Kultenlandscb Overzicht. I ngezonden. Onze Koloniën. Andere instellingen Tan weldadigheid moeten rich uilsluitend met die taak belasten, ieder Uwer per soonlijk kan veel doen om het lot van den minder gegoede te verzachten, een goed woord, een ver maning soms, kan reeds yeel doen, doch bovenal ik noemde reeds het misbruik maken van sterken drank de oorzaak vau zooveel armoede, welnu help daartegen strijden zooveel in Uw vermogen is en de voordeelen van Uw werk zullen niet uitblijven. Doch laat ik van dat onderwerp afstappen en U mededeplen wat onze plannen zijn omtrent onze be deelingen en een woord van dank richten tot hen die ons in zoovele opzichten wederom verplicht hebben. In de eerste plaats dan dank aan onzen Burge meester die ons wederom vrijheid gaf inteekenlijsten te doen circuleeren en die herhaalde malen blijk geeft onze vereeniging een warm hart toe te dragen. Een woord van dauk aan de Heeren Breebaart en Dortland die evenals vorige jaren ons wederom gratis behulpzaam waren tot het in orde brengen van den maaltijd en ieder Uwer bier tegenwoordig kan er zich van overtuigen dat wij die heeren veel verplicht zijn. De heeren van Veen, IJpelaar, v. d. Laar die ons vlaggen verschaften om deze zaal een feestelijk aanzien te doen geven, de heer J. Nederhorst die ons van zijn personeel afstond om de zaal in orde te brengen. De versiering van de tafel hebben wij aan de alhier ter stede zoo gunstig bekende firma Gebr. Steensma te danken. Do heer Vermaat die ons wederom zijue localiteit afstond om ons te doen bijeenkomen. De muziek der dd. Schutterij alhier die onze tocht Gaar hier door het spelen van eenige flinke marscheq opvroo- lijkte. Met dankbaarheid kunnen wij ook wederom mel ding maken van giften als van de heeren v. d. Steen, Thier, van Praag en van Os, die van de artikelen die in hunne zoo gunstig bekende magazijnen wor den aangetroffen, caudeaux maakten, de firma G. B. van Goor Zonen die ons wederom gratis het noodige drukwerk leverde, den heer E. L. E. van Dantzig, die ons prachtig gebonden boeken schonk, den heer Karis te Botterdam, die ons chocolade zond. Allen betuig ik mijn hartelijken dank!' Daarop had de uitreiking der prijzen aan de kin deren plaats en de uitdeeling aan de ouders terwijl dep volgenden dag (dus beden) 285 behoeftigen eene bedeeling zouden ontvangen, die Dinsdag 9 Februari gevolgd wordt door eene bedeeling aan waarschijnlijk 250 gezinnen. 1 Vergissen wij ons niet dan bestaat do IJsclub tot ondersteuning van minvermogenden reeds van af het jaar 1876 en jaren achtereen maakte zij zich dus ver dienstelijk op het gebied van armenzorg. Als bewijs hoezeer de Goudsche ingezetenen haar werk op prys stelt moge dienen dat de geldelijke bijdragen ieder jaar hooger worden. Het feest van gisteren deed in geen enkel opzicht ouder voor dal van vroegere jaren en derhalve komt de heeren, die genoemde Club vormln, opnieuw een hartelijk woord van dank toe voor hunne goede zorgen in het belang onzer minder bevoorrechte naiuurgenooten. Gisterenavond werd in den grooten Schouwburg te Botterdam de première gegeven van het tooneel- stuk Claradoor Justus vau Maurik jr. en Jo van Sloten, den lezers van de Amsterdammer wel bekend. Had van Maurik met zijn eerste stukken een on betwistbaar. succes, zijn laatste Frangoise't opstel mocht slechts enkele opvoeringen beleven en wij vreezen dat Clara weinig er loe zal medewerken zijn roem als tooneelschrijver te verhoogen. Dank zij het meesterlijk spel van Mevr. Beersraans, die uitstekend werd ter zijde gestaan door Alida Klein en Henri de Vries, werd er na ieder bedrijf druk geapplau disseerd, doch dit gold meer het spel dan bet stuk. Enkele toooeelen in het 2e eu Se bedryf maken indruk en pakken, doch het stuk als geheel boeit weinig en het 4e bedrijf verveelt door de flauwe praatjes van een keukenmeid. De korte inhoud is aldus: Clara BJÉjusburg {Alida Klein) is verloofd itiet Emile van Doorn {Henri de Vries) joüg advocaat te 's Hage, die een losziunig leven leidt en door het huwelijk met een ryk meisje den treurigen toestand zijner finaution hoopt te verbeteren. £.1» student had hij een liaison, die niet zonder gevolgefu bleef, met eeu burgermeisje, wier moeder {mevr. Beersmans) bet den jougen advocaat lastig maakt en hem geld wil aftroggelen. Komt hij niet over den brug, dan zal zij zijn vroeger leven pubhek maken. Hij wei gert en daarop deelt het wijf, dat uit de schande harer dochter geld wil slaan, (in een hoogst pijnlijk onderhoud) aan Clara mede wat Emile alzoo op zijn geweten heeft. Het meisje weigert vol ver ontwaardiging iets van hare mededeelingen te ge- looven, doch de vrouw heeft eeu portret eu een ouden brief tot bewys. Het engagement raakt daarop af en Clara, die vroeger geen wederliefde meende te kunnen schenken aan den ingenieur George Westland Tartaud) ziet in hoeveel meer deze bare liefde en achting waardig is dan Emile en belooft hem hart en hand. Een barer vriendinnen Sophie Verduiju {Marie v. EijsdenVink) speelt in het stuk een hoogst edele rol door niet alleen niets te laten blijken van hare liefde "oor George eu hem hare hand te weigeren, maar zelfs <Je verloving van dezen met Clara io de hand te werken. Het spel van alle artisten, die in het stuk optra den, was goed verzorgd. De dames Beersmans, Kleine en van Eijsden werden bouquetten vereerd dibr de auteurs va# het stuk, welke ten volle ver diend waren. Uit Dordrecht meldt men: Het was Maandagavond weer propvol by Sequah. Zelfs geen zuigeling en die waren er kon er ineer bij. Van het tooneel gezien was het een aardige aan blik, die hoofdenzee in voortdurende golving. Iets anders was het om. midden onder de massa te zijn. Menig droppeltje ziteet werd er gelaten en geen avond gaat er om, of er gaau minder sterkeu v«n hun krukje. Sequah waarschuwde er tegen om standjes to maken tegen den apotheker „Sillevis". Zoo dit toch gebeurde, zou hij moeteu afzien vau zijn plan om morgen we der aan 50 vrouwen en 60 mannen middageteo te verschaffer. Hij kan, na ernstige overweging, er niet toe besluiten om dit na te laten ter wille van dien éénen apotheker. Er werden 4 patiënten behandeld, allen lijdende aan hot spit. Na de (natuurlijk volgende) genezing maakten zij in vereeniging met nog 2 genezen patiënten een dansje. Daarna werd de geestdrift ten top gevoerd. Door F. van Dijk de vorige week behandeld werd aan den heer Davenport, namens „eön groot aantal Dordvsche iugrzeteneu" een krans vereerd. Dit meesterstuk vau bloe.menschakeering bestond uit eene aaneenhechting van laurierbladen, waartusschen een groot aantal gele theerozen. De krans is wel een meter in dooraneê. Twee linten, één met de Dordtsche kleuren en de ander met die van de Amerikaansche vlag, waren in keurigen strik er aan verbonden. Zij droegen in het Hollandsch en in het Ëngelsch het volgende opschrift: „Bij uwe komst in Nederland, riep men gelooft «hem niet, hy mocht u doodenEen groot aantal //ingezetenen van Dordrecht roepen u toe O, God, „bescherra den redder der aan rheumatiek lijdende z/mensohheid, den. weldoener der armen Aan het gejuich kwam schier geen einde. En toen Sequah zich dwars door de menigte een weg wilde banen naar zijne apotheek, was ij in een oogwenk van deu grond getild en in triomf naar de plaats zijner bestemming gedragen. Na afloop der séance trok hot publiek, vermeerderd met hen, die buiten hadden gewacht, naar het Hotel Ponsen, waar Sequah na korten tijd op hot balkon verscheen. Eerst nadat gedurende enkele minuten een oorverdoovend gejuich uit de mouschenraasea tot hem was opgestegen, kon hij zich laten hooren. Er werd medegedeeld, dat hy, na aftrek der zaalhuur aan Musis ad 70 's weeks al de entréegel- den zou bestedeu aan de armen. In de allereerste plaats door weer voort te gaan met het geven aan maaltijden. Morgen, zooals gezegd, aan 100 lieden, Woensdag aan 50 mannen, Donderdag aan 50 vrou wen, Vrydag aan 50 mannen eu Zaterdag aan 100 kinderen. De daft van zijn vertrek is nog niet vast gesteld. Is het hem mogelijk nog een paar dagen langer te blijven dan tot Zaterdag, dan zal het ge- benreu. Hy bracht dank aan de dames eu heeren, die hem den lauwerkrans hadden geschonken. Hy heeft er veel ontvangen, in Holland zoowel als in Engeland, maar één zoo mooi nog Diet. De krans werd daarna gedurende een uur ter be zichtiging gesteld in de groote benedenzaal van het hotel. Eene groote raeüigte maakte van deze gele genheid gebruik. Eeu aantal volksliederen werden gezongen. Alles liep in de beste orde af. - Uil Zevenhuizen schrijft men ons van' gisteren Gisterenavond brak bij den koopman H. de B. al hier brand uit die zoo spoedig in hevigheid toenam, dat bet gezin zich met moeite kou redden. De geheole inboedel, met uiizonderiug van een tafel met 6 stoelen, verbrandde dan ook, terwyl ook een paard, een geit en eenige kippen in de vlammen omkwamen. Alles was matig verzekerd, de oorzaak is onbekend. Zondag had te Utrecht de algemeene jaarvergade ring van het „Ned. Gymnastiek verbond plaats. De vergadering werd door meer dau honderd leden bij gewoond. Besloten werd, dat de zetel van hot Vor- bond voortaan te Amsterdam zal gevestigd zijn, alwaar de leden van het hoofdbestuur moeten woonachtig wezen. De rekeniug over 1891 sloot met een uaaeelig saldo van 351,83. Er bestaat echter vooruitzicht, dat de rekening over 1892 een voordeelig saldo zal kunnen aanwyzen. Voor de rechtbank te Spaandau werd verleden week een zaak behandeld, welker afloop een waarschu wend voorbeeld is voor sommige winkeliers. Een koopman, die in genoemde stad een bazaar „Eyre ging van avond naar den trein," zezt Andy, met een zenuwachtig lachje //Wij...." „Ik bfegrijp het," zegt Aoketell schamper. „Gij wildet hem weg zien gaan „'t Is zoo'n lar.ge weg voor Dulcie om terug te loopen," zegt haar neef nog aarzelender dan straks „Maar als....'" „Ik kan uwe nicht eene plaats aanbieden," zegt Anketell. Hij richt zich uitsluitend tot Mc. Dermot en doet alsof hij Dulcinea in 't geheel niet ziet. Dit, en een zeker iets in zijn stem, doen Andy het hart bloeden. Dulcinea daarentegen is nu door een soort van roekeloosheid bevangen, die de plaats van moed inneemt. Hare tranen zijn bedwongen. Zij kijkt onwrikbaar naar den grond toch voelt zij zeer goed, dat Anketell zich niet verwaardigd heeft haar aan te Z'on. „Zeer gaarne," zegt Andy onderdanig. „En" hij houdt even op «a's ge soms langs de achter deur rijdt en haar daar wildet afzetten, dat was misschien 't beste. Wilt ge? Ziet ge, als de oude heer het te weten kwam dat.... ik zoo laat met haar uit ben geweest... hij zon 't mij zoo kwalijk nemen, 't Is heelemaal mijn schuld." „Ik begrijp alles," zegt Anketell, ernstig zooals te voren. „Maar wat ik zeggen wil, ik heb voor u ook wel een plaatsje." „Neen, dank u, liever niet, werkelijkIk wandel graag." De arme jongen schaamt zich. Ook al nam hij maar een zoo kleinen dienst, als een plaatsje in het rijtuig van dien man aan, dien hij bezig is zoo met opzrt te bedriogen, het zou meer zijn dan hij ver dragen kon„'t ls oen mooie avond en de wande ling betrekeol voor mij niets." Hij wuift lot afscheid en gaat weg, doch nu Dul cinea dat merkt, ontwaakt ze uit hare verdooving. „Andy!" roept ze woest, en haar geheel uiterlijk drukt een koortsachtige opgewondenheid uit. „Andy, ga met me mee, kom!" Doch hij is doof voor hare bede. Hij schudt het hoofd »en loopt haastig in de duisternis voort. „Ik wed dat ik nog eerder thuis ben dan jullie!" roept hij ergens van daan ze zien hem al niet meer. „'t Is een uur loopen dwars door het vele}, maar wel twee uur rijden, ik heb dus kans." Ttfee uren inderdaad! do twee langste uren, die Dulcinea ooit beleefd heeft. Soms zegt ze tot zich zelve, dat ze onmogelijk zoo lang zou kunnen rijden over dien toch zoo korten weg, en ze vraagt zich af of Anketell zich niet vergist heeft en den een of anderen onbekeuden weg is ingeslagen, 't Is daarbij zoo (jonker, dat zij onmogelijk kan zien waar ze is. En toch is 't zoo'n heerlijke nacht; geen spoor van regen of wind. De maan schuilt wel weg en de sterren schijnen haren plicht te vergeten; maar (1e wind die langs Dulcinea's wangen blaast, is bui tengewoon zoel en zacht foor den tijd van het jaar. Geen geluid verbreekt de eentonige stilte die haar en haar metgezel omringt. Nu en dan verraadt eeu goruisch in de struiken lang» den weg, het klappen van vleugels en een slaperig „piep—piep", de tegen woordigheid van levende w^ezens, maar andere ge luiden worden niet gehoord. Stom van schnamte, angst en vermoeienis, zit Dulcie in het rijtuig. O, was ze majir veilig thuis fep hare eigen kamer, buiten het bereik van loerende oogen was ze maar ergens waar te veilig haar ge moed kon verlichten O, die vreeselijke, afschuwe lijke ritzou hij (lan nooit eindigen En hg waarom zwijgt hij? Weet hij het misschien? Zij krimpt ineen van schrik bij die gedachte, doch ver werpt die als iets afschuwelijks. Neen, duizendmaal npen Als hy bett wist, zou hy niet bij haar zyn gebleven. Hij zou niet dulden dat zij naast hem zat. O! als hij het ooit eens hoorde wat dan? Maar als hij niets weet, waarom spreekt hg dan geen woord Weer komt die martelende twijfel by haar op. En wat Anketell betreft, hij is zich niet bewust dat hij zoo lang reöqs zwijgt, zoozeer zijn zijne ge dachten bezig met al wat in dat vreeselijke uur gebeurd is Het is alsof hij weer staat in dien donkeren hoek van het station weer ziet^ hij haar langzaam komen de snelle Dadering van Eyre, boe ze hem begroet zonder eenige verrassing te toonen, hem het kleine taschje overhandigt wat is dat alles duidelijk in zijn geest geprent! {Wordt ve volgd.) f beoft, had in de winkelkast o. a. eene pet opgehangen welke voor 30 ct. was geprijsd. Nu kwam onlangs een arbeider den winkel binnen vroeg eene pet als die, welke in de étalage hing, legde 30 ct. op de toonbank en verwijderde zich in weerwil van'het protest van den koopman, die een Mk. (60 ct.) voor de pet eischte. De kooper was bekend en de zaak kwam voor het gerecht. Do rechter sprak echter den arbeider vry en veroordeelde den winkelier in de kosten, na de afgelegde verklaring, dat hij de uitge stalde goederen zoo laag had gepreisd om koopers te lokken. Iu navolging van de Amsterdamscho en de Scheve- ningsche poppententoonstelliug houdt men nu ook zulk een tentoonstelling te Brussel. Zij gaat uit van de „Nederlandscho Vereeniging van Weldadigheid", aL daar. Het Nederlandsch gezantschap en de voor naamste leden der Hollandsche kolonie werkten mede bg deze onderneming. De tentoonstelling werd Zaterdagmorgon geopend en bezocht door een uitgelezen publiek van belang stellenden, onder welke Ministers, leden van het Nedorlandsch Gezantschap, een aantal kunstenaars, enz. Zy wordt algemeen als zeer welgeslaagd be schouwd. Houderden poppen van alle landen en tijd perken zyn er in te zien De tentoonstelling wordt gehouden in de beneden zahfn van het huis van den- Prins de Ligne, „Bue de la Sciencewelwillene werden deze door don Prins daartoe afgestaan. De lokalen worden electrisch verlicht. Driemaal in de week geeft er de Heer Adriani, Edison's vertegenwoordiger te Brussel, ver makelijke phonograpijsche uitvoeringen. Tot de nuttigste iusiellingen te Botterdam mag voorzeker gerekend worden do inrichting voor kos- telooze spysuitdeeling van don heer A. Koene. In de laatste 32 dagen werden niet minder dan 45.561 iniddagma'en aan schoolkinderen uitgereikt, alzoo gemiddeld 1425 per dag. Een ten behoove dezer instelling gehouden tombola bracht 1411,80 op. De voorganger der Oud gereformeerde geineeento te Goes zoekt zoo schrijft men vaudaar zyn kracht in zijn solement, want nadat het kerkbestuur hem had doen weten dat het van zijn optreden niet meer gediend wilde zijn, heeft op het predikbeurten- lystje doen vermelden, dat hy Zondag 31 Januari toch zou optreden. Twee kerkeraadsleden trachtten dit te voorkomen doch slaagden daarin, wijl het lijstje reeds gedrukt was en zij togen eeu contra tijding per omroeper of circulaire opzagen. i Te negen uren reeds, oen half u'ur voor den aan vang, stapte Zondag de voorganger heen, ontsloot het kerkgebouw op de Johannes Anihonides van der Gooskade en plaatst zich op de preekgestoelie. liet kerkbestuur was grheel afwezig, en van de overige gemeenteleden waren er slechts enkelen, maar daar entegen veel nieuwsgierigen die achter in de kerk plaatsnamen. Doch spoedig bleek dat do predikant geen hulp noodig had hij las zelf, deed tevens dienst als voorzanger en koos voor zijne positie toepasselijke psalmen. Hij koos zijn tekst uit ps. 23 vs. 4 en 5. Naar aanleiding hiervan zette hij uiteen dal hij de verdrukte partij whs en then het erop had toegelegd hem ten val te brengen. Hij deelde verder mede niet uit zyn ambt ontzet te zijn, wyl de kerkeraad daartoe geen recht had. Des middags waren minder nieuwsgierigen opgeko- meu, doch meer aanhangers dan des morgens. Des avonds was de opkomst zeer gering. De meeste nieuwsgierigen namen een kijkje en gingen weer heen. Hot begin ran het nieuwe tijdperk in de handels geschiedenis wordt door de Fransche bladen met een salvo ran artikolen begroot. In uitvoerige telegram men wordt medegedeeld wat. by deze gelegenheid aan de grenzen gebeurd is, want do Fransohe jour nalisten weten zelfs aan handelstarieren interessante roorvalleu te verbinden. Zoo wordt verhaald van eee stoomboot do Jgasterdie klokslag 6 uur in de hsven van Pauillap binnenliep eq die 160,000 frs. nwer aan inkomende reobten had moeten betalen, indien zo een minuut later was geweest. De pro tectionistische bladen bevatten lange artikelen waarin j'J 'raehten te betoogen, dat de uitsluitende han delspolitiek, die Frankrijk volgt, volstrekt niet de levensmiddelen duurder zal maken, en bet publiek aansporen, zich te verzetten tegen de opgehoorde prysverhoogingen, die reeds nu door «gierige» win- ïf1"8 6n i*aIHlelier8 worden aangekondigd. Maar onafhankelijke of vrijzinnige bladen als de Jempt wijzen opnieuw op do ernstige gevolgen, die de nieuwe haodelsstaatkunde voor Frankrijk zal hebben, hts dén land, Zweden en Noorwegen, hoeft toe gestemd, met Frankrijk een overeenkomst te sluiten, waarbij aan den Franscben handel eenige zekerheid wordt gegeven. «Geen dor andere, met ons door handelsverdragen verbonden landen», zegt do Temps, heeft er maar een oogenblik over gedacht, ons voor' hoe korten duur en tegen welke voorwaarden ook, het voordeel zij nor laagsle tarieven te geven. Na 1 Februari zijn wij aan alle maatregelen vau weer wraak blootgesteld. Onze nieuwe verdragen zijn on aannemelijk verklaard alleen uit eerbied voor vroe gere betrekkingen laat men ons (zooais Zwitserland en België doen) den tijd, over do gevolgen van een handelsoorlog na te denken. Onze proteetionisteu kunnen trotsch zijn 1 Handel en nijverheid hebben, vóór alles, behoefte aan zekerheid, maar voortaan zal er juist niet anders zijn dan onzekerheid en voort durende veranderingen.» De tarieveD, waaraan Fransehe goederen zullen worden onderworpen, zullen voortaan, gelijk de Temps aantoont, in vele gevallen geregeld worden door de handelsverdragen, die doo^ Duitschland zijn gesloten. Waar des Duitschland Jr. zijne bondgeuooten het niet weuscbelijk geacht hlbben, van weerszijden con- OB8siën te doen, zullet*Frausche uitvoerhandelaars hooge rechten hebben te betalen. Tot dusverre gaf Frankryk deu toon aan op haudelsgobied, nu wordt Duitschlauds handelsstelsel de toetssteen voor den internationalen handel. „Wij zijn pijnlijk getroffen», zegt de Temps, j,niet alleen in onze belangen, maar in onzen reehtmatigen trots, in onze vaderlands- liefde." De commissie tot onderzoek van de Pruisische schoolwet bestaat uit9 conservatieven 2 vrijzin nigen 4 vrij-conservatieven 6 nationaal-liberalen 6 ultramontaneu i Pool. De heeren zullen 8 dezer hun eerste vergadering hebben en zijn voornemens twee lezingen te houden, een zaak dus van lan gen duur. Zijn de gemoederen na de zitting van Zaterdag kalmer geword n Heeft het berouw van deu Bijkskanselier olie gegoten op de stormachtige poli tieke baren Tot heden is er niet veel van te be merken. Sommige kranten, zooals bijv. de Nationaal Zeit. gewagen wel van erstige pogingen tot een ver zoening, maar zonder op te geven, hoe die in de gegeven omstandigheden zou moeten tot stand komen. Ook wordt als ren vredesymptoom aangevoerd, dat do uiterst beweeglijke Keizer Zaterdagavond weer eeni ge heeren by zich gmnoodigd had, waaronder de Ministers Zedlitz en Miquel, dezen heeft te kennen gegeven, dat hij hoopte dat de heeren tot eon ver- gelijkiBoudec komen. Men begrijpt, dat de sociaaj-democraton zich de handen wrijven van pleizier over den loop dor zWk^a zulk een verdeeldheid in het politieke kamp hadrijia rij juist geweuscht en de gelegenheid is schoon/»2ïe gehate bourgeoisie nog meer aan den wand te dMpksn. Bezitten de vrijzinnig denkenden in het koninkrijk Pruisen tegenwoordig woinig roden tot tevredenheid over den „nieuwen koers," ook de Hongaarscbe regeering heeft geen grond tot voldaanheid over de gebeurtenissen der laatste dagen. In strijd pet aller verwachting is de uitslag der algemeene verliezingen voor haar verre van gunstig. Wel zal «ij ook in het nieuwe huis van afgevaardigden over oen meer derheid beschikken, doch haar overwinning by de stembus gelijkt, op den keper beschouwd, veel op een nederlaag, Niet alleen dolven in verscheidene arrondissemen ten do aanhangers der regeering, ondanks den krach- tigen officieelep. steun, het onderspit, maar in de districten, waar de oppositie niet zegevierde, bleef zij met zulke aanzienlijke cijfers in de minderheid, dat de overwinning van hot ministerie eene a la Pyrrhus is. Bovendien is de oppositie door het be haald succes zoo aangomoedigd, dat zij bij de her stemmingen nog op nieuwe triomfen rekent. In de regeeringskringen te Pest heerscht diepe verslagenheid over dezen ouverwachten uitslag der ver kiezingen zelfs loopen er geruchten over een minis- terieele crisis I, Dit bericht verdient echter bevesti ging, want het is inUongarije een gewoon verschijnsel dat or bij de algemeene herkiezingen bloed vergoten wordt en dooden en gekwetsten vallen, doch dat oen ministerie er het leven bij zou inschieten is minder overeenkomstig de traditie. Maar brengt de uitslag der stemming ook geen verandering in do samenstelling of de politiek der regeering eu al vindt zij nog een meerderheid in het parlementhet blijft niettemin een feit, dat haar betrekkelijke noderlaag haar prestige heeft aan getast en een gevoeligen knak heeft toegebracht aan haar raoreele meerderheid. Blijkens den in de Belgische Kamer voorgelezen tekst van het regeringsvoorstel loopt dit over de artikelen betreffende bet kiesrecht en de wijze van verkiezing door vertegenwoordiging der minderheden; betreffende de schadeloosstelling der afgevAajsdlgden; betreffende de troonsopvolging en de huweirpren van prinsen betreffende het recht van referendum voor de Kroon, enz. Dit laatste evenals (le proportioneel» vertegenwoor digen werd door den heer Woeste bestreden. De minister Beernaert reide, in antwoord aan den beer Woeste, dat do Kamer natuurlijk vrij is alle of slechts een deel der regeeringsvoorslellen aan te nemen, maar de regeering weuscht dat al hare voor stellen omtrent de punten, waaromtreut zij meent dat er nu tegelijkertijd aanleiding bestaat eene herziening mt te lokken, in discussie zullen worden gebracht. Met algemeene stemmen besloot de Kamer dat de herzieniugsvoorsteilen der regeering tot onderaoek naar de afdeelingen zullen worden verwezen. Het is heiaas een treurig feit, dat bet Nederland sche Volk mot die belangstelling voor de Koloniën toont, welke deze in zoo rumto mate verdienen. Wat ff Nederland al niet te danken aan zyue Kolo- men. Hoeveel schatten zijn er niet uit de verre Oost in de staatskas eu de zakken der kooplieden komen vloeien. Hoeveel grootsche werken zijn niet ten uit voer gebracht van de baten uit Indië En toch, hoe gating is de kennis der Bezittingen die voor Nederland van zoo'n groot belang zijn. Het opgroeiende geslacht zal, dank zij de Hoogere Bur gerscholen, er wel meer van weten, maar wat weten er de raeesteu van, die thans bevoegd zijn Vertegen woord,gers voor de Tweede Kamer te kiezen, voor een iweede Kamer die geroepen ia ook over het lot der Kolomen te beslissen Ik 'héb mij dikwijls af gevraagd, wat daarvan do schuld mag zijn. Het valt niet te loochenen, dat de verwoede strijd tusschen liberalen en anti-liberalen in de laatste jaren alle ge moederen in beweging houdt en weinig rast laat om de oogen naar het schoone Insulindo te wenden. Wol worden er redevoeringen gehouden door dé verschil lende partijen om het partijbelang le bevorderen aan don volke wordt verkondigt hoe goddeloos alle liba- ralistey zijn of welk een wanbestuurders de anti-libe- ralen warenmaar hoe zelden hoort het volk iets over zijne KoloniënZou het niet meer dan tijd zyn, dat de Liberale Party begint met het volk eens beter in to lichten omtrent het heden en het verleden onzer Bezittingen, met meer kennis aan te kweeken omtrent de ons geheel vreemde en onbekende gebrui ken en zeden dier verre gewesten. Met dio kennis zou dan ook de sympathie wel komen, want het „Onbekend maakt onbemind» is hier zeker ook van toepassing. Een goede stap in deze richting is thans gedaan door Dr. Terwogt, den bekenden schrijver van „De .Vader des Vaderlands". Hij toch heeft het reuzen werk ondernomen ons een geschiedenis van Indië te leveren, die met haar duidelijkheid van stijl en aan genomen verhaaltrant zeker eonig in haar soort is en wellicht zal blijven. Ik bedoel „Het Land van Jan Pietersz. Coen, Geschiedenis der Nederlanders in Oost-lndië, aan het Nederlandsche Volk verhaald Do royale uitgave met keurige letter gedruktde sierlyke van smaak getuigende prachtband zou hem die het werk slechts oppervlakkig bekijkt, allicht doen vermoeden, dat hy te doen heeft inet een aardig feeatgeschonk, met eeu lieve salonversioring. Zulk een meening zou ik betreuren uit den grond vpn mijn hart, liet zou mij spijten én voor den Schrijver, én voor den Uitgever, én voor het Nederlandsche' volk. Voorwaar, het boek verdient een beter lot; het b ek heeft een andere rol te vervullen dan die van een salonversiering! Het moet kennis van en liefde voor de Koloniën aankweeken bij heel hot Neder landsche volk, by allen van welke party ook, die het wel meenen met het Vaderland, by allen die de belangen van Nederland hooger schatten dau die van de eigen partij of van een vreemdeling over de Bergen 1 De gekozene zoowel als de kiezer diene te weten, hoe de Koloniën het beste geregeerd moe ten worden, welke belastingen er kunnen geheven worden zonder handel en welvaart te vernietigen, waar de zendelingen kunnen worden toegelaten," zonder gevaar te loopen, dat de altijd op de loer liggende Mohamedaansche priesters een Moedigen opstand legeu ons zuilen verwekken Wanneer die kennis er eenmaal is, gevolgd door de onmisbare sympathie, dan zal het voortaan onmogelijk zijn dat onze Koloniën iu Oost of West bestuurd worden door mannen, die alleen door partijbelang tot die hooge betrekking benoemd, volslagen ongeschikt zyn om haar naar behooreu te vervullen. Daarom begroet ik dan ook het pas voleindigde werk met de meeste sympathie en ik hoop dat ge heel het Nederlandsche Volk eu onze tegenwoordige Uitgegeven bij den heer P. Geerts te Hoorn, in 20 afleveringen, imperiaal 8». formaat, ieder van 2 vellen druks a 0.65 de aflevering. Elke aflevering bevat „eene artistieke in kleuren uitgevoerde plaat„. Een linnen prachtband a 1.25.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2