Boltenlandscti Overzicht. keuken tot wijziging der begrooting, dienst 1891. Ter visie. 6. Een foorstel van hh. rogenten over de beide gasthuizen, tot wijziging der begrooting, dienst 1891. Ter visie. 7. Eeno missive van- de Commissie van admi nistratie over de Bank van Leening, in wier banden was gesteld ter afdoening het vroeger ingekomen adres van L. P. Weiter, mededeelende dat uit een door haar ingesteld onderzoek is gebleken, dat geen beambte van de Bank van Leening zich aan plicht verzuim heeft schuldig gemaakt en dat besloten is dat de bedoelde ketting, waarover adressant in zijn adres sprak, alleen terug is te bekomen tegen be taling van het daarop gegeven gold met de kosten. De heer van Iterson constateerde, naar aanleiding dezer missive, dat er toch eene onregelmatigheid had plaats gevonden en spr. verlangde te weten waar de schuld daarvan te zoeken was. De Voorzitter deelde daarop mede dat toen de politie onderzoek deed naar bedoelde ketting 67 kettingen bij de Bank berustten en dat het niet doenlijk was daaruit de bedoelde op to zoeken, terwijl trouwens de beambten aan de Bank ook niet be voegd waren de in beleening gegeven kettingen te laten zieu. In de laatste dagen was trouwons geen ketting aaa de Bank beleend, terwijl een naam was opgegeven, die door zeer vele stadgenooten wordt gedragen. De heer van Iterson betuigt zijn dank voor do ontvangen inlichtingen, waaruit bleek dat er geon plichtverzuim geschied was. Het onderzoek van het water der Waterleiding had gedurende Februari het volgende resultaat 3 Febr. 18.6 Mg. permanganas kalicus per 1000 cc. 10 t, 19.6 ff u h n 17 ff 16.7 a n h n ii ii 24 ff 19.2 ff a n ff Gedurende (ie maand Februari werd in (le Rijks postspaarbank te Gouda en de (laaronder ressorteerende hulpkantoren ingelegd 5986,62 en terugbetaald 2612,48. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 3022. Van de 340 kinderen tusschen de 6 en 12 jaren op 1 Januari 1892 in de gemeente Zevenbuizen aanwezig, gingen er 37 (waaronder 15 van elf jaren) niet school. van hare eerste komst te moeten aanbieden. Eene herinneringsmedaille zal worden geslagen en een exemplaar in optoobt worden aangeboden. De op tocht de détails worden nader geregeld zal het heden voorstellen met hier en daar een terugblik op hot verleden. Aan de deelnemers zal groepsge wijze gelegenheid worden gegeven om in een bijgaand album te fungeeren, waardoor het feit der vergete- lijkheid wordt ontrukt In beginsel ging men met het voorstel des bestuurs mede. Een 20-tal afgevaardigden van vereenigingen traden toe, zoodat de optocht zelf kans van slagen heeft. Staande de vergadering besloot men, den Burgo- meester van Utreoht tot eerevoorzitter van het co mité te benoemen. Bij den tapper Icke op het Damrak te Amsterdam gaf Vrijdag avond eeh omstreeks 22-jarig infanterist een pakje in bewaring, inhoudende een zilveren met bloed bevlekten suikerstrooier, suiker- en theelepeltjes een juweelen broche, eenige snoeren bloed koralen. Een er. ander was gewikkeld in een exemplaar van dien avond verschenen Oprechte Haarlemactie Courant. Dit. wekte argwaan, vooral in verbaud met den te Haarlem gepleegde moord. De politie werd met het gebeurde in kennis ge steld, waarop de man bij zijn terugkomst werd aan gehouden. Hg verklaarde (les ochtends to Leiden voor don dienst te zijn afgekeurd. De kostbaarheden zouden behooren aan zyn vroegere baas, schipper van een zandscheepje. en waren door hem op verzoek van den schipper uit de bank van leening te Leiden, gelost. De schipper, die te Amsterdam zou komen zou hier zijn eigendom terugontvangen. Hot onderzoek der justitie bracht terstond aan het licht, dat dit verhaal niet waar was. De aangehou* dene viel daarop door de mand en erkende een val- schen naam te hebben opgegeven en te zyn bloem' kweekersknecht te Haarlem. Volgens zijne bekentenis heeft hij de kostbaarheden gevonden in een hooiberg waar hij zich te slapen had gelegd. In verband met deze verklaringen rees het ver moeden, dat men den dader van een in den nacht van Donderdag op Vrijdag te Lisse gepleogden dief stal voor zich bad. Na lange aarzeling werd ook dit bekend. De gevonden voorwerpen zyn reeds door de be stolenen herkend. De aangehoudene is daarop heden ochtend gevankelijk naar Haarlem gevoerd. Het blijkt dat hij bij het plegen van de misdaad een ruit heeft ingetrapt en zich daarby aan de vingers kwetste. Vandaar 'de bloedsporen aan enkele der voorwerpen. De aangehoudene moet reeds eenige vonnissen wegens diefstal hebbsn ondergaan. len en aansteken en kookt nu en wat soep voor haar. Voor het 'overige helpt het kind zioh zelf geheel. De Regeering hoeft een wijziging voorgesteld Van do artsen wet van 1878. Deze wet heeft wel is waar zeer gunstig gewerkt (van 1302 in 1878 is het ge tal van de tot uitoefening der geneeskunst bevoeg den tot 1522 in 1891 geklommen), maar in afwooh- ting van eene verdere herziening der geneeskundige wetgeving zyn onkele wijzigingen van minder ingry- pond belang der Regeerir.g wenschelyk voorgekoraon. Deze komen in hoofdzaak op het volgende neer: Zy, die het recht tot uitoefening der genoeskunst in Indië of in het buitenland verkregen hebben, zul len ook hier te lande kunnen worden toegelaten tot het practisch artsexamen, mits uit hunuo diploma's of getuigschriften blyke van voldoende voorbereidende studie. Tot het afleggen van het eerste natuurkundig exa men zullen niet meer worden toegelaten dogenen, die eeno gedeeltelijke gymnasiale opleiding hebben genoten of een progymnaaium hebben afgeloopen, en degenen, die voldoonde bewijzen hebben goleverd, dat z|j tot de beoefening der natuurkundige weten schappon genoegzaam voorbereid zijn. Vorder zullen eischen van voorbereiding worden gesteld aan ben, die het theoretisch examen in de tandheelkunde willen afleggen. De oischen zullen zgn hetzij een eindexamen aan een gymnasium, hetzy een getuigschrift van eindexamen aan eene hoogere bur gerschool met 5 jarigen cursus, toegang gevende tot bet eerste natuurkundig examen. Ook hier geldt verder de examenbevoegdheid voor hen, dio elders een diploma tot uitoefening dor tand heelkunst heb ben verkregen. De voorgedragen wijzigingswet zal, ten einde den overgang voor hen, die zioh reeds voor een examen voorbereiden, tê vergemakkelijken, eerst op 1 Jan. 1893 in werking treden. In den laataten brief uit de residentie aan het Nieuws v. d. Dag leest men o. a. het volgende, dat, volgens sommigen, niet alleen voor den Haag geldt, maar ook voor andere gemeenten. Een anderen vooruitgang meent men te hebben opgemerkt in de gas-industrie, nl.de kunst orp, als de prijs daalt, toch de menschen te noodzaken voor meer geld te verbranden. Van verschillende zijden klaagt men nl., dat na de prijsverlaging de gasuota's over Januari hooger zijn dan over die maand 1891, bij hetzelfde licht- verbruik. Natuurlijk zal de fabriek weer antwoorden, dat dit optisch zelfbedrog is, want dat men toch meer zal hebben verbrand. Maar het publiek blijft onge- loovig en er zijn menschen, die zich herinneren, hoe in eene vergadering van gasfabrikanten een der vakmannen zioh eens verzette tegen het toekennen van aandeel in de winst aan den directeur, om deze het verbruik te veel in de band heeft. De tot commandant van het reg. grenadiers en i jagers benoemde kolonel Vogel zal, naar //het N. v. d.. D." vernam, als commandant van bet 4o reg. inf. te .Leiden worden opgevolgd door den kolonel Kool, van den geueralen staf, herkomstig van het i wapen der artillerie, terwijl de overste Bloem, van niet aan te nemen, dat iemand met het karakter van uw broeder den jongen zijn naam niet zou geven, indien hij overtuigd was, dat het zyn zoon wasdat hij aarzelde was alleen te verklaren uit een twijfel, gegrond op de vermoede betrekking tusschen Leontine en Arthur Burn. In hoeverre had die betrekking bestaan? Dat was moeilijk meer na te gaan, nu beiden huu geheirav-mee in het graf hadden genomen. Gaston stelde voel belang in den jongen, scheen zeer aan hem gehecht, een genegenheid die ook wel ver diend bleek; maar hem maken tot stamhouder van de Saint-Cristeaus, dat dnrfde hij niet. Heeft hij geen onderzoek ingesteld? In zulk een gevalBij het verlaten van Saint-Cyr werd de jonge Valentin officier bij de dra gonders en kwam later bij (lo krijgsschool, jwraar hij een mooi figuur maakte. Gaston was trotsch op hem, had zijn naam voortdurond op de lippen, en eiken verioftyd bracht de jonge man op het kasteel door. Toch bekwam ik juist in dien tijd de zeker heid, dat Gaston hem nooit zou erkennen; ziehier, hoe die overtuiging bij mij werd gevestigd. Ge vindt waarschijnlijk, dat mijD beweringen op zeer losse grondslagen berusten. Ik vind, dat ge een helder inzicht hebt. Dan ga ik voort. Op zekeren dag belastte Gaston mij met het plan voor een testament. Wordt vervolgd Zooals bekend is, heeft H. M. de Koningin-regen tes zich bereid verklaard liefst in de maand Juni te Utrecht den eersten steen te leggen voor het nieuwe academiegebouw op het Munsterkorkhof. Het centraal comité tot viering van nationale feest dagen had gisteren avond in eene openbare vergade ring tal van corporatiën om zich vereenigd en ont vouwde, bij monde van den voorzitter dr. Schubart, het plan van een deel van het feestprogramma. Daar waar het stedelijk bestuur toch zal voorgaan met den dag op gepaste wijze luister bij te zetten, meende het der Koningin een blijvend aandenken den anderen dag legde Gaston dertig kilometers af om naar de gezondheid te gaan informeeren van de vrouw zijns vriends. Wat moest het einde zijn van deze liefdesgeschiedenis? Hoopte Leontine Dufour werkelijk mevrouw De Saint-Cristeau te worden? Beloofdo Gaston haar dit misschien, om niet te wor den verdrongen door een jongen, rijken F.ngelschmau, die bij haar in huis werd verpleegd en die Leontine, naar men zegt, zijn hand moet hebben aangeboden? Ik weet het rechte er niet van, want ik heb die heele geschiedenis slechts door allerlei praatjes ge hoord. Maar zeker is het, dat Leontine op het punt stond moeder te worden. Waarom trouwde Gaston haar toen niet t Waar- schijnlijk, omdat hij wanhoopte aan een toestemming, die hij zeker ook niet zou gekregen hebben. Denk eens, wat een woede voor je vader, als hij hoorde, dat zijn oudste zoon met een dochter uit een her berg wilde trouwen Vader zou die toestemming nooit gegeven hebbenhij zou liever met Gaston gebroken heb ben, ondanks al de liefde en teederheid, die hij voor zijn oudste koesterde. Het kwam niet tot dit uiterste, en als uw vader al iets afwist van de betrekking tusschen zijn zoon en Leotine, dan hechtte hij daar toch geon gewicht aan en beschouwde het als een voorbij gaande liefdesgeschiedenis. En daarenboven vertrok Leotine bijtijds naar Bordeaux, waar zij zich schuil hieldmen gaf voor, dat zij een oudere zuster was ..J» In de Figaro vertelt Tomel van een meisje van 11 jaren, Alice B., dat gehoel alleen leefthaar moeder was uaar Engeland gegaan, maar zendt haar nu en dan geld. Het kind woont in een huis place des Victoires, staat 's morgens half 8 op, maakt haar ontbijt klaar eu brengt haar kamertje en bed in orde, gaat dan nnar school koopt haar dejeuner in een restaurant, gaat dan weer naar school eu koopt dan weer eeu portie eten iu een restaurant. Na haar schoolwerk te hebben gemaakt, gaat ze naar bed. Eeu vriendelijke buurvrouw helpt haar de lamp vul- gaan bezoeken, die in Champagne getrouwd was. Elke week ging Gaston naar Bordeauxin die stad ontmoetten zij elkander. Terzelfder tijd dat Leontine Peyrohorade verliet, vertrok ook de jonge Engelschman, Arthur Barn genaamd; er liep een praatje, dat men hen te Bor deaux samen gezien had. Is dat waar of niet waar? Wie zal 't zeggen; maar 't lijkt mij mogelijk met een kokette vrouw, zooals zij was. Slaagde zij er niet in Gaston te huwen, dien zij oogenlijk de voorkeur moest geven, dan bleef haar de Engelschman over. Daar zijn zwakke gezondheid een spoedigen dood deed voorzien, moest zij hem niet uit het oog ver liezen. Vreemde loop van zaken: niet de zieke stierf, maar hefschoone, krachtige meisje; een maand na de geboorte van hot kind overleed zij plotseling. Het kind was niet erkeüd door Gaston, die het zeker echter bad willen wettigen door het huwelijk, zoodra hij daartoe in de mogelijkheid was. Tante Clotilde nam het mede naar Peyrehorade, waar zij het liet doorgaan voor een kind van haar zuster uit Cham pagne. Jaren verliepen, waarvan niets valt te vertellen, dan dat Gaston het kind geregeld ging bezoeken en bet schoolgeld betaalde. De jongen werkte flink, was ijverig, toonde een goed hoofd te bezitten en kreeg een goed nummer te Saint-Cyr. In het pakje van Saint-Cyr kwam hij dan ook het eerst op het kasteel om er de vacantie door te brengen. Iedereen dacbt, dat de knaap nu zou worden erkend, 't Was bet 4e. benoemd wordt tot commandant van het 8e ts Arnhem. De bedoeling, waarmede de minister Soyffardt de benoeming van kolonel Kool tot chef van ren iufan- terie-regiment heeft doorgezet, is nanr wij ver namen deze dat een hoofdofficier, die voor be vordering tot generaal in aanmerking komt, vooraf verschillende korpsen, zoowel voetvolk als artillerie, möet hebben gecommandeerd. Hieruit ziet men, dAt 't niet maar een stgf hoofdig heid was, om zijn zin te krijgen, die don minister deed volharden bij zijn verlangen omtrent het regi mentscommando, maar dat de lieer Seyffardt een zeer gojede roden had voor zijn voordracht, (Haugache Ct.) Omtrent (le nieuwe uniformen voor het leger wordt gemeld, dat de cavalerio eeu lichtblauwe attila met donkerblauwe pantalon en rijlaarzen voor allo onderofficieren en minderen krijgt en de kolbak be houden wordt. De drie regimenten krijgen alle dezelfde uniform, doch een der regimenten inet een lichtere uitmonstering op den kraag. Voor de infanterie zijn zeer verschillende unifor men ontworpen, o. a. een vaa vaal grys laken, waarbij in groot tenue de borst versierd zou worden met eene blauwe wrong, zooala by de rijksveldwachters in gebruik, eu een scbako met twee kleppen, ge kroond door een groot regimen tscyfer 1 Bij een ander ontwerp dat veel netter is, is de snit der korte jas eeuigszins gewijzigd, doch de uitmonstering ongo- veer gelijk gemaakt aan die der schutterij. De inspecteurs der wapenen houden zich druk met de uniforraveraudering bezig. Aan de Arnh. Ct, schrijft men omtrent „Londensche bedelaars," het volgende Oude afgeleefde bedelaars, die een kapitaaltje overgelegd hebben, doch die zioh gedurende hun gansch jammerlijk bestaan alle noodzakelijke levens behoeften ontzegd Lebben, zyn volstrekt geone zeld zaamheid. Ken nieuwe soort bedelaarster daaren tegen vond de Londensche politie onlangs in eene jeugdige //dame" van 26 jaren, die gemiddeld 10 a 15 tb. per dag ophaalde, zich de luxe van eene dienstbode tegen een wekelijksch salaris van 4 sb. veroorloofde en 's uvonds na volbrachten arbeid per cab huiswaarts keerde. Eene duidelijke illustra tie weder van het hier overbekende feit, dat er bij ons corps tamelyk goed afgerichte bedelaars veel van 8t. Anna onder loopt en dat men in de meeste gevallen het verstandigst doet met zioh niet om die lieden te bekommeren. Maar toch laten vele men schen zich nog door een' troep nietsdoeners, die te lui zyn om te werken, om den tuin leiden, en voor een hongerige maag is het zeer gemakkelijk om in Londen voedsel te krijgen, 's Ochtends en 's namid dags na lunch zijn de achterdeuren van restaurants en boardinghouses nis het ware belegerd door bede laars, dio daar hunne provisie voor den dag komen opdoen. Werk is er genoeg te vinden, want er zijn hier verscheidene vereenigingen, die hen, welke wer ken willen gaarne aan eene bezigheid hielpen. In dien er toovallig voor den sollicitant geen'} betrek king open is, dan toch wordt er voer hem voor eeno slaapstede en voedsel gezorgd, totdat er wat voor hem govouden is, waartoe de leerstellingen van //Generaal" Booth zeker niet weinig hebben bij gedragen. Tuk op geestrijke vochten vinden volen het ge makkelijker te bedelen en ook soms worden veion ,er door het toeval toe gebracht. Nog niet lang geleden werd er een geval vermeld van een man, die wegens bedelen gearresteerd was, terwijl niet alleen hij, maar ook zyne verwanten in zeer goede omstandigheden verkeerden. Een zekeren ochtend °P zijnde naar City, bemerkte hij, in do na bijheid zijnde van het Underground station, dat hij vergeten had om geld voor zijn spoorwegkaarije bij zich te steken. Het was reeds te laai, om naar huis terug te keeren eu er bieef hem niets anders over dan eon voorbijganger zijn toestand bloot te leggen, waarop deze hem een half sbillingstuk gaf, om een retourkaartje te koopen. Hij kreeg bet geld z6k> gemakkelijk bij deze gelegenheid, dat hij het nog eens probeerde met hetzelfde gunstige gevolg; hij legde zijn oud1 rak neder en begon te bedelen, waar mede hij verschei lene shillings daags ophaalde. Hij werd door de justitie op vrije voeten gesteld, omdat zyne^ verwanten als verontschuldiging aanvoerden, dat 's mans zinnen een weinig in do war waren. In het algemeen kan een bedelaar, die een fat soenlijk uiterlijk heeft, helder geschoren is en er tamelijk knap gekleed uitziet, zich in Londen een aardig inkomen verschaften. Wanneer hij aau den drank geraakt is, dan is het uitgewoonlijk begint ntj i'.an aan te dringen, en dit wekt bij weldoeners jWt zulk een medelijdend gevoel op. als een wan-, hopende zucht en een smeukende blik. Ik heb dik werf menschen gezien, die, nadat zij zich van eon bedelaar hadden 'losgerukt en reeds een eind huu weg vervolgd hadden, door bun geweten gedwongen werden om terug te keeren eu don bedelaar een aal moes toe te reiken. Ook vroolijke bedelaars treft men hier aan. en deze woten precies, waar zij bunne slachtoffers kun nen vinden. Niet de haastige voorbijganger, iloob een troepje jongelui op den hoek van de straat of aan den ingang van een gebouw vormt zijn prooi. Vrijmoedig vertelt bij hun, dat hij dronken geweest is en behoefte aau eene verfrisscbing gevoelt. Wan neer het op eene gril der natuur aankomt, dan voe len allo rnenechen zich gelijk en de bedelaar gaat niet met ledige banden heen. Ook bedelaarsters zijn hier in overvloed aanwezig. Zij di98chen de meest treurige verhalen op van zieke echtgenooten, lydende kinderen en hardvochtige huis jesmelkers. Het is hare gewoonte om eene voorbijganger in de City te vragen hoe ver het is b. v. naar Tottenham. Wanneer me» baar dan mededeelt dat de afstand van 5 tot 6 mijlen is, slaakt zij een diepen zucht, zegt dat zy geeü geld heeft en onmogelijk zoo ver kan loopen. Zy vraagt dan den voorbijganger wat zij doen moet, en deze geeft baar natuurlijk eenige pen nies. Wanneer zij dit praatje een houderd keer verteld heeft, wordt haar beurs goed gevuld eu blij moedig gestemd en met een opgewekt gevoel keert zy huiswaarts. Ik herinner mij eone vrouw, die in mijne buurt op den hoek vau eene straat zat, en hem, die haar een gunstig oor verleende, mededeelde hoe zij eertijds rijk geweest was en hare eigen paarden hield. Haar man was op zee omgekomen, hare advocaten hadden haar bestolen en zoo was zij allengs tot den bedelstraf gebracht. Thans is zij verdwenen, mis schien is zij wel weder tot haro vroegere grootheid teruggekeerd. 's Avonds krioelt het iu West Londen van bede laars, die gelijk de vleormuizen zich overdag ver scholen houden, doch 's nachts op hunne prooi uitgaan. Eenige gedachten over armoede en armenzorg. Armoede is daar, waar niet zijn de middelen, om in de noodigste levensbehoeften, voeding, kleeding, wo ning, en zoo, te voorzien. Er is veel armoede. Maar er kon minder wezen. Want veel armoede is eigengemaakt werk. De aanwezigheid van armoede eischt armenzorg. Armenzorg moet zijn een werk van liefde, geen werk van liefbebbery. Men zegt, dat armenzorg moeilijk is. Dat is alleen waar in groote gemeenten. Op kleine plaatsen, waar raeu alles van elkaar kan nagaan, is zij niet moei lijk, mits or middelen zijn. Aalmoezen, aan straatbodelaars uitgereikt, behoo ren niet tot maar zijn eene bestrijding van armenzorg. Recht9treeksche verzorging moet zich bepalen tot hen, die, negens leeftijd of lichamelijke of geestelijke gesteldheid, niet vermogen iets- voor zichzelven te doen. Overigens moet de armenzorg zoo min moge lijk voor den arme handelen, zooveel mogelijk hem in staat stellen om te handelen voor zioh. Armenzorg, die 't in den kring van 't gezin beter maakt, doet wijzer, dan die de leden des gezins er uit trekt, om hun buiten dien kring wel te d >en. 't Is wijzer, te maken, dat de arme het beter krijgt in zijn huis, daD te maken, dat hij zijn hut3 uit moet, om het beter te krijgen. Do natnurlijke indeeling der armenzorg is en blijft deze(lat iedere gezindte zorgt voor hare eigene armen, en de Staat zich ben aantrekt, die buiten de termen vallen om van de zyde eener kerkgemeente tu worden geholpen. De zorg van iedere gezindte voor hare eigone armen sluit volstrekt niet uit, dat ieder persoonlijk kan en moet blijven: //de barmhartige Samaritaan", die zgn «olie en wijn" voor ioderen gewonde, door hem aangetroffen, overheeft, zonder naar kerk of naar richting te vragen. Ook blijtt het daarbij mogelijk, zelfs wenschelijk, dat bijzondere instellingen zich do bijzondere be hoeften aantrekken van bepaalde soorten VAn nood lijdenden, als: verwaarloosden, gevangenen, blin den, enz. Toch kan niet worden ontkend, dat onze tijd wel wat rijkelijk vruchtbaar is in 't stichten van bijzon dere instellingen. Dat vermeerdert onmatig de kosten vau beheer en uitvoering, 't versnippert de krachten en 't bemoeilijkt de controle over 't geen deze en die arme al of niot geniet. Niot onbegrijpelijk, dat wel eens gevruagd is: of er niet eene vereeniging ware op te richten, om wat voreenigingen af te schaffen. Genootschappen, die zich algemeene armenzorg ten doel 8'ellen, buiten alle verband met verschil van gezindtezullen veelal dit bezwaar ondervinden dat er gezindten gijn kunnen, die wel armen, maar geene bijdragen leveren, althans niet naar verhouding. Bedenkelijker echter is dit, dat zulke genoot schappen, onder de bestaande toestanden, ten minste in groote steden, een werk opnemen, (lat ze eenvoudig niet kunnen volbrengen, en dus het hartzeer nweten gevoelen van de ervaring der waarheid „qui trop embrasser, mal étreint." Wijs en waar is het woord van Elisabeth Fry: 'abet zorgen voor de ziel der armen, dat is de ziel der armenzorg." Die slagen mag in 't bestrijden van drankzucht, slordigheid, luiheid, en zoo meer, dus r in 't bevor deren van matigheid, orde, vlyt, en zoo verder, doet veel tot het weren van armoe. Godsdienstzin verhoogen is daarbij een voornarpe factor. Godsdienstzin verhoogen bevordert de wél vaart en vermeerdert de draagkracht. Maar daarbij behoort de zorg der opleiding tot eenig handwerk of beroep. De ervaring leert, dat aanhoudende nood in den regel slechts daar heerscht, waar men of niets kan, of niet goed wil, of het eene zoowel als het andere 't geval is. Die meer gaan kennen en kunnendan ze vroegOr keuden of konden, en beter gaan zijn eu doen, dan ze vroeger waren en deden, zijn qu dan ook meer waard dan vroeger, en daardoor minder arm, óf wel niet arm meer. ZondagsbladI De Haagsch correspondent van de Midd. Ct. vindt de vervolgingen van Sequah erg jammer. //De ma jesteit van de wet," zegt hij, zou volgens sommigen er onder lijden als men Sequah hier "Ongestoord zijn gang liet gaan. In mijn oogen wordt de majesteit der wet evenzeer aangetast wanneer de een of andere suffe of verloopen of althans niot op zijn gunstigst bekende medicus er slechts behoeft bij te zitten zon der iets te doen, zonder zelfs eenig onderzoek in te stellen of eenigeu raad te geven, ora de onbevoegde geneeskunst-beoefening van Davenport tot eene voor de wet geoorloofde te maken. Als daardoor aan den eisch der wet is voldaan is. die wet bepaaldelijk belachelijk. De heeren medici hebben dat ook al gevoeld en een geneeskundige raad, ik meen de Noordhollandsche, heeft er op gewezen, dat men niet als bij verrassiug proces-verbaal behoeft op te maken als die figurant geneesheer zich even heeft verwijderd, maar dat men den rechter vierkant voor de vraag moest 9tellen of de praktijk van Sequah, ook inet behulp van dien figurant, niet strafbaar is. Die geneeskundige raad zou bevestigend antwoorden, en voor de eer onzer wetgeving is het te Lopen dat de rechter er ook zoo over denkt. Bij mij rijst oohter de vraag of die eer hooger moet staan dan het welzijn van zoovele menschen, die toch ontegenzeggelijk bij Sequah genezing vondenen wie weet hoevelen die bij hem nog zullen vinden Een oude regel zegt; //hei heil des volks i9 do hoogste wet." Als die regei nog geldt en wie zou het durven ontkennen moet men zich wel tweemaal bedenken nl vorens het optreden van Davenport on mogelijk te maken. Op mij mankt die boosheid *an de geleerde heeren een ietwat koraischeu indruk. Zij heeft althans den schijn voort te komen uit een eigenzinnigheid, vermengd met zelfverwijt; men ziet nu de zeer snelle genezingen door zoo eonvoiulige middelen en men wil er het goede niet van erken nen, omdat men dan zich, als man van wetenschap, zou moeten beschuldigen, niet eerder die middelen te hebben gevonden en toegopast en die nu van een kwakzalver te moeten leeren. En dat er werkelijk personen door Davenport gene zen worden, hoorde ik nu eindelijk getuigon door bekwame doctoren hier in den Haag, die eenige weken geleden voor de kwakzalver niet9 dan spot overhadden, doch nu de genezingen hebben gfzien en tenminste een tijdelijk karakter daaraan tqekennen zich geheel gewonnen te geven, is wat hard voor de heeren. Maar al t keert over een jaar of na eenige maanden of weken de rheuraotiek terug, is het dan geon onwaardeerbaar voordeel, althans een tijdlang zonder pijn te zijn geweest en zich weer te hebben kunnen bewegen na soms jaren te hebben moe en liggen of springen op krukken In het Fransche ministerie zijn maar enkele nieuwe leden Loubet, Rieard, Viette en Cavaignac Zes der ministers in bot vorige Kabinetde Frey- ci.net, Ribot, Jules Roche. Bouvier, Devolle en Bour geois, gaan over in het nieuwe bewind. Cnvaignao was iu 1885 onder-secretaris van staat voor oorlog in het Kabinet-Brisson. Wat Loubet, voorzitter van den ministerraad en minister van binnenlandsche zaken, betreft, hij had in 1887 onder het Kabinet-Tirard reeds eene porte feuille, die van openbare werken. Aansrezocht om in het daarop volgende miuisterie-Floquet over te gaan, weigerde hij, omdat Floquet's programma van herziening der constitutie zijn goedkeuring niet weg droeg.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2