VOORT. Jaarlijksche Groote Opruiming. EEN STELREGEL Zuiver Vlaumsch LINNEN, H* Ej Ej Ej Rj Sj Eenig Depót van Reynwit's Boonekamp-Elixter. VOORTZETTING BAHLMANN Co. ZUIVRRF FRANSCHE WIJNEN. VERVOEDER. ADVERTENTIES Alg. iMederl. Werklieden-Verbond Afdeeling GOUDA. OPENBARE VERGADERING Dinsdag-16 Februari 1892 Spreker: de heer Th. DB ROT van Rotterdam. Een ballet voor 't oog cn een blijspel op de tong, is de Kristalheldere CITROEN PUNCH van J. F. Herman A Zn., Tiendew. breedte 9,8 ,i|4 6!4 9|4 10(4 per el 18 ct. 24 ct. 27 ct. SO ct. 621!sct. 3z Zxl. Adres: WIJDSTRAAT A. 172. GOUWE C. 13, Gouda. waar Wj eene groote partij diverse LAPPEN die tot extra lage prijzen zullen Worden opgeruimd. GOUDA. Firma J. WELTER, Hoogstraat, Magazijn van CORSETTEiV en ÖNDËIKiOED, fi£> Likdoorns, Eeltknobbels, etc. Voor kt Dagelijks die Leven regelmatig moeten gebruiken", 't Is meer dan erg. Kaeting*ft Bórst-Pastillen," bij hoest, asthma en bronchitis als het meest werkdadige geneesmiddel aanbevolen, by welke aankondiging vermeld wordt «Zy kunnen door de zwakste gestellen verdragen worden" en «zij zullen u genezen en «geen een na deel aan uwe gezondheid berokkeuen," bevatten, onder meer, «Ipecacuanha-wortel" en «zeealuin (Spilla) het eerste een sterk «braakmiddel," het tweede een stof, die onder de «vergiften" wordt gerangschikt. Beide stoffen worden wel door de geneesheeren voor geschreven maar met de noodige voorzichtigheid, en het is ieder ten «sterkste af te raden," de genoemde pastilles, als een onschadelijk raiddel, op eigen hand te gebruiken. Het denkbeeld van Alex. Dumas, om het tot een regel te maken, dat men aan hen, die uit eten gaan de gelegenheid geeft een bijdrage af te zonderen voor hen, die geen eten hebben, vindt ook hier een be gin van toepassing. Eenige Amsterdamsche dames hebben het initiatief genomen, busjes te laten maken en deze met eene circulaire aan families gezonden, van welke zij in stemming met het denkbeeld mochten onderstellen. De bussen, voorzien vau een slot, zijn genummerd en geven Dumas' zinspreuk«Qui dine donne," in het hollandsch overgezet«Eten en laten eten" te lezen. Voorts staat het doel, waarvoor de bijdrage geschonken wordt, er op uitgedrukt«Ter verschaf fing van huisvesting en voeding aan onbehuisden in Nederland," terwijl de bijvoeging25 ct. de strek king heeft, gastvrouw of gastheer en gasten te doen weten, dat men geen giften van hoogor bedrag be geert, opdat de toepassing van den maatregel voor niemand hinderlijk worde. In de circulaire lezeu wij o. a «Willen de bijdragen, die op 25 cents per persoon gesteld zijn, werkelyk aan het doel beantwoorden, dan is centralisatie bepaald noodzakelijk. Daarom wil men ze, om in den geest van.Dumas' denkbeeld te blijven, bestemmen voor een doel, dat recht heeft op de algemeene belangstelling, namelijk, het ver leunen van huisvesting en voedsel aan ieder, die zonder dak is. De gelden zullen dan worden afgd- drageu aan het Comité to^ het verleenen van huis vesting aan onbehuisden in Nederland, dat zich te Amsterdam heeft geconstitueerd." Naar de Amsterd. verneemt zijn thans reeds 55 dier bussen geplaatst en behoort onder de voorstan ders van deze zaak ook de burgemeester, de heer Veuing Muinesz. In vele andere steden van ons land hebben zich evenzeer verscheidend personen bereid verklaard «het eten en laten eten" oDder de aan dacht hunner gasten te breugen, zoodat men hoopt dat deze zeer natuurlijke en eenvoudige beoefening der liefdadigheid te Amsterdam weldra hier bur gerrecht zal verkrijgen. Do Parijsche correspondent van het hbld schrijft Het oudste lid in jaren der Nederlandsche kolonie te Parijs, mevrouw de weduwe de Haan, geboren barones Tengnagell de Baad, vierde 9 Februari haar 1 Olsten verjaardag. De consul-generaal dor Neder landen, de voorzitter en de vice-voorzitter der Ne derlandsche Vereeniging alhier, en een groot aaotai harer vrienden kwamen baar in hare woning te Passy bezoeken om haar te wenschen, dat ïij nog lang voort zal gaan een krachtig bewijs te zijn, hoe goed zyn tuintje, allen genieten van een prachtig pano rama, het eeuige wat het voor heeft en roenschen met krachtige boenen en sterke longen doet beslui ten, dagelijks dezen heuvel te beklimmen, waarop men meer afgezonderd is van Parijs, dan wanneer men te Bouaau of te Orleans woonde. Een dezer huisjes werd bewoond door de familie Barinc, maar bij hem was het niet de bekoring van het uitzicht geweest, die hen had doen besluiten, zich hier te vestigen, maar wel geldelijke moeielijk- heden. Hun fortuin was versmolten, hun goederen ver kocht, en zij waren geheel zonder inkomen, toen een vriend, wien do armoede niet van ben had verwijderd, Barinc had aangeboden, zijn bezitting te beheeren, en als vergoeding een dezer woningen te betrekken, en zoo nijpend was de nood, dat zij het aanbod hadden aangenomenzij waren dan ten minste onder dak en met eecigo meubels, die nog uit ('en schip breuk konden gered worden, hadden zij daar bun intrek genomen, in afwachting van bet°r, voor en kele weken, voor enkele maanden misschien. De weken en maanden waren jaren geworden en gedurende meer dan vijftien jaren woonden zij in de rue de l'Abreuvoir, zonder vooruitzicht daar ooit vandaan te zullen komen. En evenwel deden zich de nadeelen van dit afge zonderd wonen met eiken dag meer govoelen, niet zoozeer voor den vader, die tegen een ferme wande ling niet opzag, maar meer voor de dochter. de Hollanders in Parijs kunnen aarden. Dat haar langdurig buitenlandsch verblijf de banden met het vaderland niet verbroken heeft, bowezen de talrijke felicitation en telegrammen dien dag uit Nederlaud ontvangen. Jammer genoeg was onze waardige doyenne niet iu staat zelve al deze bewyzeu van sympathie in ontvangst te nemen, daar zij aan de heerschende ziekte, de influenza, lijdende is, en deze zelfs een begiu van pneumonie heeft doon outstaau, dat met het oog op haar zeer hoogeu leeftijd niet zonder gevaar is. Gistoreumorgen vroeg kwam te Amsterdam aan den kop van de Handelskade een Noorsche brik aan, een walvisch achter zich aansleepende. Dit dier is 18 dagen geleden met harpoenen uit kauounon ge schoten, door walvischvaarders gevaugen bij Töus- bergen aan de Noorsche kust. Het werd over Ham burg hierheen gesleept, met het plan het in Amsterdam met de groote stoomkrua.n te lichteu in een expres selij k tot dit doei io Dordrecht vervaardigd vaartuig. Een telegram meldde echter, dat deze reuzen-boot nog niet gereed is en dat deze eerst Woensdag iu Amsterdam kau worden verwacht, zoodat het gevaarte op dien dag zal worden gelicht. Beeds te 9 uur hedeu gisteren stondon talrijke uieuwsgierigen zich op de Handelskade ie verdringen om het grootsto der zoogdiereu te bewonderen. Als een groote breede sloep met de kiel naar boven, lag de walvisch daar, de 4 meter breede staart met kabels bevestigd aan den achtersteven van de Odin. De kop, die een derde deel van het gehuele lichaam beslaat, was onder water verborgen, en slechts de grijze rug met witte vlekken stak boveu het water uit. De lengte van het beest is 22 meter, de breedte 4 meter en de hoogte ib 5 ineter. Het totale gewicht bedraagt ongeveer 50,000 K. G. Het dier geeft eeu zeer onaangename lucht af, doch dit zal spoedig verbeteren wauneer een Berlijusch schei kundige de preparaten in het lichaam heeft gespoten. Zoodra het gevaarte, dat thans versleept is naar de Binnenhaven, voor den iugaug van de Koninklijke Stoomvaartmaatschappij «Nederlaud", in ziju nieuwe woniug is gesjord, wordt het hier in deu Binnen- Amstel bij de Blauwbrug tegen een kleinen toegangs prijs tentoongesteld. Vau hier gaat de walvisch over Botterdam, 's-Gravenhage, Autwerpeu, Brussel eu Keulen naar deu Rijn, waar hij ook iu eenige steden zal worden tentoongesteld. De executie dor anarchisten te Xeres. Omtrent de viervoudige terdoodbrenging te Xeres worden de vol gende bijzonderhedtM gemeld. Dinsdag-ochtend te 7 uur, vier-en-twintig uur voor de voltrekkiug, werd het vonnis in tegenwoor digheid van d geeestelijkeu, dio hen bijstonden, den ongelukkigeo voorgelezen, waarna zij naar de volgens spaansche zede opzettelijk voor hen ingerichte kapel geleid werden, bij het binnentreden waarvan Uuq do handboeien werden aangedaan. Een vau hen, zekere Busigui, weeude bitter, eeu auder, Zarzuela, viel be wusteloos in <ie armen der cipiers. Een derde, La- mela, tooude meer geostkracht en poogde do ande ren op te beuren, en de laatste, Lebryano, toonde zelfs niet de minste ontroering, rookte zijn cigarette terwijl het vonnis gelezen werd, en sprak geen woord. Ten overstaan van vier getuigeu zette hij echter, niet kunnende schrijven, een kruis onder oen stuk, waarbij hij zijn anarchistische gevoelens afzwoer. Zoolang zij nog een kind was, deed het er minder toe, of zij ver van Parijs woonde; zij had haar tuin om in te loopen, om te speleu, om te spitten, te harken en allerlei bezigheden iu de open lucht te doen, met een onbeirensde horizon voor zich, waar door haar oog en geest werden ontwikkeld, terwijl de moeder haar kind verzorgde en droomde van een vergoeding, die de toekomst haar zou brengen, nu de fortuin haar in den steek liet. 's Avouds, wan neer Barinc van het kantoor thuis was gekomen, loerde Anie bij haar vader, en daar hij in alle leer vakken thuis was, teekende eu aan muziek deed, had zij geeu andere meesters noodig; zij werd de gelijk opgevoed, zouder de onaangenaamheden van scholen of kloosters te leeren kennen. Maar het oogenblik was gekomen, waarin de va derlijke lessen niet meer voldoende warenzij moest zich gaan bekwaraou om haar brood ie verdienen, en wat tot nog toe uitspanning was geweest werd voortaan een ernstig beoefenen. Zij ging nu naar het atelier Julian, en eiken dag, welk weer het ook was, regen, sneeuw, ijzel, moest zij den heuvel van Montmartre afdalen, langs gladde en morsige wegen, tot aan de passage van het Panorama. De tocht was lang en bovenal moeilijk. Haar vader geleidde haar by de band, beschutte haar met zyn parapluie en hielp haar de trappen afdalen. In de aodere hand droeg hij voor haar het mandje, waarin het ontbijt lag, dat zij in het atelier opat: lwee harde eieren, een stukje koud vleesch of kaas. Busigui verklaarde, dat Lebryano hem in het on geluk had gestort. Vau 's avonds half elf af werd uiemand meer by heu toegelaten, en bleven zij met de priesters alleen* Vooraf was Busigui door zijn vaderen zijn verloofde bezooht, met wie hij eerlung in het huwelijk zou zijn getreden. Te middernacht telde men 94 polsslagen (het normaal getal is tusschen 60 eu 70), by de anderen van 80 tot 90. Het met zwart behangen schavot was op het plein voor de gevangenis opgeslagen, en daarop stonden vier stoeleu, elke bevestigd aan een paal van ongeveer zes voet hoog en door schutten van elkander geschei den. De veroordeelden bestegen het schavot met hun vier beulen (men heeft er in Spanje veertien) en de priesters en ordebroeders, die met heu don nacht iu de bootkapel haddeu doorgebracht, eu wio (van de priesters namelijk) zij, na gebiecht te hebben de H. Communie hadden outvangen. Na eenige gebeden werden de anarchisten naar hun stoelen geleid en vastgebonden, waarna de beulen hun den metalen band om den hals legden, bestemd om door middel van een schroef, met een achter deu paal aungobrachten hefboom, hen te worgen het bekende toestel, de garrote. Op een gegeven teeken werden de schroeven met eeu ruk omgedraaid, eu de vier waren dood. Den vorigen dag had de bisschop van Cadix in een bijzonder gehoor bij de Koningin-regentes genade voor de veroordeelden gevraagd. H. M. raadpleegde onmiddelyk do ministers, die echter verklaarden, dat zij wegens den ernsiigen aard der gepleegde misle den tot goedertierenheid niet konden radon. Afgevaardigden van werklieden te Madrid, die bij den minister-president Canovas om gehoor ver zochten, ten einde de zaak der veroordeelden te bepleiten, werden niet ontvaugun. Uit vrees voor ongeregeldheden hadden velen reeds Dinsdag Xeres verlaten, doch er waren, zooals men weet, krachtige maatregelen genomen. Te Barcelona (van waar in de laatste dagen weder berichten van verschillende nieuwe werkstakingen ge komen zijo) trokken Dinsdag troepen anarchisten door de straten en voorstedeu, proolomatiën versprei dende, waarin de werklieden werden uaugezet om tegen de executie vau de auarchisten te Xeres te protestfereu, eu vau de winkeliers eischende, ten teeken van rouw hun winkels te sluiten. Hieraan is echter uiet voldaan. Van lieverlede werde i de anarchisten zoo rumoorig, dat do politie, gelijk men uit een tulegram weet, tusschenbeide moest komen, en er een botsing ontstond, waarbij een vrouw door een'revolverkogel werd gekwetst. Verscheiden belhamels werden in hechtenis geno men. Dit verhinderde intusschen niet, dat er des avouds in het hart der stad een bom werd gewor pen, waarbij eeu man omkwam en drie anderen ge kwetst werden. De verontwaardiging over het gebeyrde was groot, en den geheelen nacht trokken patrouilles door de straten. De duder is echter niet ontdekt, Eeu nieuwe prefect, wiens geestkracht zeer geroemd wordt, heeft Dinsdag zyn post aanvaard. Te Cordova hebben een aantal invloedrijke ingo- zeteuen, ten eide de anarchistische propaganda te gen te gaan, in overleg met den bisschop en ouder algeinbeue instemming der burgerij, eeu vereeniging opgericht ter verbetering van den stoffelijkeu fa zodeLjkea toestand der werklieden. HaarlCt.) 's Avonds moest hy echter dikwijls op het kantoor ziju en kon hij haar dus niet thuisbrengendan moest zij de terugreis alleen afleggen. Wat zorg en onrust voor ouders, wanneer zy we ten, dat hun dochter geheel alleen door de straten van Parijs dwaalt; en als die dochter dan bovondiea nog eeu aardig gezichtje heeft en aller blikken tot zich trekt, zoowel door haar twintigjarigen leeftijd als door haar vreemdsoortige kleeding, die noch de vader noch de moeder den moed hadden haar te verbiedenzij droeg een lamelijk kort japonnetje, om het middel bijeen gehouden door een lang blauw, ceintuur, een kort jakjo met eeu vest er onder, ea op het hoofd een wollen muts, de muts, waarvan Wellevevend haar eeu grief maakte. Deze kleeding, zoo afwijkend van de mode, was. zeker wel wat zonderling voor op straat, vodral daar- zij, die zoo gekleed ging, nergens onopgemerkt kon voorbijgaanmaar wie kon vergen, dat het haar, verboden werd 1 De moeder was er trotsch op, dst die kleeding- haar dochtertje zoo goed stond en dat geen enkel ander meisje er zoo aardig uitzag, en in vaders hart deed het een teedere snaar trillen't was immers met enkele afwijkingen de kleederdracht van zijn. geboortegrond. {Worflt vcrpolgd.)) I NGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur ln aansluiting aan do in dit nommer voorko pende advertentie van de afdeeling «Gouda" Algem. Noderl. Werkl.-Verbond, waarin vermeld wordt dat de heer Th. de Bot van Rotterdam het doel van het Verbond in oene openbare vergadering uiteen zal zetten, verzoeken wij' U beleefd onderstaand uit treksel uit het Reglement der afdeeling in Uw blad op te nemeu, ten einde de werklieden en overige stadgenooten eenigszins met onze vereeniging bekend te maken. UITTREKSEL uit het REGLEMENT. Art.- 1. Het dool der afdeeling «Gouda" van het Alg. Nod. Werkl.-Verbond is, het verbeteren van maatschappelijke toestanden in het belang der volks klasse. Zij weu8cht dat dool p'aatselyk te bevorderen, zooveel mogelijk in overleg met patroons en verdere burgerij'oenevens landelijk door alle pogingen te steunen, die vanwege het hoofdbestuur van het Bond daartoe worden aangewend. Bovendien wonscht zij door onderlinge bespreking van bet arbeiders-N raagstuk den leden in te lichten en hunne kennis daaromtrent uit te breiden. Art. 2. Vun deze afdeeling kunnen lid worden, allen die eene ondergeschikte betrekking bekleeden of alleen-werkend patroon zijn en den ouderdom van 18 jaar hebben bereikt. Art. 3. In geen geval worden personen aange nomen, die zich aan misbruik van sterken drank of andere ouzedelijke handelingen schuldig maken. Voor de plaatsing van deze regelen zegt U har- telijk dank Het Besiuue der afd. «Gouda" Alg. Ned. Weekl.-Verbond. MBMMfflB8H8SÏ,SIÏSffSKfiSfiBaa0Hfl8 3* wr.ËSa7/3%Ê®g 0S3 "r Ondertrouwd: WILHELMUS UERARDUS OUDIJK Weduwnaar van Gekretji; Stout KN CORNELIA tan STRAATEN, Wed. van Makinus Johannns Smits. Gouda, II Februari 1892. V Voor de vele bewjjzen van deelneming, zoo van hier als elders ontvangen bij het over lijden van mjjnen geliefden Oom de Heer T. J. DBN HARTOG, betuigt de ondergetee- kende haren harteljjken dank. W. H. BLANKEN. HaaetreclU, 12 Februari 1892. OP des avonds 81/, uur, in het Vereenigingsgebonw Provident ia c. On d sawmr: Wat wil het Algem. Nederl. Werkl,-Verbond? Geen discussie. Entree 5 cent. HET BESTUUR. a 1.60 per liter en 1.30 per flesch, Troebele Citroen Punch 1 60 p. L. f 1.30 p. fl. Heldere Siroop - 1.50 p. L. -1.20 p. fl. Arac - l.lOp. L. -1.—p fl DER per stukjes 40 el. PüTDOEKEN dozijn1.25 Groote NACHTPONNEN THEEDOEKJES - t.10 Dames PANTALONS met Strook Zwaar halfl. HANDDOEKEN doz. - 2 10 j CHEMISES met Kant - 3 50 i SLOOPEN met geborduurde letter Dames FLANELLEN Kinder HEMDJES VINGERDOEKJES dozijn STOFDOEKJES met roede rand en gezoomd dozijn - 0.90 SLOOPEN, geheel klaar doz. 5.75. En vele zeer voordeelige soorten in WIT KATOEN etc. stel geheel linnen 12 Servetten pr. halfl. 1 Tafellaken X 13/» i Dito Damast in prachtige dessins stel TAFELLAKENS, 25, 40 en 60 ceut. ZAKDOEKEN dozjjn 60 cent. - 4.50 I - 6.50 1.25 - 0.70 - 1— - 0.60 - 1.25 - 0.35 - 1.20 De bekende BORDEAUX a 27— per 48 Flesschen, met accijns franco huis geheel Nederland, ook per proef flesch; kwart en half-ankers belegen verkrijgbaar. Voorts alle MERKEN. Prijscouranten gratis en franco. Van alle merken zijn proefflesschen verkrijgbaar. DER OPRUIMING Orthopedische CorsettenenRechthouders. van welken aard ook en tanden hol of aange stoken, worden oogenblikkeljjk en voortdurend genezen door het gebruik van het beroemde Extract van Prof. LEFRIfiS. Prjjs per flacon 35 Cents. vinden radikale genezing bij het gebruik van Prof. LEFRIKS tinctuur. Attesten aanwezig. Prijs per flacon 60 Cents met penseel. Hoofdagent: H. SELLE, Anegang 42, Haarlem. Depóthouder: L. A de VLETTER, Markt 97 (naast het Hotel <de ZALM»). Verschenen en hg den Boekhandel verkrijg baar Leerrede door Dr. J. J. P. VALETOM, Oud-Hoogleeraar. Uitgesproken den 8 Nov. 1891 te Zwolb en den 22en d. a. v. te Gouda. Prijs HO cents, bjj 10 ex. i7'/„ bjj 25 ex. IS cents. ZxpoUe. La RIVIÈRE VOORHOEVE. Wordt TE KOOP aangeboden eene scheeps lading AARDAPPELVEZELS. Brieven franco onder motto: «Vizals» aan de boekhandelaars SCHOLTENS k ZOON te Groningen.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2