aars 21 LS. DE 1S02. Nieuws- en Advertentieblad ver BINNENLAND. G., ALLEEN oor Gouda en Omstreken, FElJILLETOni, 9 norien. igrd eden fa- die voor TTït Ixet' Leven. De Inzending van advertentièn kan geschieden tot M* uur des namiddags van den dag der uitgave. Afzonderlgke Nommers VIJF CENTEN. r - 1.70 N, De hoer Mr. J. T. C. Viruly heeft bij gelegen- (Naar het Franech.) EERSTE DEEL. VIL Saural :an fc Zoon. - 0.75 - 0.45 De prge per drie maanden ie 1.35, franco per post 1.70. De uitgave dezer .Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. scheikun- kleuren- Bovendien worden alle Advertentiën gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschjjnt. goddsche courant. een groot :e ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTJ1 LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. en 25 jaar, tot aanbe- ranco Brie- aal Ad ver* FANTE, af 1.40 - L10 - 0.40 -80/20 - 1.80 - 2.25 ir - o.»o - 0.40 GOUDA, 25 Februari 1802. Bij het personeel van de posterijen is benoemd tot brievengaarder de adaistent P. Visser, met ver plaatsing van Gouda naar Waddinxveen en tot ad- sistent de brievengaarder A. v. d. Wal, met ver plaatsing van Woubrugge naar Gouda. achtereenvolgens bekleed hadden te erven. Maar meer nog dan scheikundige, meer nog dan geleerde was hij, hoewel hy het altyd tegensprak, een on overtrefbare man van zaken, bij wien vergeleken de meest geslepen deurwaarder slechts een kind scheen. Terwijl Sauval met een welwillend oor luisterde naar de plaqnen eu droomerijen >an Barinc, wist hij met onmeededoogende hand diens eerzucht te fnuiken en met de ondervinding, die hem zijne meerderheid on zijne positie verschafte, trachtte hij hem te overtuigen, met af te wijken van den weg der onderzoekingen, waaróp hij kans had gehad te slagen. Houd u by de instructie, herhaalde hij steeds zie geld te verdienen, en daar gij u van den aan niet op de wetenschap hebt toege- j verstandig, die wetenschap aan anderen te laten, O, indien ik in uw plaats was, in- uw zaakkennis bezat, wat zou ik spoedig heid zijner installatie als burgemeester van Haas trecht aan de diaconie der Ned. Herv. kerk en de R. C. kerk aldaar ieder 100 gegeven. Aan het bestuur der Roczendaalsche armen en aan de armen te Vliet schonk ZEA. 50 guldeq. In de jongste vergadering van don Raad der ge meente Zevenhuizen werd met algemeen stemmen afwijzend beschikt op een adres van 3 van de 4 onderwijzers der le openbare lagere school, waarin zy om verhooging hunner jaarwedden (f 400, 450 en f 475) vroegen. De andere onderwijzer, in het bezit der hoofdakte en verplicht tot het geven van herhalingsonderwys, heeft eene jaarwedde van 800. beginne af i legd, doet ge over t dien ik ryk zijn 1 «Rijk worden, geld verdienen”, dat was het re frein by elk gesprek. Indien het waar is, dat het woord, hetwelk ons het meest op de lippen ligt, de sleutel geeft tot ons karakter, dan zou men, hom hoorende, tot het besluit komen, dat hij een geld wolf was. E dat vuGr dies en boven alles met een doel, even edelmoedig als treffend, namelijk om aan zijn vijf dochters een millioen als bruidschat te kunnen verzekeren. Sauval had achtereenvolgens alle betrekkingen, die zijn veine” misschien uitg^put? Op Zaterdag 5 Maart a. st. zal op oen Kamer- muriek-Soiree van de Amsterdamsche Afdeelingder Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, eene nieuwe compositie worden ten hoore gebracht van onzen vroegeren stadgenoot, den heer S. van Milligen. Het bedoelde werk, waarvoor Fiore della Neve den tekst heeft geschreven, is oen Roemeensche lie- der-oyclus voor mezzo-sopraan en bariton, met kla vierbegeleiding. Met de uitvoering hebben zich belast mej. Joh. Kempees, de heer Messchaert en de heer Röntgen. ren uitspraak doende in de zaak van mr. W. F. Schimmel, beschuldigd van verschillende valschheden in geschriften en verduistering van gelden als direc teur eener naamlooze vennootschap, heeft, overwegende dat er geen enkel wettig en overtuigend bewijs ge leverd is voor hetgeen de dagvaarding beklaagde ten laste legde, hem op alle punten vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Wij lezen in do Amst. Ct. «De aangekomligde voorstelling van ffprofessor" Gauthier te Utrecht, die, op grond dat het Gemeen tebestuur voor de vertooning vau «zoo iets" toestem ming had verleend, heelwat monden in beweging bracht, vond Vrydag-avond jl. in het «Park Tivoli" plaats. Met recht werd dien avond voor stoelen en banken «gewerkte Hei voor ’t mscveudeel studenten, gaf op de ondubbelzinnigste wijze zijn ontevredenheid te kennen dver het sobere pogramma, dat de «onthoofding* voorafging. O. a. was de zan ger Willemse, van de Hollandsche Opera, wiens op treden was aangekondigd, zoo «leuk" mogelijk thuis gebleven. Hot optreden van den «profesor", evenals de onthoofding verwekte slechts een stoïcynschekalmte. Een der aanwezigen, die zich de luxe veroorloofd had, tegen betaling van een extra-kwartje den «onthoofde" nader te bezichtigen, diende dezen in een onbewaakt oogenblik een «speldeprik" toe waarvoor het cadaver zich lang niet «ongevoelig" betoonde. z/Het publiek keerde zeer onvoldaan van de ge ïmiteerde terechtstelling huiswaarts". Men schrijft aan de Avondpost uit Delft De heer T. De M., student, had kamers afgehuurd van den heer v. D., aan de Hypolitusbuurt alhier. Ten gevolge van een geschil met zijn hospita over een kleinigheid werd de huur der kamer opgezegd. Daar de huurtijd nog niet was verstreken, werd met den voogd van T. De M. gecorrespondeerd en goed gevonden, dat de kamer zou worden verlaten en de nog verschuldigde huur worden voldaan. Ons stu dentje, daarover niet erg aesticht, behield den sleutel van de voordeur, om de vrije beschikking over zijn verlaten kamer te houden. Na verscheiden baldadig heden in die kamer te hebben uitgevoerd, landde De M. er Vrijdag-nacht met vijf vrienden weder aan. Van het feestvieren opgewonden, begon men alles kort en klein te slaan. Ja, zelfs werd de hospita genoodzaakt uit bed te komen, en daarna mishandeld. Nog niet gekalmeerd, ging men naar hoven, waar twee officieren wonen. Ook daar werd alles vernield, waardoor een der heeren wakker werd, die de stu denten onmiddellijk noodzaakte zyn kamer te verlaten, en op het hulpgeroep van de juffrouw ter assistentie kwam. De politio, in dien tusschentijd te hulp ge roepen, maakte aan het schandaal een einde. Men verneemt dat een aanbodom deze studentengrap in den doofpot te stoppen, is geweigerd. Door het O. M. bij de arrondissements-rechtbank te Maastricht is eene gevangenisstraf van 4 maanden De arrondissements-rechtbank te Amsterdam, giste- gerequireerd tegen J. T. Zegors, gewezen wisselwach- de Staat op zijn gebied had te vergeven, bekleed; maar in geen van aller, had hij die millioenen kun nen overleggen. Daarom zocht hij zijn toevlucht by de industrie, door octrooi te nemen op dige uitvindingen omtrent bemesting en menging. Door zijn betrekking kon hij deze brevetten niet zelf exploitceren daarom verkocht hij ze aan han delaars of speculanten, die zich, met hot oog op Sau- val’s naam ais geleerde, gouden bergen beloofden van dingen zonder waarde. Wanneer de scheikundige zijn leerling Barinc den raad gaf geld te verdienen, had hij hem nimmer aangeraden, een zijner talrijke brevetten te exploi- teerentoch liet hij er genoegzaam van dóórscheme ren om begrepen te worden. Maar Barinc had zich langen tyd doof gehouden waarom uitvindingen van anderen over te nemen, terwijl men er zelf te koop heeft. Hy leed niet aan gebrek aan denkbeelden maar ’t was de vraag, hoe die aan anderen kwyt te raken. Verbitterd door de ondervonden rijandigheid, ont moedigd door de algemeene onverschilligheid en ver nietigd onder de onrechtvaardige behandeling, die bij had te verduren, was Barinc evenwel ten slotte geëindigd met zich af te vragen, of zyn denkbeel- I den, door iedereen afgukeurd, wel werkelijk waarde hadden. Elke uitvinder heeft iets van een speler in I zich, en welke speler gelooft niet aan de kans Was 14) Met het oog op een nieuwe uitvinding omtrent lichtbakens was Barinc in Parijs een vermaard schei kundige, Francois Sauvalgaan bezoekenwisns geschriften nauwkeurig door hem bestudeerd waren. Onder diens leiding had hij langen tijd een reeks proeven genomen om de noodige gegevens te ver krijgen voor verlichting op het water. Hierdoor was een nauwe betrekking tusschen hen ontstaan, welwillend aan den kant van den meester, vól eerbied bij den leerling, en wanneer deze een raad had te vragen, of een twyfel wilde zien opge heven, richtte hij zich onveranderlyk tot Sauval. Sauval was scheikundige, omdat zyn vader en zijn grootvader het geweest waren en omdat hij dadelijk begrepen had, hoeveel voordeel hij kon trekken uit den. naam, door zijn voorvaderen in de wetenschappelijke wereld verworven, indien hij in aanmerking kwam om do officieele ambten, die zij Binnenkort zai worden overgegaan tot eene be langrijke vergrooting van het station’s emplacement alhier. Daar het omliggende terrein reeds het eigendom was van de Rhijn-Spoorweg-Maatichappij heeft men wat dit aangaat geen vertraging te wachten in de uitvoering van de plannen, volgens welke er ten noorden van den weg drie nieuwe spoorlijnen zullen bijkomen en eveneens drie ten zuidwesten, welke laatste zullen eindigen tot een los- en ladiugplaats. Ten einde deze te kunnen bereiken zal er een nieuwe toegangsweg moeten gemaakt worden, langs de remise van de Stoomtram Gouda-Bodcgraven welke remise ten dien einde zal worden verplaatst.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1