ff ni i! 1892. 4774. BINNENLAND. Donderdag 3 Maart. looping nistreken. en FEUILLETON. TTit Ixet XjSTrean. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda gen.” Uil De inzending van advertentiön kan geschieden tot eén uur des namiddags van den dag der uitgave. san Zoon woon- en allerlei i, wjjk O. No. 1344 en ERF 145, kad. centiaren. per week. i en ERF No. 131, ntiaren. per week. en ERF 190, kad. 92, Ver- leelisten 1 bedrij- prijzen. 1 I i ERSJANT AND voor k. (Naar het Franuch.) EERSTE DEEL. VIII. den kapitein zou worden geplaatst aten; iedere regel 's voorm. IAAKBORD» i den No en JE Rit' ihtelstraat, 766 groot en EHF 207, ka- centiaren. penningen •te laatste 9—12 en erkooping. oornoemde Bovendien worden alle Adverientiën gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. en ERF 205, kad. n. voor 0.80 n. 8CHRIEK en ERF 328, kad. i. IS niet de Nieuwe tad. Sectie tren. oor f 2.60 af te treden, te zeer gedaald is, van kaptein De De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. 'IS met lts voor wjjk O. is. 1590 en GOUDSCHE COURANT. w im van feestelijk werd herdacht. Naar aanleiding van GOUDA, 2 Maart 1892. Naar wij vernemen zal Woensdag 9 Maart a. st. in eene openbare vergadering van de Kiêsveroeniging //Burgerplicht" als spreker optreden Mr. H. Ph. de Kanter, Lid »an de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. 0 Hat Vaderland schrijft het volgende over het Zater dag in het Gebouw voor K. en W. te ’s Hage gehou den bal masqué. Het was by na middernacht. Van 10 uur af had ik, nu eens op een der causeuses in de smaakvol verlichte-en keurig met Spiegele en groen en flnwee- len draperiën versierde zaal, dan weer op een der gezellige rustbanken, die in ’t salon op het tooneel met tempel vormigen voorhof en kwistigen planten- tooi waren geplaatst, later ook op de galerijen en balkons het komen van de gemaskerden en de eerste dansen onder de ahijd verdienstelijke leiding van den heer Gaillard bygewoond. Maar ’t scheen niet te willen vlotten. Hoe vroo- lijk de muziek van den heer Waasdijk ook speelde, de ware animo ontbrak. En ’t was ook leeger dan voorheen. Opmerkelyk vond ik het dat de balcons en gallerijen veel tal rijker waren bezet dan vroeger, terwijl de zaal zelf niet half zoo gevuld was. Waren de danslustigen verhuisd Heeft het jonge geslacht van onzen tyd 19) Hoe voorzichtig ik ook moest wezen met zulk een wantrouwigen cliënt, die altijd bang was er toe ge bracht te worden iets te zeggen, dat hij wilde geheim houden, was ik toch genoodzaakt, hem een paar vragen te doen. Hij antwoordde mij ontwijkend en bepaalde zich tot algemeenheden, zoodat ik hem vier °f vijf plannen voorlegde, iüplaats van één, voor de verschillende gevallen, die zich, naar het mij voor kwam, hier konden voordoen. Vier dagen daarna bracht hij mij zijn testament in een verzegelde en veloppe en verzocht mij dit te bewaren. Hij heeft dus een testament gemaakt? Hij heeft er toen een gemaaktmaar een maand geleden heeft hij het van mij teruggevraagd, om er «enige wijzigingen in te brengen, misschien wel om bet te vernietigen, en ’t is mij onbekend of er een ander bestaat. Zeker is het, dat ik er geen onder mijn berusting heb, zoodat gij op dit oogenblik de Op bevel van keizer Wilhelm is het menuet, zeker de bevalligste van alle dansen, weder op de hofbals te Berlijn ingevoerd. Dezer dagen verschenen de keizer en zijne gemalia op de dansles, die een op zettelijk daarvoor in dienst genomen danseres, Marie Köbisch aan prins en prinses Heinrich en andere prinsen gaf. Nadat de Don Juan menuet gedanst was, merkte de keizer op, dat de oude wmenuet a la reine" nog bevailiger, hoewel moeilijker was. Marie Köbicsh danste ze voor, waarop de keizer en de keizerin zelf les namen. Beiden maakten zoo goede vorderingen, dat bij het tweede hofbal van dit jaar deze menuet reeds gedanst kon worden. De pH)8 per drie maanden ia 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommera VIJF CENTEN.' In de zitting dor Rotterdamsche Arr. Rechtbank van gisteren werd veroordeeld D. 8., sjouwer te Gouda, wegens vernieling, tot 2 maanden gevangenisstraf. Voorts stonden terecht; X W. 8., oucf 20 jaar, zonder beroep, wonende te Gouderak wegens verzet tegen de politie te Gojida. Bekl. had het feit in dronkenschap gepleegd. Eisch 1 maand gev. Mr. Nolet Trenité, verdediger van bekl., verzocht bij eventueele voroordeehng, toepassing van een geldboete. L. A. v. d. V., oud 15 jaar, zonder beroep te Gouda. Bekl. reeds geruimen tijd in dienst zijnde van den manufacturier van Dantzig, had ten diens nadeele verschillende goederen ontvreemd en beleend. Eisch 1 maand gev. Uitspraak Dinsdag e. Vogel uit Leiden naar ’sHage schrijft men aan wde 'i het 2o-jarig jubileui Amsterd." o. a.l feesteliik word hordai Reeds onder het vorige ministerie heeft het in de hoogere rangen van het leger veel ergernis ver wekt, (lat een kaptein, particulier secretaris van de Regentes, inzage heeft in conduitelijsten van hoofd officieren en generaals. //Thans hoort men minder er over spreken en buigt ieder, hoewel dikwijls zacht morreud, voor den groo- ten invloed van dien secretaris, die door deze laatste benoeming zoo schitterend wordt bevestigd. «Algemeen wordt verzekerd, dat de minister Seyf- fardt heeft willen volhouden, doch dat zijne collega’s bevreesd voor een interpellatie als de Kamer bijeen kwam, zooveel invloed op hem hebben uitgeoefend, dat hij heeft toegegeven. Het is jammer, dat hij niet de voorkeur er aan gegeven heeft om af te treden, te meer daar zyn prestigp in het leger nu blijkt, dat hij togen den invloed Ranitz niet is opgewassen. //Diegenen, die hun opinie durven uitspreken, be treuren zeer het voorgevallene en zien daarin de voorbode van moeilijke tijden, die wij te gemoet gaan. Het zal zaak zijn dat zij, die Mog durven, pal blyven staan, want bij zooveol haltheid en lauwheid bij de Regeering zou het mot onze vrijheden spoedig gedaan zijn." J Den ganschen dag werd gisteren in tegenwoordig heid van een groot aatetal nieuwsgierigen gedregd in de Keizergracht bij de Utrechschestraat te Am sterdam. Twee knapen van 6 en 11 jaar, die gisteren ochtend te half negen van de ouderlijke woning in de bocht der Heerengrucht naar de bijzondere school op de Keizersgracht bij de Utrechtschestraat warefa gebracht, zijn na schooltijd niet thuis gekomen en worden nog steeds vermist. Eene belangrijke söm voor eenig naricht is uitgeloofd. Bij navraag bleek de overplaatsing vuu kolonel dat zij de school niet hadden bezocht, waar juist A DVERTEN TIEN van 1—5 regels a 50 1 meer 10 Centen. G R£ O f E LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. In Februari werd in de Nutsspaarbank alhier in gelegd 7503.781/t in 638 posten en terugbetaald 16116.75 in 194 posten. In de beide maanden van dit jaar werd ingelegd 229U5.01 in 1353 posten en terugbetaald 26812.16* in 437 posten. En uit nwe redeneenpg moot ik dus opmaken, I dat het verlangen om den kaptein zijn geheelo for tuin na te laten, hem beeft geleid? Dat zou men er uit moeten opmaken. I Hebt go eenig vermoeden, welke de reden kan I zijn geweest, dat hij zijn testament terugnam? Er zijn verschillende redenen voor op te ge ven; maar allen berusten op vermoedens. Ge hebt die redenen nagegaan; hebt ge er iets tegen, mij die mede te doelen? Volstrekt niet. Ge zult moeten toegeven, dat zij voor ons van groot belang zyn. Zeker. Sedert lang had ik mij gewend aar. het denk beeld, dat Gaston zijn fortuin aan den kapitein zou nalaten; maar hetgeen gij mij daar hebt verteld, bewijst, dat de zaken niet zoo staan als ik my yer- beel(|de, waaraan ik niet wist dat eenige twijfel bestond; de omstandigheden zijn dus veranderd. Ge moet niet van >et eene uiterste in het andere vallen. Ik zal niet verder gaan, dan gy bedoelt. Het leven is te moeilijk voor my geweest, dan dat ik mij te gauw door een ijdele hoop zou laten meesle pen, en ik verzeker u in alle oprechtheid, dat ik op het oogenblik te diep onder den indruk ben van l_a t oy0r (jen (jOO(j rajjn8 broeders, dan dat te I de gedachte aan de erfenis mij al te zeer zou ver- pullen. Natuurlijk beu ik niet onverschillig voor eenige wettige erfgenaam van uw broeder zijt; het geen, dat begrijpt ge hoop ik, niet wil zeggen, dat ge de erfenis zult krijgen. Ik begrijp u; or kan zich onder de papieren van Gaston een testament bevinden. Juist. Nu kom ik terug op de .overtuiging, die ik heb gekregen op den dag, dat Gaston mij om een plan van het testament vroeg, dat hij Valentin niet zou echten. En die overtuiging is, dunkt mij, gegrond op de logica. Ge weet, nietwaar, dat het natuurlijke kind, indien bet erkend is, niet dezelfde rechten heeft op het vaderlijk erfdeel als de wettige kinderen; dus de wettige zoon van Gaston erft het gebeele fortuin des Vaders, terwijl de natuurlijke zoon slechts de helft krijgt, qmdat de vader nog een broeder nalaat. Om het geheele fortuin te erven, moet hem dit bij testament zyn vermaakt, en dit testament ten zijnen voordooie is slechts, mogelijk, als bij in gemorlei familiebetrekking tot den erflater staat.' Dat wist ik in het geheel niet.- Laat u dat niet verwonderenwanneer do wet zich al bemoeit met natuurlijke kinderen, dan zyn daarin toch zoo veel duistere punten, gapingen en uitwegen, dat zij, wier ambt het is het wetboek uit te leggen, dikwijls heel wat moeite hebben, hot uit de war te halen. Volgens myn overtuiging was uw broeder, toen hij zijn testament opstelde, tot het het verdriet besluit gekomen, den kapitein niet, als zyn zoon erkennen. den onderwijzer Roest

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1