C’, NIS. I AZEN, geschilderd» Janskerk te'. II rEN )EN BINNENLAND. 1892. 0° 4758. I.-"* w Zaterdag 13 Februari. en TTït Ixet Leven. xp. Cognac flesch. np. Cognac liner Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, I FECILLETOX p! I SI O Si 0. tonden. I n De inzending van advertentiën kan geschieden tot eén uur des namiddags van den dag der uitgave. S—H-É!— benoemd Jhr. Mr. W. Th. van Doorn, Advocaat te ’s Graven hage, 23 Laan van Meerder voort, aan wien zij, die iets van die Maatschappij meenen te vorderen te hebben, hunne schuldvordering kunnen inzenden. ij in her- Aizoaderljjke Nommera VIJF CENTEN. II zijn 3 maande- I kunnen worden voor me- 1 (Naar het frantch.) zotteklap den neem mijner I EEBSTE DEEL. L gesteld bij De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Café van •RN, De prjjs per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. HANDEL. A G ER ITZ, ZONDAG, ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1 5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte.; Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgeuomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschjjnt. rerpakking lags te 5 uur. Rang. ft. - 2990.* - 2909.. - 2926.- - 2448. i id STRAAT- jjf maanden. r. Bijzonder d. ladureinir onze firma enz. door nstig z0n. >mt steeds sten, pro- GOUDSCHE COURANT. van het Zieken- en druk bezocht was. Grauw, heette den GOUDA, 12 Februari 1892. Heden morgen werd in het Lokaal «Vredebest* van den Heer Hardijzer aanbeateed ten behoeve van de bh. van de Pavoordt, hot bouwen van een Win kelhuis en het bouwen van een magazjjn-gebouw. Ingeschreven werd door Perceel 1. Perceel 2. Totaal. W. de Jong, Gouda 7330.— f 8315.— 10645.— Fluit, Woerden -7240.-3100.-10340.— - - - -10190.— - 10038.— - 9200.— - 8969.— hare jongste lingski in het - 7240.- Smit en Zoon, Gouda - 7 200.- C. H. Wilteuburg,« -7129.- D. Amesz, n - 6274.- L. van Blokland, - 6521.. Den Hoed, - 5996.- 2120.- 8116.— denis der Si- keningen enz. erljjk levens- ie Gebroeders abcih. jnts. IINKMAN-^ iKUAN 8t ZOO*. behoort by het binnentreden van zulk een heer, die zoo echt chic, zoo echt pschut is; nog daargelaten, dat zulk een hooggeplaatste persoonlijkheid een ge* wenschte echtgenoot zou juffrouw Saint-Christeau. Mijnheer, sprak Barinc op bevelenden toon, ik verbied u, in uw zotteklap den naam mijner dochter te mengen. Ge hebt mij niets te verbieden, noch ie be velen en de toon, dien ge aanslaat, is hier misplaatst. ’tZou misschien nog te pas komen» indien ge mijn heer de Saint-Christeau waart; maar nu ge toet uw fortuin ook uw adeldom zijt kwijt geraakt, om dood eenvoudig vader Barinc te worden, ambtenaar op het kantoor Chaberton, niets meer en niets minder dus dan ik zelf, nu is het belachelijk u zoo aan te stellen tegenover iemand die uws gelijke is. Wat uw dochter betreft, ik heb het recht vanchaar te spreken, haar te beoordeelen, haar te krltiseeren, om haar te lachen zelfs Mynheer! Ja, beste vriend, om haar te lachen, allerlei praatjes omtrent haar rond te strooien.... omdat zij een artiste is. Wanneer men door een opeenvolging van rampen, men weet er bier over mee te praten, zijne dochter hel atelier Julian laat bezoeken, en in de Salon kleine stukjes laat tentoonstellen die nog volstrekt niet zoo slecht zijn, waarvoor men overal om een belooning bedelt, dan komt die fierheid niet te pas. Gisterenavond werd in het Veteenigingsgebouw eene algemeene vergadering gehouden Weduwenfonds vProvidentia" die De Voorzitter, de heer J. de leden welkom en deelde mede dat deze vergadering die op een werkdag wordt gehouden, was belegd om in de eerste plaats te trachten de Zondagverga- deringen af te schaffen en tenftweede om de leden met den afloop der influenza, betreffende de uitkee- ring aan zieken, mede te decielen verklaarde daarna de vergadering geopend. Vervolgens noodigt hy den Secretaris-Boekhouder uit de notulen te lezen, die daaraan voldoet, wel ke worden goedgekeurd, waarna hij wordt uitgenoo- digd mededeeling te doen tyA de uitkomsten van het le Kwartaal. De Secretaris-Boekhouder «vang lyksoh. verslag ongeveer aldua^wh Geachte Vergaderden 1 Het zal zeker de meeaten uwer niet onbekend zijn dat het le kwartaal van het 18e boekjaar zeer veel uitgaven vorderde voor uitkeering aan zieken, doch het is eene vereeniging waarvan wij lid zijn die zich niet met godsdienst of politiek inlaat, maar enkel zieken, kraamvrouwen en weduwen geldelijk steunt, - zoodat zij door vele uitkeeringen juist bewijst, nut- leden, tig en noodzakelijk te zyn. Dat er bepalingen door U zijn vastgesteld waardoor het bestuur gemachtigd is nauwlettend toe te zien of de zich als ziek mel dende leden, werkelijk ziek zyn, is niet meer dan hoog noodig, en dit blijkt steeds, vooral in den winter, wanneer de werkzaamheden stilstaan of zeer slecht zijn en als dan de bronnen drr liefdadigheid gaan vloeien en de man ziek of maar eenigszins in Als men de Kloosterstraat te Oudewater passeert, riet men in een blok huizen de stadswapens van Delft, Oudewater en Alkmaar. De combinatie dezer wapens, weleer in eone der voormalige poorten ge plaatst, herinnert nog aan de onderlinge gelijkstel ling van het poortersrecht in deze drie steden, een recht dat reeds van de 15e eeuw dagleekende en nog in de eerste helft der 18e eeuw door gemelde steden als geldig moet beschouwd geworden zyn. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat de naamlooze vennootschap //Verzekering- en landbouw- inaatschappij de Eersteling,* aanvankelijk te Amster dam, daarna te Utrecht en later te 's Gravenhago gevestigd, in staal van faillissement is verklaard door de Rechtbank van ’s Gravenhage. Tot curator werd 3) Een luid gelach klonk uit alle kooien. Wellevend was woedend; hy vroeg zich érnstig «C of hij Jugu niet moest vermoorden; maar een geschikt antwoord kwam hem niet in de gedachte. Een oogenblik daarna begaf hij zich naar de deur, met plan om heen te gaan, maar hij was te driftig om zóó het veld te ruimen; men zou hem van laf heid beschuldigen en hem uitlachen als hij weg was hij keerde dus op zijn schreden terug en sprak op gedwongen schertsenden toon: Zeker zou ik misplaatst zyn geweest in de «slons van mijnheer en mevrouw Barinc de Saint- Christeau; maar met mijnheer Jugu zou dat niet het geval zyn geweest. En als Barnabé, die van avond de betrekking van //introducteur des ambassadeurs” »1 vervullen, met zyn fraaie, schorre stem zou heb ben aangekondigd//Mijnheer Jugu”, ware er bepaald •oene opschudding in de salons ontstaan, zooals dit De landbouwafdeeling te Oudewater besloot in vergadering voor rekening der afdee- lingskas een drietal runderen, later aan te wijzen, Rundveestamboek te doen insehryven. Zwyg; ik wil dat ge zwijgt. De toon had Wellevend moeten waarschuwen, en hij zou verstandiger gedaan hebben niet voort te gaan; maar in den rol van uitdager, dien hij elk oogenblik op zich nam, aan dit uitdrukkelyk bevel te gehoorzamen zou den schijn hebben, alsof hij be vreesd werd en de vlag ging strijken, en bovendien, hij was niet bang voor twist, integendeel. Neen, ik zwijg niet, sprak hij, neen, neen Ge wordt vervelend riep Moriset hem toe. Reden te meer om voort te gaanhet is 6 uur 52 minutenge hebt nog acht minuten, want geen van u heeft den moed weg te loopen vóór het zeven uur heeft geslagen. Uw dochter heet Anie, nietwaar mijnheer Barinc? Barinc antwoordde niet. Een zotte naam. Ge hebt haar dien zeker gegeven, omdat ge het gemakkelijk vondt, zoo’n naam, die met Anie begint. Anie, nietwaar? Ani sette Dan zou het een eigen schaps woord voor haar karakter zijn. Kunt ge onze kameraden nu niet met rust laten, zonder elk oogenblik hun boosheid op te wekken? viel Moriset in *t is onuitstaanbaar, dat wij eiken avond uw onbeschoftheden moeten verduren, die gy misschien heel geestig vindt, maar die door ons, ik spreek uit naam van allen, heel laf worden ge vonden. Juist omdat iedereen tegen hem was, wilde Wel levend niet toegeven, en met de koppigheid van een of ander lichaamsdeel iets meent te bemerken waardoor hij zijn ziekenbewijs kan doen invullen. Van de 50 dergelijke gevallen, komen er zeker 45 voor bij die personen die van gemeentewege genees kundige hulp erlangen, en in den regel niet kunnen verdienen wat zij van de vereeniging als ziekengeld ontvangen. Hoe treurig dit ook is, kan de ver eeniging van het ziekenfonds geen uitkeeringsfonds by werkeloosheid toevoegen, al werd de contributie verdubbeld. Ook bij de andere hier bestaande ziekenfondsen ondervindt het bestuur die onaangenaamheden, doch doordien hun ledental veel kleiner is dan bij ons, als van zelf, in mindere mate. Zijn er in den laatsten tijd over het algemeen andere regelen toegepast in de verbetering van ar- menzorff, ook in de ziekenfondsen is dit hoog noodig, en vooral in die, waar ieder als lid wordt aange nomen. Het radicaalste middel zou m. i. zijn dat al de personen die aan genoemde euvelen mank gaan, zich van onze vereeniging afscheidden, om onder ling eene vereeniging op te richten die aan wenschen voldoet, terwijl van die vereeniging zeker gaarne personen als bestuurders zouden willen fun- geeren, die in den regel aanmerkingen maken, niet tegen het bestuur, maar achteraf, niettegenstaande zij zich met het reglement in de hand, kunnen over tuigen, hoe moeielijk de taak is voor een bestuur van eene zoo groote vereeniging met een 450-tal van uiteenloopende ideën, en, ware het niet dat een groot aantal ijverige werklieden, die nooit eenig misbruik van hun ziekenbewijs maken, zich onder onze leden bevonden, het zoude eene totale onmogelijkheid zyn, vooral in tyden van algemeene ziekte, aan de verplichtingen te kunnen voldoen. Het is dau ook aan laatstgenoemden te danken, dat de uitgaven niet nog grooter zijn geweest, want zoowel als het bestuur rekening moet houden met het

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1