0 JES 1892. N° 4756. BINNENLAND. ten. Zoon. ONDOÏÏ loegen.” ari 1892, op- 1 ZÜYLEN p van den erdam, Dir. KORLAAR, pel in 3 be- SN PARTIJ bedrijf. Ge- n. Aanvang Donderdag 11 Februari. Nieuws- en FEUILLETON TTit Ixet Le’ver.. wing. ib. Kamer >.27| idrukte N en Zn. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1 ER Co. ppij, firma vraagt in D door De inzending van advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. -12-- - Mioaderlflke Nommer« VIJF CENTEN. üg'AS^ (Naar het Fransch.) EERSTE DEEL. I. een buis op den Boulevard verkoopen De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjke met uitsondering van Zon- en Feestdagen. De prjje per drie maanden is 1.25, franco per poet f 1.70. dichtingen te aan BLAN- jrtentiebpreau van van Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’t welk dea Maandags verschjjnt. t te Kg. bus. ;ave van con ti te Mijdrecht. staakster, het hoofd te briek in eene iwde PEK8O- irkeur jongge- iuw of beiden, it maken van ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte.. AARKLEÜR- in 't gebruik, 85 en 150 aar alleen bjj MS. In het Palais des beaux Arts op het Champ de Mars te Parijs wordt tegenwoordig tentoongesteld eene vliegmachine, uitgevonden door den Heer Dei- prat, directeur der luchtvaartschool. De toestel, waarop de luchtrijder gezeten is, heeft drie schroeven, waarvan in het begin twee met de voeten in beweging worden gebracht; hierdoor heeft de opstijging plaats. Op eene zekere hoogte ge komen, wordt de derde schroef in werking gebracht GOUDSCHE COURANT. GOUDA, 10 Februari 1892. In de zitting der Rotterdamsche Arr. Rechtbank van gisteren werden veroordeeld J. de B., oud 23 jaar, arbeider, wonende te Nieu- werkerk a/d IJsel wegens mishandeling, tot f 3 boete sub*. 3 dagen hechtenis. J. A., wed. van R. C. v. Z., oud 47 jaar, tapster wonende te Gouda, wegens mishandeling van een ambtenaar, tot 15 dagen ge». der bord is geplaatst, om „binnen te treden zonder kloppen,” dan bevindt men zich in een groot ver trek, verdeeld in getraliede kooien, waartusschen een gang loopt naar de kamer van den directeur. Een caoutchouc tapijt (gebro»eteerd) bedekt in die gang den vloer, ’t Is erg afgesleten geen ander bewijs is er noodig om de overtuiging te geven dat die treurige weg voortdurend wordt betreden door een groot aantal ongelukkige», die, eenmaal door de raderen van het octrooi-wezen gegrepen en tus- schen die pletmachine geraakt, telkens en telkens weer terugkomen, eiken dag, tot zij zijn gehakt, ge broken, vermorseld, platgedrukt en, door middel van de nieuwste gebreveteerde verbeterde methoden, alles uit hen. geperst is, wat eenige waarde heeft, geld of denkbeelden. Zoolang hij nog eenige kracht heeft, schreeuwt het slachtoffer, verzet zich en kampt tegen de machine, en aan de raampjes in de kooien, waar achter de bedienden van het bureau hem met on wrikbare kalmte te woord staan, stort hij zijn uit leggingen, smeekbeden en verwijten uit; en dan volgt de uitputting. Maar het uitgeperste slachtoffer wordt onmiddellijk vervangen door een ander, dat dezelfde beproeving ondergaat, met dezelfde klachten, het zelfde lijden en hetzelfde uiteinde. En daaruA vol gen er weer andere. In den regel komt van clientèle dan na er ’s morgens een andere soort den middag en ’s avpnds. Heel in de vroegte, soms nog voordat Barnabé, de kantoorknecht" de deur geopend en den boel op- In de laatste raadsvergadering te Mijdrecht is aan den heer J. Muchall, onderwijzer aldaar, tegen 1 April a. st. eervol ontslag verleend wegens zijne be noeming te Moordrecht. In het rapport der pl. schoolcommissie dienaan gaande wordt hulde gebracht aan den vlyt en de toewijding, waarmede genoemde heer gedurende 8 jaar het onderwijs in Mijdrecht diende. Ook de Burgemeester wijdde in genoemde vergadering een woord van lof aan de verdiensten vau dien onder wijzer en roemde hem als een knap en degelijk man, waarmede de raadsleden geheel instemden. echter had deze. Vele gasten konden zich hierlangs redden. Zij echter die voor in het gebouw waren, moesten de hulp der brandweer afwachten. Een tal rijke menigte was voor het hotel verzameld om hot reddingswerk te zien. De machinist van hot hotel vond op de tweede verdieping een kind, hy nam het op oh droeg het, daar de trap reeds was verbrand voor een der voor, ramen. In zijn overijling om het raam uit te klim men, gleed hij uit en viel op den grond Bij dezen val brak hij armen en ribben en zal waarschijnlijk aan de gevolgen sterven. Het kind bleef geheel ongedeerd. In alle kamers waren reddingstouwen aanwezig. Een jonge vrouw wierp nu een derge lijk touw omlaag en wilde met haar kind naar bene den klimmen. Zij kwam nog gelukkig voorbij de derde en tweede verdieping, maar 15 voet boven den grond werd zij duizelig, liet het touw los en viel naar beneden. Moeder en kind waren beiden onmiddelijk dood. Een politieagent had tegen een ander venster een ladder gezet en trachte nu een vrouw vo r dit ven ster om hulp roepend te redden. Toen beiden op de ladder stonden viel een vrouw, die uit de vierde verdieping was gesprongen, op hen, zoodat allen op den grond storten. De agent en de eerste vrouw werden licht gewond, de andere vrouw werd echter gedood. Op de vierde verdieping zag men een man voor het venster staan, de vlaqtmen dicht achter hem. „Spring toch naar beneden, red je leven”, riep de menigte op de straat. De man keek even naar be- neden, riep toen terug „het kan mij niets schelen, het is morgen nog tijd genoeg" en viel daarop achterover in de vlammen. Met de reddingladders deden de brandwachts uiterste pogingen om nog menschen te redden. Ook bij dit reddingswerk kon men vreesdijke tooneelen zien. Zoo hadden twee brandwachts de ladders be- geruimd heeft, verschijnen de koortsachtig gejaagden, de ongerusten, zij, die reeds door het raderwerk van het octrooi-bureau gegrepen ziju en niet meer worden losgelaten. Zij zijn reeds uit bet tijdperk der groote verwachtingen, welke zij op bun uitvin ding bouwden, overgegaan naar de periode der moei lijkheden en processen. Zij brengen beslissende in lichtingen over hun zaak, die al maanden en jaren hangende is en dim dag een grooten stap voorwaarts moet doen of zij komen met een nieuw voorschot, of met de afdoening van kosten, waarmede ze ten achter waren waarvoor ze zich eindelijk dien ochtend, door een laatste opoffering, het noodige geld hebben verschaft. En terwijl zij wachten op de komst van de ambtenaren of van den directeur, vertellen zij hun leed, hun hopen en vreezen aan Barnabé, die hun met zijn veger in wolken stof hult. Na dezen is ’t de beurt van hen, die voor de eerste maal de kruk der deur van het „Wereldbu- reau” in de hand nemep. Zij hebben er een vaag besef van, dat een octrooi of een fabrieksmerk hun uitvinding moet beschermen ol hun eigendom der vruchten er van moet verzekeren en zij komen om voorlichting in hun onkunde. Wat moeten zij doen Zij zijn vol vertrouwen en vol moed zij worden ge dragen door de vleugelen van de fortuin of den roem. Want zij zijn er immers zeker van, dat ze een geheele omkeering in de wereld zullen teweeg brengen, met hun uitvinding, die hen rijk zal maken, doch niet hen alleen, maar ook allen, die haar zul- en door middel van eon breed roer de gewenschte richting aan de vliegmachine gegeven. De geëxposeerde toestel, een soort van velocipede, is echter nog veel te zwaar om het doel te bereiken, en moet dan ook slechts alt de belichaming van het hoofddenkbeeld worden beschouwd. Men zal nu eene lichtere fabriceeren, die hoogstens 35 IC G. weegt, en jokent daarmede de groote snelheid van minstens 100 kilometers per uur te bereiken. De uitvinder wordt door de departementen van oorlog en marine gesteund, waaruit tot zekere grenzen mag worden afgeleid, dat hel mogelijk wordt geacht, dat deze uitvinding practisch nut kan opleveren. De Daily News bevat uitvoerige byzomterheden ovor den grooten brand te New-York. Het „Hotel Royal” was een der oudste hotels der stad, het ge bouw was vijf verdiepingen hoog en kon 200 gasten herbergen. Zondag waren alle kamers, op 4 na, bezet. Des nachts te drie uur ongeveer ontdekte de machinist van het hötel, fyfe er brand was uitge broken in de lift, in het midden van het gebouw. Onmiddelijk waarschuwde hjj de brandweer. Ook de boekhouder had den brand ontdekt. Het was hem echter onmogelijk alle gasten te waarschuwen, zoo snel breidde het vuur zich uit. De machinist vau een voorbijkomend luchtspoorweg, de vlammen ziende, stopte en opende de stoomfluit. Dit wekte de gasten en ook de omwonende personen. De brandweer verscheen eerst 15 minuten nadat de brand was ontdekt. Het geheele gebouw stond nu iu vlammen, zoodat men besloot geen water te geven, maar alleen alle krachten in te spannen om de men schen te redden. Voor alle vensters verdrongen zich menschen, schreeuwende om hulp en zich gereed makende om naar beneden to springen. Voor aan het gebouw waren geen brandladders aangebracht; de voorgevel 1) Aan hot balcon van een huis op den Boulevard Bonne-nouvelle te Parijs leest men, mei groote ver gulde letters W ereldbureau voor uitvinders. En op twee koperen platen op de deur der eerste 'verdieping, welke toegang geeft tet de bureaux, vindt men dit opschrift nog ecus herhaald, met een opsomming van de zaken, waarmede het wereld bu reau zich belast „Verwerven en verkoopen van octrooien van uitvinding, in Frankrijk en in het buitenland betwisten en verdedigen van brevetten van uitvin ders iu alle landen der wereldopsporen vroeger verleende octrooienvervaardigen teekeningen. iiDe Kosmopoliet, geïllustreerd weekblad. „Chaberton, directeur.” ’Voldoet men aan de uitnoodiging, die op een an-

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1