BINNENLAND. Buiteoiandsch Overzicht. V^hHiugsehuldifce zal daarvoor worden aange slagen ïn de gemeeute, niet waar hij woont, maar waar hjj zijn beroep of bedrijf uitoefent. Zoodoende zullen de gemeenten door op centen in de gelegenheid worden gesteld, allen die er een bedrijf uitoefenen tot de plaat selijke lasten te doen bjjdragen. Het personeel zal zód worden gewijzigd, dat niet als thans van alle huurwaarde gelijkeljjk 5 pet. wordt geheven. Er zal progressie wor den toegepast en tevens gelet op de grootte van het gezin. Aldus zal de middenklasse, die door het personeel en de opcenten daarvan •geheven thans te zwaar wordt gedrukt, ver lichting erlangen. De strekking van deze beide maatregelen, waarvan de toepassing nog in ontwerpen moet worden belichaamd, is in de goede richting. Wanneer zoo in verschillenden zin het stelsel onzer belastingen wordt herzien, zullen ach tereenvolgens in eiken stand de aanslagen naar nieuwe regelen geschieden, welke onverander lijk hetzelfde doel beoogen dengene te treffen, die het best betalen kan, ieder te belasten naar zijn vermogen, den kleine en zwakke den strijd om bet bestaan niet noodeloos zwaarder te maken. Natuurlijk zullen ook deze ont werpen, hoe voortreffelijk ook voorbereid, leem ten hebben, die aan het scherpziend oog der ingewijden niet ontsnappenmaar dit staat reeds vast, dat de oplossing van het vraagstuk der belasting-hervorming te zoeken is in de richting, die de heer Pierson ons aanwijst en dat zijn werk een voortreffelijke basis aanbiedt tot verdere operatiën. Reeds dadelijk plaatst hij zich op een zeer pactisch standpunt. Hij omschrijft dit aldus Green poging worde aangewend tot volle dige reconstructie van het gebeele systeem onzer belastingen. Wat bruikbaar is, worde behouden, desgevordird na verbetering. Wat geen aanleiding gaf tot practische bezwaren, al voldoet het wellicht niet aan theoretische eischen, worde met rust gelaten. Tabula rcua te maken, worde niet beproefd, maar veeleer vastknooping van het nieuwe aan het oude." Deze juiste inzichten in de eischen van het «ogenblik, gepaard aan de groote verdiensten van de reeds in ontwerpen geformuleerde plan nen van den minister van financiën, doen de hoop rijzen, dat deze ook bij verstandige en bezadigde politieke tegenstanders een welwil lend onthaal zullen vinden. GOUDA, 29 Februari 1892. Vau de gelegeuheid tot kostelooze inenting op het Raadhuis maakten gisteren 145 personen gebruik. Heden morgen werd eene oude vrouw door eene wagen, welke zoo vol met groenten was opgehoopt, dat de bestuurder er niet overheóu kon zien, aan gereden op den hoek van de Spieringstraat en Mo len werf. gen indruk, eu slechts enkelen bleven er over, die het met hem bleken te houden. In het kort, de reeds zoo veel vorininderde invloed van DomeinNieuwenhuis in Friesland is er in de jongste dagen niet grocter op geworden. De heer J. L. W. F. van Leent is te Utrecht geslaagd voor het eerste gedeelte theoretisch geuees- kuudig examen. Het hoofdbestuur der schippersvereeniging „Schut- tevaer,/ heeft een adres verzonden aan den minister van watorstaat, met het verzoek dat maatregelen ge nomen mogen worden, dat bij vernieuwing der spoor wegbrug over de Gouwe bij Gouda, de scheepvaart door die brug gedurende dien tgd niet gesloten worde. Namens de commissie hier te lande voor het to Kota Radja op te richten algeraeene grafmonument ter nagedachtenis van de gevallenen in den Atjeh-oorlog, wordt medegedeeld, dat thans verschillende kunstwer ken in marmer en St. Joire-steen voor bedoeld ge- denkteoken ter uitzending naar Indië gereed zgn. Tot deze voorwerpen behooron o. a. twee kolossale marmëren platen, voorzieu van vergulde opschriften in de Nederlandsche, Maleische en Javaansche talen, en andere versieringen bestemd om in de beide gevels van de monumenteele portiek te worden geplaatst; voorts verschillende marmeren platen, vermeldende de namen en jaartallen van belangrijke gevechten enz. Een en ander is van Zondag 28 Februari af gedurende twee a drie weken voor belangstellenden ter bezichtiging in de werkplaats van den heer A. van Roon, mr. steenhouwer, Sumat rast raat te 's-Hage. Zooals reeds vroeger werd bericht, is het ontwerp voor dit gedenkteeken geleverd door den heer A. vau Delden, diiecteur der academie van beeldende kunsten te 'a-Gravenhage. Meu schrijft uit Friesland aan de N. R. Ct. In de laatste dagen trad DomeU Nieuwen huis, ca eene lange rustpoos, weder op verscheidene plaatsen dezer provincie op. Het geschiedde vanwege de daar bestaande afdeeling van den sociaal-deraocratischen bond. Indien het doel wus propaganda voor zijne partij te maken ten nadeele van de Friesche Volks partij, dan is dat doel niet bereikt geworden. De reeds lang zich geopenbaard hebbende scheuring is er zelfs nog grooter door geworden. En te Leeuwar den èn te Franeker ^fad een der "krachtigste, meest welsprekende leiders der Volkspartij, rar. P. J. Troel stra, van Leeuwarden, op. Deze bad op de meeting te Leeuwarden Domela Nieuwenhuis niet alleen fel bestreden, maar zoo goed als schaakmat gezot. Bij Domela Nieuwenhuis werkte dit na, hij schreef uit verbolgenheid een soort dreigbrief aan rar. T., waarin hij dezen eene „onnette" wijze van debatteering ten laste legde en verklaarde hem in zijne „ware ge daante" te zullen bekend maken. Het gevolg was, dat mr. T. in de meeting te Franeker, na weder zijne bezwaren tegen de revolutie-leer van Domela Nieuwenhuis te hebben ontwikkeldhet persoonlijk feit van den brief giug bebandelen. Het werd nu een vinnige strijd, doch mr. T. bleef overwin naar. Het schrijven van Domela Nieuwenhuis toch maakte op de talrijke vergadering, hoezeer grooteudeels uit aauhangers van hem bestaande, een zeer ongunsti- Er dreigt eene geduchte crisis uit te breken in den Engelsohen kolenhandel. De prgs der steenkolen is siuds eenigen tijd dalende, en uit dit verschgusel vloeit de noodzakelijk Voort, de arbeidersbonen der mijnwerkers te verlagen. De mijnwerkers* zeiven geven dit ook toedoch, alvorens in eene verlaging te berusten; willen zij eene poging aanwendeu om den kolenprijs weder op te drijven. Zij willen hiertoe eenen kunstmaligen kolennood in het leven roepen door de productie gedurende eenigen tijd te staken. Dieusvolgens hebben de mijnwerkers van Yorkshire, de Midland Counties en noordelijk Wales besloten, op 12 Maart den arbeid te laten liggen waar hij ligt eu veertien dagen te gaan leegloopen. Volgens de raededeeling, aan den correspondent dor l)aily Ntm in de kolendbtricten verstrekt, znlleu ruim 200,000 man op den avond van II Maart het werk slaken; en indien ook de mijnwerkers vau Nordhumberland en Durham zich bij bet plan aansluiten dan zal het cijfer tot 250,000 aangroeien. Voor het oogenblik schijnt er geen uitzicht te be staan op het atweuden van deze crisis. Het werkvolk is vastberaden en wil de gewaagde proefneming doorzetten. Natuurlijk zal daardoor tijdelijk de prgs worden opgedrevendoch, of er iets verder door bereikt zal worden, dan voor do nijverheid een ont zaglijk ongerief en voor het werkvolk een zuiver verlies van loon dit acht de Daily Netcs tea hoogste twijfelachtig. Het blad gelooft niet, dat de markt zich op den duur door dergelijke willekeurig heden zul laten dwingen. Het statisch-histonsch overzicht, dat de heer A. P. Th. Sassen bij gelegenheid van het tienjarig be staan der rijkspostspaarbank heeft doen verschijnen, geeft den heer Landré aanleiding om in de Economist dezer maand een beschouwing aan het spaarbankwe zen to wijden. Hoewel erkennende, dat de gesta- dige toeneming van hetgeen bij de rijkspostspaarbank omgaat, een zeer verblijdend verschijnsel is, wijst de schr. er op, dat men boogst voorzichtig moet zijn, uit do steeds stijgende cijfers eenige conclusie om trent den aigemeeueu economiscben toestand der natie t'e trekken met zekerheid kan alleou aange nomen worden dat het nationaal vermogen ook in de minder bevoorrechte klassen toeneemt. Vervolgens vergelijkt hg dc uitkomsten van de rijkspostspaarbank met die van particuliere spaar banken. Enkel afgaande op de gegevens der rijks postspaarbank, zou men tot zeer onjuiste conclusies komen ten aanzien vau het spaarbankwezen en don economischun toestand in de provinciën. De statis tiek der philanthropische spaar- en leenbanken iu Nederland over 18861888 uitgegeven door het departement van waterstaat, geeft een geheel ander inzicht. Vergelijkt men bijvoorbeeld de saldo's op uit. December 1888 in de particuliere bankeu en in de rijkspostspaarbank, dan blijkt o. a. dat Groningen door zijne particuliere spaarbanken ten opzichte van het spaarwezen oen veel gunstiger plaats krijgt. Io verhouding tot de bevolking wint zij het zelfs van alle andere provincies. In 1888 bedroeg de 'oevol- hoewel hij er mij nooit iets van gezegd heeft, mij» noch iemand auders. Hij schonk mij zijn vertrou wen in alles wat zijn zaken betrof, maar met zijn intieme aangelegenbeden is hij altijd heel geheim zinnig geweest, en in den laatsten tijd meer dan ooit't is waareen notaris is geen biechtvader. Maar daar komen wij nog op terug; ik ga voort op hetgeen betrekking heeft op de ziekte en den dood. Ik "zeide u, dat de tcte|tand langzamerhand verbeterdetoen de lento kwam, begon hij weer meer lust in wandelingen te krijgen, en het liet zich aanzien, dat hij weldra zijn gewone levenswijze we der zou hervattenop zijn leeftijd was daar niets onwaarschijnlijks meer in. Zoo stonden de zaken, toeu eergister Stanislas, de koetsier, onverwacht bij mij binnenkomt met bet bericht, dat zijn heer onge steld is geworden, dat hij doodsbleek, onbewegelijk en sprakeloos op zijn bed ligt, en dat men hem niet bij kon brengen. Ik begeef mij io allerijl naar het kasteel. Alle pogingen om hem bij te brengen zijn tevergeefs. Intusschen zend ik iemand uit om dun dokter te halen, die slechts den dood kan consta- teeren, tengevolge van eene stremming in den bloeds omloop. Was de dood plotseling geweest? Ja. Er volgde een oogenblik stilte, en de notaris, zelf door zijn verhaal geroerd, deed een poging om de zichtbare droefheid van zijn ouden vriend te bedaren. Eindelijk hernam hij: Ik zeide reods, dat Gaston in zijn laatste jaron somber en droefgeestig was geweestik moet hierop terugkomen, want dit punt is voor u van bijzonder belang. Hoe gaarne ik het verschijnsel wil verkla ren, ik kan het niet, daar ik mij omtrent verschei dene dingen tot veronderstellingen moet bepalen en daar alle redeneeringen van de wereld niet zoo ufdoende zijn als feilen, en juist de feiten raan Koeren hier. Hoewel Gaston mij, zooals ik zeide, nooit in zijn vertrouwen heeft genomen, is de oorzaak van zijn verdriet en onrust voor mij niet twijfelachtig: zij ontsproten voor een deel uit uwe verwijdering, anderdeels uit een twijfel, die zijn leven verbitterde. Een twijfel? Omtrent de vraag of hij wel werkelijk de va der van kaptein Sixte was. Hoe Straks komen wij op den kaptein terug; laten wij nu eerst bepraten hetgeen n zelf aangaat. Gij hebt geleden onder d? onaangenaamheden met uw broeder; maar hij zeker niet mindermeer misschien zelfs dan gij, want gij waart de lijdende persoon, hij de handelende; gij kondt de scheiding slechts dragen, hij kon er een einde aan makeuhet kostte hem slechts één woord, en steeds was hij mët zich- zelven in strijd, of bij het uitspreken zou dan niet. Ik ben getuige geweest vau menigen strijd, er. ik verzeker u, dat hij er zich zeer ongelukkig onder gevoeldedat was ongetwijfeld de kwelling in zijn laatste levensjaren. Wij hadden zoo veel van elkauder gehouden. Hij hield nog van u. Hoe komt het toch, dat bg zich niet door mgn brieven heeft laten verloederen? Omdat hij op dat oogenblik de rente betaalde van de som, waarvoor bg borg was gebleven, en ergernis over die uitgave hield hem in dien toestand van boosheid eu wrok. Dat geld was toch voor hom van weinig be- taekenis. Ge moet weten, ik mag het nu zeggen, dat Gaston juist, tegelijk met den vervaltijd van die ren ten, een groote som bad verloren met spelen in een sociëteit te Pau, en dat hij die som moest leenen om aan de betaling te voldoen. Hierdoor geraakten zijn zaken i de war. Dat werd er niet beter op, toen een ziekte in de druif zijn geheelen wijnoogst kwam vernietigen. Een ander in zgn plaats zou ongetwijfeld getracht hebben, die ziekte te bestrijden hij wilde daar niet van hooren. De waren uitgaven, die hij beweerde niet te kunnen doen, en wel door uw schuld, zeide hg. De waarheid was, dat hij niet geloofde aan de kracht der middelen, die elders wer den aangewend, en dat hij uit nalatigheid eu kop pigheid de zaak inaar liet zooals zij was. In af wachting, dat het toeval daar eenige verandering in zou brengen, wierp hij de verantwoordelijkheid van zijn nietsdoen op hen, die hem dwongen, met do armen over elkander te blijven zitten (Wordt veriolgd.) si king van Zuidholland 927.209 eu het totaal der gespaarde gelden 21.106.157 eu in Groningen 978,524 inwoners met een saldo in de spaarbanken ■tan 6.899.347. Dat do particuliere banken naast de R. P. 8. big ven bloeien, is gemakkelijk te verklaren uit de lage renten der R. P. S., ural. 2.64 pet., terwijl weinige particuliere bauken beneden 3 pet. gaan. De meeste particuliere spaarbanken zijn /.eer solide en hebben groote reservefondsen en de hooge route, die zij kunnen uitkeoren, wordt veroorzaakt door de uiterst geringe administratiekosten. Het meeste werk wordt voor niet gedaan. De belegging in particu liere banken kan echter nimtner zoo veilig worden al#" die in de R, P. 8. De Schr. zou het wat kras vinden te beweren, dat alle particuliere spaarbanken moeten afgeschaft, maac de opruiming van sommige dier bankeu zou hij in 't algemeen belang wel wenschelijk achten. Allengs kunnen zeer gevoeglijk spaarbanken worden opgeruimd en dot aantal zal toenemen naar mate de R. P. S. meer in overeenstemming wordt gebracht met de behoefte. Men weet dat soms ijzer of staal aan boter een bijzondereu reuk en smaak kan mededeelen. Een belangrijk artikel in de Landic. Mittheil. der Hal- lischen Zeitung bespreekt dit verschijnse'. Als ko per of tin en hun verbindingen eou tijdlang aan de lucht zijn blootgesteld geweest eu men strijkt er met de hand over, needit men een bijzondere onaangename lucht waar. Dit is mot ijzer of staal juist omgekeerd. Aan mes of traucheervork is juist geen reuk wanueer ze een tijdlang gelegen hebben, en wol wanneer do messen pas geslepen zijn of de vork pas geschuurd is. Hetzelfde heeft plaats als het mes in koud water gestaan heeft, als het met minerale zurai of met plantenzuren (azijn, wijn) in aanraking geweest is en ook zelfs, als men er lang aardappelen, knollen, of andere zeer waterrijke groen ten, die toch niet zuur zijn, mee behandeld heelt. Van waar deze reuk eu de bgbohoorende smaak komen, weet men niet; hg ontstaat niet uit het kolenstof, wunt ook galvanisch geprecipiteerd, dus zuiver ijzer, vertoont hom. In elk geval is bg ge makkelijk te verwijderen, hetzij door even het mes in warm water t6 steken, hetzij door het droog boven de vlam te houden. In e^n geval is deze reuk nuttig. AU namelijk boter, die eenige dagen oud is en een weinig sterk begint te worden, jnet zulk een riekend mes in aan raking gebracht wordt, is de lucht zód sterk, dat een daarmee besmeerde boterham absoluut oneetbaar wordt. Men kan er dus door zien wanneer de boter niet versch is en alleen voor bakken of bra den nog gebruikt kan worden. Dezelfde boter in tusschen, met oen niet riekend mes behandeld, neemt geen lucht aandoor do messen in warm water te dompelen, kan men de boter nog laten passeeren. Het einde van een reken-genie. In do Fransche academie der wetenschappen maakte, zooals men weet, een 24 jarig6 jongeling, Jacques Inaudi, die de moeielijkste rekenkunsten oploste, groot opzien. Het opduiken van dezen rekenkunstonaar bracht de opmerkzaamheid weder op den wonderknaap Moritz Frankl, uit Fünfkirchen, die door zijne rokonkuusten op zgn 88te levensjaur opzien baarde on een reis door geheel Europa aanvaardde. De kleine Moritz moest echter ten behoeve van het voortzetten van ïtfue sclioolstudiën zijne reis stakm, hg kwam te Fünfkirchen terug eu verviel daar weer tot zijn vroegere omgeving zonder zijne rekenkuust evenwel te verliezen. Hg wilde op school niet loeren, werd daarna al spoedig leerling op eene drukkerg, ver volgens loopjougen in eene kruidenierszaak, waar het eena verwende kind op de handkar waren naar de woningen der klanten moest slepen. Verwonderlijk was het niet, dat hem weder de wensch aangreep, eens verder de wereld in te trekken, en te beproe ven er iets meer van te kennen. Hg ging naar Pola, waar hij zich als scheepsjongen liet aanwerven. Hier gebeurde het ongeveer acht maanden geleden, dat Moritz Frankl, die iutussohen tot een slank jonge ling was opgegroeid, de plichten van de subordinatie op het schip vergetend, den kapitein tegensprak en oen twoejarige gevangenisstraf, welke de gewezen rekenkunstenaar nu uitzit, veroorzaakte eene langen stilstand in zijn levensloop. B'i dr. J. E. de Vrij, in Den Haag, is in de vorige week een schoorsteenbrand ontstaan in zijne studeer kamer. Hij seh rijft aan het Vaderlanddat die brand meer last en schade heeft berokkend dan noodig ware geweest, indien de brandweer, bekend met de wetten der verbranding, er op bedacht ware geweest, dat men door andere middelen dan waterden voortgang van het* vuur kan bestrijden. Bij schoorsteenbranden is pijp- zwavel daartoe een geschikt middel. Door verbran ding van zwavel in do kachel ontstaat een damp, die de toetreding vau lucht (zuurstof) tot het brandend roet in den schoorsteen onmogelijk maakt en het vuur dooft. Toen vrijdag de brandweer toesnelde, vroeg dr. De vrij den hoofdman„hebt gij zwavel bij u Dit was niet het geval. Daarom moest de schoorsteen vau onderen worden geopend, waardoor de vlam nog grooter werd en water te hulp moest worden geroe pen. „Voor de thans gevolgde wijze vau blussching" schrijft dr. de Vrij „zijn circa 2 ureu noodig geweest heeft de assuradeur uoodeloos brandschade te ver goeden, en wat hot ergst is, Igd ik op ruim 79-jarige leeftijd een zeer kostbaar verlies van tijd, daar ik tengevolge der door de wijze van blusschen veroor zaakte schade, gedurende bijna 14 dagen het gebruik van mijn studeervertrek, balans en boeken moeten missen." Dr. De Vrij heeft nu in één der ornementen op eiken schoorsteen een stuk zwavel geborgen, om het bij ouverhoopt geval onmiddellijk ter hand te hebben. To Haarlem hoeft vrijdag een dubbele moord plaats gehad*. Aan den Raamsingel no. 10 werden twee oude vrouwen, 82 en 84 jaar oud, vermoord gevon den, waarschijnlijk door bijlslagen veroorzaakt. Na den moord schijut de dader brand gesticht te heb ben, waardoor iemand, die ten 9 ure voorbijkwam eu rook uit het huisje zag slaan, alarm maakte. Dief stal schijnt de aanleiding tot do misdaad te zijn ge weest, daar alle laden waren opengetrokken. De na men van de verslagenen, die zusters waren, zijn wed. Stokman en wed. Bekkerde laatste was niet onbemiddeld. De wed. Stokman is vermoord op haar stoel o-e- vonden, met het naaiwerk op haar schoot, op de zelfde plaats waar zg zat toeu de werkster te half acht uur de woning heeft verlaten, terwijl de wed. Bekkers is gevonden half verbraud, vooral aan het oudorlijf, tegen het bed, waarin de brand is aange stoken. Zoowel de voor- als achterdeur wareu bij de komst der politie gesloten, evenals de ramen, welke met de luiken waren gesloten, zoodat het nog raadselachtig is hoe de moordenaar het huisje heeft verlaten. m Een ooggetuige deelt aan de Raarl. Ct. de vol- •iie haar telkens de rente overzond. Kostbaarheden hadden zg meest in deu laatsten tijd te gelde ge maakt. Vermoedelijk was er dus voor den dader of de daders weinig te halen, maar wat er van dien aard was is blijkbaar gezocht er. medegenomen. De zoon van een der beide vrouwen, een bekend voddenraper te Haarlem, bezorgde den vrouwtjes den voorraad lapjes, die hij opzamelde, en hare voor name bezigheid was dan daarmede lappendekens te naaien. De brand is vermoedelijk met de petroleumlamp ontstoken. Het nieuwe Fransche ministerie is voorgoed ge vormd. De samenstelling is aldusVoorzitter eu binnonlandsche zaken, Loubetjustitie en eeredienst Ricard openbaro werden, Viette marine, Cavaignac. De heeren De Freycinet, Ribot, Rouvier, Bourgeois, Develle en Roche behouden hunne portefeuilles. De benoemingen zouden Zondag in het Journal Ofliciel verschijnen. De nieuwe ministers zouden dan een zitting hou den om de mir.isterieele verklariug vast te stellen. Uit Berlijn seint men ZaterdagmiddagIn deu loop vau den namiddag moest de politie meermalen de samenscholingen tusscheu het koninklijk paleis en het Museum met geweld uiteenjagen. Des avonds kwam het op de Hackesche markt tot botsingen, waarbij du politie genoodzaakt was er duchtig op los te slaan. Tot dusver beschouwt men in de toongevonde kringen deze buitensporigheden nog steeds als straat rumoer, die geen staatkundig karakter dragen. Men vreest ecl tor dat hedenavond, wanneer de arbeiders hun loon hebben ontvangen, en morgen, Zondag, de samenscholingen grooter zullen wordeu. De dagbladen richten bij voortduring de dringende vermaning tot het publiek, om zich van alle deel neming door hunne tegenwoordigheid, te onthouden. Het voorstel der sociaal-democratische leden van den gemeenteraad om de uitvoering van eenige ge meentewerken te verhaasten, ten einde een deel der werkeloozen reeds dadelijk nerk te verschaffen, wordt De Kölnische heeft heden een nieuw artikel te gen 's Keizers toost, waarin het blad op het treurig geilde bijzonderheden mede omtrent de eerste ont- j bijna algemeen afgekeurd als practiscb onuitvoerbaar dekking van deze misdaad. j als ondoelmatig en als strekkende om opwinding te „Toen ik omstreeks negen nur langs den Raam- bevorderen, singel kwam, ontwaarde ik, dat eeuig voorbijgangers bleven stilstaan voor het perceel in quaestie, omdat er rook uit bet dak steeg. Op aanraden vau een aanwezigen agent van politie werden pogingen aange wend om de duur op te loopeu toen dit niet gelukte, werden do luiken opengebroken. De agent was inmiddels don slangenwagen gaan balen Nadat hot raam van buiten was geopend, begon het vuur dat men iu de voorkamer zag, heviger te branden. Een dor aanwezigen klom naar binnen eu bluschto met een paar emmers waterden brand. Wat mg bijzonder verwonderde, was dat alles iu de Ka mer door elkander geworpen en de tafel opengebro ken was. Nadat de rook een weinig was weggetrok ken, riep de man, die binnen was gekomen. Daar liggen twee vrouwen, geheel verbraud Ik stak mijn hoofd door het raam eeu vunze brandlucht kwam rag tegemoet, en ik ontwaarde een vreeselijk schouw spel. In de outrodderde kamer lag bij den plek vau deu gebluschteu brand eene oude vrouw, afzich telijk verminkt aarf het hoofd, en blijkbaar in doo- delijken angst gestorven. De andere, die ik echter niet goed genoeg kou zien, schoen op baar stoel in eengezakt te zijn. Het bed was opengesneden, en de veeren lagen door de kamer verspreid. Snel ver wijderde ik mij, daar de indruk van dit afzichtelijk tafreel mij te machtig werd. Op dat oogenblik kwam do slangenwagen, als altgd vergezeld van zeer vele nieuwsgierigen, fer plaatse aan In de eerste oogenbikken viel het vermoeden op den zoonè van eeu der vermoorden, de weduwe Stok man, die vroeger wegens verwonding van den direc teur van het Stadsarmen- en ziekenhuis gevangenis straf had ondergaan, doch een dadelijk ingesteld verhoor van deze gedachte heeft geen voldoend bewijs opgeleverd om hem in hechtenis te ucmenalthans hg werd weder in vrijheid gesteld. De vrouwen leefden zeur eenvoudig, en de eene zuster, de weduwe S., werd voornamelijk door de andere, die eeriig kapitaal bezat, onderhouden. Het kamertje, circa 1 bg 3 meter groot, bood een tooneel aan van onbeschrijfelijke vorwarring. Open- gobroken kasten, vernield bed on meubelen, eene groote massa overal verspreide vederen toonden, dat de dader zich den tjjd voor zijne misdaad heeft ge gund en alles doorsnuffeld heeft om buit te maken zelfs do bovonkleeding der eene vrouw was opgehaald zoodat het linkerbeen geheel ontbloot was, om te zien of daaronder iets was verborgen. De kleederen van deze omgekomene wareu verschroeidt. De H. Ct. verneemt nog, dat de zusters haar fortuintje niet in huis hadden, 't welk voor haar beheerd werd door een familielid in Den Haag feit wijst, dat de vereering van den Vorst, die in Duitschlaud onder Keizer Wilhelm I zulke diepe wortelen heeft geschoten, thans weer even snel wordt ondermijnd. Het slot van het artiksl luidt „Wir bleiben im Lande, und opponiren redlich". Ook de buiteulandsche bladen beoordeelen de rede niet gunstig. I De Oosten rij ksche pers brengt de woorden des Kei- - I zers iu verband mot de beweging tegen de schoolwet die zij alleszins gerechtvaardigd acht. De Aeue Freie Fresse vraagt of het liberalisme in Duitschlaud zich niet tot een heftigen strijd op geestelijk gebied moet aangorden, wil het in Duitschland zijn plaats be houden. De Times gelooft, dut de vrienden door de rtde niet gebaat en de tegenstanders niet verzoend zullen worden. De keizer zal waarschijnlijk zijue tegen woordige tactiok in Pruisen blijven volgen, maar hot zal hem duur te slaan komen. De Fransche per9 ziet in 's keizers woorden eeu bewijs, dat do binnonlandsche toestand in Duitsoh- land meer in overeenstemming komt met dien van Frankrgk. De liberté zegt, dat uit 's keizers «oor den blijkt, dat het ateods moeilijker wordt, Duitsch land te regeeren. Misnoegden, die de regeeringspolitiek hekelen, be vinden zich niet alleen in het Duitsche rijk. Ook in Hongarije is huu aantal aanzienlijk. I Zelfs de vrienden van het Hongaarsche ministerie beginnen klaagliederen aan te heffen over de onze- korheid van deu tegenwoordigen politiekeu toestand, j zoo overtuigend gebleken bij de eerste stormachtige zitting van het parlement, die slechts eeu schakel is j in de lange keten van rumoerige tafereelen, welke i het huis van afgevaardigen belooft te aanschouwen te geven. Men ziet in dat de nieuwe meerderheid der regeeringsuartij volstrekt geen waarborg levert voor een geregelde afwikkeling der parlementaire moeilijkheden, terwijl men openhartig bekend dat de ontbinding van den rijksdag volkomen fiasco heeft gemaakt en de positie van het ministerie even nete lig is als voor dien. Wat de positie en het bestuur van den minister president Szapary betreft, hg heeft zwaar te dra gen aan de fouten vau zgn voorganger Tisza eu ver keert in dit opzicht in denzelfden toestand als de ïtaliuHnsche minister-presideut Di Rudini, die zucht onder du zware taak, om het verbroddelde werk van Crispi in orde te brengen. De vroegere bewonderaars en lofprijzers van Koloman Tisza bekennen thans onomwonden dat dieus regeering uiterlijk schitterend,

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2