POTTEBAKKERS. BIMSmOBT, volkomen met het vak op de hoogte. Loon naar bekwaamheid, om als Hoofd van de ge noemde Inrichting op te treden. Chocolade en Cacao. BIN? Openbare Verpachting 1892. Nieuu JFEU TTxt 1: PETHOLEUM-NOTEEHI\GE\ van de Makelaars ADVERTENTIËN. Dinsdag 23 Februari 1892, Terstond gevraagd Stollwerck’a Chocolade en Cacao Baltenlandscb Overzicht. Gebrl Stollwerck’s Bij deze Cooi en Gouda. Snelpersdruk van A. Brinkman A Zook. Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam van d Bouw- en Graslanden en verschillende perceelen Vischwa ter, van de Spoorweglijn ütrecht- Gouda van den voonnaligen Rhijn- spoorwegvoor den tijd van vijf jaren- Mevrouw VALETTE, Blaauwstraat H 11 vraagt tegen 1° Mei een zindelijke DIENSTBODE, goed kunnende koken en werken. Zich in per soon te vervoegen tusschen 8 en 9 uur 's avonds. W. G. BURGER, Wasch-Inrichting Zeiet. 27 Brevets als Hofleverancier, 44 Ecre-Dlploma's, gouden enz. Medailles; ADVERTENTIEN G Afzoaderlyke N De in te om i ij De prjjs per d per poet 1. rijn, dat er nooit meer 80 kon worden behaald, .H l« i XI Men schrijft on hier ingenomen Mr. J. T. O. Viru Dit bleek reeds g gemeente even b vlaggen getooid, voornemen ZEd. to vieren. 6 u i 1 GOUD In de gisteren lijkscbe vergaderi h Burgerplicht" wt goedgekeurd, terv van (Ie hh. J. J. bedankt hadden, Kerkhof en A. 0. De markt was hcdeqflauw, Loco Tankfust 7a85. Februari-levering 7,20. Maart- levering 7.10. April- Mei- Juni- Juli-levering 695 Augus- tus-levering 7.05. September October- November en December-le vering 7.15. En juist du Donderdagavond Waddingareen, de gehouden van de Vereenigir.g bestai reeds geklommen i cent, en wanneer riek is, wordt hij op het langst. De ontvangsten un contributie 69, un renten inkomsten overtro een tekort was var voordeelig saldo ruim 1620 bt ten overstaan van den te Woerden gevestigden Notaris Mr. F ÜHRI 8NETHL AGE, op 's morgens 10 uur, in het Koffiehuis van den Heer E. VERSTEEG aan het Spoorwegstation Woerden, Meerdere inlichtingen geeft de voornoemde Notaris. GEVRAAGD een DRAAIER bepaald voor klein goed te draaien. Aanbiedingen onder No. 2175, aan het Bu reau van dit blad. De uitgave dez< met uitzonder Zg, die iets te vorderen hebben van- of ver schuldigd zyn aan de Nalatenschap van Me juffrouw JOHANNA SUSANNA KOO- REV AAR, gewoond hebbende te Gouda en aldaar 19 Januari jl. overleden, worden ver zocht daarvan vóór den 1» MAART a. s. op gaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris G. C. FORTüIJN DROOGLEEVER te Gouda. in dienst te treden een BEKWAMEN Doeimatige, door de nieuwste uitvindingen op machinaal geniod. verbeterde fabricatie uitsluitend gebruik van fijne en fijnste grondstoffen, garandeere: len verbruiker van oen nanbeveienswaardig fabrikaat, nauwkeurig beantwoordende aan den inhoud der resp. Etiketten. De Firma behaalde; een bewijs van uitmuntend fijn fabrikaat Keeds 1874 schreef de Accademie national de Paris: Noub voua décernons une Medaille d’or première cl as me en consideration de votre excellente fabrication de Ohooolat, bonbons varies etc. etc. Stollwerck’s fabrikaat is verkrijgbaar bij H. H. Confiseurs, Banketbakkers enz. enz. Generaal vertegenwoordiger voor Nederland Julius Mattenklodt, Amsterdam, Kalverstraat 103 bleef het verhinderen der afscheiding van Ierland door Gladstoniaanschen Home Rule. Overigens be hield hij zich volkomen vrijheid voor in alle aan de orde quaesties, maar merkte op, dat de conservatie ver. en gematigde liberale Unionisten in hun poli tieke meeningen in de laatste jaren belangrijk tot de zijne genaderd waren. De uitzichten van de Gladstonianen bij de aan staande verkiezingen zouden bij nadere berekening niet zoo gunstig zyn als zij Rich vroeger hebben voor gespiegeld. De groote man de? verkiezingsknepen, de heer Schnadhorst, zou na «ernstige" berekening tot de slotsom gekomen dan een meerderheid van de foren meegeteld. Het wetsontwerp op de openbare scholen in Pruisen bevat één regeling, waarmede ook de tegenstanders zich kunnen veroenigeji. Dit zijn de bepalingen, waarbij wordt vastgesteld in welke verhouding de kosten van het onderwys door staat, gemeente of andere lichamen zuilen wor den gedragen. Beperkte men het ontwerp tot die bepalingen, dus heeft de vrijzinnige pers betoogd, dan zou alle verzet tegen het ontwerp onmiddellyk ophouden. De minister van onderwijs graaf Zedlitz heeft ech ter in antwoord op die opmerking in de commissie van rapporteurs verklaard, dat hierop geen kans be staat. Een poging om den strijd om de beginselen der wet dus te ontgaan, zou niet op de toestemming der regeering kunnen rekenen. Men is dus nog even ver als te voren. Zeer opmerkelijk is intusscheu dat de reaction- nairen in de voorbereidende Rijksdagcommissie reeds een nederlaag hebben geleden. Op voorstel van den vrijzinnigen afgevaardigde Rickert werd met alle stemmen behalve die van het centrum en der Polen besloten, aan te bevelen, pa- ragr. I der wet aldus te veranderen «de openbare volksschool is een instelling van den Staal en staat onder zijn toezicht". En als een tweede nederlaag mag wel worden aan gemerkt de omstandigheid dat 102 hoogleerareu van een der voornaamste hoogescholen in Duitschland, de universiteit van Halle^—Wittenberg, een verzoekschrift tegen de wet hebben ingediend. Tot de onderteekenaars behoort prof. Kraus, die katholiek is. in alle Binnen- en Buitenlanduche Cou ranten, worden dadelyk opgezonden door het Advertentie-Bureau ran A. BRINKMAN en ZOON, te Gouda. Het compromis in België, tusschen de regeering en de clericale meerderheid tot stand gekomen en waardoor de dreigende ministerieele crisis is afge- wend, is te danken aan het initiatief van den heer de Lantsheere, president der Kamer, die Diasdag avond aan de conferentie van den Koning met den minister-president Beernaert ten paleize heeft deel genomen. Het 6e punt van het den 2en dezer maand ingediende regeeringsvoorslel, iuhoudende dat de her ziening wenschelyk is: «van art. 67, hetzij door eene wyziging van zijnen tekst, hetzij door invoeging in hoofdstuk II, afd. 1, v«n eene nieuwe bepaling, welke den Koning, behoudens het ministerieel con traseign, de bevoegdheid schenkt het kiezerskorps te raadplegen” wordt door de regeering ingetrok ken en vervangen door het voorstel om eene nieuwe alinea toe te voegen aan art. 26, handelende over de uitvoering der wetten door den Koning, van de zen in houd: «De wet zal de gevallen en de voor waarden vaststellen, waarin en waaronder de Koning het kiezerskorps onmiddellijk raadplegen kan," Door dit compromis, zegt het officieuse Journal de Bruxelles, «zal het koninklyk referendum even min verworden als aangenomen zijnde quaestie blijft voorbehouden en de beslissing zal berusten bij den wetgever der toekomst," Naar hetgeen de bla den dan ook mededeelen, hebben de beer Woeste en zijne vrienden zich met dit compromis wel ver- eenigd, maar zich uitdrukkelijk voorbehouden, zoo wel in de Constituante als later, zoo er eene wet tot regeling dezer zaak mocht worden aangeboden, het referendum tot het uiterste te bestrijden. De afdeelingen der Kamer hebben de Regeerings- vobretellen tot herziening der Grondwet behandeld. Vijf hebben het voorstel aangenomen tot uitbreiding van art. 1 betreffende het aanwerven van koloniën, Een andere der 7 afdeelingen heeft zich voor het geheele plan verklaard, terwijl de terende sectie zieb een beslissing voorbehield, op grond dat de quaestie naar haar meening in verband stond met het refe rendum-plan. De verschillende voorstellen voor par lementaire hervormingen zyn zonder groot verzet aangenomen, met uitzondering van datgene, waarbij voorgesteld wordt aan de Kamer de bevoegdheid te ontnemen, zelf over de geloofsbrieven der leden te oordeelen. verworpen. Dit voorstel werd door 2 afdeelingen Art. 58 moet worden gewijzigd in dier voege, dat alle Konipkl. prinsen in den Senaat kun nen worden toegelaten. Twee afdeelingen waren tegen deze wijziging een sectie wilde de bepaling invoegen dat een prins, die zonder Koninklijke toestemming een huwelijk aangaat, het recht op den troon ver liest. De wijziging van art/61, om aan koning Leo pold II toe te staan een opvolger aan te wijzen in geval een mannelijk nakomeling ontbreekt, werd door alle sectiën aangenomen. De beschikking betreffende het referendum zou aan art. 61, dat de bevoegdheden des Konings regelt, moeten worden toegevoegd. In het Engelsche Hoogerhuis liep de behandeling van hot adres van antwoord vlug af, zooals gewoon- lijk. Het eenige punt, waarover de premier met eenige uitvoerigheid sprak, was de Egyptische zaak. Het debat over het adres van antwoord in het Lagerhuis is heel kalm begonnen. Onder voorzitting van den hertog van Devonshire, vroeger Lord Hartington, hielden de Unionistische leden van het Lagerhuis een vergadering. De her tog dankte de aanwezigen voor hun steun gedurende de zes jaren, dat hij in het Lagerhuis hun leider was cn betuigde rerder dat hij, ofschoon gedwongen zyn plaats in het Lagerhuis verlatend, volstrekt niet van plan was zich aan de politiek te onttrekken. Dooor sir Henry James werd voorgesteld Joseph Chamberlain tot opvolger van Lord Hartington te kiezen. Dit geschiedde met alle stemmen, nadat Chamberlain verklaard had, dat hij met de meeste aanwezigen bleef verschillen in de quaestie van het al of niet laten voortbestaan van de Episcopaalsche Staatskerk, Hij bleef bij zijn gevoelen en was ook in niet? van zijn vroeger uitgesproken meeningen veranderd. De groote quaestie, die allen samenbond, was en dat ge hem dien v riset, aan wien z zekere meerderheid dat hel een lesje i Als ge daaro antwoordde Ladve van monschen, die die geen grooter meraden lastig te en zal ons blijve gedrag van mijnh getrokken. Ik kan dier Jugu. Die is goed! Ik bedoel Barinc. doch dit eigenlyk meer beschouwde als een dienst, die hij dien burgermaii bewezen had en die door zijn trotschheid bijna zijn zoon ongelukkig maakte. Het in slaap gaan aan de speeltafel, het langzaam ontwaken, de genadige fierheid waarmede hij de toestemming gaf tot het huwelijk met Mfj. Mercier, het, werd alles zeer schoon weergegeven. Vergissen wij ons niei dan ging vroeger, toen Albregt de rol speelde, het bedwelmen van den Ridder door Raymond vergezeld van een zachte mu ziek, doch ook zonder dat was bet een schoon too- neel, dat diepen indruk maakte. Ook de hh. van den Heuvel en van Biene en Mej. van Zuijlen kweten zich verdienstelijk van hun taak.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 3