Buitenlandse!) Overzicht. Nad. Harr. Gemeente nog lang niet rustig. De volgende mededeelingen daaromtrent geeft het Han delsblad De twee socialistische kerkvoogden der Hervormde gemeente alhier en met hen het meerendeol der ont zette lidmaten blijven volhoudon in hun verzet tegou het classikaal bestuur. Wel erkenuen zij, dat dit college hen kan royeeren als lid der kerk, dooh zij ontzeügen het alle recht zich te mengen in het be heer van de goederen en fondsen der gemeente. In eene Donderdag gehouden vergadering, waartoe alle k stembevoegde lidmaten waren opgeroepen, hebben zij eenige wijzigingen aangebracht in het reglement op het beheer, waardoor zij hunne positie als stem bevoegden gelooven voorgoed te hebben bevestigd. Volgens het reglement hadden alleen stembevoegde leden der Gemeente recht tot stemmen, thans is dit zoo gewijzigd, dat allen stembevoegd zijn, die thans (14 Jan.) lidmaat zgn der Hervormde Gemeente en dat alleen vertrek uit de gemeente of vrijwillige uittreding uit het kerkgenootschap die stembevoegd heid doen ophouden. Hierdoor hebben ze, naar hnnne meening, ofschoon geen leden meer der kerk, hunne stembevoegdheid in het beheer behouden en denken dus, als meerdorheid over het kerkgebouw te kunnen blgven beschikken. Tevens is aan den kerkeraad, die aan de zijde staat van het classicaal bestuur het recht ontnomen, vergaderingen van stem bevoegden bijeen te roepen tot wijziging van bet reglement op het beheer. Voorts wordt, in deze correspondentie verder uitgerekend, dat deze regle mentswijziging den socialisten niet helpt, omdat zij niet bijtgds is aangebracht. Te NewYork is een man gevangen genomen, die bekend stond als „Jack the Slasher." Zijn ware naam is echter Henry Dond en bij is een Londenaar van geboorte. Men vond hem terwijl hg bezig was een dronken man ir.et een scheermes den hals af te suijdeu. Hij wordt beschuldigd op deze wijze zeven dronken personen te hebben vermoord. In het district Choctaw, Alabama, zoo verhaalt de Sun van New-York, was eene zonderlinge sekte, de Simsieb-o, wier voornaamste leerstelling was, dat het menschelijk geweten boven alle menschelijke en god delijke wetten verheven is. Hun „profeet" Bob Sims, preekte alle Zondagen en gaf een blaadje uit, geti teld „De ware weg". Up Kerstmis werden Bob Sims en twee anderen door eene volksmenigte gelyncht, als schuldig aan den moord van een gezin, waarmee zij twist hadden. De overige ledeo der sekte frerden vervolgd, totdat Neil Sims en twee andere mannen gevat en opge hangen werden. De twee dochters van Bob Sims, Laura en Beatrice, steent-den de lynchers en zij werden nu onmiddellijk opgehangen aan eenzelfden boom. Het waren netgekleede meisjes, met een zedig en schrander voorkomen, en zij maakten een zeer gun- stigen indruk op den gouverneur ran Alabama, toen zij diens voorspraak voor hunnen vader kwamen vragen. Maar zij waren met geweren gewapend, eu scholen met die wapenen verscheidene personen dood, bij het toepassen en verspreiden van de eigenaardige beginselen baars vaders. Onder den titel«Het algemeen kiesrecht en eigendommen gedaan Aan allerlei nestergen ver knoeid. Maar laat Mc. Dermot doen wat hij wil. Ik bedoelde niet hem en zijns gelijken 'oen ik dat woord gebruikte, maar die anderenWat zijn dat voor lui Menschen van niks 1 Menschen die het heelo land doortrekken en nooit een eigen dak boven d'r hoofd hebben. Een Mc. Dermot moest op ééa dag niet genoemd worden met die lui, geld of geen geld." „Ja, maar 't geld telt toch mee, Bridget," zegt het meisje mot een diepen zucht. „Bij die lui die pas opkomen, ja, maar niet bij een oud geslacht," zegt het oudje vurig. «Een Mc. Derraot die arm is, is dezelfde als een Mc. Derraat die rijk is." fNoen, neen „Zegt u dat? Schande over hen die u dat heb ben laten merken roept de oude vrouw met tril lende lippen. «Hoe zou iemand de tijden durven vergeten, dat dit oude huis het beste was in de landstreek van Corck en dat de Mc. Dermota al hun vganden de tanden konden laten zien." „Ik geloof dat we dat nog wel kuurien," zegt Dulcinea en lacht ondanks zich zelve En toen voort gaande, zegt ze ongeduldig: „die tijden zijn al lang voorbij, Bridget. Het einde dor Mc. Dermots is gekomen. Vader is, zooals je weet, de laatste." „Neen, dat weet ik niet. TJ is er nog!" roept de ot\de vrouw. „E n treurig overblijfsel," zegt het meisje met wat daarvan weinig verschilt van nabij bekeken," heeft de heer J. Verslugs te Amsterdam een vlug schrift uitgegeven, waarin hg de versohillende redenen, die men zoo vaak ten gunste van het algemeen kiesrecht hoort aauvoeren, van nabij beziet. Er is in dat boekje een- grooie dosis gezonde re deneering te vinden. De schrijver toont aan, dat het kiesrecht niet is een natuurrecht, dat ons volk niet rgp is voor algemeen kiesrecht, dat dit recht ongeschikte kiezers niet geschikt zal maken, noch ons laud beter zal doen regeereu, eveumiu als dit in andere landen het geval is geweest. Verder behandelt hij het algemeen kiesrecht als „volks- weusch", als „veiligheidsklep", en ook in verband met de fiuunciën, do vrijheid eu het bekende grond wettige voorschrift. Dat alles wordt helder en zon der omhaal van woorden uiteengezet en door menig sprekend woord of voorbeeld toegelicht. Do slotsom van het betoog is, dut het van meer belang is voor het welzgu der natie dat do belas- tingou worden verbeterd, het recht goed en goudkoop gemaakt, en beter wordt toegezien op den arbeid, alvorens men het kiesrecht gaat uitbreiden. Te meer omdat vau een grooie uitbreiding in deu eersten tijd het gevolg zal zijn, dat twee derden der kiezers naar de stem der katholieke eu ant*-revolutionaire leiders luisteren en men „de nieuwe kiezers eorst weer moet gaan overtuigen van de wenscbelgkheid van verschillende zaken." In du eerste jaren £ou men „met nagenoeg gelijke verdeeling van zetels tusscheu de katholieken, autirovolutioiiaireu en libe ralen -j- radicalen -f- socialisten niet voel kunneu uitvoereu." En ten slotte vreest de schrijver dat er „een meerderheid sou komen van meer of miuder socialistisch gezinde afgevaardigden, die niet veel meer zouden doen dan dingen, die de tegenwoordige kiezers ten cenenmalu verkeerd vinden. En ze zouden die diugeu doen, tenzij de wet, of de Eerste Kamer of de Kroou het hun beletten. In dit geval zou het land vol beroering zijn en er zou ten slotte at weer niets geschieden." „Daarom, kiezers, past op uw neuzen," zoo eindigt het gescorift. Er is in het boekje, zeide wy, een groote hoeveel heid verstandige redeneering. Maar naar ons voorkomt ook heel wat zwaartillendheid, eu niet weiuig wantrouwen in- het gezond veratand van ons volk. De schrijver erkent, dat de bestaande Viesregeling niet deugt eu weuscht een betere regeling die «traps gewijze uitbreiding toelaat en op zulke gezonde be ginselen berust, dsf ook later, wanneer het aantal kiezers toeneemt, de meerderheid nooit in staat is, de minderheid te plunderen, zelfs niet zonder het veto van de Eerste Kamer of van de Kroon." Maar op de vraag: welke de „gezonde boginse- lea" zijn, blijft hij het antwoord schuldig. Wij ver nemen alleen, dat de' leeftijd van den kiezer op 25 jaar moet worden gebracht, maar daarmede zal men toch w,l niet kunnen volsiaan. Hij noemt het „zelfs een voordeel wat de vastheid der staatsinstellingen betreft, wanneer het aantal bevoegde kiezers groot is." Dat pleit dus we ter voor een uitgebreid kies recht, mits inen maar vele „bevoegden" heeft. Op die bevoegdheid komt het ten slotte aan, maar daar voor weet ook hij blykbaar geen bruikbaar recept te geven (Jlg. Hand.) een somber lachje. „Ik geloof niet dat ik ooit zoo veel moed bijeen zou kunneu krijgen om iemand de tanden te laten zien." „Er is iemand, tegenover wien u het dikwijls ge noeg doet," zegt de oude verwijtend. „Pas maar op dat het niet te vaak gebeurt." j „Zouden de gevolgeu dan zoo erg zijn?" vraagt ze ondeugend. „Kom, u weet er alles veel beter van dan ik het u kan zeggen. Maar drijf het niet te ver met sir Ralph, miss; pas op, ik waarschuw u. Hij is niet een van de makkelijkst en. Hg...." „Och, die akelige sir Ralph 1" zegt het meisje en gaat weg met een overmoedig gebaar. 't Is een maand later en kort voor kerstmis. Een sueeuwtranje hangt aan eiken tak. De natuur heeft zich een mautcl gespreid, zoo wit en zoo kil, dat men bijna niet drooraen durft van het leven, dat daaronder schuilt. Wat ook in 'toude huis spaar zaam voorhanden moge zijn, niet de brandstof. Voor Mc. Dermot is warmte goud, en terwijl hij in an dere opzichten gedwongen is de meest mogelijke zuinigheid te betrachten, is hij royaal, wat dit punt betreft. In het schitterend gchynaeJ van de reus achtige dennoblokken op de groote gloeiende kolen vuren, is iets, dat hem eeuigermate herinnert aan het verleden, toen hij zich met d»-n besten meten kon en open tafel houden voor al zijn vriendeb. Een heel© maandDertig bange janae dagen en nog is de jonge man, die bewusteloos bij de Mc. Landverhuizing naar Canada. De Canadeesche regoering zal de landverhuizing naar Canada aan moedigen Do minister van landbouw is gemach tigd behalve de 160 oores vruohtbaar land, die de regeering aau elk man van minstens 18 jaar in Ma nitoba en het noord westelgk gebied kosteloos af staat, (inits zij er zich 18 maanden na hun san- komst vestigen) de volgende premiën toe te staan 10 dollars voor het hoofd van een gezin, 6 dollars voor de vrouw en voor elk ander familielid boven de 12 janr, en opnieuw B dollars voor elk familie lid, boven de 18 jaren. Inlichtingen worden voorts vorstrekt door den hoofdcommissaris voor Canada 17 Victoria Street, Westminster, London S. W. Het noordelijk deel der provincie Groningen is door ëeue geldelijke ramp getroffen van omstreeks vyf tonnen gouds. Deze ramp is veroorzaakt door den aanleg van den „spoorweg Sauwert Roodesohool.' De kosten werden indertijd geraamd op pi. m. 81/, ton de Exploitatie-maatschappij gaf 4 ton, en pl. ra. 4'/f ton kwam byeen door aandeelhouders van 500 en 1000, die samen de Groninger Lobaal- spoorweg-maatschappij vormden. Het bestuur berust bij een directeur eu commissarissen, door de aandeel houders gekozen. Aan subsidieën was bijeengebracht ruim 2 ton, welko som als waarborg diende voor de aandeelhouders, zoodat den laaisten verzekerd werd eene jaarlijkscho rente van 4'/« pet. gedurende tien jaren. Toen de gelden bijeenwaren, heette het, dat gel delijke bezwaren niet zouden voorkomen, wijl de ra ming der kosten met 50,000 was verhoogd. En op het oogenblik, dat met den bouw der stations zal worden aangevangen, staat de maatschappij als het ware voor een bankroet. De uitgaven zijn twee a drie tonnen gouds hooger dan de raming. De uitbestedingssom overtreft verre de bogrooting, en met de onteigening is het evenzoo gesteld. Ten einde raad is nu besloten, dat het subsidie fonds aan de Exploitatio-inaatscbappy zal geschon ken worde i, terwijl de laatste dan de genoemde schulden betaalt. Wellicht zyn nu de anndeelen waardeloos. Ouder de'getroffenen behooren niet alleen bijzon dere personen, maar ook waterschappen en gemeenten, Vóór eenige jaren werd het Oldarabt erg getroffen door de mislukking vau do tramlijn Scheeroda FinsterwoldeWinschoten. Een millioen gaat er voor beide lijnen zeker ver loren. (H. R. Ct.) Men schrijft uit Haarlem aan de N. R. Ct. Als een bewijs dat het vereemgingslrver. zich by ons meer en meer ontwikkel en zelfs reeds tot de jongste lagen onzer maatschappij is doorgedrongen kan wel dienen, dat, toen dezer dagen een ooiiUl leer lingen eener openbare lagere school ban verzoek (tot hei hoofd der school gericht) zagen geweigerd om eenige middaguren vacantia, ten einde die op de ijsbaan te kunnen doorbrengen, deze leerlingen de hoofden bijeen staken om te beraadslagen, op welke wijze ten deze hanne belangen het beat konden bevorderd wor den. Op de straat vergaderde men, en op de straat was men het na kortstondige discussie er over eens dat het verzoek buiten hot hoofd der school om, tot den burgemeester der gemeente behoorde te worden ge richt, die op een dergelijk verzoek van Hoogere Bur gers reed» gnnstig moest hebben beschikt. Dermot» werd binnengedragen, hun gast. De haastig ontboden dokter had verklaard, dat de jonge man in hevigen graad de koorts had eu niet vervoerd mocht worden. Bij eene jachtpartij had hij een arm gebrokenen zgn vergoefacbo wandeling van vele mijlen om oen korteren weg naar 3allyberg te vin den, de woonplaats van zijn gastheer lord Begmore, gevolgd door zgn verdwalen in het moeras bij het kasteel en zijn pogingen om er uit te ontkoroon dit alles had hem zeer zwak gemaakt. Het zou on mogelijk geweest zijn hem te vervoeren. Ongastvrijheid was zeker nooit een eigenschap van Mc. Dermot geweest en hij had zijn gast zoo goed mogelijk verzorgd. En lord Begmore, wiens gast de jonge man eigonlyk was, wa^ onuitputtelijk ge weest in zijn attenties; had om den anderen dag naar hem laten vragen en tot nu toe bloemen, vruch ten eu wild gezonden. Dat laatste vooral was een uitkomst voor Bridget en Dulcinea. Want zij werden in hun buishoudolijke uitgareu zoo kort gehouden, dat zij zonder deze hulp waarlijk niet zouden gewe ten hehbon hoe zij hun gast de versnaperingen kon den bezorgen, dio een herstellende zieke behoeft. Ën 't was dan toch guldeken, dat hij geen artist was! Hij had nooit „rondgezworven" in den zin dien Bridget dedoelde; en hij had ook altjjd een eigen dak boven zgn hoofd gehfed. Wordt vervolgd.) Zoo besloten, zoo gedaan 1 De verbaasde burgerij zag heden tussohen 12 en 2 uren een stoet vau een twingtal der moedigste scholieren door de straten trek ken om in de nabijheid van des burgemeesters woning te beslissen, wie hunner als gedeputeerden de stoep zouden betreden eu de schel doen weerklinken. De drie oudsten, die daartoe als de natuurlijke vertegen woordigers der andere werden aangewezen, bedankten voor de eer, en daarop boden zich drie vrijwilligers aan, de „dappersten», zoonl niet de grootsten. Er werd gescheld, en de deur werd door een knecht geopend de burgemeester was ziek en kon dus de deputatie niet ontvangen, maar liet toen hem de wou «eb der heereu was overgebracht, dezen beleefd raededeelen dat hij tegen de inwilliging vau hun verzoek geen be zwaar had, indien maar het hoofd der school hun permissie wilde geven Dit hoofd der school willigde hun verzoek geenszins in, on scheen van oordeel dat, wanueer de knapen iederen dag tusschen 12 ,en 2 uren eu bovendien Woensdag eu Zaterdag den ganschen namiddag op het ijs konden doorbrengen, dit voor burgers van Nederland, dio al zoo vroeg op hunne grondwettige rechten staan, meer dan genoeg was. De Engelsche „Great Western»-8poorweg-raaat- schappij is genoodzaakt, eiken trein 10 minuten te Swuuion to laten stoppon, ing- volge een met den restaurateur van de wachtkamer voor een tijd vak van 99 jaren gesloten overeenkomst. Indertijd werd nl. het station aan de maatschappij op deze voorwnarde kosteloos afgestaan, en dit blijkt voor den schenker geen slechte affaire te zijn geweest, daar het contract reeds geruimeu tijd geleden voor 12 ton gouds verkocht is. Het hinderiyke van den toestand is, dat Swindon een halte van niet de minste beteekenis is en niet ver genoeg van Londen ligt om voor du sneltrei nen een oponthoud van 10 minuten te wettigen. Maar toen eenige dagen geleden een trein er slechts 7 minuten stopte, om verloren tijd in te halen, werd de manische pij in rechten aangesproken en tot schadevergoeding veroordeeld, deelt de correspondent van het „Hbl." mod»-. In „De Vacature» vesiigt de h-er J. A. Bi entjes met ingenomenheid de aandacht op het artikel van de «Schulvorsteherin» Mathilde Heinric in „Sclio- ver» FamilleuUluU* ovci het rauisjesondefwijs. In dat artikel wordt er op gewezen, hoe weiuig bij het meisjesonderwijs gedacht wordt aan de eigen-' aardige bestemming der vrouw. Alleen door hd vak „vrouwelijke handwerken» bij hot onderwijapro- grarn te voegen, hield men daarmede rekening. Ove rigens zijri du programma's van leervakken vrijwel dezelfde als voor jongens, alleen pant men in ver schillende vakken niet zoo ver. Practische weien schap en vaardigheid worden geheel verwaarloosd. Op later leeftijd moeten de vrouwen maar trachten dit te hboi en te gras machtig te worden. Er wordt te veel er naar gestreefd de meisjes ge leerd te maken. Men deed verstandiger te zorgen, dat zij vlug uit het hoofd konden rekenen cn een behoorlijken brief konden schrijven. Wetskenuis eu staatsinrichting, hygiëne, huishoudkunst en opvoed kunde moeten ook op het progromma van hot meis jesonderwijs gebracht worden, terwijl eindelijk vrou wen deel moesten uitmaken vau het schooltoezicht en de meisjesscholen moesten inspectoeren. De heer Biectjes deze en andere punU-u uit het artikel der Duitsohe hoofdonderwijzeres reloveerende voegt er aan toe, dat ook het meisjesonderwijs hier te lande in die riohtiug hervorming noodig heeft. Hg merkt daarbij op „Het valt ook natuurlijk ons niet in, dat de t gen- woordige iuriohtiug onzer meisjesscholen op slag en stoot zon kunnen veranderd worden en zeer spoedig plaats zou kunnen maken voor een geheel anderen toestand. „Wy zijn er diep van overtuigd, dat alle ontwik keling historisch is en naar bepaald* wetten in het leven treedt. „In elke historische ontwikkeling vinden wij ech ter verschillende tijdperken nieutfe gedachten doen zich eerst op, brekeu zich den baan en overwinnen, als zij gezond en natuurlgk zgn en vooruitgang be vatten en beteekenen. „En als wg dan de historische out wikkeling van het meisjesonderwijs volgen dan vindeu wg ook op flit gebied in het verloop van niet zoo heel groote tijdptrken, reusachtige verbetering eu vooruitgang. „Nog in de vorige eeuw kon men lezen, dat een bekend pae/lngoog er tegen wa», dat de meisje» leer den schrijven, omdat hg daarvan ongunstige gevolgen voor hare moraliteit voorzag l En ent wil men thans don meisjes al niet laten leeren Wg gelooven, dat men haar hoofd langzamerhand te veel met onnutte dingen vullen wil. „Daarom meenen wg, dat het zgn nut kan hebben al® de onderwijzeressen en de ouderwijzers, als de ervaringrijke vrouwen, moeders vooral, de hier be sproken denkbeelden eens aan hunne ondervinding toetsen en er hunne gedachten over laten gaan. „De rationeele opvoeding van het vrouwelijke ge slacht is van het allerhoogste belang voor onze maatechappijhoe beter de vrouw is opgevoed, des te reiner en schooner zal zich het familieleven van een volly^ontwikkeleii. „Laat ons er dan naar streven ora onze meisjes tot van haar plicht eu taak bewuste, juist denkende, fijn gevoelende en kloek handelende vrouwen op te voeden, die voor de zware taak van het leven zijn opgewassen. Papieren bedlakens. Zooals bekend is, zijn de Amerikanen practische menschen. In Amerika is een artikel in den handel«lat nog nergens in Europa, behalve wellicht in Engeland gevonden wordt. Het zijn namelijk papieren bedlakens, zeer licht zeer sterk en zter goedkoop. Laten minder bevoorrechte natuurgeuooten, die dezer dagen onder dunne lakens of dekens liggen te rillen, eens een raad aannemen. De papieren beddelakens zijn met succe9 te vervan gen door vellen papier. Laten ze eens op hun te dunne dekking een paar flinke vellen stevig papier leggen en dat zoodanig aan de kanten instoppen of bevestigen, dat het liggen blijft. Men zal 't best doen het papier niet hooger te leggen, dan tot de hoogte van de borst, opdat het bovengedeelte des lichaams vrijer kunne transpireeren. Laten behoef tige natuurgenooton daar eens onder kruipen en de uitslag zal hen verrassen. De Londensche armen weten prefect, dat papier een slechte warmtegeleider is. Op Trafalgarsquare ziet men er des nachts velen onder den blooton he mel liggen (de armen hebben geen dak,) die zich met papier tegen de koude nachtlucht moeten bedek ken. Te Parijs is een gewezen bediende van de water leiding in hechtenis genomen, die de volgende winst gevende „industrie" had uitgedacht. Zich uitgevende voor een inspecteur der Maatschappij meldde hij zich aan verschillende huizen aan en verzocht den concierge de laatste quitantie te mogen zien, verklaarde, dat men te veel betaald had en nam de quitantie meê om de zaak zoo het heette in orde te brengen. De aldus vermeesterde papie ren wi«t hij schoon te wasschen en ging dan, thans als kassiers bedien de, naar andere concierges, verge leek de meters, vulde de quitanties in en liet zich hot bedrag daarop betalen. *Zbo had hij bij den Hertog Van Nemours 1800 fyés., bij anderen sommen vau 600 eu 300 fres. bemachtigd, toen hij Zaterdag betrapt werd. Er is eene tweede vermeerderde druk verschenen van een boekje, dat eenige maanden geleden hot licht zag, getiteld „Limburgs verval gedurende de laatste halve emw, 18401890. Door eenige Nederland- sche Limburgors." Dat geeft J)e Tijd aanleiding tot het schrijven vau twee artikelen, die zij aldus besluit: „Ongetwijfeld, een landbouwgewest, waar do too- standen van dien aard ziju als hier door mannen van gezag, werkzaam in alle deelen der provincie, met bijna algeheelo eenstemmigheid wordt medegedeeld, verkeert in een toestand van treurig verval. „Dat Limburg desondanks niet wordt en niet licht worden zal een tweede Ierland dat de toestanden, hoewel jammerlijk genoeg, toch niet zóó dreigend schijnen als iu het noorden van ons land, in Friesland en elders, is te danken aau twee gelukkige omstan digheden. „Vooreerst is de toestand der boerenarbeiders hoe zonderling dit ook schijnen moge in Liraburg voel gunstiger dan die der boeren zei ven en der pach ters. De betrekkelijk hooge loonen zijn mede eene oorzaak van de armoede der boeren. In veel geval len 't is aan het zooeveu geciteerde, dat wij het getuigenis on tl eene.. leven de boerenarbei ders ruimer en beter dan zelfs vrg groote pachters. De reden hiervan is, dat de Limburgsche boerenar beider bijna alt(jd goed betaalden arbeid kan vinden in Duitsehland. Natuurlgk hebÓen wij hier tcens te down met eene voorname reden van emigratie. „In de tweede plaats verkoeren de Limburgsche ge meenten niet in het geval van veel gemeenten in Fries land, welke door de kosten voor het onderhoud van dyken enz. en voor de armverzorging nageuoeg ge ruïneerd worden. Dank zij de uitbreidiug van het bijzonder onderwq's, hebben de meeste Gemeentebe sturen in Limburg ook minder uit te geven voor hunne scholen dan de Gemeentebesturen in andere provin ciën. „Van bittere armoede, van ellende op groote schaal, zooals in de veenstreken in het noorden, is dan ook iu Liraburg geen sprakeaan werkstakingen ten plattelande wordt niet gedacht. Doch dit belet niet, dat indien niet de volslagen ondergang van den landbouwstand op de eene of andere wyze worden tegengehoudeu, de provincie uit haren toestand Tan verval niet te redden is." De teraardebestelling van den prins van Clarence heeft met de gewone plechtigheden plaats gehad. De verkiezing te Antwerpen heeft blijkbaar weinig belangstelling onder de kiezers gewekt, want van de 14,933 ingeschreven kiezers zijn er slechts 7262, dus nog niet de helft opgekomen. De clericale candi- daat, de advocaat Max Bausart, is met 4724 stem men gekozen. De candidaat der herbergiers en der tegenstanders van de coöperatie, tie heer De Beuke- laer, verkreeg 2422 stemmen. Bij de twee laatste periodieke verkiezingen, in 1884 eu 1888, verkregen de clericale candidaten 6600 a 6700 stemmen,°do liberale omstrt*ekt 6000. Officiee' hadden zich de liberale vereenigingen, gelijk bekend, bij deze ver kiezingen onthouden. Het wetsontwerp betreffende de handelspolitiek, hetwelk door den minister-president, de heer Beer- naert, bij de Kamer is ingediend, hoeft alleen ten doel de regeering te machtigen, voorloopige schik kingen te treffen met de mogendheden, met wie vóór 2 Februari geen nieuwe handelstractaten geslo ten zijn, terwijl mot dien datum de geldende tracta- ten vervallen. De discussie over de tractateu, met Duitsehland en Oostenrijk gesloten, is op verzoek van den minister Beernaort onmiddellijk aau de ordo gesteld na het verstrijken van den termijn, welke volgens het regle ment verloopen moet tusschen de indiening van het centraal rapport en de openbare behandeling. De mi nister heeft intusschen daarbij gevoegd, dat de regee ring bleef hopen dat nog in Januari de discussie over het voorstel tot grondwetsherziening zou kunnen komen. In de Italinansche kamer van afgevaardigden hoeft het handelsverdrag met Duitsehland groote kans van 6lagen. In de zitting van Maandag hield de minis ter van onderwijs en eeredienst, Chirairi, eene rede, waarin hij onder warme toejuichingen betoogde, dat de handelsverdragen groote voordeelen zouden heb ben voor den maatschappelijken toestand van Italië, en den volgenden dag werd een voorstel van den leider der oppositie Crispi, dat tegen de verdragen gekant was, verworpen. De gewezen minister-president stelde voor, den duur der verdragen van 12 tot 6 jaar te vermin deren Zulk i en ingrijpende wijziging zou gelijk staan met verwerping. De "er-dragen zgn uit ééa stuk opgetrokken op een onveranderbaar beginsel. De eerste-minister Die Rudini maakte den heer Crispi hierop opmerkzaam, maar deze weigerde zijn voorstel terug te nemen. Dat het daarop met zoo groote meerderheid verworpen werd, opent voor de verdragen een gunstig vooruitzicht. Inderdaad zijn later de handelsverdragen met 177 tegen 70 stemmen aangenomen. Door vijf Fransch kardinalen is een manifest ge richt tot hun katholieke landgenooten, met het doel richting te geven aan hun denken en gedragingen. In dit stuk wordt gezegd dat de khatolioken zich bij den tegen woord igen regeeringsvorm kunnen aan sluiten. Het land heeft behoefte aan vastheid van regeeringsvorm en aan godsdienstige vryheid. De katholieken moeten op grondwettig terrein strijden voor den bedreigden godsdienst on moeten het concerdaat eerbiedigen. De staatkundige instellingen van hun land kun nen zij oprecht en vrijmoedig aanvaarden. De vrijzinnigen in Pruisen blijven voor onbepaalde verwerping van de onderwijswet, daar alleen reeds het streng confessioneel© van het ontwerp de aan neming onmogelijk maakt. Vau nationaal-liberale zijde wordt het denkbeeld geopperd, of het niet mogelyk zou zijn zich met de conservatieven te verstaan ten einde de ergerlijkste bepalingen te wij zigen, aangezien er anders gevaar bestaat, dat de conservatieven zich met de Ultramontanen zullen verbinden en de wet dan nog leelijker zal worden. Men weet echter niet, of bij do meerderheid der nationaal-Iiberalen dit voorstel opgang zal maken. De wijzigingen, welke de drankwet bij den Bonds raad heeft ondergaan, blyken veel geringer te zyn dan men had gezegd. Verlaagd zgn de strafbepa lingen tegen openbare dronkenschaphet verbod om meer dan een halver, liter sterken drank iu het klein te verkoopen is tot een kwart liter verscherpt; het artikel is vervallen, waariu aan alle tappers de verplichting werd opgelegd, behalvo sterken drank nog andere dranken benevens eetwaren ten verkoop te hebben. In de Portugeescho Kamer werd de minister van financiën heden geïnterpelleerd over den financiëelen toestand De Minister antwoordde, dat dezo ernstig is, en gaf eenige inlichtingen over drie punten het financieel evenwicht, den omloop van papieren geld, en de handelsbalans. Voor herstel van het eerste

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2