Buitenlandsch Overzicht. op zijn zachts uitgedrukt is zij de vernietiging van den particulioreu grondeigendom door en ten behoeve van den alversliudenden Staat. l)e Duitschers zou den dit eene „Ver9taatlichung" noemen. Maar of schoon zij de spoorwegen „^erstaatlicht" hebbeu, aan eene „Yerstaatlichung" van den grond is zelfs in het land van het Staats-socialisme nog niet gedacht. Hoe komt men er dan ten otizent aan Hoe komt de afgevaardigde van Veendam, de heer Poelman, zoo'n denkbeeld iti de Kamer te opperen en aan te prijzen Meent de goede man werkelgk, dat daar in de eerste honderd jareu quaestie van kan zijn Het schynt van wel, want hij heeft een omslachtig wetsontwerp tot landnationalisatie uitgewerkt, laten drukken en aan alle leden der Kamer toegezonden. Een curieus stuk. De Staat maakt alle noodlijdende werklieden tot kloine landbouwers, door hun niet alleen een stukje gronds, maar ook eene woning, vee en al wat verder voor het landbouwbedrijf noo- dig is, te verstrekken. Goede hemel, dat zou wat gevenVerbeeld u een fabriekwerker plotseling herschapen in een keuter. Naïever kan het niet. De schryver koestert blijkbaar de beste verwachting van dit middel tot bereikiug van het doel „vereffening der maatschappelijke ongelijkheden"; jammer maar dat dit middel evenmin doel kan treffen als andere middelen, welke daartoe zijn uitgedacht. En toch, de heer Poelman heeft zich met zijn wetsontwerp verdienstelijk gemaakt. Voor ieder'die dat leest, wurdt het tastbaar, dal landnationalisatie een onmogelijk iets is, eu dat in geen geval de werkman daarmede kan geholpen worden. Zulke buitensporige plannen schijnen mogelijk zoo lang men in algeraeenhedeu blijft, maar komt men tot de redactie der wet, blyken zij onuitvoerbaar. Slotsom Landnationalisatie is onmogelijk te be reiken, en al werd het bereikt, toch machteloos om het lot van den werkman te ve.beteren. Op 1 Januari 1892 waren er in de Ned. herv. kerk 375 vacatures. Gedurende 'tjaar 1891 werden er 161 plaatsen vacant en 158 vervuld, zoodat het aantal vacaturen met 3 vermeerderd werd. Toch zal deze toestand binnen kort veranderen, want als men een lijst opmaakt van de gemeenteu, van welke men weet dat ze spoedig vacaut zullen worden en van de gemeenten, die binnen kort zullen worden vervuld, krijgt men eene andere verhouding Sinds 1 Jan. 1891 werden, of worden in Gelderland vacant 24 plaatsen eu wordt n of worden vervuld 28 pl., terwijl 't getal vacaturen thans 33 bedraagt. In Zuid-Holland zijn deze cijfers 31, 38 en 55. In N.-Holland 27, 33 en 39. In Utrecht iO, 12 en 14. Iu Zeeland 11, 17 en 4 In Friesland 26, 36 on 68. In Overijssel 11, 10 en 16. Iu Gronin gen 20, 14 en 42. In N.-Brabaut 8, 5 en 20. In Drente 7, 7 eu 15, terwijl in Limburg 3 gemeenten vacaui werden of zullen worden, eu 't aantal vacatu- turen thans 5 bedraagt. Spoedig zal dus het getal vacatures 350 bodragen, waarbij buiten rekening zijn gelaten de gemeenten, die dezer dagen vacant wer den door 't overlijden van den predikant De Heraut meldt, dat de christelijk gereformeerden (afgescheiden) kerken hare instemming met de regle mentswijzigingen hebben betuigd. Kort daarop is het officiëele stuk, waarin van de regleraents-wijzigipg kennis werd gegeven, aan H. M. de Kooiugin-re- en stapt naar binnen met eene heftigheid, waarom trent Eyre zich niet kan vergissen. „Er is iets gebeurd," zegt hij. „Wat is er voor gevallen, Dulcie „Ohij heeft zich zoo onhebbelijk aangesteld," antwoordt zij met fonkelende oogen. Hij heeft zulke vreeselijke dingon gezegd." „Stoor je er maar niet aan, lieveling. Kom wat naast me zitten en laten wij zien hoe wij uit onze moeilijkheden zullen geraken." „Maar ik moe' me aan hem storen!" roept zij verontwaardigd uit! „O! ik kan je niet vertellen, wat hij al gezegd heeft." „Dat vind ik eigenlijk heel prettig," antwoordt bij sussend. „Maar ik moet het je vertellen. Ik herinner me elk woord. Ze schijnen iu mijn hersens gebrand te zijn. O! hij was zoo ruw! Verbeeld je, hij zei, dat ik zijn leven vernietigd had!" „Ik geloof veele r dat hij bezig i« het uwe te vernietigen." „'t Mijne.?" Zij staart hem een oogenblik aan alsof zij hem niet goed begrijpt en zegt dan„U begrijpt me niet. Hoe zou hij mijn leven kunnen vernieti gen? Maar dat doet er ook niet toe dat is dwaasheid. Doch hoor nu de andere vreeselijke dingen, die hij gezegd heeft. Hij begon met me te vertellen..." „Dulcie!" hij wenkt haar om op te honden. „Hij zal het toch, goed beschouwd, niet noodig viuden, 0 - gentes afgezonden. En de regeering heeft, blijkens eene mededeoliug in de Bazuinbericht vau de ont vangst van dit stuk gezouden, zonder eeuige reserve. Deze zaakin uauw verband staaade met de ver- eeniging met de doleorenden, heeft dus thans haar volledig beslag gekregen. Wij „hebben vroeger metN verscheiden dagbladen medegedeeld dat pastoor Kueipp ter gelegenheid van 't Kerstfeest uit alle deelen der wereld zóóveel ge- scheuken had gekregen, dat er eeu geheel fortuin in bestoud. De Neue Augsburger Zeitung bevat dieuaungaaude do volgende verklaring: „In de laatste dagen kon men in de meeste dag- 1 bladen lezen dat mij oudergeteekende uit verschilieude landen, en zelfs uit de hoogere standen, zeer veel kostbare geschenken ter gelegenheid van Kerstdag eu Nieuwjaar waren toegezonden, zoodat ik daardoor zeer ryk, zelfs millionuair geworden was. „Het is voor mij geheel onbegrijpelijk, dut er iemand is, die zoo iets kau schrijven, duar er toch geeu woord van aan is. Kukel twee Kerstgeschenken heb ik ontvangen, en deze zelfs had ik niet verwacht dat ligt niet in mijn karakter. Ik heb wat ik noodig heb, eu daarmee ben ik ten volle tevreden. Inge volge dit leugenachtig bericht outviug ik dagelijks veel brieven om hulp en onderstand. „Toch kau ik bij deze gelegeuheid niet nalaten, over het Kerstgeschenk te spreken, dat zich iu den nieuw geopenden kindertuin bevindt. Sedert omtrent 3 a 4 weken zijn er ongeveer veertig kinderen bij mij gekomen, vun welke twee geherl blind, twee half blind, oeuige met lamme voeten, zoodat zij staan noch gaan kunnen, andere weer gaan met krukken in één woord, allen ztju ouguueesltjk verklaard en vonden nergens hulp. „Daarbij dient nog gevoegd dat de meesteu zeer arm zijn en ik ze bijgevolg zelf grootendeeis moet onderhoudeu, en zulke arme, hulpelooze kinderen zijn er zeer veel. „Deze arme schepseltjes houd ik voor geschenken van God, die ook onsterfelijke zielen hebben en er geen schuld aau hebben, dat zij zoo arm en onge lukkig zijn. Ook zii zoeken hulp eu kunnen die ook vinden, door werken van barmhartigheid. Voor deze schepsels zou ik zeer goed geschenken kunnen ge bruiken; dan zou ik gaarne hot mijne daartoe bij dragen eu al het mogelijke doeu, opdat ook zij gezond worden, wat by hot grootste getal dier kin dereu te verwachten is. „Tot zulke vrijwillige bijdragen voor die arme ongel uk kigen, welke men kan helpen, noodig ik de goede menschen niet alleen uit, maar ik bid er hen zelfs om. Doch ik huAaal het, niet om myneutwil, alleen voor die arme kinderen. Ik verzoek, dat men de bijdragen aan mij persoonlijk zeude, eu voor elke gift zeg ik eeu hartelijk„Vergelde de lieve God hel u duizend maal „8ebastian Kneipp, pastoor vun Wörishofeti, Beieren." De llaagsche Ct maakt, naar aanleiding van de voordracht, die ds. J. B T. Hugeuboliz, van Axel, in de laatste dagen in verschillende plaatsen gehou den heeft over de vivisectie, de opmerking, dat deze predikant het werkliedenverbond „Patrimonium" schijnt te willon doen optreden in de wetenschappe lijke quaestie der vivisectie (het doen vau proeven dat ik alles hoor? Wij behoeven die bijzonderheden niet op te halen, vindt je wel? 't ls genoeg voor mij om te weteu, dat hg enfin dat hij beest achtig tegen je geweest is." „Beestachtig! zóó is hij niet geweest," meent zy. „Beestachtig is een gemeen woord. Hij is afschuw- lijk geweest. Dat ontken ik niet, maar beestachtig is hij nooit geweest." „Je bent een edelmoedige vijand", zegt hij glim lachend. Hare edelmoedigheid treft bem inderdaad als iets bijzonders, als iets bekoorlijks, dat niet on der woorden is te brengen. De omstandigheden maakten het voor haar zoo gemakkelijk om van dezen lastigen, in elk geval zoo ongewensebteu minnaar, kwaad te spreken. En toch kan zij liet met hare oprechtheid niet overeenbrengen, om ook maar de geringste deugd, die by mocht bezitten, te loochenen. „Welnu, dan zullen we over bem zwijgen als je wilt; waartOM ook over zoo'n fielt als hij te sprekeu." „Welke een afschuwelijke woorden gebruik je zij. „Ook als is Sir Ralph nu onhebbelgk tegen mij geweest, dan zie ik nog niet in dat gy, eeu vreemdeling, hem leelijke namen moogt geven." „Je hebt gelijk. Maar nu, na al wat je verteld hebt, nu voelt ge u toch zeker niet meer verplicht met dat onaangename meusch to trouwen „Natuurlijk niet," zegt zij en drukt de lippen stijf op elkander. „Als er iots is waaromtrent ik vast besloten ben, dan is het dat ik nooit met sir Ralph zal trouwen." met levende dieren), hetzg als autoriteit of als ad viseur. Hij riep daartoe nl. op eene vergadering der afd. Amsterdam, in naam van godsdienst eu humaniteit. „Vooropgesteld wat door letterlijk alle ernstige mannen van de wetenschap volkomon wordt toege stemd, nl. dat men geen dier noodeloos pijnigen moet en de vivisectie moet beperken tot het nood- znkelijko, om te weten te komen, hoe men menschen genezen^ kan, schijnt ons dus dit vraagstuk, voor zoover 't dan nog een vraagstuk is, geen ouderwerp voor een volksbeweging, maar een gewetenszaak van do wetenschap. Als Óen Pasteur, Koch, Donders of ander geleerde verkleurt, do nuttigheid der vivisectie in sommige govallon in te zien, dan beteekent dit meer, dan dat duizend of honderdduizend wenklieden of predikanten verklaren, iu naam van godsdienst en humaniteit het tegendeel te gelooven. Trouweus, do hoofdzaak der voordracht lag, naar 't schijnt, ook elders, duar men nl. aan 't slot van het debat de wenscholijkheid toejuichte van een medische faculteit aan de Vrije Gerotormoerde Uni versiteit." De vrouw van Prins Louis Bouaparto, die te Londen een aanklacht wegens oplichterij en dubbel huwelijk tegen deu Prins indiende, heeft voor de rechtbank eenige „pikante" bijzonderheden omtrent hanr leven en hare betrekking tot den achterneef van deu groo- ton Napoleon medegedeeld. Zij verklaarde tweemalen gehuwd en tweemalen van haren man gescheiden te zijn wegens echlbreuk. In het laatste geval was de prins haar minnaar eu na hare scheiding trouwde hij haar, op het eiland Mau. Later verliet hij haar oiu een nndere vrouw te trou wen. De prins had haar medegedoeld, dat Dr. Cog- hill, die vroeger haar minnaar was geweest, tegen hem een aanklachtindiendo wegens oplichterij en ook een eisch tot ongeldig-verklaring vau zijn huwelijk, naar hij geloofde, werkelijk niet inden vorin was geweest. De prins zou nu zelf, voor den vorm zeide hij, een eisch tot echtscheiding indienen en zich na do schei ding weer met haar vereunigen. Iu die verwachting gaf zij hem hare juweelen, om zijne (niet bestaande) schuld aan Dr. Coghill af te uoeu en zoo eeu ge rechtelijke vervolging te voorkomen. Dc behandeling van de zaak is verdaagd. Het Kopenhaagsche blad Berlingsche Tidende maakt het rapport van hot Ministerie van Marine openbaar over d®n uitslag van het otficeel onderzoek, betreffende deu zelfmoord van den cadet Simonsen. Daarin wordt geklaagd over de toestanden, welke aau de marine-academie bestaan en waarüoor hel mogelijk is, dat de oudere cadetteu de jongere dikwijls mis- bnndeleu door slagon iu b t aangezicht of met een eindje touw, zonder dat do directeur of de officieren der school dat konden beletten voorts dat in do school onder voorzitterschap van den directeur, feesten wor den gevierd als dat van 17 Oct. (den dag van Simon- sen's dood), waarbij de cadetteu zes verschillende wijnsoorten eu dan nog likeuren bij de koffie dron ken, enz. «Toen de directeur-commandant Carstensen vernam, dat zulk eeu schrijven aan de school gezonden werd, vroeg hij zijn ontslag, dat hem onmiddellijk werd verleend. „Dat is goed ook," zegt hij. „Meen je het?" „Kan je niet zien dat ik bet meen?" en zij draait haar gezichtje, dat buitengewoon bleek is, naar hem toe. „Neen," antwoordt hij eu ziet haar teleurgesteld aan. „Ik kan alleen maar zien, dat je bedroefd bent." „Natuurlijk ben ik bedroefd, dat ik zoo pas oen •tandje heb gekregen. Vader heeft me nooit een standje gomaakt, zoools hij „Kan je hem dan niet vergeten zegt hij vleiend. JrNeen. 't Is heel moeilyk iemand te vergeten dien meu haat. Maar of ik hem vergeet of niet, mijn plan staat vastik zal nooit met hem trouwen." „Trouw dan met mij zegt Eyre overmoedig. „Met jou?" Het zou onmogelijk ziju om de ver bazing te beschrijven, die uit die woorden sprak. "Ja, waarom niet? Je weet hoe lief ik je heb. Vertrouw je aan mij toe. Laat mij je redden van die tirannie, die je leven vergalt en vernietigt." „Tirannieherhaalt »e, alsot dat woord haar getroffen heeft. „Ja, hij is een tiran, vindt ge niet P" „Laat hem !oopen. Hij is niet waard, dat iemand over hem denkt," zegt mr. Eyre met hooghartige minachting. „Wie niet?" „Jij niet." „Ik niet?" „Ja, hebt ge me zelf niet verteld, hoe gemeen hij heeft gehandeld." [Wordt vervolgd.) Lucifers van papier. In Frankrijk heeft men, naar de Papier-Zeitang mededeelt, proeven genomen om lucifers uit papier to vervaardigen. Deze inoefen den middelweg vormen tusschen de Zweedsche en zoogenaamde waslucifers en bestaan uit vast iu el kander gewikkelde papierrolletjes, die gedrenkt worden in een mengsel van 4 deelen colophonium, 1 deel stearine eu 2 deelen zinkwit. Wil m n ge kleurde lucifers vervaardigen, zoo neme men, in plaats van zinkwit, aniline. De kosten van het ver vaardigen en de verkoopprijs ziju lager dan voor waslucifers. Eenige tijd geleden spraken wij vuu den prij®- roraan van den l'ngelschen schrijver Goodman:„Tho only witness, what did she ree?" De roinau werd toon zonder het laatste hoofdstuk verkochthet raden is nu uit en de prijs is toegewezen. Kr is nu een nieuwe editie van den roman ver krijgbaar, met de ontkuooping er bij slecht9 één persoon, oen dame, Mrs. Pon9onby, du vrouw van den purtioulieron secretaris der koningin, heeft het raadsel volkomen op gelost zij heeft dan ook den prijs, 30 pond, ontvangen. Een der sterkste mannen was de Pruisische gene raal Von Favrat, die in 't laatst der vorige eeuw gouverneur van Glatz was. Zijne tijdgenoot^ heb ben vele bewijzen van zijne merkwaardige kracht verhaald. In den zevenjarigen oorlog door een Oosteurijksch huzarenofficier in 't nauw gebracht, gaf Favrat hem met zijn pallas zulk een geweldigen houw op het hoofd, dat hij het tot op de schouders spleet. Dat hij een paard met. ruiter eu al omhoog hief is meer malen vun hom getuigd. Eeu kanon iu het tuighuis te Dantzig, dattotdus- verie niemand had kunnen optillen dan August de Sterke, tilde Favrat verscheidene malen met de grootste gemakkelijkheid op, wat in de jaarboeken vau het tuighuis vermeld staat. Een drieponder droog hij op den schouder als een soldaat zyu geweer. Hoefijzers en thalers tusschen zijue vingers om te buigen was voor hem kinderspel. Even gemakkelijk droeg hij op elke hand een forsch gebouwd man en wiegde twee of drie menschen op zijne kuit, terwijl hij het been tot op de hoogte van de knie achter waars boog. Dikwijls rolde hij twee groote tinnen schotels op alsof het vellen papier waren. Nog in 1796, toen hij reeds een zestiger was, gaf hij het volgende bewijs van ziju lichaamskracht.. In Februari van dat jaar, op reis van Wnrschau naar Breslnu om een onderhoud met <len Silezischen Mi nister, Graaf Hoym, te hebben moest hij .op do grens van Siletië door eene moerassige streek, waar zijne reiskoets tot aan den disselboom in de modder bb*ef •teken. Drie officieren en zy-n secretaris, stapten uit orr het rijtuig op te heffen. Maar nog zij, noch de kiféchts, noch de postiljons, noch de paarden konden het verwrikken of verwegen. Tom beval Fravat de paarden tot voorttrekken gereed te houden, zoodra men bespeurde, dat er bewegiug in het rytuig kwam. Nu leunde hij er tegen aan en hief het van lievor- ledo uit het moeras op. Men zegt, dat de generaal nog op zijn sterfbed, onder het klagen van het afnemen van zijne krachten een vriend, die voor zijn bed zat, mrt zijn stoel om- 1 hoo5 «Me. (Zondagsblad boeren, die, het burengerucht hoorende, voor het huis van Laraers waren bijeengekomen. Het bestuur der. wereldtentoonstelling te Chicago heeft besloten vergunning te geven tot het verkoopên van wijn en „dranken" (liquors) in do restaurants op het tentoonstellingsterrein, met uitsluiting echter van „dranklokalen en tap-gelegenheden» (drinking ban and saloons). Hieruit wordt afgeleid dat de tot dus ver hangende vraag, of de tentoonstelling op Zonda gen geopend zal zijn, in toestemmenden zin be- slist is. De aanvragen voor plaatsruimte en de kennisge vingen vau deelneming voor de verschillende landen houden nog niet op. Het gouvernement van Chili heeft zijn voornemen te kennen gegeven om de door Balmaceda voorgestelde plannen uit te voeren en tevens dions aanvrage om honderd vierkante meters ruimte hernieuwd. Het bestunr der kolonie Nieuw- Zuid-Wales heeft 600,000 beschikbaar gesteld, en dat van Victoria heeft zich bereid verklaard drie vierde der kosten van inrichting zijner afdeelin» voor zijne rekening te nemen. In de afdeeliug Schoone Kuuaten is laatstelijk in gekomen een aanvraag van den directeur der Fran- sche afdeeling, Antonir. Proust, om 82,000 vierkante voeten wand-ruimte. Voor Engeland en Duitsch- land is onderscheidenlijk 20,000, voor Belgie is 8000 "oor Denemarken en Nederland elk 3000 en voor Japan 2000 vierkante voeten aangevraagd. De grond- oppervlakte van het hoofdgebouw en°de bijgebou wen voor de Kunsten bedraagt 250,000 vierkante voeten de geheele wand-oppervlakte is eene (Eng.) mijl hing, en^ de directeur-generaal, de heer Davis, gelooft dat hij in staat is, zonder ruimto te kort té komen, alle aanvragen in te willigen. j Wil men belasting heffen van gouden en zilveren ,z'j 200 maar dan worde die belasting niet geheven dan van hetgeen op dien naam degelijk! gehalte 60 d"8 ni" ?"n menSsels va» „„w' !le0ht '9 0,11 ?ewaarhorgd te worden, zij ook to slecht om object van belastingheffing te zijn neder Ia 7 T" 'e 8eKrond« K"ef van de nederlandschen industrieelen ook een eind gemaakt Dan kotnou er op buitenlandsch werk geen stempels meer, die middelen zijn tot bedrog en misleidffig Zou de belasting op de gouden en zilveren werken ü!sloeg? g"a" °PbrüD^" a]s men dien weg eens Do deskundigen zeggen, en zeker niet zonder grond de binnenlandsche fabrikanten maken geen wérk be neden het gehalte dat gewaarborgd wordt, eu als men geen buitenlandsch werk van laag gehalte meer stempelt, dan zal dat hier evenmin komen als het nu reeds in Rusland en Oostenrijk komt Het verlies voor de schatkist Iaat zich dus niet als onoverkomelijk aanzien. Ware het arders, en kon de schatkist geen verlies van eenige beteekonis lijden, welnu dan zou de Dol fijn met zijn opgeheven staart moeten komen te staan op alle buitenlandsch werk beneden zeker gehalte Dan zou lnj waarschuwen zoowel tegen slechte meng sels uit het binnenland als tegen ongewaarborgd wer\ uit het buitenland. En ook (jan zou de rijksstempol met de V of den kddi'ng n'Bt la"ger <"itl<lel '0t bö'lrog 0f rais" Te Eist, in Gelderland, hebben een drietal „linuen- verkoopers» een leelijke pijp gerookt, waarvan hun de bittere nasmaak nog lang zal bijblijven, vooral 2oo het hier gegeven goede voorbeeld navolging vindt. Na in den omtrok eenige slachtoffers te hebben ge maakt, kwr.ineu zij ook den landbouwer Th. hamers, te Eist, hun voordeeligo aanbieding doen. Toen op' de gebruikelijke wijze 24 linnen zakken, 10 el mol- luiel en 12 handdoeken voor een prikje waren verkocht maar niet terstond werden geleverd, natuurlijk, kwam de „hoer" met de traditioneolo rol linnen voor den dag. Ook daarvoor werd een niet hooge prijs be dongen, en om den boer (les te beter te vangen, zou hem het linnen alleen worden verkocht op voorwaarde dat de koopman den volgenden dag 70 el (van de 85) "gen den betaalden prijs terug kon bekomen. Daar voor werd Lamers 5 tot pand gegeven. Het gladde hoertje slak de 5 gulden op, bekeok het linnen, had geen „zinnigheid" iu het koopen en weigerde de tot pand gestelde 5 gulden terug te geven, tenzij na levering van het gekochte. Toen het drietal een dreigende houding aannam, greep de boer de blaaspijp van den haard, en wijl de heeren nog geen trek regen, om heen to gaan, riep Lamers zijn zwager, erwijl zij'q vrouw inmiddels een geiaden geweer van en zolder was gaan halen. Tegenover zoo krachtige //overredingsmiddelen» waren de heeren niet bestand, e? t Z.[J hozen derhalve liet hazenpad. Een hunner tie in zijn haast met het pak linnen hals over kop 'e deur uit, tot niet gering vermaak van eenige Het adres van de Utrechtsche Handelssociëteit, ondersteund door eenige aanzienlijke firma's iu het vak van goud- en zilverwerken, aan den minister van financiën over do in de wet op den waarborg bestaande gebreken, wordt met instemming besproken ill het weokblad Nederland, De bestaande toestand wordt door den Sohr. aldus gekenschetst De wet op den waarborg had de bedoeling, het binnenlandscb fabrikaat te besehermen, do binnen landsche industrie te bevoordeelenmaar dezelfde wet, omdat zij tevens belasiingwet is, verandert die bescherming eu bevoordeeiing in het tegenoverge stelde: bescherming van buitenlandsch fabrikaat, be- nadeeiing van de binnenlandsche' industrie. Eoo is de toestand, maar fraai, is hij niet. Nog minder fraai wordt hij (door eene eigenaar dige soort van belasting-ontduiking. Als iemand uit het buitenland werk van goed gehalte laat ko men, clan is hij er op gesteld er een stempel op 'te krijgen, die van dat goed gehalte bewijs levert. Daarom laat hij het goed kinnen smokkelondat kost hem wel evenveel als dei 5 pet. invoerrecht, maur t is er hem ook niet om te doen, die to be sparen. Van alle kanten dus niet anders dan nadeel en teleurstelling. Wat nu te doen om aan zooveel dwaasheden een einde te maken I Sproeit men van afschaffing van het stempelen der buitenlandsohe werken de minister van finan- oiën is met zijn antwoord gereed dan komt er van de belasting niets meer terecht, want elk ongestem peld stuk, dat de ambtenaren in een winkel vinden, heet dan buitenlandsch fubrikaat. Zal me» dan sprekeu van afschaffing van geheel den waarborg of van geheel de belasting? Dat zou radicaal zijn maar als men met zoo iets voor den dag komt, is het alsof men de stem van wijlen Klaa9 de Jong nog hoort mompelen „daar komt toch niets van." De belanghebbenden en met hen de Utrechtsche Handels-sociëteit, vrageu niets radicaals, en evenmin protectie, andere dan bescherming tegen onze eigene wet. Zij voelen zich krachtig genoeg om aan elke concurrentie het hoofd te bieden, als de Nederland- sche wet hen maar niet dwarsboomt, hen niet bij den vreemdeling achterstelt. Zij vragen daarom, dat het buitenlandsch werk alleen voor stempeling in aanmerking kome als het gehalte bevonden wordt niet lager te zgn dan 583 duiz. voor goud eu 833 duiz. voor zilver, zoodat van eiken stempel verstoken blijft buitenlandsch werk van lager gehalte dan het binnenlandsche, dat ge- wanrbord wordt. Het antwoord van den minister is te voorzien het zal wel op het zoo even bedoelde neerkomen maar dan is mijne belasting grootendeeis weg, want... (zie boven). Dat antwoord wijst al ligt het niet in de be doeling, het te doen op do fout. De belastingwot gelieft belasting te heffen van werk van zoo laag gehalte, dat de wet op den waar borg er zich niet mede wil inlaten. Bij de verkiezing; te Rossendale in Engeland is ,1e Gladstoneiaari Maden gekozen met ruim 1200 stem men meerderheid (6000 tegen 4800.) Deze verkiezingsstrijd was van groot belang, daar J "BP °m dt'n Zfi'el die door het hoofd der libe raal-unionisten bezet was, vo'ór lord Hartington door den dood van den hertog van Devonshire pair werd. Daarmede is de reeks van overwinningen, die de liberalen iu het afgeloopen jaar op de regeerings- partij behaalden, zeer versterkt en worden hunne vooruitzichten voor de aigemeene verkiezingen in den herfst van dit jaar aanmerkelijk gunstiger. Intusschen zouden de liberalen ook van andere zijde versterking krijgen. Naar de Indépendance Beige uit Londen verneemt, worden ernsiigé po„in-. gen aangewend om ,1e heide deelen der Ieréche Pa"\.r ar te verz°eneu, en zal men waar schijnlijk een modus vivendi vinden, die de beide groepen in staat zou stellen, bij de algemeeno ver kiezingen gezamenlijk voor Home-Rule op te komen. Een volkomen verzoening tusschen nationalisten en Parnellisten is natuurlijk niet te wachten. De eigen liefde der leiders van beide kanten is zeer gekwetst en bij ,1e verkiezingen van Kilkenny, Cork en elders is duidelijk gebleken, dat hunne aanhangers even min van verzoening willen weten. Niet onmogelijk echter is, dat zij voor een wijl de onderlinge roete zullen vergeten als er tegen do regeerinspartij ge stemd moet worden eu dan zullen de Gladstonianen van die verzoening het meeste voordeel trekken Ouder de republikeinen heeft het manifes, der vnf kardinalen in Frankrijk een slechten indruk smaakt De radicalen steken er den draak mede en lachen in hun vuistje wijl zij, die een bondgenootschap lus- schen de katholieke kerk en de republiek als een anomalie en een ongeluk voor de laatste beschou wen koren op hun molen krijgen. De gematigden die droomen van de verzoening en bevredigir.» zite ten met deze manifestatie der prelaten, die veel on een oorlogsverklaring aan de republiek gelijkt ver- f Int I1 J een legen. Om dezen indruk te rórkl«ren°iïVbe"t roi- doende eenige zinsneden uit het manifest mede te doelen. In het eerste gedeelte geven de kardinalen een lange opsomming van de grieven der katholieken tegen de regeermg der republiek, over wier vervolgingen de kerk zioh zoo bitter heeft te beklagen. De grie- »en zijn de volgende het practisch atheïsme is de wet geworden van alles, wat uit naam van den staat geschiedtde fiscale maatregelen genomen tegen de geestelijkheid; machtiging aan den priester tot het sluiten van een huwelijk; ,1e uitzetting der geeste lijke congregaties en de fiscale maatregelen tegen o6- autonseerde vereenigingen de uitsluiting der gees telijkheid uit de school; de vervolgingen tegen de vrije school; wering van het godsdienstonderwijs uit het leerplan; de dienstplicht der seminaristen de echtscheidingde systematische uitsluiting van den priester uit de hospitalen en instellingen van wel dadigheid en nog tal vai andere wetten en maat regelen, waarover de bisschoppen recht meenen te hebben zich te beklagen. Wat is nu de plicht der katholiekenwat moet in het vervolg hun gedragslijn zijn Zij moeten zioh piaa-sen op constitutioneel gebied; tegen den steals- vorm, dien Frankrijk zichzelf be»ft gegeven, voeren

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2