171. ules y h 9 il 1898. BINNENLAND. »IE rukte Vrijdag H Mwt. fco 478L Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. FEUILLETON. .uw. ,a v. v. aan tot het ■n welke len xijn, bediening en Zn. Ij alle i wor- De inzending van advertentiön kan geschieden tot öên uur des namiddags van den dag der uitgave. TTit ixet XjeTrezi. an Zoon. ■J ij i 1 I I I il i Jl Mionderljjke Nommera VIJF CENTEN. er resp. national ttlon de s. enz. meen {Naar het Frafuch.) EERSTE DEEL. XIII. 1 nijn Vader de Nes te Da prjja per drie maanden ia 1.25, franco per post f 1.70. Bovendien worden alle Advertentiën gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschpnt. bricatie ker van en mij des Ie jaren als rrachtrijder lis aan het Haaetrerhly jnnen a. s., IN8DAGS, van ADVERTENT1EN worden gepinkte* van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. jen Cursus h. Leer- )LZE zoo id worden, spondentie f, 't-Hage. dooi De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjke met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Voor het kantongerecht te Wapeningen is op 7 Maart tegen koffiehuishouder A. W. de V aldaar goeischt 50 boete of 10 dagen hechtenis, omdat hij tijdens de militaire manoeuvres in September jl. inkwartiering had geweigerd aan een 4 tal soldatt-n van het 7de regiment infanterie, die, voorzien van een behoorlijk inkwartieringsbiljet, doodmoe bij hem aankwamen Naar wij vernemen, heeft hel Hare Majesteit de Koningin-Regontes behaagd hare goedkeuring uit te 26) Laat ons hier blijven wonen of naar Parijs terug* keeren, al naar ge wilt. Maar mama Verbeeld u, sinds wij wisten, dat wij de erfenis kregen, heb ben wij al onzen tijd doorgebracht met het Roeken naar een geschikt huis. Hoe kinderachtig! En dat wij niet reeds een hebben gehuurd, komt alleen, omdat mama nog stond tusschen een woning op den boulevard des Italians en een andere in de rue Royale en, vergeef mij, maar van het standpunt van mama, vind ik het volstrekt niet kinderachtig. Zij is een Parisienne en zy houdt jan Parijs, evenals gij, in een dorp geboren, van het landleven houdt; voor u is niets zoo aangenaam als die weilanden, die velden, de ruime horizon en het rustige leven van den landheervoor mama gaat er niets boven den boulevard en het leven in de wereldgij vindt het benauwd in eeh kamer Men luest in het Hbl. Zijn wij wel ingelicht, dan zullen de beide koningin nen zich, na haar bezoek aan Amsterdam, eenigen tijd naar het buitenland begeven, en vervolgens den zomer doorbrengen op het lusthof Soestdyk. Daar zijn sinds eenigen tijd reeds veel handen bezig met het aanbrengen van belangryke veranderingen en verbeteringen. benoemd was. Spoedig bleek het gerucht waarheid ie zijn, daar de Edelachtb. heer F. C. H. Roijaards is benoemd tot burgemeester van Loosdrocht. ZEA. heeft gedurende zyn kortstondig verblyf als hoofd dezer gemeente do algemeene achting der ingezete nen verworven, zoodat de tijding van zijn vertrek met leedwezen werd vernomen. Gisteren is van de werf uKromhout" van den scheepsbouwmeester 11. van Vlaardingen met goed gevolg te water geloopen het Rijnklipperschip ge naamd Herman, groot plm. 130 lasten, voor reke ning eener Rotterdamsche Reederij en werden de kielen gelegd voor twee dergelijke schepen waarvan een genaamd Vertrouicen voorden Heer J. Roden burg te Zwijndrecht en een genaamd Hanna voor den Aeer L. Buijs te Rotterdam. Uit Ammerstol, schrijft men aan de Schoonh. Ct. Zondag verspreidde zich het gerucht door de gemeente, dat onze burgemeester elders in gelijke betrekking GOUDSCHE COURANT. GOUDA, 10 Maart 1892. Gisterenavond hield Mr. H. Ph. de Kanter, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in eene openbare vergadering der kie<vereeniging w Burger plicht” eene politieke rede. 8pr. toonde daarin aan hoe de natie, die bij de laatste verkiezing uitspraak deed ten gunste der liberale partij, thans, na hetgeen wij gezien hebben van de daden van de tegenwoordige Regeering, alle reden heeft om dankbaar te zijn voor de optroding van dit Ministerie en met gerustheid verdere hande lingen van dit bewind kan te gemoet zien. Op die punten, waarop twijfel bestond ten opzichte van bevrediging van biilyke wenschen der natie, heeft de Kamer reed» duidelijk getoond niet blindelings mede te zullen gaan met de Regeering (b. v. betr. de quaestie der invoering van persoonlijke dienstplicht) maar de beloften vóór de Juni-verkiezing gedaan te zullen houden. Na achtereenvolgens de personen der Minister» besproken te hebben en te hebben be toogd hoe die alle reden tot vertrouwen geven, be handelde spr. achtereenvolgensl. het onderwijs, 2. de defensie, 3. het kiesrecht en 4. de belasting plannen. Bij de bespreking van het laatste punt verklaarde spr. zich over ’t algemeen zeer ingenomen daarmede, speciaal met de voorgestelde belasting op het roerend vermogen, doch verhooging van den accijns op het gedistilleerd droeg zijne sympathie niet weg, daar er bf minder door gedronken zou worden, in welk geval het geen «equivalent kon genoom l worden en de 2 millioen niet zou opbrengen bf zoo dat niet het geval is en dat bedrag wel gevonden wordt, dit niet zoozeer de drinkers zelf dan wel hunne vrouw en kinderen trof. Hij g«f er de voorkeur aan om Een groot aantal leden der Ned. herv. gemeente te Amsterdam men spreekt van 2000 die zich bij de doleantiebewcging hadden aangesloten, maar hun lid aatschap bij bovengenoemd kerkgenootschap niet hadden opgezegd, hebben nu een afscheidsver- klaring bij den kerkeraad ingediend. Waarschijnlijk is dit een gevolg van het onlangs genomen besluit, van (ie Ned. herv. gemeente tot heffing van hoofd geld. van mijn leven heeft ontbroken, dat is alles wat ik vraag. En ge twijfelt uiet aan het antwoord, nietwaar? Daarenboven is dit niet de eenige reden, die mij hier terughoudt; er zijn nog andere, en juist, omdat die miizolven betreffen, zijn zij voor my des te krachtiger. Ik ben altijd van meeuing geweest, dat de rijkdom plichten oplegt, on dat men geen recht heeft rijk te zijn, alleen voor zichzelven, voor zijn eigen gemak en genoegen. Zonder dat ik er mijn hand voor eb uitgestoken, is het fortuin mij onverwachts in de schoot gevallen; maar nu moet ik het gaan verdienen, on ik denk dit het beste te kunnen doen door verbetering te brengen in het naar bed bij voorkeur thuis komen als de zon Maar als ik voorstel te Ourteau te gaan wo nen, meen ik niet, dat ge heelemaal niet meer te Parijs zult komen. Als wij bier acht of negen maanden blijven, kunnen wij er best drie of vier in Parijs gaan döorbrengen. Zoo («ven meer menschen van onzen standzij zijn er tevreden mee, voelen zich gelukkig en niemand* zegt, dat zij dwaas doen. Ge zult mij moeten toegeven, kindlief, dat ge mij, sinds ge. ooren hebt om te hooren en oogen om te zien, nopit hebt hooren klagen over mijn lot, over lot mijner landgenoo en. de onrechtvaardigheid van do toestanden noch over Anw.lrwk hem aan iemand met wien ik te doen had. Dat is waar - Maar nu kan ik het zeggen: in den laatsteu tijd waren mijn krachten uitgeput, en ik myzei ven af, hoe lang ik het nog zou kunnei houden die laatste twintig jaar te Parijs, dit/ van onophoudelijk werken, van zorgen en ontberin gen, zonder een dag van rust, zonder een üur van ontspanning, hebben mij geknakttoch bleef ik voortgaan, eenvoudig omdat ik moest, voor u; om dat men, alvorens aan zichzelven te denken, aan zijn huisgezin denkt.' Hier, door mijn wedergeboorte, voelde ik, hoe diep verslagen ik was. Gun du-» aan mijn ouderdom het bestaan, dat mij in de kracht zij ademt alleen met een plafond boven haar hoofd gij wilt het liefst ’s avonds om negen uur gaan, zij zou opgaat. Anie keek hem aan m?t een blik vol verbazing, vermengd met levendige onrust. Wat-bedoelde haar va/ler met het plan om zijn fortuin te gebruiken lot verbetering van hot lot der boeren van Ourteau? vroeg Niet onbestraft ziet men in een familie steeds 6h vol- kritiek oefenen op de handelingen van het hoofd i0 jaren des gezius, zijn denkbeelden bestrijden, zijn oufeil- itberin- 1 baarheid in twijfel trekken, zyn meerderheid betwis ten en do verantwoordelijkheid van alles wat slecht uitkomt in het leven, op hem neerkomen; dat was hier het geval. Hoe dikwijls had zy de medelijdende woorden barer moeder gehoord„Ik zal je er geen verwijt van maken, lieve man.” Hoe dikwijls had ook haar moeder tegen het kind gezegd//Je arme papa." de progressie ook door te roereu voor vermogens van boven de 500.000. Spr. eindigde met er opgaan te dringen dat de liberale kiezers in Gouda zich met het oog op de a.st. verkiezing voor de Provinciale Stalen in Mei bijtijds zouden aaneensluiten om met kracht den strijd te voeren die ons wacht. Gouda behoort tot die diitricteu, die onder vallen en opslaan aan kracht winnen. De tegenpartij zal zich wel tweemaal be denken alvorens het distrfibt Gouda tot de vaste districten te rekenen. Dat beteekeut reeds veel De oude zetels in de Staten zijn wel degelyk te herwinnen mits men bijtijds zich gereed make tot den strijd 1 Vergaderingen als die van dezen avond, waarop men de politiek v<in den dag bespreekt, kunnen daartoe krachtig miMe werken en Gouda be hoort in het land als voorbeeld te kunnen worden gesteld, hoe men, soms de nederlaag lijdende, nooit den moed verliest! Spr.’s rede werd luide toegejuicht en de Voorzitter van //Burgerplicht”, de heer T. G. G. Valette, sprak zeker uit naam van alle aanwezigen toen hij den heer de Kanter barteiyk fuaak betuigde voor zyn optreden en de hoop uitsprak- dat wij hem later in Gouda terug zouden mogen zien.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1