Bultenlandsch Overzicht. geenes wijze, en drukten den wensch uit, dat hij minder mocht gehinderd worden door heeron docto- refi, die hem volgens dezo heereu op allerlei wijzen trachten te dwarsboomen. Staten-Generaal. Eerste Kamer. Zitting vau Dinsdag 22 Januari 1892. Nadat de Kamer in eeue avondzitting haar werk zaamheden was begonnen met de toelating van het nieuwbenoemde lid voor Noord-Holland, don heer Breebaart en de herdenking van het pas overleden lid Van Akerlaken, werd een aauvang gemaakt met de begrootingdiscussiën. Weinig nieuws werd te berde gebracht, hetgeen ook niet te wachten was. Vermeldenswaard is, dat niet alleen de heer Melvill van Lgnden, maar ook de heer Van Eijsinga, de oplossing der ministe- rieele crisis in den afgeloopen zomer constitutioneel juist achtende, het optredeu van den heer Seyffardt als Minister yan Oorlog betreurden, wijl daardoor een belangrijk werk, reeds ten deele voltooid, onge daan werd gemaakt. Daarenboven was de heer van Lgnden van meening dat de natie niet had doen blijken van den wensch om op defensie-gebied een wijziging te zien brengen in de beginselen der vorige Regeering. De Minister van Buitenlandsche Zaken voerde daar tegen eenvoudig aan dat, waar dezo regeeriDg van gevoelen was, dat de legerwet van den heer Bergansius te zware personeele en financieele offers op de natie legde, zij hem moeiijk in haar midden kon opnemen. Van den tegen woordigeu Minister verwachtte de Re geering binnen een niet te ver verwijderd (maar daarom niet gepreciseerd) tijdstip een minder druk kende rogeling Door de heeren Bultman en Van der Broggen werd een warm pleidooi gevoerd voor den landbouw, of, zopals men bet noeibde, voor het platteland, waarvan de belangen de Regeering niet genoeg schenen ter harte te gaan. Tegen dit verwijt kwam de Minister vau Buitenlandsche Zaken met ernst op hij kende geen steden en platteland er zijn alleen gemeenten, wier belangen do Regeering gelgkelyk tracht voor te staan En hij waarschuwde tegen de onderscheiding der nalio in agrariërs en niet-agrariërs. Eindelijk gaf de heer Al'oerda van Ekenstein eenige beschouwiugen ten beste over de verplichtingen der Regeering ten opzichte van alle klassen der maat schappij, speciaal ook op 't gebied van onderwijs, waarbij voor iedereen diende te worden gelet op het geen hij behoeft om nut te stichten in de gemeen schap vakonderwijs voor den aanstaanden naud- weerkman, doelmatige opleiding ook van de vrouw v or de roeping die zij te vervullen heeft. De begrooting van Buitenlandsche Zaken gaf den heer Regout gelegenheid om een protectionistisch pleidooi te houden, dat echter met klem door den heer Pierson werd wedergelegd. Hy bleef met over tuiging het vrijhaudelstelsel verdedigen. De Minister van Bnitenl. Zaken gaf te kennen, dat geen tractaat met Frankrijk zou worden gesloten, maar zeer waarschijnlijk aan ons land, op grond van onze vrijgevige tarief-wetgeving, zonder eenige verbintenis onzerzijds, de behandeling op den voet der meest be gunstigde natie zon worden toegestaan. Zonder stemming werd Hoofdstuk III (evenals Hoofdstuk II zonder discussie zelfs) aangenomen. Justitie is nu in behandeling. die «verbintenis zonder liefde," en nog wel met een man, die naar haar zeggen slechts minachting ver dient. Hij gflooft stellig en zeker dat haar hart wegkwijnt van verdriet, dat zij geen vreugde meer kent, dat zij komt in een geestestoestand waaronder haar lichaam zal wegteren. Uit dit geloof wordt hij wakker geschud, toen zij den volgenden 'morgen het oude school vertrek binnenkwam, kort nadat hij ook naar dat eerwaardige verblijf was afgedaald. O ik heb zulk goed nieuws zulk goed nieuwsroept zij uit, terwijl zij binnenstuift en de deur achter zich met eeu smak dicht smijt. Zij ia blijkbaar, dadelijk toen zij het nieuws ont ving, naar hem toegehold. Haar krullen zwierven om haar hoofd, haar oogen schitteren opgewekt en om hare lippen speelt een innemende glimlach. Bo ven haar hoofd wuift zij met een telegram. Zooals zij daar staat, zou zij tot model kunnen dimen voor hét beeld van de frissche levenslustige jeugd. Zij ziet er allerliefst uit. «Zeker een telegram van dien kerel, dat hg het engagement verbreekt," besluit Eyre bij zich zelf. «Ia het in orde vraagt hij snel. «O ja dezen keer zekeH" «Dus behoef ik niet met je vader te spreken?" «Met vader?" vraagt ze of zij hem niet begrijpt. «O, bij weet hetHij zal ook wel blij zijn «Je vader „Ja ja ja zeker 1" en zij danst bijna naar hem toe. «Denk je nu, omdat ze wel eens In de groote Andesketen, die Zuid-Amerika van het Noorden naar het Zuiden doorsuijdt, zijn vulka nische uitbarstingen zeer menigvuldig, en bij de eerste uitbarsting worden in den regel groote mas sa's water, die tal van visschen bevatten, opgewor pen. Drie bekende vulkanen, de Cotopayi, de Tan- guratma en de Sanguy, werpen van tyd tot tyd verbazende hoeveelheden visschen uit, dau eens uit de verschilleude kraters der toppen, dan weer uit de reten of scheuren. De Indianen beweren, dat die visschen nog levend laugs de bergwanden neerstorten en inderdaad heeft men bevonden, dat van de tal- looze visschon, die (ie Cotopayi uitbraakt, er slechts weinige verminkt zijn. De verklaring van deze merk waardige feiteu is zeer eenvoudig. Gedurende de tijdruimte lussoheu twee uitbarstingen, die dikwijls eene eeuw duurt, wordeu de kraters verstopt, en in deze soort *au bassins verzamelen zich onderaardse he wateren, die door kanalen met elkander in verbinding staan, waardoor de visschen van het eene bassin in het andere komen en dit bevolken. Wanneer na 50 of 100 jaren de vulkaan ontwaakt, is zijn eerste werk het dek van den krater met het water en de visschen, die zich duarin bevinden, uit te werpen. Door moj. C. K. worden in bet Dagblad de vol gende vragen gedaan en wenken gegeven Te oordeelen uaar de huurplanken kan men be rekenen, dut legen Mei veleu van woningen zullen veranderen. Met het oog op de geheule ontruiming dier wo ningen, vraag ik of bet niet raadzaam zou zyn, dal na het vegen, de sehoorsteenen door deskundigen uitgebrand werden, met toestemming vau 't Gemeen tebestuur, tot wering van den roetregen in den zomer. Dat middel zou tevens nog van grootere betoekeuis kunnen zijn in 't belang der algemeeno gezondheid. Immers, de geschiedenis van Engeland leert, dat in 1666 in Louden eeu verschrikkelijke epidemie heerschte, die eensklaps door een hevigen brand af nam en eerlaug ophield te woeden. Naar aanleiding daarvan doe ik een andere vraag. Zouden de sehoorsteenen der ziekenkamers ook ziek- teklemen kunneu opnemen, die, door dun luchtstroom omhoog gevoerd, in den dampkring opgenomen wor den, om bij vochtige weersgesteldheid, vooral by mist, tot nadeel te ziju vau diegenen bovenal, welke 't meest jn de open lucht moeten zijn Verder acht ik het raadzaam bij de grooto schoon maak te wijzen op he! behangselpapier. In geval men in 't onzekere verkeert of in de nieuwe woning ziekte gebeerscht of sterfte plaats ge had heeft, zij men in 't belang der gezondheid niet spaarzaam in 't opknappen der wanden. Men ontdoe die vau de oude behangsels, waarvan er gemakshalve maar al te dikwijls vele op elkander gepakt zgn. Men late daarna de muren afbikken of mei heet sodawater reinigen, en men zal verbaasd staan over het vele vuil, dat behangselpapier doorlaat, wegens verzuim of onmacht van een vroegere genoegzame stofafneming. De nalatigen of onwetenden zal het schoonheids gevoel bg het begrip van zindelijkheid gewijzigd worden, en wellicht een licht opgaan, hoe die fraaie wanden som3 verraderlijk do bron kunnen zijn van ziekte. In de keus van nieuw behangselpapier zij mon zeer voorzichtig. twist hebben gehad, dat vader niet blij zal zgn, als hij hem ziet? Ik verzeker je, hij is er blij om En dat zal jij ook zijn, als je mijn Andy gezien bebt." «Je wat?" Eyre is weer naar zijn stoel terug gegaan. «Andy! Hij komt! Heb je me niet begrepen? Hij komt van daag!" «Wie is Andy?" vraagt Eyre ietwat gekrenkt. Natuurlijk, zoo redeneert hij bij zich zelf, verheug ik mij in alles wat den lftst verlicht, die baar zoo zwaar drukt. Maar wat heeft Andy daarmee te maken? En dan een Andy, die naar den schijn te oordeelen, bemind wordt! Wat een naam! Mis schien is Andy per slot van rekening een meisje Andromeda Do menschen geven soms zulke vreemde □amen, en Andy is misschien een verkorting van een vrouwennaam. «Ken je Andy niet?" roept Dulcinea uit ea haar wenkbrauwen trokken omhoog. «Zeker een aardig meisje?" «Een meisje! Andy een meisje!" Zij barst in een onweerstaanbaar lachen uit. «Neen maar, dat zal ik hem eens vertellen! Hij is juist ingelijfd bij het 18do regiment huzaren." «Ah zoo!" klinkt het een beetje stroef. «Een broer misschien?" «Neen, zeker niet. Ik heb geen broer," en 't is of zij er volstrekt niet rouwig om is. «Maar Andy i9 beter dan een broer zijn kan Vóór eenige jaren toch waarschuwde professor Weefers Bottiuk in «Physica" togeu drie kleuren in papier en katoen, welke in Daitschlund vmtyaJep rijp in den handel gebracht te worden en die van daar uitgevoerd, nochtans gereeden aftrek vinden iu Ne derland. Een kleine uitgave is noodzakelijk in 't belang der gezondheid voor een ventilator in den schoorsteen, zoo dicht mogelijk bij 't plafond of iu deo buitenmuur. Men wachte zich, te slapen in bedsteden. De ledikanten behooron zonder behangsel, van klosjes voorzien en om meer dan één reden zoo ver mogelijk van den wand verwijderd te zijn. Mori voorzie do bedden eu matrassen van witte hoezen, wijl die gemakkelijker eu eerder gewasscbeu worden, dan het gekleurde tijk enz. Bij 't koopen van nieuwe dekens geve men ds voorkour aan wollen, zoo Ücht mogelijk van kleur. Alvorens de schilder zijn werk "urrioht, torgo men voor een flinke reiuiging, zoowel van het uitwendige als het inwendigo der woningen. Zy. die door te drukke bezigheden weinig of niet iu staat zgn, zich op do hoogte te stellen van de gezondheidsleer, doen wèl, een abonnement te nemen voor maandelijksche bezoeken van hun geneesheer, om onderriebt te ontvangen in 't voorkomen van de meestu ziekten. Aan hot Atjeh-verslnp van 21 November tot 5 December wordt het volgende ontleoud Enkele onzer posten werden nu en dan door deo vijaud beschoten. Toen den 23n Novembor jl. eene, 's avonds om 7 uur, uit de versterking Lamith af gezonden patrouille, bestaande uit een onderoflioier en vijftien minderen, tusschen genoemden post «n Laudjamoe eeu hinderlaag wilde betrekken, werd zg plotseling door eene ongeveer 30 man sterke vga*- dige bende aangevallen. Hoewel de onzen stao^r hielden en den vyand wisten te verjagen, leden zg bij dit gevecht een verlies van twee dooden en eeuige gewenden. Volgens ingekomen berichten was de bende afkomstie uit Boekit Seboen. Don 4n werd een Inlandsch onderofficier in do versterking Lam- permeij Hebt verwond. Sedert 5 Docember heeft de cholera opgehouden te Kota-Radju en Oleh-leh epidemisch te heerschen. Onze versterking te Segli werd af en toe zwak beschoten. In de onderlinge verhouding der hoofden kwamen geen veranderingen. De rust aan de Oostkust werd niet verstoord. Iu alle landschappen legt de bevolking zich bij voort during op den land- en tuinbouw toe, zoodat, met het oog op de bijzouder gunstige weersgesteldheid,' de vooruitzichten voor den rijst- zoowel als voor den peperoogst vau het volgende jaar g nstig zijn. Door de «Sindoro" werd op een vojr Langsar liggende tongkang een repeteergeweer ia beslag genomen en aau het bestuur te Edi overgegeven. Daar de com mandant van bovengenoemd oorlogsschip op zijn kruistocht vernomen had, dat een prauw met smok kelwaar van Singapore was binnengevallen, deed hg er onderzoek naar op de Birimrivier, waar het ge zochte vaartuig ledig werd aangetroffen ook dit vaartuig werd naar Edi gebracht. Hoeveel de ryst- uitvoer vau Edi naar de landschappen tusschen Edi en Diamantpunt vrij groot is, komen toch dagelijks Passuiers naar Edi om aldaar ryst in te koopen en naar de Passei-streok over te brengen. «Is hij? Maar"zijn stem klinkt onaangenaam: «als jij er nooit een gohad hebt, begryp ik niet goed hoe je dat kunt weten." «Van andere meisjes; die hebben me er wel van verteld," zegt Dulcinea ivijsueuzig. «Dus Andy is...." «Mijn neef. Eu zoo'n aardige neef," zegt zg met warmte. «Hoe is 'troogolgk, datje nooit van hem gehoord hebtNu, als je hem ziet, dan zult ge ook wel dadelijk van hem houden, 't Is zoo'n grap- penmakkervoegt ze er met ingenomenheid aan toe. «Is hij «O wacht maar, je zult eens zion Maar wat ik zeggen wou (baar linkerhand, die zij op haar rug gehouden had, brengt ze nu naar voren), die had ik bijna vergeten. Ik heb ze gevonden en voor u meegebracht. Viooltjes Ruik eens," en zg houdt ze hem onder den neus. «Heerlijk hè? ïk heb ze gevonden onder den muur met klimop. Andy en ik hebben ze daar verloden jaar geplant." «Gij schijnt groote vrienden te zijn," zegt hij wat vriendelijker en vat hare hand met de viooltjes er in, en houdt die vast. «O I 't is zoo'n beste goede jongen Maar," en zij wordt plotseling ernstig«ik wil 't u niet ver bloemen, dat we wel eens kibbelen," en peinzend vervolgt zo «we kibbelen zelfs heol dikwijls 9araèn. Maar als Andy weg is o, dan merk ik eerst hoeveel ik van hem houd." Wordt vervolgd.) Er viel veel regen. De gezondheidstoestand was in het algemeen gunstiger. Het gemiddeld ziekte- cijfer per dag in het hospitaal te Kóta-Radja was 24 4 tegen 28.7 en dat der beri-beri 9.5 tegen 7.1. Het sterftecijfer was lager. De oorrespondent van het «Bat. Nbl." te Kota Radja schrijft 5 Onlangs toog de controleur te Kota-Radja met den hoofddjak8u, diens adjudant en tal van oppas sers naar de kampongs Krapiroen, Bital en Lam- poedaja, waar zich volgens spionnenberichten veel smokkelwaar moest bevinden. Die berichten bleken juist te zijn. Groote hoeveelheden clandestiene kains serba, slendang dalima, wit en zwart katoen werden in de huizen en tuinen op verborgen plaatsen ont dekt en in beslag geuomen. Omtrent den overval eener patrouille, eonigd we ken geleden, kan ik u nog het volgende mededee- len Men trok uit 's avonds om half negen, en de patrouille, sterk 6 man, ging van de benting Lamtih naar de bunting Lamdjamoe. Onderweg werd zij onverhoeds door een 20-tal Atjehers uit de IX Moekims, waarvan Toekoe Matzaleh 't hoofd is, aan gevallen. Nadat de vijand zijn donderbussen op do onzer, had losgebrand, vloog hij met de klewang op hun in. Dit wapen hanteerden zij zóó wel, dat een inlandsch soldaat 't hoofd geheel van den romp werd afgeslagen. Wy hadden 12 zwaar gewonden (g*tjing-tjangd) en 2 dooden, waaronder de onthoofde,"wiens hoofd door den vijand werd medegenomen. Verder verlo ren wij 3 geweren. De vijaud bad slechts 2 gewondon en 1 doode. Verscheidene onderhoorigen van Toekoe Arain had den zich in de verlaten benting bg Lamsagie genes teld en van daar uit onze nabijgelegen benting Lamtih willen bestoken. Dit werd echter belet door do «Balt", die op den vgand een zoo goed gericht vuur opende, dat hij de benting ontruimde en het pad der hazen koos. Golukkig want Lamsagie zou voor hem een zoo wel gekozen punt zijn geweest, dat hij ons nog me nig warm oogoriblik zou hebben bezorgd. Controleur Van der Steenstraten gaat ons toch verlaten. De Regeering had zijn verzoek ora over plaatsing gerenvoyeerd naar den gouvorneur, en of schoon deze liera gaarne had willen houden, zoo begreep hij wel, dat het maar beter was hem te laten gaan. Van der Steenstraten wordt in Riouw bescheiden en in zgn plaats wordt waarneroeud assistent-resident van Kdi de controlour le klasse van Batjan J. Stor- mor, een flink ambtenaar en No. 3 om assistent- resident te worden. Zóó ten minste loopt hier 't ge rucht. Als een bewijs hoe g^hoedelijk het er in sommi ge plattelandsgemeenten kan toegaan zendt men aan het Nbr. Dagbl. uit een der Meierijsche dorpen het volgend berichtje Terwyl de notaris eene houtvorkooping hield, werd eensklaps de dorpsklok geluid. Do boeren 9nelden naar 't gemeentehuis, notaris en hout in den steek latende. Niemand wist wat er aan de hand was. Daar vertoont zich in de deur de godaante van een De verbazing stijgt ton top. Wie kan het zijn De commissaris der koningin misschien wel «Nee, diens mins ken ik*, roept een der omstan der, «want ik ben 'n dorderdag nog pas op odientie gewist in Den Boschee gouverneur is ut dan nie«. «Maar wie kan ut dan zijn*. Daar treedt de heer naar voren. «Mins, dos zeker inne sussiaal die ons wèwil komme wijs maken". «Gooit nm er af", roept een ander. De heer begiut te spreekon. «Mannen, ik ben (le nieuwe onderwijzer. Zoo straks ben ik hier aan gekomen en bezocht aanstonds den burgemeester. Deze verzocht mij u even bij elkAar te luiden om u mede te deelen, dat de lessen, die wegens de influ enza moesten worden onderbroken, morgen wederom zullen beginnen. Stuurt uwo kinderen dus vau mor gen af weder naar school." En de neie meester had zicg bij de bevolking geïntroduceerd. Uit Gent (O. B.) wordt ons gemeld De gemeonteraad heeft een waarnemend secretaris er gemeente benoemd in de plaats van den voort- vluchtigen burgemeester-secretaris J. F. A. van der Goes. In welk eene wanorde genoemde burgomeester- Btcretaris de gemeente-administratie heeft gebracht, blijkt hiejmu dat de gemeonte-begrooting voor 1892 thans nog niet aan Ged. Staten ter goedkeuring is ingezonden. Dit Dordrecht meldt men aan de N. R. Ct. van gisteren De zaal «Musis" bleek te klein te zijn om he aaDtal belangstellenden van dezen avond inSequah's genezingen te bevatten. Er werden ruim 1200 toe gangsbewijzen afgegeven en toch moesten nog onge veer 200 personen huiswaarts keeren, zonder een toegangsbewijs te hebben kunnen bemachtigen. Het grootste gedeelte der séauce werd in beslaggenomen door belangrijke mededeelingen. In de eerste plaats een «amendo honorable" voor zijne vergissing tegen over den heer H., dien hij Vrijdagavond eenige moederlijke vermaningen had toegewenscht. Nader is gebleken dat genoemde heer zich verkeerd had uitgedrukt. Vervolgens het bericht dat zgn apotheker Stütterheim ziek is, wat hem voor dezen koer belette «medicijnen" te verkoopen. Dit ging vergezeld van eeu jammerklacht over <ie vervolgingen, die hij hier te lande al heeft moeten verduren ten opzichte van het toedienen en verkoopen zijner geneesmiddelen. Daarna eene verrassende tijding, die zulk een applaus uitlokte, dat de vloer dor zaal dreigde te bezwijken. Sequah zal nl. Dinsdag en Donderdag aan 50 mannen en Woensdag en Vrijdag aan 50 vrouwen een middagmaal geven, bestaande uit, behalve de gewone spijzen, soep, vleesch, en voor hen die het verkiezen, bier of melk. Op Zaterdag zal aan 100 kinderen dezelfde gunst ten deel vallen. Natuurlijk moeten allen behooren tot de bohoeftigen van Dordrecht. Slechts één patiënt werd behundeld. 41 Wij lezen in de gisteren ontvangen Bataviasche bladen Eenige gepensionnoerde en actieve officieren, de heeren Timmermans, Lamberts, Staal en De Brugn, allen te Batavia, hebben zich bij circulaire tot al hun collega's (gep. of niet) in Indië gewend tot het deelnemen aau een huldeblijk, den generaal Ver- speijok, die don 19n Febr. 1892 zijn 7On jaardag hoopt te vieren, in Nederland aan te biedeu. In den Haag heeft zich daartoe een commissie gecon stitueerd, bestaande uit de heeren Vau Rees (W. A.), Echter van Wissekerke, Romswinkel (J. H.) Phaff en De Wijs (G.), en deze heeft zich tot boven genoemde heeren gewend. De heer Timmermans te Batavia, belast zich met de correspondentie en het ontvangen der bijdragen. Ongetwijfeld zal dit plan ook hier te lande met ingenomenheid vernomen worden. Dat Koningin Wilhelmina zich vooral geestelijk goed ontwikkelt daarvan hoorde de Haagsche correspondent der Midddb. Ct. dezer dagen een aardig staaltje, op het kantje der kinderlijke ondeugendheid af. Hare Engelscho gouvernante had haar om de eene of andere reden als straf erk (waarom zoff eën koniugakind ook niet eens strafwerk moeten maker. opgegeven het teekeneu van eene kaart van Europa. Ons koning innetje maakte do kaart netjes gereed, maar toen zij die aan mis9 Saxton Winter vertoonde, bleek het Britsche koninkryk op veel kleinere schaal geteekend dan Nederland, zoodat het eerste niet de halve groote had van ons land. Een kleine wraakneming var. onschuldigen aard, die vooral eeu aanstaande regee- rende koningiu ziqh wel veroorloven mag, en die getuigt voor haren geest De Russische regeering gaat voort met iu de nood lijdende districton zooveel mogelijk werk te verschaf fen. Ongeveer 30,003 acres boschgrond zullen in bouwland herschapen worden, waardoor 100,000 menschen gedurende de wiutermounden aan den ar beid kunnen worden gehouden. In de provinciën Veronej, Kazan, Penza en Tamboff zullen verschillende wegen worden aangelegd, waardoor 140,000 boeren aan werk geholpen worden. De gezamenlijke kosten worden op 5,3o0,000 roebels geschat. De verwachting onlangs uitgesproken, dat het nieuwe Russische ontwerp op de school bestemd was voor een belangrijke staatkundige rol, wordt meer en meer bevestigd. Ernstige besprekingen sohijnen te Berlyn te hebben plaats gehad. De keizer ontving, naar de National Zeitung meldt, den minister van onderwijs eu eere dienst graaf Zedlitz ten gehoore en denzelfden avond verscheen de keizer onaangemeld aan de woning van den minister. Op hoog bevel werden de mi nister dr. MiqueJ, gruaf Douglas en de afgevaardigd o Von Benda ontboden en tot na middernacht duur den de besprekingen voort. Op die conferentie schijut do minister van finan ciën Miquel zijn meening over de nieuwe wet te hebben uitgesproken. Zoowel hij als de ministers Herrfurth, Von Bötticher en waarschijnlijk ook Thielen, zijn er, gelijk men weet, tegen. Miquels tegenstand ia te algemeen bokend, dan dat hij on der de wet in dien vorm ah zij wordt voorgesteld ooit zijn handteekeuing zou kunnen zetten. De heer Miquel heeft, den keizer zijn ontslag aaugebodon, dat ovenwei door den keizer niet is aangenomen. Laatstgenoemde verzocht den minister te wachten, totdat gebleken zou ziju of en hoe de wet tot stand komt. Het is opmerkelijk en 't pleit voor de vredelie vende bedoeling van don brief der vijf kardinalen aan de Fransche Katholieken, dat kardinaal Lavi- gerie verklaard heeft, de door hen uitgesproken ge voelens te deelen. Do Noordafrikaunsche primaat staat geheel aan do zijde der regeering eu zou zich niet bij de kardinalen hebben gevoegd, indien hun bedoeling niet was geweest eerbied te vragen voor recht en staatsgezag Renige aandacht trokt intusscheu de mededeeling dor Tempsdat op het Vatikaan de geheele geschie de niseerst uit te bladen is vernomen. Do kardina len hebben dus in naam der kerk gesproken, zonder den Paus vooraf te raadplegen. Men weet, dat ook bij do administratie het stuk niet anders dan uit de dagbladen b kend was. Misschien hebben de kardi nalen dus niet verwacht, dat hun schrijveu zulk een beweging zou wek keu. De brieven trouwens, door andere aartsbisschop pen tot hunne geestelijken gericht met de opdracht bij do heropening der Kamers openbare gebeden te houden werden eveneens van enkele kanten als zeer opmerkelijk voorgesteld. Maar protestautsche en Is- raëlietische geestelijken deden hetzelfdeer is niets ongewoons in. De Temps drong dezer dagen aan, dat de Paus de bedoeling der kardinalen in een bijzonderen brief nader zou toelichten, Hoewel de Figaro beweert, dat de Paus zulk een brief aan den aartsbisschop van Parijs gericht heeft, meldt Dahiet echter, dat geen enkele mededeeliug ten dezen opzichte van het Vatikaan zal worden uitgevaardigd. Volgens do laatste berichten heeft Chili ander maal gedaan wat voor de zwakste partij het wijst is indien er geen levensvraag in het spol is. Het heeft de circulaire van den afgetreden minister Matta ingetrokken; verklaard dat het schrijven var. dit stuk eeu misstap is geweesten afgezien van den wensch om van den gezant Egan verlost te raken. Over het Baltimore-standje is reeds vroeger excuus govraagd, zoodat hetgeen daaromtrent uog te regelen overblijft schadevergoeding misschien aan de nagelaten bo- trekkingen der drie omgekomen schepelingen aan eeno scheidsrechtelijke uitspraak overgelaten kan blij veu. Do regeering der Vereenigde Staten zal nu, zou men zeggen, tevreden zijn. Maar wie peilt de ver borgenheden der partij-tactiek Er is zooveel raadsel achtigs, ook nu weder in dozen laatston zet op het diplomatieke schaakbord. De circulaire, waarover op eens zoo'n drukte gemaakt is, werd door den minister van buitenlandsche zaken in Chili geschreven den 11 en December jl., naar aanloiding der Boodschap van president Harrisson aan het Congres. De minister vond het toen noodig de vertegenwoordigers van Chili in het buitenland te dsen weten dat de president der V. S. 1 door onjuiste voorlichting op een dwaalspoor gebracht was ten aanzien van de gezindheid der Chilische regee ring ton opzichte van de Baltimore-quaestie, en dat die onjuiste voorlichting het werk was van den gezant Egan. Do minister, die deze dingen schreef, is sedert afge treden. Welke reden kon er nu zijn om meer dan eene maand naderhand nog weder te eischen dat zijn geschrijf nietig verklaard word en Chili zich deswege in het stof vernederde? Het antwoord zal misschien vernomen worden bij de presideDta-verkiezing, wanneer onder de groote dingen, die de Republiekeinen gedaan hebben, ook zal worden genoemd de schitterende ge noegdoening, welke do groote republiek van hare zwakke zuster heeft afgedwongen. INGEZONDEN. Geachte Redactie Tot mijne niet geringe verbAig las ik reeds eenige dagen geleden, dat de schSpvaart langs onze stad van den lsten Mei tot den 15den Juni door het vernieuwen van de brug over de Gouwe zou geslo ten worden. Met. de slappen tijd in de couranten berichten, heb ^berichten in het eerst voor eeu flaauwe en (jf^MSttógrap aangezien. m0ó0óeeling van den Dirccteur- Staatsspoorwegen bevestigde echter heden 'Tut bericht, wat ni$ alleen een zware ramp voor Gouda genoemd mag worden, maar tevens naar mijn inzien een ongemotiveerd spotten is, met alle Noderlandscha handelsbelangen. Vergun mij geachte Redactie, d volgende vragen te stellen, waarop ik alle deskundigen verzoek te antwoorden. 1. Is het mogelijk door het leggen vau een nood brug, of door eenig anderen maatrogel, de vaart, &1 ware het voor enkele uren per dag te openen (zulks is tusschen Arasterdam en Haarlem eveneens ge schied met de brug over het Spaarne). 2. Kan er op het betreffende besluit doo rGed.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2