Buitenlandse!) Overzicht. paard trapte het stervende dier met de hoeven her haaldelijk op den kop, zoodat het bloed er afdroop en een der oogen, waarschijnlijk door een hoefslag getroffen, er uit hing. Dinsdag jl. is de zooveel besproken klok v*n Ou* dehorne, die zoozeer tegen den zin der ingezetenen naar Brongerga werd vervoerd en die men getracht heeft bij nacht terug te halen, op last het gemeente bestuur, naar Oudehorne teruggebracht. Bij hare aan komst stonden reeds mannen gereed, om den gemeen te-architect en de timmerknechts behulpzaam te zyn, om de klok weer in zijne oude positie te brengen. Zoodra dit was geschied, werd er dapper geluid, waarop ingezetenen kwamen toesnellen, om hunne oude kennis te begroeten. De onverwachte verplaatsing dezer klok van Oudehorne naar Brongerga zal wel licht in den raad een onderwerp van behandeling uitmaken, omdat do verplaatsing is geschied zonder voorkennis van den raad. de toonbank t* overschrijden. «Daar sta jelui nou, wie haalt hem er nu achteruit, mooie revolutionai ren riep verwijtend de president, inaar hy stak zelf evenmin een hand uit om het beginsel ten uit voer te brengen Zoo duurde het geruimen tyd; er werd braaf gescholden, nu en dan eens opgedrougen tot aan het buffet maar verder kwam het niet, missohieu ook wel doordat vier politieagenteu de zaal binnen traden en aan het tumult een einde maakten. Den daaropvolgenden avond leverde Walhalla we der een geheel anderen aanblik op. Tal van socia listen waren namelijk opgekomen om den beer van Asdouk een ovatie te brengen en droegen hem op hun schouders door de zaal met een «Lang zal hij leven De heer van Asdouk besloot niettemin den volgen den dag het lokaal uit eigen beweging te verlaten na reeds te voren zyn ontslag te hebben genomen als lid van de sociaal-demooratisohe partij. recrutenna drie dagen exercitie en drie of vier oefeningen in het schijfschieten kreeg men echter reeds van hen 18, 16 en 12 pCt. treffers. De wonden, door het Mannlicher-geweer veroor zaakt, hebben of een spoedigen dood tengevolge of genezen spoedig. Raakt de kogel een der edele or ganen, dan is de dood byna zeker; maar is dit niet het geval, dan zal de kogel, door de groote voort drijvende kracht en door zyn samenstelling, niet zooveel verwoestingen in het lichaam aanrichten als dc vroegere kogels. Ze dringen nl. door de been deren heen zonder deze te doen splinteren, en kunnen gewoonlyk gemakkelijk worden verwyderd. Tegenover al deze voordoelen (11) staat echter één groot nadeel, zegt de verslaggever leukde groote hoeveolheid ammunitie die het geweer verbruikt. Hot zal dikwijls bezwaarlyk zijn, de noodige ammu nitie mede te voeren. Toch is de schrijver zeer met het wapen ingenomen. Duidelijk is de superio riteit van dat goweer boven het Belgische, waarmede de troepen van Balmaceda waren gewapend, geble ken. De uitwerking in den Cbileenschen burger oorlog kan slechts vergeleken worden met die van het Pruisische Züudnadelgeweer in 1866. Wat de beschaving toch in die 26 jaren is voor uitgegaan 1 Het Neuess Wiener Tageblatt vertelt de volgende geschiedenis. Bij het laatste bezoek van den czaar aau Kopenhagen, wierp iemand een verzoekschrift in zijn rijtuig. De man, eon zekere Ilnitsky, was inge nieur, geboortig uit Philippolis, de hoofdstad van Oost-Rumelie, en vroeg herstel vau onrecht, dat hem door de Russische ambtenaren was aangedaan. Hy zeide, deelhebber te zijn geweest in eene nijver heids onderneming te Kieff, die bijzonder goed slaagde. Zijn genoolen trachtten hem nu over te halen zich terug te trekken tegen schadeloostellipg, maar daar hij weigerde, verzonnen zij eene aanklacht, waarop hy over de Russischo grens werd gezet. Hij keerde naar Rusland terug, om zich te rechtvaardigen, maar werd vijf maandeu in de gevangenis opgesloten. Het volgende jaar sprak hij den Russischen gezant te Weenen, en ten gevolge van het onderhoud, kon hy met een Turksch paspoort naar Rusland terugkeeren. Hij werd evenwel weer in hechtenis genomen, ver dacht van medeplichtigheid aan d#n moord op ge neraal Drenteln. Toen onderging hij 18 maanden gevangenisstraf, omdat hij beschuldigd werd van knoeiorijen in zyn© vroegere betrekking. De volgende poging die hij aanwendde, was de petitie aan den czaar, die niet* opleverde. Eeaige dagen geleden meldde men hem, dat hij aan het Turksche consulaat te Weenen de voorwerpen kon terugkrijgen, die hij bij zyne gevangenschap in Rus land had moeten afgeven. Daarbij was o. a. een ring met een robijn, welke op 6000 roebels werd geschatmaar de steen was door een nagemaakte vervangen, en Ilnitsky wilde bera derhalve niet terug nemen. Hy heeft echter weinig hoop, de echte te zullen terugkrijgen. «De Indische vossen (Tjareuh*) zegt het Bat Hand. «doen wa| slimme streken aangaat, niet voor hun Europeescbe natuurgenoten onder. De eigenaar van een rijstland in 't Buitenzorgscbe heeft een Tja- reuh, die in slimheid menig mensch overtreft. Hij I had h6t dier in oen groot hok aan een lang touw Uit den Haag schryft men aan de Amsterdammer: Een onzer Haagsohe correspondenten schryft ons: Wie in de arbeidersbeweging eenigszins bekend is, weet, dat hier naast het heusche Hof ook het sociaal democratische Hof gevestigd is. Onder dé^vele eigen aardigheden die dit Hof met andere hover. gemeen heeft waardoor menigeen een zwaar hoofd krijgt in den toekomstigen heilstaat behoort ook dat men er, nut als aan een werkelijk hof, in ongenade kan vallen. Dit ondervond dezer dagen een der grootwaardigheidsbekleeders de heer Van Asdonk, laatstelijk kastelein in het socialistisch gebouw «Wal halla v. De heer v. A. stond jarenlang vooraan in de beweging, was geruimen tijd lid van den Centra- len Raad ec afgevaardigd op verschillende congressen ook in het buitenland. In den laatsten tijd echter zag hij zoowel in de partij als in het aan zyne zorgen toevertrouwde ge: bonw dingen gebeuren, die hij alles behalve kop», rijmen met allerlei soorten van «socialistische* déüg- den, ten deele zelfs ook niet met de meest ajledaag- sche zedelijkheid begrippen. Iu de school no Recht voor allen bad hij geleerd zich tegen dergelyke «bour geois hebbelijkheden te moeten verzetten en zoo zweeg hij ook thans niet, nu het gift in eigen boe zem woelde. Spoedig bleek hem echter, dat het een socialist alleen vrij staat de fouten in zijn tegenpartij af te keuren maar dat hij overigens heeft te zwy- gen op straffe van als «partij-gefahrlich" te worden uitgeworpen. Zijn socialistische supérieuren namen zelfs de «klasse-justitie* tegen hem in de armen en sommeerden hem bij «deurwaarders-exploit, om het lokaal Wnlhale te verlaten. Weldra echter keer den zij terug van dezen al te «geleidelijken* weg en besloten, meer in overeenstemming trouwens met het laatste congresbesluit, om den revolutionairen weg op te gaan, d. w. z. zij belegden een vergade ring en besloten in beginsel natuurlijk Asdonk ach ter het buffet weg te haleu en hem eruit te gooien. Dit was echter makkelijker gezegd dan gedaan tusschen beginsel en werkelijkheid lag ook hier nog een groote klove. Wel posteerde zich de heer Do- mela Nieuwenhuis met tal zijner getrouwen voor hot buffet en deed een der laatsten, met een tafel gewa- pond daarop zelfs een aanval doch achter in het buffet had zich de heer van Asdouk opgesteld, gewa pend met een revolver, waarmede hy dreigde den eerste den beste te zulleo neerleggen die het waagde Nauwelyks is de wereld gelukkig gemaakt met de uitvinding van het rooklooze kruit, waardoor men in staat is, veel meer meuschen in korten tyd dood te schieten, of reeds zijn de soldaten wfeer aan 't zoeken naar een middel om zich, op Homerische wijze, door kuustmatige wolken voor den vyaud on zichtbaar te maken. Toen nl. dezer dagen in den Plantentuin te Parijs werd beproefd, door middel van rook kunstmatige nevels te vormen, ter beschut ting van de planten, waren daarbij ook een aantal officiereu tegenwoordig om te zieu, of bet middel ook bruikbaar zou blijken op de slagvelden. Het Journal dee Débat» bespreekt de werking van het Mannlicher-geweer in den Chileenschen burger oorlog. Terwijl philanthropon, economisten, allen die den 'óorlog uit beginsel afkeuren, met schrik vernamen, dat het conflict in Chilf met de wapenen zou worden beslecht, achtten de militairen dit een schoone ge legenheid om een proef te nemen, De werking van het nieuwe Mannlicher-geweer was nl. tot nog toe niet duidelijk gebleken en voor bet Duitsche en Oostenrijksche leger, beiden met dat geweer bewapend, was het dus van niet weinig be lang, te vernemen dat een deel der Congrestrpepun van dit geweer wal voorzien. In de te Weenen verschijnende Reichsicehr wordt nu een verslag gegeven van het gebruik en de wer king van dit wapent in Chili. Volgens den schrijver onderscheidde het geweer zich vooral doorgroote trefzekerheid op alle af standen, dichtbij cn veraf, eenvoudigheid van het aanleereu der behandeling, solide samenstelling, groote zedelijke werking en eindelijk een niet ge ring voordeel betrekkelijke onschadelijkheid der wonden. Men zal echter hieronder zien, hoe ver dat «be trekkelijke" dier zg. «onschadelijkheid" gaat. De uitwerking van het geweer was nl. zoo vree- selijk, dat de soldaten van Balmaceda verklaarden, liever te worden gefusilleerd, dan te vechten tegen een vyacd, die hen als konijnen doodde. Zelfs liepen soldaten uit Balmaceda's leger naar de Congrestroe pen over, alleen om zulk een aardig «moordinstru- ment" in handen te krijgen. De Congrustroepen bestouden hoofdzakelijk uit hoort by een feest, dat om harentwille gegeven wordt; het is heel mooi een goed broeder te wezen, maar 't is nog beter een goed vader te zijn't is mooi liefde te toonen voor de dooden, maar 't is nog beter, die te bezitten voor de levenden. Ik raad je dus aan, eens na te denken of liever om wat voort te maken met je toilet. Daar Barinc hieraan niet dadelijk voldeed, wendde zij zich tot haar dochter mot de woorden Spreek jij met je vader en tracht het hem te laten bogrijpen; ik bedank er voor. Zij ging heen en begaf zich naar de keuken, ten einde Barnabé nog eenige orders te geven. Na een oogenblik stilte vatte Barinc de hand zijner dochter en sprak Ik bad je gaarne dit leed bespaard, maar ik kon er niets tegen doenik kan aaD dit sterfgeval niet deuken zonder een gevoel van verslagenheid, evenmin als ik mij gedwongen kan zien hier te bly- ven, zonder dat mijn gehet-le wezen daartegen in opstand komt, en toch weet je, hoe ongaarne ik mij verzet. Sedert twintig jaar heb ik verschrikkelijk veel geleden onder onze armoede; maar zeker nooit zoozeer als dezen avond, toen ik je over trouwen hoorde spreken, op de manier, zooals jy dat deed, en du, terwijl ik zoo machteloos sta.... Och, lief kind, hoe rampzalig en vernederd gevoelt paeu zich hoe wordt men aangetast in het diepste zijner gene- negenheid, wanneer men b»seft niets te kunnen doen voor hen, die men lief heeft. En zoo staat het toch met mijik zie je bereid elk huwelijk aan te gaan, zooals een ander tot zelfmoord komt, omdat ge, in onze droevige omstandigheden, van de toekomst geen heil meer verwacht, en tevens kan ik niet eens meer een laatste bewijs van genegenheid aan mijn eigen broeder geven. O, armoede, wat zijt ge hard voor hen, die ge in uw macht hebt Hij zweeg, trok ziju dochter naar zich toe en kuste baar. Begrijpt ge, hoe ben, en dat het mijn schuld niet igdflHHSpho oogen vochtig worden In de zaal hoorde men het geluiuvan stemmen. Ga je gasten ontvangen, sprak hij, ik ga naar boven om mij te kleedeu. IV. Hij was de 9teile trappen vlug opgeloopen, ten einde binaen den korst mogelijken tijd weder bene den te zijn, maar zijn toilet duurde langer dan bij gedacht had. Toon hij zijn overhemd wilde dichtnfaken, brak het, door het herhaalde wasschen, versleten parel moer en hij moest er een nieuw knoopje aan zetten zijn vrouw en zijn dochter moesten de gasten ont vangen, en hij kon jiaar dus niet roepen. Bovendien overkwam een dergelijk ongeval hein meer met zijn oud linnengoedhij was ,er dus op gewapend. In het kamertje, volgepropt met ko|fers en doozen, wist hij best waar hij een naald en draad^ kon vinden. Bij het naar beneden gaan kwam hij voorbij een klein hokje, dat door Anie met behulp vau wat peluche en zijde tot een atelier was ingericht .en daar zag bij zijn dochter staan, voor een juist door haar afgemaakte schilderij en naast haar een nog jeug dig mannetje, met een kaal hoofd en een bril op den neus. In dezen heer herkende Barinc terstond René Florent, hoofdredacteur van de «Butte". Sedert veertien dagen kwam dit Bezoek van 40° journalist telkens ter sprake. Zou hij komen zou hij niet komen? Hoewel zijn kritiek scherp en snijdend was, hoewel hij brutaal alles afkeurde, soms zelfs uit lage ijverzuchthoewel de «Butte", een klein wijkblaadje, zoo goed als nergens anders gele zen werd dan in Montmartre en in Battignolles en dan alleen om de pei\ponlijke hatelijkheden, cji© 0* in stonde», wenschte Anie toch, dat hij iets van haar schilderij zou 'zeggen. iAI zeide hij er kwaad van, zy werd toch genoemd. Hoe zou nu zijn indruk, zijn oordeel wezen Floreot stond op, ging een paar schroden achter uit en zonder te bemerken dat de vader achter hem stond, sprak hij1 Wanueer ge meent met dit dingetje de onver schilligheid van het publiek te overwinnen en uw slag te slaan, kunt ge deu aftocht wel blazen en uw hoop laten varen, 't Is aardig, heel aardig zelfs, maar om naam te maken, moet men iets anders kun nen leveren. {Wordt vervolgd.) gelegd, zoodat het in een vry ruimen kring om ujn hok kon loopen. Op pekeren dag kwam qpn kar met ryat beladen langs bet hok rijden, waarvan de Tj«- reuh gebruik maakte om eenige bossen rijstaren af te bijten en in zijn hok te steepen. Wat hy daarmee zou gaan uitvoeren begreep niemand, daar hij geen rijst eet. Den volgeuden morgen werd het raadsel opgelost .want men zag den slimmerd uit zijn hok komen en daarvoor tot binnen het bereikvan zyn klauwen rijstkorrels strooien, die hij des nachts met zijn tan den uitgepikt en zorgvuldig op zy had gelegd. Na de strooiing trok hy zich weder in zijn hok terug, ging op de loer liggen en had weldra de voldoening van te zien, dat een aantal jouge, onervaren kuikens die geen acht verkozen te geven op het waarschu wend gekakel vau moeder de hen, op het zaad af kwamen. Nauwelijks hadden zij eenige pikken ge daan, of Reintje schoot met een vorbazenden sprong uit zijn schuilplaats te voorschijn, greep twee van de vetste kuikens en peuzelde ze bedaard op. Aan de Schertsen uit het Turijnsche Volksleven in do Portefeuille ontleenen wij het volgende Men behoeft waarlyk geen grooten aanleg tot gas tronomie te bezitten om, na een eerste kennismaking reeds, een soort van walgiug te krygen van een Itali- aansch restaurant 1 Ten minste, indien zich op kor ten afstand vau de hongerige maag een beurs beviudt, wier inhoud niet toelaat zich naar de beste adressen te begeven en men den stroom officieren en andere «vertegenwoordigers der eerste standen onzer maat schappij* volgt en zioh aan een tafeltje van een «Ris- torante* van den tweeden rang neerlaat. Jammer genoeg veroorloven mijn middelen mij niet anders te doen en dus maak ik maar bonne mine a mauvais jeu* en kuier'ook geregeld uaar de eetzaal van een klein hotel dezer stad, waar men op zyn ltaliaansch te eten krijgt. Misschien is het maar een vooroor deel, dat ik er tegen heb. Het is best mogelijk; de lezer oordeele! De eetzaal van een restaurant van den tweedfp rang is 99 van de 100 gevallen, een laag, onfrisch en slecht verlicht lokaal met een steenen vloer, waar sigarenrook en een chaos van geuren, die uit de schotels en uit de naburige keuken opstijgen, de atmosfeer bezwangeren. Hoe onaangenaam dit laat ste overal ook zyn moge, hier is het bepaald onyer- drageiijk, want de Italianen houden er gerechten op na, wier nabijheid een Nederlander met eeu eenigs zins geciviliseerd reukorgaan bepaald op de vlucht doen slaan. „Fonduta* (gesmolten kaas) met truffels, bv. en dat is, note bene, een zeer geliefkoosde scho tel Brrrrr 11! In den zomer kan men zich hier tegen gelukkig vrijwaren Hoor op de binnenplaats te gaan zitten, waar men door zeilen en afdakjes tegen de zon of den regen beschut wordt. In het laatst van October begint het in Noordelijk Italië echter te koud te worden om buiten te dineeren en dan doet meu 't beste in de eetzaal 6en plaatsje te kie zen, waar de luidruchtige kellners vaak langs moeten vliegen, want aan hun gehol alleen is de ventilatie van het lokaal te danken. Is men gezeten, dan brengt de «piccolo* een ka- rat rooden wyn, die slechts mét 50 centimes per halven liter berekend wordt en wiens kwaliteit dus zeer veel te wenschen laat. Drinkt men voor 1 '/a 2 lire «eeu fijne flesch", dan giet hij met een ele- ganten zwier het bovenste van den wyn over den vloer, wat bij een Italtaansch merk niet direct als luxus te beschouwen is, vooral niet by dou «Chianti,* waar een laagje olie en eeu reepje papier de dien sten van een kurk vervangen. In den regel begint men zijn maaltijd niet met een bord soep, maar metryst, «polenta,* «macaroni* of een dergelijke uitbeemsche meelspijs, waaraan met geraspte kaas of «porno d'oro" saus een smaak ge geven wordt. Vooral «polenta*, eeu koek vrtti inais- meel gebakken, is een zeer solied fondament om op voort te bouwen. Bij bet verdere diner, dat zich natuurlijk blijft kenmerken door buitenmodel-gerech ten, bij wier toebereiding olijf-olie vaak een hoofd rol gespeeld heeft, gebruikt een Italiaan veel brood en «.grissini,* een pijpensteeivormig gebak, dat het midden houdt tusschen beschuié en brood. Zoetig heden, ijs, kaas en fruit vooral doet men zich stoeds bizonder te goed. Vruchten krijgt men altijd in overvloed en van uitmuntende hoedanigheid met de Italiaansche Jtaas leeft een vreemdeling dikwerf op yoot van oorlog, vooral met dp z. g. blauwo, die huisvesting verleent aau wurpjes, die heel ongedeeld over de tafel en de borden rondkruipen en zich daarby vaak meer dan een voet boog verheffen. Heeron, »%kelyk eten! Inmiddels is men herhaaldelyk gestoord door kooplieden met oesters, courantenventers, 'bloemen meisjes, marskramers en kinderen met waslucifers, die u huu waren zelfè ity'het restaurant komen op dringen. Als premie /tip dén koop beloven zij u eeu reepje papier met/ vijf nummers, die, naar hun meening, bij d6 eerstvolgende trekking der staats loterij alle kans van winuen hebben! Tracht men dan hpn met «nientel" «niet noodig", af te sche pen, verkondigen zy de wijsheid er iu dit geval niet voor in te staan, dat gij ooit een gelukkig familie vader worden zult, of, indien dit reeds het geval is, uw huiselyk geluk nog iang zal voortduren Waarschijnlijk verleenen de restaureurs alleen vrij entrée aan deze kooplui om de bezoekers van hun lokalen, die, vooral op het gebied van zindelijkheid, gaarne vergelijkende studies maken, voor zich en hun etablissementen te winnen! In den winter gebruikt men ook hier na tafel ge woonlyk een kop koffie, dat tijdeus bet warme jaar getijde vervangen wordt door «granita al caffé", dat bet midden houdt tusschen bevroren koffiedik en het smakelijke «glacé Mocca" dor Franschen. De «Virginia" sigaar, die men daarbij rookt, komt ten gevolge van hot tabaksmonopohe van den staat, alleen ic prijs met een geurige Havanna overeen. Zij is vreeselyk zwaar, twee maal zoo lang en half zoo dik als een gewoon Hollaudsche sigaar en heeft een strootje tot mondstuk. Vermakelijk is de wijze, waarop men bij het aansteken van zoo'n sigaar te werk gaat. Men trekt er eerst den halm uit, die bij de fabrikatie gebruikt wordt/ om te zorgen, dat er in het midden een weg vrij blyft vooi den rook vervolgens breekt men er bet bovenste stuk af, dat heelemaal ongenietbaar is, en steekt hem dan pas aan. Als men in een koffiehuis of een restaurant een sigaar vraagt, laat de kellner de punt er van in de vlam van een kaars of een spirituslampje verkolen, in plaats van haar af te breken, en overhandigt u de «Virginia" aldus brandend en wel! Over den smaak ralt niet te twisten. Dit is «een waarheid als eën koe". Toch waag ik het, aan het slot van dit episteltje, te herhalen, dat, hoeveel Itajië den vreemdeling ook bieden moge, in het algemeen «Bon souper, bon gite et le reste" elders gezocht moeten worden. Ter wereldtentoonstelling te Chicago zal een toren zijn, nog booger dan de Eifeltoren. Hij heet caar den bouwmeester Morison en heeft oen breedte op den grond van 8/s der hoogte. I)e eerste verdieping heeft plaa s voor wandelgangen en uitstallingen. Zij is 67 M. hoog; 61 M. hooger is de tweede, die alleen voor het bezoeken dient. Do derde verdie ping ligt nog 62.6 M. hooger. De top van den toren is 330 M. van deq grond d. i. 4 maal de Westertoren te Amsterdam. np. ftr'- -s- - -r Uit een nadere toelichtingen de H. Ct., gegeven door een aandeelhouder in dé vereeniging «De Zuid- holland8cho Leerhoeve voor zuivelbereiding", van het verslag der vergadering, waarin tot ontbinding dier vereeniging werd besloten, blijkt dat de heer van Merlen als bewindvöerder in den boedel van wijleD den heer Visser Van Hazerswoude na het overlijden van den stichter, dus binnen 16 maanden reeds meer dan 25,000 ten behoeve dier inrichting had be taald. De heer van Merlen is met zijc zoon en schoon zoon met de vereffening der zaak belast. Dit wordt opgehelderd door de mededeeling, dat twee derden der aandeelen zich in banden der familie bevinden, en dat daar by die liquidatie het bedrag der hypo thecaire schuld van pl. 120.000 zeker in de verte niet zal worden gerealiseerd, de familie heeft aange boden aan de aandeelhouders het volle bedrag hunner aandeelen uit te botalen. 0 Men schrytt dit Utrecht aan de Standaard «Niet zonder verwondering zag ik in uw nomraer van heden zonder eenig commentaar opgenomen een fragment uit de «Telephonisehe Natrillingen" uit den Utrechtschen Gemeenteraad, te vinden in het blad dé Controleur. Stof tot lachen biedt dit stukje stellig te over. Maar wat de zaak lang niet onschuldig maakt is, dat vau het daar in geuren en kleuren beschreven en door u als waarheid overge nomen «incident" geen woord waar is. Het verzon nen intermezzo vsehijnt alleen dq strekking te hebben, om oen algemeen gewaardeerd raadslid in een be spottelijk daglicht te plaatson. En dat waarom? Wel, de Controleur schijnt geërgerd over het zelf standig optreden van Mr. Merkus in de kermis- quaestie en vandaar dat aan den heer Pijpers le beau röle toebedeeld wordt.. Ik geloof dat, waar hier van ergernis gprake is, zoo al niet in 't algemeen, dan toch stellig onder de lezers van uw bladyfljlaarin de houding van den werkmans-candidaat Pijpers streng is gégHpt, deze daartoe aanleiding gaf, die tot zelfs den V//boeren-Zaterdag" der kermis week iu bescher ming genomen heeft. Waarlijk die weinige raads leden der vrijzinnige richting welko, zooals de heer Merkus, bok in cardinale, quaesties niet schromen zelfstandig en met leden van andere politieke rich ting op te treden, verdienen iets betörs dan te wor den belachelijk gemaakt." Uit het bovenstaande blykt, dat de telepboon van- de Controleur aan bedenkelyke gebreken lydt, zoodat het controleereu van haar meedeclingeu plicht is; we zullen er op rekenen, voor 't vervolg. Er is eene memorie by den Staatspresident van 4® Transvaal ingezonden, door meer dan 830 vrouwen geteekend, verzoekende om geen dranklioenties meer uit te reiken en de barmeisjes af te schaffen Menig een zal misschieu by het vernemen dezer tijding door schrik worden bevangen en m vertwijfeling geraken over het vooruitzicht dat voortaan geen glas sheriy of whiskey hem meer door een vriendelijk gebaar van een barmeisje blijdschap zal baren Mocht dan ook onze president aan de memorie gevolg te geven, dau zullen we geen oogenblik verzuimen om een contra-memorie te onderteekenen, verzoekende om oogenblikkelijk al die dure mode- en juweelen-win- kels te sluiton, waar onze dames ons zuurverdiende geld zoek brengen. {De Volksstem.) De Italiaan Inaudi, van wiens verbazende vlugheid in het oplossen van rekoukunstige vraagstukken met reusachtige getallenreeksen voor eenige dagen^etyag heeft gemaakt eene vlugheid, die ongetóöfidijk zou zijn, als tal van personen er geen getuige#^rtn waren heeft eergisteren, na eerst proeven afge legd te hebben in de Academie van wetenschappen te Parijs, weer iu eene groote vergadering, waarbij de pers door 50 personen vertegenwoordigd was, 'proeven gegeven van ziju wonderbaarlijk vermogen. Zoo beeft men hem ter optelliqg gogeven zeven ge tallen, elk van twaalf cijfers, ea in een ommezien noemde hy de som van elk dior getallen. Even spoedig ging het met een hem ter aftrekking gege ven vraagstuk iu de millioenenmet eene vermenig vuldiging van eenige milliarden met een getal van honderdduizenden met eene deeliug van vijftien cij fers door een van vier. De moeilykste worteltrek kingen kosten hem eveu weinig tijd. De impressario die hem vergezelt, heeft nauwelyks de rekenkunstige opstellen op het bord geschreven, of Inaudi is met zijn antwoord gereed, dat altijd joist is. Eefle treurige gedachte maakt zich van ons meester, zegt'ëen der bladen, als wij denken dat zulke gaven, eeuig in de wereld, verspild worden aan het vertoo- neu van dergelijke kunstjes. Wat zouden zulke ga ven, waartoe velerlei vermogens moeten medewerken, niet hebben kunnen voortbrengetf^ïls zij in dienst gesteld waren van de wetenschapOngehoopte din gen zeker. De Duitsche rijksdag bracht de beraadslaging ten einde over de begrooting van het departement van justitio, afdeeling militaire rechtspleging, met de daarby, gevoegde voorstellen. Het eerste deel van het voorstel Bübl-Richter, betreffende de herziening van het recht om klachten in te dienen, inzondor- heid over de verplichting van mishandelde soldaten tot het indieneu van klaagschriften, werd met 122 tegen 120 stemmen verworpen. Het tweede deel van hetzelfde voorstel, aangaande herziening van de militaire strafwetgeving, 'de eerlijkheid en zelfstan digheid der rechters en de openbaarheid van het mondeling verhoor, werd aangenomen met 143 tegen 100 stemmen. Voor deze stemming was het voor stel der commissie, tot vergemakkelijking van het recht om klachten in te dienen, goedgekeurd. Het voorstel, strekkende tot omvekking van den gods dienstzin bij de soldaten, IR verworpen. De Fransche Kaïrfer is weer geopend et» het laat zich aanzien, dat de hoeren, die zoo verheugd voor het hooge toltarief gestemd hebben, veel last van do nieuwe wet zullen hebben. De afgevaarde Ri chard diende eergisteren reeds «en ontwerp in tot vaststelling van eeu minimum-loon voor elke onder neming. In de toelichting wordt gezegd, dat de in*Ajriug der nieuwe handelstarieveu een groote stij ging in den prijs van alle levensmiddolen heeft ver oorzaakt eu de toestand van de arbeidende klasse daardoor ^ernstig is geworden. De voor het voor-^ stel gevraagde urgentie werd echter met 86 L tegen 101 stemmen geweigerd. De afgevaardigde Lafargue bood een voorstel aan tot afschaffing der graanrech ten. Op verzoek van den voorzitter trok hy d® urgentverklaring in, maar deze werd door Meline, den voorzitter der commissie voor invoerrechten op nieuw ingediend het ging niet aan, bewsjwde deze, een wet, die nauw in werkiug getreden/'was, weer te veranderen,; ook was het onwaar dat de levens middelen duurder werdeu. De urgentie werd daarop verworpen. Over het wetsontwerp botreffende de vrijheid van vereeniging hebben wij reeds iets medegedeeld. De ontvangst van het ontwerp is van dien aard, dat er wel niets van zal komen. \v Na zes dageu lang beraadslagen, is het Engelsche Lagerbuie eindelijk gereed gekomen met het ant-

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2