartes, steldheid en om andere redenen verhinderd te zijn Onderscheidene leden hebben bericht, wegens onge- deze vergadering bij te wonen. Na mededeeling van ingekomen stukken, verzocht de Voorzitter den leden zich in de afdeeling te ver- eeuigen en sloot hy de vergadering. Voor de Haagscbe rechtbank stond gisteren terecht Th. J. P., gegageerd Oost-Indisch fuselier, wonende te 's-Gravenhage, beklaagd van ton eerste, dat hij te Delft in de .Stads Doelen een O.-I. officier voor hem deed borgstellen voor gemaakte vertering opgevende te zijn jhr. Taets van Amerongen, eerste luitenant- kwartiermeester van het Oost-Indisch leger, waarna hij van den officier nog 5 leende, terwijl hij zijne belofte om het geld terug te geven niet nakwam. Verder had hij, onder hetzelfde valsche voorgeven, getracht zich een kostuum te doen afleveren op kre diet. Hierin slaagde hij evenwel niet, omdat de leverancier argwaan kreeg, daar bij raadpleging van het officiersboekje dea door beklaagde opgegeven naam niet voud, wat hem te meer bevreemdde, om heb, dat deed ik achter zijn rug. Dan zal Werner voor je optreden, zeide Alma. Misschien ware het trouwens beter, wauneor je tijdens den duur van je ziekte naar Buchenau wilde ver huizen. I Waarom? Je zoudt daar een betere verpleging vinden en verraeedt alle onaangenaamheden. Wanneer je broe der verneemt, dat je de vrouw hebt uitgenoodigd, naar hier te komen, dan zal hij je in ieder geval verwijten doen. Maar wat moet ik voorwenden, om een ver huizing naar Buchenau te rechtvaardigen Laat dit aan mij overKom mede naar Buchenauje zult daar schielijkcr genezen dan hier. Hoe kunt ge dit beweren vroeg Unica, be vreemd over de zekerheid, waarmede hare vriendin deze bewering gedaan had. Alma werd verlogen. Omdat je daar een meer zorgvuldige verpleging hebt, zeide zij. Ik kan je voorstel niet aannemen, antwoordde Unica, hoe goed het ook moge gemeend zijuKurt zou daarin een beleediging zien. Wanneer je eenige dagen hier blijven en mij gezelschap houden wilt, dan zal mij dit bijzonder aangenaam zijn. En ook dit schijnt je broer te mishagen. - Hij ziet het zeker niet gaarne, omdat hij vreest, dat 't je gezondheid kan benadeelen. Geloof je werkelijk, dat hij zoo bezorgd is dat bekl. hem verteld had nog vier broeders te hebben die ook in militairen dienst waren en van wie de oudste kapitein was. Voor dat bokl. met den leverancier had afgehandeld, had hij dezen ver zocht hem een goed hotel te wijzen, doch, daar bekl. hem medegedeeld had dat hy twee jaren met verlof hier te lande kwam doorbrengen, raadde hij hem om liever te trachten een paar kamers te hureu. Daarop bracht hij [den beklaagde bij eeno juffrouw op de Markt te Delft, aan wie hij hem voorstelde als jhr. Taets van Amerongen, die tweë gemeubileerde kamers wilde hureu met den kost. Beklaagde, hoewel zelf niet den genoemdèn naam opgevende, liet zich de mededeeling van zijn metgezel welgevallen, en de juffrouw, geen kwaad vermoedende, verhuurde hare twee kamers en gaf beklaagde te oten. Beklaagde maakte er twee dagen gebruik var. en verdween toen zonder te betalen. Ook had beklaagdo zich onder moer gemeld vasch voorgeven in een manu- facturen-winkel een hoed en raanchotten op krediet doen afgeven. Telkens vertelde hij geen Hollnndsch geld bij zich te hebben. Beklaagde legde eeno volledige bekentenis af. Substituut-officier van justitie eischte schuldigver klaring aan drie feiten van oplichting en veroordee- liug tot acht maanden gevangenisstraf. Mr. J. A. Stoop wees op de lichtgelovigheid van don eersten getuige, den officier, die voor bekl. borg bleef. Pleiter meende dat hierdoor do zaak eon ernstiger beloop heeft verkregen don het geval zou gewepst zijn wanneer liet bekl. niet zoo gemak kelijk ware gemaakt om door de valsche voorgevons zich gelden te doen afgeven. Eene treurige geschiedenis heeft den 8n December te Batavia plaats gehad Des nachis tegen half drie hoorde de beer A, (Holst) zoo luidt het verhaal der J.-B. aan eeu der veusters van zijne aan het Koningsplein gelegen woning tikken, waarop hij vier zijner bedienden wekte en huu last gaf den dief, die zich blijkbaar in het huis bevond, op het voorerf af te maken aan den tuinman gaf hij hiertoe een sabel, torwyl de anderen zich van goloks en een knuppel voorzagen. Toen daarop even later een bijna geheel ongekleed Euro- peaau zich door de voorgallorij ijlings uit het huis wilde verwijderen, werd bij door de gonoemde be dienden nagrzet en zoodanig geslagen en toegetakeld, dat hij voor het vlakbygelegen resideutiehuis ineen zakteop zijn hulp- en moord geschrei schoten de piekeniers, die bij den resident wacht houden, toe, evenals de resident, terwijl ook eeno ronde met den distrlcts-adjudant spoedig aanwezig was. Van Ao-* wacht by het paleis van den gouverneur-Generaal, waar men moord 1 had hooren roepen, ging eeue patrouille uit, die echter onverrichter zake terug keerde. De verwonde bleek een officier te zijn, ritmeester Hoogeveen. Zijn polsen en enkels waren door gesneden en over het hoofd, in den nek en aan de dijen had groote wonden, zoodat hij in zijn bloed baadde, doch hij leefde nog; de wonden waren hem toegebracht met sabel, goloks en knuppel. Door den schout Hinne, dien een der bureu was gaan halen, werd hij, op last van de resident, naar zijne wouiug op Rijswijk gebracht, van waar hij verder, nadat de officier van gezondheid Van Dijk hem had verbonden, in een rijtuig naar het hospitaal is ver voerd, waar hij den volgende dag overleed. De Neen, hij wenscht om andere redenon, dat ik mij weder verwijdermaar die redenen kan ik u voor alsnog niet noemen. Alma trad na deze woorden haastig van het ven ster terug en verliet het boudoirzij had benetien voor het slot Von Gronau zien afstappen. Is er een vreemde dame hier vroeg hij dadelijk. Wanneer ge juffrouw Sandhaupt uit Amerika bedoelt, dan was zij hier, antwoordde Alma. Heeft zij met den graaf gesproken? Neen, hij is op Buchenau. Wat wil hij daar? Ik weet het niet; ik geloof dat hij mij uit den weg is gegaan. Hij heeft de dame dus niet geziea? Neen. En met wie heeft zij hier gesproken? Alleeu met Unica en mij. De vrouw is een tooneelspeelsterik verwacht iets bijzonders van haar. Wie weet! zeide Gronau. We moeten voor den graaf verzwijgen, dat die vrouw hier was. Wan neer zou hij terugkeeren? Unica verwacht hem tegen den avond. Goed. Hebt gij ontdekkingen gedaan? Ik geloof het. Werner was met den dokter hier, en de dokter heeft kenteekenen van vergifti ging gevonden. Gronau kuste Alma op het voorhoofdtoen spoedde hij zich heen, om zich weder in den zadel te werpen. {Wordt vtrvolgd.) begravenis had .met groote plechtigheid plaals. Overste Stemfoort en ds. Kemmann voerden het woord bij het graf. Volgens de eerste verklaringen der bedienden, waaraan de bovengemelde toedracht der zaak is onüeend, zou hun roeester, bij het schynsel van een door hem"' afgestreken lucifer het gelaat van den gewonde hebben bekeken, als om te zion met wien hij te doen had. De huzaren waren zoo verbitterd over den dood van hun chef, dat een troepje naar het huis van den heer H. en twee zelfs binnendrongen in de leege woning en eenige meubelen vernielden. Politie en militairen maakten hier spoedig een eind aan. Do heer A. II. had zijn woning verlaten en was in een hotel gegaan zijn vrouw was naar Meester- .Cornolis vertrokken. Beiden werden door de justi tie gehoord en H. in hechtenis genomen, evenals de bedienden die den moord pleegden, H. verklaarde eerst, dat hij met een dief meende te doen te beb- benuit sommige verklaringen moet echter gebleken zijn, dat hij reeds in ziju woning tegenover den rit meester had gestaan en geweten met wien hij te doen had. De laatste berichten meiden: De heer A. H. heeft heden ochtend om 7 uuri in de gevangenis met eeu boi mes den rechter pols doorgesneden. Zoodra' dit bemerkt was, is hij naar hot hospitaal overgebracht, waar hij thans verpleegd wordt. Du daad is zoo tijdig ontdekt, dat zy den dood niet noodzakelijk ten gevolge moet hebben hij heeft veel blofd verloren en ziet er slecht uit, maar de kans, dat hij er bovenop komt, is niet uitgesloten. Bij Fischhausen, in West-Pruisen, verdronk dezer dagen een 73-jarigo visschersweduwe, wier levensge schiedenis algeraeeuo deelneming verwekte. In een stormachtige nacht verongelukte haar man op zee en hetzelfde jaar vonden ook haar drie vol wassen zonen dèn dood in de golven. Door zooveel leed gedrukt, verviol zij langzamerhand tot een som beren waanzin, en als liet geruisch der fel bewogen in haar woning drong, meende zij het hulpgeroep barer geliefde dooden te vernemen. Dan was niets in staat haar in haar hut te houden. Met eeu lan taarn ijlde zij naar hot strand en plantte die in den zaudigen bodem, in den waan, dat haar licht een baken zou zijn voor haar man en kinderen, welke zich zeker in groot gevaar bevonden. Dikwijls keerde zij eerst bij het aanbreken van den dag in haar woning terug. Jarenlang heeft men deze waanzinnige op di» wijze langs het strand zien ronddolen. Ook kort geleden ging weêr de wacht houdon aan zee. Zij stapte in een bootje, zooals zij reeds zoo dikwijls had gedaan, en^kruiste langs liet strand. Maar ditmaal keerde zy niet terug. Den volgenden ochtend vond men het bootje omgekeerd en daar dicht by het aan gespoelde lijk van de ongelukkige vrouw. De wilde zwijnen nemen in de bosschen van den omtrek van Marche (Frankrijk) op onrustwekkende wijze toe. Op Nieuwjaarsdag kwam er een dwars door de stad snellen. Vorvolgd door de burgers, ontvluchtte het dier met door een vijver te zwommen. Men meldt, dat bij eene enkele klopjacht to Pe- tithan zes dezer diereu geschoten werden, en le Bail- Joville vond men er eene kudde van een twintigtal hijeen. De Haagscbe correspondent van de N. Gron. Ct. vertelt nog eenige bijzonderheden over den Raout ten Hove. De totaal-indruk van het feest was ver velend, ondanks do uitvoering door twee muziek korpsen en ondanks de rijk voorziene buffetten. Van weggaan wus geen sprakemen was gedwon gen te blijven. Eerstens ging de koningin-regentes, eren vóór 10 uur binnengekomen, eerst te 12 uur naar haar ver trekken terug en voor dat oogenblik kon natuurlijk niemand heengaan. Daarenboven was er een zoodanige file van rijtuigen, dat hot uren duurde eer men het zijne had. Er waren dan ook velen, die maar te voet heengingen anderen kwamen pas tegen drie uur in den nacht in het bezit van hun rijtuig. Bij deze raout heeft zich woer een oude quaestie voorgedaan. Zooals men weet, dragen de moeste dig nitarissen in gala-tenue een witte broek, met gouden of zilveren bies, al naar gelang van hun rang. Nu was het de vraag, die vroeger door oen hofmaarschalk werd opgeworpen, of ook de leden van de rechter lijke macht dit kloedingstuk zouden moeten aantrekken. Intusschen hebben de heoren //van den gereghte" dit niet gedaan. Zy beweren, dat een koninklijk besluit bestaat, waarbij de zwarte brook is voorgeschreven hij gala-tenue en zij stollen het koninklijk woord boven het bevel van den hofmaarschalk. //Het vult niet te ontkennen, dat dit gewichtig., vraagstuk in de hofkringen een punt van ernstige discussie zal kunnen worden." Verder moesten ook de burgers, zonder officieelo betrekking, verschynen in een hofcostuum, bestaande uit' blauwen rok, lichte brook, steek en degen. De Araerikaansche gezant is de eenigu sterveling, wien het geoorloofd is in zwarten rok te verschijnen. De correspondent van (Ie Midd. Ct. verhaalt nog: «/Het vertrek van de gasten leverde soms verma kelijke tooneoltjes op door de koddige wijze waarop sommigen het officieel ambtsgewaad voor een deel afleg den en vervingen door gewone petten en andere hoofddeksels, of zich hulden in jassen en mantels, dio weinig pasten bij do gogal nneerde broeken van wit casimir en de degens, die er onder uitkwamen en de steken mot struisvêeren, die de diop in de opge slagen kragen gedoken hoofden bedekten.-" De wandelaars stolden zich nu op hunne nachte lijke wandeling bloot aan eene bekeuring wegens het onbevoegd dragen van een wapen, daar zij geen recht bobben om een wapen to dragen. Do Haagscho politie heeft echter al die heeren met hun sierlijke en ongevaarlijke degens, in een stortbui, stil naar huis laten gaan. Hier is eon leemte in de wapenwet, welker ontwerper niet op hoffeesten schijnt gerekend te hebben of wel een goed vertrouwen heeft gehad in het doorzicht der liaagschg politie. Men schrijft aan het Utr. Dagblad Terwijl de aanvoer van zalm aan het Kralingsche veer in 1885 104,422 stuks bedroeg, en in 1886 84,231, daalde in hot afgeloopen jaar die aanvoer tot 46,232 stuks. Wel was hot jaar 1891 nog gun stiger dan het daaraan voorafgaande jaar, toen or aan genoemde markt slechts 34,555 stuks werden aangevoerd, maar bij 1889 vergeleken, bedroeg in 1891 de aanvoer circa 10,000 stuks minder. Naar aanleiding van dezo cijfers kan mer. eenigor- mato over de werking van het zalmtractaat oordeelen, en onze eenmaal zoo bloeiende zalmhandel wordt met gedeeltelijken ondergang bedreigd. En niet alloen visscherij en handol lijden het nadoel (gezwe gen nog van de binnenlandsche consumenten), maar ook de Nederlandsche schatkist, want als er zooveel minder gevangen wordt, dalen natuurlijk de pacht sommen. //Holland trekt al de zalra tot zich," was do klacht in Duit8chland, waarmee hot zalmtractaat tnet de Rijn-oevorstateu werd doorgedreven. Maar als dat zoo was, d«n was het meer aan de zalm zelf to wijten dan aan ous, want wij deden niets anders dan de zalm vangen, die tot ons kwam. Van oudshor was do zalmvangst hier to lande zeer voorspoedig. Men kont het overoude verhaal,'dat er een tijd was, toen de dienstboden, als zij zich verhuurden, de voorwaarden stelden, dat zij niet meer dan tweemaal in de week zalm te eten zouden krijgen. Die tijd komt nooit weer terug, want onze zal in handelaars voeren tegenwoordig uit naar alle doelen van de wereld. Maar juist omdat de zalmhandel zulk een belangrijke tak van handel was geworden, gaat er door het tractaat een schat van geld voor ons land verloren. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Spanje betreffende de handelsbetrekkingen schynen op nul te zullon uitloopen. Aanvankelijk had Spanje voor gesteld het bestaande handelstractaal met zes maan den te verlengen, gelijk het ook aan andere rogee- ringen heeft voorgesteld, onder «aderen aan Engeland dat toegestemd heeft. Doch de Fransche rogeering achtte zich niot gerechtigd het voorstel aan ie ne men, of liever, zij oordeolde dat het parlement de bekrachtiging zou weigeren. Daarop heeft Spanje voorgesteld zijn minimum tarief toe te passen op de voortbrengseleri van Frno rijk, tegen wederkeerige voorwaarde van Frankryks, zijde. De Fransche regeering heeft ook dit voorstel afgewezen, op grond dat het Spaanscho minimum tarief in vergelijking met het Fransche buitensporig hoog is en de concession over en weer dus niet ge lijk zijn. Toen in Spanje met een derde voorstel voor den dag gekomen, namelijk om het minimum tarief op zekere artikelen te verlagen, in ruil tegen eene evenredige verlaging van het Fransche tarief. Op nieuw weigering van de Fransche regeering, dio er geen wezenlijk voordeel in zag. Wat het gevolg was der onderhandelingen tusschen Frankrijk en Nederland heeft de telegraaf reeds ge meld, blijkbaar naar eene officiouse mededeeling. Tegen toepassing van het minimum-tarief van Frank rijke kant heeft Nederland toegestemd de Fiansche voortbrengselen toe te laten* op 40n yoet van de meest begunstigde natie. Doch de Nederlandsche regeering herft zich hoegenaamd tot geen bepaalden tijd willen verbinden, zoodat deze //modus vivendi* elk oogenblik kan opgezegd worden. De dood van den khedive van Egypte, houdt nog de geheele Europeesche pers bezig. In Frankryk vreest men dat Engeland's invloed aan deu Nyl door deze gebeurtenis versterkt zal worden. Een verandering van den staatkundigen toestand zal de troonsrerwisseling echter niet ten gevolge hebben. De zaken zullen dezelfden gang nemen als te voren, en zelfs is het zeer onwaarsc ijnlyk, dat de troons bestijging van Abbas Pachah eenigormate zal bij dragen om de nieuwe onderhandelingen die tusschen Engeland en Turkije over de Egyptische quaestie ziju aangeknoopt te verhaasten. De nieuwe Khedive van Egypte Prins Abbas, oud 17Vi jaar, wordt beschreven als een kjein heer met rond üostersch gezicht. Hij was geruimen tijd aan de bekende Weener inrichting van Ouderwijs The- resianum en moet daar goeden aanleg getoond heb ben. I)at wordt trouwens doorgaans gezegd bij zulke gelegenheden. De moeder van Abbas wordt besche- ven als een dame, die de Europeesche beschaving genegen is en in dien zin invloed op haar jeugdi gen zoon zal uitoefenen. Eer loopen te Kairo geruchten, dat de overleden Khedive eigenlijk zou ziju bezweken aan een ver keerde behandeling van zijn Mohammedaanschen dokter, die de ziekte niet juist zou hebben ingezien en een goede dosis morphine gegeven tegen den regel in. De Christelijke dokters maken hiervan veel ophef, maar hun overkomt ook wel eens zoo iets. De heer Clare Ford is benoemd tot gezant te,Kon- stantinopel. Sir Francis Clare Ford, thans Britsch gezant te Madrid, was in do diplomatie werkzaam sinds 1852 en onderscheidt zich meer door ijver cn ernst dan door bijzondere gaven als diplomaat. Het sluiten van het Engelsch-Spaansche handelstractaat van 1886 was zijn werk. In de Oostersche quaestie is hij geen vreoradeling, daar hy in 1871 secretaris van legatie te St. Petersburg en tien jaar later gezant te Athene was. Betreffende het oproer der anarchisten te Xeres wordt het volgeudo bericht. De overheid bad de beweging voorzien en ras waren een zestigtal ver dachte personen gevangen genomen maar weer op vrije voeten gesteld bij gebrek aan bewijzen. Deze inhechtenisnemingen echter hebben het uitbarsten van hot oproer verhaast. Tegen middernacht bega ven zich talrijke 1 roepen werklieden, gewapend met geweren, pistoleu en blanke wapenen, naar de ge vangenis teneinde gevangenen te bevrijden. De over heid zond aanstonds versterking af om de wacht der gevangenis bij te staan, maar reeds voor de sol daten de gevangenis bereikten, ontmoetten zij troe pen oproerlingen, die //Leve de Anarchie" riepen. Er had toen echtor geen treffeu plaats. vWie de leider was der beweging, is nog onbekend nlaar het oproer op touw gezet door de anar chisten was zeer gemakkelijk te organiseeren en de werklieden uit de bergstreek lieten zich terstond oiTrhalen lot deolneming. Er kwam een oogenblik waarop de oproerlingen de stad wilden plunderen en toen liet men de troepen tegen hen optreden. Een regiment cavolerio en eeu regiment infanterie voogden zich bij de schutterij. Er had een treffen plaats met de ppstandelingep waarbij deze op do vlucht gedreven werden met achterlatiug van 3 doo den en 1 gewonde. Van de zijde der troepen werd niemaud gekwetst. Toen het oproer uitbrak, bevond het grootste deel der rustige burgers zich in de schouwburgen. Ieder een bleef daarbinneu, uit vrees voor do onveiligheid in (le straten. Vijf moorden werdon in den loop van den avond geploegd, ten minste voor zoover bekend is, maar men vreest dat dit aantal nog grooter is. Verschil lende punten der stad werden door de militaire macht bezet. Reeds eenige dagen geleden waren in verschil lende gemeenten van de Sierra Arcos anarchistische vergaderingen gehouden. Men brengt deze bijeen komsten nu in verband met de beweging te Xeret. Het geschil tusschen de Vereenigde Staten en Chili schynt nu voorgoed bijgelegd. Gelijk men weet heeft de regeeriug van laatstgenoemd land hare veront schuldigingen aangeboden. Thans schynt ook de voornaamste aanleiding voor hot geschil to zijn weg genomen. De Araerikaansche gezant Egan, die steeds met de Chileenscbe regeering overhoop lag, heeft Santiago verlaten, met de vluchtelingen, aanhangers van den vorlgen dictator Balmaceda, die by hem bescherming hadden gezocht en die hij weigerde, aan de tegen woordige regeering uit te leveren. Alle aanhangers van Balmaceda zijn nu in vrijheid gesteld. President Montt ging zelf naar de gevan genis om bevel te geven dat hun de deuren souden worden geopend en alle officieren die onder den dic tator hadden gediend zyn evenzoo bevryd. De vre delievendheid der regeering is dus gebleken, f

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2